Ερωτικές σχέσεις

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Με ποιον θα πάει δηλαδή η μ..ναρα ξανθια δίμετρη με γαλανά μάτια?
Με το στουπικο σπυριαρη με γυαλια και σιδερακια?

σορρυ αν δεν το ειπα καλα εννοω οτι μερικες και μερικοι υποβαθμιζουν τους υπολοιπους απο θεμα σχεσεων και ετσι ο καθενας δεν εχει την καταλληλη ευκαιρια

μικρο αλλα σωστο δικιο εχεις εκανες τωρα παραδειγμα με ξανθια και αλλα ερχονται στο μυαλο
ολοι ομως θελουν καποιον γτ μεσω φβ και σχολειων ετσι βλεπω ( συζητηση με φιλους:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Με ποιον θα πάει δηλαδή η μ..ναρα ξανθια δίμετρη με γαλανά μάτια?
Με το στουπικο σπυριαρη με γυαλια και σιδερακια?
Ο τύπος αυτός μπορεί να έχει γερό πορτοφόλι ή κρυφές χάρες,οπότε ναι οι σύντροφοι της εν λόγω κοπέλας ποικίλουν!
Όπως επίσης έχει να κάνει και με την ηλικία για την οποία μιλάμε,αν μιλάμε για εφηβεία και μεταξύ 18-25 θα παίξει μπάλα δίπλα της πιο πολύ ο ψηλός σφίχτης με τα ασπρισμένα δόντια (συνήθως barman,πορτάς νυχτομάγαζου ή γυμναστής,ποδοσφαιριστής και επαγγελματίας αθλητής γενικότερα) ενώ μετά που η μπογιά δε περνάει όπως άλλοτε και το ράφι αρχίζει να ραγίζει οι προτεραιότητες αλλάζουν!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ζω για την στιγμη που η ανθρωποτητα,ή εστω μια κοινωνια θα ωριμασει και θα προχωρησει στις ελευθερες σχεσεις,αντι για το σημερινο δεσμευτικο μοντελο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κι εγώ,αλλά στο δικό μας κύκλο ζωής δε το βλέπω να γίνεται αγαπητέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ζω για την στιγμη που η ανθρωποτητα,ή εστω μια κοινωνια θα ωριμασει και θα προχωρησει στις ελευθερες σχεσεις,αντι για το σημερινο δεσμευτικο μοντελο.

Μερικοί είμαστε ευτυχισμένοι με το σημερινό μοντέλο. Οπότε,αν δεν το γουστάρεις,μην το επιλέγεις. Δεν είναι ανάγκη,να είμαστε όλοι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ζω για την στιγμη που η ανθρωποτητα,ή εστω μια κοινωνια θα ωριμασει και θα προχωρησει στις ελευθερες σχεσεις,αντι για το σημερινο δεσμευτικο μοντελο.

Όποιος θέλει μπορεί να κάνει ελεύθερες σχέσεις.Δεν σε αναγκάζει κανένας να μπεις σε μία 'δεσμευτική' σχέση.
Αλλά γιατί μία κοινωνία να θεωρείται ώριμη όταν θα επικρατούν εξ ολοκλήρου οι ελεύθερες σχέσεις και όχι όταν μπορείς να επιλέξεις ,όπως τώρα, αν θα μπεις σε μία ελεύθερη ή 'δεσμευτική';Τι σχέσεις εμείς τις κάνουμε, θέτοντας όρια ή ελευθερίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μερικοί είμαστε ευτυχισμένοι με το σημερινό μοντέλο. Οπότε,αν δεν το γουστάρεις,μην το επιλέγεις. Δεν είναι ανάγκη,να είμαστε όλοι το ίδιο.

Ενταξει,και μερικοι γουσταρουν να να συναπτουν γαμους απο τα 14 και ζουν μαζι μεχρι να πεθανουν.Το θεμα ειναι να γινει αποδεκτη η ελευθερη σχεση στην κοινωνια,ωστε πλειοψηφικα να κερδιζει και να καλυψει τις μειοψηφιες -που θα δημιουργηθουν αυτοματα-.

Απο την αλλη βεβαια,θα πρεπει πρωτα να ξεπεραστει κοινωνικα ,το ταμπου του φαινομενου, του σεξ,που θεωρειται ''κλειστο επαγγελμα'' μονο στα πλαισια της σχεσης,και δεν νοειται εκτος αυτης ή και με την απουσια αυτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ενταξει,και μερικοι γουσταρουν να να συναπτουν γαμους απο τα 14 και ζουν μαζι μεχρι να πεθανουν.Το θεμα ειναι να γινει αποδεκτη η ελευθερη σχεση στην κοινωνια,ωστε πλειοψηφικα να κερδιζει και να καλυψει τις μειοψηφιες -που θα δημιουργηθουν αυτοματα-.

Απο την αλλη βεβαια,θα πρεπει πρωτα να ξεπεραστει κοινωνικα ,το ταμπου του φαινομενου, του σεξ,που θεωρειται ''κλειστο επαγγελμα'' μονο στα πλαισια της σχεσης,και δεν νοειται εκτος αυτης ή και με την απουσια αυτης.

Wait,wait,wait
Δηλαδή τώρα μου λες,να γίνουν οι ελεύθερες σχέσεις πλεονότητα;
Άλλο είναι το να ξεπεραστεί το ταμπού του σεξ και των σχέσεων με μόνο στόχο αυτό και άλλο το να θέλεις να ψάχνουν όλοι για αυτό.
Και εγώ υπερ της σεξουαλικής απελευθέρωσης είμαι,κάντε ό,τι θέλετε στο κρεβάτι σας,δικαίωμα σας,αλλά το να χώνεστε και στα δικά μου,να μου λείπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Wait,wait,wait
Δηλαδή τώρα μου λες,να γίνουν οι ελεύθερες σχέσεις πλεονότητα;
Άλλο είναι το να ξεπεραστεί το ταμπού του σεξ και των σχέσεων με μόνο στόχο αυτό και άλλο το να θέλεις να ψάχνουν όλοι για αυτό.
Και εγώ υπερ της σεξουαλικής απελευθέρωσης είμαι,κάντε ό,τι θέλετε στο κρεβάτι σας,δικαίωμα σας,αλλά το να χώνεστε και στα δικά μου,να μου λείπει.

Οχι,σου λεω να γινουν κοινωνικα αποδεκτες.:P



Κανεις δεν χωνεται στα δικα σου Καρπε,σιγα μην επιβαλλουν και φορο στο σεξ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Οχι,σου λεω να γινουν κοινωνικα αποδεκτες.:P



Κανεις δεν χωνεται στα δικα σου Καρπε,σιγα μην επιβαλλουν και φορο στο σεξ:P

Εδώ έχω ακούσει,ότι απαγορεύτηκε το στοματικό στην Ελλάδα. :hehe:
Νταξ,συμφωνούμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ζω για την στιγμη που η ανθρωποτητα,ή εστω μια κοινωνια θα ωριμασει και θα προχωρησει στις ελευθερες σχεσεις,αντι για το σημερινο δεσμευτικο μοντελο.

Ενταξει,και μερικοι γουσταρουν να να συναπτουν γαμους απο τα 14 και ζουν μαζι μεχρι να πεθανουν.Το θεμα ειναι να γινει αποδεκτη η ελευθερη σχεση στην κοινωνια,ωστε πλειοψηφικα να κερδιζει και να καλυψει τις μειοψηφιες -που θα δημιουργηθουν αυτοματα-.

Απο την αλλη βεβαια,θα πρεπει πρωτα να ξεπεραστει κοινωνικα ,το ταμπου του φαινομενου, του σεξ,που θεωρειται ''κλειστο επαγγελμα'' μονο στα πλαισια της σχεσης,και δεν νοειται εκτος αυτης ή και με την απουσια αυτης.
Δεν έχω καταλάβει τι ζητάς από την κοινωνία.
Ή μάλλον κατάλαβα και μου φαίνεται από πολύ έως εξαιρετικά πολύ παιδική και αφελής σκέψη :P

Δηλαδή, αν είμαι εγώ και η γυναίκα μου η Sharapova και μου πει "Όχι ρε Χοακίνε, χαραsho την βγάζουμε και μαζί αλλά αυτά που λέει ο χάουζ είναι σωστά.Θέλω να συνουσιάζομαι με όποιον θέλω, και θέλω να μην έχεις πρόβλημα με αυτό, ούτε τα παιδιά μας να έχουν πρόβλημα με αυτό.Θέλω να βλέπω κι άλλα άτομα, και πιστεύω ότι αυτό δεν θα έχει συνέπειες στη σχέση μας ούτε φυσικά στη σχέση εμού και των παιδιών μου".Wha?????????????????????????Ο άνθρωπος, οπως έχει φτιαχτεί, η ψυχοσύνθεση του μέσου ανθρώπου δεν μπορεί να τα επεξεργαστεί αυτά με καμία ευκολία και δεν ξέρω αν είναι και επιθυμητά ή ακόμα και ξεπεράσιμα σε οποιονδήποτε βαθμό.Ίσως και γω πιστεύω ότι το δεσμευτικό του γάμου από νομική άποψη, μπορεί να συζητηθεί(δεν έχω άποψη παρόλα αυτά), αυτό που προτείνεις(επαναλαμβάνω, δεν ξέρω αν κατάλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που εννοείς) φαντάζει απίστευτα ανεφάρμοστο από ανθρώπινη κοινωνία.:P Διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα καλά.

Ίσως...ίσως...κάπου αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει τι ζητάς από την κοινωνία.
Ή μάλλον κατάλαβα και μου φαίνεται από πολύ έως εξαιρετικά πολύ παιδική και αφελής σκέψη :P

Δηλαδή, αν είμαι εγώ και η γυναίκα μου η Sharapova και μου πει "Όχι ρε Χοακίνε, χαραsho την βγάζουμε και μαζί αλλά αυτά που λέει ο χάουζ είναι σωστά.Θέλω να συνουσιάζομαι με όποιον θέλω, και θέλω να μην έχεις πρόβλημα με αυτό, ούτε τα παιδιά μας να έχουν πρόβλημα με αυτό.Θέλω να βλέπω κι άλλα άτομα, και πιστεύω ότι αυτό δεν θα έχει συνέπειες στη σχέση μας ούτε φυσικά στη σχέση εμού και των παιδιών μου".Wha?????????????????????????Ο άνθρωπος, οπως έχει φτιαχτεί, η ψυχοσύνθεση του μέσου ανθρώπου δεν μπορεί να τα επεξεργαστεί αυτά με καμία ευκολία και δεν ξέρω αν είναι και επιθυμητά ή ακόμα και ξεπεράσιμα σε οποιονδήποτε βαθμό.Ίσως και γω πιστεύω ότι το δεσμευτικό του γάμου από νομική άποψη, μπορεί να συζητηθεί(δεν έχω άποψη παρόλα αυτά), αυτό που προτείνεις(επαναλαμβάνω, δεν ξέρω αν κατάλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που εννοείς) φαντάζει απίστευτα ανεφάρμοστο από ανθρώπινη κοινωνία.:P Διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα καλά.

Ίσως...ίσως...κάπου αλλού...

Θελω να ''αποποινικοποιηθει'' το σεξ,ουσιαστικα.Δηλαδη,οταν καποιος εισερχεται σε μια σχεση,θεωρει δεδομενο οτι σεξ θα κανει μονο με το ατομο της σχεσης.Μια ελευθερη σχεση δεν θετει περιορισμους στην σεξουαλικη ζωη και των δυο συντροφων,και δεν τους περιοριζει στην ερωτικη επαφη μονο μεταξυ τους.Δηλαδη,οπως το περιεγραψες και στην αρχη,εχω σχεση με την Χ αλλα μου αρεσει ερωτικα και η Ψ,θα μπορω να κανω σεξ και με την Ψ χωρις να εχω τυψεις οτι κανω κατι το ''κακο'',το ''παρανομο'' και το ''κολασιμο''.Αυτο αφενος τονιζει και υπενθυμιζει,οτι η σχεση μας δεν υπαρχει μονο λογω μιας ερωτικης ορμης,αλλα λογω βαθυτερων λογων που βρισκουμε ο ενας στον αλλον γιαυτο και δεν κλονιζεται,και αφετερου,αφηνει το ατομο να εκφραστει σεξουαλικα.

ΥΓ:Καλα η φωτο θεικη.Θεος :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Θελω να ''αποποινικοποιηθει'' το σεξ,ουσιαστικα.Δηλαδη,οταν καποιος εισερχεται σε μια σχεση,θεωρει δεδομενο οτι σεξ θα κανει μονο με το ατομο της σχεσης.Μια ελευθερη σχεση δεν θετει περιορισμους στην σεξουαλικη ζωη και των δυο συντροφων,και δεν τους περιοριζει στην ερωτικη επαφη μονο μεταξυ τους.Δηλαδη,οπως το περιεγραψες και στην αρχη,εχω σχεση με την Χ αλλα μου αρεσει ερωτικα η Ψ,θα μπορω να κανω σεξ και με την Ψ χωρις να εχω τυψεις οτι κανω κατι το ''κακο'',το ''παρανομο'' και το ''κολασιμο''.Αυτο αφενος τονιζει και υπενθυμιζει,οτι η σχεση μας δεν υπαρχει μονο λογω μιας ερωτικης ορμης,αλλα λογω βαθυτερων λογων που βρισκουμε ο ενας στον αλλον γιαυτο και δεν κλονιζεται,και αφετερου,αφηνει το ατομο να εκφραστει σεξουαλικα.

ΥΓ:Καλα η φωτο θεικη.Θεος :hehe: :hehe:
Α, περίπου αυτό είχα καταλάβει και πριν :P
Μα, πρέπει να δεις Battlestar Galactica.Θα ΤΑΥΤΙΣΤΕΙΣ με τον Brother Cavil!!!

Όπως ταυτίζομαι με τον Gaius Baltar...

Την αφήνω τη συζήτηση, υποτίθεται ότι διαβάζω, bye :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ο όρος "ελεύθερη σχέση" για εμένα είναι ηλίθιος και παραπλανητικός, Από τη φύση της ο όρος "σχέση" δηλώνει σύνδεση και άρα και λεξιλογικά και μόνο αντικρούεται στο "ελεύθερη" (τι είπα ρε η μεγάλη). Άρα το συμπέρασμα είναι ότι το ουσιαστικό "σχέση" και το επίθετο "ελεύθερος" δεν μπορούν να συμπεθεριάσουν γιατί πολύ απλά, ετυμολογικά και μόνο, το ένα αναιρεί το άλλο.
Ο όρος αυτός δημιουργήθηκε απλώς από κάποιους οι οποίοι θέλουν να τσιλιμπουρδίζουν δεξια κι αριστερα και όταν τελειώσουν... για λίγο το χόμπι τους, γυρίζουν πάλι στην υποτιθέμενη σχέση τους...ΦΕΙΙΙΙΙΛ...(ανόητοι και λειψά μυαλά).

Δεν υπάρχει ελεύθερη σχέση...υπάρχει...ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ στη σχέση. Μια σχέση μπορεί να κρατηθεί μόνο όταν και οι δύο πλευρές αναγνωρίζουν την ανάγκη και των δύο να νιώθουν ελεύθεροι καθώς και τα όρια που και οι δύο πλευρές οφείλουν να θέτουν. Δεν είμαστε κύριοι κανενός αλλά πρέπει τουλάχιστον να δείχνουμε τον δέοντα σεβασμό και αν δεν γουσταρουμε να σηκωνομαστε και να φευγουμε...σε μια σχεση πρέπει να υπάρχουν έστω και ελάχιστα συναισθήματα. Δεν είναι καταναγκαστικά έργα. Όταν αισθάνεσαι κάτι για κάποιον ή έστω...όταν έχεις την ελάχιστη αξιοπρέπεια απέναντι στον εαυτό σου δε νομίζω ότι δεν ανέχεσαι να "μοιράζεσαι" (όσο κλισε κι αν ακουγεται) τον άνθρωπό σου. Δεν είναι κτήμα σου...το παραδέχομαι, αλλά είναι καθαρά θέμα σεβασμου προς τον εαυτό σου.

Για να αρχίσει κάποιος να κάνει έστω και τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ σκέψεις για "ελεύθερη σχέση" σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά...ας το ψαξει καλυτερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Διαφωνώ ! Η σχέση ειναι κατι πολυ πιο γενικό! Π.χ εμπορική/φιλική σχεση κτλ. Για παραδείγμα,με κάποιον/α που κανεις one night stand συναπτεις μια ολιγόωρη σχεση!Ολες μας οι κοινωνικές επαφές ειναι μικρές σχέσεις .
Η λέξη που περιγράφει την καθολική αφοσίωση (σωματική,συναισθηματικη,ψυχική ) κ που υποδηλώνει οτι δεν είσαι διαθέσιμος παρά μόνο στο άτομο που έχεις επιλέξει να είσαι μαζί,ειναι δεσμός!
Όχι με την έννοια των "δεσμων" που σε περιορίζουν ,αλλα υπό των πρισμα όλων εκείνων των συνεκτικων στοιχείων που δένουν δυο ανθρώπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Ζω για την στιγμη που η ανθρωποτητα,ή εστω μια κοινωνια θα ωριμασει και θα προχωρησει στις ελευθερες σχεσεις,αντι για το σημερινο δεσμευτικο μοντελο.

Κι εγώ,αλλά στο δικό μας κύκλο ζωής δε το βλέπω να γίνεται αγαπητέ!

Μερικοί είμαστε ευτυχισμένοι με το σημερινό μοντέλο. Οπότε,αν δεν το γουστάρεις,μην το επιλέγεις. Δεν είναι ανάγκη,να είμαστε όλοι το ίδιο.

ακριβώς αυτό που λέει η carpe nochtem.άμα δεν γουστάρεις μην το κάνεις.Αν δεν γουστάρεις να βλέπεις τους άλλους να κάνουν τέτοια σχέση ,δικό σου θέμα.
εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είτε έχεις σχέση και ενδιαφέρεσαι για τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου ή είσαι μόνος σου και ψάχνεσαι.
δεν θα με πληγώσετε αν μου πείτε ότι οι ιδέες μου είναι παλιομοδίτικες(old fashioned ideas που λένε και στο χωριό μου :P ).αλλά θα με στεναχωρήσετε,διότι έτσι όπως πιστεύετε ότι μπορείτε να έχετε κάποιον για καβάτζα,έτσι μπορεί να σας έχει και αυτός.Και εγώ προτιμώ χίλιες φορές να είμαι μόνη μου από το να χρησιμοποιώ κάποιον και να με χρησιμοποιεί και αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μην τα βλέπουμε όλα άσπρο - μαύρο. (Υπάρχουν και οι αποχρώσεις του γκρι). Ας πάρουμε μια φανταστική περίπτωση:
Ένα ζευγάρι έχει σχέση 3-4 χρόνια. Ξεκίνησαν και οι δύο πολύ μικροί. Αυτός ήταν ο πρώτος της σε όλα και αυτή ήταν η πρώτη του. Η σχέση τους μπορεί να χαρακτηριστεί σαν πάρα πολύ καλή. Όλα μαζί τα έχουν ξεκινήσει. Χωρίς προβλήματα και πάντα ο ένας στέκεται στο πλευρό του άλλου. Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κανείς και τη (ντεμοντέ) λέξη "αγαπιούνται".

Πάμε παρακάτω την υποθετική μας ιστορία. Παρά το ότι η σχέση είναι απόλυτα αρμονική από κάθε άποψη, κάποια στιγμή η μοναδικότητα και η έλλειψη άλλων εμπειριών, δημιουργούν κάποιες αμφιβολίες. Καθένας από τους δύο θέλει να γνωρίσει και κάτι άλλο, έστω από περιέργεια.
Ας βάλουμε τη φαντασία μας να δουλέψει. Η ευκαιρία δίνεται όταν με ένα άλλο κολλητό ζευγάρι συζητώντας ανακαλύπτουν ότι και οι άλλοι έχουν παρόμοιους προβληματισμούς. Έτσι σαν δοκιμή, καταλήγουν στην ανταλλαγή συντρόφων. Επίσης, καθένας ξεχωριστά μερικές φορές συνευρίσκεται ερωτικά μα άλλο άτομο, χωρίς όμως να κρατήσει κανένα μυστικό από το σύντροφό του.
Ποια είναι η γνώμη σας για την παραπάνω υποθετική περίπτωση? Θα κάνατε κάτι τέτοιο? Αυτά που συμβαίνουν τι αποτέλεσμα θα έχουν? Θα διαλυθεί η σχέση? Θα δωθεί τέλος στις αμφιβολίες καθενός και η σχέση θα σταθεροποιηθεί κι άλλο? Σκεφθείτε το.
(Πάντως, θα το γράψω ακόμα μιά φορά: Η ιστορία είναι φανταστική και οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις αποτελεί απλή σύμπτωση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mesogia asa 3

Νεοφερμένος

Ο mesogia asa 3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Φιλε ελπιζω να δεχεσαι το χιουμορ αλλα αυτα που γραφεις ειναι σεναριο απο τις οικογενειακες ιστοριες ...ειδικα αυτο που γραφεις στο τελος ...Η ιστορία είναι φανταστική και οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις αποτελεί απλή σύμπτωση ....εκτος απο αυτο στην ιστορια σου δεν τα λες σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μην τα βλέπουμε όλα άσπρο - μαύρο. (Υπάρχουν και οι αποχρώσεις του γκρι). Ας πάρουμε μια φανταστική περίπτωση:
Ένα ζευγάρι έχει σχέση 3-4 χρόνια. Ξεκίνησαν και οι δύο πολύ μικροί. Αυτός ήταν ο πρώτος της σε όλα και αυτή ήταν η πρώτη του. Η σχέση τους μπορεί να χαρακτηριστεί σαν πάρα πολύ καλή. Όλα μαζί τα έχουν ξεκινήσει. Χωρίς προβλήματα και πάντα ο ένας στέκεται στο πλευρό του άλλου. Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κανείς και τη (ντεμοντέ) λέξη "αγαπιούνται".

Πάμε παρακάτω την υποθετική μας ιστορία. Παρά το ότι η σχέση είναι απόλυτα αρμονική από κάθε άποψη, κάποια στιγμή η μοναδικότητα και η έλλειψη άλλων εμπειριών, δημιουργούν κάποιες αμφιβολίες. Καθένας από τους δύο θέλει να γνωρίσει και κάτι άλλο, έστω από περιέργεια.
Ας βάλουμε τη φαντασία μας να δουλέψει. Η ευκαιρία δίνεται όταν με ένα άλλο κολλητό ζευγάρι συζητώντας ανακαλύπτουν ότι και οι άλλοι έχουν παρόμοιους προβληματισμούς. Έτσι σαν δοκιμή, καταλήγουν στην ανταλλαγή συντρόφων. Επίσης, καθένας ξεχωριστά μερικές φορές συνευρίσκεται ερωτικά μα άλλο άτομο, χωρίς όμως να κρατήσει κανένα μυστικό από το σύντροφό του.
Ποια είναι η γνώμη σας για την παραπάνω υποθετική περίπτωση? Θα κάνατε κάτι τέτοιο? Αυτά που συμβαίνουν τι αποτέλεσμα θα έχουν? Θα διαλυθεί η σχέση? Θα δωθεί τέλος στις αμφιβολίες καθενός και η σχέση θα σταθεροποιηθεί κι άλλο? Σκεφθείτε το.
(Πάντως, θα το γράψω ακόμα μιά φορά: Η ιστορία είναι φανταστική και οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις αποτελεί απλή σύμπτωση).
Ενδιαφέρον.
Είχα διαβάσει πριν κάνα χρόνο ότι τα ζευγάρια που έχουν πολλούς ερωτικούς παρτενέρς ΠΡΙΝ την τελική τους σχέση(εννοεί τον άνθρωπο που θα κάνουν οικογένεια, υποθέτω, ή τέλος πάντων το άτομο που θα καταλήξει να έχουν αποκλειστική σχέση), "απολαμβάνουν" περισσότερο τις ερωτικές περιπτύξεις με το τελευταίο άτομο.Δεν ξέρω που το στήριζε αυτό.

Προσωπικά, θεωρώ το σεναριό σου αρκετά μειοψηφικό, παρόλα αυτά όμως θα μπορούσε να συμβεί σε κάποιους.Από κει και πέρα, αυτό που πιστεύω είναι ότι το ζήτημα είναι προσωπικής φύσεως.Κάποιος λόγω ιδιοσυγκρασίας θα το'κανε, κάποιος λόγω διαφορετικής ιδιοσυγκρασίας θα το απέφευγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μην τα βλέπουμε όλα άσπρο - μαύρο. (Υπάρχουν και οι αποχρώσεις του γκρι). Ας πάρουμε μια φανταστική περίπτωση:
Ένα ζευγάρι έχει σχέση 3-4 χρόνια. Ξεκίνησαν και οι δύο πολύ μικροί. Αυτός ήταν ο πρώτος της σε όλα και αυτή ήταν η πρώτη του. Η σχέση τους μπορεί να χαρακτηριστεί σαν πάρα πολύ καλή. Όλα μαζί τα έχουν ξεκινήσει. Χωρίς προβλήματα και πάντα ο ένας στέκεται στο πλευρό του άλλου. Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κανείς και τη (ντεμοντέ) λέξη "αγαπιούνται".

Πάμε παρακάτω την υποθετική μας ιστορία. Παρά το ότι η σχέση είναι απόλυτα αρμονική από κάθε άποψη, κάποια στιγμή η μοναδικότητα και η έλλειψη άλλων εμπειριών, δημιουργούν κάποιες αμφιβολίες. Καθένας από τους δύο θέλει να γνωρίσει και κάτι άλλο, έστω από περιέργεια.
Ας βάλουμε τη φαντασία μας να δουλέψει. Η ευκαιρία δίνεται όταν με ένα άλλο κολλητό ζευγάρι συζητώντας ανακαλύπτουν ότι και οι άλλοι έχουν παρόμοιους προβληματισμούς. Έτσι σαν δοκιμή, καταλήγουν στην ανταλλαγή συντρόφων. Επίσης, καθένας ξεχωριστά μερικές φορές συνευρίσκεται ερωτικά μα άλλο άτομο, χωρίς όμως να κρατήσει κανένα μυστικό από το σύντροφό του.
Ποια είναι η γνώμη σας για την παραπάνω υποθετική περίπτωση? Θα κάνατε κάτι τέτοιο? Αυτά που συμβαίνουν τι αποτέλεσμα θα έχουν? Θα διαλυθεί η σχέση? Θα δωθεί τέλος στις αμφιβολίες καθενός και η σχέση θα σταθεροποιηθεί κι άλλο? Σκεφθείτε το.
(Πάντως, θα το γράψω ακόμα μιά φορά: Η ιστορία είναι φανταστική και οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις αποτελεί απλή σύμπτωση).

Οπως προαναφερθηκε,εξαρταται αρκετα απο την ιδιοσυγκρασια του ζευγαριου.Για μενα,δεν θα διαλυονταν η σχεση.Αντιθετα,η μη διαλυση της σχεσης υπο αυτες τις συνθηκες δειχνει οτι η ιδια βασιζεται σε θεμελια βαθυτερα του βεληνεκους της ερωτικης επαφης,και απλως η ερωτικη επαφη αποτελει μια στιγμη χαρας και ευχαριστησης :D Και σε αυτο που ειπες αρχικα,εγκειται μια ελευθερια στην σχεση,στην δοκιμη σεξουαλικων εμπειριων.Ειναι στην φυση μας πιστευω,ανα αλλαζουμε ακομη και στο σεξ, παραστασεις.
Επιπλεον,αλλο ενα μεγαλο ταμπου στις σχεσεις,ειναι η ρεαλιστικη αναφορα μεταξυ των συντροφων,των σεξουαλικων τους επαφων.Θελω να πω,παντα σε μια σχεση αρχιζουν να αναυφονται υποψιες για απατες και...one night stands.Οταν λοιπον αυτο ξεκαθαριστει,αφου λες οτι δεν θα κρατηθει κανενα μυστικο,τοτε πιστευω οτι η σχεση ενισχυεται ακομη περισσοτερο,με την λογικη του ''τωρα πλεον δεν υπαρχει λογος να λεμε ψεματα μεταξυ μας'' ή ''ποιος ο λογος να πεις ψεματα για κατι αλλο πλεον,αφου δεν λες ψεματα στο ερωτικο κομματι''.Υπο αυτη την εννοια,η σχεση θα ενισχυθει.


Εσυ και ο Πλατωνας στις θεωρητικες κατασκευες :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top