Ηθική στις μέρες μας

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Crook, φαντάζομαι πάει με το πως το ορίζεις πάντα, αλλά ο Καρτέσιος Δυϊσμός το τοποθετεί πολύ ωραία.

Epic fail, fasdag και Crookshanks. :D

Πώς ορίζεις τί;

Μου αρέσουν ορισμένα σημεία της φιλοσοφίας του Ντεκάρτ, αλλά άλλα πάλι δε μου αρέσουν καθόλου.

Τί εννοείς με το τελευταίο; Διαγώνισμα γράφουμε;:P

Ε, οι εκλεκτοί Ισραηλίτες δεν σταύρωσαν τον Ιησού; Αυτοί δεν ήταν που ξέφυγαν κι άρχισαν τις ανθρωποθυσίες; Αυτοί δεν ήταν που χωρίστηκαν στα δύο επειδή οι μισοί ήταν ανώμαλοι;

Δεν βλέπω γιατί πρέπει να ρίχνουμε το φταίξιμο στα μικρά παιδιά των Παλαιστίνιων για τις αμαρτίες των προ-προ-προ-προ-προ-προ-παππούδων τους.

(Lockie-lockie on his topie-topie?)

Οι εκλεκτοί Ισραηλίτες σταύρωσαν τον Ιησού, επειδή ήταν βλάσφημος, ψευδοπροφήτης (έτσι πιστεύουν αυτοί, όχι; ). Είναι σχετικό αυτό, όπως ακριβώς και η ηθική. Υπάρχει, άραγε, κάποια ηθική αξία η οποία να είναι αιώνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Πώς ορίζεις τί;
Το μεταφυσικό, το ιδεαλιστικό, την ψυχή κι όλα αυτά.

Μου αρέσουν ορισμένα σημεία της φιλοσοφίας του Ντεκάρτ, αλλά άλλα πάλι δε μου αρέσουν καθόλου.

Τί εννοείς με το τελευταίο; Διαγώνισμα γράφουμε;:P
Νομίζω απλώς πως μάλλον μας δουλεύει ο Mefistolis.

Οι εκλεκτοί Ισραηλίτες σταύρωσαν τον Ιησού, επειδή ήταν βλάσφημος, ψευδοπροφήτης (έτσι πιστεύουν αυτοί, όχι; ).
Τα κείμενά τους (Ταλμούδ) έτσι γράφουν τώρα. Πιστεύω πως μάλλον τους εκνεύριζε που τους έδειχνε τι πραγματικά ήταν πια και πόσο είχανε απομακρυνθεί από τον Θεό.

Υπάρχει, άραγε, κάποια ηθική αξία η οποία να είναι αιώνια;
Η καλοπέραση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι ολοι οι ανρωποι θυσιάζουν την αγαπη,την φιλία και όλες τις αξίες στο βωμό των λεφτών του εγωισμόυ και του εγωκεντρισμού μας !!! Ολα κινούνται γύρω απο τον εαυτό μας γυρω απο εμάς και δεν σκευτόμαστε τους άλλους!!!!Γι΄αυτό τα έχουμε ισοπεδώσει όλα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το μεταφυσικό, το ιδεαλιστικό, την ψυχή κι όλα αυτά.

Για την ψυχή μιλούσαμε. Δε νομίζω ότι το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά απ' ό,τι εσύ.

Τα κείμενά τους (Ταλμούδ) έτσι γράφουν τώρα. Πιστεύω πως μάλλον τους εκνεύριζε που τους έδειχνε τι πραγματικά ήταν πια και πόσο είχανε απομακρυνθεί από τον Θεό.

Εσύ το πιστεύεις, αλλά έτσι όμως έχει μάθει από μικρός. Ξέρεις αν πράγματι είναι έτσι;

Η καλοπέραση.:P

?

Εγω πιστευω οτι ολοι οι ανρωποι θυσιάζουν την αγαπη,την φιλία και όλες τις αξίες στο βωμό των λεφτών του εγωισμόυ και του εγωκεντρισμού μας !!! Ολα κινούνται γύρω απο τον εαυτό μας γυρω απο εμάς και δεν σκευτόμαστε τους άλλους!!!!Γι΄αυτό τα έχουμε ισοπεδώσει όλα!!!!!

Money and sex are, indeed, the commonest criminal motives...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι ολοι οι ανρωποι θυσιάζουν την αγαπη,την φιλία και όλες τις αξίες στο βωμό των λεφτών του εγωισμόυ και του εγωκεντρισμού μας !!! Ολα κινούνται γύρω απο τον εαυτό μας γυρω απο εμάς και δεν σκευτόμαστε τους άλλους!!!!Γι΄αυτό τα έχουμε ισοπεδώσει όλα!!!!!

μην τα παρουσιαζεις ολα τοσο ροδινα. υπαρχουν συνανθρωποι μας που ακομα πιστευουν σε αυτες τις συναισθηματικες αξιες και χρηζουν βοηθειας καλη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Για την ψυχή μιλούσαμε. Δε νομίζω ότι το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά απ' ό,τι εσύ.
Πάνω-κάτω, έχουμε όντως πολλά κοινά σε αυτό το θέμα. Μόνο που εγώ θα βάλω μέσα και την αθανασία της.

Εσύ το πιστεύεις, αλλά έτσι όμως έχει μάθει από μικρός. Ξέρεις αν πράγματι είναι έτσι;
Όχι, αυτό τώρα πρόσφατα το σκέφτηκα. Παλιά νόμιζα πως απλώς τους παραπλάνησαν οι ραββίνοι και οι λοιποί που άρχιζαν να χάνουν την εξουσία που ασκούσαν. Τώρα κατάλαβα ότι τους πονούσε όταν τους επέπληττε.

Ίσως να μην υπάρχει μία ηθική που να διατηρούταν πάντα (δεν έχω κάνει και καμία έρευνα για να ξέρω), αλλά ο στόχος ήταν πάντα η ευφημερία της κοινωνίας (κοινώς: καλοπέραση:P).
Είχα ακούσει πως το να παραβιάζονται οι τάφοι (τυμβωρυχία) θεωρούταν πάντα ανήθικο. Ισχύει άραγε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Fousekis μην εξωτερικευεις τοσο τετοιο στομφο.
Ειναι ανακριβεια να λες οτι οι ηθικες αξιες ειχαν ως στοχο την ευμαρεια της κοινωνιας , τα ατομων που κατειχαν την εξουσια την επηρεάζαν εκει που κατα την γνωμη τους οι ηθικες αξιες θα βοηθουσαν στην συγκροτηση της κοινωνιας και την αποφυγη της αναρχιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
μην τα παρουσιαζεις ολα τοσο ροδινα. υπαρχουν συνανθρωποι μας που ακομα πιστευουν σε αυτες τις συναισθηματικες αξιες και χρηζουν βοηθειας καλη μου.

...

Πάνω-κάτω, έχουμε όντως πολλά κοινά σε αυτό το θέμα. Μόνο που εγώ θα βάλω μέσα και την αθανασία της.

Όχι, αυτό τώρα πρόσφατα το σκέφτηκα. Παλιά νόμιζα πως απλώς τους παραπλάνησαν οι ραββίνοι και οι λοιποί που άρχιζαν να χάνουν την εξουσία που ασκούσαν. Τώρα κατάλαβα ότι τους πονούσε όταν τους επέπληττε.

Ίσως να μην υπάρχει μία ηθική που να διατηρούταν πάντα (δεν έχω κάνει και καμία έρευνα για να ξέρω), αλλά ο στόχος ήταν πάντα η ευφημερία της κοινωνίας (κοινώς: καλοπέραση:P).
Είχα ακούσει πως το να παραβιάζονται οι τάφοι (τυμβωρυχία) θεωρούταν πάντα ανήθικο. Ισχύει άραγε;

Nαι, ίσως να έχουν αλλάξει οι λόγοι για τους οποίους το πιστεύεις αυτό. Αλλά ο ένας δεν αποκλείει τον άλλον. Με την ίδια λογική, αν τους πονούσε, δε θα γινόταν κανένας χριστιανός. Τέλος πάντων, δεν είναι εκεί το ζήτημα. Το ζήτημα είναι ότι πολλοί θρησκευτικοί εκπρόσωποι εκμεταλλεύονται την εξουσία τους πάνω στο πλήθος για να επηρεάσουν τις ηθικές αξίες ούτως ώστε να αποκομίζουν περισσότερα οφέλη. Κι αυτό συμβαίνει σε όλες τις θρησκείες. Μήπως θα έπρεπε να επαναπροσδιορίσει ο καθένας από μας από πού πηγάζει η ηθική του; Νομίζω πως ένας σχετικά αποτελεσματικός τρόπος για να τηρούμε τους ηθικούς κανόνες και αξίες, είναι να βάλουμε τον εαυτό μας στη θέση του άλλου, για να δούμε αν θα μας άρεσε να μας συμπεριφερθούν έτσι όπως πρόκειται εμείς να συμπεριφερθούμε. Βέβαια, καθένας έχει διαφορετικά όρια ανεκτικότητας. Αλλά θα είναι πολύ πιο εύκολο να συντονιστούν απλώς και μόνο αυτά τα όρια, παρά καθεμία ηθική αξία ξεχωριστά, και έτσι θα απελευθερωνόταν και η ηθική σε μεγάλο βαθμό από την επιροή ορισμένων ισχυρών από κάθε πεδίο δράσης.

Γιατί είναι ο στόχος πάντα η ευημερία της κοινωνίας; Η ευημερία της κοινωνίας, ακόμη και η μακροπρόθεσμη, είναι κάτι το σχετικό. Ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

Fousekis μην εξωτερικευεις τοσο τετοιο στομφο.
Ειναι ανακριβεια να λες οτι οι ηθικες αξιες ειχαν ως στοχο την ευμαρεια της κοινωνιας , τα ατομων που κατειχαν την εξουσια την επηρεάζαν εκει που κατα την γνωμη τους οι ηθικες αξιες θα βοηθουσαν στην συγκροτηση της κοινωνιας και την αποφυγη της αναρχιας

Πού τον βλέπεις το στόμφο:what:;
Το τελευταίο δε το κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top