the.notorious

Νεοφερμένος

Ο the.notorious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
πιστευεται πως παιζει σημαντικο ρολο η πολη οπου βρισκεται το τμημα σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασταση; πχ ενας αποφοιτος του ΟΠΑ εχει προτεραιοτητα σε σχεση με ενα απο το οικονομικο του Βολου;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
@the.notorious
Για επαγγελματικη αποκατάσταση που ρωτας δεν το εχω συναντησει να ζητουν μονο αποφοιτους ας πουμε ΟΠΑ. Μονο στα μεταπτυχιακά με μεγάλη ζήτηση το εχω δει , κυρίως σε σχολές της Αθήνας, μετράει ο βαθμός, τα χρόνια φοίτησης, η διπλωματική εργασία κλπ. Επίσης σε όλα σχεδόν τα μεταπτυχιακά οι απόφοιτοι από τα ίδια τμήματα προηγούνται.
Εκει μονο μπορω να σου απαντησω οτι προηγουνται οι αποφοιτοι του ιδιου τμηματος αλλα αυτο εχει να κανει με την καθε σχολη ξεχωριστά.
Οχι δεν υπαρχει λογος καποιος για την αγορα εργασιας να εχει προτεραιοτητα επειδη τελειωσε ΟΠΑ και οχι το Οικονομικο του Βόλου.
Ειναι εκει που θα σε προσλαβουν για παραδειγμα να κανεις για τη συγκεκριμενη θέση, παιζουν ρολο μεταπτυχιακα/προϋπηρεσία /το ποσο αποδοτικος ή να μπορεις να εξελιχθεις στην συγκεκριμένη δουλεια, και παλι ολα αυτα αναλογα με το τι ζηταει ο εργοδότης.
Οποτε δεν βλεπω να παίζει σημαντικο ρολο η πολη που τελειωσε καποιος, δεν το εχω συναντησει.
 

the.notorious

Νεοφερμένος

Ο the.notorious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
πιστευεται πως παιζει σημαντικο ρολο η πολη οπου βρισκεται το τμημα σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασταση; πχ ενα αποφοιτος του ΟΠΑ εχει προτεραιοτητα σε σχεση με ενα απο το οικονομικο του Βολου;

@the.notorious
Για επαγγελματικη αποκατάσταση που ρωτας δεν το εχω συναντησει να ζητουν μονο αποφοιτους ας πουμε ΟΠΑ. Μονο στα μεταπτυχιακά με μεγάλη ζήτηση το εχω δει , κυρίως σε σχολές της Αθήνας, μετράει ο βαθμός, τα χρόνια φοίτησης, η διπλωματική εργασία κλπ. Επίσης σε όλα σχεδόν τα μεταπτυχιακά οι απόφοιτοι από τα ίδια τμήματα προηγούνται.
Εκει μονο μπορω να σου απαντησω οτι προηγουνται οι αποφοιτοι του ιδιου τμηματος αλλα αυτο εχει να κανει με την καθε σχολη ξεχωριστά.
Οχι δεν υπαρχει λογος καποιος για την αγορα εργασιας να εχει προτεραιοτητα επειδη τελειωσε ΟΠΑ και οχι το Οικονομικο του Βόλου.
Ειναι εκει που θα σε προσλαβουν για παραδειγμα να κανεις για τη συγκεκριμενη θέση, παιζουν ρολο μεταπτυχιακα/προϋπηρεσία /το ποσο αποδοτικος ή να μπορεις να εξελιχθεις στην συγκεκριμένη δουλεια, και παλι ολα αυτα αναλογα με το τι ζηταει ο εργοδότης.
Οποτε δεν βλεπω να παίζει σημαντικο ρολο η πολη που τελειωσε καποιος, δεν το εχω συναντησει.
<<Εκει μονο μπορω να σου απαντησω οτι προηγουνται οι αποφοιτοι του ιδιου τμηματος αλλα αυτο εχει να κανει με την καθε σχολη ξεχωριστά.>> μπορεις να μου το εξηγησεις ; Παρ ολα αυτα ευχαριστω!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Να σαι καλα👍😊
Λοιπον καποιες σχολές στα μεταπτυχιακα τους και αυτο το ψαχνεις αναλογα τη σχολη, επιλεγουν φοιτητες του ιδιου τμηματος της ίδιας σχολής με προτεραιότητα εναντι φοιτητων που προερχονται απο άλλες σχολες/τμηματα. Αλλα αυτο παλι το ψαχνεις στην καθε συγκεκριμενη σχολη τι υπάρχει και τι ισχυει, καταλαβες.
Πχ επιλεγουν 150 φοιτητες για μεταπτυχιακο? Ε οι 30 ας πουμε ειναι φοιτητες που τελειωσαν το πτυχιακο τους στη σχολή αυτη.
Καλη συνεχεια σε οτι κανεις! 👍😊
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους!δινω φετος και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ μπερδεμενος με την επιλογη σχολης(το εχω αναφέρει και αλλες φορες στο φορουμ σε σημειο που μπορει να εχω κουρασει μερικους)αλλα πραγματικα εχω αγχωθει παρα πολυ!!σκεφτομαι το λοχρη η την τραπεζικη του παπει διοτι ειναι τμηματα στα οποια πιστευω μετα το περας των σπουδων μπορεις να ανταπελξεθεις στην αγορα εργασιας!!εσας ποια ειναι η γνωμη σας?πιστευτε οτι ειναι καλυτερο ενα πιο γενικο προπτυχιακο?οπως διοικηση η οικονομικης επιστημης?απλα θεωρω αυτα τα τμηματα πολυ θεωρητικα κατι που στις μερες μας πιστευω σε κραταεο πισω στην αγορα!
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Από αυτά τα τμήματα μπορείς να βρεις δουλειά χωρίς μεταπτυχιακο ,αυτο είναι το θετικό.
Το αρνητικό ότι περιορίζει τις επιλογές σου η εξειδίκευση.
Τα ζυγίζεις και διαλέγεις.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Από αυτά τα τμήματα μπορείς να βρεις δουλειά χωρίς μεταπτυχιακο ,αυτο είναι το θετικό.
Το αρνητικό ότι περιορίζει τις επιλογές σου η εξειδίκευση.
Τα ζυγίζεις και διαλέγεις.
ναι αυτο σκεφτομαι και εγω μπορεις να μου πεις λιγο τα επαγγελματα που μπορεις να ακολουθησεις μεσα απο αυτες τις σχολες γτ εχω μπερδευτει λιγο
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η αγορά εργασίας είναι μια έννοια απρόσωπη και δεν ενδιαφέρεται για τα τυπικά προσόντα που έχεις. Αυτός για τον οποίο θα πρέπει να νοιάζεσαι είναι ο μελλοντικός σου εργοδότης. Ο εργοδότης έχει μια επιχείρηση, ασχολείται με κάποιο αντικείμενο, είτε είναι παραγωγή, μεταποίηση ή παροχή υπηρεσιών, απασχολεί εργαζόμενους, τους οποίους πληρώνει, και σκοπός του είναι το κέρδος. Από τη στιγμή που σε πληρώνει θα πρέπει η αξίας της εργασίας που παρέχεις να ανταποκρίνεται ή να ξεπερνάει το μισθό που σου δίνεις. Διαφορετικά, προκειμένου να βγάζεις το μισθό που θέλεις, θα πρέπει να μπορείς να παρέχεις την ανάλογη εργασία. Ο δάσκαλος πληρώνεται λιγότερο από το διευθυντή, αλλά χρειάζονται περισσότερα προσόντα για να γίνεις διευθυντής.

Το Πανεπιστήμιο σου δίνει ένα θεωρητικό υπόβαθρο, τις αρχές που διέπουν την επιστήμη που σπουδάζεις, πώς πρέπει να σκέφτεσαι, τι μπορεί να γίνει και τι όχι. Σε καμία περίπτωση δεν σου μαθαίνει πώς θα γίνει η δουλειά που θα φέρνει ψωμί στο τραπέζι. Αφού μάθεις πώς γίνεται η δουλειά, η γνώση που απέκτησες στο Πανεπιστήμιο σου επιτρέπει να κάνεις αυτή τη δουλειά καλύτερα. Αλλά, εάν δεν μάθεις εσύ πώς γίνεται η δουλειά, το πτυχίο είναι ένα χαρτί, να το κορνιζάρεις στον τοίχο και τίποτα περισσότερο.

Επομένως, το θέμα δεν είναι εάν το πτυχίο είναι γενικό ή ειδικό. Το θέμα είναι τι επαγγελματικά δικαιώματα σου προσφέρει. Αλλά, ακόμα και για να ξεκινήσεις να ψάχνεις τι επαγγελματικά δικαιώματα δίνουν οι διάφορες σχολές, πρέπει να έχεις αποφασίσει τι δουλειά θέλεις να κάνεις.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Η αγορά εργασίας είναι μια έννοια απρόσωπη και δεν ενδιαφέρεται για τα τυπικά προσόντα που έχεις. Αυτός για τον οποίο θα πρέπει να νοιάζεσαι είναι ο μελλοντικός σου εργοδότης. Ο εργοδότης έχει μια επιχείρηση, ασχολείται με κάποιο αντικείμενο, είτε είναι παραγωγή, μεταποίηση ή παροχή υπηρεσιών, απασχολεί εργαζόμενους, τους οποίους πληρώνει, και σκοπός του είναι το κέρδος. Από τη στιγμή που σε πληρώνει θα πρέπει η αξίας της εργασίας που παρέχεις να ανταποκρίνεται ή να ξεπερνάει το μισθό που σου δίνεις. Διαφορετικά, προκειμένου να βγάζεις το μισθό που θέλεις, θα πρέπει να μπορείς να παρέχεις την ανάλογη εργασία. Ο δάσκαλος πληρώνεται λιγότερο από το διευθυντή, αλλά χρειάζονται περισσότερα προσόντα για να γίνεις διευθυντής.

Το Πανεπιστήμιο σου δίνει ένα θεωρητικό υπόβαθρο, τις αρχές που διέπουν την επιστήμη που σπουδάζεις, πώς πρέπει να σκέφτεσαι, τι μπορεί να γίνει και τι όχι. Σε καμία περίπτωση δεν σου μαθαίνει πώς θα γίνει η δουλειά που θα φέρνει ψωμί στο τραπέζι. Αφού μάθεις πώς γίνεται η δουλειά, η γνώση που απέκτησες στο Πανεπιστήμιο σου επιτρέπει να κάνεις αυτή τη δουλειά καλύτερα. Αλλά, εάν δεν μάθεις εσύ πώς γίνεται η δουλειά, το πτυχίο είναι ένα χαρτί, να το κορνιζάρεις στον τοίχο και τίποτα περισσότερο.

Επομένως, το θέμα δεν είναι εάν το πτυχίο είναι γενικό ή ειδικό. Το θέμα είναι τι επαγγελματικά δικαιώματα σου προσφέρει. Αλλά, ακόμα και για να ξεκινήσεις να ψάχνεις τι επαγγελματικά δικαιώματα δίνουν οι διάφορες σχολές, πρέπει να έχεις αποφασίσει τι δουλειά θέλεις να κάνεις.
θα μου αρεσε πολυ να ασχοληθω με λογιστικα και χρηματοοικονομικα μου φαινεται ενδιαφερον σαν κλαδος!με μεγαλο φασμα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η αγορά εργασίας είναι μια έννοια απρόσωπη και δεν ενδιαφέρεται για τα τυπικά προσόντα που έχεις. Αυτός για τον οποίο θα πρέπει να νοιάζεσαι είναι ο μελλοντικός σου εργοδότης. Ο εργοδότης έχει μια επιχείρηση, ασχολείται με κάποιο αντικείμενο, είτε είναι παραγωγή, μεταποίηση ή παροχή υπηρεσιών, απασχολεί εργαζόμενους, τους οποίους πληρώνει, και σκοπός του είναι το κέρδος. Από τη στιγμή που σε πληρώνει θα πρέπει η αξίας της εργασίας που παρέχεις να ανταποκρίνεται ή να ξεπερνάει το μισθό που σου δίνεις. Διαφορετικά, προκειμένου να βγάζεις το μισθό που θέλεις, θα πρέπει να μπορείς να παρέχεις την ανάλογη εργασία. Ο δάσκαλος πληρώνεται λιγότερο από το διευθυντή, αλλά χρειάζονται περισσότερα προσόντα για να γίνεις διευθυντής.

Το Πανεπιστήμιο σου δίνει ένα θεωρητικό υπόβαθρο, τις αρχές που διέπουν την επιστήμη που σπουδάζεις, πώς πρέπει να σκέφτεσαι, τι μπορεί να γίνει και τι όχι. Σε καμία περίπτωση δεν σου μαθαίνει πώς θα γίνει η δουλειά που θα φέρνει ψωμί στο τραπέζι. Αφού μάθεις πώς γίνεται η δουλειά, η γνώση που απέκτησες στο Πανεπιστήμιο σου επιτρέπει να κάνεις αυτή τη δουλειά καλύτερα. Αλλά, εάν δεν μάθεις εσύ πώς γίνεται η δουλειά, το πτυχίο είναι ένα χαρτί, να το κορνιζάρεις στον τοίχο και τίποτα περισσότερο.

Επομένως, το θέμα δεν είναι εάν το πτυχίο είναι γενικό ή ειδικό. Το θέμα είναι τι επαγγελματικά δικαιώματα σου προσφέρει. Αλλά, ακόμα και για να ξεκινήσεις να ψάχνεις τι επαγγελματικά δικαιώματα δίνουν οι διάφορες σχολές, πρέπει να έχεις αποφασίσει τι δουλειά θέλεις να κάνεις.
απλα πιστευωοτι ειναι καλο να σου ανοιγει διαφορες πορτες ενα πτυχιο ειτε με τις γνωσεις ειτε με τα επαγγελματικα δικαιωματα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Penny80

Νεοφερμένος

Η Penny80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Φέτος δινω πανελληνιες και ειμαι σε δίλλημα σχετικα με το τι σχολή μου αρεσει... σκεφτομαι για παιδαγωγικά αλλά δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι καλύτερα δημοτικής ή προσχολικής εκπαίδευσης ( για αποκατάσταση και μισθό). Παράλληλα με ενδιαφερει και η ψυχολογια πολυ... τι θα μου προτείνατε; Υπαρχει μηπως κάποιος που εχει περασει στις σχολές αυτές;
Ευχαριστώ!
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Φέτος δινω πανελληνιες και ειμαι σε δίλλημα σχετικα με το τι σχολή μου αρεσει... σκεφτομαι για παιδαγωγικά αλλά δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι καλύτερα δημοτικής ή προσχολικής εκπαίδευσης ( για αποκατάσταση και μισθό). Παράλληλα με ενδιαφερει και η ψυχολογια πολυ... τι θα μου προτείνατε; Υπαρχει μηπως κάποιος που εχει περασει στις σχολές αυτές;

Οι δάσκαλοι που μπαίνουν ως αναπληρωτές είναι περισσότεροι από τους νηπιαγωγούς.
Αναπληρωτές μπαίνουν κυρίως στην ειδική αγωγή. Εγώ θα σου πρότεινα να δεις τα τμήματα ειδικής αγωγής στο Βόλο και του ΠΑΜΑΚ Εκπαιδευτικής Κοινωνικής Πολιτικής από τα αοποία βγαίνεις δάσκαλος ειδικής και προηγείσαι έναντι των άλλω τμημάτων στον διορισμό αναπληρωτή ειδικης αγωγής (δάσκαλοι με μεταπτυχιακό στην ειδική) αλλά δεν θα μπορείς να διοριστείς σε γενικό σχολείο μόνο σε ειδικό.
Βέβαια, όλα αυτά στα λέω με βάση τη νομοθέσια που ισχύει σήμερα και τα προσόντα πρόσληψης που μοριοδοτούνται σήμερα, γιατί αυτά αλλάζουν συχνά ανάλογα με την κάθε κυβέρνηση.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Φέτος δινω πανελληνιες και ειμαι σε δίλλημα σχετικα με το τι σχολή μου αρεσει... σκεφτομαι για παιδαγωγικά αλλά δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι καλύτερα δημοτικής ή προσχολικής εκπαίδευσης ( για αποκατάσταση και μισθό). Παράλληλα με ενδιαφερει και η ψυχολογια πολυ... τι θα μου προτείνατε; Υπαρχει μηπως κάποιος που εχει περασει στις σχολές αυτές;
Ευχαριστώ!
Δεν γνωρίζω να σου πω για τα παιδαγωγικά, παρά μόνο ότι δεν είσαι η μόνη με αυτό το δίλλημα, το έχω δει αρκετές φορές σε αυτό το σάιτ, και το βλέπω να το ρωτάνε πολλά παιδιά στα φροντιστήρια κτλπ. Αυτό που μπορώ να σου πω όμως, είναι ότι η χώρα έχει γεμίσει ψυχολόγους και οι περισσότεροι πεινάνε. Η ψυχολογία σαν σχολή και σαν επιστήμη είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αποκατάσταση πια. Έτσι κι αλλιώς, θα χρειαστεί να κάνεις ψυχολόγια στα παιδαγωγικά, ή μπορείς να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό αργότερα εάν ενδιαφέρεσαι.
 

Penny80

Νεοφερμένος

Η Penny80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Οι δάσκαλοι που μπαίνουν ως αναπληρωτές είναι περισσότεροι από τους νηπιαγωγούς.
Αναπληρωτές μπαίνουν κυρίως στην ειδική αγωγή. Εγώ θα σου πρότεινα να δεις τα τμήματα ειδικής αγωγής στο Βόλο και του ΠΑΜΑΚ Εκπαιδευτικής Κοινωνικής Πολιτικής από τα αοποία βγαίνεις δάσκαλος ειδικής και προηγείσαι έναντι των άλλω τμημάτων στον διορισμό αναπληρωτή ειδικης αγωγής (δάσκαλοι με μεταπτυχιακό στην ειδική) αλλά δεν θα μπορείς να διοριστείς σε γενικό σχολείο μόνο σε ειδικό.
Βέβαια, όλα αυτά στα λέω με βάση τη νομοθέσια που ισχύει σήμερα και τα προσόντα πρόσληψης που μοριοδοτούνται σήμερα, γιατί αυτά αλλάζουν συχνά ανάλογα με την κάθε κυβέρνηση.
Το έχω ακουσει απο αρκετούς το ειδικής στο Βόλο, αλλα δε νομιζω οτι θα μου ηταν τοσο ευχάριστο να δουλέψω σε τέτοιο σχολειο..ειχα ακουσει απο καθηγητή μου περυσι που δούλεψε σε ειδικής οτι θελει γερό στομάχι, πολλα παιδια ηταν πολυ επιθετικά και δυσπροσαρμοστα. Το εκπαιδευτικής κοινωνικής πολιτικής δεν το εχω ακουσει, αλλα θα το ψάξω. Σε ευχαριστω για την απάντηση!
 

Penny80

Νεοφερμένος

Η Penny80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Έδωσα φέτος πανελλαδικές για πρώτη φορά και περιμένω όπως όλοι να βγουν μέσα στην εβδομάδα τα αποτλέσματα. Είμαι όμως πιο μπερδεμένη από ποτέ για το ποιες σχολές μου αρέσουν και ποια να βάλω πρώτη, γι'αυτό θα θελα μια σχετική γνώμη.
Μου έχει κολλήσει τελευταία το τμήμα των πολιτικών επιστημών (μου το πρότεινε ως πολύ καλό μια καθηγήτριά μου) αλλά με μπερδεύει λίγο το μετά όσον αφορά το πού θα εργαστώ με αυτό το πτυχίο γιατί γενικά δεν ακούγονται πολύ αισιόδοξες προοπτικές. Με ενδιαφέρει αρκετά το διπλωματικό σώμα στο οποίο περνάς από αυτή τη σχολή αλλά δεν ξέρω αν απαιτούνται οι γνωστές εξετάσεις για την εισαγωγή. Αντιστοίχως, μου άρεσε το τμήμα κοινωνικής ανθρωπολογίας και ίσως το Ρωσικής φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών. Τέλος, τα παιδαγωγικά προσχολικής ή δημοτικής εκπαίδευσης. Γενικά, δεν έχω ένα αντικείμενο που να μου αρέσει αποκλειστικά και γι'αυτό μπερδεύομαι στην επιλογή. Ευχαριστώ!
 

69lover

Νεοφερμένος

Ο 69lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα Παιδιά!
Μόλις έχω τελειώσει με τις πανελλήνιες και έχω γράψει σχεδόν 16.3
Ενδιαφέρομαι για το τμήμα των μαθηματικών καθώς απώτερος σκοπός μου είναι να ασχοληθώ αργότερα με οικονομικά και στατιστικές. Τι λέτε εσείς είναι μια καλή επιλογή, έχει προοπτικές ? Υπόψιν ότι είμαι από θετική κατεύθυνση και δεν μπορώ να μπω σε οικονομικές σχολές. Και κάτι τελευταίο να παραθέσω .
Για την σεμφε τι άποψη έχετε?
Μήπως ξέρετε τι ακριβώς γίνεσαι με το σεμφε και αν θα άξιζε να μπω εκεί?
Ευχαριστώ!!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
Καλησπέρα Παιδιά!
Μόλις έχω τελειώσει με τις πανελλήνιες και έχω γράψει σχεδόν 16.3
Ενδιαφέρομαι για το τμήμα των μαθηματικών καθώς απώτερος σκοπός μου είναι να ασχοληθώ αργότερα με οικονομικά και στατιστικές. Τι λέτε εσείς είναι μια καλή επιλογή, έχει προοπτικές ? Υπόψιν ότι είμαι από θετική κατεύθυνση και δεν μπορώ να μπω σε οικονομικές σχολές. Και κάτι τελευταίο να παραθέσω .
Για την σεμφε τι άποψη έχετε?
Μήπως ξέρετε τι ακριβώς γίνεσαι με το σεμφε και αν θα άξιζε να μπω εκεί?
Ευχαριστώ!!

Γιατί δεν επιλέγεις το τμήμα στατιστικής τότε του ΟΠΑ εξαρχής ; Είναι προσβάσιμο απο το 2ο πεδίο εαν δεν κάνω λάθος. Εκτός βέβαια εαν σε ενδιαφέρει να σπουδάσεις γενικά μαθηματικά σε πρώτη φάση και μετά να ειδικευθείς στην περιοχή που λες.

Εαν ενδιαφέρεσαι για οικονομικά και στατιστικές,μάλλον θα ταλαιπωρηθείς παραπάνω στην Σεμφε. Δεν είναι εύκολη σχολή γιατί συνδυάζει την περιπλοκότητα των αντίστοιχων θετικών τμημάτων(φυσική,μαθηματικά) με την πιεστική φύση(projects & εργασίες) που συναντάς σε πολυτεχνικά τμήματα σε θεωρίες και εργαστήρια που αφορούν το κομμάτι της μηχανικής. Οπότε σκέψου το καλά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Καλησπέρα Παιδιά!
Μόλις έχω τελειώσει με τις πανελλήνιες και έχω γράψει σχεδόν 16.3
Ενδιαφέρομαι για το τμήμα των μαθηματικών καθώς απώτερος σκοπός μου είναι να ασχοληθώ αργότερα με οικονομικά και στατιστικές. Τι λέτε εσείς είναι μια καλή επιλογή, έχει προοπτικές ? Υπόψιν ότι είμαι από θετική κατεύθυνση και δεν μπορώ να μπω σε οικονομικές σχολές. Και κάτι τελευταίο να παραθέσω .
Για την σεμφε τι άποψη έχετε?
Μήπως ξέρετε τι ακριβώς γίνεσαι με το σεμφε και αν θα άξιζε να μπω εκεί?
Ευχαριστώ!!
Η σεμφε ειναι απο τις καλυτερες και δυσκολοτερες σχολες που εχουμε και ταιριαζει σε αυτο που θες. Εφηρμοσμενα μαθηματικα. Και αν επιλεξεις κατεθυνση φυσικης ή μηχανικης και δικαιωματα ΗΜΜΥ. Οχι παιζουμε ΕΜΠ ειναι αυτο.The masters of TEE
 
Τελευταία επεξεργασία:

carnage

Νεοφερμένος

Ο carnage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα Παιδιά!
Μόλις έχω τελειώσει με τις πανελλήνιες και έχω γράψει σχεδόν 16.3
Ενδιαφέρομαι για το τμήμα των μαθηματικών καθώς απώτερος σκοπός μου είναι να ασχοληθώ αργότερα με οικονομικά και στατιστικές. Τι λέτε εσείς είναι μια καλή επιλογή, έχει προοπτικές ? Υπόψιν ότι είμαι από θετική κατεύθυνση και δεν μπορώ να μπω σε οικονομικές σχολές. Και κάτι τελευταίο να παραθέσω .
Για την σεμφε τι άποψη έχετε?
Μήπως ξέρετε τι ακριβώς γίνεσαι με το σεμφε και αν θα άξιζε να μπω εκεί?
Ευχαριστώ!!

Οποιαδήποτε επιλογή ΣΕΜΦΕ/Μαθηματικό --> Οικονομικά είναι καλή, γιατί ΣΕΜΦΕ/Μαθηματικό σου δίνουν γερό μαθηματικό υπόβαθρο. Το θέμα είναι αν αξίζει τον κόπο. Για μένα, δεν αξίζει, γιατί θα κάνεις πολλά μαθήματα που είναι άσχετα με τα Οικονομικά. Για παράδειγμα, Διαφορική Γεωμετρία ή Αντοχή Υλικών. Είναι προτιμότερο να επιλέξεις μία πιο στοχευμένη σχολή, όπως Στατιστική ή Διοίκηση Επιχειρήσεων. Μαζί με ένα καλό μεταπτυχιακό, θα είσαι κομπλέ.
 

Devid

Νεοφερμένος

Ο Devid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας

Μετά κόπων και βασάνων συγκέντρωσα 13 813 μόρια.

Θέλω σπουδες στην πληροφορική

Πανεπιστήμια στην αθήνα όπου και μένω δεν περναω ουτε απ'εξω.

Οπότε οι πιο κοντινες μου επιλογες ειναι τα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Λαμίας και Τρίπολης. Απο όσα εχω δεί. Τα προγράμματα σπουδων ειναι περιπού τα ίδια.


Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με αυτα τα τμήματα απο όσους ξερουν ή και σπουδάζουν σε αυτα. Ποιο είναι το πιο οργανωμένο με καλύτερες εγκαστασεις. Ποια η ποιότητα σπουδών και καθηγητών.


Ευχαριστω για την βοήθεια
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
ΜΕ 15610 τι πιθανότητες έχω να περάσω με το 4%(εδωσα το 2019) πτδε εκπα, βόλου, νηπιαγωγών εκπα,εργοθεραπεία παδα.Ανάμεσα σε πτδε και νηπιαγωγών,εργοθεραπεία ποιο έχει καλύτερη απορρόφηση;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top