Ερωτικές σχέσεις

Εισαστε σε σχεση?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 160)
  • Ναι

    Ψήφοι: 57 35.6%
  • Οχι

    Ψήφοι: 103 64.4%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
συνήθως αυτοί που δεν έχουν σχέση φοβούνται την μοναξιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
συνήθως αυτοί που δεν έχουν σχέση φοβούνται την μοναξιά...

Μηπως εννοεις αυτοι που ΕΧΟΥΝ σχεση φοβουνται την μοναξια αρα επιλεγουν τη σχεση για να μην ειναι μονοι τους;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εγώ νομίζω και τα δυο χρειάζονται: και η μοναξιά και η σχέση...μερικές φορές απλά θες να μένεις μόνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
πρέπει να δίνουμε ευκαιρίες και να ρισκάρουμε γιατί αν καθόμαστε στ' αυγά μας όλη την ώρα δε θα γίνει ποτέ τίποτα.
Συζητούσα με μια γνωστή μου τις προάλλες και μου έλεγε ότι φοβάται να κάνει σχέση τώρα στα 22, γιατί εάν την παρατήσει μετά ο άντρας στα 30, θα έχει φάει τα καλύτερα χρόνια της ζωής της μ' αυτόν (μάλλον εννοώντας ότι μια γυναίκα πιο εύκολα βρίσκει γκόμενο στα 20+ παρά στα 30+). Νταξ, δίκιο έχει ως προς το τελευταίο και ο καθένας έχει τους φόβους του. Αλλά εάν δε ρισκάρεις ποτέ, στην τελική το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με αυτό που φοβόσουν.

δεν καταλαβαίνω το περνάω καλά και ζω για μένα
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτούς που λεν ότι δε θέλουν σχέση, γιατί θέλουν να περνάν καλά. Δηλαδή το ένα αποκλείει το άλλο; Όσοι είναι σε σχέση δεν περνάν καλά και δε ζουν για τους εαυτούς τους; Φυσικά στην περίπτωση που έχεις σχέση με ένα άτομο, το οποίο δε σε εμπνέει, περνάς καλύτερα μόνος σου. Αλλά άλλο να πεις πως δεν έχει βρεθεί ακόμα ο κατάλληλος/η κατάλληλη και άλλο να λες ουσιαστικά ότι η σχέση αποκλείει την καλοπέραση. Βεβαίως, ο καθένας ορίζει μόνος του την καλοπέραση ανάλογα με τη φάση στην οποία βρίσκεται στη ζωή του. Για κάποιον 30άρη μπορεί να είναι μια βραδιά σε ένα εστιατόριο με φίλους, για έναν ελεύθερο 20άρη μπορεί να σημαίνει clubbing, ποτό και γκόμενες κάθε Σαββατοκύριακο. Έτσι, ναι, μια σχέση μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην καλοπέραση. Μ' αυτό, φυσικά, δε θέλω να πω πως όλοι έχουν ανάγκη να κάνουν σχέση, όταν ωριμάσουν. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και άλλωστε, πάντα υπάρχουν προτεραιότητες στη ζωή, οι οποίες αλλάζουν ανάλογα με τη φάση στην οποία βρίσκεσαι. Και όπως είπε και η Εύα παραπάνω, κάποιες φορές απλά έχεις ανάγκη να μείνεις μόνος.

Προσωπικά πιστεύω πως όταν βρεθεί το κατάλληλο άτομο, σου κόβεται αυτομάτως και η όρεξη για τρελό clubbing, ποτό κλπ. Εάν πάλι νιώθεις πως έχεις ακόμα αυτές τις ανάγκες, οι οποίες καταπιέζονται σε μια σχέση, μάλλον δεν έχει βρεθεί ακόμα το άτομο που θα σε κάνει να θέλεις να κάτσεις στ' αυγά σου. Αυτή είναι η διαφορά. Όταν το θέλεις εσύ ο ίδιος, σημαίνει ότι περνάς όμορφα, γι' αυτό και το επιλέγεις. Όταν νιώθεις συνεχώς ότι πρέπει αυτό το βράδυ να κάτσεις σπίτι με την κοπέλα σου να φάτε/να μιλήσετε/να δείτε μια ταινία, τα πράγματα δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι σε μια υγιή σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notebook___ΑΡΚΑς

Νεοφερμένος

Ο ο βιολιστης της στεγης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
το παν ειναι να ρισκαρεις για κατι...και ας τρεμεις λιγακι....!!!
αν δεν το κανουμε αυτο θα ειμαστεεε απλα σε μια ηλικιαα που δεν θα εχουμε χαρει οτι μπορει να μας προσφερει.....!!!
ερωταααας......??
που θα παει θα το νιωσουμε και αυτο....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
συνήθως αυτοί που δεν έχουν σχέση φοβούνται την μοναξιά...

το αντιθετο δεν θα επρεπε να συμβαινει?:hmm:

δηλ αυτοι που φοβουνται τη μοναξια να εχουν σχεση...

τεσπα,δεν συμφωνω οπως και αν το εννοεις,η μοναξια ναι μεν ειναι ενας λογος αλλα οχι μονο αυτος.Το να σε ελκυει καποιος και να εχει ολα αυτα τα στοιχεια που τον κανουν μοναδικο στα ματια σου ετσι ωστε να σκεφτεις εκεινον και τον εαυτο σου μαζι ειναι ο λογος που οι περισσοτεροι κανουν σχεση.εκτος και αν μιλαμε για ελευθερη σχεση που τοτε τα στοιχεια ειναι αλλα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
H ιστορία μου έχει ως εξής:
Ημασταν μαζί, σαν φίλοι απο πέρσυ.
Τα αισθηματα μου τα είπα πριν κανα μήνα,δηλαδή της είπα ότι την βλέπω κατι παραπάνω απο φίλη.
Τα Χριστουγεννα μου είχε στειλει μια καθηγητρια μου χρόνια πολλά κλπ. και μετά στο τέλος μου λεει, αντε να βρεις μια καλή κοπελια που θα σε αγαπάει γιατί σου αξίζει...
Πριν 2 βδομαδες βλέπω ξανα αυτο το μνμ και της εστειλα αμέσως!
Της είπα:
Ότι διαβασα αυτο το μνμ ξανα και συνεχίζω...
Συγγνώμη που σε είχα δίπλα μου, είχα ενα θυσαυρό δίπλα μου και εγώ αναζητούσα υποκατάστατα.Τωρα το κατάλαβα πραγματικά.Σε ευχαριστώ πολύ που υπάρχεις στην ζωή μου.
Της είπα ότι θέλω πολύ να αποτελεί μέρος της καθημερινότητας μου και να μου λέει και να της λέω ό,τι μας απασχολεί.
Θέλω πολύ να είναι η κοπέλια που θα μοιράζομαι τα πάντα, απο την πιο βλακεία μέχρι το πιο σοβαρό θέμα και το ίδιο να κάνει και αυτή.Θέλω να της δώσω πραγματα και να πάρω άλλα τόσα απο αυτην για να γίνουμε καλυτεροι ανθρωποι.
Σε θέλω πραγματικα, είσαι η πρώτη σκέψη μου όταν ξυπνω και η τελευταία πριν παω για υπνο.
Και μου απαντάει, είσαι πάρα πάρα πολύ γλυκος.
Σε αγαπάω παρα πολύ, θέλω να σε αγκαλιάσω και επειδή δεν μπορώ εχω αγκαλιά ενα μαξιλαρι.
Κάθε μερα ανυπομονούμε και οι δυο να βρεθουμε στην σχολή, απλά να την δω και να με δει.
Εκανα το βήμα και την αγκάλιασα και μου λέει μην φυγεις, μου δίνεις δύναμη και κουράγιο....
Γενικώς, λειπει πολύ ο ένας στον αλλον.
Τρέμω στην ιδέα ότι ίσως την πληγώσω καποια στιγμη και αυτό με φοβίζει....
Προχθες την πήρα τηλεφωνο και δεν της μίλησα, απλά της έβαλα το .....
https://www.youtube.com/watch?v=OUZnSDMiB-g
και μετά μου λέει σε αγαπάω παρα παρα πολύ.Είσαι η ζωούλα μου.
Είναι το ωραιότερο τραγουδι που εχω ακουσει....


Αυτααααα
Το θέμα είναι ότι επειδή ειναι η πρώτη φορά που κάνω σχέση είμαι λίγο ανασφαλής και φοβάμαι μήπως την πληγώσω!!!
Περιμένω δικά σας νέααααααααααααα
Τι καλόόό.
Μπράβο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fallen angel <3

Νεοφερμένος

Η Όποιος θέλει ας με ρωτήσει... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
δεν καταλαβαίνω κάτι.. όταν είμαστε σε σχέση λέμε όλοι τι όμορφα που είναι και πόσο τυχεροί είμαστε και ξαφνικά όταν χωρίζουμε κατηγορούμε τη δέσμευση και πετάμε ατάκες του στυλ "καλύτερα μόνος, παρά με λάθος άτομο..", "δεν με εμπνέει κάποια/ος", "δεν είναι αυτό που θέλω/ δεν είναι αρκετά καλός/η για μένα..", "θέλω απλά να περνάω καλά" και άλλα τέτοια ωραία που οκ μπορεί να είναι άποψη, αλλά όταν το ακούς από τόσα πολλά άτομα που δεν έχουν σχέση σκέφτεσαι καμιά φορά ότι όπως λέμε ότι τα άτομα που έχουν σχέση έχουν επειδή είναι ανασφαλή και φοβούνται τη μοναξιά, αντίστοιχα και τα άτομα που λένε όλα τα παραπάνω ενώ είναι ελεύθερα μπορεί να φοβούνται ότι δε θα βρουν κάτι και το παίζουν "μάγκες".(προς θεού δεν αναφέρομαι σε κάποιον από δω μέσα γιατί δεν έχω διαβάσει προηγούμενα σχόλια. απλά εκφράζω έναν προβληματισμό μου.)
επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχουμε στόχο! ούτε και γιατί πρέπει να αποκλείουμε άτομα που ίσως να ήταν κάτι καλό τελικά.. πρέπει να δίνουμε ευκαιρίες και να ρισκάρουμε γιατί αν καθόμαστε στ' αυγά μας όλη την ώρα δε θα γίνει ποτέ τίποτα.
τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνω το περνάω καλά και ζω για μένα ειδικά όταν αυτό φτάνει στο σημείο του απατάω την κοπέλα μου ή το αγόρι μου γιατί θέλω απλά να περνάω καλά.. νομίζω ότι όταν κάνεις κάτι τέτοιο απλά δε σκέφτεσαι ότι μπορεί να πληγώσεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου.(και τα έχω πει όλα πολύ μπερδεμένα, αλλά το εσωτερικό μου ξέσπασμα έγινε και εξωτερικό στο ischool. συγγνώμη ε; :P)

γεια....πανω σε αυτο που ειπες οντως ακουγεται πολυ συχνα τωρα πια και πλεον ακουγεται σαν δικαιολογια....προσωπικα με εκνευριζει παρα πολυ να το κανουν αυτο.εγω δεν το λεω και ας μην ηταν καλη η σχεση μου τελικα....δεν μετανιωνω γιατι τοτε που την εκανα αυτη τη σχεση την ηθελα τη γουσταρα και την εκανα...δεν με πιεσε κανεις για να τα φτιαξω με τον ταδε...αρα ειναι σαν βριζω ή να κατηγορω τον ιδιο μου τον εαυτο αν αρχισω να λεω οτι δεν αξιζε και καλυτερα μονη μου και ολες αυτες τις βλακειες...πιστευω πως ο,τι μας συμβαινει σε αυτη τη ζωη ειτε καλο ειτε κακο ειναι απο καθαρα προσωπικες μας επιλογες....αν ειναι λαθη τοτε πληρωνουμε τα λαθη μας αν ειναι σωστα τοτε χαιρομαστε και ζουμε τις επιλογες μας..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
όσο δεν βρεθεί εκείνη η κοπέλα που να με εμπνέει, καλύτερα μόνος..:whistle:
δεν θα κάνουμε "ψυχικό" σε όποια ελεύθερη τυχάρπαστη βρεθεί μπροστά μας, έτσι για να λέμε ότι είμαστε σε σχέση
Φίλε Νίκο, σου εύχομαι σύντομα να βρεις αυτό που πραγματικά σου αξίζει....
Μια κοπελιά που να εχετε μια εξαίρετη επικοινωνία, να σε καταλαβαίνει, να είναι κοντά σου σε ό,τι κι αν θες, να σου δίνει και να της δίνεις πράγματα.Πραγματικά ειναι ευτυχία αυτό....Είναι ευτυχία να έχεις μια κοπελια δίπλα σου...Είναι πολύ ωραίο να σε αγαπάνε.....:):):):)
Ευχομαι εκείνο το ανθρωπάκι με τα βέλη να σου έρθει σύντομα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
δεν καταλαβαίνω κάτι.. όταν είμαστε σε σχέση λέμε όλοι τι όμορφα που είναι και πόσο τυχεροί είμαστε και ξαφνικά όταν χωρίζουμε κατηγορούμε τη δέσμευση και πετάμε ατάκες του στυλ "καλύτερα μόνος, παρά με λάθος άτομο..", "δεν με εμπνέει κάποια/ος", "δεν είναι αυτό που θέλω/ δεν είναι αρκετά καλός/η για μένα..", "θέλω απλά να περνάω καλά" και άλλα τέτοια ωραία που οκ μπορεί να είναι άποψη

Ξερεις την παροιμια οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια;
Αυτο συμβαινει στην περιπτωση που αναφερεις και το ξερω εκ των εσω μια και ειμαι απο αυτους που το ''καλυτερα μονος παρα με το λαθος ατομο'' το εχω πει ουκ ολιγες φορες και το ειχα κανει καραμελιτσα στο παρελθον.
Παντως,υπαρχουν 2 κατηγοριες,ειτε να το πει καποιος επειδη οντως δεν τον εμπνεει καποιος/α απο το κοινωνικο του περιβαλλον ,ειτε επειδη δεν μπορει να βρει καποιον/α πεταει εκει ενα ''καλυτερα μονος παρα με το λαθος ατομο'' και δειχνει ανωτερος,επιλεκτικος κα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top