Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσ. Επιστημών ΕΜΠ

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι νεος στο forum χωρις πολλα post και γι αυτο δεν με γνωριζουν οι περισσοτεροι, ειμαι μαθητης της Γ λυκειου και κανω αυτο το thread γιατι θελω να μαθω καποια πραγματα και να ακουσω καποιες συμβουλες απο ατομα που ξερουν περισσοτερα απο εμενα

Οπως γνωριζετε ενας απο τους μεγαλυτερους προβληματισμους ενος μαθητη 3ης λυκειου ειναι το σε ποια σχολη θα περασει, επηδη απο το γυμνασιο ειμουν ενας απο τους καλυτερους στα μαθηματικα χωρις πολυ διαβασμα εχοντας μονο πολυ καλη μαθηματικη σκεψη (πηρα μερος και 3 φορες σε διαγωνισμους ΕΜΕ με μια προκρηση στον Ευκλειδη χωρις εξωσχολικες γνωσεις) και επηδη πανω απ ολα μου αρεσουν τα μαθηματικα αποφασησα οτι θελω να περασω σε καποια σχολη που να σχετιζετε με μαθηματικα, το θεμα ειναι οτι δεν θελω μια απλη σχολη μαθηματικων αλλα κατι παραπανω, κατι που να εχει να κανει κυριως με μαθηματικα αλλα να ειναι κατι παραπανω απο απλα μαθηματικα, ετσι κατελειξα σε μια σχολη πολυτεχνειου εφαρμοσμενων μαθηματικων.

Πρωτου ομως δηλωσω καποια σχολη θα πρεπει να ξερω με τι ακριβος ασχοληται αυτη η σχολη, οπως καταλαβα σε μια σχολη εφαρμοσμενων μαθηματικων διδασκεται κανεις τα ιδια μαθηματικα που θα διδασκοταν και σε μια απλη σχολη μαθηματικων μαζι με καποιες εφαρμογες αυτων στη φυσικη, την πληροφορικη, τα οικονομικα κλπ, αυτο ομως συμαινει οτι το πτυχειο αυτης της σχολης ειναι χρησημο στα ιδια πραγματα που ειναι χρησημο και ενα απλο πτυχειο μαθηματικων + σε καποιες επιστημες ακομα, προσφατα ομως ρωτησα εναν μαθηματικο και μου ειπε οτι με το συγκεκριμενο πτυχειο δεν μπορεις γινεις καθηγητης μαθηματικων και γενικα δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα που μπορεις με ενα απλο πτυχειο μαθηματικων και οτι πολλοι αποφητοι αυτων των σχολων μενουν ανεργοι, πραγμα που μου εδωσε να καταλαβω οτι οι αποφητοι αυτων των σχολων ενω εχουν πολλες γνωσεις σε εφαρμογες μαθηματικων σε φυσικες επιστημες κλπ εχουν πολυ λιγοτερες μαθηματικες γνωσεις, και αυτο με μπερδεψε πολυ αφου τωρα αναρωτιεμε για το αν αξιζει να μπω σε μια σχολη εφαρμοσμενων μαθηματικων και για το αν αυτη η σχολη ειναι ακριβος αυτο που ψαχνω η ακομα αν υπαρχει καποια ακομα καλυτερη σχολη που να τεριαζει σε αυτο που ψαχνω

Θα ηθελα λοιπον μια συμβουλη για το παραπανω θεμα απο οσους γνωριζουν

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εντελώς φιλικά... Όχι ΣΕΜΦΕ.-

(Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών ΕΜΠ)




Δεν μπαίνουν στο ΤΕΕ {αυτή τη χρονική περίοδο at least}, το πτυχίο δεν έχει κάποια αξία, και δεν βγαίνεις τίποτα από εκεί.


Μαθαίνεις μαθηματικά/φυσική, αλλά δεν βγαίνεις ούτε το ένα, ούτε το άλλο.





Το πρόγραμμα σπουδών μπορείς να το βρεις από τη σελίδα της σχολής:
Code:
https://semfe.math.ntua.gr/
https://semfe.math.ntua.gr/PROPTYXIAKA.htm
https://semfe.math.ntua.gr/docs/Odigos_Spoudon_2006-2007.pdf
Κατέβασέ το και δες με τι θα ασχοληθείς, simple as that.



Συμβουλή μου είναι να πας Μαθηματικό αν σου αρέσουν τα μαθηματικά. Απλό. Στη ΣΕΜΦΕ βγαίνεις κάτι ενδιάμεσο, αλλά ουσιαστικά τίποτα. Το πτυχίο δεν έχει κάποια πρακτική αξία, simple as that (επαναλαμβάνω, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλα, θα περιμενω να απαντησουν μερικοι ακομα για να καταληξω σε καποιο συμπερασμα.

Ευχαριστω παντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο.

Κάνεις καλά που σκέφτεσαι να δηλώσεις σχολές που έχουν άμεση σχέση με αυτά που σε ενδιαφέρουν, αλλά πρέπει να σκεφτείς λίγο πιο πλατιά... Για παράδειγμα, θα σε ενδιέφερε καθόλου να ασχοληθείς με την Αστροφυσική-Αστρονομία; Αποτελεί ένα πολύ ενδιαφέρον κομμάτι της Φυσικής, και παρότι τα μαθηματικά που χρειάζονται δεν είναι τόσο απλά (αλλά ούτε και τόσο δύσκολα), πιστεύω πως σαν επιστήμη είναι συναρπαστική!

Εν κατακλείδει, δε νομίζω ότι ο βαθμός δυσκολίας μιας σχολής είναι αυτό που μετράει περισσότερο... Είναι πολύ πιο συμαντικό να σου αρέσει αυτό που κάνεις και να σου κρατάει το ενδιαφέρον.Κι εγώ στην Γ Λυκείου σκεφτόμουν να δηλώσω πρώτη επιλογή το Μαθηματικό Αθήνας, επειδή μου άρεσαν πολύ τα μαθηματικά, ώσπου ένας φίλος μου μου είπε "Δε μπορώ να σε φανταστώ μια ζωή να λύνεις εξισώσεις που έχουν φτιάξει άλλοι... Σε έχω για κάτι πιο δημιουργικό...". Αυτό με έκανε να σκεφτώ και να αναθεωρήσω κάποια πράγματα, και να 'μαι τώρα 2ο έτος στους Ναυπηγούς. Και αν με ρωτήσεις, θα σου πω ότι αυτό ακριβώς είναι που θέλω να κάνω στη ζωή μου και δεν το αλλάζω με τίποτα. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί δεν μπαίνουν στο ΤΕΕ;
Πάντως μπορεί να εξελιχθεί σε ισχυρό πτυχίο, αν κάνει κανείς το κατάλληλο μεταπτυχιακό.
Απ' ό,τι διάβασα εδώ, μπορείς να στραφείς μετά στην πληροφορική, στατιστική, οικονομικά, neuroscience... Αν και όλα ακούγονται σαν πεδία, που δεν είναι τόσο ανεπτυγμένα στην Ελλάδα...

Γενικά, ό,τι σχολή σου τραβήξει το ενδιαφέρον, εξέτασέ την καλά. Κοινώς δες τον οδηγό σπουδών, είναι πολύ βασικό να σου αρέσουν τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν μπαίνουν στο ΤΕΕ επειδή δεν είναι μηχανικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ με τον Γιώργο.
Αν θέλεις κάτι τέτοιο όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών πήγαινε στο μαθηματικό ή στο φυσικό. Θα έχεις τουλάχιστον κατοχυρωμένα κάποια επαγγελματικά δικαιώματα.
Δεν μπαίνουν στο ΤΕΕ γιατί δεν θεωρούνται μηχανικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Για το συγκεκριμένο τμήμα στο πολυτεχνείο εγώ ξέρω ότι δεν έχει κατοχυρωμένα δικαιώματα. Έχεις πολύ περισσότερες γνώσεις από εναν απλό μαθηματικό αλλά δεν μπορείς να διδάξεις κ τέτοια. Εφοσον είσαι τοσο καλος σ'αυτα τα μαθήματα πιστευω θα σου πηγαινε γιατι ειναι κ πολυτεχνειο αλλά οσο αναφορα το μελλον (που μπορεις να δουλεψεις δλδ) δε γνωριζω πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Archie,
δυστυχώς αν και η σχολή ΣΕΜΦΕ έχει, εν δυνάμει, πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα για κάποιον που ενδιαφέρεται για τα Μαθηματικά ή τη Φυσική (χωρίς βέβαια να γνωρίζω τα αντίστοιχα προγράμματα των μαθηματικων σχολών ή των φυσικών σχολών), θα σου πρότινα και εγώ να το αποφύγεις.

Έκανα το μεταπτυχιακό μου με συντονίζουσα σχολή το ΣΕΜΦΕ και γνώρισα αποφοίτους της σχολής (από την πρώτη φουρνιά που μπήκε) ενώ παράλληλα η αδελφή της κολλήτης μου μόλις αποφοίτησε από εκεί.

Στο ΤΕΕ δεν γράφονται γιατί οι Μηχανικοί δεν τους αναγνωρίζουν ως Μηχανικούς.
ΜΟΛΙΣ βγήκε ένα ασαφέστατο ΦΕΚ σχετικά με τα επαγγελματικά τους δικαιώματα. Η Μαθηματική Εταιρία δέχεται μεν να γράψει τους αποφοίτους κατευθυνσης Μαθηματικών, αλλά όχι με καθολική αποδοχή από τα μέλη της. Ο αντίστοιχος φορέας των Φυσικών δεν αναγνωρίζει όμως τους αποφοίτους της κατευθυνσης Φυσικής.

Στον ιδιωτικό τομέα δεν είμαι σίγουρη τι παίζει, προσωπικά όσους αποφοίτους γνωρίζω βρίσκονται στις ακόλουθες 3 φάσεις:
1. Κάνουν διδακτορικό/μεταπτυχιακό
2. Εργάζονται σε άσχετες θέσεις (πχ. σε τμήματα sales/presales εταιριών)
3. Kάνουν ιδιαίτερα (μαύρα, μιας και τα φροντιστήρια προσλαμβάνουν "κανονικούς" φυσικομαθηματικούς)

Πρόσεχε, αναφέρομαι πάντα στο "μετά" και όχι στη σχολή σα σχολή (που έχει ΟΛΑ τα προβλήματα των σχολών του ΕΜΠ :P).

Αν σε ενδιαφέρει η μετά κατάσταση, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ που είναι ο σύλλογος που έχουν συστήσει οι απόφοιτοι του ΣΕΜΦΕ σε αναζήτηση του... τι μπορούν να κάνουν. :/:
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
"Δε μπορώ να σε φανταστώ μια ζωή να λύνεις εξισώσεις που έχουν φτιάξει άλλοι... Σε έχω για κάτι πιο δημιουργικό...".



Πφφφφφφφ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Εγώ γιατί νομίζω ότι πλέον ΚΑΤΟΧΥΡΩΘΗΚΑΝ τα δικαιώματα εργασίας και αναγνωρίζεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ το πτυχίο.

Η ανακοίνωση βγήκε λίγο πρίν τις πανελλήνιες νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

Δεν υπήρχε περίπτωση να τα κατάφερνα ως μαθηματικός... Θέλει υπομονή αυτή η δουλειά και είναι από τα προσόντα που δεν διαθέτω! Θα τρώγανε καμία ξανάστροφη τα παιδάκια έτσι και δεν ξέρανε την εφαπτομένη των 90 μοιρών! :P

@The Stand: Ναι; Τότε γιατί γκρινιάζουν ακόμα οι ΣΕΜΦίτες;! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...Aν είναι δυνατόν, το πρόβλημα των φοιτητών είναι αν θα μπορούν να διδάξουν στη β'βάθμια? :confused::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ γιατί νομίζω ότι πλέον ΚΑΤΟΧΥΡΩΘΗΚΑΝ τα δικαιώματα εργασίας και αναγνωρίζεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ το πτυχίο.

Η ανακοίνωση βγήκε λίγο πρίν τις πανελλήνιες νομίζω.
Εάν είχε βγει λογικά θα το 'χαμε πάρει χαμπάρι.



Δώσε μας λινκ της ανακοίνωσης, simple. :)
Νομίζω ότι δεν έχει κατοχυρωθεί κάποιο δικαίωμα ως τώρα (άλλωστε ένας ΣΕΜΦίτης μόνο με έναν ενεργειακό μπορεί να συγκριθεί, muahahaha κακία :P:P:P:P:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ γιατί νομίζω ότι πλέον ΚΑΤΟΧΥΡΩΘΗΚΑΝ τα δικαιώματα εργασίας και αναγνωρίζεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ το πτυχίο.

Η ανακοίνωση βγήκε λίγο πρίν τις πανελλήνιες νομίζω.

ΜΟΛΙΣ βγήκε ένα ασαφέστατο ΦΕΚ σχετικά με τα επαγγελματικά τους δικαιώματα. <...>

Αν σε ενδιαφέρει η μετά κατάσταση, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ που είναι ο σύλλογος που έχουν συστήσει οι απόφοιτοι του ΣΕΜΦΕ σε αναζήτηση του... τι μπορούν να κάνουν.

:)
Διάταγμα

ΦΕΚ



και δείτε και αυτό:
κατοχύρωση

(λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος για την εν λόγω σχολή - αν και το 1ο μου πτυχίο δεν είναι από εκεί, καθώς και λόγω φιλίας με άτομα από τη σχολή αυτή παρακολουθώ στενά το θέμα των δικαιωμάτων των αποφοίτων της :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν υπήρχε περίπτωση να τα κατάφερνα ως μαθηματικός... Θέλει υπομονή αυτή η δουλειά και είναι από τα προσόντα που δεν διαθέτω! Θα τρώγανε καμία ξανάστροφη τα παιδάκια έτσι και δεν ξέρανε την εφαπτομένη των 90 μοιρών! :P

Καλα, κι εγω μαθηματικος ειμαι αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να γινω καθηγητρια σε σχολειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλα, κι εγω μαθηματικος ειμαι αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να γινω καθηγητρια σε σχολειο...

Καλά μην το συζητάς! :/:

Όμως οι περισσότεροι προσανατολίζονται κατα κει... Γι' αυτό και είχαν φρίξει οι ΣΕΜΦίτες που δεν ήταν ούτε Μηχανικοί, ούτε Φυσικομαθηματικοί, αλλά κάτι ενδιάμεσο!

Εγώ θυμάμαι στο Μηχανογραφικό είχα δηλώσει και τη ΣΕΜΦΕ, 10η επιλογή νομίζω... Και το είδε ο άνθρωπος που με βοηθούσε να κάνω το ηλεκτρονικό μηχανογραφικό και μου λέει "Απαπα, μην τη δηλώνεις καν αυτή! Τι τη θέλεις; Δε βγαίνεις τίποτα, απλά παιδεύεσαι να πάρεις το πτυχίο!". Ε καλά, εγώ φυσικά τη δήλωσα, αλλά μου έκανε εντύπωση που το είπε ένας άνθρωπος με τη συγκεκριμένη θέση που είχε αυτός και τη συγκεκριμένη ώρα. Δεν υποτίθεται ότι δεν πρέπει να ανακατεύονται; Δηλαδή αν κάποιου ήταν η πρώτη του επιλογή, δε θα τον έβαζε σε σκέψεις εκείνη την ώρα; :confused::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
io-io

Μαθηματικό uber alles :D

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας θα πεσει να μας πλακωσει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλά μην το συζητάς! :/:

Όμως οι περισσότεροι προσανατολίζονται κατα κει... Γι' αυτό και είχαν φρίξει οι ΣΕΜΦίτες που δεν ήταν ούτε Μηχανικοί, ούτε Φυσικομαθηματικοί, αλλά κάτι ενδιάμεσο!

Εγώ θυμάμαι στο Μηχανογραφικό είχα δηλώσει και τη ΣΕΜΦΕ, 10η επιλογή νομίζω... Και το είδε ο άνθρωπος που με βοηθούσε να κάνω το ηλεκτρονικό μηχανογραφικό και μου λέει "Απαπα, μην τη δηλώνεις καν αυτή! Τι τη θέλεις; Δε βγαίνεις τίποτα, απλά παιδεύεσαι να πάρεις το πτυχίο!". Ε καλά, εγώ φυσικά τη δήλωσα, αλλά μου έκανε εντύπωση που το είπε ένας άνθρωπος με τη συγκεκριμένη θέση που είχε αυτός και τη συγκεκριμένη ώρα. Δεν υποτίθεται ότι δεν πρέπει να ανακατεύονται; Δηλαδή αν κάποιου ήταν η πρώτη του επιλογή, δε θα τον έβαζε σε σκέψεις εκείνη την ώρα; :confused::worry:

Ομως απο οσο διαβασα στο διαταγμα πριν λιγο τελικα οι αποφητοι της ΣΕΜΦΕ θα εχουν και δικαιομα διδασκαλιας μαθηματικων/φυσικης, πραγμα που κανει τη σχολη να αξιζει πολυ περισοτερο απο απλη σχολη μαθηματικων,ακομα καποιοι ΣΕΜΦιτες μου ειπαν οτι το πτυχειο θα εχει μεγαλη δυναμη σε λιγα χρονια και η σχολη αυτη ειναι πολυ καλη για οσους εχουν τρελα με τα μαθηματικα οπως εγω, οποτε μαλον αυτη τη σχολη θα δηλωσω πρωτη, αυτο που με ανυσηχει ειναι μην ανεβουν ξαφνικα πολυ οι βασεις τωρα που απεκτησε τοσο μεγαλη αξια η σχολη, γιατι τωρα που ειναι γυρω στα 16.600 μορια μπαινω ανετα ενω αν παει πανω απο 17.400 ειναι δυσκολα τα πραγματα γιατι ειμαι παρα πολυ καλος στα μαθηματικα και καλος στη φυσικη αλλα απο ΑΟΔΕ και εκθεση... αστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top