Ερασιτεχνική αστρονομία

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Ειναι γεγονος οτι στη χωρα μας οι προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης στην αστρονομια ειναι λιγες...Λιγοι βεβαια ειναι και αυτοι που τις αναζητουν. Παντως οπως αναφερθηκε αν καποιος τελειωσει σε 4-5 χρονια και με καλο βαθμο ενα φυσικο τμημα εδω,εξω θα ειναι περιζητητος.Στη συνεχεια μπορει να κυνηγησει και καποια θεση στην ελλαδα.Και γενικως περα απο την αστρονομια,τα μεταπτυχιακα της φυσικης περιλαμβανουν περιπου 150 διαφορετικες ειδικοτητες,διευκολυνοντας ετσι την αποκατασταση.Δεν πας φυσικο μονο για να διοριστεις οπως πολλοι λανθασμενα νομιζουν..


Bασικά, θα ήθελα να ασχοληθώ με μαθηματική (αριθμητική) μοντελοποίηση σε θέματα Αστρομετεωρολογίας. Όμως λυπάμαι, που η χώρα μας, δεν δείχνει την απαιτούμενη σοβαρότητα στις θετικές επιστήμες τόσο από επιστημονικής-ερευνητικής άποψης όσο και από επαγγελματικής άποψης. :(

Φίλε koyote, δεν πιστεύω ότι είναι λίγοι οι λάτρεις της Αστρονομίας...λίγες (έως ανύπαρκτες, εκτός του Αστεροσκοπείου) είναι οι εργασιακές θέσεις. Υπολόγισε πόσοι Μαθηματικοί και Φυσικοί πτυχιούχοι, συνεχίζουν ερευνητικά στο αντικείμενο αυτό...και δυστυχώς είναι άνεργοι ή υποαπασχολούνται ή εργάζονται σε διαφορετικά πεδία (π.χ. καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, υπάλληλοι σε τράπεζες,...κτλ). :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Μόνο η ιδέα μου αρέσει πάρα πολύ.
Το κακό είναι ότι θέλω να ξεκινήσω και δεν ξέρω πως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagg

Νεοφερμένος

Η Βαγγελιτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μόνο η ιδέα μου αρέσει πάρα πολύ.
Το κακό είναι ότι θέλω να ξεκινήσω και δεν ξέρω πως.

υπαρχουν πολλοι τροποι και πολλοι οργανισμοι που εχεις την δυνατοτητα να γινεις μελος καθως και πολλες σελιδες στο διαδικτιο:D..σταδιακα,μεσα απο αυτα αλλα και απο βιβλια μπορεις να αρχισεις να μαθαινεις+να μπαινεις σαυτον τον..θαυμαστο κοσμο:xixi: το ιδιο εκανα και..κανω και εγω!!
-----------------------------------------
Ειναι γεγονος οτι στη χωρα μας οι προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης στην αστρονομια ειναι λιγες...Λιγοι βεβαια ειναι και αυτοι που τις αναζητουν..
Παντως οπως αναφερθηκε αν καποιος τελειωσει σε 4-5 χρονια και με καλο βαθμο ενα φυσικο τμημα εδω,εξω θα ειναι περιζητητος.Στη συνεχεια μπορει να κυνηγησει και καποια θεση στην ελλαδα.Και γενικως περα απο την αστρονομια,τα μεταπτυχιακα της φυσικης περιλαμβανουν περιπου 150 διαφορετικες ειδικοτητες,διευκολυνοντας ετσι την αποκατασταση.Δεν πας φυσικο μονο για να διοριστεις οπως πολλοι λανθασμενα νομιζουν..

συμφωνο και εγω μαζι σου σαυτο-και στεναχωριεμαι που δυστυχως η ελλαδα δεν προσφερει τις καταλληλες συνθηκες και ευκαιριες σαυτους τους τομεις..κριμα...
*επισης..σιγουρα δεν πας φυσικο μονο για να διοριστεις.(ειναι μια λυση για να μεινεις ομως ελλαδα.)μπορουν να σου ανοιχτουν διαπλατα τοσες πορτες(στο εξωτερικο συνηθως) και αυτο ειναι το καλυτερο απο ολα...:D εγω συγκεκριμενα εκει θελω να περασω...και ανυπομονω τοσο πολυ..!:xixi:
-----------------------------------------
Εγω μπαινω φετος στο φυσικο,με σκοπο να σπουδασω αστρονομια...


συγχαρητηρια και απο μενα!!
και εμενα αυτος ειναι ο ...πολυποθητος στοχος μου:D
φυσικη..και υστερα εξειδικευση στην αστρονομια:D:iagree:
οπως λεω και απο πανω...ανυπομονω το0σο πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μόνο η ιδέα μου αρέσει πάρα πολύ.
Το κακό είναι ότι θέλω να ξεκινήσω και δεν ξέρω πως.

Βλέπω οτι μένουμε και κοντά...:)
Στείλε μου πμ αν θες να σε βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Οι λατρεις της αστρονομιας δεν ειναι λιγοι,ειναι παρα πολλοι...Αλλα δεν αποφασιζουν ολοι τους να ασχοληθουν επαγγελματικα..Απο εκει και περα αμα θελετε να ασχοληθειτε με το αντικειμενο και το αγαπατε πολυ καντε το,και αν οχι στην ελλαδα στο εξωτερικο θα βρειτε αποκατασταση..Θελει ομως μερακι..
Εγω το εχω,και θα ασχοληθω με τη συγχρονη φυσικη,ειτε ειναι αστρονομια ειτε κατι αλλο παρεμφερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μα φυσικα και δεν κοιταμε την παρτη μας ελενη!Αλλιως δε θα γραφαμε σε αυτο το thread και θα τα κρατουσαμε για τον εαυτο μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τα εχω και τα δυο και ειναι απαιχτα! :no1: Αλλα παρομοια ξερεις;

Λοιπόν:
Worldwide Telescope
SkyOrb VR08
Stellarium
Cartes du Ciel
Celestia

Ελπίζω να βοήθησα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους σας για την προσφορά σας να με βοηθήσετε!
Όποιοι φίλοι έχετε την καλή διάθεση ας μου στείλετε πμ!
Όλες οι βοήθειες είναι δεκτες!
(δεν σκεφτομαι να ξεκινησω αμεσως τωρα...αλλα κάτι μαζεύω,κάτι τα κάλαντα....θα μαζευτούν σιγά σιγά για ένα τηλεσκοπιάκι!)
-----------------------------------------
Αααα και κάτι άλλο!
Φίλη Vagg αν θες πες μου για τα φορα σε σχέση με την αστρονομία με τα οποία ξεκίνησες εσύ...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Έχεις πμ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
οπα δνε ειχα προσεξει το τοπικ!
περαστε καιμια βολτα απο εδω: www.astrovox.gr


και ρωτηστε ο,τι θελετε


και παρεπιμπτωντος ετοιμαζω κατι πολυ για ολους εμας τους αρχαριους!χα..χα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μιχάλη τι ετοιμάζειιις?
Πες πες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagg

Νεοφερμένος

Η Βαγγελιτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
συμφωνω και εγω με το μιχαλη! το αστροβοξ ειναι φοβερο site-μαθαινεις πολλα και πολυ ενδιαφερον!
(ellilili exeis π.μ που σου γραφω-δες οποτε μπορεις:D)
**χμμ...για ολους τους αρχαριους? τι ετοιμαζεισ λοιπον?:P:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ναι σου απάντησα και εγω :)
γραφεις στο αστροβοξ?
και εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagg

Νεοφερμένος

Η Βαγγελιτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ναιι! τα λεμε κ απο κει λοιπον:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ναι :)
Είσαστε ευχαριστημενοι απο τις εκδηλώσεις για το IYA?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
θα δειτε σε λιγο καιρο,ελπιζω να σας αρεσει,γιατι εχω ριξει ποοοολλη δουλεια!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagg

Νεοφερμένος

Η Βαγγελιτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ναι :)
Είσαστε ευχαριστημενοι απο τις εκδηλώσεις για το IYA?

νομιζω οι εκδηλωσεις ηταν αρκετες στη διαρκεια του χρονου ομως οχι πως δε θα μπορουσε να ειναι και περισσοτερες.κοντα μου βεβαια(χιοσ) δεν εγινε καμια αλλα ενταξει..δεν υπαρχουν και πολλοι που να ασχολουνται ουτε θα ελεγα και οι καταλληλες συνθηκες:/αρα ισως λιγο δικαιολογημενα den εγιναν..
τωρα συγκεκριμενα εγω θελω να παω αλεξανδρουπολη αλλα δεν νομιζω να τα καταφερω..:( :'(μακαρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Τι θα λέγατε, σε αυτό το topic να συζητούσαμε διεξοδικά μέσω φυσικής και μαθηματικών διάφορα θέματα που άπτονται της αστρονομίας, της θεωρητικής/ μαθηματικής φυσικής, της αστροφυσικής ή/ και της αστρομετεωρολογίας; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Τι θα λέγατε, σε αυτό το topic να συζητούσαμε διεξοδικά μέσω φυσικής και μαθηματικών διάφορα θέματα που άπτονται της αστρονομίας, της θεωρητικής/ μαθηματικής φυσικής, της αστροφυσικής ή/ και της αστρομετεωρολογίας; :)
Μμμ.. Ακουγεται ενδιαφερον!..
Εχεις κατι συγκεκριμενο κατα νου;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Μμμ.. Ακουγεται ενδιαφερον!..
Εχεις κατι συγκεκριμενο κατα νου;:)

Βασικά, έλεγα να χωρίζαμε την θεματολογία σε 3 μέρη:


  • Μαθηματικά θεμέλια: Νευτώνεια Μηχανική, Διαφορική Γεωμετρία, Συνήθεις & Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις, Μη Γραμμική Ανάλυση & Θεωρία Χάους, Άλγεβρες Lie, Θεωρία Δυναμικού.
  • Φυσική εισαγωγή: Μηχανική Ρευστών, Μηχανική Lagrange-Hamilton, Ειδική και Γενική Σχετικότητα, Ηλεκτροδυναμική, Κβαντική Μηχανική, Στατιστική Φυσική, Ηλεκτρισμός & Οπτική, Στοιχεία Πυρηνικής - Ατομικής & Σωματιδιακής Φυσικής.
  • Αστρονομία & Αστροφυσική: Ουράνιος Μηχανική, Στοιχειώδη Σωματίδια, Κοσμολογία, Αστέρες & Αστρικά Φάσματα, Σφαιρική Τριγωνομετρία, Ημερολόγια, Τρίγωνα Θέσης, Τροχιακή Δυναμική, Μαθηματικά Μοντέλα Δομής Αστέρων, Ηλιακό Σύστημα, Παραγωγή & Διάδοση Ακτινοβολίας, Στοιχεία Φυσικής Ατμόσφαιρας, Γαλαξίες, Στοιχεία Φυσικής Μεσοαστρικής Ύλης, Εκλείψεις....
και ότι άλλο προκύψει στην πορεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top