Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσ. Επιστημών ΕΜΠ

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Ομως απο οσο διαβασα στο διαταγμα πριν λιγο τελικα οι αποφητοι της ΣΕΜΦΕ θα εχουν και δικαιομα διδασκαλιας μαθηματικων/φυσικης, πραγμα που κανει τη σχολη να αξιζει πολυ περισοτερο απο απλη σχολη μαθηματικων,ακομα καποιοι ΣΕΜΦιτες μου ειπαν οτι το πτυχειο θα εχει μεγαλη δυναμη σε λιγα χρονια και η σχολη αυτη ειναι πολυ καλη για οσους εχουν τρελα με τα μαθηματικα οπως εγω, οποτε μαλον αυτη τη σχολη θα δηλωσω πρωτη, αυτο που με ανυσηχει ειναι μην ανεβουν ξαφνικα πολυ οι βασεις τωρα που απεκτησε τοσο μεγαλη αξια η σχολη, γιατι τωρα που ειναι γυρω στα 16.600 μορια μπαινω ανετα ενω αν παει πανω απο 17.400 ειναι δυσκολα τα πραγματα γιατι ειμαι παρα πολυ καλος στα μαθηματικα και καλος στη φυσικη αλλα απο ΑΟΔΕ και εκθεση... αστα...

Γράψε ένα 18 στην Φυσική και στα Μαθηματικά,και ένα 17-18 στον προγραμματισμό και είσα άρχοντας.
Καλά αν έχεις δηλώσει Μαθ Γεν τότε χαλαρά πιάνεις κ εκεί ένα 18 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γράψε ένα 18 στην Φυσική και στα Μαθηματικά,και ένα 17-18 στον προγραμματισμό και είσα άρχοντας.
Καλά αν έχεις δηλώσει Μαθ Γεν τότε χαλαρά πιάνεις κ εκεί ένα 18 :)

Εγώ που από προγραμματισμό δε σκαμπάζω τίποτα έγραψα 19,1! Πανεύκολα ήταν!
ΑΟΔΕ είναι βλακεία ρε... Κάστε μάθε τα απέξω και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα! Για 20άρι είναι αυτό το μάθημα και τίποτα λιγότερο! Διάβασε καλά τις Διοικήσεις και την Ηγεσία και λίγα πράγματα από το πρώτο κεφάλαιο και είσαι μέσα.;)

Τώρα όσον αφορά την Έκθεση, δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτός ο μύθος. Τα θέματα ποτέ δεν είναι δύσκολα, απλά είναι αμφιλεγόμενα γιατί είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα. Αν έχεις κάτι να φοβάσαι, είναι ο βαθμολογητής που θα πέσεις και το αν θα έχει καλή διάθεση εκείνη τη στιγμή που θα διορθώνει το γραπτό σου! Απαράδεκτο, κι όμως δυστυχώς έτσι είναι... Εσύ όμως μην πτοηθείς... Συγκεντρώσου, γράψε το καλύτερο που μπορείς και μην έχεις άγχος- είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις.

Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου να διορθώσεις τις αδυναμίες σου και να αποφασίσεις τι θέλεις. Δε χρειάζεται να πιέζεις τον εαυτό σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ομως απο οσο διαβασα στο διαταγμα πριν λιγο τελικα οι αποφητοι της ΣΕΜΦΕ θα εχουν και δικαιομα διδασκαλιας μαθηματικων/φυσικης, πραγμα που κανει τη σχολη να αξιζει πολυ περισοτερο απο απλη σχολη μαθηματικων,ακομα καποιοι ΣΕΜΦιτες μου ειπαν οτι το πτυχειο θα εχει μεγαλη δυναμη σε λιγα χρονια και η σχολη αυτη ειναι πολυ καλη για οσους εχουν τρελα με τα μαθηματικα οπως εγω, οποτε μαλον αυτη τη σχολη θα δηλωσω πρωτη
Για το μετρό της Θεσσαλονίκης τ' ακούγαμε από Παπανδρέου, ακόμα το σκάβουν! :D


αυτο που με ανυσηχει ειναι μην ανεβουν ξαφνικα πολυ οι βασεις τωρα που απεκτησε τοσο μεγαλη αξια η σχολη, γιατι τωρα που ειναι γυρω στα 16.600 μορια μπαινω ανετα ενω αν παει πανω απο 17.400 ειναι δυσκολα τα πραγματα γιατι ειμαι παρα πολυ καλος στα μαθηματικα και καλος στη φυσικη αλλα απο ΑΟΔΕ και εκθεση... αστα...
Εντελώς πληροφοριακά, μία τουλάχιστον εκ των άλλων 8 σχολών του ΕΜΠ εύχονται να μην υπήρχε καν η ΣΕΜΦΕ. :P





Anyway, και κατά τη γνώμη μου πάντα δεν είναι ορθό να επιλέγουμε βασιζόμενοι σε υποθέσεις. Αυτή τη στιγμή τα πράγματα είναι ασαφή, ενώ σε μαθηματικό/φυσικό σαφέστατα. Αν θέλεις να βασιστείς σε υποθέσεις {για τη μελλοντική αξία του πτυχίου} τότε παίρνεις ένα μεγάλο ρίσκο (τεράστιο για τα ελληνικά δεδομένα :P).



Υ.γ.: Κόλλημα όλος ο κόσμος: "πήγαινε ΕΜΠ, έστω και μεταλλειολόγους, αρκεί να 'ναι ΕΜΠ". Νταξ, κι οι άλλες σχολές έχουν ζωή. :confused: {Disclaimer: δεν αναφέρομαι σε σένα φίλε Archie προσωπικά}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εντελώς πληροφοριακά, μία τουλάχιστον εκ των άλλων 8 σχολών του ΕΜΠ εύχονται να μην υπήρχε καν η ΣΕΜΦΕ. :P
ρε.... θα σε βαρέσω εσένα :P. Που σου προέκυψε αυτό τώρα? Μην μου πεις για φοιτητές, οι φοιτητές λέγαν αμάν να ξεμπερδεύουν από φυσικομαθητικά και όταν η ΣΕΜΦΕ δεν υπήρχε και λεγόταν "γενικό τμήμα" (χωρίς δικούς της φοιτητές να παιδεύει οπότε ζόριζε... όλες τις υπόλοιπες :P). Αν αναφέρεσαι σε καθηγητές (αλήθεια ποιούς?) έχω αντεπιχείρημα...άλλους καθηγητές με διαφορετική άποψη.

Anyway, και κατά τη γνώμη μου πάντα δεν είναι ορθό να επιλέγουμε βασιζόμενοι σε υποθέσεις. Αυτή τη στιγμή τα πράγματα είναι ασαφή, ενώ σε μαθηματικό/φυσικό σαφέστατα. Αν θέλεις να βασιστείς σε υποθέσεις {για τη μελλοντική αξία του πτυχίου} τότε παίρνεις ένα μεγάλο ρίσκο (τεράστιο για τα ελληνικά δεδομένα :P).
Αrchie (και Γιώργο έμμεσα) είναι θέμα τι ρίσκα μπορείς να πάρεις. Μιλώντας καθαρά προσωπικά I took a relevant risk πριν 3 χρόνια. Έκανα μεταπτυχιακό στη Νανοτεχνολογία πιστεύοντας ότι έχει μέλλον. ΌΠως πολύ καλά ξέρει ο Γιώργος ως τώρα δεν έχει ... καταφέρει να βρει εφαρμογή κάπου αλλά ... ελπίζω. Είναι γεγονός βέβαια ότι πήρα το ρίσκο έχοντας "διασφαλίσει" ότι το βασικό μου πτυχίο (το βασικό μου ... εργαλείο δλδ, μέχρι να βρω τουλ την πρώτη μου δουλειά!) θα είχε διεξοδους στην υπάρχουσα αγορά εργασίας.

Υ.γ.: Κόλλημα όλος ο κόσμος: "πήγαινε ΕΜΠ, έστω και μεταλλειολόγους, αρκεί να 'ναι ΕΜΠ". Νταξ, κι οι άλλες σχολές έχουν ζωή. :confused: {Disclaimer: δεν αναφέρομαι σε σένα φίλε Archie προσωπικά}
Αυτό έχει να κάνει ΚΑΙ με το μετά. Αλλιώς είναι να ξεκινάς με πρώτο μισθό 10χχ μεικτά (τωρινά δεδομένα) και άλλο με 8χχ μεικτά (απόφοιτος ΠΕ)--κάτι που βέβαια ισχύει μόνο για τις 8 σχολές ... για την ώρα τουλ.


Archie.... να σου κάνω μια ερώτηση? Απλά δεν το κατάλαβα από το ποστ σου. Δεν καταλαβαίνω πως σου προκύπτει ότι θα είναι τόσο πιο ισχυρό το εν λόγω πτυχίο (άμεσα τουλ). Επειδή μάλλον θα αποκτήσουν παρόμοια δικαιώματα με φυσικομαθηματικούς? Δλδ ο ένας έξτρα χρόνος σπουδών (σε σχέση με το φυσικομαθηματικό) θα κάνει ισχυρότερο το πτυχίο?

Δεν έχω λόγο να "πολεμήσω" τη σχολή (πίστεψε με για προσωπικούς λόγους εμένα με συμφέρει ΠΟΛΥ να αναγνωριστεί ως ισχυρή-καλή η εν λόγω σχολή, για αυτό άλλωστε παρακολουθώ και στενά την πορεία της), απλά δεν ... βλέπω αυτά που βλέπεις εσύ και πολύ θα ήθελα να τα...δω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
καποιος εκανε ενα ποστ πιο πανω που εδινε ενα λινκ ανακοινωση που ελεγε οτι προσφατα οι αποφητοι της ΣΕΜΦΕ θα εχουν δικαιομα και στο να διδασκουν μαθηματικα/φυσικη ενω απ οσα ειχα ακουσει μεχρι σημερα δεν ειχαν, οποτε οταν λεω οτι τελικα ειναι ενα πολυ ισχυρο πτυχειο θελω να πω οτι ειναι πολυ ισχυροτερο απο ενα πτυχειο απλου μαθηματικου, αφου οι αποφητοι μαθηματικης σχολης μπορουν (νομιζω) να εργαστουν μονο ως καθηγητες σε σχολεια ενω οι αποφητοι της ΣΕΜΦΕ θα μπορουν να εργαστουν και ως καθηγητες αλλα θα μπορουν να ασχοληθουν και με παρα πολλα αλλα πραγματα...

για καποιον που ειπε οτι ΑΟΔΕ ειναι μαθημα για 20... ναι οκ, απλα ειναι πολυ στριφνογραμμενο το βιβλιο και καθε φορα που παω να το ανοιξω να διαβασω βαριεμε τρομερα και αμεσος το κλεινω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psych_odd

Νεοφερμένος

Η psych_odd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι απόφοιτη- παρά μία εβδομάδα- της ΣΕΜΦΕ. Δεν είναι εντελώς ψέμμα αυτό που λέγεται δηλαδή ότι είναι λίγο από όλα αλλά αν έχεις τρέλα με τις μαθηματικοφυσικές είναι μία καλή επιλογή!
Για να σου δώσω να καταλάβεις το πτυχίο είναι 59-63 μαθήματα ενώ στο μαθηματικό-φυσικό πλησιάζουν με δυσκολία τα 40.. Και είναι μαθήματα που εξαρτώνται από την κατεύθυνση που θέλεις να πάρεις.
Βασικά μία συμβουλή από μία χαζορομαντική...: Μην τους αφήσεις να σε επηρεάσουν και στο τέλος να επιλέξεις σχόλη με βάση το μέτα..Εννοείται οτι παίζει ρόλο αλλά ρε γαμώτο μια ζωή την έχουμε και πρέπει να κάνουμε αυτό που μας ευχαριστεί..!! Όχι μόνο γιατί μας αξίζει αλλά και γιατί μόνο σε αυτό μπορούμε να είμαστε πραγματικά καλοί...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Η δική μου πρόταση σα μαθηματικός του Ε.Κ.Π.Α. είναι η εξής:
όχι Σ.Ε.Μ.Φ.Ε..

Και σου το λέω από γνωστούς μου που είναι εκεί... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
κι εγώ θα πρότεινα να αποφύγεις ΣΕΜΦΕ, έχω ακούσει τα χειρότερα για την κατοχύρωση του πτυχίου τους. Αν δεν θέλεις το καθαρό μαθηματικό αλλά ψάχνεις κάτι πιο εφαρμοσμένο τότε θα σου έλεγα να κοιτάξεις όλες τις τεχνικές επιστήμες

Μηχανολόγων Μηχανικών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Η/Υ, ίσως και Πληροφορική

Αυτές οι σχολές έχουν αρκετά μαθηματικά/φυσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
κι εγώ θα πρότεινα να αποφύγεις ΣΕΜΦΕ, έχω ακούσει τα χειρότερα για την κατοχύρωση του πτυχίου τους. Αν δεν θέλεις το καθαρό μαθηματικό αλλά ψάχνεις κάτι πιο εφαρμοσμένο τότε θα σου έλεγα να κοιτάξεις όλες τις τεχνικές επιστήμες

Μηχανολόγων Μηχανικών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Η/Υ, ίσως και Πληροφορική

Αυτές οι σχολές έχουν αρκετά μαθηματικά/φυσική

Καλέεεεε, και Ναυπηγούς! Η καλύτερη σχολή είμαστε! :D

(άσχετα αν είναι πολύ πιο δύσκολη από όλες τις άλλες εκεί μέσα, με εξαίρεση ίσως τους Ηλεκτρολόγους... :()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλέεεεε, και Ναυπηγούς! Η καλύτερη σχολή είμαστε! :D

(άσχετα αν είναι πολύ πιο δύσκολη από όλες τις άλλες εκεί μέσα, με εξαίρεση ίσως τους Ηλεκτρολόγους... :()

Εχμ, no offence, αλλά για τους Ναυπηγούς δεν έχω ιδέα τι παίζει και όπως το σκέφτομαι ούτε καράβια φτιάχνουμε στην Ελλάδα ούτε αεροπλάνα. Από την άλλη οι μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι και πληροφορικοί στηρίζονται πολύ στα μαθηματικά, μπορεί να βρει δουλειά ή να κάνει αν θέλει έρευνα.Νομίζω είναι καλύτερα ΣΗΜΜΥ ή Πληρ από την ροή Πληροφορικής του ΣΕΜΦΕ. Και καλύτερα Φυσικό από την αντίστοιχη ροή του ΣΕΜΦΕ.

Οχι ότι το τμήμα δεν είναι καλό, είναι και πολύ ζόρικο. Απλά είναι εκτός πραγματικότητας και κανείς δεν θα σε αναγνωρίζει. Κι είναι κρίμα γιατί είναι ΕΜΠ, είναι 5 χρόνια αλλά δεν είσαι μηχανικός ούτε μαθηματικός ούτε φυσικός ούτε πληροφορικός (αν και στην πληροφορική δουλεύουν όλα τα φρούτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
[Ύψιστη_κακία]
Στη ΣΗΜΜΥ με τόσα μαθηματικά στα 2 πρώτα έτη δεν καταλαβαίνεις διαφορά από ΣΕΜΦΕ. :hehe:
[/Ύψιστη_κακία]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η σχολή λέγεται Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών και βγαίνεις στην ουσία με δύο πτυχία. Εκεί έγκειται και η δυσκολία της. :)

Μπορείς να πιάσεις δουλειά ως Μηχανολόγος και ως Ναυπηγός, σε μία ναυτιλιακή. Προσωπικά μάλλον θα φύγω, προς Γερμανία ή Αγγλία (ειδικά εκεί έχουν πολύ καλά ναυπηγεία, το ίδιο και στην Ιαπωνία και την Κορέα) για μεταπτυχιακό και πιθανότατα δεν θα ξαναγυρίσω για να μείνω μόνιμα πλέον στην Ελλάδα. Αλλά έχουμε καιρό ακόμα... :D

Πάντως ως Ναυπηγός είναι πολλές οι επιλογές για δουλειά, σε παίρνουν αμέσως, καθότι δεν υπάρχει άλλη τέτοια σχολή σε όλη την Ελλάδα και από εμάς βγαίνουν 60 άτομα τη φορά, οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν τίθεται θέμα ανεργίας, ειδικά τη στιγμή που παραπάνω από τους μισούς φεύγουν έξω με τους διπλάσιους μισθούς και μπορούν να εργαστούν και ως Μηχανολόγοι.

Και για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα, νομίζω η ΣΕΜΦΕ δεν είναι και η καλύτερη επιλογή, τουλάχιστον στην παρούσα φάση. Δεν αν σε ενδιαφέρει κάποια από τις υπόλοιπες σχολές, και αν όχι μην τις δηλώσεις μόνο και μόνο επειδή είναι ΕΜΠ. Γιατί αν δε σ'΄αρέσει δε θα έχεις ούτε το κουράγιο ούτε την όρεξη να ανταπεξέλθεις σε αυτά που ζητάνε εκεί μέσα και αυτό μπορούν να στο βεβαιώσουν όλοι όσοι φοιτούν ή φοίτησαν στο ΕΜΠ.


Ζώρζ, Δανάη, τα λέω καλά;; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Η σχολή λέγεται Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών και βγαίνεις στην ουσία με δύο πτυχία. Εκεί έγκειται και η δυσκολία της. :)

Μπορείς να πιάσεις δουλειά ως Μηχανολόγος και ως Ναυπηγός, σε μία ναυτιλιακή. Προσωπικά μάλλον θα φύγω, προς Γερμανία ή Αγγλία (ειδικά εκεί έχουν πολύ καλά ναυπηγεία, το ίδιο και στην Ιαπωνία και την Κορέα) για μεταπτυχιακό και πιθανότατα δεν θα ξαναγυρίσω για να μείνω μόνιμα πλέον στην Ελλάδα. Αλλά έχουμε καιρό ακόμα... :D

:eek::eek::eek::'(:'( Θα φύγεις?? και δε θα ξαναγυρίσεις??

Πάντως ως Ναυπηγός είναι πολλές οι επιλογές για δουλειά, σε παίρνουν αμέσως, καθότι δεν υπάρχει άλλη τέτοια σχολή σε όλη την Ελλάδα και από εμάς βγαίνουν 60 άτομα τη φορά, οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν τίθεται θέμα ανεργίας, ειδικά τη στιγμή που παραπάνω από τους μισούς φεύγουν έξω με τους διπλάσιους μισθούς και μπορούν να εργαστούν και ως Μηχανολόγοι.
Και για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα, νομίζω η ΣΕΜΦΕ δεν είναι και η καλύτερη επιλογή, τουλάχιστον στην παρούσα φάση. Δεν αν σε ενδιαφέρει κάποια από τις υπόλοιπες σχολές, και αν όχι μην τις δηλώσεις μόνο και μόνο επειδή είναι ΕΜΠ. Γιατί αν δε σ'΄αρέσει δε θα έχεις ούτε το κουράγιο ούτε την όρεξη να ανταπεξέλθεις σε αυτά που ζητάνε εκεί μέσα και αυτό μπορούν να στο βεβαιώσουν όλοι όσοι φοιτούν ή φοίτησαν στο ΕΜΠ.


Ζώρζ, Δανάη, τα λέω καλά;; :D

Ακριβώς γιατι και οι μεταλλειολογοι ειναι ΕΜΠ αλλα... εχμ.... καλυτερα να μη μιλησω....!!
Συμφωνω πάντως με τη συναδέλφισσα!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
και αν όχι μην τις δηλώσεις μόνο και μόνο επειδή είναι ΕΜΠ.
Άπειρα συν. Πόσοι και πόσοι δηλώνουν ΕΜΠ μόνο και μόνο γιατί είναι ΕΜΠ, χωρίς καν να κοιτάξουν πρόγραμμα σπουδών; (Μαζί κι ο υποφαινόμενος :whistle:)


Διάλεξε κάτι που θες. :D





Κοίτα που κι η Καλυψώ έμαθε το "Ζωρζ". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Άπειρα συν. Πόσοι και πόσοι δηλώνουν ΕΜΠ μόνο και μόνο γιατί είναι ΕΜΠ, χωρίς καν να κοιτάξουν πρόγραμμα σπουδών; (Μαζί κι ο υποφαινόμενος :whistle:)


Διάλεξε κάτι που θες. :D





Κοίτα που κι η Καλυψώ έμαθε το "Ζωρζ". :P

Αφού εσύ αναφέρεσαι στον εαυτό σου ως Ζωρζ, γιατί να μην το λέω κι εγώ; :P

Καλά, ούτε το πρόγραμμα σπουδών δεν κοίταξες;; Ούτε κι εγώ! Απλά δε με άφηναν να πάω στην Πάτρα στους Μηχανολόγους, μου έκαναν ψυχολογικό πόλεμο! :confused::D Σοβαρα...


Και κάτι άλλο, φρόντισε η απόφαση που θα πάρεις για το ποιες σχολές θα δηλώσεις να είναι αποκλειστικά και μόνο δική σου. Αλλιώς ούτε νόημα θα έχει, ούτε θα σ' αρέσει, ούτε θα περνάς καλά. :(


@Δανάη: Βρε πα-ι-δι εδώ δεν έχω τελειώσει τη σχολή ακόμα! :D Έχουμε μέεεελλλοοοοννν... Κάτσε να περάσουμε πρώτα Ανάλυση Ι και μετά συζητάμε για το μετά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά μία συμβουλή από μία χαζορομαντική...: Μην τους αφήσεις να σε επηρεάσουν και στο τέλος να επιλέξεις σχόλη με βάση το μέτα..Εννοείται οτι παίζει ρόλο αλλά ρε γαμώτο μια ζωή την έχουμε και πρέπει να κάνουμε αυτό που μας ευχαριστεί..!! Όχι μόνο γιατί μας αξίζει αλλά και γιατί μόνο σε αυτό μπορούμε να είμαστε πραγματικά καλοί...!!

Αυτό ακριβώς. +άπειρα!
Ειδικά στην πρόταση που έκανα bold.
Αν πας κάπου επειδή έχει "προοπτικές", χωρίς να σε ενδιαφέρει, είναι σχεδόν βέβαιο (λέω "σχεδόν" γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που προσαρμόζονται πολύ εύκολα και "μαθαίνουν" τον εαυτό τους να αγαπάει κάτι που πριν δεν τους άρεσε) ότι θα αποτύχεις, μιας και θα έχεις να ανταγωνιστείς ανθρώπους που το λατρεύουν και σίγουρα είναι πιο καλοί σε αυτό επειδή το λατρεύουν, οπότε έχουν προβάδισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βασικά μία συμβουλή από μία χαζορομαντική...: Μην τους αφήσεις να σε επηρεάσουν και στο τέλος να επιλέξεις σχόλη με βάση το μέτα..Εννοείται οτι παίζει ρόλο αλλά ρε γαμώτο μια ζωή την έχουμε και πρέπει να κάνουμε αυτό που μας ευχαριστεί..!! Όχι μόνο γιατί μας αξίζει αλλά και γιατί μόνο σε αυτό μπορούμε να είμαστε πραγματικά καλοί...!!

Εγω απο την αλλη θα ελεγα κανείς να κανει την επιλογη του σε συνδυασμο του τι τον ευχαριστει με το "μετα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
[Ύψιστη_κακία]
Στη ΣΗΜΜΥ με τόσα μαθηματικά στα 2 πρώτα έτη δεν καταλαβαίνεις διαφορά από ΣΕΜΦΕ. :hehe:
[/Ύψιστη_κακία]

Και στη δική μας και στις περισσότερες σχολές Πληροφορικής έτσι είναι Χορχίτο... Τα Μαθηματικά βέβαια δε με χάλαγαν :P με τις Φυσικές κάτι πάθαινα :eek:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μην κρίνετε από τα 2 πρώτα χρόνια... έτσι έλεγα κι εγώ και μετά είδα το πρόγραμμα σπουδών του ΣΕΜΦΕ (κ της Φυσικής και των Μαθηματικών) και έμεινα μ@λκς από το πόσα πράγματα κάνουν σε αυτά τα 2 πεδία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
παντως στα προκριματικα της ολυμπιαδας SEEMOUS απο τους 6 μαθητες που διακρηθηκαν οι 2 ηταν ΣΕΜΦΕ, πραγμα που σημαινει οτι το επιπεδο των μαθηματων στη συγκεκριμενη σχολη ειναι πολυ υψηλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top