airam

Νεοφερμένος

Η airam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Η ελλαδα ειναι παραξενη,αναγνωριζει επαγγελμα και δικαιωματα με βαση το βασικο πτυχιο.
Τους φυσικους παροτι η ανθρωποι γνωριζουν περισσοτερο φυσικη απο τους αλλους τους ομομαζουν καθηγητικες σχολες. Παλαιοτερα ειχαν τον βασικο τιτλο ραδιοηλεκτρολογου ( ηλεκτρολογοι ασθενων ρευματων-ηλεκτρονικοι).
Τωρα με τις διαφορες ''μετονομασιες'' τους τον ''πηρανε'' , τωρα ειναι οι ημμυ και οι μηχ ηλεκτρονικων υπολογιστων.
Εχουμε ενα αρχιμαγειρα στην ελλαδα που λεγεται Τεχνικο Επιμελητηριο Ελλαδας, αυτο τωρα θα ονομασει τους ΣΕΜΦΕ σε ημμυ.Ειναι θεμα ονοματος.
Αντε τωρα να αποδειξεις οτι και εσυ ξερεις τα ιδια και ισως περισσοτερα απο τους αλλους.
 

airam

Νεοφερμένος

Η airam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Η ελλαδα ειναι παραξενη,αναγνωριζει επαγγελμα και δικαιωματα με βαση το βασικο πτυχιο.
Τους φυσικους παροτι η ανθρωποι γνωριζουν περισσοτερο φυσικη απο τους αλλους τους ομομαζουν καθηγητικες σχολες. Παλαιοτερα ειχαν τον βασικο τιτλο ραδιοηλεκτρολογου ( ηλεκτρολογοι ασθενων ρευματων-ηλεκτρονικοι).
Τωρα με τις διαφορες ''μετονομασιες'' τους τον ''πηρανε'' , τωρα ειναι οι ημμυ και οι μηχ ηλεκτρονικων υπολογιστων.
Εχουμε ενα αρχιμαγειρα στην ελλαδα που λεγεται Τεχνικο Επιμελητηριο Ελλαδας, αυτο τωρα θα ονομασει τους ΣΕΜΦΕ σε ημμυ.Ειναι θεμα ονοματος.
Αντε τωρα να αποδειξεις οτι και εσυ ξερεις τα ιδια και ισως περισσοτερα απο τους αλλους.
Εγω θα πηγαινα και ημμυ, η αληθεια ειναι ότι βρίσκω αρκετο ενδιαφερον σε θεματα οπως η τεχνητή νοημοσύνη, ο προγραμματισμός και ο αυτοματισμος. Το ηλεκτρολογικο κομματι ειναι αυτο που μου κάθεται στον λαιμο, θα μου πεις ομως χωρις αυτό δεν κανεις τα υπολοιπα που θες. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι οσον αφορα το ημμυ δεν έχω το παθος που εχω για την φυσικη και επειδη και οι δυο σχολες εχβ ακουσει οτι είναι ακρετα δυσκολες, αμα ειναι να παιδευτω ας παιδευτω με κατι που μαρεσει πολυ. Αυτο ηταν το σκεπτικο μου αλλα αμα ειναι να παω φυσικο και να καταληξω άνεργη, ε στην ανάγκη μαλλον θα προσαρμοστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Εγω θα πηγαινα και ημμυ, η αληθεια ειναι ότι βρίσκω αρκετο ενδιαφερον σε θεματα οπως η τεχνητή νοημοσύνη, ο προγραμματισμός και ο αυτοματισμος. Το ηλεκτρολογικο κομματι ειναι αυτο που μου κάθεται στον λαιμο, θα μου πεις ομως χωρις αυτό δεν κανεις τα υπολοιπα που θες. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι οσον αφορα το ημμυ δεν έχω το παθος που εχω για την φυσικη και επειδη και οι δυο σχολες εχβ ακουσει οτι είναι ακρετα δυσκολες, αμα ειναι να παιδευτω ας παιδευτω με κατι που μαρεσει πολυ. Αυτο ηταν το σκεπτικο μου αλλα αμα ειναι να παω φυσικο και να καταληξω άνεργη, ε στην ανάγκη μαλλον θα προσαρμοστώ
Πιο δυσκολες απο το φυσικο δεν ειναι ,λιγοτερο θα ελεγα. Την ενεργειακη ηλεκτρολογια την παρακαμπτεις ανετα ως ροη ή κατεθυνση. Τα μεγαλα ζορια ειναι η ηλεκτρονικη . Τωρα αυτα που θες τεχνικη νοημοσυνη και προγραματισμος μαλλον καλιεργουνται καλυτερα στις σχολες πληροφορικης και μηχ ηλεκτρονικων υπολογιστων.
Μονο δυο σχολες ημμυ εχουν κατευθυνση πληροφορικη , εμπ και παπελ. Οι ημμυ δεν τρελαινονται για προγγραμματισμο. Εισαι κοριτσι σε αγοροκρατουμενες σχολες. Συνηθως τα κοριτσια πηγαινουν προς τους μηχανικους παραγωγης η οποια συνδεεται περισσοτερο με τους μηχανολογους αλλα πας και απο ημμυ με μεταπτυχιακο.
 

airam

Νεοφερμένος

Η airam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πιο δυσκολες απο το φυσικο δεν ειναι ,λιγοτερο θα ελεγα. Την ενεργειακη ηλεκτρολογια την παρακαμπτεις ανετα ως ροη ή κατεθυνση. Τα μεγαλα ζορια ειναι η ηλεκτρονικη . Τωρα αυτα που θες τεχνικη νοημοσυνη και προγραματισμος μαλλον καλιεργουνται καλυτερα στις σχολες πληροφορικης και μηχ ηλεκτρονικων υπολογιστων.
Μονο δυο σχολες ημμυ εχουν κατευθυνση πληροφορικη , εμπ και παπελ. Οι ημμυ δεν τρελαινονται για προγγραμματισμο. Εισαι κοριτσι σε αγοροκρατουμενες σχολες. Συνηθως τα κοριτσια πηγαινουν προς τους μηχανικους παραγωγης η οποια συνδεεται περισσοτερο με τους μηχανολογους αλλα πας και απο ημμυ με μεταπτυχιακο.
Πωπω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να συνδυασεις αυτο που σαρεσει με κατι που να εχει επαγγελματικη απορρόφηση 😂 απο οτι καταλαβαινω ολες οι πολυτεχνικες σχολες πανω κατω εχουν ως βαση φυσικη μαθηματικα κλπ. Εχουν ομως και τα υπολοιπα πολυτεχνεια πχ μηχανολογων μηχανικων καλες επαγγελματικές προοπτικες;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Πωπω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να συνδυασεις αυτο που σαρεσει με κατι που να εχει επαγγελματικη απορρόφηση 😂 απο οτι καταλαβαινω ολες οι πολυτεχνικες σχολες πανω κατω εχουν ως βαση φυσικη μαθηματικα κλπ. Εχουν ομως και τα υπολοιπα πολυτεχνεια πχ μηχανολογων μηχανικων καλες επαγγελματικές προοπτικες;
airam
Δεν υπαρχει επαγγελμα απο αει που να μην εχει τα θεματα του αλλα λιγο ,αλλα πολυ και αλλα δυσεπίλυτα.
πχ τωρα τους νοσηλευτες θα τους τραβουν απο το μανικι και εδω και σε ευρωπαικο επιπεδο λογω ιου.
Διαχρονικα καποιες σχολες μηχανικων εχουν πολυ ευκολοτερη αρχη (6-12 μηνες) με αρχικο μισθο 1300-1500.
1 ΗΜΜΥ
2 μηχ Υπολογιστων
3 μηχανολογοι
4 μηχ βιοιατρικης
5 ναυπηγοι
6 μηχ παραγωγης
10 χρονια παλιοτερα
αρχιτεκτονες
πολ. μηχανικοι
Σαφως μηχανικος χωρις μαθηματικα και πολυ φυσικη δεν υπαρχει.
Συνηθως οι μαθητες διαλεγουν επιστημη-επαγγελμα συμφωνα με τα μαθηματα του λυκειου.
Ειναι μια ενδειξη οχι ομως και ο καλυτερος τροπος.
Αν δεν περπατησεις τα βηματα του επαγγελματια δεν εχεις καταλαβει τιποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ΗΜΜΥ βγαίνεις εξειδικευμένος φυσικόμαθηματικός. Ηλεκτρομαγνητικά πεδία, κυκλώματα, κβαντική φυσικη, είναι τομείς της Φυσικής.

Αν δεν σου αρεσει το ΗΜΜΥ το πιθανότερο είναι να μην σου αρεσει ούτε το Φυσικό.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
γεια σας! ειμαι 2α λυκειου, 2ο πεδιο και τελειως διαχασμενη. ως αντικειμενο και ως σχολη μαρεσει παρα πολυ το φυσικο. Καποιοι μου λενε πως περα απο ιδιαιτερα δεν θα βρω κατι να κανω και δεν αξιζει, αλλοι μου λενε οτι μπορω να κανω πολλα πραγματα εφοσον θα αποκτησω γνωσεις σε πολλα θεματα. το ιδανικο για μενα θα ηταν να συνεχισω με ενα μεταπτυχιακο σε κοσμολογια, αστροφυσικη η αστρονομια αλλα ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να ασχοληθεις ειδικοτερα στην ελλαδα με τετοια πεδια. σκεφτηκα λοιπον ισως να τελειωνα το φυσικο και να εκανα ενα μεταπτυχιακο στον προγραμματισμο που οσο να ναι εχει ενα μελλον.
ο πατερας μου μου λεει οτι το ΗΜΜΥ ειναι καλυτερη επιλογη, αφου προσφερει επαγγελματικα δικαιωματα και οι μηχανολογοι εχουν γενικα περισσοτερες ευκαιριες. Σαν σχολη ομως δεν με ενδιαφερει οσο το φυσικο.
Οποιος μπορει να μου πει την γνωμη του θα βοηθησει απιστευταααααααααα

Το πεδίο που σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς δεν έχει ιδιαίτερη επαγγελματική αποκατάσταση δυστυχώς.Και ακόμα και σε σχετικά projects θα δεις μια αναλογία 100 μηχανικοί και 10 φυσικοί :P .

Πάντως τα παιδιά έχουν δίκιο,δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις την ροή της ενέργειας. Τα βασικά του κορμού τα κάνουν ΚΑΙ στο φυσικό άμεσα ή έμμεσα ούτως η άλλως. Στους ημμύ 4-5 μαθηματάκια θα πάρεις παραπάνω απο οτι οι φυσικοί σε ενεργειακά θέματα :

->Συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας
->Ηλεκτρολογικό/ηλεκτρονικό σχέδιο
->Ηλεκτρονικά Ισχύος
->Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις

Απο εκεί και πέρα ξεκινάνε τα ωραία καθώς παίρνεις ότι κατεύθυνση θέλεις.
Απλά θα πω το εξής...προγραμματισμό ΠΡΕΠΕΙ να ξέρεις είτε είσαι φυσικός, είτε μαθηματικός είτε οποιοσδήποτε άλλος μηχανικός. Ακόμα και εαν δεν πρόκειται να ακολουθήσεις καν σχετική καριέρα, οφείλεις οπωσδήποτε να καταλαβαίνεις την λογική.

Να πω επίσης οτι δεν ισχύει οτι οι ημμυ δεν τρελαίνονται για προγραμματισμό(εξηγώ παρακάτω).
Ανάλογα με το τι κάνουν και τι κατεύθυνση έχουν πάρει έχουν μπόλικο. Απλά οι ημμυ δεν κάνουν προγραμματισμό όπως οι άλλες σχολές. Προγραμματίζεις μικροελεγκτές,μικροεπεξεργαστές,επεξεργαστές ψηφιακού σήματος(DSP). Το αμάξι σου δεν θα το προγραμματίσει ένας προγραμματιστής εφαρμογών, όπως και ένα αεροπλάνο. Αλλά ένας επαγγελματίας ηλεκτρονικός μηχανικός. Οι πληροφορικάριοι δηλαδή προγραμματίζουν κυρίως για τον άνθρωπο. Οι ηλεκτρονικοί προγραμματίζουν για τις μηχανές. Οι ηλεκτρονικοί δεν κάνουν προγραμματισμό εφαρμογών δηλαδή αλλά κυρίως λειτουργικό προγραμματισμό. Γράφουν δηλαδή κώδικα που λέει σε μια μηχανή τι να κάνει ώστε να λειτουργεί ως σύστημα σωστά. Και πρόσεξε την διαφορά...λεω σύστημα. Μια εφαρμογή π.χ. στον υπολογιστή μπορεί να κολλήσει, δεν τίθεται ζήτημα. Ένα ενσωματωμένο σύστημα σε ένα αεροπλάνο όμως δεν έχει τέτοια δυνατότητα, ειδάλλως θα κοστίζει ζωές. Άρα ο προγραμματισμός που κάνουν οι ημμυ είναι κυρίως λειτουργικός και πολύ συχνά αφορά πραγματικά συστήματα και για αυτό το λόγο υπάρχουν αυστηρές προδιαγραφές και οι μέθοδοι και οι γλώσσες αποσκοπούν στο να σου δώσουν τον πλήρη έλεγχο του υλικού ώστε να το αξιοποιήσεις βέλτιστα. Αυτό βάζει την δυσκολία οτι όλα επιτρέπονται σε αντίθεση με άλλες γλώσσες που είναι πιο διάσημες για σχεδίαση εφαρμογών,και επομένως πρέπει να ξέρεις καλά τι κάνεις και να έχεις γνώσεις υλικού(hardware). Δεν προγραμματίζεις για τον άνθρωπο,δεν προγραμματίζεις κάτι που θα χρησιμοποιηθεί εύκολα. Προγραμματίζεις κάτι που θα είναι αποδοτικό και θα κάνει την δουλειά του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ως ηλεκτρονικός μηχανικός δηλαδή έχεις γνώση του υλικού αλλά και του λογισμικού και χρησιμοποιείς γλώσσες που έχουν φτιαχτεί για να σου επιτρέπουν την πλήρη πρόσβαση στο διαθέσιμο υλικό. Δεδομένου οτι ξέρεις τι κάνεις, μπορείς να φτιάξεις κυριολεκτικά οτιδήποτε θέλεις. Για αυτό οι ηλεκτρονικοί προγραμματίζουν στο κατώτατο και πιο δύσκολο επίπεδο που απαιτεί γνώση της αρχιτεκτονικής του συστήματος. Έτσι είσαι σε θέση να πεις τι μπορεί να κάνει το σύστημα,τι δεν μπορεί να κάνει,τι αλλαγές μπορεί και δεν μπορεί να δεχτεί κ.α. .

Μάλιστα η ανάγκη για καλούς μηχανικούς σε αυτό το κομμάτι είναι μεγάλη(και για αυτό υπάρχει και μεγάλη ζήτηση). Καθώς όπως είπα χρειάζεται κόσμος με γνώσεις προγραμματισμού και βαθιά κατανόηση των υπολογιστικών συστημάτων και της αρχιτεκτονικής τους.Αυτή την αναπτύσσεις μέσω μιας σειράς απο μαθήματα και εδώ είναι που έρχεται η διαφοροποίηση.

Ως ημμυ κάνεις όλα τα βασικά μαθηματικά και την κλασσική φυσική.
Πρόσεξε να δεις όμως τι γίνεται απο εκεί και πέρα.Ενώ ο φυσικός χτίζει πιο βαθιές και θεωρητικές γνώσεις πάνω στα προηγούμενα εσύ αντί αυτού παίρνεις μαθήματα όπως Αλγόριθμοι, δίκτυα υπολογιστών,τηλεπικοινωνίες,αρχιτεκτονική υπολογιστών, συστήματα αυτόματου ελέγχου και άλλα.

Οι ημμυ δηλαδή μαθαίνουν όλα τα βασικά που χρειάζονται, και αντί να πάνε σε πιο βαθιά θέματα της εκάστοτε επιστήμης μαθαίνουν άλλα πράγματα που αφορούν το πως θα κάνουν αυτές τις βασικές γνώσεις χρήσιμες και υλοποιήσιμες για πρακτικά ζητήματα. Μαθαίνεις λόγου χάρη πως λύνεις ένα ηλεκτρικό κύκλωμα με έναν ή δυο βρόχους. Ωραία, πως θα έλυνες ένα πραγματικό κύκλωμα με χιλιάδες βρόχους(θα μπορούσε να ήταν ένα ηλεκτρικό δίκτυο); Πρέπει να ξέρεις προγραμματισμό... Φυσικά υπάρχουν εφαρμογές ήδη,αλλά πιάνεις το νόημα.

Οτι και να επιλέξεις χαμένη δεν θα βγεις πιστεύω εφόσον το αγαπάς. Η επιλογή δυστυχώς για μια σχολή όπως η ημμυ είναι δύσκολη απο ρομαντικής πλευράς γιατί στο σχολείο δεν εξοικειώνεσαι καθόλου με το σκεπτικό του λύνω ένα πρόβλημα. Ωστόσο take my word for it,υπάρχουν τομείς των ημμυ που το πόσο προχωρημένα είναι τεχνολογικά και θεωρητικά τα συστήματα και τα προβλήματα που λύνουν σε κάνουν να τραβάς τα μαλλιά σου.Πάρε ως παράδειγμα το 5G. Θα χρειαστούν πολλοί περισσότεροι μηχανικοί για να λυθούν τα προβλήματα του παρά αστροφυσικοί(που υπάρχουν ήδη και μάλιστα πολύ καλοί) :P . My point...στην απ'έξω όλα φαίνονται απλά γιατί το σχολείο αυτή την εικόνα μας δίνει για τον κόσμο γύρω μας. Όταν αρχίσεις να ρωτάς πως θα γίνουν στην πράξη όμως αυτά που θες,τα προβλήματα ξεπηδούν το ένα μετά το άλλο. Οι ημμυ και η φυσική πάντως να ξέρεις γενικά οτι είναι πεδία με πολύ καλή συνεργασία.Όπως η χημεία έχει την χημική βιομηχανία,έτσι και η "βιομηχανία" της φυσικής είναι οι ημμυ! Οι άλλες ειδικότητες αξιοποιούν γνώσεις φυσικής ως ενδιάμεσο εργαλείο για να πετύχουν ή να μελετήσουν κάτι άλλο, αλλά οι ημμυ φτιάχνουν συστήματα και εμπορικά προσόντα που αξιοποιούν άμεσα αυτές τις γνώσεις και τις αρχές της φυσικής για να επιτελέσουν το έργο τους(π.χ. διάδοση φωτός μέσα σε οπτικές ίνες για μετάδοση πληροφορίας).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
γεια σας! ειμαι 2α λυκειου, 2ο πεδιο και τελειως διαχασμενη. ως αντικειμενο και ως σχολη μαρεσει παρα πολυ το φυσικο. Καποιοι μου λενε πως περα απο ιδιαιτερα δεν θα βρω κατι να κανω και δεν αξιζει, αλλοι μου λενε οτι μπορω να κανω πολλα πραγματα εφοσον θα αποκτησω γνωσεις σε πολλα θεματα. το ιδανικο για μενα θα ηταν να συνεχισω με ενα μεταπτυχιακο σε κοσμολογια, αστροφυσικη η αστρονομια αλλα ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να ασχοληθεις ειδικοτερα στην ελλαδα με τετοια πεδια. σκεφτηκα λοιπον ισως να τελειωνα το φυσικο και να εκανα ενα μεταπτυχιακο στον προγραμματισμο που οσο να ναι εχει ενα μελλον.
ο πατερας μου μου λεει οτι το ΗΜΜΥ ειναι καλυτερη επιλογη, αφου προσφερει επαγγελματικα δικαιωματα και οι μηχανολογοι εχουν γενικα περισσοτερες ευκαιριες. Σαν σχολη ομως δεν με ενδιαφερει οσο το φυσικο.
Οποιος μπορει να μου πει την γνωμη του θα βοηθησει απιστευταααααααααα
Καλημέρα και από εμένα. Αρχικά όντως η σχολή ΗΜΜΥ έχει περισσότερες ευκαιρίες καθώς βασίζεται πάνω στον τομέα της τεχνολογίας, έναν τομέα με τεράστια πρόοδο τα τελευταία χρόνια και ακόμα περισσότερη τα επόμενα, δεν χρειάζεται να σου αναφέρω τις επενδύσεις εταιριών τεχνολογίας στην Ελλάδα τον τελευταίο καιρό (Microsoft and digital reality). Άρα στον τομέα της προοπτικής δεν υπάρχει αμφιβολία. Από την άλλη και το φυσικό είναι ένα σπουδαίο τμήμα που μπορείς να κανείς πολλά πράγματα πάνω σε αυτό όμως δεν γνωρίζω αν έχει τόσο μεγάλη απορροφητικότητα στην Ελλάδα, μπορείς όμως να δουλέψεις στο εξωτερικό αν σε ενδιαφέρει. Συμπερασματικά λοιπόν εγώ θα πήγαινα στο ΗΜΜΥ το οποίο έχει φυσική μέσα και μεγάλες προοπτικές ΟΜΩΣ εσυ θα πάρεις την τελική απόφαση με το το σου αρέσει εσένα να κανείς μην επηρεαστείς από το εξωτερικό περιβάλλον γιατί αν κανείς λάθος απόφαση θα το βρεις μπροστά σου μετά.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις στο τέλος!!
 

airam

Νεοφερμένος

Η airam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σας ευχαριστώ ολουςσ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σας ευχαριστώ ολουςσ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θελω να το ψαξω ακουγεται αρκετά ενδιαφερον το ημμυ. Ξερει κανεις απο που να αρχισω πχ βιντεο, sites, ισως καποιο προτζεκτακι που θα μπορουσα να κανω για να μπω στη λογική και να δω κατα ποσο μου αρεσει;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
σας ευχαριστώ ολουςσ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σας ευχαριστώ ολουςσ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θελω να το ψαξω ακουγεται αρκετά ενδιαφερον το ημμυ. Ξερει κανεις απο που να αρχισω πχ βιντεο, sites, ισως καποιο προτζεκτακι που θα μπορουσα να κανω για να μπω στη λογική και να δω κατα ποσο μου αρεσει;
Αρχικά ψάξε στο site της σχολής ώστε να δεις το πρόγραμμα σπουδών, που μπορείς να εργαστείς κτλ.
 

airam

Νεοφερμένος

Η airam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Διαβασα πανω κατω τον οδηγό σπουδων εχασα λιγο την μπαλα εκει με τις ροες αλλα ολα καλα. Βρηκα επισης κατι σχετικα βιντεο στο yt οποτε εχω αρχισει ηδη να το ψαχνω λιγο το θεμα. Τώρα ειδικα στις διακοπες Χριστουγέννων που θα έχω πολυ χρόνο θα ασχοληθω οσο μπορώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
ναι του εμπ ειναι περιπλοκο , διαβασε και του απθ ειναι πιο απλο.
 

kkk7

Νεοφερμένος

Ο kkk7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ειμαι 1 ετος διοικηση επιχειρησεων αγαπαω την μουσικη και θελω να ξαναπροσπαθησω για μουσικο τμημα αλλα με ολοι αυτη την βαβουρα απο τους γυρο μου εχω μπερδευτει και δεν το βλεπω ως μια τοσο ελκηστικη επιλογη δεν ξερω αν πρεπει να κλεισω τα αυτια μου και να παω με την καρδιαμ η αν πρεπει να ακολουθησω την <<λογικη τους >>
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
ειμαι 1 ετος διοικηση επιχειρησεων αγαπαω την μουσικη και θελω να ξαναπροσπαθησω για μουσικο τμημα αλλα με ολοι αυτη την βαβουρα απο τους γυρο μου εχω μπερδευτει και δεν το βλεπω ως μια τοσο ελκηστικη επιλογη δεν ξερω αν πρεπει να κλεισω τα αυτια μου και να παω με την καρδιαμ η αν πρεπει να ακολουθησω την <<λογικη τους >>
Εχεις το πλεονεκτημα οτι η μουσικη διδασκεται και εξω απο τα πανεπιστημια , δηλαδη και στα πανεπιστημια στα μισα διδασκεται.
Διοικηση επιχειρησεων στο πανεπιστημιο για ευ βιοποριζειν
και μουσικη ταυτοχρονα στα ωδεια για ευ ζειν.
Η μουσικη ειναι πλανευτρα και μεγαλη ερωμενη και αν την παρατησεις θα νιωθεις ενα κενο μεσα σου, ειδικα εσυ που εισαι ''εθισμενος''
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Μουσική οι άνθρωποι σπουδάζουν στα ωδεία 🤷‍♀️

Τωρα αν δεν σαρεσει η σχολή σου αλλο θεμα κι φυσικά να σκεφτείς το 10% αλλα πραγματικά κανονικές σπουδές ειναι το ωδείο , δεν στερείται κατι το αντίθετο μάλιστα !
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η μουσική μαθαίνετε και εξωπανεπιστημιακά και ίσως καλύτερο απο οτι αν το σπουδάσεις πανεπιστημιακά.Μπορείς στον ελεύθερο χρόνο σου να ασχοληθείς και να βγάλεις και έξτρα εισόδημα σαν μουσικός παίζοντας σε κάποιο μαγαζί παρασκευοσάββατο βράδυ ή να κάνεις μάθημα σε παιδιά στο σπίτι εξτραδάκι.Είναι πραγματικά πέταμα χρημάτων και χρόνου να σπουδάσεις μουσική στα πανεπιστήμια ειδικά στα ελληνικα ΑΕΙ.Αν τώρα δεν σου αρέσει η σχολή σου θες κάτι άλλο φυσικά να δώσεις με το 10% του χρόνου αλλά να επιλέξεις κατι που σου αρέσει και έχει επαγγελματική αποκατάσταση.
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδια δίνω πανελλήνιες μετά από 10 χρόνια. Οταν εδινα εγω 6 μαθηματα μπορουσαμε να παρουμε αλλο μαθημα επιλογης και να εχουμε πρόσβαση σε κάποιο άλλο πεδίο. Αυτό γίνεται τώρα. Θα δώσω Εκθεση πληροφορική οικονομία και μαθηματικά. Μπορώ να έχω πρόσβαση και σε παραιατρικές σχολές; π.χ. κοινωνικής εργασίας;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Παιδια δίνω πανελλήνιες μετά από 10 χρόνια. Οταν εδινα εγω 6 μαθηματα μπορουσαμε να παρουμε αλλο μαθημα επιλογης και να εχουμε πρόσβαση σε κάποιο άλλο πεδίο. Αυτό γίνεται τώρα. Θα δώσω Εκθεση πληροφορική οικονομία και μαθηματικά. Μπορώ να έχω πρόσβαση και σε παραιατρικές σχολές; π.χ. κοινωνικής εργασίας;

Τώρα πια δεν γίνεται αυτό. Θα έχεις πρόσβαση μόνο στις σχολές του πεδίου σου.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Παιδια δίνω πανελλήνιες μετά από 10 χρόνια. Οταν εδινα εγω 6 μαθηματα μπορουσαμε να παρουμε αλλο μαθημα επιλογης και να εχουμε πρόσβαση σε κάποιο άλλο πεδίο. Αυτό γίνεται τώρα. Θα δώσω Εκθεση πληροφορική οικονομία και μαθηματικά. Μπορώ να έχω πρόσβαση και σε παραιατρικές σχολές; π.χ. κοινωνικής εργασίας;
Επίσης, η κοινωνική εργασία ανήκει στο 1ο επιστημονικό πεδίο, δηλαδή στις ανθρωπιστικές σπουδές, και όχι στις παραίατρικες, οι οποιές ανήκουν κατά κόρον στο 3ο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top