Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσ. Επιστημών ΕΜΠ

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αrchie έχεις μήπως κάποιο Link για το συγκεκριμένο διαγωνισμό? (από προσωπικό-ακαδημαϊκό ενδιαφέρον-περιέργεια :)ρωτάω)



Στο δια ταύτα ήθελα να πω το εξής: Με εξαίρεση ελάχιστους ίσως (και σίγουρα κανέναν που σου απάντησε εδώ από όσο μπορώ να διαβάσω) δεν νομίζω ότι αμφισβητεί κάποιος τις γνώσεις που λαμβάνει ένας φοιτητής της ΣΕΜΦΕ(αν το θελήσει να ασχοληθεί φυσικά), είτε σε επίπεδο Φυσικής (αν ακολουθήσει αυτή την κατεύθυνση) ούτε σε επίπεδο Μαθηματικών (αν προτιμήσει αυτόν τον κλάδο). Αν το αποκλειστικό κριτήριο σου είναι το επίπεδο σπουδών σαφέστατα και προτίμησέ την, μπορώ να σε διαβεβαιώσω (και έλα να με βρεις και να μου ζητήσεις τα ρέστα μετά, αν δεν ισχύει αυτό που λέω :)) ότι το επίπεδο των παρεχόμενων γνώσεων στα δύο αυτά πεδία είναι υψηλότατο. Δεν γνωρίζω το επίπεδο των φυσικομαθητικών τμημάτων για να κάνω σύγκριση, γνωρίζω όμως ότι οι παρεχόμενες γνώσεις στη συγκεκριμένη σχολή είναι υψηλού επιπέδου.

Μόνη ένσταση μου, γνωρίζοντας το από μέσα, είναι ότι σε επίπεδο πειραματικής φυσικής, δεν έχει την υποδομή των εργαστηρίων που θα έπρεπε να έχει. Όχι ότι δεν έχει εργαστήρια, απλά δεδομένου ότι έχει τέτοια ειδίκευση θα έπρεπε να δίνει λίγο περισσότερο βάρος στα εργαστήρια του από ότι δίνει ήδη.

Αυτό που όλοι σου είπαμε είναι ότι το μέλλον του αποφοίτου της σχολής αυτής, στον εργασιακό στίβο, είναι αμφίβολο (ακόμα), και με ισχνές προοπτικές για τα χρόνια που έρχονται. Εφόσον κάποιος, λόγου χάρη, ενδιαφέρεται για μια καριέρα σε κάποιο ερευνητικό ινστιτούτο πχ, ή ακόμα και ακαδημαϊκή, σαφέστατα το πτυχίο του παρέχει ΠΟΛΛΕΣ και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ γνώσεις. Επειδή όμως οι άνθρωποι αλλάζουν και τα θέλω των ανθρώπων αλλάζουν, και επειδή ο ακαδημαϊκός χώρος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα (καλώς ή κακώς) στην ελεύθερη αγορά τα πράγματα για τον απόφοιτο ΣΕΜΦΕ είναι ακόμη εξαιρετικά δύσκολα (και είναι πολύ ομιχλώδες το τοπίο αναφορικά με το αν και το πότε θα πάψουν να είναι δύσκολα), όπως επίσης δύσκολα είναι, ακόμη, και για το επίπεδο του δημόσιου τομέα.

Δεν παραγνωρίζει κανείς το επίπεδο της συγκεκριμένης σχολής. Οι όποιες "αντιρρήσεις" των περισσοτέρων από εμάς σχετικά με τη σχολή αφορούν στο μετά από αυτήν.

Η απόφαση φυσικά είναι δική σου, εμείς απλώς τη γνώμη μας λέμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Κοιτα, μπαινω εκει επηδη μου αρεσουν τα μαθηματικα παρα πολυ, βασικα σαν πρωτη επιλογη εχω το ηλεκτρολογων μηχανικων αλλα οι βασεις φετος θα πανε στα υψη και δεν το κοβω να μπαινω εκει, θα μου πεις τωρα "γιατι δεν πας μαθηματικο που εχει σιγουρη δουλεια", το ξερω οτι με το μαθηματικο εχω σιγουρη δουλια, αλλα απ οσο διαβασα στο νεο ΦΕΚ που βγηκε για τους αποφητους της ΣΕΜΦΕ, οι αποφοιτη της ΣΕΜΦΕ μπορουν να ασχοληθουν με πολλα πραγματα και αν δεν βρουν δουλεια στη χειροτερη γινονται καθηγητες στη Β-βαθμια εκπαιδευση, δηλαδη οτι θα γινοταν ο καθε αποφητος του Μαθηματικου

Για το Seemous δεν γνωριζα, κατα τυχη το βρηκα στο site της ΕΜΕ και μου προκαλεσε μεγαλο ενδιαφερον γιατι παντα μου αρεσαν οι διαγωνισμοι της ΕΜΕ (ασχετα αν η μεγαλητερη διακρηση που καταφερα ηταν να φτασω μια φορα μεχρι τον Ευκλειδη αφου ποτε μου δεν ειχα ανοιξει βιβλιο μεχρι φετος), ετσι εκανα μια αναζητηση στο google και βρηκα ορισμενες πληροφοριες, ψαξε στο google και πιστευω πως κατι θα βρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
παντως στα προκριματικα της ολυμπιαδας SEEMOUS απο τους 6 μαθητες που διακρηθηκαν οι 2 ηταν ΣΕΜΦΕ, πραγμα που σημαινει οτι το επιπεδο των μαθηματων στη συγκεκριμενη σχολη ειναι πολυ υψηλο.
Και 3 Ηλεκτρολόγοι ρε, πού κολλάς; :P




Οι φοιτητές που επιλέγονται για την Εθνική Ολυμπιακή Ομάδα με βάση τα αποτελέσματα του διαγωνισμού της 23ης Φεβρουαρίου 2008 είναι οι:

* Γεωργακόπουλος Αλέξανδρος, Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών, ΕΜΠ, 2ο έτος
* Μαστάκας Κωνσταντίνος, Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών, ΕΜΠ, 2ο έτος
* Σάββας Μιχαήλ, Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ, 1ο έτος
* Τζάμος Χρήστος, Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ
* Χατζάκος Δημήτριος, Τμήμα Μαθηματικών ΕΚΠΑ, 2ο έτος
* Ψύχας Κωνσταντίνος, Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ, 2ο έτος
Code:
https://eclass.uoa.gr/modules/document/document.php?openDir=%2F%C4%E9%E1%E3%F9%ED%E9%F3%EC%FC%F2_23022008


3 από ΗΜΜΥ, 2 από ΣΕΜΦΕ και 1 από Μαθηματικό.

Επίσης, πήγαινε ρίξε μια ματιά στα αντίστοιχα θέματα εξεταστικών που βάζουν οι :mpinelik: ΣΕΜΦίτες στους ΗΜΜΥ και στο ΣΕΜΦΕ να μου πεις μετά ποια σχολή είναι δυσκολότερη και με μεγαλύτερο επίπεδο.
[Το απότομο ύφος δεν πάει σε σένα]


Επίσης... το ίδρυμα κάνει το φοιτητή ή ο φοιτητής το ίδρυμα; ;)








Και κάτι εντός θέματος: οκ, μπορεί να 'χει επίπεδο, αλλά άμα δεν έχεις ούτε ένα επαγγελματικό δικαίωμα τι να το κάνεις; Το ΣΕΜΦΕ είναι μόνο για να έχουν δουλειά οι φυσικομαθηματικοί του ΕΜΠ και για τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Επίσης, πήγαινε ρίξε μια ματιά στα αντίστοιχα θέματα εξεταστικών που βάζουν οι :mpinelik: ΣΕΜΦίτες στους ΗΜΜΥ και στο ΣΕΜΦΕ να μου πεις μετά ποια σχολή είναι δυσκολότερη και με μεγαλύτερο επίπεδο.
διαφωνώ οριζοντίως πλαγίως και καθέτως, [και ΝΑΙ τα έχω δει τα θέματα...αλλά έχω δει και ΠΟΣΟ στην ησυχία μας μας αφήσανε με το που δημιουργήθηκε η Σεμφε σε σχέση με τα θέματα που έβαζαν προ 1999!], αλλά έχω πειστεί ότι δεν θα σε ...πείσω οπότε ... παραιτούμαι των προσπαθειών!!!

διαφωνώ στο ότι βάζουν δυσκολότερα θέματα.
Η σύγκριση των σχολών είναι... ατυχής γενικώς, γιατί ΑΛΛΟ αντικείμενο το ένα και ΑΛΛΟ το άλλο!!! ;)

Επίσης... το ίδρυμα κάνει το φοιτητή ή ο φοιτητής το ίδρυμα; ;)
εδώ σε έχασα!!


Και κάτι εντός θέματος: οκ, μπορεί να 'χει επίπεδο, αλλά άμα δεν έχεις ούτε ένα επαγγελματικό δικαίωμα τι να το κάνεις; Το ΣΕΜΦΕ είναι μόνο για να έχουν δουλειά οι φυσικομαθηματικοί του ΕΜΠ και για τίποτα άλλο.
για 1000η φορά
ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΕΜΠ (όπως και οι φυσικομαθηματικοί οποιασδήποτε πολυτεχνικής σχολής) ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΟ ΕΜΠ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ Η ΣΕΜΦΕ!!! "τμήμα γενικο" το λέγανε !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλά ντε, μη φωνάζεις. :( :P




Συμφωνείς πάντως ότι πέραν απ' αυτό οι απόφοιτοι δεν έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αποφοίτους από άλλες σχολές; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συμφωνείς πάντως ότι πέραν απ' αυτό οι απόφοιτοι δεν έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αποφοίτους από άλλες σχολές; :)


:P. Φυσικά... είναι παράλογο να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους φιλολόγους, τους θεολόγους και τους χημικούς :P:P:P:P:P:P


πέρα από την πλάκα, σαφέστατα και δεν διαφωνώ μαζί σου, το έχω πει και εγώ πιο πάνω ότι το "πρόβλημα" με τη ΣΕΜΦΕ είναι ότι δεν ήρθε να καλύψει κάποια ανάγκη στον εργασιακό ή ακόμα και ερευνητικό τομέα, αλλά λίγο ή πολύ τα αντικείμενα της καλύπτονται από άλλες σχολές, έστω σε επιμέρους τμήματα. Η προσπάθεια των ... όποιων τέσπα κυνήγησαν να δημιουργηθεί η σχολή ήταν να δημιουργήσουν μια "υπερ" μαθηματικοφυσική σχολή με επεκτάσεις μηχανικού (:confused:) κάτι που αναμενόμενο είναι να συναντήσει αντιδράσεις από τους υπόλοιπους με τα "επιμέρους" δικαιώματα.
Οι μεγάλοι πολέμιοι της στον ΑΣΕΠ είναι οι μαθηματικοί και οι φυσικοί (γιατί μπαίνουν κι άλλοι με παρόμοιες αν όχι περισσότερες γνώσεις να διεκδικήσουν τις ίδιες θέσεις), και στο ΤΕΕ Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί (οι φυσικοί της ΣΕΜΦΕ μας "καίνε" στον τομέα των ηλεκτρομαγνητικών εφαρμογών), οι Πολιτικοί μηχανικοί (για παρόμοιους λόγους που δεν γνωρίζω σε βάθος) και οι Χημικοί μηχανικοί (στο πεδίο των Υλικών).

όλους αυτούς λοιπόν (5 σχολές, με υπολόγισε εσύ πόσους αποφοίτους!) θέλει να συναγωνιστεί το ΣΕΜΦΕ και αυτό "οραματίστηκαν" οι ιδρυτές της (μαζί με τα λεφτά από τις επιχορηγήσεις βεβαιώς βεβαίως δεν αντιλέγω!!!) και όλοι εμείς είμαστε που έχουμε πέσει να τους φάμε για προφανείς λόγους και δεν τους επιτρέπουμε να... κουνηθούνε προς καμία κατευθυνση;)

Και φυσικά όλα αυτά έγιναν από την οκνηρία των ιδρυτών της και των καθηγητών της που ίδρυσαν μια σχολή και περίμεναν να βγουν 2-3 γενιές αποφοίτων πρώτα πριν συνειδητοποιήσουν τα παραπάνω προβλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εγω οπως το ειδα το ΦΕΚ γραφει ξεκαθαρα οτι οι αποφητοι σεμφε μπορουν να εργαστουν ως καθηγητες στη Β-βαθμια, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι οσοι βγαινουν απο εκει ειναι μονο για να διδασκουν στο ΕΜΠ, η μηπως μπορουν να εργαστουν οπουδηπωτε ως καθηγητες αλλα προσλαμβανονται πρωτα οι αποφητοι του Μαθηματικου/Φυσικου και μετα αν βρεθει καποια θεση περνουν και τους σεμφητες? Αλλα και αυτο νομιζω οτι δε στεκει γιατι πιστευω οτι τα μαθηματα που διδασκονται στη σεμφε (και γενικα σε σχολες του ΕΜΠ που εχουν να κανουν με μαθηματικα-φυσικη) ειναι ιδιου η και ανωτερου επιπεδου απο αυτα που διδασκονται στο απλο μαθηματικο-φυσικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αrchie, αυτό που λες ισχύει, απλώς είναι εντελώς νέο (και δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα).

Το τοπίο είναι απλώς λίγο νεφελώδες (ακόμα) σχετικά με το 1. κατά πόσον θα εφαρμοστεί στην πράξη (και πως)
2. οι ίδιοι οι απόφοιτοί της δεν θεωρούν ότι είναι το μοναδικό βήμα που τους μένει μιας και το ΤΕΕ εξακολουθεί να τους "πολεμάει" σθεναρά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Θα μου πει κάποιος τι απόφοιτους βγάζει το Σεμφε? :redface:

Τι ξέρουν να κάνουν και τι σχέση έχουν με το ΤΕΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αrchie, αυτό που λες ισχύει, απλώς είναι εντελώς νέο (και δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα).

Το τοπίο είναι απλώς λίγο νεφελώδες (ακόμα) σχετικά με το 1. κατά πόσον θα εφαρμοστεί στην πράξη (και πως)
2. οι ίδιοι οι απόφοιτοί της δεν θεωρούν ότι είναι το μοναδικό βήμα που τους μένει μιας και το ΤΕΕ εξακολουθεί να τους "πολεμάει" σθεναρά ;)

παντως στο σαιτ της ΣΕΜΦΕ που γραφει με τι ασχολουναι οι αποφητοι, ειδα οτι το 17% εχει βρει δουλια στην Ιδιοτικη εκπαιδευση, και θεωρω πως ειναι ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο αφου μολις πριν λίγες μερες βγηκε το ΦΕΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Θα μου πει κάποιος τι απόφοιτους βγάζει το Σεμφε? :redface:

Τι ξέρουν να κάνουν και τι σχέση έχουν με το ΤΕΕ?

Το ΣΕΜΦΕ βγάζει απόφοιτους που είναι ένα κράμα φυσικού, μαθηματικού και μηχανικού. Πρόκειται για ιδανική σχολή για κάποιον που έχει τρέλλα με τα τα μαθηματικά και τη φυσική, αλλά είναι κατά τη γνώμη μου η πιο δύσκολη σχολη στο ΕΜΠ, καθώς έχει ένα πρόγραμμα σπουδών γεμάτο με θεωρητικά μαθήματα. Επίσης δεν λαμβάνουν αρκετή κατάρτιση ώστε να εργαστούν ως μηχανικοί οποιασδήποτε λογής, και κατά συνέπεια το πτυχίο τους είναι πρακτικά ισάξιο με αυτό του μαθηματικού ή του φυσικου (τσάμπα κόπος δηλαδή, εκτός αν το έχεις κ@ύλα). Δεν ανήκουν στο ΤΕΕ, καθότι είναι η μόνη πολυτεχνική σχολή που δεν βγάζει μηχανικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το ΣΕΜΦΕ βγάζει απόφοιτους που είναι ένα κράμα φυσικού, μαθηματικού και μηχανικού. Πρόκειται για ιδανική σχολή για κάποιον που έχει τρέλλα με τα τα μαθηματικά και τη φυσική, αλλά είναι κατά τη γνώμη μου η πιο δύσκολη σχολη στο ΕΜΠ, καθώς έχει ένα πρόγραμμα σπουδών γεμάτο με θεωρητικά μαθήματα. Επίσης δεν λαμβάνουν αρκετή κατάρτιση ώστε να εργαστούν ως μηχανικοί οποιασδήποτε λογής, και κατά συνέπεια το πτυχίο τους είναι πρακτικά ισάξιο με αυτό του μαθηματικού ή του φυσικου (τσάμπα κόπος δηλαδή, εκτός αν το έχεις κ@ύλα). Δεν ανήκουν στο ΤΕΕ, καθότι είναι η μόνη πολυτεχνική σχολή που δεν βγάζει μηχανικούς.

Εδάδ, αυτά πάνω κάτω. Η αρχική "ιδέα", ας πούμε είναι να γίνει μια σχολή που θα βγάζει "Μαθηματικούς Μηχανικούς" και "Φυσικούς Μηχανικούς",αλλά ως τώρα τουλ, είναι όπως στα λέει ο φίλος από πάνω. Και μάλιστα το ΦΕΚ που τους επιτρέπει να δίνουν εξετάσεις για καθηγητές βγήκε στο τέλος του 2007(πρώτοι απόφοιτοι της σχολής το 2004), το ΤΕΕ δεν δέχεται τους παραπάνω ...ορισμούς με τπτ (αν και υπάρχει η φήμη ότι έχει γραφτεί απόφοιτος της σχολής στο ΤΕΕ ως "φυσικός μηχανικός"-με παρόμοια δικαιώματα με αυτά των χημικών- μέσω κομπίνας, προσωπικά όμως τη θεωρώ μόνο φήμη, καθώς θα είχαν ξεσηκωθεί και οι υπόλοιποι απόφοιτοι να το διεκδικήσουν!). Η ΕΜΕ αναγνωρίζει ως μαθηματικούς τους αποφοίτους κατεύθυνσης μαθηματικών, η ένωση φυσικών πάλι γνωρίζω ότι απόφοιτο της σχολής αυτής με κατεύθυνση φυσικής (κάναμε μαζί μεταπτυχιακό εξού και δηλώνω βεβαιότητα για το γεγονός) απέρριψε την αίτησή του με το αιτιολογικό ότι δεν είναι απόφοιτος τμήματος φυσικής. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Είμαι πρωτοετής στην ΣΕΜΦΕ.

[...]

καποιος εκανε ενα ποστ πιο πανω που εδινε ενα λινκ ανακοινωση που ελεγε οτι προσφατα οι αποφητοι της ΣΕΜΦΕ θα εχουν δικαιομα και στο να διδασκουν μαθηματικα/φυσικη ενω απ οσα ειχα ακουσει μεχρι σημερα δεν ειχαν, οποτε οταν λεω οτι τελικα ειναι ενα πολυ ισχυρο πτυχειο θελω να πω οτι ειναι πολυ ισχυροτερο απο ενα πτυχειο απλου μαθηματικου, αφου οι αποφητοι μαθηματικης σχολης μπορουν (νομιζω) να εργαστουν μονο ως καθηγητες σε σχολεια ενω οι αποφητοι της ΣΕΜΦΕ θα μπορουν να εργαστουν και ως καθηγητες αλλα θα μπορουν να ασχοληθουν και με παρα πολλα αλλα πραγματα...

για καποιον που ειπε οτι ΑΟΔΕ ειναι μαθημα για 20... ναι οκ, απλα ειναι πολυ στριφνογραμμενο το βιβλιο και καθε φορα που παω να το ανοιξω να διαβασω βαριεμε τρομερα και αμεσος το κλεινω..

Νίκο, (είμαι ο mailo από το mathlinks) όπως βλέπεις δεχόμαστε συνεχώς πόλεμο απο κάποιες σχόλες του ΕΜΠ και κυρίως από τα φυσικομαθηματικά τμήματα γιατί πολύ απλά μας ζηλεύουν και μας φοβούνται. Τώρα που πλέον μπήκαμε στο ΑΣΕΠ και μπορούμε να διοριστούμε ως καθηγητές είναι ένα αρκετά μεγάλο συν για την σχολή μας και φυσικά αυτό όπως λες κάνει το δίπλωμα μας πολύ ισχυρό, και πιο ισχυρό από το πτυχίο απλού μαθηματικού(μάλιστα προβλέπεται στα επομενα χρονιά το διπλώματα των 5ετων σχολών να εξισωθούν με master). Άσε που υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να μπούμε στο ΤΕΕ. Παρ'ολο που δεχόμαστε πόλεμο πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.

Στα δυο πρώτα έτη(τέσσερα εξάμηνα) κάνουμε μαθήματα κορμού(όπως σε όλες τις σχόλες του ΕΜΠ) τα οποία είναι γενικά μαθήματα μαθηματικών, φυσικής, μηχανικής και προγραμματισμού. Τα μαθήματα μαθηματικών κορμού είναι τα εξής: Μαθηματική Ανάλυση 1, Αναλυτική Γεωμετρία και Γραμμική Άλγεβρα, Μαθηματική Ανάλυση 2, Γραμμική Άλγεβρα και Εφαρμογές, Μαθηματική Ανάλυση 3, Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις, Πιθανότητες, Λογισμικό για τα μαθηματικά και φυσική(Mathematica, Matlab, Origin κτλ.), Αριθμητική Ανάλυση 1 και Εργαστήριο, Στατιστική, Μιγαδική Ανάλυσή. Και ολα αυτά μονο στα δυο πρώτα έτη +άλλα μαθήματα κορμού. Μέτα επιλεγείς κατεύθυνση. Αν πάρεις κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών τότε προφανώς τα επόμενα τρία χρόνια θα κάνεις μόνο μαθηματικά κατι που θα αναγράφεται στο δίπλωμα σου. Γενικά στην Σεμφε εχει πολύ βαρβάτα μαθήματα και σχεδόν διπλάσια σε αριθμό απ΄οτι στο απλό μαθηματικό.

Αν τελειώσεις την σχολή μετά κάνεις άνετα ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό για να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα ή να ασχοληθείς με έρευνα. Στο εξωτερικό μας δέχονται πολυ εύκολα λόγο του ότι είμαστε 5ετης σχολή και του ΕΜΠ. Και γενικά στο εξωτερικό οι σχόλες Applied Mathematics and Physics είναι #1.

Πάντως σου προτείνω να διαβάσεις οδηγό σπουδών της ΣΕΜΦΕ αλλά και άλλον σχολών για να αποφασίσεις τι να δηλώσεις.

https://www.semfe.gr/files/semfe/odhgos_spoydvn/odhgos_spoydvn06.pdf

Επίσης αν έχεις κάποιες απορίες τότε έλα στο forum https://www.semfe.gr/forum/ και ρωτά εκει οτι θελεις σχετικα με την ΣΕΜΦΕ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
(μάλιστα προβλέπεται στα επομενα χρονιά το διπλώματα των 5ετων σχολών να εξισωθούν με master).

Για τα άλλα που αναφέρεις δεν έχω κάτι να σου πω, αν έκανες τον κόπο να διαβάζεις τα ποστ των άλλων αντί να γελάς μόνο θα καταλάβαινες γιατί. ;)
Παρολαυτά είναι η άποψη σου και οφειλω να τη σεβαστώ.

Να (σου) πω μόνο ότι αυτή η καραμέλα περί "εξίσωσης των 5ετών πτυχίων με μαστερ στα επόμενα χρόνια" υπάρχει και διαιωνίζεται στο ΕΜΠ από... πριν μάθεις να διαβάζεις ακόμα (ίσως και από πριν γεννηθείς!) οπότε κράτα μικρό καλάθι ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ναι το εχω αποφασισει, ΣΕΜΦΕ θα μπω
Αφου κατα 90% τα εχω πιασει τα μορια (αν δηλαδη δεν πανε οι βασεις 17.5+ λογο της εισοδου στο ΑΣΕΠ)

Θα το ειχα σιγουρο αν δεν ειχα πεσει στο 16.5 στα Μαθηματικα Κατευθηνσης. Αλλα το εχω πει στο Mathlinks και θα το πω και εδω οτι αυτοι που βαλανε τα θεματα μαλον δεν ξερουν τι τους γινεται. Ελπιζω να με συγχωρεσετε διοτι ειμαι τοσο εκνεβρισμενος που θα ειμαι αρκετα αυστηρος σε αυτα που θα γραψω.

Τα θεματα δεν ηταν δυσκολα, για εμενα τουλαχιστον, αφου τις 2 μοναδες απ τις 20 τις εχασα απο 2 λαθακια απροσεξιας και απο το τελευταιο ερωτημα του 3ου θεματος που πηγα να το βγαλω με διαφορετικο τροπο απ αυτον που εκαναν οι περισσοτεροι ο οποιος ηθελε παρα πολλες πραξεις και με υποχρεωσε να το αφησω για το τελος και τελικα να μη το προλαβω.

Αυτο που με εκνεβρισε ηταν οι υπολοιπες 1.5 μοναδες απο τις 20 που χαθηκαν εντελος αδικα επηδη στο τελευταιο ερωτημα του 4ου θεματος δεν προλαβα να ολοκληρωσω το 1ο υποερωτημα (στο οποιο ειχα κανει ολες τις δυσκολες κινησεις που απαιτουσε και δεν προλαβα την πανευκολη αντιπαραγωγιση που ηθελε στο τελος) και δεν προλαβα ουτε καν να κοιταξω το 2ο υποερωτημα που ηταν το ευκολοτερο σε ολο το διαγωνισμα και μεχρι και ο χειρωτερος μαθητης στο σχολειο μου το εβγαλε... Και τα 2 αυτα θα τα ειχα προλαβει αν ειχα ενα 5λεπτο ακομα και θα ειμουν τωρα στο 18+.

Και με αφορμη ολα τα παραπανω ρωταω τωρα: Αυτοι οι κυριοι που βαζουν τα θεματα δεν καθονται να χρονομετρησουν αν ειναι θεματα που να μπορουν να βγουν στο 3ωρο υπο κανονικες συνθηκες; Γιατι μερικοι που προλαβαν και εγραψαν 18+ στην περιοχη μου (2-3 ατομα) ηταν επηδη ειχαν αποστηθισει (παπαγαλια) 30 ασκησεις απο φροντηστηριακα βοηθηματα και με το που τα ειδαν τα αποτυπωσαν οπως ακριβως ειναι γραμμενα σε αυτα τα βοηθηματα μεσα σε λιγα λεπτα, ενω δεν ειχαν καμια ιδιαιτερη κλιση προς τα μαθηματικα, σε αντιθεση με πολλα αλλα παιδια τα οποια ειχαν ικανοτητες και πεσανε στο 16- ( εμενα πχ τα μαθηματικα ειναι η τρελα μου απ το δημοτικο και θελω να ασχοληθω με αυτα στη ζωη μου, ηδη εχω ξεκινησει να διαβαζω βιβλια προετοιμασιας για Putnam και Seemous). Αυτοι που βαλατε τα θεματα δηλαδη τι μαθητες θελετε να περασουν στα καλα πανεπιστημια; Μαθητες με ικανοτητες η μηπος παπαγαλους-γραφομηχανες που να μπορουν απλος να αποστηθησουν 50 ασκησεις και να μπορουν τις αποτυπωσουν μετα σε ενα τετραδιο μεσα σε ενα 3ωρο; Που παει η παιδια στη χωρα μας κυριοι με αυτα τα χαλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η ΣΕΜΦΕ είναι μια χαρά σχολή...
Άσχετα αν στη χώρα μας δε δίνουμε στα μαθηματικά και τη φυσική τη δέουσα προσοχή (έρευνα κλπ...)
Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι τα μαθήματα των μαθηματικών και φυσικής σε όλες τις σχολές του ΕΜΠ γίνονται από καθηγητές της ΣΕΜΦΕ

Καλά αποτελέσματα btw!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Archie σου εύχομαι καλά αποτελέσματα και να πάνε όλα όπως τα θέλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι τα μαθήματα των μαθηματικών και φυσικής σε όλες τις σχολές του ΕΜΠ γίνονται από καθηγητές της ΣΕΜΦΕ

Δυστυχώς...

Καλά αποτελέσματα Archie! Εύχομαι να περάσεις στη σχολή που θέλεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Γιατι δυστυχως? Απο την στιγμη που η σχολη μας ειναι φυσικομαθηματικη και ειναι στο ΕΜΠ ειναι πολυ σωστο οι καθηγητες που διδασκουν αυτα τα μαθηματα σε αλλες σχολες να ειναι απο την ΣΕΜΦΕ. Εξαλλου αυτο γινεται και με καθηγητες αλλων σχολων, οπως πχ. ο Κουρκουλης απο τους Πολ. Μηχ μας διδασκει μηχανικη στα δυο πρωτα εξαμηνα και ο Ζαχος απο τους ΗΜΜΥ πληροφορικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε εμάς Ναυπηγός καθηγητής είπε "Εγώ ξέρω να σας διδάξω ας πούμε μαθηματικά, αλλά εφόσον υπάρχει η ΣΕΜΦΕ μας στέλνουν καθηγητές από εκεί και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό".

Δυστυχώς επειδή όλοι έχουμε καταντήσει να χρωστάμε ΣΕΜΦΟμαθήματα, όχι επειδή δεν διαβάζουμε αλλά επειδή δεν ξέρω πώς την έχουν δει οι καθηγητές αυτής της σχολής και δεν με ενδιαφέρει και να μάθω. Εγώ ήθελα να σπουδάσω Ναυπηγός και είμαι σε θέση να έχω την απαίτηση να μου μαθαίνουν σε κάθε μάθημα αυτά που χρειάζεται να ξέρω για τη δουλειά μου και όχι άρες μάρες κουκουνάρες, επειδή ο καθηγητής είναι μπιπ και βάζει θέματα με σκοπό να μην περάσει κανείς. Ξέρεις πόσα άτομα χρωστάνε Ανάλυση Ι ΜΟΝΟ και μόλις το περάσουν παίρνουν πτυχίο και το έδιναν και το ξαναέδιναν;

Είχαμε και Ηλεκτρολόγους και έχουμε και Μηχανολόγους καθηγητές και είναι μία χαρά άνθρωποι. Αλλά οι ΣΕΜΦίτες είναι άλλο πράγμα! :mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top