Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ)

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Τo ξερω οτι υπαρχει παρομοιο θεμα αλλα θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τους αποφοιτους της ΣΕΜΦΕ.Τελικα τους αναγνωρισε το ΤΕΕ και αν μπορουν να διδασκουν πλεον στη δευτεροβαθμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Έχει ξανααπαντηθεί αυτό και στο παρελθόν... εδώ και λίγους μήνες οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ εντάσσονται κανονικά στις κατηγορίες ΠΕ03 και ΠΕ04.01 (Μαθηματικών και Φυσικών αντίστοιχα) ανάλογα με την κατεύθυνση που επέλεξαν στις σπουδές τους. Ήδη συνάδελφοι συμμετείχαν στο διαγωνισμό του περασμένου Σαββατοκύριακου. Περισσότερα στο www.semfe.gr αλλά και στο site του Συλλόγου Αποφοίτων, aposemfe.ntua.gr

Όσον αφορά το Τεχνικό Επιμελητήριο, συνεχίζονται οι συζητήσεις του ΕΜΠ κεντρικά με το ΤΕΕ, ώστε να δημιουργηθεί μια νέα κατηγορία ειδικά για τους αποφοίτους της ΣΕΜΦΕ. Η Σύγκλητος του ΕΜΠ προσυπέγραψε το κείμενο που μπορείτε να βρείτε εδώ: https://www.edra.ntua.gr/forum/showthread.php?t=3071 όσον αφορά την ένταξη των αποφοίτων ΣΕΜΦΕ το ΤΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ,βασικα συχνα εμπαινα στο www.semfe.gr αλλα δεν μπορουσα να το βρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Όθωνας

Νεοφερμένος

Ο Όθωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχει ξανααπαντηθεί αυτό και στο παρελθόν... εδώ και λίγους μήνες οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ εντάσσονται κανονικά στις κατηγορίες ΠΕ03 και ΠΕ04.01 (Μαθηματικών και Φυσικών αντίστοιχα) ανάλογα με την κατεύθυνση που επέλεξαν στις σπουδές τους. Ήδη συνάδελφοι συμμετείχαν στο διαγωνισμό του περασμένου Σαββατοκύριακου. Περισσότερα στο www.semfe.gr αλλά και στο site του Συλλόγου Αποφοίτων, aposemfe.ntua.gr

Ισχύει ότι οι υπόλοιποι Φυσικοί εντάσσονται σε ολόκληρη την ΠΕ04 ενώ εμείς μονο στην ΠΕ04.01.Αν ναι ποια η διαφορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Όχι, πλέον όλοι οι Φυσικοί εντάσσονται στην ΠΕ04.01...

Η διαφορά είναι ότι ένας φυσικός (Πανεπιστημίου ή ΣΕΜΦΕ) τώρα παίρνει σαν πρώτη ανάθεση υποχρεωτικά να διδάξει φυσική, και μόνο σαν δεύτερη ανάθεση, εάν δεν υπάρχει κανείς άλλος ειδικός να καλύψει τη θέση, διδάσκει χημεία, γεωλογία ή βιολογία. Αντίστοιχα οι ΠΕ04.02 Χημικοί κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Επειδη βλεπω τη ΣΕΜΦΕ ως μια πολυ ενδιαφερουσα επιλογη, βρηκα στοιχεια σχετικα με τα μεταπτυχιακα που εχουν κανει αποφοιτοι της
https://aposemfe.ntua.gr/e107_files/downloads/msc_site_v4.pdf

Αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι αποφοιτοι ΣΕΜΦΕ εχουν ακολουθησει σπουδες μηχανικου ενω παντου διαβαζω οτι οι ΣΕΜΦΕιτες δεν αναγνωριζονται ως μηχανικοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση;
Μόνο στο Μετσόβιο υπάρχει ΣΕΜΦΕ;
Στο Αριστοτέλειο όχι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση;
Μόνο στο Μετσόβιο υπάρχει ΣΕΜΦΕ;
Στο Αριστοτέλειο όχι;:hmm:
Όχι,μόνο στο ΕΜΠ υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dhmhtrhs

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το ξέρω πως έχουν γίνει πολλές συζητήσεις πάνω σε αυτό αλλά φέτος τελειώνω και θα ήθελα να γνωρίζω κάποια πράγματα.Μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς με τι μπορεί να ασχοληθεί κάποιος που τελειώνει το τμήμα του ΣΕΜΦΕ.Επιπλέον οι απόφοιτοι του ΣΕΜΦΕ έχουν ακριβώς την ίδια αποκατάσταση με όλους τους άλλους,σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

dhmhtrhs

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
απ οτι καταλαβαινω απο το ονομα σου πρεπει να εισαι φοιτητης σ αυτο το τμημα:) πως την βλεπεις την σχολη γενικα?εχω ακουσει και θετικα και αρνητικα γ αυτο ζηταω γνωμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xρηστος A.

Νεοφερμένος

Ο Xρηστος A. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ήμουν ανένδοτος είναι η αλήθεια ότι όσα μόρια και να βγάλω θα δηλώσω μαθηματικών. Μου αρέσουν πολύ τα μαθηματικά σημειωτέων.
Όμως, πάνω που ήδη είχα αποφασίσει ότι θα απορρίψω οποιαδήποτε πολυτεχνική σχολή, άρχισα να το ξανασκέπτομαι για ηλεκτρολόγος μηχανικός περισσότερο, αλλά και για πολιτικός μηχανικός. Μην παρασύρεστε από το γεγονός ότι μου αρέσουν τα μαθηματικά γιατί μόνο με τα μαθηματικά έχω ασχοληθεί. Σίγουρα δεν προϋπήρξα(γιατί αλλιώς θα το θυμόμουνα) ούτε πολιτικός ούτε ηλεκτρολόγος μηχανικός!! Οπότε δεν μπορώ να ξέρω…

Τι με συμβουλεύεις λοιπόν, λαέ του ischool?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Παντως να ξερεις οτι και οι δυο σχολες μηχανικων που αναφερεις εχουν αρκετα και δυσκολα μαθηματικα!!παντως στα πλαισια του πολυτεχνειου υπαρχει και το ΣΕΜΦΕ!Εκει πιστευω οτι θα δεις αν πραγματικα σου αρεσουν και αντεχεις τα μαθηματικα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xρηστος A.

Νεοφερμένος

Ο Xρηστος A. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παντως να ξερεις οτι και οι δυο σχολες μηχανικων που αναφερεις εχουν αρκετα και δυσκολα μαθηματικα!!παντως στα πλαισια του πολυτεχνειου υπαρχει και το ΣΕΜΦΕ!Εκει πιστευω οτι θα δεις αν πραγματικα σου αρεσουν και αντεχεις τα μαθηματικα!:P

από τη ΣΕΜΦΕ τι βγαίνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Και γω τα ίδια θέλω, αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω ακόμα... Και τα τρία μου αρέσουν το ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
απο οσο ξερω..ας με διορθωσουν αν κανω λαθος...αλλα βγαινεις με την ιδιοτητα του ερευνητη!η σχολη συνδυαζει μαθηματικα και φυσικη...και επομενως,απο οτι πληροφορηθηκα προσφατα,μπορεις να εργαστεις ως καθηγητης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xρηστος A.

Νεοφερμένος

Ο Xρηστος A. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
απο οσο ξερω..ας με διορθωσουν αν κανω λαθος...αλλα βγαινεις με την ιδιοτητα του ερευνητη!η σχολη συνδυαζει μαθηματικα και φυσικη...και επομενως,απο οτι πληροφορηθηκα προσφατα,μπορεις να εργαστεις ως καθηγητης!

καθηγητης μαθηματικος ή φυσικός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων της ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ έχουν κατοχυρωθεί πρόσφατα με προεδρικό διάταγμα και μπορεί κανείς να βρει αντίστοιχο σύνδεσμο στην σελίδα της σχολής. Η ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ είναι 5ετούς φοιτήσεως με υποχρεωτική εκπόνηση διπλωματικής εργασίας και είναι η μοναδική σχολή πολυτεχνείου στην Ελλάδα από την οποία δεν βγαίνουν μηχανικοί και δεν έχουν δικαίωμα εκπόνησης τεχνικών μελετών και επίβλεψης τεχνικών έργων. Οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ επιλέγουν στο 5ο εξάμηνο σπουδών τον κύκλο του μαθηματικού εφαρμογών ή τον κύκλο του φυσικού εφαρμογών. Οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ που επέλεξαν τον κύκλο του μαθηματικού εφαρμογών έχουν το δικαίωμα να εργαστούν ως μαθηματικοί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τόσο στον δημόσιο (ΑΣΕΠ-συμβασιούχοι) όσο και στον ιδιωτικό τομέα. Οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ που επέλεξαν τον κύκλο του φυσικού εφαρμογών έχουν το δικαίωμα να εργαστούν ως φυσικοί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τόσο στο δημόσιο (ΑΣΕΠ-συμβασιούχοι) όσο και στον ιδιωτικό τομέα.

Όσοι περάσουν Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ ή ΑΠΘ, ΗΜΜΥ ΕΜΠ ή ΑΠΘ, Μηχανολόγων ΕΜΠ, Ναυπηγών Μηχανολόγων ΕΜΠ θα συναντήσουν τεράστιες δυσκολίες και θέλει πάρα πολύ κουράγιο. Δεν ισχυρίζομαι ότι οι άλλες σχολές είναι εύκολες (για να μην παρεξηγηθώ) καθώς δεν γνωρίζω τι γίνεται σε εκείνες. Για αυτές όμως τις 6 ξέρω από γνωστούς και προσωπική πείρα και έχω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργος94

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας λεγομαι Γιωργος και μολις τελειώνω την β'λυκείου . Όπως είναι φυσικό , με απασχολεί πολύ το θέμα της επιλογής μιας σχολής που θα μ'αρέσει και θα μου ανοίξει τις πόρτες για το μέλλον. Είμαι στην τεχνολογική κατεύθυνση και έχω ιδιαίτερη κλίση στα μαθηματικα (καθώς μου αρέσουν πολύ) και στη φυσική . Έτσι , αναζητώντας κάποια σχολή που περιέχει στο πρόγραμμα σπουδών της εφαρμοσμένα μαθηματικά κε φυσική έχω ενθουσιαστεί με το ΣΕΜΦΕ στο ΕΜΠ. Παρ'όλα αυτά, τα σχόλια για το σεμφε ειναι αμφιλεγόμενα με αρκετές αρνητικές κριτικές. Θα 'θελα λοιπόν καποιος που γνωριζει να μου πει αν υπάρχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα (απο σεμφε) και ποια η επαγγελματική σταδιοδρομία ενός απόφοιτου ( με εξειδίκευση ειτε στα μαθηματικά είτε στη φυσική) . Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top