ΗΜΜΥ vs Ναυπήγων

pavlos1511

Νεοφερμένος

Ο pavlos1511 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πέρασα στην σχολή των ηλεκτρολόγων της Πάτρας χωρίς να βάζω καν τους ναυπηγούς στο μηχανογραφικό την πρώτη χρονιά και ύστερα προέκυψαν κάτι προβλήματα και έπρεπε να φύγω από την Πάτρα, οπότε έκανα μηχανογραφικό με 10% προφανώς βάζοντας πρώτους ΗΜΜΥ ΕΜΠ και μετά ναυπηγούς. Τελικά πέρασα ναυπηγούς, έκανα τον πρώτο χρόνο και τώρα ξαναέκανα 10% δεύτερη χρονιά για ΗΜΜΥ ΕΜΠ και λογικά περνάω. Το δίλλημμα μου είναι αν θα πάω ή όχι. Προβληματίζομαι γιατι ξέρω ότι οι ναυπηγοί είναι εξίσου μια πολύ δυνατή σχολή, με πολύ καλή αποκατάσταση, καλές απολαβές και δημιουργική. Παρ΄ όλα αυτά το αρχικό μου σχέδιο ήταν οι ηλεκτρολόγοι (λόγω μάλλον του προγραμματισμού) και νομίζω ότι είναι μια σχολή που είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα μου( μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να ασχοληθώ με το ΑΙ εξαιτίας των νέων τεχνολογικών εξελίξεων). Αξίζει λοιπόν να χάσω ακόμα έναν χρόνο(συνολικά 2) για να πάω ΗΜΜΥ;
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Αφού ΗΜΜΥ πάντα ήθελες . Και πλέον μπορείς να κανείς το όνειρο σου πραγματικότητα στο ΕΜΠ. Νομίζω την απάντηση την έχεις δώσει μόνος σου .
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα ΗΜΜΥ ΕΜΠ, είχα πάρει ροές Σ και Ζ ολόκληρες, Μ και Ε μισές, δηλαδή βγήκα "ενεργειακός" και τώρα ασχολούμαι με AI.

Καταρχάς υπάρχει περίπτωση άμα πας στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ τα εισαγωγικά μαθήματα των Ναυπηγών (μαθηματικά, φυσική, μηχανική κτλ) που είναι κοινά με τους ΗΜΜΥ να σου τα αναγνωρίσουν. Αλλά ναι κάποια μαθήματα στους Ναυπηγούς τζάμπα θα τα έχεις περάσει και θα πάνε χαμένα, συνεπώς εγώ σου προτείνω να μείνεις στους Ναυπηγούς.

Το όλο ζητούμενο είναι οι ροές Υ και Λ στους ΗΜΜΥ, γνώση που δεν την δίνουν οι Ναυπηγοί. Εγώ αυτές τις ροές δεν τις επέλεξα γιατί ένιωθα ότι είναι πολύ back-end γραφειοκρατία σε μεγάλη απόσταση από τις εφαρμογές του engineering και του AI. Αντίθετα τις ροές Μ και Σ, πάνω κάτω και οι Ναυπηγοί τις έχουν. Επίσης στα εργασιακά δικαιώματα, Ναυπηγοί και ΗΜΜΥ είναι στο ίδιο σημείο στο ΤΕΕ.

Συνεπώς τι προτείνω: Μείνε στους Ναυπηγούς (έχω υποθέσει ότι έχεις περάσει πολλά μαθήματα να μην πάνε χαμένα), πάρε όσο πιο πολλα μαθήματα επιλογής μπορείς σε προγραμματισμό, μαθηματικά, στατιστική, μοντελοποίηση, αυτόματο έλεγχο, ρομποτική και Νευρωνικά Δίκτυα και όλα καλά θα πάνε. Π.χ. επέλεξε τα ακόλουθα μαθήματα των Ναυπηγών:

8ο εξαμηνο:

Στοχαστική Μοντελοποίηση και Πρόβλεψη Θαλασσίων Συστημάτων

Ειδικά Συστήματα Ελέγχου Πλοίου

Τεχνητή και Υπολογιστική Νοημοσύνη στη Σχεδίαση και Λειτουργία Πλοίων

Αριθμητική Ανάλυση ΙΙ

Προχωρημένα Θέματα Μερικών Διαφορικών Εξισώσεων - Ολοκληρωτικές Εξισώσεις

Επεξεργασία Πληροφοριών

Εφαρμοσμένη Συναρτησιακή Ανάλυση (με Παραδείγματα σε Προβλήματα Μηχανικού)

9ο εξαμηνο:

Μαθηματική Μοντελοποίηση Ροών με Άνωση

Αριθμητικές Μέθοδοι στην Επιστήμη του Μηχανικού Ι

Εισαγωγή στα Μη-Γραμμικά Συστήματα και Εφαρμογές στη Ναυπηγική

Παντού όλες τις εργασίες θα τις κάνεις στην Python όχι στο Matlab (θα το απαιτήσεις αυτό απο τους καθηγητές), πάντα στον υπολογιστή σου θα έχεις Linux, όχι Windows και μόλις με το καλό τελειώσεις τους Ναυπηγούς μια χαρά θα μπορείς να ασχοληθείς με AI και ειδικά με τα Νευρωνικα Δίκτυα που είναι ο πυρήνας του AI. Απλώς πάντα θα μαθαίνεις πράγματα με self-study. Και θα είσαι και πανέτοιμος για direct εφαρμογή του AI στην Ναυπηγική. Το πολύ πολύ να κάνεις το μεταπτυχιακό: Επιστήμη Δεδομένων και Μηχανική Μάθηση στο ΕΜΠ.

Τώρα τι να πω αν έχεις περάσει σχετικά λίγα μαθήματα στους Ναυπηγούς (συμπεριλαμβανομένων των μαθημάτων εξεταστικής Σεπτεμβρίου 2023) και θες να μάθεις πολύ AI σε προπτυχιακό επίπεδο χωρίς να χρειαζεται κάποιο μεταπτυχιακό, τότε ναι πήγαινε στους ΗΜΜΥ πάρε ροές ΥΛΣΜ, εστίασε στα μαθήματα AI (περίπου 3 στην Υ, 2 στην Λ, 4 στην Σ) και δεν πειράζει που έχασες έναν χρόνο στους Ναυπηγούς. Είσαι ακόμα νέος και έχεις πολύ χρόνο στην ζωή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pavlos1511

Νεοφερμένος

Ο pavlos1511 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ
Εγώ τελείωσα ΗΜΜΥ ΕΜΠ, είχα πάρει ροές Σ και Ζ ολόκληρες, Μ και Ε μισές, δηλαδή βγήκα "ενεργειακός" και τώρα ασχολούμαι με AI.

Καταρχάς υπάρχει περίπτωση άμα πας στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ τα εισαγωγικά μαθήματα των Ναυπηγών (μαθηματικά, φυσική, μηχανική κτλ) που είναι κοινά με τους ΗΜΜΥ να σου τα αναγνωρίσουν. Αλλά ναι κάποια μαθήματα στους Ναυπηγούς τζάμπα θα τα έχεις περάσει και θα πάνε χαμένα, συνεπώς εγώ σου προτείνω να μείνεις στους Ναυπηγούς.

Το όλο ζητούμενο είναι οι ροές Υ και Λ στους ΗΜΜΥ, γνώση που δεν την δίνουν οι Ναυπηγοί. Εγώ αυτές τις ροές δεν τις επέλεξα γιατί ένιωθα ότι είναι πολύ back-end γραφειοκρατία σε μεγάλη απόσταση από τις εφαρμογές του engineering και του AI. Αντίθετα τις ροές Μ και Σ, πάνω κάτω και οι Ναυπηγοί τις έχουν. Επίσης στα εργασιακά δικαιώματα, Ναυπηγοί και ΗΜΜΥ είναι στο ίδιο σημείο στο ΤΕΕ.

Συνεπώς τι προτείνω: Μείνε στους Ναυπηγούς (έχω υποθέσει ότι έχεις περάσει πολλά μαθήματα να μην πάνε χαμένα), πάρε όσο πιο πολλα μαθήματα επιλογής μπορείς σε προγραμματισμό, μαθηματικά, στατιστική, μοντελοποίηση, αυτόματο έλεγχο, ρομποτική και Νευρωνικά Δίκτυα και όλα καλά θα πάνε. Π.χ. επέλεξε τα ακόλουθα μαθήματα των Ναυπηγών:

8ο εξαμηνο:

Στοχαστική Μοντελοποίηση και Πρόβλεψη Θαλασσίων Συστημάτων

Ειδικά Συστήματα Ελέγχου Πλοίου

Τεχνητή και Υπολογιστική Νοημοσύνη στη Σχεδίαση και Λειτουργία Πλοίων

Αριθμητική Ανάλυση ΙΙ

Προχωρημένα Θέματα Μερικών Διαφορικών Εξισώσεων - Ολοκληρωτικές Εξισώσεις

Επεξεργασία Πληροφοριών

Εφαρμοσμένη Συναρτησιακή Ανάλυση (με Παραδείγματα σε Προβλήματα Μηχανικού)

9ο εξαμηνο:

Μαθηματική Μοντελοποίηση Ροών με Άνωση

Αριθμητικές Μέθοδοι στην Επιστήμη του Μηχανικού Ι

Εισαγωγή στα Μη-Γραμμικά Συστήματα και Εφαρμογές στη Ναυπηγική

Παντού όλες τις εργασίες θα τις κάνεις στην Python όχι στο Matlab (θα το απαιτήσεις αυτό απο τους καθηγητές), πάντα στον υπολογιστή σου θα έχεις Linux, όχι Windows και μόλις με το καλό τελειώσεις τους Ναυπηγούς μια χαρά θα μπορείς να ασχοληθείς με AI και ειδικά με τα Νευρωνικα Δίκτυα που είναι ο πυρήνας του AI. Απλώς πάντα θα μαθαίνεις πράγματα με self-study. Και θα είσαι και πανέτοιμος για direct εφαρμογή του AI στην Ναυπηγική. Το πολύ πολύ να κάνεις το μεταπτυχιακό: Επιστήμη Δεδομένων και Μηχανική Μάθηση στο ΕΜΠ.

Τώρα τι να πω αν έχεις περάσει σχετικά λίγα μαθήματα στους Ναυπηγούς (συμπεριλαμβανομένων των μαθημάτων εξεταστικής Σεπτεμβρίου 2023) και θες να μάθεις πολύ AI σε προπτυχιακό επίπεδο χωρίς να χρειαζεται κάποιο μεταπτυχιακό, τότε ναι πήγαινε στους ΗΜΜΥ πάρε ροές ΥΛΣΜ, εστίασε στα μαθήματα AI (περίπου 3 στην Υ, 2 στην Λ, 4 στην Σ) και δεν πειράζει που έχασες έναν χρόνο στους Ναυπηγούς. Είσαι ακόμα νέος και έχεις πολύ χρόνο στην ζωή σου.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ήταν αρκετά κατατοπιστική. Συμπέρανα ότι ο δρόμος προς την τεχνητή νοημοσύνη μέσα από τους Ναυπηγούς είναι ταλαιπωρία, συν το γεγονός ότι μαθαίνω τεχνητή νοημοσύνη εφαρμοσμένη πάνω στα πλοία και όχι γενικές γνώσεις αυτομάτου ελέγχου και γενικά ΑΙ. Οπότε θεωρώ πως είναι πιο αποτελεσματικό αφού ξέρω οτι θέλω να ασχοληθώ με αυτό να πάω ΗΜΜΥ λόγω των ροών ΥΛΣΜ όπως είπες και εσύ. Επίσης, θα είναι μεγάλος ψυχολογικός πόλεμος το να πάω στο 8ο εξάμηνο για να ασχοληθώ με κάτι στο οποίο βρίσκω ενδιαφέρον.
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ναι ωραία, πήγαινε στους ΗΜΜΥ, πάρε ΥΣ ολόκληρες, ΛΜ μισές και όλα καλά θα πάνε. Τι 18 τι 20 το ίδιο είναι, μην σε αγχώνει η ηλικία. Μόλις περάσεις πρώτα ο Θεός, επικοινώνησε με τους καθηγητές ή την γραμματεία να σου αναγνωρίσουν τα εισαγωγικά μαθήματα που πέρασες στους Ναυπηγούς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Πήγαινε ημμυ . Εφόσον ξέρεις εξαρχής τι θες , δεν έχει νόημα να κάτσεις να περάσεις ένα σωρό μαθήματα που τα βρίσκεις πολύ εφαρμοσμένα σε συγκεκριμένες περιοχές μόνο για τα γούστα σου .

Εάν και να σημειωθεί ότι οι ναυπηγοί είναι μια πάρα πολύ καλή σχολή και πολλά από αυτά που μαθαίνεις δεν εφαρμόζονται μόνο στα πλοία . Τουλαχιστον όχι σε ερευνητικό επίπεδο .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Παντως οι ναυπηγοι ξεκινανε με διπλασιους μισθους απο τους ημμυ και τους διατηρουν.
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Παντως οι ναυπηγοι ξεκινανε με διπλασιους μισθους απο τους ημμυ και τους διατηρουν.
Υποθέτω ότι στους ημμυ δεν αναφέρεσαι στους "τοπ πληροφορικάριους" (AI, Deep Learning κτλ), αλλά αναφέρεσαι στους κλασσικούς συντηρητικούς ημμυ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Υποθέτω ότι στους ημμυ δεν αναφέρεσαι στους "τοπ πληροφορικάριους" (AI, Deep Learning κτλ), αλλά αναφέρεσαι στους κλασσικούς συντηρητικούς ημμυ;
δεν ξερω καν ποιοι ειναι οι τοπ πληροφορικαριοι εγω ενεργειακος θα ειμαι αλλα να ετσι οταν παιρνεις το πτυχιο και πας να πιασεις δουλεια ..ο ημμυ θα παρει 1000+ στην αρχη και ο ναυπηγος 2000+ ( σε ναυτηλιακη βεβαια) ..ε θα εχει και την βαλιτσα ετοιμη για κινα- κορεα οπου εκει βεβαια θα υπαρχουν πολυ παραπανω χρηματα για τους μηνες αυτους.
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
δεν ξερω καν ποιοι ειναι οι τοπ πληροφορικαριοι εγω ενεργειακος θα ειμαι αλλα να ετσι οταν παιρνεις το πτυχιο και πας να πιασεις δουλεια ..ο ημμυ θα παρει 1000+ στην αρχη και ο ναυπηγος 2000+ ( σε ναυτηλιακη βεβαια) ..ε θα εχει και την βαλιτσα ετοιμη για κινα- κορεα οπου εκει βεβαια θα υπαρχουν πολυ παραπανω χρηματα για τους μηνες αυτους.
Οκ λοιπόν αναφέρεσαι σε ενεργειακούς ΗΜΜΥ.

Την θέση 2000+ των Ναυπηγών μπορεί να την πάρει και ένας ενεργειακός ημμυ που έχει καλό υπόβαθρο γνώσεων και καλή πειθώ.

Πάντως ένας ημμυ (ή ναυπηγός) που ξέρει πολύ καλό deep learning μπορεί να ξεκινήσει με 15Κ καθαρά τον μήνα στην Ελβετία (μετά από 1-2 χρόνια εμπειρίας).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Οκ λοιπόν αναφέρεσαι σε ενεργειακούς ΗΜΜΥ.

Την θέση 2000+ των Ναυπηγών μπορεί να την πάρει και ένας ενεργειακός ημμυ που έχει καλό υπόβαθρο γνώσεων και καλή πειθώ.

Πάντως ένας ημμυ (ή ναυπηγός) που ξέρει πολύ καλό deep learning μπορεί να ξεκινήσει με 15Κ καθαρά τον μήνα στην Ελβετία (μετά από 1-2 χρόνια εμπειρίας).
Ναι μπορει να την παρει 2000+ αν ταξιδεψει για μερικα χρονια.
α ετσι πληρωνει η ελβετια ...θα το εχουμε υπ οψιν...τι γλωσσα θελει εκει?
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Οκ λοιπόν αναφέρεσαι σε ενεργειακούς ΗΜΜΥ.

Την θέση 2000+ των Ναυπηγών μπορεί να την πάρει και ένας ενεργειακός ημμυ που έχει καλό υπόβαθρο γνώσεων και καλή πειθώ.

Πάντως ένας ημμυ (ή ναυπηγός) που ξέρει πολύ καλό deep learning μπορεί να ξεκινήσει με 15Κ καθαρά τον μήνα στην Ελβετία (μετά από 1-2 χρόνια εμπειρίας).
Ως ηλεκτρολόγος σε πλοία παίρνεις τα δεκαπλά πάντως .
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
ε δεν ξερω ...η ελβετια μιλα 3 γλωσσες
Μιλάμε για διερμηνέα ή για ημμύτη;

Ως ηλεκτρολόγος σε πλοία παίρνεις τα δεκαπλά πάντως .
Ο ηλεκτρολόγος σε πλοία παίρνει 150Κ καθαρά τον μήνα;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Μιλάμε για διερμηνέα ή για ημμύτη;
Ο ηλεκτρολόγος σε πλοία παίρνει 150Κ καθαρά τον μήνα;
Αυτοί με εμπειρία μπορεί και ακόμα παραπάνω . Το θέμα όμως είναι οτι δεν μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε το επάγγελμα γιατί δεν είναι δουλειά γραφείου .
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αυτοί με εμπειρία μπορεί και ακόμα παραπάνω . Το θέμα όμως είναι οτι δεν μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε το επάγγελμα γιατί δεν είναι δουλειά γραφείου .
Αυτά που λες δεν ισχύουν. Ο Α μηχανικός σε πλοίο που μεταφέρει κοκαΐνη άντε να παίρνει 15Κ μαύρα καθαρά τον μήνα, άντε 20Κ άμα είναι ο κορυφαίος των κορυφαίων. 150Κ καθαρά τον μήνα δεν παίρνει κανένας υπάλληλος των πλοίων και γενικά κανένας υπάλληλος.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Αυτά που λες δεν ισχύουν. Ο Α μηχανικός σε πλοίο που μεταφέρει κοκαΐνη άντε να παίρνει 15Κ μαύρα καθαρά τον μήνα. 150Κ καθαρά τον μήνα δεν παίρνει κανένας υπάλληλος των πλοίων και γενικά κανένας υπάλληλος.
Πιστεύεις οτι ο κόσμος στα πλοία παίρνει 2 και 3 χιλιάρικα το μήνα μόνο ;
Επίσης εγώ δεν μίλησα για 150Κ τον μήνα , αλλά 150Κ τον χρόνο , απλώς διάβασα λάθος το τι έγραψες .
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Πιστεύεις οτι ο κόσμος στα πλοία παίρνει 2 και 3 χιλιάρικα το μήνα μόνο ;
Επίσης εγώ δεν μίλησα για 150Κ τον μήνα , αλλά 150Κ τον χρόνο , απλώς διάβασα λάθος το τι έγραψες .
Α διάβασες λάθος για αυτό μπερδευτήκαμε, οκ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Α διάβασες λάθος για αυτό μπερδευτήκαμε, οκ.
Ακριβώς .
Αυτή την στιγμή το μόνο επάγγελμα που ξέρω οτι μπορεί να βγάλει περισσότερα και απο προγραμματισμό είναι οι mixed IC designers , αλλά μόνο σε top notch εταιρίες στύλ nVidia και με 10 χρόνια εμπειρία . Αλλά όλα αυτά είναι σχετικά . Μπορεί να είσαι σε ειδικότητα που δεν φημίζεται για τους μεγάλους μισθούς της και να τσιμπάς περισσότερα απο κάποιον άλλο σε machine learning ή ρομποτική ή IC design .

Και είναι και θέμα που τα βγάζεις . Λόγου χάρη τι να το κάνω να βγάζω τα κέρατα μου εαν το κόστος ζωής είναι μεγάλο ; Σε αυτό που θα συμφωνήσουμε είναι οτι μπορεί να μην γίνεσαι και πλούσιος , αλλά έξω έχεις ευκαιρία να ζεις αξιοπρεπώς . Στην Ελλάδα με τον βασικό μόνο δεν ζεις , όχι άνετα , αλλά ούτε και κανονικά .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top