Ερευνητική εργασία

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τα θέματα που μας έδωσαν:

- Διατροφή και Υγεία
- Κατανάλωση και Διαφήμιση
- Facebook ή Face to Face?
- Τα παιδία παίζει/Γειτονιές του χτες και του σήμερα
- Ιστορία της πόλης μας
- Χημεία στον αθλητισμό

Επιλέγαμε 3 από τα παραπάνω με σειρά προτίμησης έτσι ώστε αν ένα τμήμα γέμιζε και κάποιοι έμεναν απ΄έξω να πήγαιναν στην 2η ή 3η επιλογή τους.

Οι επιλογές μου ήταν:
1)Διατροφή και Υγεία
2)Κατανάλωση και Διαφήμιση
3)Χημεία στον αθλητισμό

Τελικά μπήκα στην 2η επιλογή μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@l3x1k0

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τα θέματα που μας έδωσαν:

- Διατροφή και Υγεία
- Κατανάλωση και Διαφήμιση
- Facebook ή Face to Face?
- Τα παιδία παίζει/Γειτονιές του χτες και του σήμερα
- Ιστορία της πόλης μας
- Χημεία στον αθλητισμό

Επιλέγαμε 3 από τα παραπάνω με σειρά προτίμησης έτσι ώστε αν ένα τμήμα γέμιζε και κάποιοι έμεναν απ΄έξω να πήγαιναν στην 2η ή 3η επιλογή τους.

Οι επιλογές μου ήταν:
1)Διατροφή και Υγεία
2)Κατανάλωση και Διαφήμιση
3)Χημεία στον αθλητισμό

Τελικά μπήκα στην 2η επιλογή μου..

Εγώ θα διάλεγα το 2 ή το 3, τα αλλά θέματα με αφήνουν αδιάφορο... Δηλαδή εσείς θα ανακατευτείτε για την ώρα του πρότζεκτ; Μα καλά το κάθε λύκειο ότι θέλει κάνει; ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ για μένα και ντροπή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σε μας τουλάχιστον απλά ανακοίνωσαν τα θέματα...
Κάποιες γενικές πληροφορίες (συγγνώμη αν έχουν ειπωθεί νωρίτερα και δεν το πρόσεξα):
Φέτος το πρότζεκτ θα γίνεται ανά τάξη και ένα το χρόνο και όχι 2 (δηλαδή ένα κάθε τετράμηνο). Δηλαδή το Α1 π.χ θα κάνει πρότζεκτ σαν τμήμα θα παίρνει δηλαδή ένα θέμα και τα παιδιά μετά χωρίζονται σε ομάδες και αναλαμβάνουν υποενότητες του θέματος (το γνωστό δηλαδή). Από κει και πέρα όλα είναι γνωστά από πέρυσι...

Τα θέματα που έδωσαν στην τάξη μου είναι:

1) Βιομηχανική επανάσταση
2) Η πορεία της διαφήμισης :)
3)Τέχνη και τεχνολογία στην Αγγλία του 21ου αιώνα (βασικά για την τέχνη κάτι για τεχνολογίες στα μουσεία κλπ)

Προσωπικά προτιμώ το 2 όπως και η πλειοψηφία της τάξης :clapup: οπότε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα δουλέψουμε πάνω σε αυτό... Έχετε να προτείνετε κάποια ιδέα;

Στο οργανωτικό κομμάτι τώρα είχα σκοπό να προτείνω να φτιάξουν τουλάχιστον τα μέλη της ομάδας μου αλλά ακόμα καλύτερα όλοι οι συμμαθητές μου και οι καθηγητές του πρότζεκτ dropbox για να δημιουργήσω τα κατάλληλα shared folders για να μοιραζόμαστε τα αρχεία της εργασίας από εκεί καθώς δεν θέλω να βάζω δικό μου φλασάκι σε ξένους υπολογιστές που είναι πολύ πιθανόν να είναι τίγκα στους ιούς... :( :mad: Όμως τελικά προσανατολίζομαι σε gmail που χρησιμοποίησε πέρυσι ένας φίλος εδώ πέρυσι που είναι λύση όλα σε ένα (για τους γνώστες: gmail, google docs, google drive, blogger, google sites κλπ). Από την άλλη κατά πάσα πιθανότητα λογικά θα με δουλέψουν έτσι και τολμήσω και το προτείνω ή απλά δεν θα θέλουν να μπουν στη διαδικασία να δουλέψουν με αυτό τον τρόπο... Από την άλλη βέβαια δεν έχω όρεξη έχω τα στικάκια γεμάτα ιούς με κίνδυνο καταστροφής δικών μου αρχείων που είναι αποθηκευμένα φλασάκι. Τι μου προτείνεται, να προτείνω τη χρήση google account ή όχι (ήδη έχω ψιλοπεί κάτι από το προηγούμενο μάθημα για το dropbox όμως). Θα εκτιμούσα μια γρήγορη απάντηση καθώς έχω αύριο πρότζεκτ. Λάβετε υπόψιν ότι θα τσεκάρω το θέμα και αύριο το πρωί... Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ... :whistle:
Ένα δίκιο το έχεις:P Το internet δεν είναι μόνο facebook... Να το προτείνεις;)
_____________
Εμείς θα δημιουργήσουμε ιστοσελίδα (είτε blog, είτε google site), στην οποία θα αναρτάμε τα δρώμενα της τάξης μας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγώ θα διάλεγα το 2 ή το 3, τα αλλά θέματα με αφήνουν αδιάφορο... Δηλαδή εσείς θα ανακατευτείτε για την ώρα του πρότζεκτ; Μα καλά το κάθε λύκειο ότι θέλει κάνει; ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ για μένα και ντροπή!

Ναι την συγκεκριμένη ώρα ανακατευόμαστε όλοι από 5 τμήματα και γίνετε ένας μικρός χαμός. Την πρώτη φορά είχε γίνει της Σούλας αλλά τώρα έστρωσαν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoeleve4

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Επιτέλους το σχολείο αρχίζει να αποκτάει νόημα. :D

Τι θεματολογία έχετε;
Eμεις επιλέξαμε οίνος ιστορία-μυθολογία;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Εμάς επειδή δεν μπορούσαν να συγχρονίσουν τις ώρες και για τις κατευθύνσεις και για το project επέλεξαν οι καθηγητές από μόνοι τους και το θέμα και το τμήμα.Εμάς μας πήρε η πληροφορικού με την κινητή τηλεφωνία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@l3x1k0

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εμάς επειδή δεν μπορούσαν να συγχρονίσουν τις ώρες και για τις κατευθύνσεις και για το project επέλεξαν οι καθηγητές από μόνοι τους και το θέμα και το τμήμα.Εμάς μας πήρε η πληροφορικού με την κινητή τηλεφωνία!

Χαχα, είστε απίστευτοι... :D:P

Ένα δίκιο το έχεις:P Το internet δεν είναι μόνο facebook... Να το προτείνεις;)
_____________
Εμείς θα δημιουργήσουμε ιστοσελίδα (είτε blog, είτε google site), στην οποία θα αναρτάμε τα δρώμενα της τάξης μας:P

Άκου να δεις τι έγινε λοιπόν... Στην ομάδα μου είμαστε 2 αγόρια και 3 κορίτσια. Στο άλλο παιδί που το πρότεινα δεν φάνηκε ιδιαίτερα ορεξάτος, στα κορίτσια δεν το έχω προτείνει ακόμα. Τι προτείνεις να επιμείνω ή όχι; Πάντως δικό μου στικάκι χλωμό το κόβω να μπαίνει σε ξένο υπολογιστή... :whistle:

Υ.Γ: Και άλλος να απαντήσει δεν θα τον φάω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Άκου να δεις τι έγινε λοιπόν... Στην ομάδα μου είμαστε 2 αγόρια και 3 κορίτσια. Στο άλλο παιδί που το πρότεινα δεν φάνηκε ιδιαίτερα ορεξάτος, στα κορίτσια δεν το έχω προτείνει ακόμα. Τι προτείνεις να επιμείνω ή όχι; Πάντως δικό μου στικάκι χλωμό το κόβω να μπαίνει σε ξένο υπολογιστή... :whistle:

Υ.Γ: Και άλλος να απαντήσει δεν θα τον φάω... :P
Καλά, τα κορίτσια σιγά μην καταλάβουν τίποτα:P Αλλά πρότεινέ το εσύ και στην τελική, χρησιμοποιείστε τους υπολογιστές του σχολείου:P

(Την υπογραφή μας, το stickάκι μας και το... άλλο μας, προσέχουμε πού τα βάζουμε:pfff:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@l3x1k0

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλά, τα κορίτσια σιγά μην καταλάβουν τίποτα:P Αλλά πρότεινέ το εσύ και στην τελική, χρησιμοποιείστε τους υπολογιστές του σχολείου:P

(Την υπογραφή μας, το stickάκι μας και το... άλλο μας, προσέχουμε πού τα βάζουμε:pfff:)

Βασικά θα φέρνουν τα netbooks σχολείο όσοι τα έχουν αλλά όπως το κόβω και να καταλάβουν δεν θα θέλουν... :( :/:
Θα πουν και καμιά λαμακία ( ;) ) ως δικαιολογία θα με κράξουν στην καθηγήτρια αλλά δεν βαριέσαι... συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια! :P :D :whistle: Πάντως εγώ στικάκι δεν βάζω...

Αν και όπως το κόβω ίσως με χρειαστούν για το power point (αν και το ξέρει μία από αυτές από ότι λέει...) οπότε κάποια στιγμή μπορεί να με έχουν και στα όπα όπα... :P:P Κανονική εκμετάλλευση δηλαδή! :)

Συμφωνώ απόλυτα με τα ψιλά γράμματα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Και εμάς μας έδωσαν τα θέματα:
-Το χρήμα από την αρχαιότητα έως σήμερα(αυτό διάλεξα)
-Οι ενδυμασίες και η αλλαγή με το πέρασμα των χρόνων
-Το νερό και η χρήση του(η κάτι τέτοιο)
-Οι μηχανές των θεών (κάτι με την τεχνολογία είναι, δεν θυμάμαι ακριβώς)

Ευτυχώς είμαστε καλή ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Τα δικα μας θεματα:
1) Μη ευκλειδιες γεωμετριες
2) Οι εξευρενησεις των ανθρωπων ανα τους αιωνες
3) Βια στην κοινωνια
4) Αρχαιο θεατρο
5) Πληροφορικη και πως μπορει να αξιοποιηθει στο συγχρονο ελληνικο σχολειο
6) Η ζωη στον Μεσαιωνα (Βυζαντιο-Δυση)
7) Σχεδια-Ζουμε τον χωρο μας και την πολη μας

Γενικα καλα θεματα νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Τα δικα μας θεματα:
1) Μη ευκλειδιες γεωμετριες
2) Οι εξευρενησεις των ανθρωπων ανα τους αιωνες
3) Βια στην κοινωνια
4) Αρχαιο θεατρο
5) Πληροφορικη και πως μπορει να αξιοποιηθει στο συγχρονο ελληνικο σχολειο
6) Η ζωη στον Μεσαιωνα (Βυζαντιο-Δυση)
7) Σχεδια-Ζουμε τον χωρο μας και την πολη μας

Γενικα καλα θεματα νομιζω...

τα θεματα σας ειναι απλως τελεια. αντιθετως με τα δικα μας :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@titi

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Εμάς είπαν ανά τμήμα....όχι όλη η α' όπως γίνεται στα περισσότερα λύκεια...
Και επειδή παίζει να ήμασταν το τελευταίο τμήμα που διάλεξε θέμα>.<
[όλα τα τμήματα νομίζω έχουμε τον ίδιο καθηγητή],
μας είχαν βάλει όλα τα βαρετά :/....
Ζητήσαμε στον καθηγητή να μας φέρει καινούργια θέματα και τελικά καταλήξαμε.........
''Εναλλακτικές μορφές τέχνης''..:D
προσωπικά μου φαίνεται ενδιαφέρον όπως κ στα περισσότερα παιδιά :D
[και σαν υπομάδα πήραμε ότι έχει σχέση με μουσική και με τον δρόμο:) ]
πως σας φαίνεται? 0.o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Μήπως το project που θεωρητικά ειναι καλη ιδέα αλλα πρακτικά δεν μπορει να εφαρμοστεί στην χώρα μας ειναι ένα τρικ για να βολεψουμε δυο φιλολόγους μαζι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μήπως το project που θεωρητικά ειναι καλη ιδέα αλλα πρακτικά δεν μπορει να εφαρμοστεί στην χώρα μας ειναι ένα τρικ για να βολεψουμε δυο φιλολόγους μαζι;;
το εξηγείς λίγο αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Σε εμάς βάζουνε δυο καθηγητές στο μάθημα του project και συγκεκριμένα φιλολόγους που έχουμε και περιττους(στην χώρα εννοω όχι στο σχολείο μας.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Στο σχολείο μας συγκεκριμένα πάντως, δεν συμβαίνει αυτό.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία από αυτό το project!!!!!Η βαρεμάρα αυτή δεν περιγράφεται με λόγια...θα μπορούσα κάλλιστα να αυτοκτονήσω σήμερα!!!:kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία από αυτό το project!!!!!Η βαρεμάρα αυτή δεν περιγράφεται με λόγια...θα μπορούσα κάλλιστα να αυτοκτονήσω σήμερα!!!:kill:

Εμείς πάντως το διασκεδάζουμε πολύ.:P
Ίσως εξαρτάται και από ποια άτομα αποτελείται η ομάδα σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@l3x1k0

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εμάς είπαν ανά τμήμα....όχι όλη η α' όπως γίνεται στα περισσότερα λύκεια...
Και επειδή παίζει να ήμασταν το τελευταίο τμήμα που διάλεξε θέμα>.<
[όλα τα τμήματα νομίζω έχουμε τον ίδιο καθηγητή],
μας είχαν βάλει όλα τα βαρετά :/....
Ζητήσαμε στον καθηγητή να μας φέρει καινούργια θέματα και τελικά καταλήξαμε.........
''Εναλλακτικές μορφές τέχνης''..:D
προσωπικά μου φαίνεται ενδιαφέρον όπως κ στα περισσότερα παιδιά :D
[και σαν υπομάδα πήραμε ότι έχει σχέση με μουσική και με τον δρόμο:) ]
πως σας φαίνεται? 0.o

και σε μας ανα τμημα γινεταιι αλλα οι καθηγητες ειναι δυο μεσα στην ταξη...

Εμείς πάντως το διασκεδάζουμε πολύ.:P
Ίσως εξαρτάται και από ποια άτομα αποτελείται η ομάδα σου.:)

+100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top