Επιταχυντής σωματιδίων LHC στο Cern

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Όσο αντιαμερικανός κι αν είμαι, το γεγονός οτι οι Αμερικανοί τον έχουν καθηγητή σε κάποια από τα καλύτερα πανεπιστήμιά τους αποκλείει κάθε πιθανότητα να έχει ξεπέσει σαν επιστήμονας. Μπορεί να είναι αδίστακτοι, αλλά ξερουν καλά ποιους βάζουν να δουλευουν γι'αυτούς.

Αν δεν είσαι καλός επιστήμονας και είσαι και συμφεροντολόγος, προφανώς και δεν χάνεις την έδρα σου. Αλλά πλέον η πανεπιστημιακή κοινότητα δεν μπορεί να σε παίρνει στα σοβαρά.

(λόγια του καθηγητή μου, με έδρα στο ΜΙΤ)

Σε άλλη κουβέντα με άλλον καθηγητή (αυτός ήταν αναπληρωτής στην Βοστώνη) οσον αφορά την εργασία του με την μη σταθερή ταχύτητα του φωτός, και αυτός μου απάντησε απαξιωτικά όσον αφόρα τον Νανόπουλο λέγοντας πώς μόνο στην Ελλάδα έγινε θέμα, ενώ το είχαν απορρίψει όλες οι μεγάλες επιστημονικές κοινότητες και δημοσιεύματα.

Όσον αφορά την ανιδιοτέλεια του συγκεκριμένου ατόμου, την απέδειξε με την Lexus :D


edit: Η φράση σου για ελλαδίτες επιστήμονες που τα τσεπώνουν τώρα που το σκέφτομαι του ταιριάζει γάντι. Σε παραδέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
την απέδειξε με την Lexus :D

αα σωστα...οπ για κατσε! ακομα δεν ξερω τι ειναι η Lexus!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
αα σωστα...οπ για κατσε! ακομα δεν ξερω τι ειναι η Lexus!!

περιμενε λίγο μήπως σου βρω κανα παλιο δημοσίευμα.

Η λέξους είναι ιαπωνικός αυτοκηνιτοβιομηχανικός κολοσσός θυγατρική της TOYOTA. Ο επιστήμον Νανόπουλος τα ψηλοτσέπωσε για να μαγειρέψει μια έρευνα, για ένα υβριδικό αμάξι που είχαν βγάλει τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτά περνάνε στην Ελλάδα με τους κρατικοδίαιτους των κυβερνήσεων των δυο μεγάλων. Στην Αμερική προφανώς δεν θα σε τάιζαν και θα σου έδιναν τόσα χρήματα αν δεν απέδιδες επιστημονικά. Την πανεπιστημιακή κοινότητα εγώ, με τα λίγα πράγματα που γνωρίζω, είναι οτι απλά την πείραξε που είναι πιο καπάτσος και κατάφερε, χρησιμοποιώντας τις πολιτικές του δυναμεις να βγάλει την Ελλάδα από την παρασιτική θέση του κακοπληρωτή και να τη βάλει στο lobby της διαχείρισης του cern, πράγμα που σημαίνει οτι πλέον η Ελλάδα έχει λόγο στην επιλογή προσωπικού.
Για τα πράγματα που λες δεν έχω γνώση και δεν θα επιχειρηματολογήσω. Ούτε για τη μη σταθερή, ούτε για το lexus. Πάντως στη θέση σου δεν θα με κάλυπτε ο λόγος δύο ανθρώπων που τελικά δεν ξέρω ούτε από ποια σκοπιά μιλάνε, ούτε τι σκοπούς έχουν, ασχέτως αν διακρίνονται σαν επιστήμονες.
Πάντως τα συμφέροντα της Ελλάδας στο cern τα εκπροσωπεί επάξια, ενώ θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει την ισχύ του για πάρτη του, όπως η πλειοψηφία των εν ελλάδι δραστηριοποιούμενων πανεπιστημιακών που ξέρουν μόνο να τρώνε τις επιδοτήσεις για να συντηρούν παρασιτικούς και άχρηστους οργανισμούς που δουλεύουν μόνο τυπικά και όχι προς όφελος της Ελλάδας.
Όσο για τους Ιάπωνες? Πραγματικά δε αφορά. Αφού η Ελλάδα εκπροσωπείται επάξια από το Νανόπουλο, για το lexus ας σκάσουν οι σχιστομάτηδες, δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Δε νομίζω να έσκαγε κανένας γιαπωνέζος αν ένας πατριώτης του έκανε μπινιές στην Ελλάδα, ενώ παράλληλα ανέβαζε το κυρος της Ιαπωνίας στο μεγαλύτερο διεθνή επιστημονικό οργανισμό. Ακόμη και μια εταιρική απατεωνιά, που βέβαια δεν ξέρω αν υφίσταται, δε μπορεί να μειώσει το επιστημονικό και δημόσιο κύρος του από τη στιγμή που δουλεύει για την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Αυτά περνάνε στην Ελλάδα με τους κρατικοδίαιτους των κυβερνήσεων των δυο μεγάλων. Στην Αμερική προφανώς δεν θα σε τάιζαν και θα σου έδιναν τόσα χρήματα αν δεν απέδιδες επιστημονικά. Την πανεπιστημιακή κοινότητα εγώ, με τα λίγα πράγματα που γνωρίζω, είναι οτι απλά την πείραξε που είναι πιο καπάτσος και κατάφερε, χρησιμοποιώντας τις πολιτικές του δυναμεις να βγάλει την Ελλάδα από την παρασιτική θέση του κακοπληρωτή και να τη βάλει στο lobby της διαχείρισης του cern, πράγμα που σημαίνει οτι πλέον η Ελλάδα έχει λόγο στην επιλογή προσωπικού.
Για τα πράγματα που λες δεν έχω γνώση και δεν θα επιχειρηματολογήσω. Ούτε για τη μη σταθερή, ούτε για το lexus. Πάντως στη θέση σου δεν θα με κάλυπτε ο λόγος δύο ανθρώπων που τελικά δεν ξέρω ούτε από ποια σκοπιά μιλάνε, ούτε τι σκοπούς έχουν, ασχέτως αν διακρίνονται σαν επιστήμονες.
Πάντως τα συμφέροντα της Ελλάδας στο cern τα εκπροσωπεί επάξια, ενώ θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει την ισχύ του για πάρτη του, όπως η πλειοψηφία των εν ελλάδι δραστηριοποιούμενων πανεπιστημιακών που ξέρουν μόνο να τρώνε τις επιδοτήσεις για να συντηρούν παρασιτικούς και άχρηστους οργανισμούς που δουλεύουν μόνο τυπικά και όχι προς όφελος της Ελλάδας.
Όσο για τους Ιάπωνες? Πραγματικά δε αφορά. Αφού η Ελλάδα εκπροσωπείται επάξια από το Νανόπουλο, για το lexus ας σκάσουν οι σχιστομάτηδες, δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Δε νομίζω να έσκαγε κανένας γιαπωνέζος αν ένας πατριώτης του έκανε μπινιές στην Ελλάδα, ενώ παράλληλα ανέβαζε το κυρος της Ιαπωνίας στο μεγαλύτερο διεθνή επιστημονικό οργανισμό. Ακόμη και μια εταιρική απατεωνιά, που βέβαια δεν ξέρω αν υφίσταται, δε μπορεί να μειώσει το επιστημονικό και δημόσιο κύρος του από τη στιγμή που δουλεύει για την Ελλάδα.


δεν είναι ετσι όπως τα λες φιλε μου μιβ, γιατί αν προσφέρεις στατευμένη 'επιστήμη' γίνεσαι επικίνδυνος. Θα μπορούσε πχ ο πάπας να κοψει ενα κονδύλιο για τον κύριο Νανόπουλο και να μας αποκρύψει μερικά απο τα ευρήματά του στον LHC. Ασε για την ζημιά που έπαθε η διεθνής υπόληψή του.

Όσον αφορά τους επιστήμονες που συζήτησα, δεν τίθεται θέμα συμφέροντος. Είναι ανθρωποι με μεράκι που παράτησαν τον 10 πλάσιο++++ μισθό και τις ιδιωτικές ενισχύσεις γιατί ήθελαν να επανέλθουν τα τελευταία χρόνια της καριέρας τους στην πατρίδα τους, στήνοντας ουσιαστικά το πολυτεχνείο της Πάτρας στα διεθνή πρότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το σύστημα του πολυτεχνείου Πατρών το γνωρίζω και πραγματικά είναι αξιόλογο, καθώς δουλεύει με αμερικάνικα πρότυπα.
Από τα όσα έχει κάνει για την Ελλάδα πάντως ο Νανόπουλος, αυτό δεν πιστεύω οτι θα μπορούσε να το κάνει ποτέ. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά. Μπορεί να ειναι και άπληστος. Η απληστία όμως έχει πάντα και τα ηθικά της όρια και δεν θέλω να γίνομαι εμποράκος και καχύποπτος πιστεύοντας οτι τα πάντα αγοράζονται. Αν ήθελε να φάει από την Ελλάδα θα μπορούσε να έχει φάει ο Νανόπουλος. Αλλά προτίμησε να τα διαχειριστεί όπως πρέπει ΓΙΑ την Ελλάδα. Φυσικά βέβαια μέσα από αυτό ωφελεί και τον εαυτό του (συγγνώμη, αλλά αυτό είναι δικαίωμά του), αλλά δεν αναιρεί αυτό τίποτα από έργο που προσφέρει για την πατρίδα του.
Το γεγονός πάντως οτι ο Νανόπουλος δεν γυρίζει στην Ελλάδα δε σημαίνει τίποτα. Η Ελλάδα δεν έχει ούτε υποδομές, ούτε λεφτά για να του δώσει. Η καλύτερα, τα έχει, αλλά δεν του τα δίνει, γιατί τα τελευταία 30 χρόνια συνηθίζουν να τα τρώνε οι κρατικοδίαιτοι πολιτικάντηδες και γραφιάδες, πάντα με τη συγκατάθεση του εκάστοτε άρχοντα του Μαξίμου. Προφανώς λοιπόν μπορεί να είναι επιστήμονας, αλλά δεν είναι μαλάκας. Άλλωστε και στην Ελλάδα να ερχόταν, καλό στην Ελλάδα δεν θα έκανε γιατί ή θα τον έτρωγαν τα συμφέροντα ή δεν θα είχε ούτε τις βασικές υποδομές για να δουλέψει. Προφανώς και τα δύο. Αφού λοιπόν μπορεί και δουλεύει καλύτερα για την Ελλάδα από τη Γενεύη, ας το κάνει απ'τη Γενεύη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δεν ξέρω άμα ξεφεύγω λίγο απ'το ΄θέμα αλλά οι Αμερικάνοι θα προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ένα τέτοιο πρόγραμμα;(για την χρηματοδότηση ούτε λόγος:D).Και από την άλλη μήπως ξέρει κανείς σας τι ιδιότητα είχανε αυτοί απ'την Χαβάη που έκαναν μήνυση επειδή έλεγαν ότι θα μας καταπιεί όλους μια μαύρη τρύπα;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι κάποιοι που το παίζουν επιστήμονες με υπόγειες βατικανές διασυνδέσεις.
Οι Αμερικάνοι στο fermilab προσπαθούν να δημιουργήσουν παρόμοιο πρόγραμμα, αλλά προς το παρόν μπόρεσαν να φτιάξουν ένα πολυ μικρότερο επιταχυντή με περιορισμένες δυνατότητες και λόγω έλλειψης τεχνογνωσίας που το cern έχει εδώ και πολλά χρόνια, αλλά κυρίως λόγω περιορισμένου budget που μπορουν να διαθέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Μια μαύρη τρύπα σαν αποτέλεσμα της λειτουργίας του επιταχυντή.Και τέλος ποιες πιστεύετε θα είναι οι αντιδράσεις αν δεν βγουν ενθαρρυντικά αποτελέσματα.Εννοώ,όλα αυτά σχετικα π.χ. με το σωματίδιο Higgs είναι θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Περιορισμένο budget;!Δεν λέω η οικονομία των ΗΠΑ έχει πάρει εδώ και καιρό την κατιούσα αλλά χρήμα δεν υπάρχει;Οι πλοιψηφία των οικονομικά πλουσιότερων προέρχεται από εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες. Οι αντιδράσεις στην απίθανη περίπτωση που δεν δείξει κάτι το πείραμα νομίζω θα επικεντρωθούν στο γεγονός οτι το πρόγραμμα του LHC τράβηξε δισεκατομμύρια ευρώ και τελικά δεν βρέθηκε (λέμε τώρα...) τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Περιορισμένο budget;!Δεν λέω η οικονομία των ΗΠΑ έχει πάρει εδώ και καιρό την κατιούσα αλλά χρήμα δεν υπάρχει;Οι πλοιψηφία των οικονομικά πλουσιότερων προέρχεται από εκεί

Τα βασικά λεφτά του CERN έρχονται από 20 πλούσιες ευρωπαικές χώρες και υπάρχουν συνεισφορές κι απο τρίτους φορείς. Τα λεφτά, λοιπόν, που μπορεί να διαθέσει το CERN σε ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι πολύ περισσότερα από αυτά που μπορει να διαθέσει η αμερικάνικη κυβερνηση στο fermilab για κάτι παρόμοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Εντάξει,τώρα διάβασα και τα υπόλοιπα.Απ'ότι φαίνεται νοιάζονται μόνο για το πως θα μας πανε σε άλλον πλανήτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει,τώρα διάβασα και τα υπόλοιπα.Απ'ότι φαίνεται νοιάζονται μόνο για το πως θα μας πανε σε άλλον πλανήτη

Ο LHC φτιάχτηκε για να αποκαλύψει τον τρόπο της δημιουργίας του σύμπαντος και να επιβεβαιώσει κάποιες θεωρίες που σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με τη δημιουργία του κόσμου. Ναι, κατ'επέκτασην τα αποτελέσματα αυτά φυσικά μπορούν να αξιοποιηθούν για τη γνώση εξωγήινων περιοχών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Πήγαμε πέρσι με το σχολείο (εκπαιδευτική 5ήμερη)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πριν καιρο μου ειπανε και εμενα κατι σχετικα με το CERN
και μου ειπαν οτι σε μεγαλο βαθος κατω απο τη γη εχουν εναν τεραστιο σωληνα που εχει μηκος πολλα χμ
και οτι υπαρχει επιταχυντης σωματιδιων...
θα βαλουν λεει απο τη μια ακρη 1 gr υδρογονου και απο την αλλη ακρη αλλο 1 gr υδρογονου τα οποια θα επιταχυνθουν και θα συγκρουστουν και θα παραχθει ενεργεια που θα ειναι ιση με την ενεργεια που παραχθηκε στο 1 εκατομμυριοστο του δευτερολεπτου του Big Bang και πως αυτη η ενεργεια θα ειναι δυνατη να τροφοδοτησει σπιτια για εναν ολοκληρο χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μάλλον κάτι σου είπαν λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δηλαδη? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μου φαίνεται υπερβολικό αυτό το σενάριο, δεν ξέρω όμως οπότε σκάω :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τιποτα δεν ειναι υπερβολικο στο κοσμο της επιστημης!
ωστοσο ο καθεις ας διαμορφωσει αποψη επι του θεματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top