Επιστροφή βιβλίων

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Δυστυχως δεν ειδα το topic....

Ας μου εξηγησει παρακαλω ο κυριος Στυλιανιδης πως θα δωσω αρχαια κατευθυνσης η λατινικα χωρις να σημειωσω τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flo92

Νεοφερμένος

Η Flo92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ερχεσαι στα λογια μου...
Τα βιβλια ειναι για να τα γραφουμε..Οι τουαλετες ειναι για να ειναι καθαρες! Φροντιστε πρωτα αυτες κ μετα πειτε μας για τα βιβλια!

Αντι να πρωοθησουν στους μα8ητες την ανακυκλωση...μας υποχρεωνουν να τα εχουμε πεντακα8αρα (και καλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Α και κάτι άλλο... Αν θέλουν τα παιδιά να τα δίνουν στους επόμενους(που τελικά δεν πιστεύω να το εφαρμόσουν), να φροντίζουν να τους κάνουν ποιοτική βιβλιοδεσία με καλό εξώφυλλο, γιατί τα περισσότερα βιβλία που χρησιμοποιούνται συχνά, σκίζονται και ανοίγουν εύκολα και όχι να έχουν τα χάλια που έχουν τώρα. (Ούτε μισό χρόνο δεν μου κράτησαν: Μαθηματικά κατ., ΑΕΠΠ και έκθεση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zouzounaaa^^

Νεοφερμένος

Η Zouzounaaa^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εδώ στην Γερμανία τα περισσότερα βιβλία τα επιστρέφουμε..εκτός από μερικά βιβλία ασκήσεων που τα αγοράζουμε τα κρατάμε στο σπίτι..
εδώ να συμπληρώσω πως σε αυτά που επιστρέφουμε δεν κάνει να γράφουμε μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι να μας υποχρεώνουν να δίνουμε τα βιβλία μας για να ανακυκλωθούν..καθώς ο καθένας μόνος του δεν νομίζω να το κάνει αυτο..
Τωρα το να επιστρέφουμε τα βιβλία για να τα πάρουν οι επόμενοι είναι λίγο ακυρο γτ καταρχας ειτε το θελουμε είτε οχι τα βιβλία θα είναι γραμμενα κ υπάρχουν και ασκήσεις πάνω στο βιβλιο, τις οποίες οι επόμενοι δεν μπορούν να τις εχουν ετοιμες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@ntri@

Νεοφερμένος

Η @ntri@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Eδω στην Κύπρο δεν σκίζουμε τα βιβλία αλλά ούτε τα επιστρέφουμε γιατι πολλές φορές είναι χρήσιμα και για τις επόμενες τάξεις και στις αρχές του χρόνου συνήθως τα βιβλία αργουν να έρθουν από την Ελλάδα οπότε ζητούμε από μαθητές που ήταν στην ίδια ταξη πέρσι να μας δανείσουν τα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Να διευκρινίσω κάτι πριν γράψω.ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ότι δεν εχω πρόβλημα με τους Κύπριους,απλά νομίζω πως αν το υπουργείο ήθελε πραγματικά να μειώσει τα έξοδα,θα μπορούσε να μη στέλνει βιβλία στην κύπρο κάθε χρόνο, αλλά αυτό να το κάνει το δικό τους υπουργείο. Είναι απλή λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι τα στέλνει τσάμπα στην Κύπρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
σ εμας τ χαρτι διαβαστηκε σημερα.. κ φυσικα ακουστηκαν πολλα γιουχαρισματα εκεινη την ωρα οποτε κανεις δν ακουσε λεπτομερειες.. μας ειπαν κ ολας οτι οποιος την τελευταια μερα των εξετασεων ερθει χωρις ν φερει τ βιβλια τ δεν θα τ επιτραπει ν γραψει(ναι καλα σιγουρα)..
προσωπικα οτι μαθημα εχω γραψει τις 2 πρωτες βδομαδες το εχω παει ηδη για ανακυκλωση εκτος απο αυτα π θελω για επαναληψη και την γεωμετρια.. και βασικα τα πιο πολλα ηταν διαλυμενα και καταμουτζουρωμενα με σημειωσεις κ οχι μονο..
και οι ιδιοι οι καθηγητες μας ελεγαν οτι ο μαθητης π προσεχει φαινεται απο το ποσο κραταει σημειωσεις.. ακομα πολλες φορες μας ελεγαν αν θελουμε να κοψουμε σε κομματια τα βιβλια μας (π.χ. στ αρχαια χωρισαμε 3 μερη: εισαγωγη, ξενοφωντας, θουκυδιδης) για να μην χρειαζεται να τα κουβαλαμε ολοκληρα... επισης ξερω πολλα παιδια π κοβουν τις σελιδες που ειναι εκτος υλης στισ εξετασεις γιατι αγχωνονται (!) βλεποντας ολοκληρο το βιβλιο ενω αν δουν οτι ειναι λιγες σελιδες θα κανουν τον κοπο να τα δουν εστω και λιγο...
αυτο που θελω να πω με ολα αυτα ειναι οτι τα περισσοτερα βιβλια που θα επιστραφουν θα ειναι εντελως αχρηστα και δεν υπαρχει περιπτωση να ισχυησει η αποφαση για πανω απο 2 χρονιες γιατι θα ειναι μια σκετη αποτυχια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Κι αν κάποιος μαθητής θέλει να κρατήσει τα βιβλία του; Προβλέπει κάτι για αυτό ο νόμος; :what:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μάλλον θα πρέπει να τα αγοράσει..... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αντι ν' αναρωτιούνται γιατί ο μαθητής φτάνει να καίει βιβλία του ΑΟΔΕ σε σορούς μετά την εξέταση προχωρούν σε μέτρα καταστολής...

Εγώ θα συνεχίζω να τα σκίζω, να τα καίω και να το βγάζω video στο internet, ως ελάχιστη αντίδραση σ' αυτούς τους κόπανους που μου καταδυνάστευαν τη ζωή 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Αντι ν' αναρωτιούνται γιατί ο μαθητής φτάνει να καίει βιβλία του ΑΟΔΕ σε σορούς μετά την εξέταση προχωρούν σε μέτρα καταστολής...

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
1) Συμφωνώ με αυτήν την απόφαση με μία επισημάνση :
Πάρθηκε αργοπορημένα καθώς σε άλλες χώρες της Ε.Ε. αυτό ισχύει εδώ και χρόνια.Βέβαια αν εφαρμοστεί κάλιο αργά παρά ποτέ.:no1:
Οσο για αυτούς που παραπονούνται για τα μαθήματα κ.τ.λ. δίκιο έχετε αλλά πιστεύω ότι σήμερα υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να το εκφράσετε όπως τα ΜΜΕ ,επικοινωνία με το Υπουργείο Παιδείας(λέεμε τώρα:lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι αλλη ορεξη δεν ειχα.....
1ον...κατι θα σημειωνουμε στο βιβλιο εστω και απο αυτα που μας λεει ο καθηγητης αρα γιατι να ειναι υποχρεωμενος ο επομενος να τα εχει
2ον...μου αρεσει να εχω καινουριο βιβλιαρακι με χωρο για μουτσουρωμα

Δεν πανε λεω εγω να πεταξουν καμια πλαστικη σακουλα στο καδο ανακυκλωσης και μετα να ερθουν να μου πουνε

Μηπως τους κοστιζει η τυπωση των βιβλιων και το κανουν αυτο?....ετσι ξαφνικα τους επιασε για ανακυκλωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Εγώ πάντως κάποια βιβλία τα πήγα για ανακύκλωση.. Κάποια άλλα (μαθηματικά, αρχαία, φυσική, χημεία κτλ) που πιστεύω πως ίσως μου χρειαστούν στο μέλλον κι ενδεχομένως κάποια στιγμή να τα συμβουλευτώ θα τα κρατήσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MADlen

Νεοφερμένος

Η MADlen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά αυτής της απόφασης, γιατί καταρχήν, η οικολογική συνείδηση που θέλουν να προβάλλουν δεν μπορεί να επιβληθεί. Αυτός που θέλει να το ανακυκλώσει , θα το ανακυκλώσει, αυτός που θέλει να το κάψει ή να το σκίσει θα το κάνει, αντίστοιχα. Ως φορολογούμενοι πολίτες, πληρώνουμε τα βιβλία, τα θρανία κλπ. Είμαι αντίθετη στους χουλιγκανισμούς, αλλά από τη στιγμή που το έχουν πληρώσει οι γονείς μου με τους φόρους, δεν μπορούν να με υποχρεώνουν να το ξαναπληρώσω εάν θέλω να το κρατήσω ή να μου απαγορεύουν να κρατήσω σημειώσεις με στυλό. Είναι παράλογο, δε φαίνεται?

Υ.Γ. τη σχολική χρονιά 2008 - 2009 θα εφαρμοστεί δοκιμαστικά και την επόμενη (2009 - 2010) υποχρεωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flo92

Νεοφερμένος

Η Flo92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά αυτής της απόφασης, γιατί καταρχήν, η οικολογική συνείδηση που θέλουν να προβάλλουν δεν μπορεί να επιβληθεί. Αυτός που θέλει να το ανακυκλώσει , θα το ανακυκλώσει, αυτός που θέλει να το κάψει ή να το σκίσει θα το κάνει, αντίστοιχα. Ως φορολογούμενοι πολίτες, πληρώνουμε τα βιβλία, τα θρανία κλπ. Είμαι αντίθετη στους χουλιγκανισμούς, αλλά από τη στιγμή που το έχουν πληρώσει οι γονείς μου με τους φόρους, δεν μπορούν να με υποχρεώνουν να το ξαναπληρώσω εάν θέλω να το κρατήσω ή να μου απαγορεύουν να κρατήσω σημειώσεις με στυλό. Είναι παράλογο, δε φαίνεται?

Υ.Γ. τη σχολική χρονιά 2008 - 2009 θα εφαρμοστεί δοκιμαστικά και την επόμενη (2009 - 2010) υποχρεωτικά.

+1000 συμφωνω απολυτως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Κι αν κάποιος μαθητής θέλει να κρατήσει τα βιβλία του; Προβλέπει κάτι για αυτό ο νόμος; :what:
το είχα ήδη πει και εγώ πριν...ένα από τα μείον...όχι δεν προβλέπει τίποτα. Θα τα πάει για ανακύκλωση και άμα θέλει θα τα αγοράσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sOFaK! <3

Νεοφερμένος

Η sOFaK! <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι τα βιβλια μου δν ειναι και σε τοσο καλη κατασταση!

Οχι μονο μουτζουρες, βλακειες και ζωγραφιες αλλα και σημειωσεις...

Οκ, καταλαβαινω ολα αυτα περι δημοκρατιας κα δημοσιας περιουσιας αλλα δεν συμφωνω! Οι περισσοτεροι μαθητες υπογραμμιζουν, σημειωνουν αλλιως δν μπορουν οπως εγω!!

Υπαρχει και η λυση της Ανακυκλωσης...το οποιο εχω αρχισει να κανω...

Δεν γινεται να μην μας επιτρεπουν να τα κρατησουμε...νομιζω στις ειδησεις ειπαν τι επιτρεπεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top