Ερασιτεχνική αστρονομία

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Παιδια αν ξερετε να μου πειτε γιατι εγινε αυτο πειτε μου...
μια μερα στις 5 η ωρα βγηκα στην ταρατσα στο εξοχικο να χαζεψω και βλεπω ενα πολυ φωτεινο, νομιζω ηταν η Αφροδιτη τετοια ωρα. Οποτε το κοιταω το κοιταω και ξαφνικα αρχισε να σβηνει αργα...! Εσβησε μεχρι που εγινε πολυ αμυδρο και μετα απο κανα μισο λεπτο περιπου ξανα αναψε!!! Μετα απο κανα πενταλεπτο επαναληφθηκε αυτο το πραγμα... εχετε καμια εξηγηση;
Πιθανοτατα εκεινη τη μερα θα ειχε συννεφα και αυτο που ειδες ειτε πλανητης ηταν ειτε οτιδηποτε αλλο θα κρυβοταν πισω απο τα συννεφα και θα ερχοταν ξανα στην επιφανεια μετα απο τα χρ διαστηματα που ανεφερες..ωστοσο στο λεω με καποια επιφυλαξη γιατι δεν ημουν μπροστα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όχι δεν ήταν η Αφροδίτη.Καταρχάς δεν ήταν πλάνητης από τη στιγμή που τρεμόσβηνε το αντικείμενο που είδες.Πίστευω πως ήταν κανένα αστέρι και τρεμόσβηνε λόγω φωτορύπανσης και όχι λόγω συννέφων που αναφέρθηκε.Τα συννέφα καλύπτουν το οπτικό πεδίο δεν κάνουν το αντικείμενο να τρεμοσβήνει.Αλλά πιθανότατα και η πιο λόγικη εξήγηση είναι ότι το αντικείμενο αυτό ήταν ''διερχόμενος'' δορύφορος.Τόσοι περνάνε κάθε μέρα!!!:D

Νομιζα ημουν λιγο σαφης αλλα θα το επισημανω. Δεν τρεμοσβησε. Εσβηνε αργα για μερικα δευτερολεπτα και εμεινε ετσι για σχεδον μισο λεπτο (ισως και παραπανω) και μετα αναψε ξανα αργα. Δορυφορος δεν αποκλειεται ισως. Αλλα το ειδα με το τηλεσκοπιο βασικα, πλανητης μου φανηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν νομίζω να ήταν πλάνητης..αν ήταν τότε λογικά θα περασε κάνα σύννεφο που να το προκάλεσε...Αλλά πιο λογικό βρίσκω να ήταν δορυφόρος...Έχεις τηλέσκοπιο???Τι μάρκα?:D

Δεν ειχε συννεφα ηταν πεντακαθαρος ο ουρανος και δεν σταματησε να φαινεται τελειως οπως και θα ηταν λογικο αν περνουσε συννεφο απλως ειχε πολυ αμυδρο φως, ηταν σαν να αναβεις και να σβηνεις ενα φως με ροοστατη... Δε ξερω, το ειδα με το τηλεσκοπιο και μου εμοιαζε με την Αφροδιτη αλλα ηταν θολα...Ενα Skywatcher δε θυμαμαι μοντελο ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Την ίδια μάρκα έχω και εγώ!!!:D
Αφού δεν υπήρχαν σύννεφα,πίστευω πως ήταν δορύφορος..θυμάσαι τι ώρα ήταν??

5-5.30 το πρωι προς βορειοανατολικα. Αν ηταν δορυφορος δε θα τον εβλεπα να κινειται πιο γρηγορα με το τηλεσκοπιο...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Τσέκαρε στο heavens above.
Αλλά δεν νομίζω να ήταν δορυφόρος αφού λες ότι ήταν τόσο φωτεινό που το πέρασες για την Αφροδίτη...Ακόμα και ο ISS να ήταν δεν είναι τόσο φωτεινός.
Σίγουρα δεν υπήρχε κάπου πολύ αραιή νέφωση που να μην τον καλυπτε τελείως αλλά απλα φαινόταν σαν να αυξομειωνόταν η λαμπρότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν τον ειδα απο ηρακλειο και επισης το ειδα το καλοκαιρι (και δεν ειναι βορειοανατολικα αυτο που βρηκες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αφού το είδες βορειοανατολικά τότε σίγουρα ήταν η Αφροδίτη. Το ότι έγινε αμυδρότερο ίσως οφείλεται σε κάποιο αραιό σύννεφο που δύσκολα διακρίνεται 5-5:30 το πρωί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Αφού το είδες βορειοανατολικά τότε σίγουρα ήταν η Αφροδίτη. Το ότι έγινε αμυδρότερο ίσως οφείλεται σε κάποιο αραιό σύννεφο που δύσκολα διακρίνεται 5-5:30 το πρωί!
Αυτο ακριβως λεω και εγω..και μαλλον αυτο ειδες φιλη μου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Aκριβώς αυτό είπα και εγώ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε ξερω ρε παιδια ηταν πεντακαθαρος ο ουρανος... και στις 5.30 δεν ειναι σκοτεινα το καλοκαιρι. Και επισης δεν εγινε μια φορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Δε ξερω ρε παιδια ηταν πεντακαθαρος ο ουρανος... και στις 5.30 δεν ειναι σκοτεινα το καλοκαιρι. Και επισης δεν εγινε μια φορα...
χμ...εγω παντως πιστευω πως συνεβη αυτο που σου ειπα...:D:D:D
ωστοσο δεν ειμαι και απολυτα σιγουρη...ειδικα αν δεν ηταν και βραδυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Σας λέει ότι ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος...!!!Που μιλάει το κορίτσι??!!

Κάθε μέρα είναι ορατοί με γυμνό μάτι αρκετές δεκάδες διαφορετικοί δορυφόροι. Κάνουν την εμφάνισή τους για λίγες ώρες μετά την δύση ή λίγες ώρες πριν την ανατολή του ηλίου. Εξαίρεση αποτελεί το καλοκαίρι όπου πολλές φορές τεχνητοί δορυφόροι είναι ορατοί ακόμα και κατά την διάρκεια όλης της νύχτας. Αυτό συμβαίνει διότι για να είναι ορατοί οι δορυφόροι πρέπει και να φωτίζονται επαρκώς από τον ήλιο αλλά και να είναι ο παρατηρητής στο σκοτάδι. Αυτό συμβαίνει όταν ο ήλιος δεν είναι ούτε πάνω από τον ορίζοντα αλλά ούτε και πολύ χαμηλά από αυτόν. Προφανώς, η πιο βολική ώρα για παρατήρηση είναι κοντά στην δύση. Από τους ορατούς δορυφόρους σε μια μέρα, οι πιο πολλοί είναι λαμπρότητας από 3 ως 4 δηλαδή μέτριας λαμπρότητας (αλλά και πάλι εύκολα ορατοί με γυμνό μάτι) ενώ συνήθως υπάρχουν και μερικοί πιο λαμπροί δορυφόροι (λαμπρότητας 1 με 2) και πιο σπάνια δορυφόροι μεγίστης λαμπρότητας (-1 με 0).

Οι δορύφοροι δεν περνάνε από όρισμενες πόλεις...αλλά από παντού σε διαφορετική ώρα..Πίστευω πως ήταν δορύφορος ή ακόμα και αεροπλάνο..

Nansy η Αφροδιτη εχει λαμπρότητα αυτό το μήνα -4,9. Τον Ιούλιο είχε -4,1.
Ουτε -1 ούτε 0. Πιστεύεις οτι θα μπορούσε ενας δορυφόρος να φαινεται τοσο λαμπρος που να τον μπερδευες με την Αφροδίτη?
Ίσως τελικά ήταν αεροπλάνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αφού είπε οτι το παρατηρούσε με τηλεσκόπιο, δεν θα καταλάβαινε οτι είναι αεροπλάνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ναι σωστά δεν το ειδα.
Οποτε δεν ηταν αεροπλάνο.
Αλλα λογικά ουτε και δορυφόρος.
Λέει οτι απο το τηλεσκόπιο έμοιαζε με πλανήτη.
@Κrou μπές εδώ και ρώτα: www.astrovox.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ευχαριστω θα μπω και θα ρωτησω...
Αεροπλανο σιγουρα δεν ηταν γιατι το κοιτουσα για κανα δεκαλεπτο και ηταν στην ιδια θεση.
Δορυφορος μου φαινεται δυσκολο να ηταν γιατι ηταν το πιο φωτεινο αντικειμενο σε ολο τον ουρανο εκεινη την ωρα...κλασικο χαρακτηριστικο της Αφροδιτης


Κατι ασχετο με αυτο αλλα σχετικο με το θεμα

Ο κρονος, το καλοκαιρι, που μπορει να φανει; Κοντα σε ποιους αστερισμους; Και τι ωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα παιδια.Ενας δορυφορος μπορει να ξεπερασει την αφροδιτη σε φαινομενη λαμπροτητα,αλλα μονο στιγμιαια!Εφ'οσον ομως μιλαμε για πρωινο ουρανο,σχεδον σιγουρα αναφερεστε στην αφροδιτη.Και για να απαντησω στο μελος krou,ο κρονος φαινεται χειμωνα και ανοιξη συνηθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ναι αυτη την εποχη αν δεν κανω λαθος φαινεται ισως λίγο στο λυκοφως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ο Κρόνος βρίσκεται στον αστερισμό της Παρθένου και οι δακτύλιοί του είναι αόρατοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ok ευχαριστω παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top