Επιτραπέζια Παιχνίδια Στρατηγικής

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
risk κανείς;

Πολύ καλό. Έχω φτάσει μέχρι και 3 φορές τη μέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εδώ είμαστε! Εδώ και κάμποσο καιρό έχω κολλήσει με ένα γαμάτο παιχνιδάκι, που έχει κάνει πάταγο κυρίως στην Γαλλία, πολύ επίσης στην Γερμανία και έχω συναντήσει και Έλληνες που το έχουν.






  • Παιχνίδι με κάρτες. Ούτε περίεργα πιόνια, ούτε τίποτα. Μόνο κάρτες και κέρματα.
  • Πολύ απλός μηχανισμός: παίρνεις 7 κάρτες, παίζεις την μία, πασάρεις τις υπόλοιπες στον διπλανό σου.
    Αυτό το κάνεις 6 x 3 = 18 φορές και τέλος παιχνιδιού! :) Ο παίχτης με τους περισσότερους πόντους στο τέλος κερδίζει.
  • Πολύ γρήγορο παιχνίδι, αφού το σετάρεις: το online κρατάει 10 λεπτά, το live κρατάει 20-30 λεπτά max.
  • Κατάλληλο από 3-7 άτομα. Δεν απαιτεί fixed αριθμό όπως το tichu.
  • Το παιχνίδι προσαρμόζεται πανεύκολα ακόμα και με 7 άτομα, μιας και πρακτικά όλοι οι παίχτες παίζουν ταυτόχρονα.
  • Ενδιαφέρον και replayable, μιας και υπάρχουν 7 διαφορετικοί τρόποι για να πάρετε πόντους. Οπότε κάθε παιχνίδι είναι και διαφορετικό. Πολύ "χαλαρό" για στρατηγικής.
Και ένα review στα Ελληνικά, στο BoardGameGeek.
Το έχει η Kaissa.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Stratego. πολύ καλό παιχνίδι, το είχα λιώσει παλιά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
:laugh:
Εδώ είμαστε! Εδώ και κάμποσο καιρό έχω κολλήσει με ένα γαμάτο παιχνιδάκι, που έχει κάνει πάταγο κυρίως στην Γαλλία, πολύ επίσης στην Γερμανία και έχω συναντήσει και Έλληνες που το έχουν.






  • Παιχνίδι με κάρτες. Ούτε περίεργα πιόνια, ούτε τίποτα. Μόνο κάρτες και κέρματα.
  • Πολύ απλός μηχανισμός: παίρνεις 7 κάρτες, παίζεις την μία, πασάρεις τις υπόλοιπες στον διπλανό σου.
    Αυτό το κάνεις 6 x 3 = 18 φορές και τέλος παιχνιδιού! :) Ο παίχτης με τους περισσότερους πόντους στο τέλος κερδίζει.
  • Πολύ γρήγορο παιχνίδι, αφού το σετάρεις: το online κρατάει 10 λεπτά, το live κρατάει 20-30 λεπτά max.
  • Κατάλληλο από 3-7 άτομα. Δεν απαιτεί fixed αριθμό όπως το tichu.
  • Το παιχνίδι προσαρμόζεται πανεύκολα ακόμα και με 7 άτομα, μιας και πρακτικά όλοι οι παίχτες παίζουν ταυτόχρονα.
  • Ενδιαφέρον και replayable, μιας και υπάρχουν 7 διαφορετικοί τρόποι για να πάρετε πόντους. Οπότε κάθε παιχνίδι είναι και διαφορετικό. Πολύ "χαλαρό" για στρατηγικής.
Και ένα review στα Ελληνικά, στο BoardGameGeek.
Το έχει η Kaissa.

:laugh: Κόλλημα είναι παιδιά, συμφωνώ. Μου' μαθε ο από πάνω και δεν μπορώ να ξεκολλήσω :P :laugh:
Μπορείτε να παίξετε στο BSW(BrettSpielWelt) online, 10 λεπτά είναι max η διάρκεια ενός παιχνιδιού.
Επίσης, είναι ωραίο και το θέμα του παιχνιδιού, τα 7 θαύματα του αρχαίου κόσμου.
Το πιο όμορφο σε αυτό το παιχνίδι, είναι το ότι, καθώς οι κάρτες αλλάζουν χέρια, πρέπει ταυτόχρονα να παίζεις κάρτες που ωφελούν εσένα, αλλά και να παίζεις κάρτες που στη συνέχεια θα χρειαζόταν και ο διπλανός σου.
Δηλαδή, παρ' όλο που είναι παιχνίδι με κάρτες, και θεωρητικά μπορεί να σου πετύχουν οποιεσδήποτε, ο παράγοντας τύχη είναι το πολύ 30-35 %.
Δοκιμάστε το, αξίζει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εδώ είμαστε! Εδώ και κάμποσο καιρό έχω κολλήσει με ένα γαμάτο παιχνιδάκι, που έχει κάνει πάταγο κυρίως στην Γαλλία, πολύ επίσης στην Γερμανία και έχω συναντήσει και Έλληνες που το έχουν.






  • Παιχνίδι με κάρτες. Ούτε περίεργα πιόνια, ούτε τίποτα. Μόνο κάρτες και κέρματα.
  • Πολύ απλός μηχανισμός: παίρνεις 7 κάρτες, παίζεις την μία, πασάρεις τις υπόλοιπες στον διπλανό σου.
    Αυτό το κάνεις 6 x 3 = 18 φορές και τέλος παιχνιδιού! :) Ο παίχτης με τους περισσότερους πόντους στο τέλος κερδίζει.
  • Πολύ γρήγορο παιχνίδι, αφού το σετάρεις: το online κρατάει 10 λεπτά, το live κρατάει 20-30 λεπτά max.
  • Κατάλληλο από 3-7 άτομα. Δεν απαιτεί fixed αριθμό όπως το tichu.
  • Το παιχνίδι προσαρμόζεται πανεύκολα ακόμα και με 7 άτομα, μιας και πρακτικά όλοι οι παίχτες παίζουν ταυτόχρονα.
  • Ενδιαφέρον και replayable, μιας και υπάρχουν 7 διαφορετικοί τρόποι για να πάρετε πόντους. Οπότε κάθε παιχνίδι είναι και διαφορετικό. Πολύ "χαλαρό" για στρατηγικής.
Και ένα review στα Ελληνικά, στο BoardGameGeek.
Το έχει η Kaissa.

Καλό,παρόμοια φάση είναι και το Smallworld.

Αλλά για 'μένα προσωπικά δύο είναι τα παιχνίδια που μπορώ να καίγομαι για ώρες:
Dungeons & Dragons v. 3,5 (δεν έχω κάτι άλλο να πω)
Arkham Horror
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Stratego και Risk επαιζα παλια.Πολυ ωραια παιχνιδια ειδικα το Stratego.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Stratego, Cluedo, Monopoly 3 πολύ αγαπημένα επιτραπέζια.. (Stratego δεν είχα ποτέ αλλά είχαν όλοι οι φίλοι μου και το καίγαμε :P)
Όμως το αγαπημένο παιχνίδι είναι το Risk , ακόμα μου αρέσει πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Jungle Speed
Dixit κ' Dixit Odyssey
Bausuck

ωραια παιχνιδια για παρεα και με γέλιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ποτέ δεν έχω καταλάβει γιατί η Monopoly είναι ακόμα τόσο δημοφιλές παιχνίδι. Επειδή ήταν "καλό" παιχνίδι στα '30s δεν σημαίνει ότι είναι πρέπει να είναι και σήμερα...

Όσα expansions / editions κι αν βγάλουν, υπάρχουν κάποια βασικά ελαττώματα: το βασικότερο για μένα, ότι δεν έχει έναν ΣΩΣΤΟ μηχανισμό τερματισμού, σαν κλασικό Αμερικάνικο παιχνίδι. Τα περισσότερα Ευρωπαϊκά / Γερμανικά παιχνίδα (Euro games, τα λέμε), έχουν έναν μηχανισμό, πχ: «το παιχνίδι τελειώνει όταν τελειώσουν οι κάρτες» ή «όταν τελειώσουν τα υλικά». Αλλά όχι, η Monopoly που δεν θέλει και τόση ιδιαίτερη σκέψη, μπορεί να κυλήσει επί ώρες. Οκ, έχει σαν επίσημο κανόνα να φέρεις σε χρεωκοπία όλους τους υπόλοιπους παίχτες, αλλά δεν είναι εύκολο.

Έπειτα, φυσικά σαν κλασικό Αμερικάνικο παιχνίδι, έχει player elimination -- πώς το λέμε, "αποβολή παιχτών". Όταν ένας παίχτης χρεωκοπήσει απλώς βγαίνει εκτός παιχνιδιού και παρακολουθεί τους υπολοίπους να παίζουν. :confused: Κάτι που έχει και το Bang! πχ, και επισης δεν μου αρέσει. Ή, ακόμα χειρότερα, συνήθως από νωρίς καταλαβαίνεις στην monopoly ποιος παίχτης δεν θα πάρει λεφτά και θα χάσει. Αλλά όχι, είναι υποχρεωμένος να κάνει κύκλους και να παίρνει λεφτά απ' το start μέχρι να πέσει σε κάνα ξενοδοχείο για να χρεωκοπήσει και να γλιτώσει, επιτέλους.

Ένα σωστό euro game πρέπει να κρατά όλους τους παίχτες εντός παιχνιδιού μέχρι το τέλος. Τώρα για όσους αγαπάνε την monopoly τι να πω... μάλλον δεν ξέρουν να παίζουν ή δεν έχουν δει ποτέ ένα καλό euro game!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Εγώ εχω ένα που λέγεται power η απόλυτη κυριαρχία ωραίο είναι
https://boardgamegeek.com/boardgameversion/199761/greek-edition



Επίσης έχω το splash , την σταφυλοπαγίδα, το κερδίστε χάνοντας, ποντικοπαγίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,780 μηνύματα.
Το Risk μου άρεσε και εμένα πολύ, αν και δεν το είχα ποτέ. Πριν λίγο καιρό με έπιασε νοσταλγία και το κατέβασα στον υπολογιστή. Απλό παιχνιδάκι, με bots ή normal players, που ακολουθεί πιστά το επιτραπέζιο. Όποιος το θέλει, μπορεί να το βρει πολύ εύκολα στον Κόλπο των Πειρατών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ποτέ δεν έχω καταλάβει γιατί η Monopoly είναι ακόμα τόσο δημοφιλές παιχνίδι. Επειδή ήταν "καλό" παιχνίδι στα '30s δεν σημαίνει ότι είναι πρέπει να είναι και σήμερα...

Όσα expansions / editions κι αν βγάλουν, υπάρχουν κάποια βασικά ελαττώματα: το βασικότερο για μένα, ότι δεν έχει έναν ΣΩΣΤΟ μηχανισμό τερματισμού, σαν κλασικό Αμερικάνικο παιχνίδι. Τα περισσότερα Ευρωπαϊκά / Γερμανικά παιχνίδα (Euro games, τα λέμε), έχουν έναν μηχανισμό, πχ: «το παιχνίδι τελειώνει όταν τελειώσουν οι κάρτες» ή «όταν τελειώσουν τα υλικά». Αλλά όχι, η Monopoly που δεν θέλει και τόση ιδιαίτερη σκέψη, μπορεί να κυλήσει επί ώρες. Οκ, έχει σαν επίσημο κανόνα να φέρεις σε χρεωκοπία όλους τους υπόλοιπους παίχτες, αλλά δεν είναι εύκολο.

Έπειτα, φυσικά σαν κλασικό Αμερικάνικο παιχνίδι, έχει player elimination -- πώς το λέμε, "αποβολή παιχτών". Όταν ένας παίχτης χρεωκοπήσει απλώς βγαίνει εκτός παιχνιδιού και παρακολουθεί τους υπολοίπους να παίζουν. :confused: Κάτι που έχει και το Bang! πχ, και επισης δεν μου αρέσει. Ή, ακόμα χειρότερα, συνήθως από νωρίς καταλαβαίνεις στην monopoly ποιος παίχτης δεν θα πάρει λεφτά και θα χάσει. Αλλά όχι, είναι υποχρεωμένος να κάνει κύκλους και να παίρνει λεφτά απ' το start μέχρι να πέσει σε κάνα ξενοδοχείο για να χρεωκοπήσει και να γλιτώσει, επιτέλους.

Ένα σωστό euro game πρέπει να κρατά όλους τους παίχτες εντός παιχνιδιού μέχρι το τέλος. Τώρα για όσους αγαπάνε την monopoly τι να πω... μάλλον δεν ξέρουν να παίζουν ή δεν έχουν δει ποτέ ένα καλό euro game!
Αυτό είναι το "ωραίο" στη Monopoly. Διαρκεί πολύ το παιχνίδι και δεν είναι κάτι fixed:P Εμείς όταν παίζουμε monopoly, βάζουμε ένα χρονικό όριο (συνήθως 1 ώρα) και όποιος έχει τα περισσότερα χρήματα κερδίζει. Έχει τη φάση του. Μπορεί να είναι εξαιρετικά βαρετό, αλλά είναι και απρόβλεπτο:P Άσε που νιώθεις και γαμάτος επειδή έχεις ρευστό8) (καρφώνομαι:P).

Κατά τα άλλα, λατρεία από τα επιτραπέζια το trivial pursuit:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Αυτό είναι το "ωραίο" στη Monopoly. Διαρκεί πολύ το παιχνίδι και δεν είναι κάτι fixed:P Εμείς όταν παίζουμε monopoly, βάζουμε ένα χρονικό όριο (συνήθως 1 ώρα) και όποιος έχει τα περισσότερα χρήματα κερδίζει. Έχει τη φάση του. Μπορεί να είναι εξαιρετικά βαρετό, αλλά είναι και απρόβλεπτο:P Άσε που νιώθεις και γαμάτος επειδή έχεις ρευστό8) (καρφώνομαι:P).

Κατά τα άλλα, λατρεία από τα επιτραπέζια το trivial pursuit:inlove:

αυτό με την ώρα το κάνω και εγώ......νταξ θέλει γαϊδουρινή υπομονή μέχρι να καταφέρεις να τους κάνεις όλους να χρεοκοπήσουν.
αλλά το έχω βαρεθεί!

όντως το τρίβιαλ ωραίο είναι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
αυτό με την ώρα το κάνω και εγώ......νταξ θέλει γαϊδουρινή υπομονή μέχρι να καταφέρεις να τους κάνεις όλους να χρεοκοπήσουν.
αλλά το έχω βαρεθεί!

όντως το τρίβιαλ ωραίο είναι :D
Εγώ νομίζω ότι η μονόπολυ είναι υπέρτατο παιχνίδι :P

Έχει τύχει με παρέα να παίζουμε μονόπολυ 6 ώρες :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτό είναι το "ωραίο" στη Monopoly. Διαρκεί πολύ το παιχνίδι και δεν είναι κάτι fixed:P Εμείς όταν παίζουμε monopoly, βάζουμε ένα χρονικό όριο (συνήθως 1 ώρα) και όποιος έχει τα περισσότερα χρήματα κερδίζει. Έχει τη φάση του. Μπορεί να είναι εξαιρετικά βαρετό, αλλά είναι και απρόβλεπτο:P Άσε που νιώθεις και γαμάτος επειδή έχεις ρευστό8) (καρφώνομαι:P).
Ρε συ, σ' αρέσει άμα συνήθως κερδίζεις. Ε χαίρω πολύ εκεί. :hehe:
Για έλα απ' την μεριά αυτού που χάνει. Ξέρεις ότι θα χάσεις, αλλά είσαι υποχρεωμένος να παίξεις για 1 ώρα ή, χειρότερα, μέχρι να χάσεις τα λεφτά σου, γιατί απλώς αυτός είναι ο (κακός) μηχανισμός του παιχνιδιού.

Συνήθως ένα σωστό (γερμανικού-τύπου) παιχνίδι έχει και κρυφά σκορς ή σκορς που υπολογίζονται στο τέλος του παιχνιδιού, ώστε να μην είναι προφανές ποιος κερδίζει και να αποκαλύπτονται όλα στο τέλος.

Κατά τα άλλα, αυτό μου την δίνει λίγο είναι ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα ξέρουν από επιτραπέζια μόνο Monopoly και Stratego... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Κατά τα άλλα, αυτό μου την δίνει λίγο είναι ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα ξέρουν από επιτραπέζια μόνο Monopoly και Stratego... :P

True story :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ρε συ, σ' αρέσει άμα συνήθως κερδίζεις. Ε χαίρω πολύ εκεί. :hehe:
Για έλα απ' την μεριά αυτού που χάνει. Ξέρεις ότι θα χάσεις, αλλά είσαι υποχρεωμένος να παίξεις για 1 ώρα ή, χειρότερα, μέχρι να χάσεις τα λεφτά σου, γιατί απλώς αυτός είναι ο (κακός) μηχανισμός του παιχνιδιού.

Συνήθως ένα σωστό (γερμανικού-τύπου) παιχνίδι έχει και κρυφά σκορς ή σκορς που υπολογίζονται στο τέλος του παιχνιδιού, ώστε να μην είναι προφανές ποιος κερδίζει και να αποκαλύπτονται όλα στο τέλος.

Κατά τα άλλα, αυτό μου την δίνει λίγο είναι ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα ξέρουν από επιτραπέζια μόνο Monopoly και Stratego... :P
Κοίταξε, η monopoly έχει να κάνει με τις σωστές αποφάσεις που θα πάρεις (στην αρχή του παιχνιδιού, κυρίως). Τώρα αν τον άλλον δεν του κόβει να επενδύσει σε κάποιο ξενοδοχείο or sth, δικό του θέμα:P Άλλωστε μιλάμε για "στρατηγική".

Σίγουρα η monopoly δεν είναι το top επιτραπέζιο, ας μην τρελαινόμαστε:hehe: Εμένα μ' αρέσουν πάρα πολύ όσα έχουν ερωτήσεις γνώσεων (π.χ. trivial pursuit). Μαθαίνεις καινούρια πράγματα, κιόλας:P Πολλές φορές προτιμώ τα made-up παιχνίδια, γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για να αγοράζω κάθε λίγο και λιγάκι καινούρια επιτραπέζια:redface:

Ισχύει αυτό που λες για το stratego και τη monopoly. Φταίει και η φιλοαμερικάνικη φύση των Ελλήνων...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κοίταξε, η monopoly έχει να κάνει με τις σωστές αποφάσεις που θα πάρεις (στην αρχή του παιχνιδιού, κυρίως), τώρα αν τον άλλον δεν του κόβει να επενδύσει σε κάποιο ξενοδοχείο or sth, δικό του θέμα:P Άλλωστε μιλάμε για στρατηγική.
Σιγά την στρατηγική ρε φίλε. ΚΩΛΑΡΑ θέλει η Μονόπολη να πέσεις πάνω στα «φιλέτα» πριν στ' αγοράσουν. Από εκεί και πέρα σιγά την στρατηγική, κάνεις απλά 2-3 γύρους, παίρνεις λεφτά απ' την αφετερία και χτίζεις.

Η μονόπολη είναι πολύ ρηχό παιχνίδι, για μένα. Είναι προφανές ότι θες να χτίσεις ξενοδοχεία για να κάνεις τους άλλους να χρεωκοπήσουν. Από εκεί και πέρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Απλά θες κώλο και ζάρι.

Ένας πολύ γερός διαχωρισμός για μένα, για ένα game, είναι αν το game θέλει κώλο ή SKILLZ. Η μονόπολη θέλει κώλο.

Σίγουρα η monopoly δεν είναι το top επιτραπέζιο, ας μην τρελαινόμαστε:hehe: Εμένα μ' αρέσουν πάρα πολύ όσα έχουν ερωτήσεις γνώσεων (π.χ. trivial pursuit). Μαθαίνεις καινούρια πράγματα, κιόλας:P
Αυτά τα παιχνίδια δεν τα πάω γιατί δεν έχουν replayability.
replay value
n. A game’s capacity to remain entertaining after several playings.
Δηλαδή οκ, μπορείς να τα παίξεις μία φορά, αλλά μετά τα βαριέσαι.


Ισχύει αυτό που λες για το stratego και τη monopoly. Φταίει και η φιλοαμερικάνικη φύση των Ελλήνων:P
Τρου. Απ' την άλλη, τα euro games έχουν άλλα χαρακτηριστικά (αυτά που περιγράφω), γι' αυτό και τα προτιμώ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Κατά τα άλλα, αυτό μου την δίνει λίγο είναι ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα ξέρουν από επιτραπέζια μόνο Monopoly και Stratego... :P
το stratego δεν ξέρω τι είναι ,αλλά μονόπολυ και τριβιαλ περσουτ παίζει και η κουτσή μαρία :P
Άλλωστε μιλάμε για "στρατηγική".

εντάξει......δεν είναι και σκάκι ή ντάμα or something........
ή έχεις το μυαλό και επενδύεις ή χάνεις στάνταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πάντως, ό,τι και να λέτε, σαν το Yu-Gi-Oh! δεν έχει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top