γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
για εκπα
ΜΕ 15610 τι πιθανότητες έχω να περάσω με το 4%(εδωσα το 2019) πτδε εκπα, βόλου, νηπιαγωγών εκπα,εργοθεραπεία παδα.Ανάμεσα σε πτδε και νηπιαγωγών,εργοθεραπεία ποιο έχει καλύτερη απορρόφηση;
για Εκπα δασκαλοι χλωμο
για Βολο δασκαλοι σιγουρο
για Εκπα νηπιαγωγοι πολυ οριακο.
για Παδα Εργο σιγουρο
 

Turtlestar

Νεοφερμένος

Ο Turtlestar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα, με 14600 περίπου μόρια ποια σχολή στην Αθήνα θα επιλέγατε; Είμαι ανάμεσα σε Τοπογραφία ΕΜΠ, Μαθηματικών ΕΚΠΑ, και σχολές Μηχανικών του ΠΑΔΑ (Μηχανολόγων, Πολιτικών, Μηχανικών Πληροφορικής)
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλησπέρα και σε σένα. Πρώτα απ'όλα μπράβο για την επίδοσή σου. Δεν είμαι της κατεύθυνσης, ούτε έχω εξειδικευμένες γνώσεις ως προς τα παραπάνω τμήματα, οπότε θα τοποθετηθώ γενικά βάσει αυτών που έχω διαβάσει κυρίως εδώ μέσα.
Με τι θα ήθελες ιδανικά να ασχοληθείς και επέλεξες τα παραπάνω τμήματα; Το λέω γιατί δεν έχουν τόσο μεγάλη συνάφεια μεταξύ τους.
Αν αγαπάς τα μαθηματικά και θέλεις να χτίσεις γερές βάσεις για να πατήσεις και να εξειδικευτείς αλλού(πχ οικονομικά, δεν ξέρω), το μαθηματικό θα ήταν πολύ καλή επιλογή.
Αλλιώς νομίζω καλύτερα να επιλέξεις ή το τμήμα μηχανικών πληροφορικής ή αυτό των μηχανολόγων του ΠΑΔΑ, για τα οποία έχουν ειπωθεί πολύ καλά λόγια εδώ μέσα.
Ελπίζω κάπως να βοήθησα:)
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα, με 14600 περίπου μόρια ποια σχολή στην Αθήνα θα επιλέγατε; Είμαι ανάμεσα σε Τοπογραφία ΕΜΠ, Μαθηματικών ΕΚΠΑ, και σχολές Μηχανικών του ΠΑΔΑ (Μηχανολόγων, Πολιτικών, Μηχανικών Πληροφορικής)
Προσωπικά θα επέλεγα Μηχανικών Πληροφορικής στο ΠΑΔΑ και σαν 2η επιλογή τη σχολή Μηχανολόγων του ΠΑΔΑ. Έχει πολύ καλές επαγγελματικές προοπτικές και πολλούς τομείς να επιλέξεις. Αν σου αρέσουν τα Μαθηματικά,Φυσική και η Πληροφορική δεν θα το μετανιώσεις :) .
 

niaou

Νεοφερμένος

Η niaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Χαιρετώ την κοινότητα. Πέρυσι έδωσα πανελλήνιες από ΕΠΑΛ, χωρίς φροντιστήριο. 'Ηθελα να περάσω ιατρική, πράγμα δύσκολο απ ότι φάνηκε καθώς είχα πολλές ελλείψεις σε έκθεση με αποτέλεσμα να μην γράψω ικανοποιητικά στο συγκεκριμένο μάθημα και να συγκεντρώσω 18825 μόρια, ενώ η ιατρική αθήνας απο ΕΠΑΛ εκτοξεύθηκε στα 19410 μόρια..(και των άλλων πόλεων ήταν εξίσου υψηλές). Δήλωσα Βιοιατρικών επιστημών, αν και έπιανα άνετα και βιολογικό. Ξανάδωσα φέτος πανελλήνιες ενώ παράλληλα δούλευα και παρακολουθούσα και τη σχολή που πέρασα στην οποία παρεπιπτόντως πέρασα και όλα τα μαθήματα των εξαμήνων. Φέτος συγκέντρωσα 19305 μόρια, χωρίς φροντιστήριο πάλι και με πολλές δυσκολίες διότι όπως προανέφερα δούλευα και παρακολουθούσα και τη σχολή παράλληλα..χρόνος 0. Πάλι δεν πιάνω καμία ιατρική, καθώς τα στατιστικά κλιμάκωσης μορίων έδειξαν υπερδιπλασιασμό αριστούχων (πάνω από 19 και πάνω από 19,5) σε σχέση με πέρυσι..οπότε αν όλοι αυτοί δηλώσουν πρώτες τις ιατρικές, ενδεχόμενα η χαμηλότερη βάση να είναι άνω των 19400-19500. Έτσι λοιπόν, έχω μια ανησυχία για το αν πρέπει να μείνω εκεί που είμαι ή να δηλώσω κάποια άλλη σχολή π.χ. οδοντιατρική ή βιολογικό το οποίο δεν δήλωσα πέρυσι. Μου αρέσει η σχολή που είμαι, απλώς δεν ξέρω αν θα μου αρέσει κάποια από τις άλλες περισσότερο.. Βιολόγος με προσελκύει σαν σχολή και ο λόγος που δεν την δήλωσα πέρυσι ήταν επειδή δεν θέλω να βρεθώ σε επαγγελματικό αδιέξοδο καθώς είμαι και κάποιας ηλικίας.. Οδοντιατρική είδα το πρόγραμμα σπουδών και έχει εξαιρετική προετοιμασία κλινικών περιστατικών προτού βγεις στην αγορά εργασίας, επομένως είσαι σε ένα καλό επίπεδο για να δουλέψεις όταν αποφοιτήσεις, αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι καλή σε αυτόν τον τομέα..διότι είναι και τέχνη.. Επιπλέον, δεν θα ήθελα να πιάσω μια θέση που θα μπορούσε να μπει κάποιο άλλο παιδί και να μην την αξιοποιήσω..
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εφόσον θες ιατρική, δεν εχεις ελπίδα με αυτα τα μόρια με το 10% ;

@γιαννης_00 για πες μια γνώμη που εισαι ειδικός.

Μη σκέφτεσαι τα χρόνια σημασία εχει να βρεθείς εκει που θες.

Εγω Προσωπικά θα εβαζα οδοντιατρική ώστε
1) Να κανω κατι πιο κοντινό σε ιατρική
2) Να εχω αμεση αποκατάσταση.
3) Σε περίπτωση που περάσεις ιατρική με 10% είτε με την πρώτη είτε με τη δεύτερη χρονιά θα σου αναγνωριστούν μαθήματα αρα δεν παει χαμενος ο χρόνος σου.

Για μενα κοίτα τον στόχο σου και ποιος ειναι ο πιο πιθανος δρομος να φτάσεις σε αυτόν.

Και εγω στα 23 ξαναδωσα και καταλαβαίνω το άγχος για τον χρόνο/ αποκατάσταση αλλα απο την αλλη ακριβώς επειδη ήμουν μεγαλύτερη δεν ηθελα να σπαταλήσω τον (πολύτιμο) χρονο μου σε κατι που με ικανοποιούσε λιγότερο απο την πρώτη μου επιλογή.

Συμπερασματικά, θα συμπλήρωνα φέτος μηχανογραφικο για οδοντιατρική κάνοντας 10% τις δυο επόμενες χρονιές για ιατρικη και αν δεν περνούσα θα εμένα εκει.

Μια χαρα καλη θα εισαι αρκεί να εξασκηθείς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Ryuzaki βοηθα την κοπέλα, να μην ανησυχεί για τα χρόνια😅
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
με 19300 δεν πιανεις ιατρικη???κριμα γτ θα την πατησανε και καλοι μαθητες που πιστεψαν οτι θα μπουνε ετσι ευκολα και φυγανε απο το γενικο λυκειο.οταν τα θεματα ειναι της πλακας αυτο ειναι το αποτελεσμα
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα Οδοντιατρική .
Ομως αν θες τοσο πολύ Ιατρική θα σου προτεινα να συνεχίσεις των Βιοιατρικών και να δωσεις κατατακτήριες.
 

Mitsos21

Νεοφερμένος

Ο Mitsos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα , χρειαζομαι βοηθεια με την επιλογη σχολης.Εχω συγκεντρωσει 17000 μορια στο 4ο πεδιο και δεν ξερω ποιο οικονομικο τμημα να δηλωσω . Σιγουρα αποκλειω τα τμηματα πληροφορικης καθως δεν εχω την καλυτερη σχεση με τα μαθηματικα . Τι εχετε να μου προτεινετε ?
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Είμαι απόφοιτη φιλοσοφικής και έδωσα ξανά πανελλήνιες. Είμαι ανάμεσα σε εργοθεραπεία και πτδε; Ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη επιλογή; Πιστεύετε ότι θα συνεχιστεί η σχετικά καλή απορρόφηση των αποφοίτων πτδε σε επίπεδο αναπληρωτή;Eπίσης, τι προοπτικές και απορρόφηση έχει το επάγγελμα του εργοθεραπευτή και σε ποιες δομές μπορεί να εργαστεί;
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Καλησπερα , χρειαζομαι βοηθεια με την επιλογη σχολης.Εχω συγκεντρωσει 17000 μορια στο 4ο πεδιο και δεν ξερω ποιο οικονομικο τμημα να δηλωσω . Σιγουρα αποκλειω τα τμηματα πληροφορικης καθως δεν εχω την καλυτερη σχεση με τα μαθηματικα . Τι εχετε να μου προτεινετε ?
Ε αφου δεν εχεις ισχυρη αποψη δηλωσε τις γεματες σχολες πασπαρτου της διοικησης επιχειρησεων.
Εκτος και θες να πας δυσκολοτερα στις σχολες μηχανικων παραγωγης και μηχανικων διοικησης και οικονομιας.
 

Mitsos21

Νεοφερμένος

Ο Mitsos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ αλλά με ανησυχεί ιδιαίτερα η επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρουν αυτά τα τμήματα γιατί έχω ακούσει διάφορα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Εφόσον θες ιατρική, δεν εχεις ελπίδα με αυτα τα μόρια με το 10% ;

@γιαννης_00 για πες μια γνώμη που εισαι ειδικός.

Μη σκέφτεσαι τα χρόνια σημασία εχει να βρεθείς εκει που θες.

Εγω Προσωπικά θα εβαζα οδοντιατρική ώστε
1) Να κανω κατι πιο κοντινό σε ιατρική
2) Να εχω αμεση αποκατάσταση.
3) Σε περίπτωση που περάσεις ιατρική με 10% είτε με την πρώτη είτε με τη δεύτερη χρονιά θα σου αναγνωριστούν μαθήματα αρα δεν παει χαμενος ο χρόνος σου.

Για μενα κοίτα τον στόχο σου και ποιος ειναι ο πιο πιθανος δρομος να φτάσεις σε αυτόν.

Και εγω στα 23 ξαναδωσα και καταλαβαίνω το άγχος για τον χρόνο/ αποκατάσταση αλλα απο την αλλη ακριβώς επειδη ήμουν μεγαλύτερη δεν ηθελα να σπαταλήσω τον (πολύτιμο) χρονο μου σε κατι που με ικανοποιούσε λιγότερο απο την πρώτη μου επιλογή.

Συμπερασματικά, θα συμπλήρωνα φέτος μηχανογραφικο για οδοντιατρική κάνοντας 10% τις δυο επόμενες χρονιές για ιατρικη και αν δεν περνούσα θα εμένα εκει.

Μια χαρα καλη θα εισαι αρκεί να εξασκηθείς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Ryuzaki βοηθα την κοπέλα, να μην ανησυχεί για τα χρόνια😅
Ευχαριστω για την πασα Κλημεντινη.
Εχω απαντησει προσφατα για το 10% ιατρικων Επαλ.
ΕΙπα οτι ειναι ευκολο για το παιδι να βρει την βαση 10% αν δει τα εναπομειναντα μορια της γενιας της,
Οι ιατρικες περνουν ελαχιστα παιδια στο 10%, ενα παιδι καθε μια, 7 ολες μαζι
Αμα δεν το μπορει θα το κανω εγω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ αλλά με ανησυχεί ιδιαίτερα η επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρουν αυτά τα τμήματα γιατί έχω ακούσει διάφορα
Και καλα κανεις, εγω επειδη ειμαι του 2ου και λιγο πολυ τουβλο στα θεωρητικα . προτιμω τα θετικα, τις πολυτεχνικες ( μηχ παραγωγης, μηχ διοικησης και οικονομιας, βιομηχανικης διοικησης, βιομηχανικου σχεδιασμου και παραγωγης (παδα)) . Αυτες κανουν την διαφορα στο περιβαλλον εργασιας διοτι ειναι λιγοι οι αποφοιτοι. Ειναι ομως ζορικες.
 

Mitsos21

Νεοφερμένος

Ο Mitsos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Και καλα κανεις, εγω επειδη ειμαι του 2ου και λιγο πολυ τουβλο στα θεωρητικα . προτιμω τα θετικα, τις πολυτεχνικες ( μηχ παραγωγης, μηχ διοικησης και οικονομιας, βιομηχανικης διοικησης, βιομηχανικου σχεδιασμου και παραγωγης (παδα)) . Αυτες κανουν την διαφορα στο περιβαλλον εργασιας διοτι ειναι λιγοι οι αποφοιτοι. Ειναι ομως ζορικες.
Δυστυχώς εγώ είμαι το αντίθετο, είμαι πιο πολύ της θεωρίας αν και συμφωνώ με τα λεγόμενα σου γι αυτό φοβάμαι μην τα βρω σκούρα σε τέτοιου είδους τμήματα . Δεν ξέρω έχω μπερδέψει τα μπούτια μου αυτή την στιγμή 😂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Δυστυχώς εγώ είμαι το αντίθετο, είμαι πιο πολύ της θεωρίας αν και συμφωνώ με τα λεγόμενα σου γι αυτό φοβάμαι μην τα βρω σκούρα σε τέτοιου είδους τμήματα . Δεν ξέρω έχω μπερδέψει τα μπούτια μου αυτή την στιγμή 😂
Ε τοτε βουτα στη διοικηση επιχειρησεων και μετα κανε οτι θες και οταν το ξεκαθαρισεις.
Υπαρχει και το οικονομικο ΑΠΘ που ειναι διπλη σχολη, οποτε αποφασιζεις εντος αν θα πας οικονομικης επιστημης ή διοικησης επιχειρησεων.
 

Mitsos21

Νεοφερμένος

Ο Mitsos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τι εννοείς διπλή σχολή? Επίσης δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να φύγω εκτός Αθηνών οπότε προς ΑΣΟΕΕ με βλέπω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Τι εννοείς διπλή σχολή? Επίσης δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να φύγω εκτός Αθηνών οπότε προς ΑΣΟΕΕ με βλέπω
Μια σχολη με δυο κατευθυνσεις , 1η οικονομικης επιστημης , 2η διοικησης επιχειρησεων.
Επιλεγεις στο 5ο εξαμηνο.
Φετος η διοικηση επιχειρησεων του ΟΠΑ θα ειναι αλμηρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mitsos21

Νεοφερμένος

Ο Mitsos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλή φάση για έναν αναποφάσιστο σαν και εμένα 😂
 

niaou

Νεοφερμένος

Η niaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Γιάννη τι εννοείς τα εναπομείναντα μόρια της γενιάς μου για το 10%; Θα ψάξω να βρω το thread σου :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top