Ευθανασία: υπέρ ή κατά;

Ευθανασία

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Είμαι υπέρ της Ευθανασίας

    Ψήφοι: 20 40.0%
  • Είμαι ενάντια της Ευθανασίας

    Ψήφοι: 14 28.0%
  • Δεν με απασχολεί

    Ψήφοι: 1 2.0%
  • Δεν είμαι σίγουρος

    Ψήφοι: 2 4.0%
  • Εξαρτάται...

    Ψήφοι: 13 26.0%

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ναι..
Πραγματι δεν ξερω πως θα σκεφτομουνα αν ημουνα ετοιμοθανατη.. Μαλλον θα πιστευα οτι θα συνεχισω να ζω, αλλα αν αυτη η ελπιδα πεθαινε θα ηθελα να πεθανω αυτοβουλως, οχι να ''μου τυχει''..
Το ιδανικο θα ηταν ο καθενας να αποφασιζε μονος για τη ζωη και το θανατο του, αλλα αυτο ειναι πρακτικα αδυνατο απο πολλες πλευρες, οποτε...
Βεβαια, οσο το σκεφτομαι, μονο οποιος εχει απελευθερωθει απ το φοβο του θανατου ειναι πραγματικα ελευθερος.. Χμμ, μου δινεις τροφη για τη σκεψη.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ναι..
Πραγματι δεν ξερω πως θα σκεφτομουνα αν ημουνα ετοιμοθανατη.. Μαλλον θα πιστευα οτι θα συνεχισω να ζω, αλλα αν αυτη η ελπιδα πεθαινε θα ηθελα να πεθανω αυτοβουλως, οχι να ''μου τυχει''..
Το ιδανικο θα ηταν ο καθενας να αποφασιζε μονος για τη ζωη και το θανατο του, αλλα αυτο ειναι πρακτικα αδυνατο απο πολλες πλευρες, οποτε...
Βεβαια, οσο το σκεφτομαι, μονο οποιος εχει απελευθερωθει απ το φοβο του θανατου ειναι πραγματικα ελευθερος.. Χμμ, μου δινεις τροφη για τη σκεψη.. :)


Αυτό που λες, αντιστοιχεί στην πνευματική ελευθερία, την οποία δύσκολα μπορεί ένας άνθρωπος να κατακτήσει, δηλαδή, να πειθαρχήσει τον εαυτό του και να απαλλαγεί από τις αδυναμίες του, αλλά παρ'όλα αυτά, κατακτάται κατά τη γνώμη του. Ειδικότερα τις τελευταίες στιγμές του κάποιος, νομίζω ότι είναι πραγματικά ελεύθερος, υπό αυτήν την έννοια... Εννοώ, έχει συμβιβαστεί κάπως με την όλη ιδέα, οπότε οι αδυναμίες του, δεν έχουν αξία πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Λοιπον, ποια η αποψη σας για την ευθανασια;
Ειστε στην ομαδα που τη θεωρουν προσβολη της ανθρωπινης αξιοπρεπειας, ή στην ομαδα που τη θεωρουν διεξοδο στους ανθρωπους με ανιατες ασθενειες, χρονια καταθλιψη κλπ;
Θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη σας.

Ψεματα! Απλα θελω να γραψω ενα αρθρο για την ευθανασια. Αλλα νταξει, με ενδιαφερουν και οι αποψεις σας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της ευθανασίας αν ο πάσχων ζητήσει ο ίδιος να του γίνει λόγω κάποιας ασθένειας, για να σταματήσει να ταλαιπωρείται ο ίδιος (σωματικά )και οι συγγενείς του (ψυχολογικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Υπέρ, μόνο αν ο ασθενής δώσει την συγκατάθεσή του...

Συγγνώμη ρε παιδιά, τι νόημα έχει να παρατείνουμε κατά 2-3 μέρες τη ζωή ενός ανθρώπου που νιώθει αβάσταχτους πόνους όλο το 24ωρο? Να παρατείνουμε το μαρτύριό του, για 3 μέρες τις οποίες θα τις περάσει ξαπλωμένος, με ένα σωρό μηχανήματα να τον κρατούν ζωντανό, για να έρθει αργά και βασανιστικά το τέλος?

Παντως σε περιπτωση κωματος δεν τη θεωρω σωστη διοτι υπαρχει περιπτωση να συνελθει το ατομο ακομα και μετα απο μηνες, ή χρονια. Μόνο, όπως ειπώθηκε, αν η ζωη γινεται πολύ βασανιστικη και ο ασθενης το θελει θα πρεπει να γινεται.

Αυτα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Η ευθανασία εξαρτάται απο τον πάσχοντα και ΜΟΝΟ !!! Ομως κανονικά θα έπρεπε να αποφασίσει τι θα έκανε πριν νοσήσει !! Διότι οταν ειναι αρρωστος δεν ειναι σε θεση να λαβει ορθές αποφάσεις . Δεν μοιάζει λογικό αυτό που λέω αλλά ετσι θα έπρεπε να γίνεται .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δεν βρίσκω το λόγο ένς ασθενής στο τελευταίο σταδιο,με αφόρητους πόνους (σωματικούς και ψυχικούς) να μένει ζωντανός με τη βοήθεια μηχανημάτων,για δυο ακόμα βασανιστικές μέρες,οπότε εδώ σίγουρα υπερ.....Τώρα σε ό,τι αναφορά την κατάσταση κώματος,πιθανά σε κάποια ηλικία ο καθένας να δηλώνει τι θα ήθελε να συμβεί σε τέτοια περίπτωση.....Υπάρχουν άνθρωποι που πέφτουν σε κώμα και μενουν έτσι για χρόνια ως να πεθάνουν......Ισως να υπάρχει ένα όριο πχ.20 χρόνων,στο οποίο αν δεν έχει ξυπνήσει να επιτρέπεται η ευθανασία.....Έτσι και αλλιώς,και να ξυπνήσει,πως θα μπορέσει να συνεχίσει την ζωή του,τόσα χρόνια μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Ψηφισα κατα.Μια ζωη την εχουμε .Γεννηθηκαμε χωρις να θελουμε,θα πεθανουμε χωρις να θελουμε.Ας ζησουμε τουλαχιστον οπως θελουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Είστε υπέρ η ενάντια στην Ευθανασία και γιατί? Θα την εφαρμόζεται εσείς προσωπικά;


τι πάει να πει υπέρ και κατά της ευθανασίας??
είναι πολύ απόλυτο το ερώτημά σου.
Νομίζω είναι προφανές ότι κάθε περίπτωση πρέπει να μελετάται ξεχωριστά .
Οπότε ούτε υπέρ της ευθανασίας είμαι ούτε κατα , ούτε κιόλας δηλώνω ότι δε με απασχολεί.
Θα έπρεπε να βάλεις και μια επιλογή "υπέρ της ευθανασίας κάτω απο προϋποθέσεις".

Τίποτα δεν πρέπει να δαιμονοποιείται και να καταδικάζεται στα όρια μιας ψυχολογικής ανασφάλειας και τερρορισμού.
Τίποτα δεν πρέπει να θεοποιείται και να γίνεται πανάκεια χωρίς λόγο (προφανώς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δε μπορώ να πω τι θα έπρεπε οι άλλοι να κάνουνε, αλλά εγώ άμα έπεφτα σε κώμα θα έλεγα στους γονείς μου να με αφήσουν να ζήσω, εκτός και αν υπάρχει περίπτωση μεγάλης ανάγκης και πρέπει να σταματήσουν το μηχάνημα για να το χρησιμοποιήσουν για κάποιον άλλον... Εγώ φοβάμαι το θάνατο. Πιστεύω πως πρέπει να τα αποφασίζουμε και εμείς οι ίδιοι αυτά τα πράγματα πριν συμβεί κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει λόγος να αναγκάσουμε τους συγγενείς μας να αποφασίσουν κάτι που πρώτον δεν είναι αποκλειστικά δική τους δουλειά και δεύτερον είναι μια επίπονη διαδικασία για αυτούς. Θα έπρεπε να υπάρχει νόμος που να μας βάζει εμάς τους ίδιους όταν ενηλικιωθούμε να αποφασίσουμε για το τι θα θέλαμε να γίνει σε τέτοια περίπτωση. Στη περίπτωση που κάποιος είναι ανήλικος θα πρέπει να αποφασίσουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες του.
Πιστεύω πως σε αυτό το θέμα έχω δίκιο... Αλλά δε κόβω και το χέρι μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σε περίπτωση σοβαρής ασθένειας και ανίατης (AIDS , καρκίνο, σκλήρυνση κατά πλάκας , οστεοπόρωση) θα έλεγα στους δικούς μου να μου κάνουν ευθανασία μόλις άρχιζαν οι αφόρητοι πόνοι (καρκίνος και λοιπά) ή τα έντονα συμπτώματα (ΑΙDS).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ψηφισα κατα.Μια ζωη την εχουμε .Γεννηθηκαμε χωρις να θελουμε,θα πεθανουμε χωρις να θελουμε.Ας ζησουμε τουλαχιστον οπως θελουμε.

Αν η ευθανασία είναι επιλογή του ασθενούς, επιλέγει ο ίδιος να τερματίσει τη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Παντως σε περιπτωση κωματος δεν τη θεωρω σωστη διοτι υπαρχει περιπτωση να συνελθει το ατομο ακομα και μετα απο μηνες, ή χρονια. Μόνο, όπως ειπώθηκε, αν η ζωη γινεται πολύ βασανιστικη και ο ασθενης το θελει θα πρεπει να γινεται.
Δες το όμως και απο την ωμη πλευρα του. Χρειάζονται πολλά χρήματά για την υποστηριξη των μηχανημάτων. Και επίσης είναι πολυ ψυχοφθόρο για την οικογενεια του. Να ελπίζουν τόσα χρόνια και αδικα τις περισσοτερες φορες ότι θα επανέλθει. Ετσι μπορουν επιτέλους να θεωρήσουν τον αλλο νεκρο, να τον θάψουν και να προχωρήσουν τη ζωη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δες το όμως και απο την ωμη πλευρα του. Χρειάζονται πολλά χρήματά για την υποστηριξη των μηχανημάτων. Και επίσης είναι πολυ ψυχοφθόρο για την οικογενεια του. Να ελπίζουν τόσα χρόνια και αδικα τις περισσοτερες φορες ότι θα επανέλθει. Ετσι μπορουν επιτέλους να θεωρήσουν τον αλλο νεκρο, να τον θάψουν και να προχωρήσουν τη ζωη τους.


Διαφωνώ. Ο θάνατος κατά τη γνώμη μου πρέπει να επιβάλλεται σε περιπτώσεις βαριάς αναπηρίας και πνευματικού εγκλωβισμού χωρίς δυνατότητα ανάκτησης κινήσεων μόνο. Αν υπάρχει έστω και η παραμικρή ελπίδα για να επανέλθει το άτομο, για ποιο λόγο να πεταχθεί στα σκουπίδια? Και εξάλλου τι είναι πιο σημαντικό? Τα χρήματα ή η ζωή ενός ατόμου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι εντελώς άστοχο το ερώτημά σου όταν μιλάμε για ανθρώπους με καμία δυνατότητα οικονομικής υποστήριξης της αποθεραπείας. Δε μιλάς για ανθρώπους που τα χουν αλλά δεν θελουν να τα δώσουν, μιλάς για ανθρώπους που απλά δε μπορούν να πληρώσουν. Λυπηρό αλλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ωραία, ωραία. Και πες ότι ο γιατρός δίνει ελπίδες. Δεν το βρίσκω ηθικά σωστό να προχωρήσουν στην ευθανασία. Για μένα είναι δολοφονία σε αυτήν την περίπτωση.
Ακόμα και αν δεν τα έχουν όπως λες. Πάντα υπάρχουν τρόποι, είτε δανεισμοί, είτε οτιδήποτε.
Τώρα, αν δεν υπάρχει καμια ελπίδα, δηλαδή να είναι το άτομο εγκεφαλικά νεκρό, ναι δε βρίσκω το λόγο να κρατηθεί στη ζωή με μηχανήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά απ'τη στιγμή που ο ίδιος ασθενής δηλώσει την επιθυμία του, όλα αυτά που συζητάμε αυτο-καταρρίπονται, ο καθένας διαθέτει τον εαυτό και την προσωπικότητά του όπως ακριβώς θέλει χωρίς να λογοδοτεί σε κανέναν. Όταν όμως καλούνται οι νόμιμοι κληρονόμοι ν'αποφασίσουν, be careful γιατρέ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Βέβαια, αρκεί να είναι σεβαστή αυτή η πρσωπικοτητα, η ικανότητα και η μοναδική ιδιότητα διαχείρισης της ζωής, και να μην είναι μια υποκινούμενη "ελεύθερη" βούληση. Πάνω απ'όλα είναι η αξιοπρέπεια του ατόμου. Περιστατικά σαν αυτό του Σαμπέδρο, είναι φρικτά και απαράδεκτα. Και όλα αυτά για να μην πυροδοτηθεί ένα είδος chain reaction, που θα ξεκινήσει από το αίτημα για ευθανασία, την πιθανη άρνησή του, και θα καταλήξει σε διαδηλώσεις κλπ.

Στην Ελλάδα επιτρέπεται όμως? Δεν έχω ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι και γενικά επιτρέπεται σε ελάχιστες χώρες στην Ευρώπη, στην Ελβετία πχ. επιτρέπεται. Στην Αμερική δεν ξέρω αν επιτρέπεται, αλλά σε μια χώρα που ειναι δημοκρατική αλλά σκοτώνει εκατοντάδες ανθρώπους το χρόνο με επίσημο τρόπο, το βρίσκω υποκρισία να μην επιτρέπεται να σκοτώσει κάποιος τον εαυτό του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Sea_Inside
και
https://en.wikipedia.org/wiki/Ram%C3%B3n_Sampedro

Η γνωστή ταινία βραβευμένη με Όσκαρ που ασχολείται με αυτό ακριβώς το ζήτημα. Είναι βασισμένη στην ευθανασία του Ραμόν Σαμπέδρο το 1998 στην Ισπανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top