Τεχνολογία - Εργασία τεχνολογίας Β' Γυμνασίου.

ΔεΣποινETTA

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
βρηκες τον καταλληλο ανθρωπο γιατι εχω ενα αρχειο με ολα τα καθκοντα ολων των διευθυντων παραγωγης!!! για τον διευθυντη οικονομικων εχω τα εξης:
6. Τμήμα οικονομικών
Το τμήμα οικονομικών έχει την ευθύνη του ελέγχου και του συντονισμού των οικονομικών της εταιρείας. Ο έλεγχος των μετοχών, ο προϋπολογισμός της εταιρείας, η χρηματοδότηση των παραγωγικών διαδικασιών, τα φορολογικά, η μισθοδοσία κ.α. είναι μερικές από τις δραστηριότητες του.
Αναλυτικότερα ο υπεύθυνος του τμήματος αυτού:
α. Διαμορφώνει σε συνεργασία με τον νομικό σύμβουλο το καταστατικό της εταιρείας.
β. Καθορίζει την διαδικασία έκδοσης και πώλησης των μετοχών.
γ. Συντάσσει και διατηρεί καταλόγους με τα ονόματα και τα ποσοστά συμμετοχήςτων μετόχων της επιχείρησης
δ. Καθορίζει σύστημα ελέγχου των οικονομικών της εταιρείας.
ε. Φροντίζει για την ικανοποίηση των οικονομικών απαιτήσεων των διαφόρων τμημάτων της εταιρείας σύμφωνα με τις οικονομικές δυνατότητες που υπάρχουν.
στ. Υπολογίζει το κόστος παραγωγής και συντάσσει τον προϋπολογισμό της εταιρίας.
ζ. Αναλύει τις οικονομικές δυνατότητες και τις απαιτήσεις των διαφόρων τμημάτων για χρηματοδότηση, τις οποίες υποβάλλει στο Διοικητικό Συμβούλιο της επιχείρησης.
η. Οργανώνει σύστημα συναλλαγών της εταιρείας με τις τράπεζες
θ. Προβλέπει διαδικασίες για αποζημίωση πελατών που δεν εξυπηρετήθηκαν κατάλληλα από την εταιρεία.
ι. Φροντίζει για τα φορολογικά της εταιρείας.
ια. Καθορίζει το ύψος του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρίας μετά από συνεργασία με τον υπεύθυνο παραγωγής και το7υς υπεύθυνους των άλλων τμημάτων .
ιβ. Υπολογίζει το κόστος παραγωγής, το κέρδος της εταιρίας και το μέρισμα κάθε μετόχου.
ιγ. Προετοιμάζει τον ετήσιο ισολογισμό της εταιρίας
απο μια αλλη ιστοσελιδα βρηκα μονο αυτο:
Ø ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
· Υπολογίζει την τιμή πώλησης των προϊόντων (θα είναι η επιστολή προς το Γενικό διευθυντή).
· Είναι υπεύθυνος για τις αμοιβές του προσωπικού.
επισης μπορεις να γραψεις και αυτα που εχει μεσα το βιβλιο της τεχνολογιας(εμας ο κυριος μας ειπε οτι και να τα γραψουμε απο το βιβλιο δεν πειραζει, αρκει να κανουμε καλη παρουσιαση στην ταξη)
μπορεις να βρεις και μια ετοιμη εργασια απο την ιστοσελιδα του κυριου μας:
https://eclass.sch.gr/modules/docume...3%C9%C5%D3%20%CC%C1%C8%C7%D4%D9%CD%2007-08%29
https://eclass.sch.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jld!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Thank you so much:thanks::thanks::thanks::thanks:Με σώζεις από το πολύωρο ψάξιμο στο Internet ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
όχι έτοιμες εργασίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔεΣποινETTA

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Thank you so much:thanks::thanks::thanks::thanks:Με σώζεις από το πολύωρο ψάξιμο στο Internet ...

τπτ!!!!! κι αμα χρειαστεις τπτ αλλο εγω ειμαι εδω!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisani

Νεοφερμένος

Η xrisani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
σας παρακαλω βοηθηστε με....
ειμαι διευθυντης σχεδιασμου προιοντος και δεν ξερω τι πρεπει να γραψω....:what::what::what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jld!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ούτε εγώ ξέρω γλυκιά μου για να σε βοηθήσω:hmm::hmm::hmm:.Καλά,τι διάλεξες και εσύ;;;:PΠάντως εγώ γενικά δεν κατάλαβα τι πρέπει να γράψουμε στην γραπτή εργασία.Συγκεκριμένα πράγματα. Θα κάνεις αυτό,θα κάνεις εκείνο. Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις εσύ είμαι διευθύντρια οικονομικών...:):):no1::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jld!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τελικά θα σε χρειαστώ κα΄τι Δέσποινα.:D:DΜήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο ακριβής στη διεύθυνση γαιτί μπήκα ,αλλά μάταια ,δεν βρήκα τίποτα...:P:PΓενικότερα εξήγησέ μου λίγο τι πρέπει να γράψω γενικότερα στην γραπτή γιατί εγώ ακόμα δεν κατάλαβα...:D:D.Ο κύριός μας δεν μας λέει τίποτα....:'(:sick::s:stars::help::scared::crazy::warning:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny-4

Νεοφερμένος

Ο Johnny-4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
μήπως μπορει κανεις να μου δώσει πληροφορίες για τον διευθυντή προσωπικού???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Άστα!!! Και εμάς ο δικός μας καθηγητής είναι πέρα βρέχει!!!:ee: Εκτός από αυτό είμαι και εγώ διευθύντρια Marketing σε κρεατοβιομηχανία. Εσύ σε τί βιομηχανία είσαι διευθύντρια;?:hmm:
Γαλακτοβιομηχανία ,που να μην ήμουνα @#!*$$% :PΚαι εγώ επέμενα στην σοκολατοβιομηχανία και κανείς δεν με άκουγε:P
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ !!Αύριο πρέπει να την παραδώσω!!Ελπίζω να τα πάω καλά . . .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξάνδρα ΤΑΜ

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα ΤΑΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ψάξε στο βιβλίο που εξηγεί τα καθήκοντα κάθε διευθυντή και πιστεύω να καταλάβεις κατί μιας και όπως λες δεν σας λέει τίποτα ο καθηγητής σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΗ ΟΛΕ!!!

Νεοφερμένος

Η εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Thank you so much:thanks::thanks::thanks::thanks:Με σώζεις από το πολύωρο ψάξιμο στο Internet ...
και αυτη τ ιστοσελιδα θα σου ελεγα! ειναι πολυ καλη, θα δεις!!!!:no1::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Τίποτα δεν πρέπει να γράψεις. Να σχεδιάσεις πρέπει :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Λοιπόν μου έχουνε σπάσει τα νεύρα, τρεις μέρες τώρα (λάθος, πέντε είναι) προσπαθώ να αποκρυπτογραφήσω την παρακάτω ερώτηση. Για ρίχτε μια ανάγνωση και πείτε τι καταλάβατε. :iagree:

7. ΠΟΙΟΣ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΠΟΡΩΝ;
(ανθρωποώρες, εργατοώρες) Η ποιότητα εξαρτάται από την πείρα,
εκπαίδευση, εφυία, και άλλα πνευματικά ψυχικά και φυσικά
χαρακτηριστικά, που σε τελική ανάλυση προσδιορίζουν το βαθμό
εξειδίκευσης της εργασίας. Η εξειδίκευση αξιοποιείται με την παροχή από
την επιχείρηση κινήτρων, υλικών (π.χ. υψηλότεροι μισθοί, πριμ.
Προαγωγές, νομιμότητα) ή ηθικών ( π.χ. θέσεις τίτλοι) και αντικινήτρων
υλικών ( π.χ. μείωση μισθού , αφαίρεση πριμ. Μετάθεση , απόλυση) και
ηθικών (π.χ. χαμηλότερη θέση, τίτλοι, αφαίρεση προνομίων). Την παροχή
κινήτρων και αντικινήτρων θα πρέπει να συμπληρώνει η ύπαρξη γενικής
εργασιακής ειρήνης και διάθεσης για συνεργασία. Ο βαθμός αξιοποιήσεως
της εξειδικεύσεως ελέγχεται τελικά από το ύψος της παραγωγικότητας
εργασίας. Ο ανθρώπινος παράγοντας της επιχειρήσεως επηρεάζει το
προϊόν της ( ποσότητα/ ποιότητα) το κόστος του, το χρόνο παραγωγής και
τα κέρδη. Για να ελαττώσει την αλληλεξάρτηση η επιχείρηση μπορεί να
αλλάξει την τεχνολογία παραγωγής και να την κάνει εντάσεως κεφαλαίου
( π.χ. αυτοματισμός, ρομποτική Η/Υ) , να αναθέσει υπερεργολαβικά την
κατασκευή, ολική ή μερική.



Ευχαριστώ για το χρόνο σας.


Υπογραφή,
Α.Γ.Δ
(Απελπισμένος Γενικός Διευθυντής) :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jld!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
what can I say?:hmm::hmm:I don't know...What's that??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ναι, τώρα με φώτισες, είναι η αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ποιότητα εξαρτάται από την πείρα,
εκπαίδευση, ευφυία, και άλλα πνευματικά ψυχικά και φυσικά
χαρακτηριστικά, που σε τελική ανάλυση προσδιορίζουν το βαθμό
εξειδίκευσης της εργασίας
Το ποσο ευφυης ειναι καποιος ή το ποσες γνωσεις εχει αποκτησει και πειρα επηρεαζουν την ποιοτητα της εργασια και μας δειχνουν κατα ποσο εξειδικευμενος ειναι ενας υπαλληλος.Οσο πιο πολλες γνωσεις εχει τοσο αυξανεται η ποιοτητα εργασιας και παραλληλα εξειδικευεται πιο πολυ αφου εμβαθυνει συνεχως σε ενα τομεα

Η εξειδίκευση αξιοποιείται με την παροχή από
την επιχείρηση κινήτρων, υλικών (π.χ. υψηλότεροι μισθοί, πριμ.
Προαγωγές, νομιμότητα) ή ηθικών ( π.χ. θέσεις τίτλοι) και αντικινήτρων
υλικών ( π.χ. μείωση μισθού , αφαίρεση πριμ. Μετάθεση , απόλυση) και
ηθικών (π.χ. χαμηλότερη θέση, τίτλοι, αφαίρεση προνομίων).
Ενας υπαλληλος για να εξειδικευτει χρειαζεται καποια κινητρα γιατι απο μονος του δεν πιστευω οτι θα το κανει.Του ταζουν λοιπον μισθο και προαγωγες αν εμβαθυνει στο αντικειμενο του και εχουν και ως εσχατη λυση την απολυση αν τελικα δεν δεχτει να εξειδικευτει

Την παροχή
κινήτρων και αντικινήτρων θα πρέπει να συμπληρώνει η ύπαρξη γενικής
εργασιακής ειρήνης και διάθεσης για συνεργασία.
Ολα αυτα ομως σε ειρηνικο επιπεδο..δηλαδη αμα δεν θελει να εξειδικευτει δεν θα τον απολυσουν κατευθειαν αφηνουν ενα περιθωριο.Ωστοσο οταν μπαινεις σε μια επιχειρηση υπαρχει η προυποθεση της διαθεσης για συνεργασιας οποτε η απολυση ειναι απλα μια τελευταια λυση

Ο βαθμός αξιοποιήσεως
της εξειδικεύσεως ελέγχεται τελικά από το ύψος της παραγωγικότητας
εργασίας. Ο ανθρώπινος παράγοντας της επιχειρήσεως επηρεάζει το
προϊόν της ( ποσότητα/ ποιότητα) το κόστος του, το χρόνο παραγωγής και
τα κέρδη.
Εξειδικευεται λοιπον ο υπαλληλος αλλα υπαρχουν πολυ βαθμοι εξειδικευσης..Μπορει να εξειδικευτει πολυ-λιγο κτλ κτλ.Το ποσο λοιπον υφισταται εξειδικευση φαινεται στην παραγωγη-στα κερδη κτλ.Αν πχ καποιος εξειδικευτει στο να βαζει τα καλωδια σε ενα αυτοκινητο στο τελος θα το κανει πολυ γρηγορα ετσι μειωνεται ο χρονος παραγωγης-το κοστος-το ποσοστο λαθους και αυξανεται η παραγωγη και τα κερδη


Για να ελαττώσει την αλληλεξάρτηση η επιχείρηση μπορεί να
αλλάξει την τεχνολογία παραγωγής και να την κάνει εντάσεως κεφαλαίου
( π.χ. αυτοματισμός, ρομποτική Η/Υ) , να αναθέσει υπερεργολαβικά την
κατασκευή, ολική ή μερική.
Εδω νομιζω εννοει οτι για να σταματησει να εξαρταται η επιχειρηση απο την χαμηλης ποιοτητας τεχνολογιας θα διαθεση καποιο κεφαλαιο ετσι ωστε να αποκτηση υπερσυγχρονα μηχανηματα που θα αυξησουν την παραγωγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι δεν είναι ερώτηση. Είναι μια ερώτηση, και όλο το από κάτω η απάντηση:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν ξέρει που παν τα τέσσερα με λίγα λόγια...

Φχαριστώ, θα δω τι θα κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napo1234512345

Νεοφερμένος

Ο napo1234512345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
βοηθειαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εχω δημοσιων σχεσεων κ πρεπει να γραψω για τον ρολο μου, και το παραδινω αυριο.....
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisani

Νεοφερμένος

Η xrisani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω τησ εδωσα την εργασια μου παντως...μου πηρε μια σελιδα...:P...
δεν ξερω για οικονομικων ψαξε στο google κατι 8α εχει....εγω εκανα μια καλη αντιγραφει του βιβλιου μου...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top