Ερευνήτρια στη NASA ή ψέμα;

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Η ερευνήτρια απαντά στον καθηγητή Κώστα Μπουγιούκο με ανάρτησή της στο Facebook - Ισχυρίστηκε πως η επιστήμονας δεν υπήρξε ποτέ συνεργάτιδα της NASA
Απάντηση, με ανάρτησή της στο Facebook, δίνει η Ελένη Αντωνιάδου, σχετικά με τη συνεργασία της με τη ΝASA, στον αναπληρωτή καθηγητή από το πανεπιστήμιο του Παρισιού Paris Diderot, Κώστα Μπουγιούκο, o oποίος ισχυρίστηκε πως η επιστήμονας δεν υπήρξε ποτέ συνεργάτιδα της NASA, αλλά ούτε και ερευνητής της αναγεννητικής βιοϊατρικής. Η υπόθεση έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις στα social media με αφορμή βρέβευση της κυρίας Αντωνιάδου από επιχειρηματικό σύνδεσμο.

«Κάθε μέρα συνεχίζω να μαθαίνω με συμμετοχή σε απλά ή πιο σύνθετα πρότζεκτ, σαν αυτό της τεχνητής νοημοσύνης στη ΝASA που ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό» τονίζει η Αντωνιάδου απορρίπτοντας τους ισχυρισμούς του καθηγητή Μπουγιούκου.

Επισημαίνει, ωστόσο, με νόημα αναφορικά με την καριέρα της ότι στόχος της δεν ήταν ποτέ να ανταγωνιστεί ακαδημαϊκούς ή να συγκρίνει τα πρώτα της βήματα στην επιστήμη ως νέας ερευνήτριας με άτομα τα οποία είναι στο χώρο πολλές δεκαετίες.

Η ανάρτηση της Ελένης Αντωνιάδου:
https://www.protothema.gr/greece/ar...-mathaino-polla-apo-ti-summetohi-mou-se-auti/
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tελικά τι ισχύει; Αυτό που έχω διαπιστώσει με τα χρόνια είναι ότι στην Ελλάδα ανεβαίνει ο εθνικός οίστρος με το να αναπαράγουμε για "επιτυχημένους" Έλληνες στη NASA, Δασκαλάκηδες και άλλους που στο εξωτερικό δεν κόβουν και φλέβα γιατί έχουν άλλους καλύτερους.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Tελικά τι ισχύει; Αυτό που έχω διαπιστώσει με τα χρόνια είναι ότι στην Ελλάδα ανεβαίνει ο εθνικός οίστρος με το να αναπαράγουμε για "επιτυχημένους" Έλληνες στη NASA, Δασκαλάκηδες και άλλους που στο εξωτερικό δεν κόβουν και φλέβα γιατί έχουν άλλους καλύτερους.


Αν όντως είναι ψέμα συγχαρητήρια που κατάφερε να εξαπατήσει το υπουργείο παιδείας και τους υπόλοιπους φορείς.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ο Ζούγκλας Μάκης ήταν "σαϊνι" να ξεσκεπάζει τέτοιες περιπτώσεις.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
O καθηγητής έχει δίκαιο.

Υπάρχει και η περίπτωση Δασκαλάκη που τον πολυδιαφήμιζαν ως τον no1 επιστήμονα της Ελλάδας, ενώ εκεί έξω υπάρχουν άτομα που έχουν κάνει πιο σπουδαία πράγματα και δεν αναλώνονται σε ομιλίες φιλοσοφικού περιεχόμενου...
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σόρρυ, την ανάρτηση του καθηγητή την διάβασε κανείς; Γιατί αν όχι, ορίστε η περίληψη:
ένας καθηγητής της στη σχολή, πριν από τουλάχιστον 10 χρόνια, ο οποίος δεν έχει πλέον καμία επικοινωνία μαζί της πέραν του facebook, δεν γνωρίζει τις δημοσιεύσεις της ούτε καν ποσοτικά και βγαίνει και αμφισβητεί ότι έχει διδακτορικό γιατί απλά δεν ενημερώθηκε για το αντίθετο. Seems legit.
Εγώ δεν ξέρω τι εντέλει ισχύει και τι όχι, για να είμαι ειλικρινής δεν με πολυνοιάζει κιόλας, αλλά όταν βγαίνουμε και κάνουμε δημόσια μια τέτοια κατηγορία να έχουμε και κάτι να στηρίζει τα όσα λέμε καλύτερα, ε;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ξέρεις οτι το κύρος του επαγγέλματος(και τρόπου ζωής) του ερευνητή φθείρεται όταν καταλήγουμε να ασχολούμαστε σαν χώρα με ένα τέτοιο θέμα και μάλιστα μέσω αναρτήσεων στα social media :P . Καλώς ή κακώς δεν είναι όλα απλά τίτλοι που μπορούν να επιδέχονται γνώμες σχετικά με την ισχύ τους, ούτε ο κάθε ερευνητής μασκότ της χώρας του .
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Σόρρυ, την ανάρτηση του καθηγητή την διάβασε κανείς; Γιατί αν όχι, ορίστε η περίληψη:
ένας καθηγητής της στη σχολή, πριν από τουλάχιστον 10 χρόνια, ο οποίος δεν έχει πλέον καμία επικοινωνία μαζί της πέραν του facebook, δεν γνωρίζει τις δημοσιεύσεις της ούτε καν ποσοτικά και βγαίνει και αμφισβητεί ότι έχει διδακτορικό γιατί απλά δεν ενημερώθηκε για το αντίθετο. Seems legit.
Εγώ δεν ξέρω τι εντέλει ισχύει και τι όχι, για να είμαι ειλικρινής δεν με πολυνοιάζει κιόλας, αλλά όταν βγαίνουμε και κάνουμε δημόσια μια τέτοια κατηγορία να έχουμε και κάτι να στηρίζει τα όσα λέμε καλύτερα, ε;


οι 2 Έλληνες καθηγητές που την κατηγορούν έχουν παραθέσει και πηγές , όπου δεν υπάρχει πουθενά η ερευνήτρια
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οι 2 Έλληνες καθηγητές που την κατηγορούν έχουν παραθέσει και πηγές , όπου δεν υπάρχει πουθενά η ερευνήτρια

Πού;
Ας τα πιάσουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή. Η κυρία Ελένη Αντωνιάδου ήταν φοιτήτρια μου στο Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική του (τότε) Πανεπιστημίου Στερεάς Ελλάδας. Ήταν πολύ καλή φοιτήτρια και από όσο θυμάμαι της είχα δώσει συστατική επιστολή τόσο για να παρακολουθήσει κάποια συνέδρια όσο και για τις μεταπτυχιακές της σπουδές. Αυτά έγιναν το 2009. Το 2010 και το 2011 είδα ότι έβγαλε 2 ενδιαφέρουσες εργασίες σε διεθνές συνέδριο της ΙΕΕΕ (Conf Proc IEEE Eng Med Biol Soc), οι οποίες και οι δύο είχαν σχέση με την αναγεννητική ιατρική. Δεν είχα επικοινωνία μαζί της (πέραν του facebook), αλλά θεώρησα ότι μάλλον ήταν από τα αποτελέσματα της διδακτορικής της διατριβής. Εκείνη την εποχή άρχισαν και τα δημοσιεύματα για τη NASA όσο και για τις μεταμοσχεύσεις. Για τη NASA τα πράγματα είναι απλά, πήγε μάλλον σε κάποιο summer camp όπως πάνε δεκάδες άλλοι αξιόλογοι φοιτητές από όλο τον κόσμο, πέρασε μια δύσκολη επιλογή, έκανε ένα μικρό πρότζεκτ, κάτι τέτοιο. Ίσως να ασχολήθηκε ξανά και σε κάποιο άλλο πρότζεκτ, δεν ξέρω. Φυσικά όμως δεν εργάζεται εκεί ως ερευνήτρια όπως αφήνουν να εννοηθεί τα ΜΜΕ, με την έννοια ότι δεν έχει μόνιμη σχέση εργασίας και καθώς δεν έχει (από όσο ξέρω) ακόμα διδακτορικό, δύσκολα θα μπορούσε να θεωρηθεί «ερευνητής» με την ακαδημαϊκή έννοια του όρου. Για τη μεταμόσχευση τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα, καθώς φαίνεται ότι αυτή όντως έγινε (όχι φυσικά από την ίδια) αλλά υπάρχουν πολλά δημοσιεύματα ότι υπήρχαν πολλά θέμα βιοηθικής που προκάλεσαν προβλήματα. Δεν θέλω να πω περισσότερα για αυτό το θέμα, αφήνω άλλους να μιλήσουν για αυτό γιατί δεν το γνωρίζω καλά. Μετά, και το λέω με επιφύλαξη βλέποντας τα δημόσια στοιχεία, μάλλον σταμάτησε τη συνεργασία με τον τότε καθηγητή της και ίσως συνέχισε διδακτορικό με άλλον επιβλέποντα, γιατί το 2016 δημοσίευσε μια άλλη εργασία στο Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol, πάνω στα βλαστοκύτταρα με άλλον καθηγητή ως τελευταίο όνομα. Όλα αυτά τα χρόνια, τα δημοσιεύματα τρέχουν και γεμίζουν τον κόσμο αλλά και την ίδια με μια υπερβολή που ίσως δεν αρμόζει σε έναν νέο επιστήμονα.
[...]
UPDATE: 1) Όπως διαβάζω, ο καθηγητής έπαψε να είναι καθηγητής γιατί μάλλον έγινε κάποιο σκάνδαλο με τις μεταμοσχεύσεις και είχε κάποιου είδους εμπλοκή https://forbetterscience.com/…/macchiarini-and-the-trachea…/
2) Η Ελένη Αντωνιάδου έχει βγάλει τελικά άλλη μια δημοσίευση το 2012 στο Journal of Biophotonics και άλλη μια στο Angew Chem Int Ed Engl (αλλά όχι πρώτο όνομα αυτές).
Ναι, φαίνεται να παρακολουθεί την πορεία της χρόνια.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Πατάτω το λινκ, βλέπω με την μία:
Μια πανάσχετη υπουργός παιδείας με κάμποσο αέρα (δεν θα μπορούσε να έχει και τίποτε άλλο... α και λίγο ευχέλαιο το πολύ) "βραβεύει" μια εξίσου πανάσχετη "επιστήμονα" με βραβείο "αριστείας' γιατί λέει δούλεψε και βραβεύτηκε από τη ΝΑΣΑ και γιατί λέει διαπρέπει στην αναγεννητική ιατρική....
Ωραία, σοβαρή και αμερόληπτη δημοσιογραφία, τσαγάκι.
Οι πηγές του άλλου καθηγητή του οποίου την ανάρτηση σου παρέθεσα πού ακριβώς είναι θα μου πεις;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Πατάτω το λινκ, βλέπω με την μία:

Ωραία, σοβαρή και αμερόληπτη δημοσιογραφία, τσαγάκι.
Οι πηγές του άλλου καθηγητή του οποίου την ανάρτηση σου παρέθεσα πού ακριβώς είναι θα μου πεις;


δεν είναι δημοσιογράφος, καθηγητής είναι και παραθέτει τις πηγές με τα ψέματα της Αντωνιάδου
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οι 2 Έλληνες καθηγητές που την κατηγορούν έχουν παραθέσει και πηγές , όπου δεν υπάρχει πουθενά η ερευνήτρια
Οι πηγές του άλλου καθηγητή του οποίου την ανάρτηση σου παρέθεσα πού ακριβώς είναι θα μου πεις;
Περιμένω απάντηση :morning1:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Περιμένω απάντηση :morning1:


Μα σου έγραψα


Για να τα δούμε ένα ένα:
1) Η Αντωνιάδου ΔΕΝ έχει δουλέψει ΠΟΤΕ στη ΝΑΣΑ, έχει παρακολουθήσει ένα summer camp από αυτά που διοργανώνει η ΝΑΣΑ για εκατοντάδες φοιτητές κάθε χρόνο. Προφανώς επιλέχθηκε γι αυτό, αλλά αυτό ΔΕΝ αποτελεί "δουλειά στη ΝΑΣΑ" είναι κάτι που έχουν κάνει κυριολεκτικά χιλιάδες φοιτητές. Τέλος, δεν έχει απολύτως καμιά άλλη σχέση με τη ΝΑΣΑ.
2) Η Αντωνιάδου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΑΒΕΥΤΕΙ από τη ΝΑΣΑ, εδώ η λίστα με όοολους/ες όσους έχουν πάρει όποιου είδους βραβείο από τη ΝΑΣΑ και το όνομα της προφανώς δεν υπάρχει πουθενά.
https://searchpub.nssc.nasa.gov/…/Agency_Awards_Historical_…
3) Η Αντωνιάδου ΔΕΝ κάνει έρευνα στην αναγεννητική ιατρική. Ένας από τους καθηγητές της ΕΙΧΕ ανακαλύψει ΜΙΑ τεχνητή τραχεία η οποία σε όσους ασθενείς δοκιμάστηκε δυστυχώς πέθαναν, αλλά και πάλι η ίδια δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αυτή την ανακάλυψη.
Η ίδια έχει συμμετάσχει στην συγγραφή 2-3 επιστημονικά άρθρα (σε κανένα πρώτο ή τελευταίο όνομα), ΔΕΝ έχει διδακτορικό ούτε γνωρίζουμε αν είναι ενεργός εγγεγραμμένη σε κάποιο διδακτορικό πρόγραμμα κάποιου πανεπιστημίου.
Εδώ ένα λινκ (το λινκ της pubmed υπάρχει επικάλυψη με μια άλλη κα Αντωνιάδου από την Πάτρα που φαίνεται να έχει σημαντική προσφορά!)
https://onlinelibrary.wiley.com/action/doSearch…
Η Αντωνιάδου δεν είναι καν (ακόμα;) επιστήμονας για πολλούς λοιπόν.

Για να το πούμε λιανά και να καταλαβαινόμαστε η "επιστήμονας" κα Αντωνιάδου είναι μια ΑΠΑΤΗ κατασκευασμένη από δεν ξέρω ποιους και με τι συμφέροντα μιντιακούς μηχανισμούς και η υπουργός Παιδείας με την πράξη βράβευσης της δείχνει μια βαθιά και προκλητική άγνοια και απαξίωση για την έρευνα και την επιστήμη στη χώρα.

Υπάρχουν δεκάδες (και ίσως εκατοντάδες) γυναίκες και άντρες επιστήμονες που διαπρέπουν κάθε μέρα σε πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού με εξαιρετικές ακαδημαϊκές επιτυχίες και ανακαλύψεις που λύνουν μεγάλα υπαρκτά προβλήματα του κόσμου μας.
Υπάρχουμε επίσης χιλιάδες άλλοι, λιγότερο καταξιωμένοι επιστήμονες γυναίκες και άντρες στην Ελλάδα και το εξωτερικό που έχουμε πολύ περισσότερες ακαδημαϊκές επιτυχίες και ανακαλύψεις που λύνουν υπαρκτά προβλήματα του κόσμου μας από τις ανύπαρκτες της Αντωνιάδου.
Όλοι και όλες αυτοί και αυτές δεν μπορούμε παρά να αισθανόμαστε θλίψη και οργή για αυτήν την απαράδεκτη ενέργεια της υπουργού Παιδείας... όχι για το ψέμα την απάτη και την απαξίωση αλλά για την βράβευση τους.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως θυμάμαι θεωρίες πως ο Ομπάμα δεν πήγε ποτέ στο Columbia. Αν κάνετε ένα γκουγκλάρισμα θα δείτε πως μόνο απίθανο δεν το λες.

Δεν καταλαβαίνω πάντως τι κάνει η NASA σήμερα. 'Εχω συνδέσει όλο το space innovation με τη SpaceX πλέον, στην οποία θεωρείται και πολύ πιο δύσκολο να γίνεις δεκτός.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Όπως επίσης η εταιρεία που έχει η Αντωνιάδου δεν έχει καν σαιτ ...
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή ομολογουμένως βαριέμαι λίγο, θα συνεχίσω την κολοκυθιά.
Μίλησες για 2 καθηγητές οι οποίοι, λες, παρέθεσαν πηγές για το πόσο απάτη είναι η Αντωνιάδου.
Την ανάρτηση του Βουγιούκου δεν την έχω τσεκάρει ακόμα όμως αν σε καίει τόσο σου υπόσχομαι να το κάνω.
Ο άλλος είναι ο Βάγος ο οποίος έχει γράψει ένα κατεβατό με "ίσως", "μάλλον", "απ'όσο γνωρίζω". Και ερωτώ η καημένη: πώς από αυτό το απόσπασμα ημερολογίου συμπεραίνεις εσύ ότι ισοπεδώνει την άλλη με πηγές;;;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επειδή ομολογουμένως βαριέμαι λίγο, θα συνεχίσω την κολοκυθιά.
Μίλησες για 2 καθηγητές οι οποίοι, λες, παρέθεσαν πηγές για το πόσο απάτη είναι η Αντωνιάδου.
Την ανάρτηση του Βουγιούκου δεν την έχω τσεκάρει ακόμα όμως αν σε καίει τόσο σου υπόσχομαι να το κάνω.
Ο άλλος είναι ο Βάγος ο οποίος έχει γράψει ένα κατεβατό με "ίσως", "μάλλον", "απ'όσο γνωρίζω". Και ερωτώ η καημένη: πώς από αυτό το απόσπασμα ημερολογίου συμπεραίνεις εσύ ότι ισοπεδώνει την άλλη με πηγές;;;


Για να τα δούμε ένα ένα:

1) Η Αντωνιάδου ΔΕΝ έχει δουλέψει ΠΟΤΕ στη ΝΑΣΑ, έχει παρακολουθήσει ένα summer camp από αυτά που διοργανώνει η ΝΑΣΑ για εκατοντάδες φοιτητές κάθε χρόνο. Προφανώς επιλέχθηκε γι αυτό, αλλά αυτό ΔΕΝ αποτελεί "δουλειά στη ΝΑΣΑ" είναι κάτι που έχουν κάνει κυριολεκτικά χιλιάδες φοιτητές. Τέλος, δεν έχει απολύτως καμιά άλλη σχέση με τη ΝΑΣΑ.
2) Η Αντωνιάδου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΑΒΕΥΤΕΙ από τη ΝΑΣΑ, εδώ η λίστα με όοολους/ες όσους έχουν πάρει όποιου είδους βραβείο από τη ΝΑΣΑ και το όνομα της προφανώς δεν υπάρχει πουθενά.
https://searchpub.nssc.nasa.gov/…/Ag...Historical_…
3) Η Αντωνιάδου ΔΕΝ κάνει έρευνα στην αναγεννητική ιατρική. Ένας από τους καθηγητές της ΕΙΧΕ ανακαλύψει ΜΙΑ τεχνητή τραχεία η οποία σε όσους ασθενείς δοκιμάστηκε δυστυχώς πέθαναν, αλλά και πάλι η ίδια δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αυτή την ανακάλυψη.
Η ίδια έχει συμμετάσχει στην συγγραφή 2-3 επιστημονικά άρθρα (σε κανένα πρώτο ή τελευταίο όνομα), ΔΕΝ έχει διδακτορικό ούτε γνωρίζουμε αν είναι ενεργός εγγεγραμμένη σε κάποιο διδακτορικό πρόγραμμα κάποιου πανεπιστημίου.
Εδώ ένα λινκ (το λινκ της pubmed υπάρχει επικάλυψη με μια άλλη κα Αντωνιάδου από την Πάτρα που φαίνεται να έχει σημαντική προσφορά!)
https://onlinelibrary.wiley.com/action/doSearch…
Η Αντωνιάδου δεν είναι καν (ακόμα επιστήμονας για πολλούς λοιπόν.

Δεν υπάρχει σαιτ εταιρείας που ισχυρίζεται η ίδια, όπως επίσης διώχθηκε από το πανεπιστήμιο.


ΥΓ : Να μεγαλώσω και άλλο τα γράμματα για να τα δεις ;
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΥΓ : Να μεγαλώσω και άλλο τα γράμματα για να τα δεις ;

Ο άλλος είναι ο Βάγος ο οποίος έχει γράψει ένα κατεβατό με "ίσως", "μάλλον", "απ'όσο γνωρίζω". Και ερωτώ η καημένη: πώς από αυτό το απόσπασμα ημερολογίου συμπεραίνεις εσύ ότι ισοπεδώνει την άλλη με πηγές;;;

Μάθε να κάνεις συζήτηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top