Ζωή στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ποια ποιότητα ζωής μιλάμε ; Αυτήν που κάθε Παρασκευή βγαίνουν από τα σουπερ μαρκετ με μπύρες ; Αυτήν που κάθε Κυριακή το κέντρο , οι σταθμοί u bahn βρωμάνε ; Αυτήν που από Σάββατο βράδυ μέχρι Κυριακή πρωί βλέπεις <<πτώματα>> σε κεντρικά σημεία της κάθε πόλης ; Αυτήν που μεσοβδόμαδα...ψάχνεις να βρεις ψυχή....αυτήν που πας στο σουπερ μάρκετ και δεν γνωρίζεις ποιο είναι το λιγότερο χειρότερο ;
Έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα αλκοολισμού ειδικά οι βόρειες χώρες, πέραν του ότι κάνουν σαν ζώα όταν τα πσκ βγαίνουν έξω. Νομίζω πως είναι από τα τοπ αρνητικά και "περίεργα" που έχουν αναφέρει όσοι έζησαν λίγο ή πολύ στο εξωτερικό αν και στην Ελλάδα δεν είναι πως δεν το βλέπαμε σε δημοφιλείς τουριστικούς προορισμούς. :look:
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα αλκοολισμού ειδικά οι βόρειες χώρες, πέραν του ότι κάνουν σαν ζώα όταν τα πσκ βγαίνουν έξω. Νομίζω πως είναι από τα τοπ αρνητικά και "περίεργα" που έχουν αναφέρει όσοι έζησαν λίγο ή πολύ στο εξωτερικό αν και στην Ελλάδα δεν είναι πως δεν το βλέπαμε σε δημοφιλείς τουριστικούς προορισμούς. :look:

To αλκοόλ είναι το μέσο να διατηρηθεί μια παρέα και μια φιλία. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που λέμε εμείς `Πάμε για καφέ`, στο πολύ χειρότερο όμως.:alljumpy:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
To αλκοόλ είναι το μέσο να διατηρηθεί μια παρέα και μια φιλία. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που λέμε εμείς `Πάμε για καφέ`, στο πολύ χειρότερο όμως.:alljumpy:
Το point μου είναι πως εδώ βγαίνεις για την παρέα και έπειτα για να πιεις ποτό/καφέ οτιδήποτε. Αυτό που αναφέρει ο Λάνσελοτ είναι εντελώς διαφορετικό δηλαδή ο λόγος που βγαίνω είναι να καταλήξω στα επείγοντα. Θλιβερό θα μπορούσες να το χαρακτηρίσεις.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Άλλο το πάω για ένα ποτο, άλλο το βγαίνω για να κλαμπαρω και άλλο πάω να γίνω κωλος σαν τους Άγγλους στον λαγάνα στην ζανυκθο
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,866 μηνύματα.
Oι Αυστριακοί πίνουν πριν το φαι συνήθως 1 λίτρο μπύρα. Απορώ πως μένει κενό στομάχι να φάνε μετά. :lol: :lol:

 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιος συντονιστής να μεταφέρει την παραπάνω εικόνα στο thread ''Οφθαλμόλουτρα''.Ευχαριστώ
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ποια ποιότητα ζωής μιλάμε ; Αυτήν που κάθε Παρασκευή βγαίνουν από τα σουπερ μαρκετ με μπύρες ; Αυτήν που κάθε Κυριακή το κέντρο , οι σταθμοί u bahn βρωμάνε ; Αυτήν που από Σάββατο βράδυ μέχρι Κυριακή πρωί βλέπεις <<πτώματα>> σε κεντρικά σημεία της κάθε πόλης ; Αυτήν που μεσοβδόμαδα...ψάχνεις να βρεις ψυχή....αυτήν που πας στο σουπερ μάρκετ και δεν γνωρίζεις ποιο είναι το λιγότερο χειρότερο ; Πολύ σωστά αναφέρεις τις σελίδες γνωριμίες (...και όχι μόνο...διότι αναζητάνε το εύκολο) και να προσθέσω το whatsapp. Όταν ήρθα με κοιτούσαν λες και ήμουν εξωγήινος που τους είπα ότι δεν χρησιμοποιώ στην Ελλάδα whatsapp ή οι φίλοι μου και οι γνωστοί μου. Και με ρώτησαν πώς επικοινωνείτε ; Με τηλέφωνο απάντησα

Οι μπύρες στη Γερμανία είναι πάμφθηνες, και δω αν κόστιζε ένα ευρώ η κουτα τα ίδια θα γινόταν.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως κάναμε το jump από κατανάλωση μπύρας σε μαζικό προβλημα αλκοολισμου? Αν θες να μεθύσεις η μπύρα είναι μια πολύ κακη επιλογή, και η κατά κεφαλήν κατανάλωση σε αλκοολούχα πλην μπυρας ειναι μεγαλυτερη στην Ελλάδα απ οτι στην Γερμανία και τις περισσότερες βόρειες χώρες πλην πρωην ΕΣΣΔ.

Για τα "πτωματα" και την βρωμια τράβα μια βόλτα από Μενάνδρου, Ομονοια, πλατεία Εξαρχείων κ άλλες περιοχές στο κέντρο, όχι μόνο Σ/Κ αλλά κ κάθε μέρα κ έλα να μου πεις πόσο χειρότερα είναι στο εξωτερικό. Α, και για την Κρήτη όπου πίνουν ρακή κάθε μια ώρα και εχουν σαπισει τα συκωτια τους απο 20 χρονών τι έχεις να πεις?

Τέλος για το what's up, είναι ένας γρήγορος τρόπος επικοινωνίας, και ειδικά σε ομαδικά settings είναι απίστευτα εύχρηστο. Και στην Ελλάδα οι πιτσιρικάδες με κοιτάνε περίεργα όταν λέω πως δεν έχω Instagram η fb, δεν βγαίνω όμως να διαμαρτυρηθώ για την κατάσταση της νεολαίας.

Γενικοτερα σε ολο το θρεντ βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα για ολόκληρες χώρες (που όπως είχα πει κ πριν είναι απίστευτα multi culti, που το κάνει ακόμα πιο χαζο) και μετά ψάχνουμε να βρούμε αιτίες για αυτά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ ωραία, χρήσιμα και ενδιαφέροντα όλα αυτά! Τελικά όμως πού καταλήγουμε; Ελλάδα με κανένα 700-800άρι το μήνα και με τον τρόπο ζωής που ξέρουμε ή εξωτερικό με ένα 1500άρι και τον τρόπο ζωής που περιγράφεται παραπάνω;
(τα ποσά ενδεικτικά τα έβαλα, μην κολλήσετε σ΄αυτά).
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Πολύ ωραία, χρήσιμα και ενδιαφέροντα όλα αυτά! Τελικά όμως πού καταλήγουμε; Ελλάδα με κανένα 700-800άρι το μήνα και με τον τρόπο ζωής που ξέρουμε ή εξωτερικό με ένα 1500άρι και τον τρόπο ζωής που περιγράφεται παραπάνω;
(τα ποσά ενδεικτικά τα έβαλα, μην κολλήσετε σ΄αυτά).


Kαταλήγουμε στο ότι σε κάθε σύγχρονη δυτική μεγαλούπολη, ελληνική ή μη, υπάρχει αρκετό εύρος επιλογών και ανθρώπων ώστε να καθορίσεις εσύ τον τρόπο ζωής σου. Υπάρχουν άτομα που ζουν στην Ελλάδα και το πολύ πολύ να πάνε για κάνα καφέ τον μήνα, υπάρχουν άτομα που ζουν στο "εξωτερικό" και είναι κάθε μέρα έξω σε μπαρόκλαμπα και social activities (που για κάποιο λόγο εδώ πέρα έχει περαστεί ως δυστοπικό, να ψάχνει κάποιος να βρει άλλους με παρόμοια ενδιαφέροντα μέσω αγγελιών ή meetings)

Η μόνη διαφορά είναι πως στην πρώτη περίπτωση είναι περισσότερο πιθανόν να υπάρξουν υλικοί περιορισμοί απ' ότι στην πρώτη
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,727 μηνύματα.
Οι μπύρες στη Γερμανία είναι πάμφθηνες, και δω αν κόστιζε ένα ευρώ η κουτα τα ίδια θα γινόταν.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως κάναμε το jump από κατανάλωση μπύρας σε μαζικό προβλημα αλκοολισμου? Αν θες να μεθύσεις η μπύρα είναι μια πολύ κακη επιλογή, και η κατά κεφαλήν κατανάλωση σε αλκοολούχα πλην μπυρας ειναι μεγαλυτερη στην Ελλάδα απ οτι στην Γερμανία και τις περισσότερες βόρειες χώρες πλην πρωην ΕΣΣΔ.

Για τα "πτωματα" και την βρωμια τράβα μια βόλτα από Μενάνδρου, Ομονοια, πλατεία Εξαρχείων κ άλλες περιοχές στο κέντρο, όχι μόνο Σ/Κ αλλά κ κάθε μέρα κ έλα να μου πεις πόσο χειρότερα είναι στο εξωτερικό. Α, και για την Κρήτη όπου πίνουν ρακή κάθε μια ώρα και εχουν σαπισει τα συκωτια τους απο 20 χρονών τι έχεις να πεις?

Τέλος για το what's up, είναι ένας γρήγορος τρόπος επικοινωνίας, και ειδικά σε ομαδικά settings είναι απίστευτα εύχρηστο. Και στην Ελλάδα οι πιτσιρικάδες με κοιτάνε περίεργα όταν λέω πως δεν έχω Instagram η fb, δεν βγαίνω όμως να διαμαρτυρηθώ για την κατάσταση της νεολαίας.

Γενικοτερα σε ολο το θρεντ βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα για ολόκληρες χώρες (που όπως είχα πει κ πριν είναι απίστευτα multi culti, που το κάνει ακόμα πιο χαζο) και μετά ψάχνουμε να βρούμε αιτίες για αυτά.
Δεν έβγαλα γενική εικόνα όταν έχω παέι σε Ντίσελντορφ,Βερολίνο, Κολωνία,Βόννη, Ντουισμπουργκ(μένω),Ντόρτμουντ,Αμβούργο και έχω ΒΓΕΙ νύχτα......
Η μπύρα η μεγάληη γυάλινη στο σούπερ την βρίσκεις από 1.09 και πάνω. Οι συσκευασίας από 4,5 και πάνω. Το νερό από 0,19 . Τα πλαστικά έχουν Pfand 0,25 ευρώ.
Όσο για τον αλκοολισμό ... αποτελεί κύριο πρόβλημα της Γερμανίας. FAZ :
https://www.faz.net/aktuell/gesells...eutschland-ist-gefaehrlich-hoch-16145552.html
https://www.tagesspiegel.de/gesells...iger-junge-erwachsene-umso-mehr/24318520.html
Τυχαία παίζουν στις στάσεις του U-Bahn διαφημίσεις με τον αριθμό περιστατικών από αλκόολ φέτος...και εάν δεν κάνω λάθος κάτω των 17 ήταν ένα μεγάλο νούμερο.
Όταν γράφω πτώματα αναφέρομαι λόγω αλκόολ .
Επίσης στα κεντρικά Hbf δεν μπορώ να πω ότι νιώθεις και ασφάλεια... είναι μεταξύ τραινοσέ και κτελ μακεδονίας.
Πολύ ωραία, χρήσιμα και ενδιαφέροντα όλα αυτά! Τελικά όμως πού καταλήγουμε; Ελλάδα με κανένα 700-800άρι το μήνα και με τον τρόπο ζωής που ξέρουμε ή εξωτερικό με ένα 1500άρι και τον τρόπο ζωής που περιγράφεται παραπάνω;
(τα ποσά ενδεικτικά τα έβαλα, μην κολλήσετε σ΄αυτά).
Ελλάδα .
Έξω μόνο για 2-3 χρόνια να μαζέψεις χρήματα και μετά πίσω. (δεν είναι έυκολο)

Kαταλήγουμε στο ότι σε κάθε σύγχρονη δυτική μεγαλούπολη, ελληνική ή μη, υπάρχει αρκετό εύρος επιλογών και ανθρώπων ώστε να καθορίσεις εσύ τον τρόπο ζωής σου. Υπάρχουν άτομα που ζουν στην Ελλάδα και το πολύ πολύ να πάνε για κάνα καφέ τον μήνα, υπάρχουν άτομα που ζουν στο "εξωτερικό" και είναι κάθε μέρα έξω σε μπαρόκλαμπα και social activities (που για κάποιο λόγο εδώ πέρα έχει περαστεί ως δυστοπικό, να ψάχνει κάποιος να βρει άλλους με παρόμοια ενδιαφέροντα μέσω αγγελιών ή meetings)

Η μόνη διαφορά είναι πως στην πρώτη περίπτωση είναι περισσότερο πιθανόν να υπάρξουν υλικοί περιορισμοί απ' ότι στην πρώτη


https://www.spiegel.de/gesundheit/d...rgiftungen-leicht-ruecklaeufig-a-1243305.html

ο αριθμός αυτός για το 2018 είναι 22χιλιάδες και κάτι ψιλά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Δεν έβγαλα γενική εικόνα όταν έχω παέι σε Ντίσελντορφ,Βερολίνο, Κολωνία,Βόννη, Ντουισμπουργκ(μένω),Ντόρτμουντ,Αμβούργο και έχω ΒΓΕΙ νύχτα......
Η μπύρα η μεγάληη γυάλινη στο σούπερ την βρίσκεις από 1.09 και πάνω. Οι συσκευασίας από 4,5 και πάνω. Το νερό από 0,19 . Τα πλαστικά έχουν Pfand 0,25 ευρώ.
Όσο για τον αλκοολισμό ... αποτελεί κύριο πρόβλημα της Γερμανίας. FAZ :
https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/gesundheit/der-alkoholkonsum-in-deutschland-ist-gefaehrlich-hoch-16145552.html
https://www.tagesspiegel.de/gesellschaft/studie-zum-alkoholkonsum-in-deutschland-jugendliche-trinken-weniger-junge-erwachsene-umso-mehr/24318520.html
Τυχαία παίζουν στις στάσεις του U-Bahn διαφημίσεις με τον αριθμό περιστατικών από αλκόολ φέτος...και εάν δεν κάνω λάθος κάτω των 17 ήταν ένα μεγάλο νούμερο.
Όταν γράφω πτώματα αναφέρομαι λόγω αλκόολ .
Επίσης στα κεντρικά Hbf δεν μπορώ να πω ότι νιώθεις και ασφάλεια... είναι μεταξύ τραινοσέ και κτελ μακεδονίας.

Ελλάδα .
Έξω μόνο για 2-3 χρόνια να μαζέψεις χρήματα και μετά πίσω. (δεν είναι έυκολο)




https://www.spiegel.de/gesundheit/diagnose/jugendliche-zahl-der-alkoholvergiftungen-leicht-ruecklaeufig-a-1243305.html

ο αριθμός αυτός για το 2018 είναι 22χιλιάδες και κάτι ψιλά

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου παραθέτεις άρθρα in isolation. Kαι εγώ με ένα πολύ πρόχειρο google search μπορώ να σου βρω πρόσφατα άρθρα ελληνικών εφημερίδων που λένε ακριβώς το ίδιο για την Ελλάδα

https://www.iefimerida.gr/news/3970...vlimata-me-alkool-kampanaki-apo-toys-eidikoys

https://www.healthyliving.gr/2018/02/18/alkool-ellada-8/

https://www.kathimerini.gr/949341/a...a/me-provlhmata-alkoolismoy-to-10-twn-ellhnwn

40% των Ελλήνων πίνει αλκοόλ πολύ τακτικά, 2η αιτία θανάτου μετά το τσιγάρο (σημειωτέον πως η Γερμανία έχει και υψηλότερο προσδόκιμο ζωής από μας έτσι)

Βλέπεις, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα σε αυτό το θρεντ, άτομα που για τον x,y λόγο δεν βρήκαν παρέες στο εξωτερικό, ή τελειωμένες παρέες, έχουν γενικοποιήσει το θέμα για ολόκληρες κουλτούρες. Και ποιες είναι αυτές οι κουλτούρες άραγε, όταν π.χ στη Γενεύη μπορείς να περάσεις μήνες ολόκληρους χωρίς να χρειαστεί να μιλήσεις ελβετογερμανικά

Τέλος, ξαναλέω πως προτιμώ να βλέπω 20άρηδες τύφλα στο μεθύσι το Σαββατοβράδο (θέαμα διόλου ασυνήθιστο και στην Ελλάδα) παρά άτομα που είναι σε ημιλυπόθιμη κατάσταση από την πρέζα και την βρωμιά, όπως συμβαίνει στο μισό κέντρο της Αθήνας και βάλε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,727 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί μου παραθέτεις άρθρα in isolation. Kαι εγώ με ένα πολύ πρόχειρο google search μπορώ να σου βρω πρόσφατα άρθρα ελληνικών εφημερίδων που λένε ακριβώς το ίδιο για την Ελλάδα

https://www.iefimerida.gr/news/397082/i-ellada-ehei-pleon-poly-sovara-provlimata-me-alkool-kampanaki-apo-toys-eidikoys

https://www.healthyliving.gr/2018/02/18/alkool-ellada-8/

https://www.kathimerini.gr/949341/article/epikairothta/ellada/me-provlhmata-alkoolismoy-to-10-twn-ellhnwn

40% των Ελλήνων πίνει αλκοόλ πολύ τακτικά, 2η αιτία θανάτου μετά το τσιγάρο (σημειωτέον πως η Γερμανία έχει και υψηλότερο προσδόκιμο ζωής από μας έτσι)

Βλέπεις, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα σε αυτό το θρεντ, άτομα που για τον x,y λόγο δεν βρήκαν παρέες στο εξωτερικό, ή τελειωμένες παρέες, έχουν γενικοποιήσει το θέμα για ολόκληρες κουλτούρες. Και ποιες είναι αυτές οι κουλτούρες άραγε, όταν π.χ στη Γενεύη μπορείς να περάσεις μήνες ολόκληρους χωρίς να χρειαστεί να μιλήσεις ελβετογερμανικά

Τέλος, ξαναλέω πως προτιμώ να βλέπω 20άρηδες τύφλα στο μεθύσι το Σαββατοβράδο (θέαμα διόλου ασυνήθιστο και στην Ελλάδα) παρά άτομα που είναι σε ημιλυπόθιμη κατάσταση από την πρέζα και την βρωμιά, όπως συμβαίνει στο μισό κέντρο της Αθήνας και βάλε.


Έχεις ζήσει εξωτερικό για να δουλέψεις ; ή είσαι στις αμπελοφιλοσοφίες ;

1) Γιατί να μιλήσεις γερμανικά στην Γενεύη ;
2) Να βρεις δουλειά και να ζήσεις στην Γερμανία με αγγλικά είναι σαν να πιάνεις το λαχείο,
3) Παραθέτεις πράγματα που δεν μπήκες καν στον κόπο να τα διαβάσεις...και κάνεις και κριτική...φαντάζομαι ούτε καν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις αυτά που έγραψα.
4) Δεν μπήκες καν στον κόπο να συγκρίνεις τα ποσοστά αλκοολισμού στην Ευρώπη.
5) Πιθανόν να μην έχεις διαπιστώσει το πρόβλημα στην Γερμανία...διότι εικάζω ότι δεν έχεις περάσει το Ορμένιο, όταν σε όλους τους σταθμούς παίζουν διαφημίσεις με τα ποσοστά συμβάντων από κατανάλωση αλκόολ.
6) Δεν έχω γενικοποιήσει κανένα θέμα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δέχεσαι τα στοιχεία που τα είδα και τα βλέπω ο ίδιος .
7) Προτιμώ να βλέπω την πρέζα και την βρωμιά .

Ααα και που είστε...για αναζητήστε για πανεπιστημιακό άσυλο στην Γερμανία...διότι η παπάτζα έχει και ένα όριο !
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Έχεις ζήσει εξωτερικό για να δουλέψεις ; ή είσαι στις αμπελοφιλοσοφίες ;

1) Γιατί να μιλήσεις γερμανικά στην Γενεύη ;
2) Να βρεις δουλειά και να ζήσεις στην Γερμανία με αγγλικά είναι σαν να πιάνεις το λαχείο,
3) Παραθέτεις πράγματα που δεν μπήκες καν στον κόπο να τα διαβάσεις...και κάνεις και κριτική...φαντάζομαι ούτε καν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις αυτά που έγραψα.
4) Δεν μπήκες καν στον κόπο να συγκρίνεις τα ποσοστά αλκοολισμού στην Ευρώπη.
5) Πιθανόν να μην έχεις διαπιστώσει το πρόβλημα στην Γερμανία...διότι εικάζω ότι δεν έχεις περάσει το Ορμένιο
6) Δεν έχω γενικοποιήσει κανένα θέμα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δέχεσαι τα στοιχεία που τα είδα και τα βλέπω ο ίδιος .
7) Προτιμώ να βλέπω την πρέζα και την βρωμιά .
Έχω πολλούς φίλους από γερμανόφωνες χώρες και ναι, έχω ζήσει για 1,5-2 μήνες όταν πήγα να τους επισκεπτώ.

1) 'Εγραψα κατά λάθος Γενεύη αντί για Ζυρίχη. No matter, the same exactly applies με Γενεύη και γαλλικά (παρ' όλο που υπάρχουν και αρκετοί γερμανόφωνοι ελβετοί εκεί)

2) Εξαρτάται που δουλεύεις. Ξέρω πολλά άτομα που δουλεύουν σε πολυεθνικές εταιρίες στο Βερολίνο έχοντας μόνο μια βασική (B1-B2) γνώση γερμανικών. Εγώ επίσης αυτό το είπα για την κοινωνική ζωή. Πολλοί νέοι Γερμανοί Βερολινέζοι θέλουν να εξασκήσουν τα αγγλικά τους με τους μετανάστες, και υπάρχουν τόσες διαφορετικές εθνικότητες ούτως ή άλλως. Εγώ όταν πήγα κάναμε περισσότερο παρέα με Πορτογάλους και Σλοβάκους παρά με Γερμανούς.

3) Θα πεις κάτι συγκεκριμένο ή θα αερολογείς?

4) Επειδή ακριβώς το έκανα, εν αντιθέσει με εσένα που απλά έβγαλες συμπέρασμα από κάποια τοπικά άρθρα και κάποιους μεθυσμένους που είδες στο δρόμο, γνωρίζω πόσο αστείο είναι να λέμε πως η Γερμανία έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα αλκοολισμού σε σχέση με Ελλάδα. Ιδού τα rankings: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_alcohol_consumption_per_capita

H Γερμανία είναι στην 23η θέση και η Ελλάδα στην 38η, απλά και μόνο επειδή στην Γερμανία καταναλώνουν πολύ περισσότερη μπίρα (επειδή ξαναλέω, είναι πολύ πιο φτηνή από Ελλάδα). Και στο κρασί και στα άλλα αλκοολούχα η Ελλάδα προηγείται.

5) Αερολογίες

6) Δέχομαι την εμπειρία σου, δεν δέχομαι την γενίκευσή της. Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που μου έχει πει εμπειρίες από εξωτερικό. Προς έκπληξη κανενός, οι εμπειρίες διαφέρουν σε τεράστιο βαθμό

7) Μπράβο σου, εγώ όχι
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,727 μηνύματα.
Έχω πολλούς φίλους από γερμανόφωνες χώρες και ναι, έχω ζήσει για 1,5-2 μήνες όταν πήγα να τους επισκεπτώ.

1) 'Εγραψα κατά λάθος Γενεύη αντί για Ζυρίχη. No matter, the same exactly applies με Γενεύη και γαλλικά (παρ' όλο που υπάρχουν και αρκετοί γερμανόφωνοι ελβετοί εκεί)

2) Εξαρτάται που δουλεύεις. Ξέρω πολλά άτομα που δουλεύουν σε πολυεθνικές εταιρίες στο Βερολίνο έχοντας μόνο μια βασική (B1-B2) γνώση γερμανικών

3) Θα πεις κάτι συγκεκριμένο ή θα αερολογείς?

4) Επειδή ακριβώς το έκανα, εν αντιθέσει με εσένα που απλά έβγαλες συμπέρασμα από κάποια τοπικά άρθρα και κάποιους μεθυσμένους που είδες στο δρόμο, γνωρίζω πόσο αστείο είναι να λέμε πως η Γερμανία έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα αλκοολισμού σε σχέση με Ελλάδα. Ιδού τα rankings: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_alcohol_consumption_per_capita

H Γερμανία είναι στην 23η θέση και η Ελλάδα στην 38η, απλά και μόνο επειδή στην Γερμανία καταναλώνουν πολύ περισσότερη μπίρα (επειδή ξαναλέω, είναι πολύ πιο φτηνή από Ελλάδα). Και στο κρασί και στα άλλα αλκοολούχα η Ελλάδα προηγείται.

5) Αερολογίες



6) Δέχομαι την εμπειρία σου, δεν δέχομαι την γενίκευσή της.

7) Μπράβο σου, εγώ όχι

1) Αν και δεν είναι ακριβώς γερμανικά ...διαφέρουν σε προφορά και σε κάποιες λέξεις.
2) Αυτό εννοώ , όχι να γράφεις πανεπιστημιακά κείμενα.
3) Ό,τι συγκεκριμένο είχα να πω , το δημοσίευσα. Είναι τεράστιο το πρόβλημά τους. Ψάξε Studie Alkoholkonsum
4) Και απάντησα και σε αυτό... η τιμή της φιάλης και οι εξάδες ή τετράδες είναι ίδιες. Επίσης έξω σε μπυραρίες ή σε κλαμπ θα βρεις μπύρα από 4 έως 8 ευρώ (στα κλαμπ έχει και πληρωμή στην είσοδο) . Ωστόσο τωρα κυκλοφορεί / είναι της μόδας Jack Daniels σε κουτάκι αλουμινίου...
5) ....
7) Στην Γερμανία δεν παρατήρησες ναρκομανείς και άστεγους ;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,866 μηνύματα.
Ziekr με 1-1.5 μήνα διαμονής δεν κρίνεις εύκολα μια κατάσταση σε μια χώρα. <3
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
1) Αν και δεν είναι ακριβώς γερμανικά ...διαφέρουν σε προφορά και σε κάποιες λέξεις.
2) Αυτό εννοώ , όχι να γράφεις πανεπιστημιακά κείμενα.
3) Ό,τι συγκεκριμένο είχα να πω , το δημοσίευσα. Είναι τεράστιο το πρόβλημά τους. Ψάξε Studie Alkoholkonsum
4) Και απάντησα και σε αυτό... η τιμή της φιάλης και οι εξάδες ή τετράδες είναι ίδιες. Επίσης έξω σε μπυραρίες ή σε κλαμπ θα βρεις μπύρα από 4 έως 8 ευρώ (στα κλαμπ έχει και πληρωμή στην είσοδο) . Ωστόσο τωρα κυκλοφορεί / είναι της μόδας Jack Daniels σε κουτάκι αλουμινίου...
5) ....
7) Στην Γερμανία δεν παρατήρησες ναρκομανείς και άστεγους ;

2) Ένα επίπεδο Β1-Β2 σε Γερμανικά πιάνεται κυριολεκτικά με ένα εξάμηνο σοβαρού διαβάσματος. Αλλά διάβασε και το εντίτ μου, εγώ μιλούσα για κοινωνική ζωή.

3) Και εγώ σου παραθέτω με στοιχεία, 3 άρθρα ελληνικών εφημερίδω και μπορώ να βρω πολλά περισσότερα, πως το πρόβλημα δεν είναι αποκλειστικότητα της Γερμανίας αλλά παγκόσμιο. Επίσης η Ελλάδα ούτε κατά διάνοια δεν είναι σε καλύτερη (ή έστω μη αμεληταία καλύτερη) θέση από την Γερμανία σε αυτό το θέμα. 40% των Ελλήνων πίνει τακτικά αλκοόλ, και τσιγάρο και ποτό είναι η νούμερο 1 και 2 αιτία θανάτου στην χώρα μας.

4) Ας παραθέσουμε λοιπόν και πάλι σοβαρά στοιχεία και όχι anecdotal evidence: https://www.thelocal.de/20150630/germany-land-of-cheap-beer-and-drunkards

"But buying a beer from a supermarket in Germany is extremely cheap in comparison with most of Europe. While the 'poor but sexy' capital is clearly Germany's best spot to buy a cheap brew, Frankfurt and Munich also offer prices well below the European average at €0.74 and €0.81, respectively. In the European cities surveyed, the overall average for a bottle of beer was €1.05."

Σημειωτέον επίσης πως η κατανάλωση μπύρας είναι πολιτισμικό στοιχείο για τους Γερμανούς, που κρατάει αιώνες. Δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα σε σχέση με το πόσο ικανοί είναι να συνάψουν ανθρώπινες σχέσεις ή ότι άλλο. Είναι ανθυγιεινό? Ίσως, όπως επίσης ανθυγιεινό είναι το να βάζεις σε κάθε πιάτο 10 κιλά λάδι όπως κάνουν οι Έλληνες. Ξαναλέω, οι Γερμανοί έχουν υψηλότερο προσδόκιμο ζωής αν κοπτόμαστε τόσο για αυτό το θέμα.

7) Ούτε κατά διάνοια σε τόσο συχνό βαθμό όσο στο κέντρο της Αθήνας.

@npb
Ziekr με 1-1.5 μήνα διαμονής δεν κρίνεις εύκολα μια κατάσταση σε μια χώρα.

Σίγουρα, και για αυτό δεν είναι και το μόνο metric που χρησιμοποιώ για να κρίνω
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Μην μπερδευετε το "μεσο" με τη δικτύωση/networking, προκειται για διαφορετικα πραγματα, με τη θεμελιωδη διαφορα να ειναι αν αξιζεις τη θεση. Με το μεσο θα την παρεις ακομα και αν ενας τυχαιος περαστικος ειναι απειρως πιο καταλληλος για τη θεση απλα γιατι εισαι "δικο μας παιδι". Με τη δικτυωση αποκτας γνωριμιες που μπορουν να σου που για καποια θεση που υπαρχει, να βοηθησουν προτεινωντας σε και να τρεξει πιο γρηγορα το κομματι της συνεντευξης και προσληψης, κατι που συμφερει και την εταιρεια καθως δεν χρειαζεται να σκαλιζουν εκατονταδες βιογραφικα, εχοντας ηδη "ετοιμο" ατομο με μεγαλη πιθανοτητα να ειναι καταλληλο που το προτεινει ατομο που ειναι ηδη στην εταιρεια.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην μπερδευετε το "μεσο" με τη δικτύωση/networking, προκειται για διαφορετικα πραγματα, με τη θεμελιωδη διαφορα να ειναι αν αξιζεις τη θεση. Με το μεσο θα την παρεις ακομα και αν ενας τυχαιος περαστικος ειναι απειρως πιο καταλληλος για τη θεση απλα γιατι εισαι "δικο μας παιδι". Με τη δικτυωση αποκτας γνωριμιες που μπορουν να σου που για καποια θεση που υπαρχει, να βοηθησουν προτεινωντας σε και να τρεξει πιο γρηγορα το κομματι της συνεντευξης και προσληψης, κατι που συμφερει και την εταιρεια καθως δεν χρειαζεται να σκαλιζουν εκατονταδες βιογραφικα, εχοντας ηδη "ετοιμο" ατομο με μεγαλη πιθανοτητα να ειναι καταλληλο που το προτεινει ατομο που ειναι ηδη στην εταιρεια.

Το θέμα είναι πως κάποιος τρίτος δεν γνωρίζει αν αξίζει ο χ/y την θέση ή όχι και συνήθως προχωράει στην βολική διαδρομή σκέψης(ότι είναι βύσμα,μέσο κλπ)που κατά κανόνα κάνει κακό γιατί δε συγκεντρώνεται στο τι ενδέχεται ο ίδιος να κάνει λάθος και δεν βρίσκει δουλειά.
Το ειρωνικό είναι πως πως αντίστοιχα όταν λάβει μια θέση(ο τρίτος) με παρόμοιο τρόπο είναι more likely να την αναγάγει στην υπεργαμάτη δικτύωση του.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως κάποιος τρίτος δεν γνωρίζει αν αξίζει ο χ/y την θέση ή όχι και συνήθως προχωράει στην βολική διαδρομή σκέψης(ότι είναι βύσμα,μέσο κλπ)που κατά κανόνα κάνει κακό γιατί δε συγκεντρώνεται στο τι ενδέχεται ο ίδιος να κάνει λάθος και δεν βρίσκει δουλειά.
Το ειρωνικό είναι πως πως αντίστοιχα όταν λάβει μια θέση(ο τρίτος) με παρόμοιο τρόπο είναι more likely να την αναγάγει στην υπεργαμάτη δικτύωση του.
Ναι ρε παιδι μου, αλλα πρώτα πρέπει να αναγνωρίσουμε οτι μεσο και δικτυωση ειναι διαφορετικα πραγματα και μετα παμε στην αναλυση που κανεις
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελλάδα .
Έξω μόνο για 2-3 χρόνια να μαζέψεις χρήματα και μετά πίσω. (δεν είναι έυκολο)

Αυτό δεν το θεωρώ απλά ότι "δεν είναι εύκολο" αλλά πάρα πάρα πολύ δύσκολο δεδομένου του ότι η ζωή στις χώρες για τις οποίες μιλάμε, είναι πολύ ακριβότερες από την Ελλάδα. Πώς να κάνεις αποταμίευση όταν τουλάχιστον το 1/3 αυτών που παίρνεις τα δίνεις μόνο για το νοίκι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top