ΗΜΜΥ ή Τμήμα Φυσικής;

maria12345

Νεοφερμένος

Η maria12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας, έδωσα φέτος πανελλήνιες και πρέπει τώρα να φτιάξω το μηχανογραφικό μου. Με τα μόρια μου πιάνω ολες τις σχολές του πεδίου μου (2ο) αλλά αυτές που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι το φυσικό και οι ηλεκτρολόγοι. Επειδή η φυσική μου άρεσε στο σχολείο και μου κινεί το ενδιαφέρον πιστεύω ότι θα μου άρεσε σαν σχολή. Οι ηλεκτρολόγοι από την άλλη έχω καταλάβει ότι έχουν μεγάλη ποικιλία επαγγελματικών προοπτικών και στη σχολή έχουν μαθήματα όπως φυσική και μαθηματικά που μαρεσουν και προγραμματισμό που πιστεύω ότι θα μ ενδιαφέρει. Ιδανικά θα ήθελα στο μέλλον να ασχοληθώ σε κάποιον τομέα της έρευνας και όχι τόσο στη βιομηχανία ή σε κάποια εταιρεία. Τι μου προτείνετε;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.
Η φυσικη οπως την ξερεις και την φανταζεσαι, στους ΗΜΜΥ ειναι πολυ γενικη και σχεδον ανυπαρκτη. Ουσιαστικα μονο κυκλωματα κανουμε απο φυσικη σαν φυσικη και διαφορα τηλεπικοινωνιακα. Υπαρχει ενα μαθημα φυσικης στο πρωτο εξαμηνο το οποιο ειναι τελειως απομονωμενο απο ολα και δεν το χρειαζεσαι πουθενα στην πορεια. Και ενα επιλογης κβαντικη φυσικη. Αυτα απο οσα θυμαμαι για ΑΠΘ (με παλαιο προγραμμα σπουδων).

Τωρα σε ερευνα και τα δύο εχουν, αλλα πιο ευκολα σε αποκατασταση ειναι ΗΜΜΥ λογω τεχνολογιας ναι, εχει τρομερο φασμα, οτιδηποτε αφορα τεχνολογια μπορεις να ασχοληθεις.
Με προγραμματισμο εχεις ασχοληθει; Φυσικη τι σε ενδιαφερει; Εφαρμοσμενη ή θεωρητική?
 

maria12345

Νεοφερμένος

Η maria12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με προγραμματισμό γιατί και στο σχολείο έκανα ελάχιστη πληροφορική αλλά απ όσα ξέρω πιστεύω ότι μάλλον θα μου άρεσε, χωρίς να είμαι σίγουρη. Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι θα μ ενδιέφερε περισσότερο η θεωρητική φυσική αλλά και πάλι δεν έχω αρκετές γνώσεις/εμπειρία για να ξέρω τι θα μαρεσει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Γεια σας, έδωσα φέτος πανελλήνιες και πρέπει τώρα να φτιάξω το μηχανογραφικό μου. Με τα μόρια μου πιάνω ολες τις σχολές του πεδίου μου (2ο) αλλά αυτές που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι το φυσικό και οι ηλεκτρολόγοι. Επειδή η φυσική μου άρεσε στο σχολείο και μου κινεί το ενδιαφέρον πιστεύω ότι θα μου άρεσε σαν σχολή. Οι ηλεκτρολόγοι από την άλλη έχω καταλάβει ότι έχουν μεγάλη ποικιλία επαγγελματικών προοπτικών και στη σχολή έχουν μαθήματα όπως φυσική και μαθηματικά που μαρεσουν και προγραμματισμό που πιστεύω ότι θα μ ενδιαφέρει. Ιδανικά θα ήθελα στο μέλλον να ασχοληθώ σε κάποιον τομέα της έρευνας και όχι τόσο στη βιομηχανία ή σε κάποια εταιρεία. Τι μου προτείνετε;
Αν σπουδαζεις κυριως για χομπυ να πας φυσικο.
Αν σπουδαζεις και για να δουλεψεις, να πας ΗΜΜΥ και να υποβαθμισεις την αγαπη σου για θεωρητικη φυσικη. Την θεωρητικη φυσικη αν συνεχισεις να την θελεις θα της βρεις σε μεταπτυχιακα ή στο ΕΑΠ αργοτερα. Ενταξει οι ΗΜΜΥ δεν ειναι και γυμνοι απο φυσικη εχουν και αυτοι μπολικη, ε με αλλα ονοματα, πιο εφηρμοσμενα.
Μια μεσαια οδος ειναι η ΣΕΜΦΕ ( κατευθυνση φυσικης- μηχανικης) η οποια τελευταια δινει και καποια εργασιακα δικαιωματα ΗΜΜΥ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Η φυσικη οπως την ξερεις και την φανταζεσαι, στους ΗΜΜΥ ειναι πολυ γενικη και σχεδον ανυπαρκτη.

Δεν θα έλεγα οτι είναι τόσο άσχημα τα πράγματα :P .
Τουλάχιστον εμείς έχουμε ένα σεβαστό ποσό μαθημάτων που εστιάζουν αρκετά στην φυσική και τα διδάσκουν αντίστοιχα φυσικοί κατά πλειοψηφία, στην κατεύθυνση της ηλεκτρονικής. Το ΕΜΠ έχει και ολόκληρη ροή αφιερωμένη μάλιστα.

Σίγουρα δεν είναι ισοδύναμο με το φυσικό, αλλά θεωρώ ότι κάποιος μπορεί να πάρει πολύ ισχυρές βάσεις,δεδομένου οτι το θέλει φυσικά. Εαν και ομολογουμένως, εφόσον η θεματοθέτρια θέλει να ασχοληθεί με την θεωρητική φυσική, τότε το φυσικό θα ήταν καλύτερη επιλογή, άσχετα εαν οι ευκαιρίες απασχόλησης είναι σημαντικά λιγότερες.

Διαφορετικά δεν χρειάζεται να κάνει compromise, μπορεί απο ημμυ να ειδικευθεί σε συστήματα μετρήσεων για ανιχνευτικές διατάξεις ή συστήματα ενέργειας(υψηλές τάσεις που χρησιμοποιούνται πολύ σε πειράματα) ή ακόμα και ραδιο/μικροκυματική μηχανική, που απαιτείται για την κατασκευή των κοιλοτήτων των επιταχυντών αλλά και σε πολλές άλλες εφαρμογές(απεικόνιση,θέρμανση κτλπ.). Θέλω να πω, ότι και να επιλέξει να κάνει, εαν επιθυμεί να ασχοληθεί με φυσική, μπορεί να το κάνει, είτε ως πιο θεωρητική είτε ως μηχανικός.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Αν θελεις οντως να ασχοληθεις ερευνητικα με θεωρητικη φυσικη τοτε το φυσικο ειναι μονοδρομος. Απο ΗΜΜΥ δεν μπορεις να ασχοληθεις με ερευνα στη θεωρητικη φυσικη (ισως μονο στη θεωρητικη στερεα κατασταση σε ημιαγωγους κλπ).

Κανω μεταπτυχιακο στη μαθηματικη φυσικη και μπορω να σου πω με πληρη επιγνωση οτι δεν μπορεις απο ΗΜΜΥ να γινεις δεκτος σε μεταπτυχιακο θεωρητικης φυσικης.

ΑΛΛΑ το τονιζω: πρεπει να εισαι σιγουρη οτι το θες.

Γενικα οι δυο σχολες δεν εχουν πολλα κοινα. Στους ΗΜΜΥ δε θα κανεις κβαντομηχανικες, σχετικοτητες, στοιχειωδη σωματια, αστροφυσικη. Θα κανεις σιγουρα περισσοτερα κυκλωματα και ηλεκτρομαγνητικα πεδια.



Επισης μεγαλο ρολο θα παιξει το ποσο καλη φοιτητρια θα εισαι. Πιστευω οτι ο μεσος/μετριος φοιτητης απο ΗΜΜΥ εχει καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες απο τον αντιστοιχο του φυσικου. Οι καλυτεροι φοιτητες και των δυο τμηματων ομως εχουν πολυ καλες προοπτικες, στον ιδιο βαθμο πανω κατω.



Ενα τελευταιο σχολιο. Οταν ειχα πρωτομπει στο φυσικο, απο τα 250 ατομα στη χρονια μου, τα 100-150 ελεγαν οτι ηθελαν να ασχοληθουν με ερευνα. Μετα απο 4 χρονια σπουδων, παιζει να ημασταν λιγοτερα απο 10 ατομα που ειχαμε ακομη τον ιδιο στοχο. Αν αγαπας τη φυσικη και τα μαθηματικα, και περνας αρκετο χρονο ασχολουμενη με το αντικειμενο, τοτε το φυσικο θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη. Αν δεν εχεις τοσο κολλημα ισως να μην ειναι η βελτιστη λυση.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.
Αν θελεις οντως να ασχοληθεις ερευνητικα με θεωρητικη φυσικη τοτε το φυσικο ειναι μονοδρομος. Απο ΗΜΜΥ δεν μπορεις να ασχοληθεις με ερευνα στη θεωρητικη φυσικη (ισως μονο στη θεωρητικη στερεα κατασταση σε ημιαγωγους κλπ).

Κανω μεταπτυχιακο στη μαθηματικη φυσικη και μπορω να σου πω με πληρη επιγνωση οτι δεν μπορεις απο ΗΜΜΥ να γινεις δεκτος σε μεταπτυχιακο θεωρητικης φυσικης.

ΑΛΛΑ το τονιζω: πρεπει να εισαι σιγουρη οτι το θες.

Γενικα οι δυο σχολες δεν εχουν πολλα κοινα. Στους ΗΜΜΥ δε θα κανεις κβαντομηχανικες, σχετικοτητες, στοιχειωδη σωματια, αστροφυσικη. Θα κανεις σιγουρα περισσοτερα κυκλωματα και ηλεκτρομαγνητικα πεδια.



Επισης μεγαλο ρολο θα παιξει το ποσο καλη φοιτητρια θα εισαι. Πιστευω οτι ο μεσος/μετριος φοιτητης απο ΗΜΜΥ εχει καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες απο τον αντιστοιχο του φυσικου. Οι καλυτεροι φοιτητες και των δυο τμηματων ομως εχουν πολυ καλες προοπτικες, στον ιδιο βαθμο πανω κατω.



Ενα τελευταιο σχολιο. Οταν ειχα πρωτομπει στο φυσικο, απο τα 250 ατομα στη χρονια μου, τα 100-150 ελεγαν οτι ηθελαν να ασχοληθουν με ερευνα. Μετα απο 4 χρονια σπουδων, παιζει να ημασταν λιγοτερα απο 10 ατομα που ειχαμε ακομη τον ιδιο στοχο. Αν αγαπας τη φυσικη και τα μαθηματικα, και περνας αρκετο χρονο ασχολουμενη με το αντικειμενο, τοτε το φυσικο θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη. Αν δεν εχεις τοσο κολλημα ισως να μην ειναι η βελτιστη λυση.
Συμφωνω σε ολα αυτα ναι. Επισης σημαντικο ειναι και το πού θα συνεχισει μετα για δουλεια/ερευνα/ακαδημαϊκά. Άλλη η έρευνα στο εξωτερικό στην κοσμολογια και τη θεωρητικη φυσικη πχ και αλλη εδω στην Ελλαδα. Είναι σχεδον μονοδρομος το εξω μετα αν θελεις οντως να ασχοληθεις σοβαρα με ερευνα, επιταχυντες κλπ κλπ
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Συμφωνω σε ολα αυτα ναι. Επισης σημαντικο ειναι και το πού θα συνεχισει μετα για δουλεια/ερευνα/ακαδημαϊκά. Άλλη η έρευνα στο εξωτερικό στην κοσμολογια και τη θεωρητικη φυσικη πχ και αλλη εδω στην Ελλαδα. Είναι σχεδον μονοδρομος το εξω μετα αν θελεις οντως να ασχοληθεις σοβαρα με ερευνα, επιταχυντες κλπ κλπ
Ναι αυτο ειναι αληθεια. Παρ' ολα αυτα ειμαι της αποψης πως πλεον ο καθε ανθρωπος αν θελει να εχει τη βελτιστη επαγγελματικη πορεια, πρεπει να ειναι διατεθειμενος να ειναι πολιτης του κοσμου. Νομιζω ισχυει σε ολους τους κλαδους αυτο. Οσον αφορα την ακαδημια και την ερευνα, ισχυει ακομη περισσοτερο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
ρε τι πορωση ειναι αυτη με το ημμυ.πραγματικα της μοδας οπως ειναι ο παοκ στο ποδοσφαιρο ή η τσελσυ οταν μπηκε ο αμπραμοβιτς.τεσπα δεν το συνεχιζω γτ οι ημμυμοταυλοι οπως λεμε οι στρατοταβλοι θα λενε παλι τα δικα τους.αμα σου αρεσει το φυσικο πας φυσικο,αμα σου αρεσει ημμυ πας ημμυ ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
ρε τι πορωση ειναι αυτη με το ημμυ.πραγματικα της μοδας οπως ειναι ο παοκ στο ποδοσφαιρο ή η τσελσυ οταν μπηκε ο αμπραμοβιτς.τεσπα δεν το συνεχιζω γτ οι ημμυμοταυλοι οπως λεμε οι στρατοταβλοι θα λενε παλι τα δικα τους.αμα σου αρεσει το φυσικο πας φυσικο,αμα σου αρεσει ημμυ πας ημμυ ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε
Ευκλειδη κουλ , ακουστηκαν δυο ηλεκτρολογικες φωνες σε περιοδο μηχανογραφικων και κατι εγινε.
Αφου το βλεπεις οτι εδω ο χωρος ειναι τόταλι ιατρικος. Και μην εχεις καμμια αμφιβολια οτι ιατρικος θα μεινει . Ευτυχως οι ηλεκτρολογοι ειναι αρκετα μαζεμενοι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
ρε τι πορωση ειναι αυτη με το ημμυ.πραγματικα της μοδας οπως ειναι ο παοκ στο ποδοσφαιρο ή η τσελσυ οταν μπηκε ο αμπραμοβιτς.τεσπα δεν το συνεχιζω γτ οι ημμυμοταυλοι οπως λεμε οι στρατοταβλοι θα λενε παλι τα δικα τους.αμα σου αρεσει το φυσικο πας φυσικο,αμα σου αρεσει ημμυ πας ημμυ ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε
Συγγνώμη, αφού αυτό έχει δουλειά, τι θα έπρεπε να σκέφτεται να βάλει στο μηχανογραφικό ο κάθε υποψήφιος ;

Τον τελευταίο καιρό π.χ. μια άλλη μόδα είναι η αστροφυσική. Εσύ το εγκρίνεις οτι υπάρχουν πολλά παιδιά που ονειρεύονται να κάνουν κάτι που θα αφήσει την δραματική πλειοψηφία τους άνεργα με μαθηματική ακρίβεια ;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Συγγνώμη, αφού αυτό έχει δουλειά, τι θα έπρεπε να σκέφτεται να βάλει στο μηχανογραφικό ο κάθε υποψήφιος ;

Τον τελευταίο καιρό π.χ. μια άλλη μόδα είναι η αστροφυσική. Εσύ το εγκρίνεις οτι υπάρχουν πολλά παιδιά που ονειρεύονται να κάνουν κάτι που θα αφήσει την δραματική πλειοψηφία τους άνεργα με μαθηματική ακρίβεια ;
παντως δεν νομιζω οτι εχει δουλεια με την εννοια που το θετεις.θελει ψαξιμο επιπονο και δεν ειναι ο δρομος στρωμενος με ροδοπεταλα.αν καποιος εχει δουλεια με την εννοια που το θετεις και δεν χρειαζεται να ψαξει καν ειναι η ιατρικη που κανει καποιος την ειδικοτητα και πληρωνεται αλλα ειναι ενα επαγγελμα το οποιο ειναι εντελως αθλιο αν δεν σου αρεσει
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
παντως δεν νομιζω οτι εχει δουλεια με την εννοια που το θετεις.θελει ψαξιμο επιπονο και δεν ειναι ο δρομος στρωμενος με ροδοπεταλα.αν καποιος εχει δουλεια με την εννοια που το θετεις και δεν χρειαζεται να ψαξει καν ειναι η ιατρικη που κανει καποιος την ειδικοτητα και πληρωνεται αλλα ειναι ενα επαγγελμα το οποιο ειναι εντελως αθλιο αν δεν σου αρεσει

Ο Ενεργειακός ηλεκτρολόγος, δεν θέλει καθόλου ψάξιμο. Υπάρχουν άφθονες δουλειές ακόμα και στο Ελλάντα εαν έχεις μεράκι & όρεξη και δεν απαιτούν καν το 1/5 της ευφυίας που θέλει κάποιος σε θεωρητική έρευνα στην φυσική. Δεν το θέτω ως μέτρο καλύτερου. Ο καθένας πρέπει να κάνει ότι νιώθει οτι τον γεμίζει. Το θέτω εντελώς τεχνικά και οικονομικά. Ως απόφοιτος ημμυ κάποιος, θα έχει πολλές ευκαιρίες, έστω και εαν δεν του αρέσουν τόσο. Απο φυσικό ή μαθηματικό αυτό δεν ισχύει, ή εάν ισχύει, ο μισθός δεν θα φτάσει ποτέ αυτόν ενός ημμυ σε αντίστοιχες δουλειές που αφορούν έργα. Εαν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι τότε όλα μια χαρά. Αλλά ανεξάρτητα απο το εαν τον ενδιαφέρει ή όχι,έτσι έχουν τα πράγματα. Και καλώς ή κακώς αυτά τα δικαιώματα για αυτές τις δουλειές τα έχει μόνο ένας διπλωματούχος μηχανικός. Οπότε για αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί κάνει τόση εντύπωση που πολλοί υποψήφιοι βάζουν το ημμυ πρώτη επιλογή. Κατηγόρησε τους οτι κοιτάνε τα λεφτά ή οτι δεν είναι ενημερωμένοι για άλλες επιστήμες, αλλά δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις εαν απλά θέλουν να σπουδάσουν για βιοπορισμό. Πόσοι υποψήφιοι επιλέγουν ιατρική καθαρά για βιοποριστικούς λόγους άραγε χωρίς να δίνουν δεκάρα για την υπόσταση του επαγγέλματος σαν λειτούργημα ; ή γιατί επιλέγουν φαρμακευτική ; Εκεί γιατί δεν αναρωτιόμαστε γιατί δεν επιλέγουν βιολογικό ή χημικό ;

Ξαναλέω, καμία διάθεση υποτίμησης προς το φυσικό. Άλλωστε αγαπώ πάρα πολύ την φυσική σαν επιστήμη, ακόμα και τις πιο θεωρητικές της εκδοχές, όχι μόνο τις εφαρμοσμένες. Αλλά δυστυχώς είναι ξεκάθαρο οτι δεν θα ήταν βιώσιμο η πλειοψηφία του κόσμου να γινόντουσαν θεωρητικοί φυσικοί. Δεν χρειάζονται τόσοι θεωρητικοί φυσικοί για την ακρίβεια όσο μηχανικοί, και επίσης δεν υπάρχει ενδιαφέρον απο την πλευρά της αγοράς να προσλάβει κόσμο με γνώσεις πάνω στην θεωρητική φυσική. Και θα ήταν υποτιμητικό και για τους ίδιους και τις ικανότητες τους θεωρώ να κάνουν εφαρμοσμένες δουλειές ρουτίνας εάν έχουν εκπαιδευτεί στην θεωρητική φυσική. Είναι πεδίο για πολύ λίγους και εκλεκτούς. Και έτσι πρέπει δηλαδή εάν περιμένουμε να γίνουν εξελίξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
ΗΜΜΥ.Αλλιως φυσικο και μετα οαεδ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ρε τι πορωση ειναι αυτη με το ημμυ.πραγματικα της μοδας οπως ειναι ο παοκ στο ποδοσφαιρο ή η τσελσυ οταν μπηκε ο αμπραμοβιτς.τεσπα δεν το συνεχιζω γτ οι ημμυμοταυλοι οπως λεμε οι στρατοταβλοι θα λενε παλι τα δικα τους.αμα σου αρεσει το φυσικο πας φυσικο,αμα σου αρεσει ημμυ πας ημμυ ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε
Εσυ στο αλλο θρεντ παντως ευκλειδη εκραζες εμβολια που ειναι και αυτο της μοδας :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top