Εφηβεία, ενηλικίωση και μοναξιά

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Φοβερη εφηβεια περασα. Και περναω ακομα δηλαδη. Με το παραμικρο μπορω να βαλω τα κλαμματα ή να αρχισω να εκτοξευω αντικειμενα προς διαφορες κατευθυνσεις απο τον θυμο μου. Γενικα νιωθω οτι ολα μου τα συναισθηματα εχουν φτασει στα ακρα. Ειχαν δηλαδη. Τωρα τελευταια ειναι πιο ηπια καπως.

Κακα τα ψεματα, μονοι μας δεν ειμαστε. Μονο εγω εχω τη μανα μου να μου χτυπαει την πορτα και να με ρωταει αν ειμαι καλα καθε φορα που τσαντιζομαι; Μονο εγω εχω τον πατερα μου να φοβαται καθε φορα που με βλεπει να κλαιω; Μονο εγω εχω φιλους με τους οπους κλαιμε και θυμωνουμε παρεα;(:P)

Σιγουρα οχι. Απλα αυτο το θεμα της ''μοναξιας'' για καποιο λογο εχει πουλησει πολυ. "ααααααα ειμαι εφηβη ααααααααααα ειμαι μονη αααααααααα θα πεθανω''.

Νοοοοτ.
Χμ. Ειναι μια αποψη.. Ισως με το ''μοναξια'' εννοουν οτι δεν εχουν φιλους, κι αυτο δεν μπορεις να το κρινεις εσυ ή εγω. Ισως δηλαδη επειδη μεγαλωνουν(-με..) και αλλαζει ο τροπος σκεψης τους δυσκολευονται να βρουν ανθρωπους που να ταιριαζουν. Δε νομιζω οτι ''πουλαει'' το θεμα (του στυλ πετσινο βραχιολακι, ιμο φραντζα και μοναξια..), ή αν πουλαει εχει σοβαρο λογο.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
μπορεις να χεις και 100 ανθρωπους διπλα σου και παλι μονος σου να νιωθεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ε ψαξε να βρεις του σωστους τοτε, μην εισαι μαζοχιστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Ε ψαξε να βρεις του σωστους τοτε, μην εισαι μαζοχιστης.
είναι αυτοί που ψάχνουν στα λάθος μέρη και τρώνε τα μούτρα τους στο τέλος
είναι αυτοι που δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι ψάχνουν
είναι αυτοί που δεν εμπιστεύονται και φοβούνται να ανοιχτούν
είναι αυτοί που τους αρέσει να είναι μίζεροι και να τους λυπούνται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
καλα ναι αλλα δεν ειναι παντα ευκολο
Eκτος αυτου καποιες φορες δεν ειναι μονο θεμα σωστου η λαθους, αλλα και του ποσο εισαι διατεθημενος να αφησεις τον αλλο να μπει στον κοσμο σου. Και ειδικα στην εφηβεια αυτο δεν ειναι ευκολο για ολους, εξου και το "θεμα της μοναξιας" :P


edit: +1 στο απο πανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokkinoskrofitsa

Νεοφερμένος

Ο kokkinoskrofitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
συνηθως τα κοριτσια ειναι αυτα που κλεινονται στους εαυτους τους... Παντα ρολο παιζει και το ατομο ομως... Ποτε δεν θα κλεινομουν στον εαυτο μου για καποιο λογο... Εχω λιγους φιλους και καλους και ποτε δεν εχω αισθανθει μονος ακομα και η μανα μου με εχει βοηθησει πολλες φορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Eγώ πάλι πέρασα και περνώ αρκετά ήπια εφηβεία.Εντάξει,έχω τρελές ψυχικές μεταπτώσεις,μέρες που με εκνευρίζουν όλα και όλοι,στιγμές ψιλοκατάθλιψης,αλλά αυτά θεωρώ ότι είναι απόλυτα φυσιολογικά.Γενικά δε νιώθω μοναξιά,με την έννοια ότι κανείς δε με καταλαβαίνει.Η σχέση με τους γονείς μου είναι αρκετά καλή(περιοριζόμαστε σε μικροκαβγάδες με τη μητέρα μου-ενώ με τον πατέρα μου,μάλλον έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι-αυτός είναι ο έφηβος:P...),έχω ορισμένους καλούς φίλους,δεν ένιωσα ποτέ μόνη.Αντιθέτως,μερικές φορές,θέλω να κλειστώ στο δωμάτιό μου και να μη δω κανέναν.Ωστόσο,νομίζω ότι αυτό είναι χαρακτηριστικό σε κάθε φάση της ζωής του ανθρώπου,όχι μόνο στο εφηβικό στάδιο.(=ανάλυση αλά Τένια Μακρή...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Προσωπικα μεχρι τωρα, την μοναξια δεν την εχω περασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
το χειροτερο ειναι να νιωθεις εσωτερικη μοναξια και μπορει να συμβει σε ολες τις ηλικιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα τώρα τελευταία με έχει πιάσει μια στεναχώρια για το σχολείο.Ενώ πέρυσι έλεγα πότε να τελειώσει φέτος δεν θέλω.Στεναχωριέμαι που σε λίγο καιρό η σχολική ζωή θα είναι παρελθόν.Το ξέρω ότι η φοιτητική είναι πιο ωραία,αλλά περνάμε ωραία στο σχολείο.Μπορεί να υπάρχει πίεση αλλά είσαι μαθητής.Δεν ξέρω τι είναι αυτό που με στεναχωρεί.Ίσως ότι δεν θα ξαναζήσω αυτό το κλίμα,τον χαβαλέ κτλ. Είναι ωραία.Όσο και να θέλω να τελειώσω είναι ωραία να είσαι μαθητής.Άλλη φάση αυτό,άλλη το επόμενο.

Γενική διαπίστωση: πολύ γρήγορα περνάει ο καιρός.Ούτε που κατάλαβα πώς έφτασα εγώ μέχρι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ωραία αυτά που λέτε! Αλλά οι περισσότεροι από ότι διαπίστωσα ξεφύγατε από τις δύσκολες καταστάσεις. Εγώ δυστυχώς τώρα μετααίνω σε αλλές. Εϊναι μία από τις πιο κρίσιμες στιγμές της ζωής μου και πραγματικά δεν εχω ξανααισθανθεί μεγαλύτερη ευθύνη, μεγαλύτερη υπευθυνότητα. Ήμουν σε ένα σύννεφο και ταξίδευα στον κόσμο μου (πςςςς ποίηση το κανα...) και ξαφνικά προισγειώθηκα με το χειρότερο τρόπο. Όλα ήταν ανέμελα, όλα ξεγνιαστα τίποτα δε με εκθρόνιζε από την εφηβία.

Ακόμα και η περίοδος των πανελλαδικών ήταν πιο ήρεμη από αυτό που ζω τώρα. Δε ζω κάτι τρομερό (μη σας τρομάξω κιόλας), αλλά απέτυχα στις πανελλαδικές. Το εισιτήριο για τη μετέπειτα ζωή σου. Και όταν λέω εισιτήριο εννοώ το να πραγματοποιείς τα όνειρά σου. Κι εμένα ήταν να περάσω οικονομικά!
Βέβαια δε μου αρέσει να τα μελοδραματοποιώ όλα. Δυστυχώς οι επιλογές μου με έκαναν να μην περάσω εκεί που θέλω...Αλλά αυτό που με ενοχλεί είναι ότι τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι έυκολο. Πολλά εμπόδια...λες και πρέπει να σου κάνει τη ζωή μαρτύριο για να ευχαριστηθείς ακόμη περισσότερο τον τελικό στόχο... Σκατά! Ξέρετε πόσο πολύ θέλω να τα αφήσω όλα στην τύχη τους και ό,τι κάτσει;;;;πςςςςςς...Αλλά ξέρω ότι αμα το κάνω αυτό...πάει...

Αμφιταλαντεύομαι (ποπο καλά...Ελύτη τρέμε...Έχω καλύτερες εκφράσεις), στο να ξαναδώσω ή να συνεχίσω σε αυτό που κατάφερα...Ευτυχώς έχω τους φίλους μου, την οικογένειά μου αλλά με μένα είμαι ακόαμ απόμακρος...Δεν ξέρω αν θέλω να ξαναμπω σε αυτό το λούκι ξανά, το μέλλον είναι πιο αβέβαιο από ποτέ και έχω ήδη ενηλικιωθεί πράγμα που με τρομάζει κάπως...Σημαντικές αποφάσεις και τη μοίρα την καθορίζω εγώ πλέον! Ωχ! Ξαλάφρωσα...

Ωραία γλύτωσα τα λεφτά από μια επίσκεψη σε ψυχολόγο.χαχαχαχαχαχαχ:D...κέφι που το βρίσκω ώρες ώρες




Pε φιλε λες και με περιεγραψες ειναι τωρα, τι να πω ανατριχιασα!!!:hmm:
(με τη μονη διαφορα οτι εγω ειχα τα μορια αρα πηρα λαθος αποφασεις...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
είναι αυτοί που ψάχνουν στα λάθος μέρη και τρώνε τα μούτρα τους στο τέλος
είναι αυτοι που δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι ψάχνουν
είναι αυτοί που δεν εμπιστεύονται και φοβούνται να ανοιχτούν
είναι αυτοί που τους αρέσει να είναι μίζεροι και να τους λυπούνται
τρεις προτασεις που με χαρακτηριζουν απολυτα..:)
-----------------------------------------
Ωραία αυτά που λέτε! Αλλά οι περισσότεροι από ότι διαπίστωσα ξεφύγατε από τις δύσκολες καταστάσεις. Εγώ δυστυχώς τώρα μετααίνω σε αλλές. Εϊναι μία από τις πιο κρίσιμες στιγμές της ζωής μου και πραγματικά δεν εχω ξανααισθανθεί μεγαλύτερη ευθύνη, μεγαλύτερη υπευθυνότητα. Ήμουν σε ένα σύννεφο και ταξίδευα στον κόσμο μου (πςςςς ποίηση το κανα...) και ξαφνικά προισγειώθηκα με το χειρότερο τρόπο. Όλα ήταν ανέμελα, όλα ξεγνιαστα τίποτα δε με εκθρόνιζε από την εφηβία.

Ακόμα και η περίοδος των πανελλαδικών ήταν πιο ήρεμη από αυτό που ζω τώρα. Δε ζω κάτι τρομερό (μη σας τρομάξω κιόλας), αλλά απέτυχα στις πανελλαδικές. Το εισιτήριο για τη μετέπειτα ζωή σου. Και όταν λέω εισιτήριο εννοώ το να πραγματοποιείς τα όνειρά σου. Κι εμένα ήταν να περάσω οικονομικά!
Βέβαια δε μου αρέσει να τα μελοδραματοποιώ όλα. Δυστυχώς οι επιλογές μου με έκαναν να μην περάσω εκεί που θέλω...Αλλά αυτό που με ενοχλεί είναι ότι τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι έυκολο. Πολλά εμπόδια...λες και πρέπει να σου κάνει τη ζωή μαρτύριο για να ευχαριστηθείς ακόμη περισσότερο τον τελικό στόχο... Σκατά! Ξέρετε πόσο πολύ θέλω να τα αφήσω όλα στην τύχη τους και ό,τι κάτσει;;;;πςςςςςς...Αλλά ξέρω ότι αμα το κάνω αυτό...πάει...

Αμφιταλαντεύομαι (ποπο καλά...Ελύτη τρέμε...Έχω καλύτερες εκφράσεις), στο να ξαναδώσω ή να συνεχίσω σε αυτό που κατάφερα...Ευτυχώς έχω τους φίλους μου, την οικογένειά μου αλλά με μένα είμαι ακόαμ απόμακρος...Δεν ξέρω αν θέλω να ξαναμπω σε αυτό το λούκι ξανά, το μέλλον είναι πιο αβέβαιο από ποτέ και έχω ήδη ενηλικιωθεί πράγμα που με τρομάζει κάπως...Σημαντικές αποφάσεις και τη μοίρα την καθορίζω εγώ πλέον! Ωχ! Ξαλάφρωσα...

Ωραία γλύτωσα τα λεφτά από μια επίσκεψη σε ψυχολόγο.χαχαχαχαχαχαχ:D...κέφι που το βρίσκω ώρες ώρες

ανατριχιασα...:!:
μπραβο σου που τα ειπες τοσο ευκολα..:xixi:
εγω δεν μπορω να τα πω ολα αυτα που θελω γιατι στο δρομο θα χαθω και δεν το θελω..:D
-----------------------------------------
το χειροτερο ειναι να νιωθεις εσωτερικη μοναξια και μπορει να συμβει σε ολες τις ηλικιες
Πραγματι ειναι πολυ ασχημο..Δεν παιζει καποιο ρολο η ηλικια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Δεν εχει αναφερθει 6 σελιδες παραπερα αλλα θα πρεπε... Τη μοναξια ενας ανθρωπος την επιδιωκει τελικως, δεν του ερχεται απο μονη της... Οσο για την εφηβεια, μια νορμαλ περιοδος ειναι που θελουν να σε φορτωσουνε με 1002 για να σε κανουν και καλα ενηλίκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τη μοναξια κι εγω πιστευω οτι την επιδιωκεις, αλλα καπως εμμεσα. Δηλαδη για τους χ,ψ λογους φοβασαι να ανοιχτεις και ετσι δεν κανεις κοινωνικες σχεσεις η αφηνεις ολες σου τις γνωριμιες στο επιπεδο της απλης παρεας, υψωνοντας εσυ ο ιδιος ενα "τειχος" που δεν αφηνει τους αλλους να πανε παραπερα.

Τωρα το γιατι γινεται αυτο ειναι το πιο δυσκολο και οδυνηρο να απαντηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Τη μοναξια κι εγω πιστευω οτι την επιδιωκεις, αλλα καπως εμμεσα. Δηλαδη για τους χ,ψ λογους φοβασαι να ανοιχτεις και ετσι δεν κανεις κοινωνικες σχεσεις η αφηνεις ολες σου τις γνωριμιες στο επιπεδο της απλης παρεας, υψωνοντας εσυ ο ιδιος ενα "τειχος" που δεν αφηνει τους αλλους να πανε παραπερα.

.


Aκριβως τα ιδια ειπαμε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
τρεις προτασεις που με χαρακτηριζουν απολυτα..:)
Εσυ παντως φαινεται πως θες την μοναξια, αλλιως πρεπει να βρεις τροπο να προσπαρασεις αυτες τις τρεις προτασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Παιδια και εγω πιστευω οτι καποιος επιδιωκει τη μοναξια...Αλλα παντα για καποιους λογους!
Π.χ. εγω θελω να ειμαι μονος μου οσο αναφορα τους φιλους μου γιατι δε μπορω να βρω εναν αληθινο φιλο ετσι οπως τον θελω και το φανταζομαι εγω!Και γι αυτο δε κανω υποχωρησης ουτε βολευομαι με καποιον φιλο για να λεμε απλα οτι ειμαστε φιλοι αν δεν βρω κατι αληθινο προτιμω να μεινω για παντα μονος μου!

Τωρα για την ενηλικιωση το μονο που σκεφτομαι φετος που ειμαι β λυκειου και βλεπω διαφορετικα τα πραγματα ειναι οτι σε ενα χρονο δινω εξετασεις και ειναι αρκετα σημαντικες για την μετεπειτα ζωη μου και αναρωτιεμαι συνεχως αν εχω κανει σωστες επιλογες ή οχι χωρις να μετανοιωνω για τιποτα!

Και γενικα την εφηβεια τη περναω μονος μου!
με πολλα σκαμπανεβασματα,μια καλα κ μια χαλια αλλοτε χωρις και αλλωτε με λογο!

ετσι ειναι αυτα!

Και αν σου κατσει,σου αλλαζει τη ζωη(ασχετο) χεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Παιδια και εγω πιστευω οτι καποιος επιδιωκει τη μοναξια...Αλλα παντα για καποιους λογους!
Π.χ. εγω θελω να ειμαι μονος μου οσο αναφορα τους φιλους μου γιατι δε μπορω να βρω εναν αληθινο φιλο ετσι οπως τον θελω και το φανταζομαι εγω!Και γι αυτο δε κανω υποχωρησης ουτε βολευομαι με καποιον φιλο για να λεμε απλα οτι ειμαστε φιλοι αν δεν βρω κατι αληθινο προτιμω να μεινω για παντα μονος μου!

Τωρα για την ενηλικιωση το μονο που σκεφτομαι φετος που ειμαι β λυκειου και βλεπω διαφορετικα τα πραγματα ειναι οτι σε ενα χρονο δινω εξετασεις και ειναι αρκετα σημαντικες για την μετεπειτα ζωη μου και αναρωτιεμαι συνεχως αν εχω κανει σωστες επιλογες ή οχι χωρις να μετανοιωνω για τιποτα!

Και γενικα την εφηβεια τη περναω μονος μου!
με πολλα σκαμπανεβασματα,μια καλα κ μια χαλια αλλοτε χωρις και αλλωτε με λογο!

ετσι ειναι αυτα!

Και αν σου κατσει,σου αλλαζει τη ζωη(ασχετο) χεχε


Μα ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον,επιδιώκει εκ των πραγμάτων να συναναστρέφεται άλλους.Δεν μπορούμε να θέτουμε στάνταρντς για το πώς πρέπει να είναι ο φίλος μας,να δημιουργούμε στο μυαλό μας ένα πρότυπο και να κυνηγούμε το πρότυπο αυτό.Απλά αποδεχόμαστε τη διαφορετικότητά του άλλου,και επιλέγουμε αυτόν που κοντά του νιώθουμε όμορφα και κρατάμε τα θετικά στοιχεία του,αυτά που μας εμπνέουν κάτι καλό.Άλλωστε,το αληθινό,είτε πρόκειται για φιλία,είτε για οτιδήποτε είναι τελείως σχετικό.Δε νομίζω ότι ο άνθρωπος μπορεί να επιλέγει τη μοναχικότητα.Τη μοναξιά σε ορισμένες περιόδους της ζωής του,ναι,αλλά προσωρινά.Ειδικά όταν είσαι έφηβος και περνάς "δύσκολη" εφηβεία,νιώθεις την ανάγκη να έχεις συνομηλίκους γύρω σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια και εγω πιστευω οτι καποιος επιδιωκει τη μοναξια...Αλλα παντα για καποιους λογους!
Π.χ. εγω θελω να ειμαι μονος μου οσο αναφορα τους φιλους μου γιατι δε μπορω να βρω εναν αληθινο φιλο ετσι οπως τον θελω και το φανταζομαι εγω!Και γι αυτο δε κανω υποχωρησης ουτε βολευομαι με καποιον φιλο για να λεμε απλα οτι ειμαστε φιλοι αν δεν βρω κατι αληθινο προτιμω να μεινω για παντα μονος μου!

Τωρα για την ενηλικιωση το μονο που σκεφτομαι φετος που ειμαι β λυκειου και βλεπω διαφορετικα τα πραγματα ειναι οτι σε ενα χρονο δινω εξετασεις και ειναι αρκετα σημαντικες για την μετεπειτα ζωη μου και αναρωτιεμαι συνεχως αν εχω κανει σωστες επιλογες ή οχι χωρις να μετανοιωνω για τιποτα!

Και γενικα την εφηβεια τη περναω μονος μου!
με πολλα σκαμπανεβασματα,μια καλα κ μια χαλια αλλοτε χωρις και αλλωτε με λογο!

ετσι ειναι αυτα!

Και αν σου κατσει,σου αλλαζει τη ζωη(ασχετο) χεχε

Δεν υπάρχει εκεί έξω ο τέλειος φίλος.Δεν υπάρχει ο τέλειος άνθρωπος.Που θα είναι αυτό που ζητάμε ακριβώς.Κάνουμε φίλους όχι γιατί είναι ακριβώς έτσι οπώς τους θέλουμε αλλά γιατί μας δένουν κάποια πράγματα,γιατί ταιριάξαμε σε κάποια φάση της ζωής μας.Αυτό δεν σημαίνει ότι εκπληρώνει όλο αυτό που ο καθένας μπορεί νς έχει χτίσει για έναν σωστό φίλο.Όλοι είχαμε κάποιον φίλο που ταιριάξαμε πολύ,μοιραστήκαμε πολλά και τελικά κάτι έγινε και χάλασε το γλυκό.Αυτό δεν σημαίνει πως κάναμε λάθος επιλογή.Απλά αυτά συμβαίνουν.Αυτό όμως μας κάνει πιο ώριμους και πιο διορατικούς.Την επόμενη φορά λοιπόν που θα θελήσουμε να αναπτύξουμε μία φιλία θα είμαστε πιο προσεκτικοί για να μην επαναλαφθούν λάθη του παρελθόντος.Τέλοσπάντων δεν χρειάζεται να έχουμε καλούπια για τον καθένα.Τον φίλο μου τον θέλω έτσι,το αγόρι-κορίτσι μου το θέλω έτσι.Και λάθος επιλογή να κάναμε θα φανεί και θα λήξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω ή το εθεσα και εγω λιγο λαθος!
Δεν εννοω οτι ψαχνω εναν ανθρωπο συγκεκριμενο.
εννοω πως ψαχνω εναν ανθρωπο που να εννοει τι φιλια οπως την εννοω εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top