ΗΜΜΥ ΕΜΠ vs Πληροφορική ΟΠΑ

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα!!

Ξέρω πως πολλοί από εσάς θα μου απαντήσετε πως είναι πολύ νωρίς για να κάνω τέτοιες ερωτησείς, αλλά πραγματικά δεν θέλω να βρίσκομαι σε δίλλειμα όταν βάλω μηχανογραφικό.

Είμαι 16 χρονών, μαθητής Β' λυκείου. Απο πολύ μικρός είχα πάθος με τους υπολογιστές. Και όχι με games, WoW, LoL και μαλακίες, σοβαρά πράγματα. Προγραμματισμός, δίκτυα, cracking κλπ. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, θα ήθελα πάρα πολύ να ασχοληθώ και επαγγελματικά με το αντικείμενο και να γίνω ένας μηχανικός.

Σκεφτόμουν πως η σχολή των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ του ΕΜΠ θα ήταν ότι πρέπει για εμένα ΑΝ το τονίζω ΑΝ πετύχαινα τα κατάλληλα μόρια στις πανελλήνιες του 2015. Όμως ύστερα απο εκτεταμένη δική μου έρευνα για την σχολή , κατάλαβα πως θα πρέπει να αναθεωρήσω τον στόχο μου.

Καταρχάς, το ΕΜΠ έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και ΔΥΣΚΟΛΑ μαθηματικά και φυσική που νόμιζα πως είχα κάνει λάθος στο site και μπήκα στου Μαθηματικού ΕΚΠΑ. :P Δεν είναι οτι τα απεχθάνομαι τελείως τα μαθηματικά, αλλά δεν μπορώ πήξω σε αυτά και στην τελική να μη μου χρησιμεσούν σε κάτι. Παρ΄όλα αυτά έχει και μαθήματα που θα μου άρεσαν. ΟΜΩΣ από γνωστούς αλλά και μετά απ την έρευνά μου, έμαθα ότι ΕΜΠ και υπαρκτή φοιτητική ζωή είναι κάτι το ακατόρθωτο. ΟΚ, είναι το καλύτερο πράγμα να ασχολείσαι με αυτό που θες, αλλά γιατί να μην μπορείς να βγαίνεις κάθε Σ/Κ και αντί αυτού να κάθεσαι να διαβάζεις;

Κοίταξα επίσης και τα μαθήματα της πληροφορικής του ΟΠΑ. Και εκεί μου άρεσαν όλα τα μαθήματα, με εξαίρεση 2 που έχουν να κάνουν με οικονομικά. Έχει και την κατεύθυνση που με ενδιαφέρει (Ασφαλεία Υπολογιστών και Δικτύων). Σωστά κάποιος θα μου λέγε "Τότε τι το συζητάς το πράγμα ρε; ΟΠΑ κατευθείαν!" . Το μέγαλο θέμα είναι οτι η συγκεκριμένη σχολή ΔΕΝ σε βγάζει μηχανικό! Και έχω αυτό το κουσούρι με τους μηχανικούς καθώς και οι 2 μου γονείς είναι και γενικά έχουν αρκετά προνόμια παραπάνω απ τους μη-μηχανικούς (βλ. ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, κλπ.) . Οπότε αφού φάγαμε πόρτα και από ΟΠΑ, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ψάχνω μια σχολή Μηχανικών Πληροφορικής. Υπάρχει αυτή στην Πάτρα που μ άρεσουν και εκει πάρα πολλά μαθήματα(συνδιάζουν ΕΜΠ και ΟΠΑ) αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να πάω λόγω τοποθεσίας και οικονομικού θέματος, μιας και ήδη με την αδερφή μου στην Νομική Κομοτηνής , κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι.

Στην ουσία αν υπήρχε η "Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής ΕΜΠ" (:P) δεν θα έγραφα αυτό το θέμα και θα καθόμουν να διαβάσω για να γράψω.

Που με συμβουλεύτε να προσανατολιστώ;

Ευχαριστώ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
ελεος με αυτα τα προνομια και τα επιδοματα,σοβαρευτειτε τελειωσαν αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπέρα!!

Ξέρω πως πολλοί από εσάς θα μου απαντήσετε πως είναι πολύ νωρίς για να κάνω τέτοιες ερωτησείς, αλλά πραγματικά δεν θέλω να βρίσκομαι σε δίλλειμα όταν βάλω μηχανογραφικό.

Είμαι 16 χρονών, μαθητής Β' λυκείου. Απο πολύ μικρός είχα πάθος με τους υπολογιστές. Και όχι με games, WoW, LoL και μαλακίες, σοβαρά πράγματα. Προγραμματισμός, δίκτυα, cracking κλπ. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, θα ήθελα πάρα πολύ να ασχοληθώ και επαγγελματικά με το αντικείμενο και να γίνω ένας μηχανικός.

Σκεφτόμουν πως η σχολή των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ του ΕΜΠ θα ήταν ότι πρέπει για εμένα ΑΝ το τονίζω ΑΝ πετύχαινα τα κατάλληλα μόρια στις πανελλήνιες του 2015. Όμως ύστερα απο εκτεταμένη δική μου έρευνα για την σχολή , κατάλαβα πως θα πρέπει να αναθεωρήσω τον στόχο μου.

Καταρχάς, το ΕΜΠ έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και ΔΥΣΚΟΛΑ μαθηματικά και φυσική που νόμιζα πως είχα κάνει λάθος στο site και μπήκα στου Μαθηματικού ΕΚΠΑ. :P Δεν είναι οτι τα απεχθάνομαι τελείως τα μαθηματικά, αλλά δεν μπορώ πήξω σε αυτά και στην τελική να μη μου χρησιμεσούν σε κάτι. Παρ΄όλα αυτά έχει και μαθήματα που θα μου άρεσαν. ΟΜΩΣ από γνωστούς αλλά και μετά απ την έρευνά μου, έμαθα ότι ΕΜΠ και υπαρκτή φοιτητική ζωή είναι κάτι το ακατόρθωτο. ΟΚ, είναι το καλύτερο πράγμα να ασχολείσαι με αυτό που θες, αλλά γιατί να μην μπορείς να βγαίνεις κάθε Σ/Κ και αντί αυτού να κάθεσαι να διαβάζεις;

Κοίταξα επίσης και τα μαθήματα της πληροφορικής του ΟΠΑ. Και εκεί μου άρεσαν όλα τα μαθήματα, με εξαίρεση 2 που έχουν να κάνουν με οικονομικά. Έχει και την κατεύθυνση που με ενδιαφέρει (Ασφαλεία Υπολογιστών και Δικτύων). Σωστά κάποιος θα μου λέγε "Τότε τι το συζητάς το πράγμα ρε; ΟΠΑ κατευθείαν!" . Το μέγαλο θέμα είναι οτι η συγκεκριμένη σχολή ΔΕΝ σε βγάζει μηχανικό! Και έχω αυτό το κουσούρι με τους μηχανικούς καθώς και οι 2 μου γονείς είναι και γενικά έχουν αρκετά προνόμια παραπάνω απ τους μη-μηχανικούς (βλ. ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, κλπ.) . Οπότε αφού φάγαμε πόρτα και από ΟΠΑ, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ψάχνω μια σχολή Μηχανικών Πληροφορικής. Υπάρχει αυτή στην Πάτρα που μ άρεσουν και εκει πάρα πολλά μαθήματα(συνδιάζουν ΕΜΠ και ΟΠΑ) αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να πάω λόγω τοποθεσίας και οικονομικού θέματος, μιας και ήδη με την αδερφή μου στην Νομική Κομοτηνής , κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι.

Στην ουσία αν υπήρχε η "Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής ΕΜΠ" (:P) δεν θα έγραφα αυτό το θέμα και θα καθόμουν να διαβάσω για να γράψω.

Που με συμβουλεύτε να προσανατολιστώ;

Ευχαριστώ !!

Για δες το τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ
Και μην κολάς σε Μηχανικούς και μη.
Κάνε αυτό που σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Από την στιγμή που σε ενδιαφέρουν οι υπολογιστές και τα δίκτυα, τότε τα τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών/Τεχνολογίας Υπολογιστών είναι ό,τι πρέπει για να τα αποφύγεις. Τα τμήματα μηχανικών των πανεπιστημίων/πολυτεχνείων που θεραπεύουν αυτό το αντικείμενο είναι τα εξής:

1) Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών
2) Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
3) Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πανεπιστημίου Κρήτης
4) Τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Αιγαίου
5) Τμήμα πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Αν υπάρχουν σοβαροί λόγοι και ενδιαφέρεσαι μόνο για πανεπιστήμια σε Αθήνα & Πειραιά τότε υπάρχουν τα εξής τμήματα:

1) Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Εθνικού & καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
2) Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου Πανεπιστημίου
3) Τμήμα Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
4) Τμήμα Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πειραιώς
5) Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Πειραιώς

Δεν πειράζει που δεν θα είσαι μηχανικός. Σημασία έχει να σπουδάσεις αυτό που σε ενδιαφέρει. Οι ταμπέλες δεν έχουν καμία σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπου κι αν πας θα έχει πολλά μαθηματικά γι'αυτό και πρπ να σου αρέσουν. Θυμίζω ότι η πληροφορική δεν είναι η μελέτη των υπολογιστών αλλά η επίλυση προβλημάτων μέσω αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,828 μηνύματα.
Όπου κι αν πας θα έχει πολλά μαθηματικά γι'αυτό και πρπ να σου αρέσουν. Θυμίζω ότι η πληροφορική δεν είναι η μελέτη των υπολογιστών αλλά η επίλυση προβλημάτων μέσω αυτών.

η επίλυση (μαθηματικών) προβλημάτων με τη χρήση μαθηματικών τεχνικών...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Προγραμματισμός, δίκτυα, cracking κλπ. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, θα ήθελα πάρα πολύ να ασχοληθώ και επαγγελματικά με το αντικείμενο και να γίνω ένας μηχανικός.

Σε αυτούς τους τομείς δεν θα σε βοηθήσει καθόλου το ΤΕΕ αντίθετα θα σε επιβαρύνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Σε αυτούς τους τομείς δεν θα σε βοηθήσει καθόλου το ΤΕΕ αντίθετα θα σε επιβαρύνει.
Εγώ πάντως θα πρότεινα να προστεθεί καινούριος κανονισμός στους όρους χρήσεις του site: "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αυστηρά η οποιαδήποτε αναφορά στο ΤΕΕ, θετική ή αρνητική, σε θέματα που έχουν σκοπό την παροχή συμβουλών και την ανταλλαγή απόψεων για την επιλογή σχολής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης".
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Καλησπέρα!!

Ξέρω πως πολλοί από εσάς θα μου απαντήσετε πως είναι πολύ νωρίς για να κάνω τέτοιες ερωτησείς, αλλά πραγματικά δεν θέλω να βρίσκομαι σε δίλλειμα όταν βάλω μηχανογραφικό.

Είμαι 16 χρονών, μαθητής Β' λυκείου. Απο πολύ μικρός είχα πάθος με τους υπολογιστές. Και όχι με games, WoW, LoL και μαλακίες, σοβαρά πράγματα. Προγραμματισμός, δίκτυα, cracking κλπ. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, θα ήθελα πάρα πολύ να ασχοληθώ και επαγγελματικά με το αντικείμενο και να γίνω ένας μηχανικός.

Σκεφτόμουν πως η σχολή των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ του ΕΜΠ θα ήταν ότι πρέπει για εμένα ΑΝ το τονίζω ΑΝ πετύχαινα τα κατάλληλα μόρια στις πανελλήνιες του 2015. Όμως ύστερα απο εκτεταμένη δική μου έρευνα για την σχολή , κατάλαβα πως θα πρέπει να αναθεωρήσω τον στόχο μου.

Καταρχάς, το ΕΜΠ έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και ΔΥΣΚΟΛΑ μαθηματικά και φυσική που νόμιζα πως είχα κάνει λάθος στο site και μπήκα στου Μαθηματικού ΕΚΠΑ. :P Δεν είναι οτι τα απεχθάνομαι τελείως τα μαθηματικά, αλλά δεν μπορώ πήξω σε αυτά και στην τελική να μη μου χρησιμεσούν σε κάτι. Παρ΄όλα αυτά έχει και μαθήματα που θα μου άρεσαν. ΟΜΩΣ από γνωστούς αλλά και μετά απ την έρευνά μου, έμαθα ότι ΕΜΠ και υπαρκτή φοιτητική ζωή είναι κάτι το ακατόρθωτο. ΟΚ, είναι το καλύτερο πράγμα να ασχολείσαι με αυτό που θες, αλλά γιατί να μην μπορείς να βγαίνεις κάθε Σ/Κ και αντί αυτού να κάθεσαι να διαβάζεις;

Κοίταξα επίσης και τα μαθήματα της πληροφορικής του ΟΠΑ. Και εκεί μου άρεσαν όλα τα μαθήματα, με εξαίρεση 2 που έχουν να κάνουν με οικονομικά. Έχει και την κατεύθυνση που με ενδιαφέρει (Ασφαλεία Υπολογιστών και Δικτύων). Σωστά κάποιος θα μου λέγε "Τότε τι το συζητάς το πράγμα ρε; ΟΠΑ κατευθείαν!" . Το μέγαλο θέμα είναι οτι η συγκεκριμένη σχολή ΔΕΝ σε βγάζει μηχανικό! Και έχω αυτό το κουσούρι με τους μηχανικούς καθώς και οι 2 μου γονείς είναι και γενικά έχουν αρκετά προνόμια παραπάνω απ τους μη-μηχανικούς (βλ. ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, κλπ.) . Οπότε αφού φάγαμε πόρτα και από ΟΠΑ, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ψάχνω μια σχολή Μηχανικών Πληροφορικής. Υπάρχει αυτή στην Πάτρα που μ άρεσουν και εκει πάρα πολλά μαθήματα(συνδιάζουν ΕΜΠ και ΟΠΑ) αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να πάω λόγω τοποθεσίας και οικονομικού θέματος, μιας και ήδη με την αδερφή μου στην Νομική Κομοτηνής , κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι.

Στην ουσία αν υπήρχε η "Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής ΕΜΠ" (:P) δεν θα έγραφα αυτό το θέμα και θα καθόμουν να διαβάσω για να γράψω.

Που με συμβουλεύτε να προσανατολιστώ;

Ευχαριστώ !!

Ο μηχανικός πρέπει να έχει ένα καλό μαθηματικό υπόβαθρο...Τα δίκτυα επίσης απαιτούν καλή γνώση μαθηματικών...οπότε αν από τώρα βγάζεις σπυράκια μόνο στη σκέψη τους, καλύτερα να αρχίσεις να ψάχνεις για κάτι άλλο...
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω, από τη μία λες ότι ασχολείσαι ουσιαστικά με τους υπολογιστές κάτι που δείχνει κάποιον που ενδιαφέρεται για να πάρει όσο το δυνατό περισσότερα από τις σπουδές του, από την άλλη φοβάσαι να πας σε μια σχολή με απαιτήσεις (βλ. ΕΜΠ)...Και θες και απαραίτητα σχολή μηχανικού...
Μια παροιμία με το σκύλο και την πίτα την ξέρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Τι να συζητησουμε? (Αφου αμφιταλαντευσε αναμεσα σε σχολες) Θα κανεις αυτο που κανει το 95% των μαθητων, αν γραψεις :

18.500+ , θα βαλεις ΗΜΜΥ ΕΜΠ
16.500+ , θα βαλεις Πληροφορικη ΕΚΠΑ
και παει λεγοντας.

Αφου το μηχανογραφικο το κανουμε ξεροντας τους βαθμους, αυτο γινεται... (εκτος απο εξαιρεσεις)
100 φορες καλυτερα να ηταν μηχανογραφικο τον Μαρτη, ετσι δεν θα καναμε εξαργυρωση μοριων αλλα πραγματικη επιλογη σχολων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Aμα θες να ασχοληθεις μονο με Η/Υ παντως, μην πας ΗΜΜΥ γιατι θα φας πολλα μαθηματα στη μαπα που μπορει και να σε ξενερωσουν.... Κοιτα καθαρα τμηματα πληροφορικης οπως πληροφορικη ΟΠΑ η ΕΚΠΑ, και αν εχεις και τη δυνατοτητα να πας και σε αλλη πολη τσεκαρε και το ceid της Πατρας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
εάν θέλεις να ασχοληθείς αποκλειστικά με προγραμματισμό μην πας ΗΜΜΥ. εάν θες hardware ή κάτι παρεμφερές, πιστεύω αξίζει να φας κάποια άσχετα μαθήματα στη μάπα. το πτυχίο είναι πολύ πιο δυνατό. εξάλλου σου δίνει τέτοιες δυνατότητες που μπορεί απλά να αποφασίσεις μέσα στη σχολή τι θες να κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,828 μηνύματα.
Καταρχάς, το ΕΜΠ έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και ΔΥΣΚΟΛΑ μαθηματικά και φυσική που νόμιζα πως είχα κάνει λάθος στο site και μπήκα στου Μαθηματικού ΕΚΠΑ. :P Δεν είναι οτι τα απεχθάνομαι τελείως τα μαθηματικά, αλλά δεν μπορώ πήξω σε αυτά και στην τελική να μη μου χρησιμεσούν σε κάτι.

Εφόσον δεν γνωρίζεις τι διδάσκει ακριβώς ένα Μαθηματικό Τμήμα και ποιος είναι ο ακαδημαϊκός στόχος του, καλύτερα επικεντρώσου στο Τμήμα ΗΜΜΥ που ενδεχόμενα γνωρίζεις. Έχω βαρεθεί να διαβάζω την ασαφή άποψη: "Δεν είναι οτι τα απεχθάνομαι τελείως τα μαθηματικά, αλλά δεν μπορώ πήξω σε αυτά και στην τελική να μη μου χρησιμεσούν σε κάτι." Αν ήταν οι μισές επιστήμες να κρίνονται με επιδερμικά κριτήρια ύπαρξης, τότε δεν θα υπήρχαν καθόλου ως επιστήμες. Αλλά αφού αυτό πουλάει, το προσπερνάω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα πρότεινα να προστεθεί καινούριος κανονισμός στους όρους χρήσεις του site: "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αυστηρά η οποιαδήποτε αναφορά στο ΤΕΕ, θετική ή αρνητική, σε θέματα που έχουν σκοπό την παροχή συμβουλών και την ανταλλαγή απόψεων για την επιλογή σχολής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης".
:P

Αφού ακόμα δεν υπάρχει τέτοιος όρος ενημέρωσε μας για τα πλεονεκτήματα του ΤΕΕ αν μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα!!

Ξέρω πως πολλοί από εσάς θα μου απαντήσετε πως είναι πολύ νωρίς για να κάνω τέτοιες ερωτησείς, αλλά πραγματικά δεν θέλω να βρίσκομαι σε δίλλειμα όταν βάλω μηχανογραφικό.

Είμαι 16 χρονών, μαθητής Β' λυκείου. Απο πολύ μικρός είχα πάθος με τους υπολογιστές. Και όχι με games, WoW, LoL και μαλακίες, σοβαρά πράγματα. Προγραμματισμός, δίκτυα, cracking κλπ. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, θα ήθελα πάρα πολύ να ασχοληθώ και επαγγελματικά με το αντικείμενο και να γίνω ένας μηχανικός.

Σκεφτόμουν πως η σχολή των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ του ΕΜΠ θα ήταν ότι πρέπει για εμένα ΑΝ το τονίζω ΑΝ πετύχαινα τα κατάλληλα μόρια στις πανελλήνιες του 2015. Όμως ύστερα απο εκτεταμένη δική μου έρευνα για την σχολή , κατάλαβα πως θα πρέπει να αναθεωρήσω τον στόχο μου.

Καταρχάς, το ΕΜΠ έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και ΔΥΣΚΟΛΑ μαθηματικά και φυσική που νόμιζα πως είχα κάνει λάθος στο site και μπήκα στου Μαθηματικού ΕΚΠΑ. :P Δεν είναι οτι τα απεχθάνομαι τελείως τα μαθηματικά, αλλά δεν μπορώ πήξω σε αυτά και στην τελική να μη μου χρησιμεσούν σε κάτι. Παρ΄όλα αυτά έχει και μαθήματα που θα μου άρεσαν. ΟΜΩΣ από γνωστούς αλλά και μετά απ την έρευνά μου, έμαθα ότι ΕΜΠ και υπαρκτή φοιτητική ζωή είναι κάτι το ακατόρθωτο. ΟΚ, είναι το καλύτερο πράγμα να ασχολείσαι με αυτό που θες, αλλά γιατί να μην μπορείς να βγαίνεις κάθε Σ/Κ και αντί αυτού να κάθεσαι να διαβάζεις;

Κοίταξα επίσης και τα μαθήματα της πληροφορικής του ΟΠΑ. Και εκεί μου άρεσαν όλα τα μαθήματα, με εξαίρεση 2 που έχουν να κάνουν με οικονομικά. Έχει και την κατεύθυνση που με ενδιαφέρει (Ασφαλεία Υπολογιστών και Δικτύων). Σωστά κάποιος θα μου λέγε "Τότε τι το συζητάς το πράγμα ρε; ΟΠΑ κατευθείαν!" . Το μέγαλο θέμα είναι οτι η συγκεκριμένη σχολή ΔΕΝ σε βγάζει μηχανικό! Και έχω αυτό το κουσούρι με τους μηχανικούς καθώς και οι 2 μου γονείς είναι και γενικά έχουν αρκετά προνόμια παραπάνω απ τους μη-μηχανικούς (βλ. ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, κλπ.) . Οπότε αφού φάγαμε πόρτα και από ΟΠΑ, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ψάχνω μια σχολή Μηχανικών Πληροφορικής. Υπάρχει αυτή στην Πάτρα που μ άρεσουν και εκει πάρα πολλά μαθήματα(συνδιάζουν ΕΜΠ και ΟΠΑ) αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να πάω λόγω τοποθεσίας και οικονομικού θέματος, μιας και ήδη με την αδερφή μου στην Νομική Κομοτηνής , κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι.

Στην ουσία αν υπήρχε η "Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής ΕΜΠ" (:P) δεν θα έγραφα αυτό το θέμα και θα καθόμουν να διαβάσω για να γράψω.

Που με συμβουλεύτε να προσανατολιστώ;

Ευχαριστώ !!

Καλα μην φερνεις ως παραδειγμα το ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ γιατι αν σε ν χρονια που θα βγεις απο την σχολη να δουμε αν θα μπορεις να πληρωνεις το 1000αρικο καθε 6 μηνες(οχι μονο εσυ ολοι που θα τελειωσουμε και θα γραφτουμε εκει).Τωρα αν θες κατι σχετικο με ασφαλεια δικτυων κλπ. θα σου προτεινα ΕΚΠΑ,ΟΠΑ για Αθηνα και Πατρα.Τωρα θα σου προτεινα αν δεν υπηρχε το οινομικο και τα εξης τμηματα :Τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Αιγαίου και Τμήμα πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας που προτεινε και ο Civilara.Τωρα απο εκει και περα ειναι δικη σου επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top