Ηλεκτρολόγος μηχανικός vs παιδαγωγικά

SarAndoS

Νεοφερμένος

Ο SarAndoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια εχω ενα μεγαλο διλημμα. Να πάω ηλεκτρολόγος μηχανικός ή στα παιδαγωγικά? Εχω ακουσει οτι στους ηλεκτρολογους μηχανικούς υπάρχει ανεργία. Επίσης, μήπως ξερετε αν μετά τα παιδαγωγικά μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακό στον προγραμματισμό ή στα μαθηματικα ώστε να μπορω να διδαξω στη δευτεροβαθμια εκπαίδευση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Οτι σου αρεσει πιο πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τι κουφό δίλημμα είναι πάλι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Επίσης, μήπως ξερετε αν μετά τα παιδαγωγικά μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακό στον προγραμματισμό ή στα μαθηματικα ώστε να μπορω να διδαξω στη δευτεροβαθμια εκπαίδευση?

Θεωρητικά μπορείς. Θα έχεις όμως το γνωστικό υπόβαθρο για να το φέρεις εις πέρας; Ξαναλέω ότι τα μεταπτυχιακά δεν προφέρουν επαγγελματικά δικαιώματα. Αν δεν έχεις πτυχίο μαθηματικού (ή ισοδύναμο προς αυτό όπως η ΣΕΜΦΕ), τότε όσα μεταπτυχιακά και να κάνεις στα μαθηματικά δεν θα σου επιτραπεί να διδάξεις μαθηματικά στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα μαθήματα των άλλων ειδικοτήτων (φυσικοί, χημικοί, κλπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδια εχω ενα μεγαλο διλημμα. Να πάω ηλεκτρολόγος μηχανικός ή στα παιδαγωγικά? Εχω ακουσει οτι στους ηλεκτρολογους μηχανικούς υπάρχει ανεργία. Επίσης, μήπως ξερετε αν μετά τα παιδαγωγικά μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακό στον προγραμματισμό ή στα μαθηματικα ώστε να μπορω να διδαξω στη δευτεροβαθμια εκπαίδευση?

Έχουν ανεργία οι ηλεκτρολόγοι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Έχουν ανεργία οι ηλεκτρολόγοι???

Ελα ντε ...

Τι κουφό δίλημμα είναι πάλι αυτό;

Πραγματι κομματακι ακυρο ...

Παιδια εχω ενα μεγαλο διλημμα. Να πάω ηλεκτρολόγος μηχανικός ή στα παιδαγωγικά? Εχω ακουσει οτι στους ηλεκτρολογους μηχανικούς υπάρχει ανεργία. Επίσης, μήπως ξερετε αν μετά τα παιδαγωγικά μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακό στον προγραμματισμό ή στα μαθηματικα ώστε να μπορω να διδαξω στη δευτεροβαθμια εκπαίδευση?

Ρε φιλε τι το παιδευεις αφου εισαι ανθρωπος για σχολειο ...
Τι τους θες τους ηλεκτρολογους μηχανολογους?? τον μπελα σου ψαχνεις?
Πανε καμια πληροφορικη ή κανα μαθηματικο να μπεις στη δευτεροβαθμια που θες ... αλλιως δηλωσε παιδαγωγικα γιατι και μονο απ'αυτα που λες φαινετε οτι δεν ειναι για μηχανικος ... τον μισθο θες ορε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Έχουν ανεργία οι ηλεκτρολόγοι???

καλα παντου υπαρχει ανεργια...αλλα οι ηλ μηχ την αντιμετωπιζουν ως τωρα πολυ καλα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κάποτε μιά τέτοια σύγκριση και ένα τέτοιο δίλημμα ίσως να προκαλούσε και μειδίαμα.
Δηλαδή Ηλεκτρολόγος ή παιδαγωγός.Διότι δεν έχουν καμία σχέση και η βαθμολογική διαφορά θα ήταν τότε τεράστια.Δείγμα της αδυναμίας τού σημερινού συστήματος.
Θα σε συμβούλευα να κάνεις ότι αγαπάει η ψυχή σου αλλά μεταπτυχιακά στα μαθηματικά ή στην πληροφορική παίρνοντας βασικές γνώσεις από την παιδαγωγική ακαδημία δεν λέει(δεν υφίσταται κάτι τέτοιο εκτός να δώσεις κατατακτήριες σε μιά σχετική σχολή αφού τελειώασεις από την Π.Α πού πάλι το βλέπω δύσκολο γιατί πρέπει οι σχολές να είναι σχετικές μεταξύ τους.
Δεν σας μαθαίνουν στην Π.Α τίποτα σε υψηλό επίπεδο άρα πιό εύκολα τελειώνεις τη σχολή εκεί, άρα θα τη προτιμήσουν χιλιάδες παιδιά αφού και ξεκούραστα θα τελειώσουν και ανεργία μέχρι στιγμής δεν υπάρχει.

Π.Α = παιδαγωγική ακαδημία.Η πρώτη ιστορικά ονομασία της σχολής.
Μού άρέσει αυτός ο όρος.
Δηλαδή ακαδημία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
εχμ

που κολλάει το ένα με το άλλο;

i mean, ηλεκτρολόγος με παιδαγωγικό; :P

τέσπα, μη κοιτάς την αποκατάσταση, επίλεξε αυτό που σου αρέσει, και 100% επαγγελματική αποκατάσταση να υπάρχει σε ένα επάγγελμα, αν δε σου αρέσει πραγματικά θα βρεθείς εύκολα άνεργος, όχι επειδή θα το θες εσύ, αλλά επειδή θα το θέλουν οι άλλοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Παιδια εχω ενα μεγαλο διλημμα. Να πάω ηλεκτρολόγος μηχανικός ή στα παιδαγωγικά? Εχω ακουσει οτι στους ηλεκτρολογους μηχανικούς υπάρχει ανεργία. Επίσης, μήπως ξερετε αν μετά τα παιδαγωγικά μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακό στον προγραμματισμό ή στα μαθηματικα ώστε να μπορω να διδαξω στη δευτεροβαθμια εκπαίδευση?

Με τετοια ακυρα διλληματα σε λιγο θα ρωταει κάποιος αλλος: "Παιδια να παω για υδραυλικός ή για κοσμοναύτης;"

Στο θεμα μας τωρα, ειναι φανερο οτι δεν εχεις γεννηθεί για να γίνεις μηχανικός, οποτε πηγαινε για παιδαγωγός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SarAndoS

Νεοφερμένος

Ο SarAndoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν πάω ηλεκτρολόγος μηχανολόγος και μηχανικός υπολογιστών μετά θα μπορώ να διδάξω στη δευτεροβάθμια ως καθηγητής πληροφορικής? Κάτω από ποιες προυποθέσεις μπορώ να διοριστώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αν πας ημμυ για να διδάξεις στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα πρεπει να πας μετά σε μία σχολή που λέγεται ασπαιτε (ουσιαστικά κάνεις μαθήματα σχετικά με τα παιδαγωγικά σ'αυτή τη σχολή).Μετά έχεις το δικαίωμα να δώσεις ασεπ ώστε να κάνεις μάθημα σε σχολεία.
*Ο καθηγητής που μου έκανε πληροφορική στη γ' γυμνασίου είχε τελειώσει τη σχολή ημμυ

Σε κάποιο έντυπο της ασπαιτε διάβασα ότι πρέπει να πληρώνεις 200 ευρώ ανά εξάμηνο.Γενικά έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο να μπεις ασπαιτε,καθώς δεν πέρνουν πολλά άτομα.Σου μιλώ εκ πείρας,γιατί και η αδελφή μου που είναι πολιτικός μηχανικός ήθελε ασπαιτε και το έχει ψάξει το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Το να γίνεις ηλεκτρολόγος μηχανικός για να διδάσκεις σε σχολείο δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.Αν θες να διδάσκεις σε σχολείο πήγαινε ΑΕΙ πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Το να γίνεις ηλεκτρολόγος μηχανικός για να διδάσκεις σε σχολείο δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.Αν θες να διδάσκεις σε σχολείο πήγαινε ΑΕΙ πληροφορικής.

συμφωνώ...η σχολή ημμυ δεν είναι πολύ εύκολη απ'όσα μου έχουν πει γνωστοί μου,οπότε αν θες μόνο να διδάξεις σε σχολείο έιναι καλύτερα να επιλέξεις την πληροφορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SarAndoS

Νεοφερμένος

Ο SarAndoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν πάω δηλαδή πληροφορική και τηλεπικοινωνίες αθηνας μετά για να πάω καθηγητής δεν χρειάζεται κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
όχι,μόνο να δώσεις ασεπ πρέπει για να σε πάρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SarAndoS

Νεοφερμένος

Ο SarAndoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
όχι,μόνο να δώσεις ασεπ πρέπει για να σε πάρουν
Διορίζεσαι εύκολα? Πώς φαινονται τα πράγματα τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχει κορεσμός στο συγκεκριμένο επάγγελμα.Παντως αν θες τη γνώμη μου πήγαινε ημμυ (αρκεί βέβαια να σου αρέσει) καθώς έχει καλές επαγγεματικές προοπτικές (όχι όμως μόνο και μόνο για να γίνεις καθηγητής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Ο ανθρωπος για καθηγητης θελει φαινετε ξεκαθαρα ...
Μην πας ΗΜΜΥ ... θα το μετανιωσεις και μετα θα λες μου τα λεγαν κατι ασχετοι στο ιντερνετ αλλα εγω ο μαλακας δεν τους ακουγα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top