Εχώ αρχίσει να αμφιβάλω για την κατευθυνσή που επέλεξα...πάλι.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας , αλλά όταν αναφέρεσαι σε ταξίδια και περιπέτειες τι ακριβώς εννοείς ;
Γενικά πίσω απο κάθε επάγγελμα υπάρχει πάντα λίγο Hollywood . Ελπίζω να μην επέλεξες κατεύθυνση με βάση τα Pirates of the Caribbean :hehe: . Γιατί εαν ναι , τότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις πάλι κατεύθυνση . Και εαν όντως κυνηγάς περιπέτεια , ούτε η νομική θα στην προσφέρει . Οπότε πρέπει να δεις λίγο και άλλα επαγγέλματα .
Tουρισμος και να δουλεψει στα Ξενοδοχεια, εκει να δει περιπετεια!
Καθε μερα και διαφορετικη, με νεο προβλημα, ειναι επληκτικο μιλαμε:lol:
 

Mernilopa

Νεοφερμένος

Η Mernilopa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί επίσης σαν σοβαρή ιδέα να πάω πρώτα ΑΕΝ και μετά να αποφασίσω τι να κάνω με την νομική αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μια τετραετία από την ζωή μου που θα προτιμούσα να μην "χάσω" αν τελικά δεν άξιζε. Αλλά καθώς δεν ξέρω αν θα άξιζε η όχι από πριν για σίγουρα ότι και να κάνω είναι λίγο τζόγος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εδώ φταίω εγώ που δεν το περιέγραψα σωστά. Δεν μου είπε ότι η δουλειά είναι βαρετή η κάτι τέτοιο, του ζήτησα να μου πει πως είναι η δουλειά, δηλαδή τι περιλαμβάνει και αυτά που άκουσα μου φάνηκαν εμένα σαν κάτι βαρετό. Και φυσικά συμφωνώ ότι ένα άτομο δεν είναι αρκετό οπότε πήγα να ψάξω και εγώ μόνος μου τι μπορούσα να βρω και όλα τα βίντεο και άλλα παρόμοια φόρουμ κτλ βεβαίωναν απλά αυτό που μου είχε πει ο ναυτικός περισσότερο

Αν πας ΑΕΝ στα 22 θα έχεις τελειώσει.

Και μετά αν πας με κατατακτήριες, στα 26 το λιγότερο θα έχεις τελειώσει.

Από τα 26 μέχρι τα 65, έχεις περίπου 40 χρόνια πορείας.

Εσύ είπες ότι όνειρο σου από μικρός ήταν ΑΕΝ, και τώρα δεν θέλεις ούτε καν να το δοκιμάσεις ( το θεωρείς χαμένα χρόνια), απλά με βάση ΚΑΤΙ που σου είπε κάποιος.


Μάλλον δεν έχεις όνειρο τα ΑΕΝ, δηλαδή την θάλασσα, τα πλοία, δεν θέλεις να γίνεις πλοίαρχος ή μηχανικός αλλά ταξιδευτής.

Στην οποία περίπτωση δεν χρειάζεται να σπουδάσεις και τίποτα.

Αν θέλεις να κάνεις ταξίδια, υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι.
Από φωτογράφοι, μέχρι σε τουριστικά, skipper, καταδύτης, πιλότος, αεροσυνοδός , εθελοντής σε MKO ΚΟΚ

Αν σκέφτεσαι να πας Νομική για να γίνεις πρέσβυς ή στο διπλωματικό σώμα απλά για να έχεις ταξίδια και περιπέτεια, νομίζω ότι πρέπει να αναθεωρήσεις.
Στο διπλωματικό σώμα μπαίνουν ελάχιστα άτομα, και αποσο ακούγεται πρέπει να έχεις και γερό μέσο ή τρομερό ταλέντο (για τις θέσεις που ΑΝ μένουν).

Αν σε ενδιαφέρουν τα ταξίδια
1) Μην σπουδάσεις, βρες μια δουλειά που πληρώνει καλά.

2) Σπούδασε κάτι πρακτικό και γρήγορο, που θα σου δώσει σίγουρα λεφτά. Η νομική τώρα, δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει αυτό...

3) Βρες έναν τρόπο να κάνεις το Χόμπι σου, δουλειά. Δεν ξέρω πως.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,159 μηνύματα.
Μην σπουδάσεις, βρες μια δουλειά που πληρώνει καλά.
Δύσκολο ως ανειδίκευτος να βρεις δουλειά με πολλά λεφτά εκτός αν έχεις κεφαλαίο από γονείς για να ανοίξεις επιχείρηση. Ή αν δουλεύεις στα δωμάτια με κόκκινα λαμπάκια.


Σπούδασε κάτι πρακτικό και γρήγορο, που θα σου δώσει σίγουρα λεφτά. Η νομική τώρα, δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει αυτό...
Η ΑΕΝ είναι ακριβώς αυτό😂
Οι μισθοί είναι τρελοί αρκεί να αντέξεις. Και κανείς και το ταξίδι ως μέρος της δουλειάς. Όλα τα άλλα που ειπες έχουν μισθούς απογοητευτικους, για να γίνεις πιλότος δεν θέλεις να ξέρεις πόσο κοστίζει η σχολή...
Βρες έναν τρόπο να κάνεις το Χόμπι σου, δουλειά. Δεν ξέρω πως
Πολλές φορές δεν χρειάζεται να κάνουμε τα χόμπυ μας επαγγελμα. Για πολλούς λόγους. Εκτός αν έχει βρει κάποιος την ισορροπία.
 

ΠολυΩραιαΠερναμε

Νεοφερμένος

Ο ΠολυΩραιαΠερναμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας , αλλά όταν αναφέρεσαι σε ταξίδια και περιπέτειες τι ακριβώς εννοείς ;
Γενικά πίσω απο κάθε επάγγελμα υπάρχει πάντα λίγο Hollywood . Ελπίζω να μην επέλεξες κατεύθυνση με βάση τα Pirates of the Caribbean :hehe: . Γιατί εαν ναι , τότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις πάλι κατεύθυνση . Και εαν όντως κυνηγάς περιπέτεια , ούτε η νομική θα στην προσφέρει . Οπότε πρέπει να δεις λίγο και άλλα επαγγέλματα .
Χαχα όχι εντάξει δεν περίμενα και ταινία. Απλά είχα ακούσει ιστορίες από πολύ πιο παλιούς ναυτικούς οι οποίοι περνούσαν πιο πολύ καιρό σε λιμάνια και από ότι κατάλαβα υπήρχε και μια πιο διαφορετική κουλτούρα γενικά στο επάγγελμα.

Η περιπέτεια θα ήταν κάτι ιδανικό αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο επάγγελμα που την προσφέρει (και αν ναι σίγουρα δεν θα είναι η νομική). Αλλά αφού δεν ξέρω κάπου που να μπορώ να την βρω η νομική φαίνεται σαν έναν πολύ πολύ καλό "συμβιβασμό"
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Χαχα όχι εντάξει δεν περίμενα και ταινία. Απλά είχα ακούσει ιστορίες από πολύ πιο παλιούς ναυτικούς οι οποίοι περνούσαν πιο πολύ καιρό σε λιμάνια και από ότι κατάλαβα υπήρχε και μια πιο διαφορετική κουλτούρα γενικά στο επάγγελμα.
Σαν επάγγελμα έχει lore γενικά γύρω απο αυτό , γιατί πρόκειται ούτως η άλλως για ένα απο τα πιο αρχαία επαγγέλματα στην ιστορία της ανθρωπότητας , αλλά ναι , νομίζω οτι η καθημερινότητα δεν θα είναι και τόσο περιπετειώδης .

Πάντως θα μπορούσες να σκεφτείς και το να γίνεις καπετάνιος σε κρουαζιερόπλοιο...
Η περιπέτεια θα ήταν κάτι ιδανικό αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο επάγγελμα που την προσφέρει (και αν ναι σίγουρα δεν θα είναι η νομική). Αλλά αφού δεν ξέρω κάπου που να μπορώ να την βρω η νομική φαίνεται σαν έναν πολύ πολύ καλό "συμβιβασμό"
Θα σου πρότεινα να παραμείνεις στην ΑΕΝ προς το παρών και να δοκιμάσεις διότι υπάρχει κίνδυνος να πας Νομική , να βαρεθείς ( που σίγουρα θα βαρεθείς για να λες οτι θες περιπέτεια ) και τότε φτου απο την αρχή . Προσπάθησε όσο μπορείς να κάνεις διαφορετικά πράγματα αυτή την περίοδο και ποτέ δεν ξέρεις , ίσως βρεις κάτι που να σε γεμίζει και να το νιώθεις και περιπετειώδες .
Tουρισμος και να δουλεψει στα Ξενοδοχεια, εκει να δει περιπετεια!
Καθε μερα και διαφορετικη, με νεο προβλημα, ειναι επληκτικο μιλαμε:lol:
Εφιάλτης στην κουζίνα gone εφιάλτης στα ξενοδοχεία :bleh:
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,863 μηνύματα.
εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί έχεις απορρίψει το ΑΕΝ , θες λίγο να μας αναλύσεις τις προσδοκίες σου από το επάγγελμα και πώς ορίζεις την περιπέτεια ;
Δεν ξέρω τι δυνατότητες έχεις ως μαθητής , πόσο διαβάζεις κτλ αλλά σε βλέπω λίγο απαισιόδοξο σχετικά με την εισαγωγή στη νομική , γεγονός που με κάνει να σκέφτομαι ότι ίσως να μην το θές τελικά και τόσο πολύ , σκέψου μήπως είναι μόνο ένας ενθουσιασμός. Το 1ο πέδιο δεν φημίζεται για την αποκατάσταση του , θέλει πάθος και αφοσίωση όπως όλα βέβαια , αλλά αυτό λίγο παραπάνω.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Χαχα όχι εντάξει δεν περίμενα και ταινία. Απλά είχα ακούσει ιστορίες από πολύ πιο παλιούς ναυτικούς οι οποίοι περνούσαν πιο πολύ καιρό σε λιμάνια και από ότι κατάλαβα υπήρχε και μια πιο διαφορετική κουλτούρα γενικά στο επάγγελμα.

Η περιπέτεια θα ήταν κάτι ιδανικό αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο επάγγελμα που την προσφέρει (και αν ναι σίγουρα δεν θα είναι η νομική). Αλλά αφού δεν ξέρω κάπου που να μπορώ να την βρω η νομική φαίνεται σαν έναν πολύ πολύ καλό "συμβιβασμό"

Μετά το τέλος του πρώτου έτους στην σχολή υπάρχει υποχρεωτικό εξάμηνο ταξίδι. Νομίζω αυτό είναι αρκετό για να δεις αν μπορείς να αντέξεις τη ζωή στα πλοία (υποθέτω έχει αρκετή ρουτίνα σε αυτή τη φάση). Οπότε, ο χρόνος που θα χαθεί αν δεν σου αρέσει μειώνεται σημαντικά. Δεν το λέω αυτό για να σε αποθαρρύνω από τη νομική. Εσύ θα επιλέξεις.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εφιάλτης στην κουζίνα gone εφιάλτης στα ξενοδοχεία :bleh:
Σήμερα πχ έβαλαν το κλειδί στην πίσω πλευρά της πόρτας και μου ζήτησαν πασπαρτού για να μπούνε το οποίο δεν έμπαινε στην κλειδαριά λόγω του εμποδιου.
Και να βλέπεις τον βραδινό receptionist, τη λογιστρια, τον εργοδότη , τον δεσμό του εργοδότη, να τρέχουν με κατσαβιδια και κάρτες μπας και ανοίξει η πόρτα επι μισή ώρα ώστε τελικά να καλέσουμε υδραυλικό...

ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ;
Ελα στα ξενοδοχεία να καλοπερασεις.
Κάθε μέρα δεν είναι ποτέ ίδια με την προηγούμενη. Κάθε μέρα απορείς με την ανθρώπινη βλακεία. :jumpy:
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Λοιπόν να τα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

-Από μικρός ήθελες να μπεις στην ΑΕΝ, επειδή είχες μια χ εικόνα για το επάγγελμα που θα ακολουθήσεις
-Μίλησες με κάποιον πλοίαρχο που σου είπε ότι η χ εικόνα που είχες δεν ισχύει και στην πραγματικότητα ισχύει μια y εικόνα, η οποία δε σου αρέσει
-Πέρα από την ΑΕΝ δεν υπάρχει κάτι άλλο στη κατεύθυνση των οικονομικών που να σε ενδιαφέρει

Πιστεύω ότι πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς σοβαρά για ποιό λόγο ήθελες εξαρχής να μπεις στην ΑΕΝ(και αν η απάντηση είναι ότι φανταζόσουν να γίνεις ο irl tom cruz σημαίνει πως δεν το είχες σκεφτεί καλά το όλο πράγμα) κι επίσης κατά πόσο αυτός ο "λόγος" έρχεται σε αντίθεση με αυτά που άκουσες
και έμαθα οτί τελικά είναι λιγότερο λιμάνια και περιπέτειες και περισσότερο βαρετές και ανιαρές δουλείες απλά είσαι επάνω σε καράβι
Όλες οι δουλειές είναι βαρετές και ανιαρές στο μεγαλύτερο μέρος τους όσο κι αν σου αρέσουν. Δεν είναι προνόμιο των ναυτικών αυτό(βέβαια εκεί έχεις το έξτρα αρνητικό ότι θα είσαι 6 μήνες στη θάλασσα)

Από την άλλη έχουμε τα εξής:

-Πήγες σε μια διάλεξη της νομικής και ενθουσιάστικες. Καλά μέχρι εδώ. Πέρα από αυτή τη διάλεξη όμως θα έλεγες ότι σου αρέσει και σε ενδιαφέρει η νομική και άλλες παρεμφερείς επιστήμες? Έχεις σκεφτεί κατά πόσο σε ενδιαφέρουν τα επαγγέλματα που μπορείς να ακολουθήσεις ως απόφοιτος νομικής? Εάν η απάντησή σε αυτά τα δύο ερωτήματα(και στο 3ο εάν η νομική σου αρέσει παραπάνω από την ΑΕΝ) είναι ναι, τότε για μένα δεν υπάρχει κανένα δίλημμα
-Είπες επίσης ότι σε ενδιαφέρουν κι άλλες σχολές της θεωρητικής εκτός από τη νομικής

Σε κάθε περίπτωση δεν θεωρώ ότι το έχεις σκεφτεί το όλο πράγμα στο βάθος που χρειάζεται οπότε το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι αυτό. Πάντως αν θες την άποψή μου, από όσα έχεις γράψει συπεραίνω ότι αυτό που πραγματικά προτιμάς και πρέπει να επιλέξεις είναι η θεωρητική κι αν αγχώνεσαι λόγο της υψηλής βάσης ή λόγω του ότι άλλαξες κατεύθυνση απλά σκέψου ότι είναι ακόμα καλοκαίρι κι έχεις άπλετο χρόνο μπροστά σου να καλύψεις τα όποια κενά(αν κι εφόσον έχεις ήδη κάνει τα μαθήματα της θεωρητικής δε θεωρώ ότι θα έχεις κανα ιδιαίτερο κενό)
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
στα μαθήματα της θεωρητικής σε τι επίπεδο βρίσκεσαι;
 

ΠολυΩραιαΠερναμε

Νεοφερμένος

Ο ΠολυΩραιαΠερναμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι δυνατότητες έχεις ως μαθητής , πόσο διαβάζεις κτλ αλλά σε βλέπω λίγο απαισιόδοξο σχετικά με την εισαγωγή στη νομική , γεγονός που με κάνει να σκέφτομαι ότι ίσως να μην το θές τελικά και τόσο πολύ , σκέψου μήπως είναι μόνο ένας ενθουσιασμός. Το 1ο πέδιο δεν φημίζεται για την αποκατάσταση του , θέλει πάθος και αφοσίωση όπως όλα βέβαια , αλλά αυτό λίγο παραπάνω.
Εντάξει δεν θα έλεγα ότι είμαι κακός μαθητής αλλά νιώθω ότι μια ανησυχία όταν είναι για τέτοιες υψηλές σχολές είναι αναμενόμενη ειδικά όταν θα ήταν και να αλλάξω κατεύθυνση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

στα μαθήματα της θεωρητικής σε τι επίπεδο βρίσκεσαι;
Μέτριο ίσως; Έχω δουλέψει αρκετά στο να καλύψω τα οποία κενά είχα αλλά στο τέλος της ημέρας, όλη την προηγούμενη χρονιά εστίασα στα οικονομικά οπότε δεν είμαι ούτε κοντά σε έναν αριστούχο της θεωρητικής
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Εντάξει δεν θα έλεγα ότι είμαι κακός μαθητής αλλά νιώθω ότι μια ανησυχία όταν είναι για τέτοιες υψηλές σχολές είναι αναμενόμενη ειδικά όταν θα ήταν και να αλλάξω κατεύθυνση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μέτριο ίσως; Έχω δουλέψει αρκετά στο να καλύψω τα οποία κενά είχα αλλά στο τέλος της ημέρας, όλη την προηγούμενη χρονιά εστίασα στα οικονομικά οπότε δεν είμαι ούτε κοντά σε έναν αριστούχο της θεωρητικής
Ωραία μην αγχώνεσαι αν προσπαθήσεις δεν είναι ακατόρθωτο να συγκεντρώσεις μόρια για νομική απλά ίσως να πιεστείς λίγο παραπάνω δεδομένου ότι ήσουν σε άλλη κατεύθυνση. Απλά σιγουρέψου ότι αυτό θες πραγματικά γιατί αλλιώς δεν θα έχεις κίνητρο να διαβάσεις.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Εντάξει δεν θα έλεγα ότι είμαι κακός μαθητής αλλά νιώθω ότι μια ανησυχία όταν είναι για τέτοιες υψηλές σχολές είναι αναμενόμενη ειδικά όταν θα ήταν και να αλλάξω κατεύθυνση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μέτριο ίσως; Έχω δουλέψει αρκετά στο να καλύψω τα οποία κενά είχα αλλά στο τέλος της ημέρας, όλη την προηγούμενη χρονιά εστίασα στα οικονομικά οπότε δεν είμαι ούτε κοντά σε έναν αριστούχο της θεωρητικής
Το βασικό θέμα είναι λογικά τα αρχαία, το κομμάτι του άγνωστου. Η ύλη των λατινικών καλύπτεται σε ένα έτος, το ίδιο και η ιστορία. Η γλώσσα είναι ούτως ή άλλως κοινό μάθημα για όλες τις κατευθύνσεις.
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα την Β' λυκείου στην οποία έκανα προετοιμασία για να μπώ στην Οκονομική κατευθυνσή στην Γ' με στόχο να περάσω στις ΑΕΝ καθώς είχα μεγαλώσει με ιστορίες για τις περιπέτειες και τα ταξίδια που κάνουν οι ναυτικοί και πίστευα απο το γυμνάσιο εώς και πολύ πρόσφατα οτί ήταν η ιδανικη δουλεία για εμένα.

Μέσα στον χειμώνα πήγα απο απορία να παρακολουθήσω μια διάλεξη νομικης γιατί είχα ένα πιο γενικό ενδιαφέρον στο θέμα και τελικά το λάτρεψα! Σπάνια έχω περάσει τόσο ωραία στην ζωή μου και πόσο μάλλον σε μάθημα που κράτησε και δύο ώρες σερί. Οπότε μέτα απο πολύ σκέψη αποφάσισα να αλλάξω και να πάω στην θεωρητική, πέρασα το καλοκαίρι κάνοντας θερινά μαθήματα σε Αρχαία, Ιστορία και Λατινικά (και τα 3 μου αρέσαν πολύ περισσότερο απο τα μαθήματα της Οικονομικής) αλλά όλο ένιωθα οτί όσο ωραία και αν περνούσα δεν μπορούσα να παρατήσω την ζωη αυτή της περιπέτειας που ενιωθά να με καλεί οποτε στο τέλος των μαθηματων έκανα πάλι μετεγγραφή στην Οικονομική.

Και μετά έγινε. Μου δόθηκε η ευκαιρία να εχώ μια σοβαρή συζήτηση με έναν ναυτικό σχετικά με το επάγγελμα και έμαθα οτί τελικά είναι λιγότερο λιμάνια και περιπέτειες και περισσότερο βαρετές και ανιαρές δουλείες απλά είσαι επάνω σε καράβι και αυτο μου σκότωσε τα ονειρά για το ναυτικό και μαζί τον κάθε λόγο να παραμείνω στην κατευθυνση που ειμαι τώρα.

Οπότε τι κάνω τώρα? Περνάω την ντροπή του να ζητήσω από τους γονείς μου να αλλάξω ξανά και να προσπαθήσω να μπώ σε μια σχολή που λογικά δεν θα τα καταφέρω καν ή απλά συνεχίζω και τρώω την βλακεία μου στα μούτρα?
Είναι απόλυτα λογικά να αισθάνεσαι μπερδεμένη, γιατί είναι αδύνατον στα 18 μας να ξέρουμε απόλυτα με το τι θέλουμε να ασχοληθούμε στο μέλλον. Παρόλα αυτά, κι εγώ θα σου πρότεινα να αλλάξεις κατεύθυνση και να το κυνηγήσεις για νομική! Δεν υπάρχει λόγος για τον οποίο δεν θα τα καταφέρεις!
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,819 μηνύματα.
Κι εγώ θα έλεγα να κανεις αυτό που θέλεις. Θα χρειαστεί να πιεστεις, αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να προδικάζει ότι δεν θα τα καταφέρεις!
επίσης, από περιέργεια, τι μάθημα ήταν αυτό που παρακολούθησες και σου άρεσε τόσο πολύ;
 

ΠολυΩραιαΠερναμε

Νεοφερμένος

Ο ΠολυΩραιαΠερναμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κι εγώ θα έλεγα να κανεις αυτό που θέλεις. Θα χρειαστεί να πιεστεις, αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να προδικάζει ότι δεν θα τα καταφέρεις!
επίσης, από περιέργεια, τι μάθημα ήταν αυτό που παρακολούθησες και σου άρεσε τόσο πολύ;
Το ελπίζω! Την πρώτη φορά παρακολούθησα ένα μάθημα ποινικού δικαίου και την επόμενη διοικητικού. Αν και το ποινικό είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον και το διοικητικό ήταν αρκετά ωραίο
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,819 μηνύματα.
Το ελπίζω! Την πρώτη φορά παρακολούθησα ένα μάθημα ποινικού δικαίου και την επόμενη διοικητικού. Αν και το ποινικό είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον και το διοικητικό ήταν αρκετά ωραίο
Αν σου φάνηκε αρκετά ωραιο και το διοικητικό, πήγαινε νομική! :lol:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Σήμερα πχ έβαλαν το κλειδί στην πίσω πλευρά της πόρτας και μου ζήτησαν πασπαρτού για να μπούνε το οποίο δεν έμπαινε στην κλειδαριά λόγω του εμποδιου.
Και να βλέπεις τον βραδινό receptionist, τη λογιστρια, τον εργοδότη , τον δεσμό του εργοδότη, να τρέχουν με κατσαβιδια και κάρτες μπας και ανοίξει η πόρτα επι μισή ώρα ώστε τελικά να καλέσουμε υδραυλικό...

ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ;
Ελα στα ξενοδοχεία να καλοπερασεις.
Κάθε μέρα δεν είναι ποτέ ίδια με την προηγούμενη. Κάθε μέρα απορείς με την ανθρώπινη βλακεία. :jumpy:
Εμένα αυτό μου ήρθε στο μυαλό :hehe:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εμένα αυτό μου ήρθε στο μυαλό :hehe:
Παιζει να ειναι και πιο σοβαρα τα πραγματα στη σειρα, παρα στην ελληνικη ξενοδοχειακη πραγματικοτητα.
ΠΟΥ ΣΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΤΗΡΗΤΗΣ.:)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top