Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
τα βασικά που θα πρέπει να ξέρεις έιναι ότι τα καλοκαίρια ανάμεσα στα έτη κάνεις πρακτική σε τμήματα ως δόκιμη, και αφού βγεις παίρνεις βαθμό ανα 4-5 χρόνια.
σε μικρά τμήματα επαρχία ή σε νησί, μπορεί να είσαι διοικητής ακόμα και ως υπαστυνόμος β με το που βγείς.

μέσα στην σχολη, το πρώτο έτος θα υπάρχει στρατιωτικό πρόγραμμα δλδ εγερτήριο στρώσιμο κρεβατιών γυμναστική,αναφορες, μαθήματα πάνω σε όπλα κτλ. ο ελεύθερος χρόνος είναι ανύπαρκτος και θέλει λίγο χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί κανείς. μετα τα πράγματα είναι χαλαρά.
Η σειρά που θα βγάλεις μέσα στην σχολή καθορίζει ανάλογα και με την επιλογή σου το που θα τοποθετηθείς. Γενικά όμως οι μεγάλες ελλείψεις είναι στην Αθήνα οπότε αν είσαι από Αθήνα δεν υπάρχει περίπτωση αν δεν το θέλεις να σε στείλουν κάπου αλλού.

οι υπηρεσίες και τα αντικείμενα είναι πάρα πολλά και πολλές φορές άσχετα μεταξύ τους. δλδ άλλη δουλειά θα κάνει ένας που θα πάει ασφάλεια και άλλη ένας που θα τοποθετηθεί τροχαία.
σε γενικές γραμμές υπάρχουν 3 είδη
αστυνόμευση τάξης(τμήματα, διαβατήρια, αστυνομικοί σταθμοί,)
ασφάλεια( τμήματα ασφάλειας, ναρκωτικά, ταυτότητες, κρατική ασφάλεια κτλ) (υπηρετείς χωρίς στολή)
τροχαία( τμήματα τροχαίας)

φυσικά το που θα πας αρχικά δεν καθορίζει τίποτα αφού μπορείς να βρεθείς από την μία υπηρεσία σε άλλη
το πώς λειτουργεί η αστυνομία σαν σύνολο το βλέπεις στην πρακτική

τα ωράρια των αξιωματικών είναι πρωινές ώρες κυρίως και έχει γραφική δουλειά ευθύνες και άνχος αλλά τίποτα τραγικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophiazach

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
τα βασικά που θα πρέπει να ξέρεις έιναι ότι τα καλοκαίρια ανάμεσα στα έτη κάνεις πρακτική σε τμήματα ως δόκιμη, και αφού βγεις παίρνεις βαθμό ανα 4-5 χρόνια.
σε μικρά τμήματα επαρχία ή σε νησί, μπορεί να είσαι διοικητής ακόμα και ως υπαστυνόμος β με το που βγείς.

μέσα στην σχολη, το πρώτο έτος θα υπάρχει στρατιωτικό πρόγραμμα δλδ εγερτήριο στρώσιμο κρεβατιών γυμναστική,αναφορες, μαθήματα πάνω σε όπλα κτλ. ο ελεύθερος χρόνος είναι ανύπαρκτος και θέλει λίγο χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί κανείς. μετα τα πράγματα είναι χαλαρά.
Η σειρά που θα βγάλεις μέσα στην σχολή καθορίζει ανάλογα και με την επιλογή σου το που θα τοποθετηθείς. Γενικά όμως οι μεγάλες ελλείψεις είναι στην Αθήνα οπότε αν είσαι από Αθήνα δεν υπάρχει περίπτωση αν δεν το θέλεις να σε στείλουν κάπου αλλού.

οι υπηρεσίες και τα αντικείμενα είναι πάρα πολλά και πολλές φορές άσχετα μεταξύ τους. δλδ άλλη δουλειά θα κάνει ένας που θα πάει ασφάλεια και άλλη ένας που θα τοποθετηθεί τροχαία.
σε γενικές γραμμές υπάρχουν 3 είδη
αστυνόμευση τάξης(τμήματα, διαβατήρια, αστυνομικοί σταθμοί,)
ασφάλεια( τμήματα ασφάλειας, ναρκωτικά, ταυτότητες, κρατική ασφάλεια κτλ) (υπηρετείς χωρίς στολή)
τροχαία( τμήματα τροχαίας)

φυσικά το που θα πας αρχικά δεν καθορίζει τίποτα αφού μπορείς να βρεθείς από την μία υπηρεσία σε άλλη
το πώς λειτουργεί η αστυνομία σαν σύνολο το βλέπεις στην πρακτική

τα ωράρια των αξιωματικών είναι πρωινές ώρες κυρίως και έχει γραφική δουλειά ευθύνες και άνχος αλλά τίποτα τραγικό

κατάλαβα, όλα μου ακούγονται μια χαρά, σίγουρα όχι η κλασσική εικόνα του Έλληνα φοιτητή αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου, θεωρώ πως θα μπορούσα να προσαρμοστώ. Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι για την γυμναστική, γιατί αν και είμαι καλή μαθήτρια και έχω πολλή όρεξη για διάβασμα και προθυμία να αποκτήσω καινούριες ικανότητες μέσα στη σχολή, ποτέ δεν είχα πολύ καλή σχέση με την γυμναστική. Στις προπονήσεις που κάνω τώρα τα όρια τα πιάνω μετά βίας, όχι με άνεση. Θεωρείς ότι αν περάσω, θα είχα πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι μέσα στη σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
κατάλαβα, όλα μου ακούγονται μια χαρά, σίγουρα όχι η κλασσική εικόνα του Έλληνα φοιτητή αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου, θεωρώ πως θα μπορούσα να προσαρμοστώ. Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι για την γυμναστική, γιατί αν και είμαι καλή μαθήτρια και έχω πολλή όρεξη για διάβασμα και προθυμία να αποκτήσω καινούριες ικανότητες μέσα στη σχολή, ποτέ δεν είχα πολύ καλή σχέση με την γυμναστική. Στις προπονήσεις που κάνω τώρα τα όρια τα πιάνω μετά βίας, όχι με άνεση. Θεωρείς ότι αν περάσω, θα είχα πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι μέσα στη σχολή?
όχι η γυμναστική είναι απλή
το μόνο δύσκολο είναι οι προκαταρκτικές εξετάσεις που δίνεις τώρα, αν τις περάσεις αυτές μετά μέσα στην σχολή είναι περίπατος

επίσης όπως είπαν και άλλοι μετα την σχολή μπορείς με το πτυχίο να δώσεις κατατακτήριες για άλλη σχολή, και να μπεις από το 2ο έτος.
υπάρχουν φοιτητικές άδειες για εξεταστικές σε όσους αστυνομικούς είναι και φοιτητές
ένα 2ο πτυχίο θα βοηθούσε πολύ την ανέλιξη σου αργότερα. αυτό το κάνουν πολλοί
σχολές νομικής ψυχολογίας κοινωνιολογίας έχουν άμεση σχέση και σίγουρα αργότερα θα μετρήσουν στο πόσο γρήγορα θα ανέβεις βαθμό αλλα και με τι αντικείμενο θα ασχοληθείς κτλ

για το εγκληματικών ερευνών πχ, αν θέλεις να πάς και έχεις πτυχίο κοινωνιολογίας όλοι οι δρόμοι είναι ανοικτοί
η για το ηλεκτρονικό έγκλημα αν έχεις πληροφορικής η κάτι σχετικό αντίστοιχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sophiazach

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
όχι η γυμναστική είναι απλή
το μόνο δύσκολο είναι οι προκαταρκτικές εξετάσεις που δίνεις τώρα, αν τις περάσεις αυτές μετά μέσα στην σχολή είναι περίπατος

επίσης όπως είπαν και άλλοι μετα την σχολή μπορείς με το πτυχίο να δώσεις κατατακτήριες για άλλη σχολή, και να μπεις από το 2ο έτος.
υπάρχουν φοιτητικές άδειες για εξεταστικές σε όσους αστυνομικούς είναι και φοιτητές
ένα 2ο πτυχίο θα βοηθούσε πολύ την ανέλιξη σου αργότερα. αυτό το κάνουν πολλοί
σχολές νομικής ψυχολογίας κοινωνιολογίας έχουν άμεση σχέση και σίγουρα αργότερα θα μετρήσουν στο πόσο γρήγορα θα ανέβεις βαθμό αλλα και με τι αντικείμενο θα ασχοληθείς κτλ

για το εγκληματικών ερευνών πχ, αν θέλεις να πάς και έχεις πτυχίο κοινωνιολογίας όλοι οι δρόμοι είναι ανοικτοί
η για το ηλεκτρονικό έγκλημα αν έχεις πληροφορικής η κάτι σχετικό αντίστοιχα

Όλα αυτά μου ακούγονται πάρα πολύ ενδιαφέροντα, νομίζω έχω σχεδόν καταλήξει στην απόφαση μου. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ, η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη! Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχει φτάσει η στιγμή για το μηχανογραφικό και δύο σχολές "συνυπάρχουν " στη δεύτερη θέση των προτιμήσεων μου .Η μια είναι το ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής στην Αθήνα και το άλλο το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών στην Κρήτη . Η αλήθεια είναι πως από την αρχή της χρονιάς ενδιαφερόμουν ιδιαίτερα για το ΤΕΙ καθώς τα μαθήματα που έχει είναι πιο 'πρακτικά' και μου ταιριάζουν περισσότερο. Βέβαια το πανεπιστήμιο της Κρήτης είναι πάρα πολύ καλό .Το δίλημμα όμως βρίσκεται στο ότι το ένα είναι ΑΕΙ και το άλλο ΤΕΙ. Ξέρει κανένας τι ισχύει στην αγορά εργασίας για τους αποφοίτους ΑΕΙ και ΤΕΙ στον κλάδο της πληροφορικής ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Δε χρειάζεται να κάνεις πολλές φορές την ερώτηση, κάποιος θα σου απαντήσει :) Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο ΑΕΙ χωρίς δεύτερη σκέψη. Το τμήμα της Κρήτης είναι πολύ καλό. Για το ΤΕΙ δεν ξέρω. Ο μόνος λόγος που θα προτιμούσα το ΤΕΙ είναι αν δεν μπορούσα οικονομικά να σπουδάσω στην Κρήτη. Όμως αν δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα θαρρώ πως η Κρήτη αποτελεί καλύτερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sahgon

Νεοφερμένος

Ο sahgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω 6 μέρες μπροστά μου για να συμπληρώσω το μηχανογραφικό μου και είμαι σε λίγο σε δίλημμα όσον αναφορά δύο σχολές και για το ποια από τις βάλω πρώτη, γιατί στην πρώτη από αυτές τις δύο θα περάσω αλλά δεν έχω αρκετές πληροφορίες γι'αυτές ώστε να αποφασίσω.
Αρχικά, μόλις έδωσα πανελλήνιες για πρώτη φορά από το 5ο πεδίο ( Οικονομίας και Πληροφορικής), χωρίς ειδικό μάθημα, και συγκέντρωσα 16067 μόρια.
Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για σχολές πληροφορικής, και στο προσωρινό μηχανογραφικό μου έχω αυτή τη σειρά:
1. Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ (16919)
2. Πληροφορικής ΟΠΑ (15520)
3. Πληροφορικής ΠΑΠΕΙ (15114)
...(έχω και άλλα δεν έχει σημασία αυτή τη στιγμή).
Στις παρενθέσεις είναι η βάση στο αντίστοιχο τμήμα το 2016. Το πρώτο δεν το πιάνω λόγω μορίων γιατί δεν πρόκειται να κατέβει και 900 μόρια, πιάνω το δεύτερο και το τρίτο όμως σίγουρα.
Για να μπω στο θέμα, θέλω γνώμες για το τμήμα πληροφορικής ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ.. Αν και στο νου μου έχω κυρίως τον ΟΠΑ, βλέπω ότι το ΠΑΠΕΙ ίσως να έχει κάποια μαθήματα επιλογής που φαίνονται ωραία και αυτό με προβληματίζει.
Ναι έχω διαβάσει προγράμματα σπουδών, και δεν ενδιαφέρομαι για τίποτα άλλο εκτός από αυτά τα δύο πανεπιστήμια.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κρήτη και πάλι Κρήτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sahgon

Νεοφερμένος

Ο sahgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμο, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα μπει ο antis με αυτόν τον τίτλο να τραβάει όσα μαλλιά έχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
ΑΕΙ δεν είναι και τα ΤΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_99

Νεοφερμένος

Η maria_99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να κάνεις πολλές φορές την ερώτηση, κάποιος θα σου απαντήσει :) Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο ΑΕΙ χωρίς δεύτερη σκέψη. Το τμήμα της Κρήτης είναι πολύ καλό. Για το ΤΕΙ δεν ξέρω. Ο μόνος λόγος που θα προτιμούσα το ΤΕΙ είναι αν δεν μπορούσα οικονομικά να σπουδάσω στην Κρήτη. Όμως αν δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα θαρρώ πως η Κρήτη αποτελεί καλύτερη επιλογή.

Με συγχωρείς που έκανα διπλή την ερώτηση απλά έχω αγχωθεί .Ευχαριστώ για την απάντηση :)

ΑΕΙ δεν είναι και τα ΤΕΙ;
Aπ'όσο ξέρω όχι..

Θα μπει ο antis με αυτόν τον τίτλο να τραβάει όσα μαλλιά έχει...

Αν θέλεις μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη ?:)

Κρήτη και πάλι Κρήτη!
Ευχαριστώ για την απάντηση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
ΑΕΙ = Πανεπιστήμια + ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Θα μπει ο antis με αυτόν τον τίτλο να τραβάει όσα μαλλιά έχει...

:lol:
Πάντως είναι πολύ τραγικό που τα παιδιά δεν έχουν γνώση τέτοιων θεμάτων, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι το τμήμα στην ΚΡήτη είναι πολύ καλύτερη επιλογή, ιδίως αν θες να ασχοληθείς πιο πολύ. Όχι πως το ΤΕΙ Αθήνας είναι κακό, αλλά είναι πολύ πιο εύκολο και γενικά δεν υπάρχει η ευκαιρία για το κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Θα μπει ο antis με αυτόν τον τίτλο να τραβάει όσα μαλλιά έχει...
Και ενώ ξέρεις ότι είναι λάθος το ΑΕΙ-ΤΕΙ, εσύ απλά περιμένεις να μπω εγώ για διασκέδαση ; Το όσα μαλλιά έχει :D μην το λες δημόσια....οι άλλοι δεν γνωρίζουν ότι μου έχουν πέσει :D

Καλησπέρα! Έχει φτάσει η στιγμή για το μηχανογραφικό και δύο σχολές "συνυπάρχουν " στη δεύτερη θέση των προτιμήσεων μου .Η μια είναι το ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής στην Αθήνα και το άλλο το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών στην Κρήτη . Η αλήθεια είναι πως από την αρχή της χρονιάς ενδιαφερόμουν ιδιαίτερα για το ΤΕΙ καθώς τα μαθήματα που έχει είναι πιο 'πρακτικά' και μου ταιριάζουν περισσότερο.

Όπως πολύ σωστά σου έχουν απαντήσει τα ΑΕΙ περιλαμβάνουν τόσο τα πανεπιστήμια όσο και τα ΤΕΙ δηλαδή η ανώτατη εκπαίδευση διαχωρίζεται στον πανεπιστημιακό και τεχνολογικό τομέα.
Πιστεύω πως έχεις απαντήσει μόνη σου στο ερώτημα σου, ως προς το επάγγελμα του πληροφορικάριου δεν έχει σημασία από το ίδρυμα ή τη σχολή που θα αποφοιτήσεις είτε είναι κάποιο τεχνολογικό ίδρυμα είτε κάποιο πανεπιστημιακό ίδρυμα είτε κάποια πολυτεχνική σχολή ( τμήμα). Εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά τι προσφέρει το κάθε τμήμα από τα παραπάνω, θα κοιτάξεις απλά τα προγράμματα σπουδών, αν σε ενδιαφέρει το όνομα της σχολής-τμήμα θα κοιτάξεις τις αξιολογήσεις της ΑΔΙΠ, αξιολογήσεις οι οποίες έγιναν από ξένους πανεπιστημιακούς και τις οποίες έχει επιβάλλει η ευρωπαική ένωση. Και για να σε βοηθήσω :

https://www.adip.gr/external/TEIAthens_Informatics_2008.pdf

https://www.adip.gr/external/UniCrete_CompScience_2011.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Ναι το τμήμα στην ΚΡήτη είναι πολύ καλύτερη επιλογή, ιδίως αν θες να ασχοληθείς πιο πολύ. Όχι πως το ΤΕΙ Αθήνας είναι κακό, αλλά είναι πολύ πιο εύκολο και γενικά δεν υπάρχει η ευκαιρία για το κάτι παραπάνω.
Ποιο ειναι το κατι παραπανω που δεν υπαρχει η ευκαιρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ποιο ειναι το κατι παραπανω που δεν υπαρχει η ευκαιρία;

Μπορεί να γνωρίσει κανέναν απ' το Μητσοτακέικο και να πιάσει την καλή!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω αυτό που ήθελα να σου πω είναι οτι παιδιά που στοχεύουν για άριστα σε δύσκολες σχολές, είναι τα παιδιά που ως μαθητές πέρα απο το γεγονός οτι θα ήταν αριστούχοι και στο σχολείο, θα έκαναν και άλλα πράγματα πχ. ξένες γλώσσες άρα φεύγει αυτό το ''βάσανο'' στα φοιτητικά χρόνια.
Δεν το είπα με άσχημο τρόπο.

Καμια σχεση το πως τα πηγαινες στο σχολειο με το πως τα πας στο πανεπιστημιο. Επισης εξωπανεπιστημιακα skills δεν ειναι ενα Proficiency που πηρες στη Γ' Γυμνασιου ή ενα B1 στα Γερμανικα και να μην ξερεις ουτε να συστηθεις στη γλωσσα. Αυτα για την ακριβεια ειναι αχρηστα. Απο προσωπικη εμπειρια σε πολυτεχνικη σχολη, αν στοχευεις στο 8.5-9, δεν εχεις ζωη. Οχι για να κανεις αλλα πραγματα (προτζεκτ κλπ) αλλα ουτε για να πας να πιεις μια μπυρα το βραδυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top