Επιστρέφει στην ΕΡΤ η θρυλική εκπαιδευτική σειρά για το ανθρώπινο σώμα

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
«Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος» σε ψηφιακή έκδοση με τις φωνές που αγαπήσαμε
5affbcb3758ff-large.jpg

Είκοσι πέντε χρόνια μετά την πρώτη της προβολή, επιστρέφει στις οθόνες η αγαπημένη παιδική σειρά κινούμενων σχεδίων με τις αξέχαστες φωνές του Μηνά Χατζησάββα, του Σοφοκλή Πέππα, του Βασίλη Καΐλα, της Ανέττας Παπαθανασίου και άλλων σπουδαίων ηθοποιών.

Είκοσι πέντε χρόνια μετά την πρώτη της προβολή, η ιστορική σειρά που μεγάλωσε γενιές και γενιές μικρών τηλεθεατών έρχεται ξανά στην ΕΡΤ, καθημερινά από Δευτέρα έως και Παρασκευή, στις 12:00, στην ΕΡΤ2.

Η σειρά μεταδίδεται σε νέες, ψηφιακά επεξεργασμένες κόπιες, αλλά στην ίδια ανυπέρβλητη ηχογράφηση με τις αξέχαστες φωνές του Μηνά Χατζησάββα, του Σοφοκλή Πέππα, του Βασίλη Καΐλα, της Ανέττας Παπαθανασίου και άλλων σπουδαίων ηθοποιών.


Και μέσα σε όλα αυτά η ζωή…
ONCE-UPON-A-TIME-WAS-LIFE-1.jpg


Από τον εγκέφαλο, την καρδιά και τους λεμφαδένες μέχρι το δέρμα και τα οστά, κάθε επεισόδιο περιγράφει και ένα διαφορετικό όργανο ή σύστημα μέσα στο ανθρώπινο σώμα αλλά και πώς επηρεάζεται αυτό από το περιβάλλον.
ONCE-UPON-A-TIME-WAS-LIFE-5.jpg

Ο Μαέστρο, ο εγκέφαλος, δίνει τις εντολές, οι ορμόνες τις μεταφέρουν, τα ένζυμα χτίζουν και προστατεύουν, οι στρατιώτες είναι έτοιμοι για μάχη και «οι κακοί», οι ιοί και μικρόβια, παραμονεύουν συνεχώς.

Πηγή: alfavita.gr
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πολύ ωραίο παιδικό. Έχει σημαδέψει πολλά παιδιά που γεννήθηκαν δεκαετίες του 80 και αρχές 90.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κι εγώ το έβλεπα όταν ήμουν μικρός, και ήταν ένας πολύ ευχάριστος τρόπος να μάθεις πώς λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα.

Παρόλα αυτά, η σειρά είναι πάρα πολύ παλιά, δηλαδή 25 χρόνια πριν προβλήθηκε πρώτη φορά στην ΕΡΤ με ελληνική μεταγλώττιση, αλλά 33(!) χρόνια πριν προβλήθηκε στη Γαλλική τηλεόραση. Λογικά θα υπάρχουν τρομερές ανακρίβειες και αναχρονισμοί, καθώς και πολλές παρωχημένες ονομασίες.
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το θεμιτό να μαθαίνουν τα παιδιά τόσο βασικές λειτουργίες του οργανισμού λάθος.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
αυτη την εκπομπη καποιο καλοκαιρι την εδειχνε τοπικο καναλι.απορω πως το αφησε η ερτ να συμβει
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Κι εγώ το έβλεπα όταν ήμουν μικρός, και ήταν ένας πολύ ευχάριστος τρόπος να μάθεις πώς λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα.

Παρόλα αυτά, η σειρά είναι πάρα πολύ παλιά, δηλαδή 25 χρόνια πριν προβλήθηκε πρώτη φορά στην ΕΡΤ με ελληνική μεταγλώττιση, αλλά 33(!) χρόνια πριν προβλήθηκε στη Γαλλική τηλεόραση. Λογικά θα υπάρχουν τρομερές ανακρίβειες και αναχρονισμοί, καθώς και πολλές παρωχημένες ονομασίες.
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το θεμιτό να μαθαίνουν τα παιδιά τόσο βασικές λειτουργίες του οργανισμού λάθος.
Δεν νομιζω τα βασικα να εχουν αλλαξει στο περασμα του χρονου. Εξαλλου η σειρα δεν υπεισερχεται σε λεπτομερειες. Απλα εικονοποιει τις βασικες λειτουργιες του οργανισμου με εναν ευχαριστο τροπο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top