ΗΜΜΥ και laptop

okostas

Νεοφερμένος

Ο okostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.
Φέτος έδωσα Πανελλήνιες και έχω σοβαρές πιθανότητες να μπω στην σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών της Αθήνας. Οπότε θα ήθελα τα φωτα των "παλιών" της σχολής για ένα ζήτημα..
Όπως Ίσως ήδη γνωρίζετε μερικοί τρέχει το πρόγραμμα της ψηφιακής μέριμνας που δίνει κουπονια 200 ευρώ για την αγορά ηλεκτρονικού εξοπλισμού απο μαθητές και φοιτητές. Προσωπικά δικαιούμαι ένα τέτοιο κουπόνι αλλά μου δημιουργούνται τα εξής ερωτήματα:

~ ένα laptop ή ένα tablet είναι απαραίτητο για την σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ;
~ Μηπωςενα tablet είναι αρκετό για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της σχολής η χρειάζεται απαραίτητα ένα laptop λογω μεγαλύτερης υπολογιστικής δύναμης;
~ Με ένα laptop γύρω στα 500 ευρώ Ι3 και 4 GB RAM θα μαι εντάξει;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα

ένα laptop ή ένα tablet είναι απαραίτητο για την σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ;
PC ή laptop είναι ΑΚΡΩΣ απαραίτητο για την σχολή ΗΜΜΥ. Tablet όχι.
~ Με ένα laptop γύρω στα 500 ευρώ Ι3 και 4 GB RAM θα μαι εντάξει;
Επειδή κάποια λογισμικά είναι βαριά (Android Studio , ορισμένα CAD , ανάλογα την κατεύθυνση που θα πάρεις) συνιστώ 8 ή 16 GB RAM για δική σου διευκόλυνση. Επίσης αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο budget να πάρεις ένα λαπτοπάκι με i5-i7 θα είσαι κομπλέ.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Καλησπέρα


PC ή laptop είναι ΑΚΡΩΣ απαραίτητο για την σχολή ΗΜΜΥ. Tablet όχι.

Επειδή κάποια λογισμικά είναι βαριά (Android Studio , ορισμένα CAD , ανάλογα την κατεύθυνση που θα πάρεις) συνιστώ 8 ή 16 GB RAM για δική σου διευκόλυνση. Επίσης αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο budget να πάρεις ένα λαπτοπάκι με i5-i7 θα είσαι κομπλέ.
16 gb ram προφανως οι τιμες ειναι πολυ καλες πια
 

okostas

Νεοφερμένος

Ο okostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Επειδη εχω εναν αρκετα καλο σταθερο υπολογιστη σπιτι λες να μου φτανει αυτος ; πρεπει να πηγαινω στην σχολή με το laptop για να παρακολουθήσω τα μαθήματα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

16 gb ram προφανως οι τιμες ειναι πολυ καλες πια
Εχεις καποιο να μου προτείνεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Επειδη εχω εναν αρκετα καλο σταθερο υπολογιστη σπιτι λες να μου φτανει αυτος ; πρεπει να πηγαινω στην σχολή με το laptop για να παρακολουθήσω τα μαθήματα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εχεις καποιο να μου προτείνεις;
οχι προφανως .. δεν θα χρειαστεις το λαπτοπ στην σχολη (στις διαλεξεις εννοω)
 

okostas

Νεοφερμένος

Ο okostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οχι προφανως .. δεν θα χρειαστεις το λαπτοπ στην σχολη (στις διαλεξεις ε
Σιγουρα...;; κάποιος άλλος φοιτητής μου είχε πει ότι είναι απαραίτητο για ομαδικές εργασίες εντός σχολής , ισχύει;;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Σιγουρα...;; κάποιος άλλος φοιτητής μου είχε πει ότι είναι απαραίτητο για ομαδικές εργασίες εντός σχολής , ισχύει;;

Προσωπικά δεν έχω χρειαστεί ποτέ laptop για την σχολή.
Ωστόσο βολεύει για κάποιες εργασίες ώστε να μην χρειάζεται να γυρίσεις σπίτι αλλά να κάθεσαι π.χ. βιβλιοθήκη ή σε καμιά καφετέρια και να τις ξεκινάς ήδη και από εκεί. Επίσης καλό θα ήταν να πάρεις, χωρίς να είναι καθόλου υποχρεωτικό ή απαραίτητο, κανα arduino ή/και raspberry pi και γενικότερα κανά κιτ ηλεκτρονικών εαν δεν έχεις ξαναπρογραμματίσει ή ασχοληθεί με ηλεκτρονικά ποτέ ξανά.

Όπως είπα δεν χρειάζονται αυτά ούτε θα έχεις θέμα εαν δεν τα πάρεις. Αλλά θεωρώ οτι θα σε βοηθήσουν να αναπτύξεις προσωπικό ενδιαφέρον για μερικά μαθήματα, αλλά και να αποκτήσεις και λίγη εμπειρία, γιατί στην σχολή οι ώρες εργαστηρίου δεν αρκούν κατά την γνώμη μου. Οπότε έτσι θα μάθεις να προγραμματίζεις μικροελεγκτές και να φτιάχνεις ηλεκτρονικά συστήματα. Δεν λέει να πας 3ο έτος και να μην έχεις πιάσει ποτέ στην ζωή σου ένα breadboard.
 

okostas

Νεοφερμένος

Ο okostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω χρειαστεί ποτέ laptop για την σχολή.
Ωστόσο βολεύει για κάποιες εργασίες ώστε να μην χρειάζεται να γυρίσεις σπίτι αλλά να κάθεσαι π.χ. βιβλιοθήκη ή σε καμιά καφετέρια και να τις ξεκινάς ήδη και από εκεί. Επίσης καλό θα ήταν να πάρεις, χωρίς να είναι καθόλου υποχρεωτικό ή απαραίτητο, κανα arduino ή/και raspberry pi και γενικότερα κανά κιτ ηλεκτρονικών εαν δεν έχεις ξαναπρογραμματίσει ή ασχοληθεί με ηλεκτρονικά ποτέ ξανά.

Όπως είπα δεν χρειάζονται αυτά ούτε θα έχεις θέμα εαν δεν τα πάρεις. Αλλά θεωρώ οτι θα σε βοηθήσουν να αναπτύξεις προσωπικό ενδιαφέρον για μερικά μαθήματα, αλλά και να αποκτήσεις και λίγη εμπειρία, γιατί στην σχολή οι ώρες εργαστηρίου δεν αρκούν κατά την γνώμη μου. Οπότε έτσι θα μάθεις να προγραμματίζεις μικροελεγκτές και να φτιάχνεις ηλεκτρονικά συστήματα. Δεν λέει να πας 3ο έτος και να μην έχεις πιάσει ποτέ στην ζωή σου ένα breadboard.
Πολύ αναλυτική απάντηση. Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,529 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.
Φέτος έδωσα Πανελλήνιες και έχω σοβαρές πιθανότητες να μπω στην σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών της Αθήνας. Οπότε θα ήθελα τα φωτα των "παλιών" της σχολής για ένα ζήτημα..
Όπως Ίσως ήδη γνωρίζετε μερικοί τρέχει το πρόγραμμα της ψηφιακής μέριμνας που δίνει κουπονια 200 ευρώ για την αγορά ηλεκτρονικού εξοπλισμού απο μαθητές και φοιτητές. Προσωπικά δικαιούμαι ένα τέτοιο κουπόνι αλλά μου δημιουργούνται τα εξής ερωτήματα:

~ ένα laptop ή ένα tablet είναι απαραίτητο για την σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ;
~ Μηπωςενα tablet είναι αρκετό για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της σχολής η χρειάζεται απαραίτητα ένα laptop λογω μεγαλύτερης υπολογιστικής δύναμης;
~ Με ένα laptop γύρω στα 500 ευρώ Ι3 και 4 GB RAM θα μαι εντάξει;
Για μενα φοιτητης χωρις λατοπ μου ακουγεται καπως. Οχι ειδικα ηλεκτρολογος, οτι φοιτητης.
Εγω εχω ι5 . 8GB ram και ειμαι οκ. Τα CAD που τρεχουν ειναι lite εκδοσεις και μαλλον και Ι3, 8GB ram ειναι οκ.
Mε την παπαρια το ταβλετ τι θα κανεις FB ή ταινιες ?

Αντι να δωσεις κουποnι και 400 να παρεις laptop Ι3 μπορεις να δωσεις κουπονι για ταβλετ και 400 για ανακαινισμενο λαπτοπ ι5/8GB
 

okostas

Νεοφερμένος

Ο okostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για μενα φοιτητης χωρις λατοπ μου ακουγεται καπως. Οχι ειδικα ηλεκτρολογος οτι φοιτητης.
Εγω εχω ι5 . 8GB ram και ειμαι οκ. Τα CAD που τρεχουν ειναι lite εκδοσεις και μαλλον και Ι3 8GB ram ειναι οκ.
Mε την παπαρια το ταβλετ τι θα κανεις FB ή ταινιες ?
Κοίταξε... σπίτι Έχω έναν σταθερό υπολογιστή με τον οποίο είμαι αρκετά ικανοποιημένος , καθώς είναι αρκετα ποιητικός( ryzen 5 8GB RAM) .Απλώς το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν ξέρω αν χρειάζομαι " κάτι"μέσα στη σχολή και κατ επέκτασιν τις απαιτήσεις για αυτό το "κάτι" .

Αν π.χ. εντος σχολης απλά χρειαζόταν να βλέπουμε κανένα pdf να μου στέλνουν καμία φωτογραφία και να ανταλλάσσουμε αρχεία ένα tablet θα ήταν ιδανικό( και με το Voucher δεν θα χρειαστεί να δώσω τίποτα) και όποια πιο απαιτητική εργασία να την κάνω από το σπίτι.

Αντίθετα αν Χρειαζεται ένα laptop και για μέσα στη σχολή Το πρόβλημα είναι ότι το voucher είναι μόνο 200 ευρώ οπότε θα χρειαστεί να συμπληρώσω για να πάρω κάτι αξιολογο σε laptop
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,529 μηνύματα.
Κοίταξε... σπίτι Έχω έναν σταθερό υπολογιστή με τον οποίο είμαι αρκετά ικανοποιημένος , καθώς είναι αρκετα ποιητικός( ryzen 5 8GB RAM) .Απλώς το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν ξέρω αν χρειάζομαι " κάτι"μέσα στη σχολή και κατ επέκτασιν τις απαιτήσεις για αυτό το "κάτι" .

Αν π.χ. εντος σχολης απλά χρειαζόταν να βλέπουμε κανένα pdf να μου στέλνουν καμία φωτογραφία και να ανταλλάσσουμε αρχεία ένα tablet θα ήταν ιδανικό( και με το Voucher δεν θα χρειαστεί να σου δώσω τίποτα) και όποια πιο απαιτητική εργασία να την κάνω από το σπίτι.

Αντίθετα αν Χρειαζεται ένα laptop και για μέσα στη σχολή Το πρόβλημα είναι ότι το voucher είναι μόνο 200 ευρώ οπότε θα χρειαστεί να συμπληρώσω για να πάρω κάτι αξιολογο σε laptop
Εντος σχολης δεν θελεις κατι τουλαχιστον προς το παρον μονο αν πας σε φιλο να κανεται καμια ομαδικη που δεν βαζουν ομαδικες. Αφου εχεις υπολογιστη κατσε εκει που εισαι και το Voucher καντω οτι θες.
Μας πλουτισαν με τα vouchers, τιποτα δεν παιρνεις .
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
@okostas
Γενικά θέλεις ένα pc-laptop που να σε βγάλει για τουλάχιστον μια 5ετια. Οπότε μην επιλέγεις με βασικό κριτήριο το τι χρειάζεσαι για τη σχολή, αλλά με το να σε βγάλει σε βάθος χρόνου ΚΑΙ να σε καλύπτει για τη σχολή. Εγώ προσωπικά κοιτάζω minimum 16GB RAM, i7 και full hd οθονη 15αρα + ssd + καλη καρτα γραφικων. Πχ αν θελεις να ασχοληθεις με γραφικα/γραφιστικες ή σχεδιο CAD + προσομοιώσεις εκει θες καλη οθονη και καλη καρτα γραφικων + επεξεργαστη. Αν θελεις να τρεχεις προγραμματισμο + νευρωνικα κλπ εκει θες επεξεργαστη και ίσως και καλη καρτα γραφικων για παραλληλο προγραμματισμο σε GPU αρα nvidia καλη. Ωστοσο επειδη ειναι πολλες οι απαιτησεις ολων αυτων, συνηθως τα πανεπιστημια παρεχουν απομακρυσμενη προσβαση σε cloud υπηρεσιες ή συστοιχιες υπολογιστων που σου κανουν αυτες τις δουλειες. Αν το budget σου ειναι περιορισμενο τοτε πας σε i5 κατηγορια και 8GB RAM (αν και τα θεωρω λιγα, μπορεις να κανεις upgrade αργοτερα). Ή μπορει να θες να βαλεις dual boot με linux.

Το laptop δε θα το χρειαστεις στις διαλεξεις, ωστοσο ειναι πολυ χρησιμο στο να πας μια βιβλιοθηκη ή να βρεθειτε με την ομαδα για εργασια. Επισης στα φοιτητικα σου χρονια μπορει να συναντησεις φοιτητικες ομαδες, hackathons, σεμιναρια με hands-on εργαστηρια κλπ οπου θα θες ενα φορητο μηχανημα. Εγω παντα λαπτοπ ειχα, ποτέ σταθερο επειδη σπουδαζω σε αλλη πολη απο τη μονιμη κατοικια. Επισης σκεψου το ΣΦΗΜΜΥ να γινει ΑΠΘ και θες να ερθεις. Τι θα κανεις; Θα ερθεις χωρις λαπτοπ; Δεν γινεται. Ή καποια παρουσιαση σε καποιο μαθημα και να χρειαστει να εχεις το δικο σου setup στο δικο σου λαπτοπ. Ειναι πολυ σημαντικο να εχεις ενα φορητο μηχανημα. Tablet ουτε κατα διανοια, ειναι αστειο.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
@okostas
Γενικά θέλεις ένα pc-laptop που να σε βγάλει για τουλάχιστον μια 5ετια. Οπότε μην επιλέγεις με βασικό κριτήριο το τι χρειάζεσαι για τη σχολή, αλλά με το να σε βγάλει σε βάθος χρόνου ΚΑΙ να σε καλύπτει για τη σχολή. Εγώ προσωπικά κοιτάζω minimum 16GB RAM, i7 και full hd οθονη 15αρα + ssd + καλη καρτα γραφικων. Πχ αν θελεις να ασχοληθεις με γραφικα/γραφιστικες ή σχεδιο CAD + προσομοιώσεις εκει θες καλη οθονη και καλη καρτα γραφικων + επεξεργαστη. Αν θελεις να τρεχεις προγραμματισμο + νευρωνικα κλπ εκει θες επεξεργαστη και ίσως και καλη καρτα γραφικων για παραλληλο προγραμματισμο σε GPU αρα nvidia καλη. Ωστοσο επειδη ειναι πολλες οι απαιτησεις ολων αυτων, συνηθως τα πανεπιστημια παρεχουν απομακρυσμενη προσβαση σε cloud υπηρεσιες ή συστοιχιες υπολογιστων που σου κανουν αυτες τις δουλειες. Αν το budget σου ειναι περιορισμενο τοτε πας σε i5 κατηγορια και 8GB RAM (αν και τα θεωρω λιγα, μπορεις να κανεις upgrade αργοτερα). Ή μπορει να θες να βαλεις dual boot με linux.

Το laptop δε θα το χρειαστεις στις διαλεξεις, ωστοσο ειναι πολυ χρησιμο στο να πας μια βιβλιοθηκη ή να βρεθειτε με την ομαδα για εργασια. Επισης στα φοιτητικα σου χρονια μπορει να συναντησεις φοιτητικες ομαδες, hackathons, σεμιναρια με hands-on εργαστηρια κλπ οπου θα θες ενα φορητο μηχανημα. Εγω παντα λαπτοπ ειχα, ποτέ σταθερο επειδη σπουδαζω σε αλλη πολη απο τη μονιμη κατοικια. Επισης σκεψου το ΣΦΗΜΜΥ να γινει ΑΠΘ και θες να ερθεις. Τι θα κανεις; Θα ερθεις χωρις λαπτοπ; Δεν γινεται. Ή καποια παρουσιαση σε καποιο μαθημα και να χρειαστει να εχεις το δικο σου setup στο δικο σου λαπτοπ. Ειναι πολυ σημαντικο να εχεις ενα φορητο μηχανημα. Tablet ουτε κατα διανοια, ειναι αστειο.
ποια intel οταν υπαρχουν οι ryzen, ειδικα οταν θες να κανεις πολλα πραγματα ταυτοχρονα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
ποια intel οταν υπαρχουν οι ryzen, ειδικα οταν θες να κανεις πολλα πραγματα ταυτοχρονα
Ναι και οι ryzen πλεον φυσανε, απλα παντα intel ειχα σε επεξεργαστη οπότε δεν ξερω στην πραξη πως ειναι ο ryzen. Διαβαζω στα benchmarks και σε κριτικες οτι ειναι καλυτεροι πλεον στις προσφατες γενιες
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Intel με κλειστά τα μάτια λόγω thunderbolt 3.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

okostas

Νεοφερμένος

Ο okostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
@okostas
Γενικά θέλεις ένα pc-laptop που να σε βγάλει για τουλάχιστον μια 5ετια. Οπότε μην επιλέγεις με βασικό κριτήριο το τι χρειάζεσαι για τη σχολή, αλλά με το να σε βγάλει σε βάθος χρόνου ΚΑΙ να σε καλύπτει για τη σχολή. Εγώ προσωπικά κοιτάζω minimum 16GB RAM, i7 και full hd οθονη 15αρα + ssd + καλη καρτα γραφικων. Πχ αν θελεις να ασχοληθεις με γραφικα/γραφιστικες ή σχεδιο CAD + προσομοιώσεις εκει θες καλη οθονη και καλη καρτα γραφικων + επεξεργαστη. Αν θελεις να τρεχεις προγραμματισμο + νευρωνικα κλπ εκει θες επεξεργαστη και ίσως και καλη καρτα γραφικων για παραλληλο προγραμματισμο σε GPU αρα nvidia καλη. Ωστοσο επειδη ειναι πολλες οι απαιτησεις ολων αυτων, συνηθως τα πανεπιστημια παρεχουν απομακρυσμενη προσβαση σε cloud υπηρεσιες ή συστοιχιες υπολογιστων που σου κανουν αυτες τις δουλειες. Αν το budget σου ειναι περιορισμενο τοτε πας σε i5 κατηγορια και 8GB RAM (αν και τα θεωρω λιγα, μπορεις να κανεις upgrade αργοτερα). Ή μπορει να θες να βαλεις dual boot με linux.

Το laptop δε θα το χρειαστεις στις διαλεξεις, ωστοσο ειναι πολυ χρησιμο στο να πας μια βιβλιοθηκη ή να βρεθειτε με την ομαδα για εργασια. Επισης στα φοιτητικα σου χρονια μπορει να συναντησεις φοιτητικες ομαδες, hackathons, σεμιναρια με hands-on εργαστηρια κλπ οπου θα θες ενα φορητο μηχανημα. Εγω παντα λαπτοπ ειχα, ποτέ σταθερο επειδη σπουδαζω σε αλλη πολη απο τη μονιμη κατοικια. Επισης σκεψου το ΣΦΗΜΜΥ να γινει ΑΠΘ και θες να ερθεις. Τι θα κανεις; Θα ερθεις χωρις λαπτοπ; Δεν γινεται. Ή καποια παρουσιαση σε καποιο μαθημα και να χρειαστει να εχεις το δικο σου setup στο δικο σου λαπτοπ. Ειναι πολυ σημαντικο να εχεις ενα φορητο μηχανημα. Tablet ουτε κατα διανοια, ειναι αστειο
Εν κατακλείδι έχοντας ήδη ένα σταθερό υπολογιστή χρειάζεται να πάρω και ένα laptop , γιατί όπως μου τα λες για ένα laptop με αυτά τα χαρακτηριστικά Βγαίνω και πολύ εκτος budget (εγω για κανενα laptopακι με i3 4gb στα 500€ υπολογιζα 😅😥)

Απο οτι καταλαβα διευκολυνει το λαπτοπ χωρις να ειναι απαραιτητο
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σιγουρα...;; κάποιος άλλος φοιτητής μου είχε πει ότι είναι απαραίτητο για ομαδικές εργασίες εντός σχολής , ισχύει;;

Αν η ομαδική περιλαμβάνει jameson ξηροκάρπι και draft premade στα διαλύματα το laptop βολεύει. Για τα υπόλοιπα υπάρχει και το google meet.

Αν δεν είχες τιποτα θα σου λεγα δώσε ένα χιλιάρικο και πάρε λαπτοπ (όχι 500 προς θεού). Αφού έχεις ήδη desk δεν υπάρχει λόγος. Εκτός κι αν θες να σκας αναγνωστήριο για εξτρα κοινωνικοποίηση (τι να την κάνεις; ΗΜΜΥ μπήκες)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Συνδέσε 2 4k οθόνες χωρίς thunderbolt. Με την thunderbolt όχι μόνο συνδέονται αλλά όλα γίνονται με ένα καλώδιο που παράλληλα φορτίζουν και το laptop με αυτό. Επίσης δίνει και την δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικής κάρτα γραφικών αν θέλεις να ασχοληθείς με game engine κ.λπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

full hd οθονη 15αρα
Θα διαφωνήσω σε αυτό η οθόνη πρέπει να είναι 13.3 για λόγους φορητότητας. Καλύτερα ποιοτική οθόνη και μικρή παρά 15" και μέτρια (όπως αρκετά hp)

Στο φοιτητικό σπίτι πρέπει να έχει 1 4k οθόνη τουλάχιστον εξωτερικό πληκτρολόγιο και ποντίκι και να το δουλεύει ως desktop.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 200861

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, πλεον είμαι πρωτοετής σε μια σχολή ημμυ.

Έχω στην κατοχή μου ενα desktop (Win10, Intel Core i5 7400, 8GB RAM, 1TB HDD, 2047MB NVIDIA GeForce GT 730) το οποίο σκοπεύω να πάρω μαζί μου στην πόλη οπου θα σπουδάσω. Παρόλα αυτά θεωρώ πως είναι απαραίτητη η αγορά ενος laptop που να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της σχολής, για λόγους φορητότητας. Γι' αυτό θα ήθελα κάποιος σπουδαστής ημμυ (ή γενικότερα γνώστης επι του θέματος) να μου πει την αποψή του:

-Είναι καλύτερα να προτιμήσω οθόνη μεγέθους 15" ή 14" για ευκολία στην μεταφορά;
-Βγαίνει πιο φθηνό αν το αγοράσω χωρίς λειτουργικό και του προσθέσω εκ των υστέρων Windows ο ίδιος;
-Να αποφύγω/προτιμήσω ενσωματομένη μνήμη γραφικών;
-8GB Ram ειναι αρκετά ή να προτιμήσω 16GB;

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ενα laptop μεχρι 650€ ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top