Ερώτηση για τη λειτουργία των εξαμήνων

aitherovamwn

Νεοφερμένος

Η aitherovamwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους/-ες
Φέτος πέρασα στο τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας του ΕΚΠΑ αλλά για προσωπικούς λόγους αποφάσισα να μην παρακολουθήσω και να ξαναδώσω πανελλήνιες. Να σημειωθεί ότι έκανα κανονικά εγγραφή στην σχολή, αίτηση για πάσο κτλ και περιμένω να δηλώσω μαθήματα και συγγράματα (δεν έχει βγει ακόμα ανακοίνωση για αυτά και αγχώνομαι λιγάκι, αν κάποιος ξέρει τι γίνεται παρακαλώ να με ενημερώσει, παρακολουθώ τακτικά τις ανακοινώσεις αλλά μέχρι τώρα τίποτα).
Αν δεν περάσω αυτό που επιθυμώ στις πανελλήνιες του χρόνου, θα πάω να φοιτήσω στην σχολή κανονικά. Τα ερωτήματα μου είναι:
1) Εφόσον έχω δηλώσει ήδη το πρώτο εξάμηνο από φέτος αλλά δεν θα δώσω κανένα μάθημα, αν πάω του χρόνου μπορώ να ξεκινήσω κανονικά σαν πρωτοετής φοιτήτρια ή θα πρέπει να παρακολουθώ και να δίνω ταυτόχρονα και τα μαθήματα του Β' εξαμήνου; (πράγμα αδύνατο φαντάζομαι, εκτός και αν έχεις χρονομηχανή γιατί οι ώρες συμπτέφτουν)
2) Θα πρέπει του χρόνου να ξαναδηλώσω τα μαθήματα του Α' εξαμήνου ή δεν θα χρειαστεί να κάνω καμία ενέργεια;
3) Γενική ερώτηση,αλλά όταν δηλώσω συγγράματα πρέπει να κατέβω Αθήνα να τα πάρω ή μπορεί κάποιος άλλος να τα πάρει και να μου τα στείλει; (ζω σε επαρχία)
4) Επίσης γενική ερώτηση για όσους είναι πρωτοετείς φέτος. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του e-class όπου οι καθηγητές ανεβάζουν σημειώσεις και παρελκόμενα με το μάθημα; Αν ναι, πως μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτό;
Νομίζω αυτά για την ώρα, σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου λύσει τις απορίες. Καλή συνέχεια!
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
4) Επίσης γενική ερώτηση για όσους είναι πρωτοετείς φέτος. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του e-class όπου οι καθηγητές ανεβάζουν σημειώσεις και παρελκόμενα με το μάθημα; Αν ναι, πως μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτό;
Μπορώ να απαντήσω μόνο σε αυτό :P
Μπαίνεις εδώ https://eclass.uoa.gr/ με τους κωδικούς του my studies.
 

aitherovamwn

Νεοφερμένος

Η aitherovamwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Στελνεις μειλ στον καθηγητη και στο στελνει η του λες να σου ανοιξει το μαθημα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους/-ες
Φέτος πέρασα στο τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας του ΕΚΠΑ αλλά για προσωπικούς λόγους αποφάσισα να μην παρακολουθήσω και να ξαναδώσω πανελλήνιες. Να σημειωθεί ότι έκανα κανονικά εγγραφή στην σχολή, αίτηση για πάσο κτλ και περιμένω να δηλώσω μαθήματα και συγγράματα (δεν έχει βγει ακόμα ανακοίνωση για αυτά και αγχώνομαι λιγάκι, αν κάποιος ξέρει τι γίνεται παρακαλώ να με ενημερώσει, παρακολουθώ τακτικά τις ανακοινώσεις αλλά μέχρι τώρα τίποτα).
Αν δεν περάσω αυτό που επιθυμώ στις πανελλήνιες του χρόνου, θα πάω να φοιτήσω στην σχολή κανονικά. Τα ερωτήματα μου είναι:
1) Εφόσον έχω δηλώσει ήδη το πρώτο εξάμηνο από φέτος αλλά δεν θα δώσω κανένα μάθημα, αν πάω του χρόνου μπορώ να ξεκινήσω κανονικά σαν πρωτοετής φοιτήτρια ή θα πρέπει να παρακολουθώ και να δίνω ταυτόχρονα και τα μαθήματα του Β' εξαμήνου; (πράγμα αδύνατο φαντάζομαι, εκτός και αν έχεις χρονομηχανή γιατί οι ώρες συμπτέφτουν)
2) Θα πρέπει του χρόνου να ξαναδηλώσω τα μαθήματα του Α' εξαμήνου ή δεν θα χρειαστεί να κάνω καμία ενέργεια;
3) Γενική ερώτηση,αλλά όταν δηλώσω συγγράματα πρέπει να κατέβω Αθήνα να τα πάρω ή μπορεί κάποιος άλλος να τα πάρει και να μου τα στείλει; (ζω σε επαρχία)
4) Επίσης γενική ερώτηση για όσους είναι πρωτοετείς φέτος. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του e-class όπου οι καθηγητές ανεβάζουν σημειώσεις και παρελκόμενα με το μάθημα; Αν ναι, πως μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτό;
Νομίζω αυτά για την ώρα, σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου λύσει τις απορίες. Καλή συνέχεια!
1) Εφόσον έχω δηλώσει ήδη το πρώτο εξάμηνο από φέτος αλλά δεν θα δώσω κανένα μάθημα, αν πάω του χρόνου μπορώ να ξεκινήσω κανονικά σαν πρωτοετής φοιτήτρια ή θα πρέπει να παρακολουθώ και να δίνω ταυτόχρονα και τα μαθήματα του Β' εξαμήνου; (πράγμα αδύνατο φαντάζομαι, εκτός και αν έχεις χρονομηχανή γιατί οι ώρες συμπτέφτουν)
------------------------------------------------------------------------------
Το πανεπιστημιο ειναι σαν ειναι ενα ρολοι που τρεχει αν το ξεκινησεις και δεν σταματα ( εκτος και το παγωσεις εσυ με αναστολη φοιτησης). Του χρονου τον οκτωβρη θα ειναι φοιτητρια 2ετης του 3ου εξαμηνου.
Του χρονου τον οκτωβριο θα πρεπει να δηλωσεις τα μαθηματα του 3ου εξαμηνου και μερικα απο τα μαθηματα του 1ου ( σε αριθμο που επιτρεπεται πχ 2-3 μαθηματα).
Αυτο με το Β εξαμηνο (2ο) που λες δεν το καταλαβαινω . στα πανεπιστημια εχουμε δυο κοσμους ...αυτον των χειμερινων εξαμηνων (1ο,3ο,5ο,7ο) και αυτον των εαρινων εξαμηνων (2ο,4ο,6ο,8ο). Ειναι δυο ανεξαρτητοι κοσμοι ,αγνωστοι μεταξυ τους αλλα συναντιουνται καθε σεπτεμβρη στην εξεταστικη.

Συμβουλη ..παρε την γραμματεια την δευτερα και παρακαλεσε να σου κανουν αναστολη φοιτησης για ενα ετος...αν στην κανουν ..του χρονου πας κανονικα ως 1ετης στο 1ο εξαμηνο.

2) Θα πρέπει του χρόνου να ξαναδηλώσω τα μαθήματα του Α' εξαμήνου ή δεν θα χρειαστεί να κάνω καμία ενέργεια;
----------------------------------------------------------------------------
Καθε εξαμηνο δηλωνουμε τι μαθηματα θα παρακολουθησουμε και θα εξεταστουμε ανεξαρτητα αν τα ειχαμε δηλωσει καποτε.

3) Γενική ερώτηση,αλλά όταν δηλώσω συγγράματα πρέπει να κατέβω Αθήνα να τα πάρω ή μπορεί κάποιος άλλος να τα πάρει και να μου τα στείλει; (ζω σε επαρχία)
-----------------------------------------------------------------------------
Σε επικοινωνια με τον οικο μπορει να τα παρει αλλος ή να στα στειλουν με χρεωση σου σπιτι.
Εγω δινω το πασο μου και τον πιν στον μπατλερ μας και παει και μου τα μαζευει.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
έχω και εγώ μια ερώτηση για πρωτοετής και την βάζω εδώ για να μην
ανοίγω τοπικ...

Αρχικά να πω οτι δεν εχω καταλάβει τι γίνεται με την πλατφόρμα e-class..

βρίσκω παλιά θέματα αναρτημένα για τις εξεταστικές του 2021 και αυτό
με μπερδεύει, δεν καταλαβαίνω γιατί τα βλέπουμε εμείς οι πρωτοετής, επίσης ορισμένοι καθηγητές ανεβάζουν υλικό άλλοι πάλι οχι.. σε ένα από τα μαθήματα
δεν έχω κάνει εγγραφή στην πλατφόρμα γιατί ζητάει κωδικό και ο καθηγητής
δεν μας εχει ενημερώσει για κάτι. Επίσης από όλα τα PDF PPTX αρχεία, δεν
καταλαβαίνω τι είναι "SOS" αν κάποιο από αυτά είναι σημαντικό για την εξεταστική Ιανουαρίου, κλπ

γενικότερα δεν καταλαβαίνω την "φιλοσοφία" του πανεπιστημίου και θέλω λίγη
βοήθεια.. έχω ξανακάνει εκπαίδευση από πλατφόρμα και είχαμε καθηγητές να
ασχολούνται μαζί μας. Για το πανεπιστήμιο καταλαβαίνω ότι η φιλοσοφία
είναι άλλη.. όπως έχετε γράψει ορισμένοι στο φόρουμ.

θέλω μια καθοδήγηση γιατί είναι βαρετό και δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι..
σημείωση την σχολή ακόμα δεν την έχω δει ούτε ζωγραφιστή, όμως η λογική
μου λέει οτι αν δεν πάω να δω τα πράγματα απο κοντά μάλλον δεν γίνεται
τίποτα!!! ούτε μισό μάθημα δεν περνάς έτσι.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Επίσης από όλα τα PDF PPTX αρχεία, δεν
καταλαβαίνω τι είναι "SOS" αν κάποιο από αυτά είναι σημαντικό για την εξεταστική Ιανουαρίου, κλπ
Και ούτε πρόκειται καθώς δεν υπάρχουν sos. Διαβάζεις τα πάντα από διαφάνειες και σύγγραμμα και εύχεσαι να τα γράψεις. Τωρα, αν έχεις στα χέρια σου παλιά θέματα και δεις πάνω-κάτω τι βάζει ο καθηγητής, μπορείς να σχηματίσεις μια γνώμη. Πάντως ο καθηγητής, δε θα σου πει ούτε θα σου υποδείξει τι να διαβάσεις περισσότερο.

Καλη αρχή στη σχολή σου!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Καλημέρα!
  1. Βεβαίως μπορείς, απλά θα χάσεις ένα εξάμηνο/χρόνο που μετράνε πλέον στο ν+2 (χρόνια που αν δεν αποφοιτήσεις διαγράφεσαι). Προτείνω εαν το έχεις πάρει απόφαση ότι δεν θα παρακολουθήσεις να κάνεις αναστολή σπουδών.
  2. Θα πρέπει να τα ξαναδηλώσεις. Γενικά κάθε εξάμηνο γίνεται η λεγόμενη Δήλωση Μαθημάτων.
  3. Θεωρητικά πρέπει να πας στα βιβλιοπωλεία που τα δήλωσες να τα πάρεις, κοινώς να κατέβεις Αθήνα. Αν έγινε κάποια αναβάθμιση στον Εύδοξο από τότε που αποφοίτησα (πριν 3 μήνες) και πλέον στα στέλνουν με μεταφορική δεν γνωρίζω.
  4. Email στην γραμματεία και έπειτα σε καθηγητές κλπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έχω και εγώ μια ερώτηση για πρωτοετής και την βάζω εδώ για να μην
ανοίγω τοπικ...

Αρχικά να πω οτι δεν εχω καταλάβει τι γίνεται με την πλατφόρμα e-class..

βρίσκω παλιά θέματα αναρτημένα για τις εξεταστικές του 2021 και αυτό
με μπερδεύει, δεν καταλαβαίνω γιατί τα βλέπουμε εμείς οι πρωτοετής, επίσης ορισμένοι καθηγητές ανεβάζουν υλικό άλλοι πάλι οχι.. σε ένα από τα μαθήματα
δεν έχω κάνει εγγραφή στην πλατφόρμα γιατί ζητάει κωδικό και ο καθηγητής
δεν μας εχει ενημερώσει για κάτι. Επίσης από όλα τα PDF PPTX αρχεία, δεν
καταλαβαίνω τι είναι "SOS" αν κάποιο από αυτά είναι σημαντικό για την εξεταστική Ιανουαρίου, κλπ

γενικότερα δεν καταλαβαίνω την "φιλοσοφία" του πανεπιστημίου και θέλω λίγη
βοήθεια.. έχω ξανακάνει εκπαίδευση από πλατφόρμα και είχαμε καθηγητές να
ασχολούνται μαζί μας. Για το πανεπιστήμιο καταλαβαίνω ότι η φιλοσοφία
είναι άλλη.. όπως έχετε γράψει ορισμένοι στο φόρουμ.

θέλω μια καθοδήγηση γιατί είναι βαρετό και δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι..
σημείωση την σχολή ακόμα δεν την έχω δει ούτε ζωγραφιστή, όμως η λογική
μου λέει οτι αν δεν πάω να δω τα πράγματα απο κοντά μάλλον δεν γίνεται
τίποτα!!! ούτε μισό μάθημα δεν περνάς έτσι.
Αυτή ακριβώς είναι η φιλοσοφία του πανεπιστημίου :lol2: :lol2:

Είναι λίγο μπάτε σκύλοι αλέστε αλλά αυτή είναι η μαγεία.

Το ότι ο καθηγητής αναρτά παλιά θέματα το κάνει για να σας διευκολύνει να το περάσετε, για να ξέρετε περίπου που εστιάζει. Όμως δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν αυτό και κάποιοι στο eclass δεν ανεβάζουν τίποτα.

Για το μάθημα που ζητάει κωδικό στείλε email στον καθηγητή πες ότι σπουδάζεις στο μάθημά του και θες το κωδικό. Θα στον δώσει.

Σε πανεπιστήμια ιδιαίτερα θεωρητικών σπουδών δεν νομίζω να υπάρχουν ΣΟΣ, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εσύ να τα ψάχνεις.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Και ούτε πρόκειται καθώς δεν υπάρχουν sos. Διαβάζεις τα πάντα από διαφάνειες και σύγγραμμα και εύχεσαι να τα γράψεις.

Αυτή ακριβώς είναι η φιλοσοφία του πανεπιστημίου :lol2: :lol2:

Είναι λίγο μπάτε σκύλοι αλέστε αλλά αυτή είναι η μαγεία.

κάποιοι στο eclass δεν ανεβάζουν τίποτα.

παιδιά πως περνάτε τα εξάμηνα?... δεν μπορώ να την καταλάβω καθόλου
αυτή την φάση.. ακόμα και στις πανελλήνιες μπορεί να ήταν ενας σκασμός
ύλη αλλά ήξερα τι πρέπει να διαβάσω και ότι όλο και κάτι από όσα διάβαζα
θα έπεφτε, όπως και έγινε...

τώρα όπως είναι τα πράγματα νιώθω εκτός τόπου και χρόνου...να διαβάσω
αυτές τις διαφάνειες που ανεβάζουν σε PPTX? πότε να τις διαβάσω? τώρα? λίγο
πρίν την εξεταστική? πως θα ξέρω αν αυτά που διαβάζω είναι ουσιώδη για την
εξεταστική και οχι πχ βοηθητική ύλη για την κατανόηση του μαθήματος?

δεν βγάζω άκρη τι πρέπει να κάνω....δεν ξέρω τι γίνεται...σίγουρα θα πρέπει κανείς να παρακολουθήσει διαλέξεις από κοντά για να μπει λίγο στο νόημα, σωστά?
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
έχω και εγώ μια ερώτηση για πρωτοετής και την βάζω εδώ για να μην
ανοίγω τοπικ...

Αρχικά να πω οτι δεν εχω καταλάβει τι γίνεται με την πλατφόρμα e-class..

βρίσκω παλιά θέματα αναρτημένα για τις εξεταστικές του 2021 και αυτό
με μπερδεύει, δεν καταλαβαίνω γιατί τα βλέπουμε εμείς οι πρωτοετής, επίσης ορισμένοι καθηγητές ανεβάζουν υλικό άλλοι πάλι οχι.. σε ένα από τα μαθήματα
δεν έχω κάνει εγγραφή στην πλατφόρμα γιατί ζητάει κωδικό και ο καθηγητής
δεν μας εχει ενημερώσει για κάτι. Επίσης από όλα τα PDF PPTX αρχεία, δεν
καταλαβαίνω τι είναι "SOS" αν κάποιο από αυτά είναι σημαντικό για την εξεταστική Ιανουαρίου, κλπ

γενικότερα δεν καταλαβαίνω την "φιλοσοφία" του πανεπιστημίου και θέλω λίγη
βοήθεια.. έχω ξανακάνει εκπαίδευση από πλατφόρμα και είχαμε καθηγητές να
ασχολούνται μαζί μας. Για το πανεπιστήμιο καταλαβαίνω ότι η φιλοσοφία
είναι άλλη.. όπως έχετε γράψει ορισμένοι στο φόρουμ.

θέλω μια καθοδήγηση γιατί είναι βαρετό και δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι..
σημείωση την σχολή ακόμα δεν την έχω δει ούτε ζωγραφιστή, όμως η λογική
μου λέει οτι αν δεν πάω να δω τα πράγματα απο κοντά μάλλον δεν γίνεται
τίποτα!!! ούτε μισό μάθημα δεν περνάς έτσι.
Κάποιοι καθηγητές στο eclass αναρτούν παλιά θέματα εξεταστικής γιατί αυτό βοηθάει τους φοιτητές να δουν το ειδος των ερωτήσεων που πέφτουν, αλλά είναι και μια ευκαιρία να μετρήσουν οι φοιτητές τις δυνάμεις τους σε αυτά που έχουν διαβάσει.

Οσο για τον καθηγητή που δεν σας έχει δώσει κωδικό, πρέπει να τον ρωτήσεις μέσα στο μάθημα ή να του στείλεις ένα email.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Οσο για τον καθηγητή που δεν σας έχει δώσει κωδικό, πρέπει να τον ρωτήσεις μέσα στο μάθημα ή να του στείλεις ένα email.

και τι ρόλο παίζουν και αυτοί οι κωδικοί?.. μην τυχόν και μπει κάνεις
από άλλη ειδικότητα και ξεφυλλίσει την ύλη μας? δλδ έλεος! :/:

να'στε καλά για τις απόψεις που γράψατε...τουλάχιστον καταλαβαίνω
οτι είναι για όλους το ίδιο..όμως και πάλι δεν μπορώ να αντιληφθώ πως περνάτε τα μαθήματα και φτάνετε στο πτυχίο.

δλδ το πανεπί είναι κάπως σαν να βρίσκω ένα βιβλίο στο ιντερνετ, που το αγοράζω και το διαβάζω μόνος μου με την ησυχία μου και μετά κάποια στιγμή πάω κάπου και με εξετάζει κάποιος πάνω σε ότι διάβασα στο βιβλίο?

το λέω πολύ πεζά, όμως πως να περιγράψω καλύτερα αυτό που καταλαβαίνω
από την όλη φάση? :ermm:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
παιδιά πως περνάτε τα εξάμηνα?... δεν μπορώ να την καταλάβω καθόλου
αυτή την φάση.. ακόμα και στις πανελλήνιες μπορεί να ήταν ενας σκασμός
ύλη αλλά ήξερα τι πρέπει να διαβάσω και ότι όλο και κάτι από όσα διάβαζα
θα έπεφτε, όπως και έγινε...

τώρα όπως είναι τα πράγματα νιώθω εκτός τόπου και χρόνου...να διαβάσω
αυτές τις διαφάνειες που ανεβάζουν σε PPTX? πότε να τις διαβάσω? τώρα? λίγο
πρίν την εξεταστική? πως θα ξέρω αν αυτά που διαβάζω είναι ουσιώδη για την
εξεταστική και οχι πχ βοηθητική ύλη για την κατανόηση του μαθήματος?

δεν βγάζω άκρη τι πρέπει να κάνω....δεν ξέρω τι γίνεται...σίγουρα θα πρέπει κανείς να παρακολουθήσει διαλέξεις από κοντά για να μπει λίγο στο νόημα, σωστά?
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά πιο εύκολα περνάς μαθήματα στο πανεπιστήμιο παρά στις πανελλήνιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και τι ρόλο παίζουν και αυτοί οι κωδικοί?.. μην τυχόν και μπει κάνεις
από άλλη ειδικότητα και ξεφυλλίσει την ύλη μας? δλδ έλεος! :/:

να'στε καλά για τις απόψεις που γράψατε...τουλάχιστον καταλαβαίνω
οτι είναι για όλους το ίδιο..όμως και πάλι δεν μπορώ να αντιληφθώ πως περνάτε τα μαθήματα και φτάνετε στο πτυχίο.

δλδ το πανεπί είναι κάπως σαν να βρίσκω ένα βιβλίο στο ιντερνετ, που το αγοράζω και το διαβάζω μόνος μου με την ησυχία μου και μετά κάποια στιγμή πάω κάπου και με εξετάζει κάποιος πάνω σε ότι διάβασα στο βιβλίο?

το λέω πολύ πεζά, όμως πως να περιγράψω καλύτερα αυτό που καταλαβαίνω
από την όλη φάση? :ermm:
Ακριβώς αυτό.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
παιδιά πως περνάτε τα εξάμηνα?... δεν μπορώ να την καταλάβω καθόλου
αυτή την φάση.. ακόμα και στις πανελλήνιες μπορεί να ήταν ενας σκασμός
ύλη αλλά ήξερα τι πρέπει να διαβάσω και ότι όλο και κάτι από όσα διάβαζα
θα έπεφτε, όπως και έγινε...

τώρα όπως είναι τα πράγματα νιώθω εκτός τόπου και χρόνου...να διαβάσω
αυτές τις διαφάνειες που ανεβάζουν σε PPTX? πότε να τις διαβάσω? τώρα? λίγο
πρίν την εξεταστική? πως θα ξέρω αν αυτά που διαβάζω είναι ουσιώδη για την
εξεταστική και οχι πχ βοηθητική ύλη για την κατανόηση του μαθήματος?

δεν βγάζω άκρη τι πρέπει να κάνω....δεν ξέρω τι γίνεται...σίγουρα θα πρέπει κανείς να παρακολουθήσει διαλέξεις από κοντά για να μπει λίγο στο νόημα, σωστά?
Βασικός παράγοντας για την επιτυχία στην εξεταστική είναι η τακτική παρακολούθηση και οι προσωπικές σημειώσεις που κρατάς. Τα power point βοηθάνε σε συνδυασμό με τις σημειώσεις που έχεις κρατήσει. Γενικότερα, η παρακολούθηση είναι σημαντική γιατί ξέρεις που δίνει έμφαση κάθε φορά ο καθηγητής , ώστε να ξέρεις που θα εστιάσεις κι εσύ στο διάβασμά σου. Προσωπικά, και στο πρώτο μου πτυχίο και στο δεύτερο τώρα, ελάχιστες φορές αναγκάστηκα να ανοίξω βιβλίο ή PowerPoint. Διάβαζα από τις σημειώσεις μου και πάντα έπαιρνα πολύ καλούς βαθμούς. Μάλιστα...πολλες φορές τα PowerPoint περιλαμβάνουν πράγματα που ο καθηγητής δεν πρόκειται να ζητήσει στις εξετάσεις, εφόσον βέβαια δεν τα έχει διδάξει. Έτσι έτυχε σε μάθημα μου στο προηγούμενο εξάμηνο όπου είχε τις άπειρες θεωρίες ψυχολογίας και παιδαγωγικής, αλλά η καθηγήτρια δεν έβαλε τίποτα από αυτά, ούτε από το βιβλίο της, καθώς δεν τα είχε διδάξει μέσα στο αμφιθέατρο.
Επίσης, καλό είναι να διαβάζεις λίγο λίγο, βδομάδα βδομάδα την ύλη σου, γιατί αν τα αφήσεις για το τέλος, θα σου φανούν βουνό. Τέλος, αν κάποιος καθηγητής βάζει εργασίες καλό είναι να τις κάνεις γιατί δίνουν επιπλέον βαθμό ή βαθμούς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και τι ρόλο παίζουν και αυτοί οι κωδικοί?.. μην τυχόν και μπει κάνεις
από άλλη ειδικότητα και ξεφυλλίσει την ύλη μας? δλδ έλεος! :/:

να'στε καλά για τις απόψεις που γράψατε...τουλάχιστον καταλαβαίνω
οτι είναι για όλους το ίδιο..όμως και πάλι δεν μπορώ να αντιληφθώ πως περνάτε τα μαθήματα και φτάνετε στο πτυχίο.

δλδ το πανεπί είναι κάπως σαν να βρίσκω ένα βιβλίο στο ιντερνετ, που το αγοράζω και το διαβάζω μόνος μου με την ησυχία μου και μετά κάποια στιγμή πάω κάπου και με εξετάζει κάποιος πάνω σε ότι διάβασα στο βιβλίο?

το λέω πολύ πεζά, όμως πως να περιγράψω καλύτερα αυτό που καταλαβαίνω
από την όλη φάση? :ermm:
Κοίτα... εξαρτάται από το τμήμα στο οποίο βρίσκεσαι και από το μάθημα. Όπως ξανά έγραψα, η παρακολούθηση είναι το παν, αν θέλεις να έχεις καλό βαθμό. Τώρα...αν έχεις κάποιο μάθημα το οποίο θεωρείς ότι μπορείς να το περάσεις και με πληροφορίες από το διαδίκτυο, τότε ναι, μπορείς να μην το παρακολουθείς. Εγώ για παράδειγμα, έχω ακούσει ότι τα μαθήματα λογοτεχνίας, μπορεί κάποιος να τα περάσει και χωρίς παρακολούθηση γιατί πρώτον έχουν πολύ καλές σημειώσεις οι καθηγήτριες στο eclass και δεύτερον μπορεί κανείς να βρει άνετα στο διαδίκτυο τις αναλύσεις των κειμένων. Η παρακολούθηση όμως σαφώς και για μένα ήταν πολύ βοηθητική. Έχω, επίσης, και μαθήματα που χωρίς παρακολούθηση είναι δύσκολο κάποιος να τα περάσει ή μπορεί να τα περάσει με χαμηλό βαθμό. Έτσι την έπαθα τώρα τον Σεπτέμβριο, με μαθήμα θεωρία της μετάφρασης, δεν προλάβαινα να το παρακολουθώ, διάβασα μόνο από τα PowerPoint,δεν είχα κάνει εργασίες σε αντίθεση με άλλα μαθήματα στα οποία εδωσα τα πάντα και το αποτέλεσμα ήταν ένα ταπεινό 6αρακι. Το πέρασα μεν, αλλά με χαμηλό βαθμό. Ίσως αν είχα παρακολουθήσει και είχα κάνει εργασίες να το περνούσα με 8 και 9.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καποιοι καθηγητες ανεβαζουν τις διαφανειες που προβαλλουν, αλλα οπως μας τονισαν μερικοι, δεν ειναι για διαβασμα αυτες οι διαφανειες, ειναι για να βοηθουν λεει τον καθηγητη να παραδιδει το μαθημα. Το διαβασμα μας ειπαν πως πρεπει να γινεται απο τις σημειωσεις που θα κραταμε οι ιδιοι και απο τα βιβλια που μας προτεινουν.

Καποιοι κλειδωνουν το eclass τους, επειδη δε θελουν να τους κλεψουν τις διαφανειες αλλοι καθηγητες, και να τις παρουσιασουν σαν δικες τους. Ειναι πολλοι που καθονται και κανουν αρκετη δουλεια για να φτιαξουν αυτες τις διαφανειες και πανε αλλοι και τις βρισκουν ετοιμες, οποτε γι αυτο κλειδωνουν τα παντα. Ειναι ομως κ αλλοι που δεν τους ενδιαφερει, επειδη κ αυτοι δανειζονται απο αλλους, οποτε ειναι της λογικης οτι αφηνουν τα παντα ανοιχτα, για να υπαρχει ανταλλαγη εγγραφων μεταξυ τους.

Κατα τη γνωμη μου παντως, χωρις παρακολουθηση στη σχολη, χωρις να κρατας σημειωσεις και αφηνοντας τα παντα για την εξεταστικη, δεν προκειται να τη βγαλεις καθαρη... Ξεκινα απο τωρα να παρακολουθεις και να κρατας σημειωσεις ΔΙΚΕΣ σου, ωστε να εχεις μετα μια ολοκληρωμενη εικονα για το μαθημα και να ξερεις που πατας και που βρισκεσαι!

Ξεχνα τη λογικη του Λυκειου, οπου ο καθηγητης σε επιανε απ το χερακι και προσπαθουσε να στα βαλει στο κεφαλι. Εδω εισαι μονος σου πλεον και το παλευεις μονος. Πρεπει να βρεις το δικο σου ρυθμο, να δοκιμασεις διαφορα πραγματα και να κοιτας και δεξια αριστερα τους καλους φοιτητες, πως δουλευουν στην πραξη, πως κρατουν σημειωσεις κλπ, ωστε να βρεις την ακρη σιγα σιγα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Καποιοι κλειδωνουν το eclass τους, επειδη δε θελουν να τους κλεψουν τις διαφανειες αλλοι καθηγητες, και να τις παρουσιασουν σαν δικες τους. Ειναι πολλοι που καθονται και κανουν αρκετη δουλεια για να φτιαξουν αυτες τις διαφανειες και πανε αλλοι και τις βρισκουν ετοιμες, οποτε γι αυτο κλειδωνουν τα παντα. Ειναι ομως κ αλλοι που δεν τους ενδιαφερει, επειδη κ αυτοι δανειζονται απο αλλους, οποτε ειναι της λογικης οτι αφηνουν τα παντα ανοιχτα, για να υπαρχει ανταλλαγη εγγραφων μεταξυ τους.

τώρα σοβαρά? καθηγητές πανεπιστημίου κλέβει ο ένας το διδακτικό υλικό
του άλλου?? ποιος στο έχει πει αυτό?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
τώρα σοβαρά? καθηγητές πανεπιστημίου κλέβει ο ένας το διδακτικό υλικό
του άλλου?? ποιος στο έχει πει αυτό?
Το κλεψιμο στην πανεπιστημιακη γνωση ειναι επιθυμητο και επιδιωκόμενο ( ετεροαναφορες το λενε, πηγες το λενε, βιβλιογραφια το λενε) αρκει να λες απο που εκλεψες.
Αυτο που δεν τους αρεσει ειναι η ωμη αντιγραφη χωρις να λες.
Μερικοι καθηγητες το εχουν ως υψηλη τιμη να χρησιμοποιεις τις σημειωσεις τους να κανεις μαθημα.. ( Φυσικος Κυλαφης , πανεπιστημιο κρητης)
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το κλεψιμο στην πανεπιστημιακη γνωση ειναι επιθυμητο και επιδιωκόμενο ( ετεροαναφορες το λενε, πηγες το λενε, βιβλιογραφια το λενε) αρκει να λες απο που εκλεψες.
Αυτο που δεν τους αρεσει ειναι η ωμη αντιγραφη χωρις να λες.
Μερικοι καθηγητες το εχουν ως υψηλη τιμη να χρησιμοποιεις τις σημειωσεις τους να κανεις μαθημα.. ( Φυσικος Κυλαφης , πανεπιστημιο κρητης)

Μάλιστα...

και πάλι να'στε καλά όλοι, οπότε το συμπέρασμα μου από όσα είπατε
είναι οτι ούτε στην ύλη του eclass μπορώ να βασιστώ, αφού όπως είπε
και ο @Αrvacon μπορεί να μην είναι για διάβασμα.. μάλλον χρειάζονται
οι δικές μου σημειώσεις από τις διαλέξεις μαζί με των καθηγητών.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Μάλιστα...

και πάλι να'στε καλά όλοι, οπότε το συμπέρασμα μου από όσα είπατε
είναι οτι ούτε στην ύλη του eclass μπορώ να βασιστώ, αφού όπως είπε
και ο @Αrvacon μπορεί να μην είναι για διάβασμα.. μάλλον χρειάζονται
οι δικές μου σημειώσεις από τις διαλέξεις μαζί με των καθηγητών.
Κατ αρχην να πουμε τι ειναι το eclass ή πως εφαρμοζεται στην συντριπτική πλειοψηφια των σχολων.
Το eclass ειναι ενα αποθετηριο..ενα ραφι ...οπου ο καθηγητης ακουμπα τις σημειωσεις του, τις διαφανειες ppt, ανακοινωσεις , εργασιες που βαζει , χαρτι με βαθμολογιες και μακαρι παλια θεματα.Για να τα δεις και να τα παρεις.
Χρησιμο πολυ μεν ,αψυχο δε.
Υπαρχουν και καθηγητες που το ζωντανευουν με βιντεομαθηματα παραδοσεων ..αλλα πολυ πολυ λιγοι.
Αυτο το eclass μπορεις να το υπολογιζεις ως κυτταρο μαθησης και οχι σαν αποθετηριο.
Δυστηχως οι καθηγητες μας απεχθανονται την καταγραφη της παραδοσης για αυνοητους λογους.
Οι αιθουσες του εκπα ειναι ολες εξοπλισμενες με μηχανισμο καταγραφης αλλα κανεις δεν καταγραφει.

Στις θετικες επιστημες που ειναι πιο λιτες οι δασκαλοι συνηθίζουν να γραφουν σημειωσεις ,,δηλαδη βιβλιο τευτερι 150-200 σελιδων και ειναι ο οδηγος τους στις παραδωσεις.
Αυτοι οι δασκαλοι γραφουν στον πινακα συνηθως στην παραδωση.
Αυτο το βιβλιο αν το διαβασεις και το κταλαβεις ειναι αρκετο για τις εξετασεις αν εχει μεσα και ασκησεις.
Μερικοι κανουν και power point ..το επονομαζομενο και σκονακι του καθηγητη..αυτοι συνηθως δεν γραφουν στον πινακα.
Και ελαχιστοι ...τεμπελοκατασταση ...κανουν μονο power point και οχι σημειωσεις βιβλιου.
Ενα power point πρεπει να συνδυαζεται με παρακολουθηση στην αiθουσα για να το καταλαβεις.
Ενα βιβλιο σημειωσεων μπορει και να δουλεψει μοναχο του αν και η απουσια απο την αιθουσα μονο ελειψεις προμηνύει.

Τωρα το σεναριο ειμαι στην αιθουσα και κραταω σημειωσεις.
Εχουν ειπωθει πολλα για αυτο..τι ακριβως παιζει δυσκολα θα πω.
Εγω δεν ειμαι ικανος να κανω 2 δουλείες μαζι ή θα προσπαθω να καταλαβω τις εννοιες που βγανουν στον πινακα ή θα γραφω ..και τα δυο δεν παιζουν.
εσυ δεν ξερω.
Υπαρχουν ομως παιδια κυριως κοριτσια που ειναι προικισμενα και κανουν και τα δυο.
Ε αν χρειαζομαι κατι και μου λειπει απο τις σημειωσεις του καθηγητη ,,παω στα κοριτσια ,,ζηταω και παντα μου δινουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Μάλιστα...

και πάλι να'στε καλά όλοι, οπότε το συμπέρασμα μου από όσα είπατε
είναι οτι ούτε στην ύλη του eclass μπορώ να βασιστώ, αφού όπως είπε
και ο @Αrvacon μπορεί να μην είναι για διάβασμα.. μάλλον χρειάζονται
οι δικές μου σημειώσεις από τις διαλέξεις μαζί με των καθηγητών.
Ούτε αυτό είναι εγγυημένο να σε σώσει, γιατί απλούστατα στα πανεπιστήμια θεωρητικών σπουδών δεν υπάρχει "σωστή" και "λάθος" απάντηση, αυτό πρέπει να αντιληφθείς.

Θα κληθείς να αναπτύξεις την άποψή σου επί χάρτου για κάποια θέματα. Τώρα αυτή η άποψη είναι διαμορφωμένη είτε από προτεινόμενη βιβλιογραφία, είτε από παραδόσεις, είτε από δικές σου σημειώσεις, είτε από Powerpoint, όπως θες εσύ. Αλλά, please, για το καλό της ψυχικής σου υγείας, μην προσπαθήσεις να μάθεις παπαγαλία ό,τι διδάσκεται στα powerpoint.

Κοίταξε αυτά που διαβάζεις να τα κάνεις κτήμα σου, όπως μας έλεγαν στο λύκειο. Το πανεπιστήμιο έχει 1002 άσχημα πράγματα, ευτυχώς δεν έχει την γελοία παπαγαλία που χαρακτηρίζει το λύκειο. Οπότε πράξε με βάση αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top