Εσπερινά Λύκεια

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σήμερα μιλούσα με τον μαθηματικό κατεύθυνσης για αυτα τα περιστατικά με αποστόμωσε η απαντηση του

απλα δεν περνάνε μεσω πανελλήνιων διοτι οι περισσότεροι απο αυτους απλά δεν γράφουν . ο λόγος απλούστατος ειναι στούρνοι που δεν τραβάνε στο ημερήσιο..και κοιτάνε να εκμεταλλευτούν αλλα υπαρχει και θεος!!!

Ξέρεις... υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις στον κανόνα!!! Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα.... Μερικοί όντως να πηγαίνουν νυχτερινό λύκειο επειδή εργάζονται το πρωί... οκ, σίγουρα θα υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών που απλά βαριούνται το ημερήσιο, αλλά ας μη ξεχνάμε πως δεν ισχύει το ίδιο για όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ξέρεις... υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις στον κανόνα!!! Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα.... Μερικοί όντως να πηγαίνουν νυχτερινό λύκειο επειδή εργάζονται το πρωί... οκ, σίγουρα θα υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών που απλά βαριούνται το ημερήσιο, αλλά ας μη ξεχνάμε πως δεν ισχύει το ίδιο για όλους!

εσυ τα ισοπεδωνεις οταν λες

Μερικοί όντως να πηγαίνουν νυχτερινό λύκειο επειδή εργάζονται το πρωί... οκ,

ε λοιπον η εξαιρεση στον κανονα ειναι τα καλομαθημενα καλοπαιδα που δεν εχουν αξιες και οχι οι πολλοι που εργαζονται και ξεσκίζονται τα ξημερωματα στο διαβασμα! μαλλον εχεις καταλαβει λαθος :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εσυ τα ισοπεδωνεις οταν λες
Μερικοί όντως να πηγαίνουν νυχτερινό λύκειο επειδή εργάζονται το πρωί... οκ,

??? Δεν τα ισοπεδώνω όλα όταν λέω "μερικοί". Αν έλεγα "όλοι" τότε εντάξει...

ε λοιπον η εξαιρεση στον κανονα ειναι τα καλομαθημενα καλοπαιδα που δεν εχουν αξιες και οχι οι πολλοι που εργαζονται και ξεσκίζονται τα ξημερωματα στο διαβασμα! μαλλον εχεις καταλαβει λαθος :whistle:

Και για να μην αναλύω τώρα πώς έχει η κατάσταση, σου λέω με λίγα λόγια ότι έτερον εκάτερον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
καμια αλλη αποψη? προτιμοτερο απο ατομα που πηγαινουν ηδη σε εσπερινα σχολεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρκέλλα Μ.

Νεοφερμένος

Η markella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
το άρθρο που δημοσίευσες πολύ καλό παραδειγμα.. εύγε στην κοπέλα...! της αξίζει και με το παραπάνω..
και αξίζει σε όποιον προσπαθεί με το σπαθί του και την αξία του...
σήμερα έγινε η απονομή βραβείων-αριστείων στο σχολείο μου... ήμουν και εγώ ανάμεσα σε εκείνα τα παιδιά..και το κλασσικό που βλέπω κάθε χρόνο η πρώτη θέση πηγαίνει πάντα σε τετοιους μαθητές.. η πρώτη σκέψη που έκανα όταν είδα αυτή την εικόνα και φέτος είναι πως το έχω πια καημό να δω εναν πραγματικά άξιο μαθητή να παιρνει αυτή τη θέση... και ξέρετε κάτι..; όλα απο τους διευθυντές - καθηγητές ξεκινούν.. ειναι αυτοί που δέχονται αυτά τα παιδιά και αυτοί που κρύβονται πισω απο αυτή την παρατυπία.. και να συνεχίζεις να φωνάζεις στο τέλος απλά χανεις το δίκιο σου γιατι δεν πρόκειτε κανεις να σου μιλήσει στα ίσα...δεν ξερω πια τι άλλο να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
και σε εμας είχαμε την πέμπτη πριν την γιορτή για την 28 Οκτώμβριου, απονομή αριστείων βραβείων με τον μεγαλύτερο βαθμό 17 και κατι... απο ενα παλικαρι με 5 παιδια σας πληροφορώ!
αυτος βεβαια στην τεταρτη ταξη.. τωρα!

να πω την αληθεια θα ηθελα και εγω του χρονου να ημουν αναμεσα στα παιδι αυτα!

Ευελπιστώ να τα καταφέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpirot

Νεοφερμένος

Ο blackpirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας και από εμένα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση περί του Νυχτερινού λυκείου.. Είμαι απόφοιτος ΕΠΑΛ, και θέλω να γραφτώ σε Νυχτερινό λύκειο για να δώσω Πανελλήνιες.. Ξέρετε, πρώτων, αν μπορώ και δεύτερον, πόσα χρόνια θα κάνω? Έχω ακούσει πολλές απόψεις και όλες διαφέρουν.. Γιαυτό είπα να ρωτήσω σε αυτό το Forum, πρώτου πάρω τηλέφωνο.. ευχαριστώ για τον χρόνο σας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γεια σας και από εμένα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση περί του Νυχτερινού λυκείου.. Είμαι απόφοιτος ΕΠΑΛ, και θέλω να γραφτώ σε Νυχτερινό λύκειο για να δώσω Πανελλήνιες.. Ξέρετε, πρώτων, αν μπορώ και δεύτερον, πόσα χρόνια θα κάνω? Έχω ακούσει πολλές απόψεις και όλες διαφέρουν.. Γιαυτό είπα να ρωτήσω σε αυτό το Forum, πρώτου πάρω τηλέφωνο.. ευχαριστώ για τον χρόνο σας:)
Αν έχεις πάρει Απολυτήριο, δεν μπορείς. Δίνεις ως απόφοιτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpirot

Νεοφερμένος

Ο blackpirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν έχεις πάρει Απολυτήριο, δεν μπορείς. Δίνεις ως απόφοιτη. :)


Μέσω νυχτερινού λυκείου όμως? Πήγαινα ΕΠΑΛ και θέλω να αλλάξω ειδικότητα. Πχ θέλω να γίνω ψυχολόγος, που μέσω ΕΠΑΛ δεν περνάς.. δεν έχω το δικαίωμα, να πάω Γενικό λύκειο?Εσπερινό στην περίπτωση μου λόγο εργασίας.. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelic_soul

Νεοφερμένος

Ο angelic_soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας και από εμένα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση περί του Νυχτερινού λυκείου.. Είμαι απόφοιτος ΕΠΑΛ, και θέλω να γραφτώ σε Νυχτερινό λύκειο για να δώσω Πανελλήνιες.. Ξέρετε, πρώτων, αν μπορώ και δεύτερον, πόσα χρόνια θα κάνω? Έχω ακούσει πολλές απόψεις και όλες διαφέρουν.. Γιαυτό είπα να ρωτήσω σε αυτό το Forum, πρώτου πάρω τηλέφωνο.. ευχαριστώ για τον χρόνο σας:)


Μπορείς αλλά πρέπει να κάνεις δύο χρονιες Τη Γ και τη Δ. Η Γ αντιστοιχει στη Β λυκειου και η Δ στη Γ. Θελεις βεβαιωση εργασιας ή καρτα ανεργιας. επισης μπορεις να πας κανονικα σε ημερησιο λυκειο.

Να ξέρεις πως οι πανελληνιες στο εσπερινο δεν ειναι ευκολες. Νομιζεις πως ειναι ευκολες γιατι και καλα δεν ενδιαφερεται η πλειοψηφια αλλα υπαρχει μια ομαδα καθε χρονο που ενδιαφερεται για τις πανελληνιες και να ξερεις πως διαβαζει παρα πολυ γιατι η θεση ειναι μονο μια ή και 2 σε καποια πανεπιστημια και ο ανταγωνισμος σε σχολες υψηλης ζητησης ειναι μεγαλος. Πολυ μεγαλυτερος απο το ημερησιο... Κανουνε ιδιαιτερα καποιοι μαθητες εσπερινου για να γραψουν καλα και να παρουν τη θεση!

Εγω σου λεω τη πραγματικοτητα και το πως πραγματικα εχουν τα πραγματα. Ειμαι σε εσπερινο για αυτο σου το λεω ! Τι σχολη θες να πας τι πεδιο θες να δωσεις; Να ξερεις πως δεν εχουν ολες τις κατευθυνσεις ολα τα εσπερινα. Καποιο εσπερινο εχει μια κατευθυνση που δεν εχει καποιο αλλο!. πχ στο 4ο Αθηνας δεν εχει θετικη κατευθυνση.

Τελος να εχεις στο μυαλο σου πως ειναι και η βαση του 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimibma

Νεοφερμένος

Ο dimibma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτος Ενιαίου Λυκείου το 2006 και δεν είχα δώσει πανελλήνιες τότε και πέρασα με το 5% ειδικές διατάξεις για Αμέα. Και σήμερα είμαι κάτοχος πτυχίου Πανεπιστημίου Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων.. Και σκέφτομαι εγώ τώρα ότι η σχολή μου τότε δεν ήταν το όνειρό μου. πάντα ήθελα πληροφορικής και υπολογιστών και τότε είχα θολώσει ...και δεν ήξερα τι να κάνω.. και το άφησα στην τύχη του. Σήμερα είμαι 25 ετών.

Λέω εγώ τώρα επειδή δουλεύω, μπορώ να δώσω απλά πανελλήνιες (για πρώτη φορά) απο εσπερινό λύκειο; Χωρίς να φοιτήσω ξανά στο λύκειο; Γίνεται αυτό; Επειδή ξέρω ότι δεν μπορώ να ξανά χρησιμοποιήσω το 5%..

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει, θα ήμουν ευγνώμων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelic_soul

Νεοφερμένος

Ο angelic_soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν μπορεις να πας εσπερινο αν εχεις παρει απολυτηριο γενικου λυκειου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτος Ενιαίου Λυκείου το 2006 και δεν είχα δώσει πανελλήνιες τότε και πέρασα με το 5% ειδικές διατάξεις για Αμέα. Και σήμερα είμαι κάτοχος πτυχίου Πανεπιστημίου Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων.. Και σκέφτομαι εγώ τώρα ότι η σχολή μου τότε δεν ήταν το όνειρό μου. πάντα ήθελα πληροφορικής και υπολογιστών και τότε είχα θολώσει ...και δεν ήξερα τι να κάνω.. και το άφησα στην τύχη του. Σήμερα είμαι 25 ετών.

Λέω εγώ τώρα επειδή δουλεύω, μπορώ να δώσω απλά πανελλήνιες (για πρώτη φορά) απο εσπερινό λύκειο; Χωρίς να φοιτήσω ξανά στο λύκειο; Γίνεται αυτό; Επειδή ξέρω ότι δεν μπορώ να ξανά χρησιμοποιήσω το 5%..

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει, θα ήμουν ευγνώμων...
Γιατί δεν σκέφτεσαι τις κατατακτήριες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimibma

Νεοφερμένος

Ο dimibma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πραγματικά δεν είχα σκεφτεί καθόλου τις κατατακτήριες ... Οπότε εκεί θα κλίνω..Τρέχω να ψάξω το τμήμα που μ ενδιαφέρει. Ευχαριστώ για την διαφώτιση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FotisTallOne

Νεοφερμένος

Ο FotisTallOne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια
Θα ηθελα να μαθω τα παντα για το νυχτερινο λυκειο μιας και σκοπευω να φοιτησω την Γ και Δ λυκειου εκει
Απο μορια μεχρι μοριοδοτησεις και απο βασεις μεχρι υλη για παννελαδικες
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gedewn

Νεοφερμένος

Ο gedewn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ειμαι ενας απο τους πολλους που θελουν να ανανεωσουν τον εαυτο τους επιτελους και να φυγουν απο αυτο τον "βάλτο" οπου εχουν κολλησει εδω και χρονια. εστω και αργα ειπα να μπω στο "ποταμι" που λεγεται λυκειο και μετα πανελληνιες. αν υπαρχει κανεις που εχει σκεφτει και εκεινος να σκολουθησει αυτο τον δρομο απο φετος ας στειλει καποιο μυνημα εδω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rikos96

Νεοφερμένος

Ο rikos96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας, φετος δινω πανελληνιες και επειδη πιστευω οτι μαλων δεν θα περασω σε καποια σχετικη καλη σχολη σκέφτομαι να παω παραλληλα με την σχολη μου σε καποιο εσπερινο λυκειο ωστε να δωσω πανελλήνιες και να περασω σε καποια καλητερη σχολη ποιο ευκολα, δεν θα με χαλαγε κανενα πολυτενιο

Παω 3τη λυκειου τεχνολογικη και πιστευω οτι θα γραψω κοντα στα 12.000 μορια, ετσι θελω να περασω σε καποια σχολη για 5 χρονια και παραληλλα να δωσω σε εσπερινο.

Ξερετε αν αυτο γινεται, ποσα χρονια θα κανω το εσπερινο μιας και αλλαζει το συστιμα και αν θα μπορεσω να το κανω 2 χρονια

μπορειτε να μου μιλισεται στο φβ στο "Ilias Sina" (εχω φωτο με πρασινο παπι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Απο την στιγμη που περνεις απολυτηριο φετος πως θα ξαναφοιτησεις σε λυκειο; Παει το πουλακι, δεν γινεται αυτο.

Υ.Γ. Αυτο που λες ειναι καταντια φιλε. Εισαι προθυμος να ξαναπας 2 χρονια λυκειο για να δωσεις "ευκολες" πανελληνιες; Κατσε διαβασε ρε μεγαλε αυτα τα 2 χρονια αν το θες τοσο. 2 χρονια αν διαβαζεις συστηματικα περνας απο τους πρωτους σε ολη στην Ελλαδα. Απο ημερησια λυκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Για να γραφτεις σε εσπερινό πρέπει να δουλεύεις παράλληλα.. ασε που όπως είπε και ο ΑΓΓΕΛΟΣ δεν γίνεται να ξαναφοιτησεις σε λύκειο ενώ έχεις ππάρει απολυτήριο. Καλύτερα να κάτσεις να διάβασεις σοβαρά μια χρονιά και να αφησεις τα εσπερινά και τις ευκολες λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happiness

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καταρχήν για να φοιτήσεις σε εσπερινό λύκειο ΔΕΝ είναι απαραίτητο ως ενήλικας να έχεις βεβαίωση εργοδότη ότι δουλεύεις τις πρωινές ώρες. Αυτό ισχύει μόνο για τους πιτσιρικάδες.

Ωστόσο επειδή ενδιαφέρεται ο αδερφός μου που είναι 26 ετών να φοιτήσει σε εσπερινό ΓΕΛ , υπάρχει κάποιος εδώ που να είναι σε εσπερινό να τον απασχολήσω λίγο?

Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top