fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όσο για το Φωκο που λέει ότι δεν χρειάζονται ειδικοί στο Marketing σφαλει και καλύτερα να κάνει κανένα τουρ σε καμία πολυεθνικη η γενικά εταιρίες. Marketing δεν είναι μόνο τοποθέτηση και διαφημιστικες καμπάνιες. Είναι το προϊόν σου, δημόσιες σχέσεις, επικοινωνία, στρατηγική τοποθέτηση, εικόνα.

Ένας μαρκερίστας πρέπει να είναι κοινωνικός, έξυπνος και εργατικός και δύσκολα μια σχολή θα σου δώσει αυτά τα χαρακτηριστικά. Θα σου μάθει στρατηγικές , θεωρίε αλλά την ουσία πρέπει να την κατέχεις.

Διαφημιστής γινεσαι και από ΙΕΚ ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος οι περισσότεροι θα απορροηθούν στις πολυεθνικές που λες και θα βγάζουν το πολύ 700 ευρώ το μήνα (- διάφορων εξαιρέσεων). και θα ανακυκλώνονται σε 5μηνα.

Oi εταιρίες πληρώνουν για marketing αλλά δύσκολα θα προσλάβουν έναν νέο ελεύθερο επαγγελματία για αυτό τον λόγο και πολύ περισσότερο έναν άνεργο . (θα πουνε τα μεγάλα κεφάλια της επιχειρησης αυτός δε μπορεί να πουλήσει τον εαυτό του και είναι άνεργος θα του εμπιστευτούμε την καμπάνια της επιχειρησης μας; ).. Μια μικροεπειχείρηση δύσκολα θα πληρώσει για στρατηγική διαφήμιση.

Θα πληρώσει κατευθείαν το ραδιόφωνο, την τηλεόραση τον γραφίστα χωρίς να θέλει έναν άνθρωπο να τα οργανώσει όλα αυτά.
Στην ψυχολογία μπορεί να κάποιο να κάνεις λαμπρή καριέρα.ακόμα και χωρίς να έχεις ανάγκη τις πολυεθνικές.

@προς ολους
Είστε το μεγάλο κεφάλι μιας επιχειρησης ποιος θα διορίζατε ως μαρκερίστα ένα παιδι΄με προπτυχιακό στο marketing και μεταπτυχιακό κάτι παρόμοιο ή ένα απόφοιτο ψυχολογίας με μεταπτυχιακό στο marketing (εγώ μαλλον το δεύτερο)....φυσικά ο διορισμός θα ήταν με 8μηνη σύμβαση ΕΣΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,887 μηνύματα.
Kατα τη γνώμη μου marketing.


Οι καιροί είναι δύσκολοι. Οι Έλληνες δεν δίνουν λεφτά σε ιατρούς για σημαντικά θέματα υγείας δεν πρόκειται να τα δώσουν σε ιδιώτες ψυχολόγους. Η προοπτική να διοριστιείς σε θέσεις του δημοσίου είναι δύσκολη καθώς ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.

Marketing έχει πολλές διεξόδους αλλά ο τομέας είναι δύσκολος. Κατά τη γνώμη είναι λάθος οι απόφοιτοι να περιμένουν να διοριστούν σε μεγάλες πολυεθνικές που έτοιμες επιχειρήσεις και είναι στον αυτόματο. Αρχικά ο απόφοιτος πρέπει να συμμετέχει σε start up projects να πειραματιστεί και να τα αναδείξει ακόμα και με ελάχιστη αμοιβή. Έτσι φτιάχνεται ένα σωστό portofolio. Μεταπτυχιακά κ.λπ. τις περισσότερες φορές είναι ένας τρόπος να τα οικονομάνε τα πανεπιστήμια και δεν έχουν αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ένας μαρκερίστας πρέπει να είναι κοινωνικός, έξυπνος και εργατικός και δύσκολα μια σχολή θα σου δώσει αυτά τα χαρακτηριστικά. Θα σου μάθει στρατηγικές , θεωρίε αλλά την ουσία πρέπει να την κατέχεις.

Διαφημιστής γινεσαι και από ΙΕΚ ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος οι περισσότεροι θα απορροηθούν στις πολυεθνικές που λες και θα βγάζουν το πολύ 700 ευρώ το μήνα (- διάφορων εξαιρέσεων). και θα ανακυκλώνονται σε 5μηνα.

Oi εταιρίες πληρώνουν για marketing αλλά δύσκολα θα προσλάβουν έναν νέο ελεύθερο επαγγελματία για αυτό τον λόγο και πολύ περισσότερο έναν άνεργο . (θα πουνε τα μεγάλα κεφάλια της επιχειρησης αυτός δε μπορεί να πουλήσει τον εαυτό του και είναι άνεργος θα του εμπιστευτούμε την καμπάνια της επιχειρησης μας; ).. Μια μικροεπειχείρηση δύσκολα θα πληρώσει για στρατηγική διαφήμιση.

Θα πληρώσει κατευθείαν το ραδιόφωνο, την τηλεόραση τον γραφίστα χωρίς να θέλει έναν άνθρωπο να τα οργανώσει όλα αυτά.
Στην ψυχολογία μπορεί να κάποιο να κάνεις λαμπρή καριέρα.ακόμα και χωρίς να έχεις ανάγκη τις πολυεθνικές.

@προς ολους
Είστε το μεγάλο κεφάλι μιας επιχειρησης ποιος θα διορίζατε ως μαρκερίστα ένα παιδι΄με προπτυχιακό στο marketing και μεταπτυχιακό κάτι παρόμοιο ή ένα απόφοιτο ψυχολογίας με μεταπτυχιακό στο marketing (εγώ μαλλον το δεύτερο)....φυσικά ο διορισμός θα ήταν με 8μηνη σύμβαση ΕΣΠΑ.

Εξαρτάται από το είδος της εταρείας. Ως ψυχολόγος και έχοντας ένα μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ, δεν θεωρώ ότι κάποιος θα καταφέρει εύκολα να φτάσει στη θέση του Product/Brand Manager. Αντιθέτως, ένας απόφοιτος Διοίκησης Επιχειρήσεων με μεταπτυχιακό στο Μάρκετινγκ θα καταφέρει να προσληφθεί και να προαχθεί ευκολότερα και γρηγορότερα αφού θα έχει γνώση οικονομικών, στρατηγικής και μάρκετινγκ.

Οι ψυχολόγοι υστερούν στα ποσοτικά θέματα για αυτό συνήθως δεν αναλαμβάνουν καίριες θέσεις. Ίσως να συμμετέχουν απλώς στο τμήμα μάρκετινγκ, αλλά όχι σε σημαντικές θέσεις.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Kατα τη γνώμη μου marketing.


Οι καιροί είναι δύσκολοι. Οι Έλληνες δεν δίνουν λεφτά σε ιατρούς για σημαντικά θέματα υγείας δεν πρόκειται να τα δώσουν σε ιδιώτες ψυχολόγους. Η προοπτική να διοριστιείς σε θέσεις του δημοσίου είναι δύσκολη καθώς ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.

Marketing έχει πολλές διεξόδους αλλά ο τομέας είναι δύσκολος. Κατά τη γνώμη είναι λάθος οι απόφοιτοι να περιμένουν να διοριστούν σε μεγάλες πολυεθνικές που έτοιμες επιχειρήσεις και είναι στον αυτόματο. Αρχικά ο απόφοιτος πρέπει να συμμετέχει σε start up projects να πειραματιστεί και να τα αναδείξει ακόμα και με ελάχιστη αμοιβή. Έτσι φτιάχνεται ένα σωστό portofolio. Μεταπτυχιακά κ.λπ. τις περισσότερες φορές είναι ένας τρόπος να τα οικονομάνε τα πανεπιστήμια και δεν έχουν αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας.

Είναι δύσκολος τομέα όπως όλοι όμως στην Ελλάδα νομίζω.
Για τα άλλα που λες, συμφωνώ απόλυτα.
Εξάλλου, οι start up εταιρείες χρειάζονται digital marketing advisory.
Δεν νομίζω όμως ότι μίλησε κανείς για αυτό, ούτε για το εμπόριο πτυχίων ώστε να το θίξεις.
Βγαίνεις off-topic κοινώς.

ΥΓ. Ξέρω αρκετά άτομα τόσο από το ΟΔΕ κατεύθυνση Μάρκετινγκ όσο και από το τμήμα Μ&Ε του ΟΠΑ μετά την πρακτική τους να απορροφούνται στις πολυεθνικές. (Σε τμήματα Marketing)

Ένας μαρκερίστας πρέπει να είναι κοινωνικός, έξυπνος και εργατικός και δύσκολα μια σχολή θα σου δώσει αυτά τα χαρακτηριστικά. Θα σου μάθει στρατηγικές , θεωρίε αλλά την ουσία πρέπει να την κατέχεις.

Διαφημιστής γινεσαι και από ΙΕΚ ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος οι περισσότεροι θα απορροηθούν στις πολυεθνικές που λες και θα βγάζουν το πολύ 700 ευρώ το μήνα (- διάφορων εξαιρέσεων). και θα ανακυκλώνονται σε 5μηνα.

Oi εταιρίες πληρώνουν για marketing αλλά δύσκολα θα προσλάβουν έναν νέο ελεύθερο επαγγελματία για αυτό τον λόγο και πολύ περισσότερο έναν άνεργο . (θα πουνε τα μεγάλα κεφάλια της επιχειρησης αυτός δε μπορεί να πουλήσει τον εαυτό του και είναι άνεργος θα του εμπιστευτούμε την καμπάνια της επιχειρησης μας; ).. Μια μικροεπειχείρηση δύσκολα θα πληρώσει για στρατηγική διαφήμιση.

Θα πληρώσει κατευθείαν το ραδιόφωνο, την τηλεόραση τον γραφίστα χωρίς να θέλει έναν άνθρωπο να τα οργανώσει όλα αυτά.
Στην ψυχολογία μπορεί να κάποιο να κάνεις λαμπρή καριέρα.ακόμα και χωρίς να έχεις ανάγκη τις πολυεθνικές.

@προς ολους
Είστε το μεγάλο κεφάλι μιας επιχειρησης ποιος θα διορίζατε ως μαρκερίστα ένα παιδι΄με προπτυχιακό στο marketing και μεταπτυχιακό κάτι παρόμοιο ή ένα απόφοιτο ψυχολογίας με μεταπτυχιακό στο marketing (εγώ μαλλον το δεύτερο)....φυσικά ο διορισμός θα ήταν με 8μηνη σύμβαση ΕΣΠΑ.

Αυτά είναι ανθρώπινα χαρακτηριστικά, δεν αποκτιούνται μέσα στη σχολή. Αν και δεν μου αρέσει αυτή η ξεπερασμένη λέξη "marketistas". Η σχολή δεν είναι μόνο στρατηγικές και τεχνικές, έχει και πιο δημιουργικά κομμάτια και διεπιστημονική προσέγγιση τα οποία σε καθιστούν πλέον κατάλληλο και σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με τα ΙΕΚ. Και πάλι αναφέρεσαι σε καμπάνιες, το οποίο είναι ένα μικρό κομμάτι του Marketing.

Εξαρτάται από το είδος της εταρείας. Ως ψυχολόγος και έχοντας ένα μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ, δεν θεωρώ ότι κάποιος θα καταφέρει εύκολα να φτάσει στη θέση του Product/Brand Manager. Αντιθέτως, ένας απόφοιτος Διοίκησης Επιχειρήσεων με μεταπτυχιακό στο Μάρκετινγκ θα καταφέρει να προσληφθεί και να προαχθεί ευκολότερα και γρηγορότερα αφού θα έχει γνώση οικονομικών, στρατηγικής και μάρκετινγκ.

Οι ψυχολόγοι υστερούν στα ποσοτικά θέματα για αυτό συνήθως δεν αναλαμβάνουν καίριες θέσεις. Ίσως να συμμετέχουν απλώς στο τμήμα μάρκετινγκ, αλλά όχι σε σημαντικές θέσεις.

:)

Μιλάς πολύ ορθά παρά την ηλικία σου.
Συνήθως οι απόφοιτοι Νομικής, Ψυχολογίας και άλλων θεωρητικών επιστημών λόγω έλλειψης ποσοτικού υποβάθρου επιλέγουν είτε HRM (Human Resources Management) είτε κάτι σε Δημόσιες Σχέσεις/Συμβουλευτική.

Με μόνη εξαίρεση κάποια άτομα που έχουν ασχοληθεί ερευνητικά με την Συμπεριφορά Καταναλωτή (ως απόφοιτοι Ψυχολογίας η/και Κοινωνιολογίας) και έτσι μπορούν να βρούν κάποιο επαγγελματικό αντίκρυσμα σε πολυεθνικές ίσο με άτομα τα οποία έχουν τελειώσει οικονομικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι απο άλλη οπτική γωνία και ο Chris, akikos και Πανος με άλλη. ΘΕωρω ότι η κοπέλα thread starter θέλει να γίνει ψυχολόγος και ο μόνος λόγος που την αποτρέπει από αυτό είναι το ηλθιο σύστημα που βάζει την ψυχολογία ως μάθημα της θεωρητικής κατεύθυνσης. Επίσης φοβάμαι στην Ελλάδα της μετα κρίσης εποχής θα γίνει φοβερή εκμετάλλευση από τις πολυεθνικές στους Έλληνες πολίτες εργαζόμενους (πράγμα που το βλέπουμε έν μέρη και τώρα).

Η ψυχολογία , η ιατρική , η φυσικοθεραπεία ,η εργοθεραπεία , η λογοθεραπεία είναι πιο safety επιλογές για,το Ελληνόπουλο. Αυτό το,πράγμα δε το,λέω για αμπελοφιλοςοφιες αλλά,το,έχω ζηςει Με την νοσηλευτική. Στο marketing αν είσαι καλός μπορείς να βγάλεις πολλά λεφτά δεν αντιλέγω αλλά εγώ όταν μιλώ για σχολές δε κρίνω με βάση τον καλύτερο αλλά με βάση τον μέσο φοιτητή . Για αυτό τον λόγο τους ημμυ που πριν χρόνια έλεγα πως είναι φοβερή επιλογή σχολής πλέον αναθεώρησα και την θεωρώ επικίνδυνη σχολή.

Kατα τη γνώμη μου marketing.


Οι καιροί είναι δύσκολοι. Οι Έλληνες δεν δίνουν λεφτά σε ιατρούς για σημαντικά θέματα υγείας δεν πρόκειται να τα δώσουν σε ιδιώτες ψυχολόγους. Η προοπτική να διοριστιείς σε θέσεις του δημοσίου είναι δύσκολη καθώς ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. ας.

Ακικο είσαι πολύ βαθειά νυχτωμένος.... Οι,άνθρωποι δε δίνουν τόσα λεφτά για την σωματική τους υγεία (σε παθολόγους, παιδιάτρους ) αλλά δίνουν άπειρα για τον καλόπισμο τους, ( πλαστικούς , δερματολογικα κοκ) και επίσης δίνουν πολλά λεφτά για την ψυχική τους υγεία. Αν ένας ψυχολόγος πουλήσει πολύ καλά τον εαυτο του θα βγάλει τρέλα λεφτά. Αν κοιτάξεις στο αδέλφο φόρουμ στέκι,θα καταλάβεις τι εννοώ,......

Επίσης σχεδόν όλες οι επιχειρήσεις συνεργάζονται με ψυχολόγο. Την ψυχολογία την θεωρώ επάγγελμα του μέλλοντος... Μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο , να δουλεύεις σε νοσοκομεία, κέντρα αποκαταστασης, συγγραφή , συμβουλευτική σε,τηλέφωνα , εργοστάσια ..... Σχολεία .......
Αντιθέτως με τον διαφημιστή που εξαρτάται απο τις πολυεθνικές η εξέλιξη σου ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι απο άλλη οπτική γωνία και ο Chris, akikos και Πανος με άλλη. ΘΕωρω ότι η κοπέλα thread starter θέλει να γίνει ψυχολόγος και ο μόνος λόγος που την αποτρέπει από αυτό είναι το ηλθιο σύστημα που βάζει την ψυχολογία ως μάθημα της θεωρητικής κατεύθυνσης. Επίσης φοβάμαι στην Ελλάδα της μετα κρίσης εποχής θα γίνει φοβερή εκμετάλλευση από τις πολυεθνικές στους Έλληνες πολίτες εργαζόμενους (πράγμα που το βλέπουμε έν μέρη και τώρα).

Η ψυχολογία , η ιατρική , η φυσικοθεραπεία ,η εργοθεραπεία , η λογοθεραπεία είναι πιο safety επιλογές για,το Ελληνόπουλο. Αυτό το,πράγμα δε το,λέω για αμπελοφιλοςοφιες αλλά,το,έχω ζηςει Με την νοσηλευτική. Στο marketing αν είσαι καλός μπορείς να βγάλεις πολλά λεφτά δεν αντιλέγω αλλά εγώ όταν μιλώ για σχολές δε κρίνω με βάση τον καλύτερο αλλά με βάση τον μέσο φοιτητή . Για αυτό τον λόγο τους ημμυ που πριν χρόνια έλεγα πως είναι φοβερή επιλογή σχολής πλέον αναθεώρησα και την θεωρώ επικίνδυνη σχολή.

Ακικο είσαι πολύ βαθειά νυχτωμένος.... Οι,άνθρωποι δε δίνουν τόσα λεφτά για την σωματική τους υγεία (σε παθολόγους, παιδιάτρους ) αλλά δίνουν άπειρα για τον καλόπισμο τους, ( πλαστικούς , δερματολογικα κοκ) και επίσης δίνουν πολλά λεφτά για την ψυχική τους υγεία. Αν ένας ψυχολόγος πουλήσει πολύ καλά τον εαυτο του θα βγάλει τρέλα λεφτά. Αν κοιτάξεις στο αδέλφο φόρουμ στέκι,θα καταλάβεις τι εννοώ,......

Επίσης σχεδόν όλες οι επιχειρήσεις συνεργάζονται με ψυχολόγο. Την ψυχολογία την θεωρώ επάγγελμα του μέλλοντος... Μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο , να δουλεύεις σε νοσοκομεία, κέντρα αποκαταστασης, συγγραφή , συμβουλευτική σε,τηλέφωνα , εργοστάσια ..... Σχολεία .......
Αντιθέτως με τον διαφημιστή που εξαρτάται απο τις πολυεθνικές η εξέλιξη σου ......

Καλησπέρα!

Εξαρτάται από το τι θέλει να κάνει βραχυπρόθεσμα η marithea00.
Όντως με την ψυχολογία έχεις τη δυνατότητα να ανοίξεις δικό σου γραφείο, να δουλέψεις σε ιδιωτικές κλινικές, σε δημόσιες δομές και στο Τμήμα Μάρκετινγκ ή Διοίκησης Ανθρώπινου Δυναμικού. Όμως το ζήτημα είναι ότι ζούμε σε καιρούς εξειδίκευσης και ότι δύσκολα θα προσληφθείς αν δεν έχεις έναν μεταπτυχιακό τίτλο. Αυτός ο μεταπτυχιακός τίτλος θα καθορίσει (σε ένα μεγάλο ποσοστό) την επαγγελματική σου αποκατάσταση. Αν ένας απόφοιτος Ψυχολογίας μείνει χωρίς άλλο πτυχίο και αναζητήσει εργασία, θα δυσκολευτεί πολύ και θα προσληφθεί μόνο αν έχει τα κατάλληλα soft skills και σημαντικές διασυνδέσεις. Βεβαίως, ένας πτυχιούχος Ψυχολογίας με μεταπτυχιακό θα βρει ευκολότερα εργασίαστον τομέα της εξειδίκευσης του. Για παράδειγμα, η αδελφή μου είναι πτυχιούχος του Τμήματος Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ, έχει ολοκληρώσει το M1 στην Κλινική Ψυχολογία, Ψυχοπαθολογία και Ψυχανάλυση και τώρα προετοιμάζεται για το Μ2 στο ίδιο αντικείμενο. Προφανώς, έχει μηδαμινές πιθανότητες να προσληφθεί σε ένα υγιές περιβάλλον (στο HR μιας εταιρείας κλπ.) και λίγες πιθανότητες να ανοίξει δικό της γραφείο εφόσον έχει ειδικευτεί σε ένα αντικείμενο το οποίο βρίσκεται κατεξοχήν σε ιδιωτικές κλινικές και νοσοκομεία. Τέλος, συγγραφή μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε ο οποίος έχει μια Α γνώση πάνω σε ένα τομέα. Επομένως, η εξέλιξη του καθενός εξαρτάται πρώτα από τα ενδιαφεροντα του, μετά από τις αποφάσεις του και έπειτα από όλους τους άλλους προσδιοριστικούς παράγοντες.

Σχετικά με το σύστημα που κατατάσσει την ψυχολογία στη θεωρητική κατεύθυνση/ανθρωπιστικές σπουδές, θεωρώ ότι είναι σωστή επιλογή. Η ψυχολογία είναι καθαρά κοινωνική επιστήμη που ασχολείται με τις κοινωνικές τάσεις και συνθήκες και πώς αυτές επηρεάζουν το άτομο. Αν δεν γνωρίζεις τα έργα και τις έρευνες του Βέμπερ, αν δεν έχεις μελετήσει αρχαία κείμενα που πραγματεύονται το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά του ατόμου, πώς θα καταφέρεις εσύ να συμβάλλεις στην ζωή των άλλων; Ας μην μπερδεύουμε τους ψυχολόγους με τους ψυχιάτρους.

Επιπροσθέτως, ισχύει ότι κάθε εταιρεία συνεργάζεται με ψυχολόγους. Ο ψυχολόγος σε μια εταιρεία έχει συνήθως εξειδικευτεί στην Οργανωσιακή Ψυχολογία και συντελεί στην μεγιστοποίηση της απόδοσης του προσωπικού μέσω της ψυχολογίας. Πολλές φορές συμμετέχει στη διαδικασία των προσλήψεων/προαγωγών για να κάνει ψυχολογικά τεστ. Ελάχιστοι ψυχολόγοι βρίσκονται στον τομέα του Μάρκετινγκ. Πρέπει να καταλάβουμε ότι για να προωθήσεις ένα προϊόν οφείλεις να το γνωρίζεις, να το εχεις επεξεργαστεί, να έχεις αναλύσει τις τάσεις της αγοράς, να έχεις βγάλει τις κατάλληλες τιμές και πολλά άλλα. Ο ψυχολόγος δεν έχει αυτές τις ικανότητες διότι, όπως προανέφερα, δεν γνωρίζει ποσοτικές μεθόδους και δεν ξέρει να διαχειρίζεται budget. Αντιθέτως, ο απόφοιτος του Μάρκετινγκ έχει κάνει μαθήματα όπως Συμπεριφορά και Ψυχολογία του Καταναλωτή και έχει μια κάποια γνώση, έστω και ελάχιστη, για το άτομο ως μέλος της κοινωνίας.

Εν κατακλείδι, κάνε αυτό που σου αρέσει. Σκέψου ότι το προπτυχιακό σε προετοιμάζει για το μεταπτυχιακό. Από πού θες να ξεκινήσεις και πώς θέλεις να σε βλέπουν οι recruiters; Ως μια ψυχολόγο με εξειδίκευση στη συμπεριφορά του καταναλωτή ή ως μια "μαρκετίστρια" που και γνωρίζει βασικές οικονομικές και διοικητικές έννοιες και έχει εξειδίκευση στην ψυχολογία του καταναλωτή;

Προσωπικά θα σου πρότεινα: Προπτυχιακό στο Μάρκετινγκ & Επικοινωνία -> Μεταπτυχιακό στην Συμπεριφορά/Ψυχολογία του Καταναλωτή.

Σκέψου επίσης ένα μεταπτυχιακό σε συγκεκριμένο κομμάτι του μάρκετινγκ. Για παράδειγμα, Digital Marketing που πουλάει αρκετά πλέον. Ακόμα, αν θα σε ενδιέφερε να ασχοληθείς συγκεκριμένα με έναν τομέα, πχ τεχνολογικός, συνδύασε μάρκετινγκ με διοίκηση πληροφοριακών συστημάτων. :)

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μπράβο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
αν αποφασίσω να εργαστώ στο εξωτερικό θα έχω ίδιες προοπτικές είτε σαν ψυχολόγος είτε σαν μαρκετίστας;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
αν αποφασίσω να εργαστώ στο εξωτερικό θα έχω ίδιες προοπτικές είτε σαν ψυχολόγος είτε σαν μαρκετίστας;;

Τίποτα δεν είναι σίγουρο, δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό.
Επειδή και εγώ είχα τέτοιο δίλλημα (Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών VS Διοίκηση Επιχειρήσεων, Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας), κατάλαβα ότι κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει στο τι είναι καλύτερο. Κανένας καθηγητής, κανένας φοιτητής. Για αυτό, άνοιξα account στο LinkedIn και έψαχνα άτομα που σπούδασαν τα προαναφερθέντα αντικείμενα. Βρήκα τι έκαναν για να φτάσουν στη θέση που βρίσκονται, πολλές φορές έστειλα μήνυμα σε κάποια ενδιαφέροντα άτομα. Από ανθρώπους που εργάζονται στον ΟΗΕ μέχρι στον υπάλληλο της Google και του Facebook. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. Τέλος, υπάρχουν δωρεάν πλατφόρμες που προσφέρουν mentoring. Για παράδειγμα, μιλάς με κάποιον καταξιωμένο στον κλάδο που σε ενδιαφέρει. Εγώ ξέρω το 100mentors, αλλά θα υπάρχουν κι'άλλες λογικά.

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι σίγουρο, δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό.
Επειδή και εγώ είχα τέτοιο δίλλημα (Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών VS Διοίκηση Επιχειρήσεων, Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας), κατάλαβα ότι κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει στο τι είναι καλύτερο. Κανένας καθηγητής, κανένας φοιτητής. Για αυτό, άνοιξα account στο LinkedIn και έψαχνα άτομα που σπούδασαν τα προαναφερθέντα αντικείμενα. Βρήκα τι έκαναν για να φτάσουν στη θέση που βρίσκονται, πολλές φορές έστειλα μήνυμα σε κάποια ενδιαφέροντα άτομα. Από ανθρώπους που εργάζονται στον ΟΗΕ μέχρι στον υπάλληλο της Google και του Facebook. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. Τέλος, υπάρχουν δωρεάν πλατφόρμες που προσφέρουν mentoring. Για παράδειγμα, μιλάς με κάποιον καταξιωμένο στον κλάδο που σε ενδιαφέρει. Εγώ ξέρω το 100mentors, αλλά θα υπάρχουν κι'άλλες λογικά.

:clapup:

Ναι αρχιζω να το καταλαβαινω και η ιδιαα οτι δεν θα με βοηθήσουν....θα κανω και εγω το ίδιο και ισως βρω ακρη.Εσυ τελικά που κατέληξες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ σκεφτόμουν να ασχοληθώ και με την ενεργή πολιτική ή με το Διπλωματικό Σώμα. Έκανα μια έρευνα στο διαδίκτυο και μίλησα με κάποιους διπλωμάτες. Το απέρριψα επειδή ναι μεν θέλω να κάνω καριέρα, αλλά θα ήθελα επίσης να έχω ένα σταθερό τόπο διαμονής για την οικογένειά μου. Σχετικά με την ενεργή πολιτική, κατάλαβα ότι για να "ανέβεις" θα χρειαστεί ή να είσαι κομματόσκυλο, που το απεχθάνομαι, ή να γίνεις καλός στον τομέα σου. Επέλεξα λοιπόν να προσπαθήσω να γίνω καλός στον τομέα της διοίκησης/μάρκετινγκ και αν μετά προκύψει κάτι με την πολιτική, θα αποφασίσω τότε.

Τελευταία, μου αρέσει πολύ το Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, το Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας και η Διοίκηση Επιχειρήσεων. Σκοπεύω λοιπόν για το ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγώ σκεφτόμουν να ασχοληθώ και με την ενεργή πολιτική ή με το Διπλωματικό Σώμα. Έκανα μια έρευνα στο διαδίκτυο και μίλησα με κάποιους διπλωμάτες. Το απέρριψα επειδή ναι μεν θέλω να κάνω καριέρα, αλλά θα ήθελα επίσης να έχω ένα σταθερό τόπο διαμονής για την οικογένειά μου. Σχετικά με την ενεργή πολιτική, κατάλαβα ότι για να "ανέβεις" θα χρειαστεί ή να είσαι κομματόσκυλο, που το απεχθάνομαι, ή να γίνεις καλός στον τομέα σου. Επέλεξα λοιπόν να προσπαθήσω να γίνω καλός στον τομέα της διοίκησης/μάρκετινγκ και αν μετά προκύψει κάτι με την πολιτική, θα αποφασίσω τότε.

Τελευταία, μου αρέσει πολύ το Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, το Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας και η Διοίκηση Επιχειρήσεων. Σκοπεύω λοιπόν για το ΟΠΑ.



Μάλισταα,κατάλαβαα...ευχαριστω για την βοήθεια σουυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τίποτα!
Πάντως λάβε υπόψη και αυτά που είπαν τα άλλα παιδιά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τίποτα!
Πάντως λάβε υπόψη και αυτά που είπαν τα άλλα παιδιά! :)

ναι αυτο θα κανω,απλα ο καθένας εχει την αποψη του η οποια διαφέρει από τους άλλους και προσπαθώ να καταλήξω κάπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια το ακαδημαικο ημερολογιο της σχολης μου λεει οτι αρχιζω στις 1/10 μαθηματα.Ωστοσο 1/10 πεφτει Σαββατο!!Αυτο σημαινει οτι θα παω τη Δευτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
ωραία οργάνωση η σχολή :P
προφανώς Δευτέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπέρα!

...

Η αδελφή σου μπορεί να ανοίξει δικό της επαγγελματικό γραφείο (και αυτο΄δεν εξαρτάται από τις πιθανότητες της αλλά από την θέληση της) . Το ότι έχει εξειδικευτεί σε ένα κομμάτι κάθε άλλο παρά κακό κάνει αφού μπορεί να αναφέρεται στην πινακίδα ως ειδική.


Το πρόβλημα είναι ότι θέλει μάλλον να διοριστεί παρά να ανοίξει γραφείο πράγμα που είναι σεβαστό αλλά δε μπορεί να λέμε ότι έχει λίγες πιθανότητες να ανοίξει γραφείο αλλά ότι δε θέλει να ανοίξει.
:confused:

Επίσης θεωρώ την ψυχολογία καθαρά εφαρμοσμένη επιστήμη (όπως ακριβώς και την ιατρική) καλές οι θεωρίες αλλά αυτή η νέα επιστήμη συνεχώς εξελίσσεται και δε μπορεί να στηριχθεί απλά σε θεωρίες.

Η ψυχολογία και η ψυχιατρική αλληλοσυνδέονται .... δεν πρέπει να τα συγχέουμε διαφέρουν κάποιοι στόχοι αλλά ούτε να τις διαχωρίζουμε τελείως.

Όσο αφορά την συγγραφή μπορεί να ασχοληθεί ο καθένας αλλά σημασία έχει να πουλήσει και εκεί είναι η δυσκολία του εγχειρήματος αυτού....

Η ψυχολογία είναι καθαρά κοινωνική επιστήμη που ασχολείται με τις κοινωνικές τάσεις και συνθήκες και πώς αυτές επηρεάζουν το άτομο.
Είναι σαν να περιγράφεις την κοινωνιολογία που μπορεί να φυσικά να θεωρηθεί υποκλάδιο της ψυχολογίας αλλά σε καμία περίπτωση αυτό που περιγράφεις δε μπορεί να θεωρηθεί ως ορισμός. της ψυχολογίας αφού η ψυχολογία μπορεί να ερευνά και κάθε άτομο ξεχωριστά.



....
Το καλύτερο πράγμα που έχει να κάνει ένας ψυχολόγος κατ εμέ είναι να περάσει μια δύσκολη διαδικασία (δε αναφέρω λεπτομέρειες αφού δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους συμφορίτες) και να γίνει ψυχοθεραπευτής... και μετά να ανοίξει γραφείο.... ούτε μετεκπαιδεύσεις ούτε μεταπτυχιακά....(καλά ίσως κάποιο για τα μάτια του κόσμου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Theologos86

Νεοφερμένος

Ο Theologos86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας: Φράγκα, κοινωνική καταξίωση, αιώνιος φοιτητής / Καλλιέργεια, πολυεπίπεδη μόρφωση, ελαστικότητα, κριτική σκέψη

Ποιμαντική Κοινωνική Θεολογία

Έχω αποφοιτήσει από την συγκεκριμένη σχολή το 2009 στην Θεσσαλονίκη. Πρέπει να πω ότι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό αλλά ούτε και η τελευταία.

-Η σχολή αποτελείται από άνδρες και γυναίκες με ποσοστά 30% 70% αντίστοιχα. Μέσα στο 30% των ανδρών αρκετοί είναι ιερείς και μοναχοί, περίπου το 40%, στις γυναίκες 20%.

-Οι καθηγητές-τριες καταπληκτικοί πέραν λίγων εξαιρέσεων.

-Ολοκλήρωσα την σχολή σε 4,5 χρόνια ακριβώς, όταν ο κύκλος σπουδών αποτελούνταν (μέχρι το 2009) από 80+ μαθήματα σε 8 εξάμηνα, περίπου 11-12 το εξάμηνο συν τα επιλογής. Αρκετό διάβασμα για να αντεπεξέλθει κανείς σε τόσο μεγάλο αριθμό μαθημάτων και ειδικά όταν κάποια άγγιζαν την ύλη των ~1000 σελίδων.

-Τα μαθήματα ήταν από Ιστορία, Φιλοσοφία, Ψυχολογία, Παιδαγωγικά, Κοινωνιολογία, Ηθική, μελέτη Π. και Κ. Διαθήκης, Αρχαία Ελληνικά, Εβραϊκά, Αγγλικά, βασική χρήση Η/Υ, διδασκαλία γραφής συγγραμμάτων, Μουσικολογία- Βυζαντινή μουσική, Δογματική, Ξένα Θρησκεύματα (από Ασία μέχρι Αμερική), Αιρέσεις, Αρχιτεκτονική, Αρχαιολογία, Λειτουργική, Πατερική Γραμματεία κ.α. πολλά..Όλα τα παραπάνω μαθήματα ήταν σε διάφορους κύκλους-περιόδους με εισαγωγικά Α,Β,Γ,Δ δηλ. από προπαρασκευαστικά μέχρι τελείως εξειδικευμένα σε κάθε αντικείμενο, έτσι βγαίνει ο αριθμός 83-86 αν θυμάμαι καλά.

-Το επίπεδο σπουδών κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το κορυφαίο που μπορεί να προσφέρει μία πανεπιστημιακή σχολή. Η χαμηλή βάση ωστόσο δικαιολογείται από το γεγονός ότι σε μία σημερινή πλήρως τεχνολογική κοινωνία δεν χωράνε τέτοιες επιστήμες στον ιστό της Νέας Εποχής που οικοδομείται τα τελευταία 50-60 χρόνια, παρά μόνο για λίγους.

-Στο τελευταίο εξάμηνο κάνουμε πρακτική διδασκαλία σε 2βάθμιο σχολείο για 6 μήνες.
-Επαγγελματική αποκατάσταση: ιερείς- κληρικοί, καθηγητές σε 2βάθμια εκπαίδευση, ακαδημαϊκή καριέρα σε παρεμφερείς σχολές, εργαζόμενοι σε κοινωνικές δομές, σε εκκλησίες, σε ανθρωπιστικές επιστήμες, σε δημόσιες υπηρεσίες, συγγραφείς, ερευνητές, ιεραπόστολοι κ.α.

-Η Επιστήμη της Κοινωνικής και Ποιμαντικής Θεολογίας, έχει τεράστιο επιστημονικό ενδιαφέρον και είναι ο αρωγός όλων των επιστημών και των πάντων που αντιλαμβανόμαστε, είτε όχι, γύρω μας. Το σίγουρο είναι ότι αν το επιλέξει κάποιος πρέπει να έχει πολύ "γερό στομάχι-δυνατή καρδιά" και ανεπτυγμένες κριτικές, συγκριτικές και μαθησιακές ικανότητες για να αρχίσει μόνο να καταλαβαίνει την σημασία της (η έρευνα από αυτό το επίπεδο και μετά είναι αέναη και συνεχής σε προσωπικό επίπεδο αλλά και ερευνητικό ή ακαδημαϊκό), αλλιώς θα είναι απλά ένας ακόμα απόφοιτος μιας πανεπιστημιακής σχολής Χ, Ψ.
Μέσα στην συγκεκριμένη επιστήμη κρύβεται όλη η ανθρωπότητα. Οι αλήθειες που βρίσκει κανείς για τον Κόσμο, δεν πηγάζουν μόνο από τις Γραφές, αλλά από ένα σύνολο ιστορικών, αρχαιολογικών, φιλοσοφικών ζητημάτων που προκύπτουν με την μελέτη και την κριτική σκέψη αλλά και με κάποιες Θεμελιώδεις Αρχές (αξιώματα) τα οποία συναντάει κανείς στους τόνους βιβλίων και μελετών που αραδιάζονται μπροστά του.
(Θα μπορούσα να πω και άλλα, αλλά δεν είναι το θέμα αυτό του thread)

-Το μόνο το οποίο με στεναχωρείσαι- προβλημάτισε στην επιστήμη αυτή είναι η μη πρόσβαση των προπτυχιακών φοιτητών σε συγκεκριμένη βιβλιογραφία που φυλάσσεται στην βιβλιοθήκη της σχολής, παρά μόνο με ειδική έγγραφη έγκριση καθηγητή ή κοσμήτορα και αυτό μόνο για μεταπτυχιακούς και εντός της βιβλιοθήκης σε περιορισμένο χρόνο με αυστηρή επόπτευση, όχι ανατύπωση και χρονικούς περιορισμούς. Δεν εννοώ για αρχαία ή φθαρμένα βιβλία αλλά βιβλία τα οποία είναι περιορισμένης κυκλοφορίας και φυσικά δεν υπάρχουν online πουθενά.
Το ίδιο ισχύει για μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές που επιθυμούν πληροφορίες για εργασίες τους αλλά απαγορεύονται.
Υπάρχει και υλικό στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο κάποιοι καθηγητές.
Δεν μιλάω φυσικά για αρχεία που φυλάσσονται σε άλλα μέρη (μονές, μητροπόλεις, μουσεία, εκκλησίες, ιερατικές βιβλιοθήκες, Αγ. Όρος, Βατικανό) μιλάω για ότι υπάρχει εντός της θεολογικής βιβλιοθήκης.
Γνώση με περιορισμούς δηλαδή.

-Επιπλέον όπως κάθε πανεπιστημιακή σχολή διέπεται από νόμους και κανονισμούς. Κάποια ζητήματα αποφεύγονται να συζητούνται ανοιχτά κατά τις διαλέξεις και πολλές φορές σου δίνεται η εντύπωση πως είναι κατευθυνόμενο το όλο θέμα και αποσιωπάται σκοπίμως.
Φυσικά που δεν συμβαίνει αυτό θα πει κανείς;!;! Στην ιατρική η οποία από το 1800 είναι δέσμια των φαρμακοβιομηχανιών, και οι μέθοδοι που ακολουθούνται είναι φαρμακοκεντρικοί και όποιος κάνει ή πει το αντίθετο διαγράφεται από τον ιατρικό σύλλογο, ή μήπως στην αρχαιολογία που επιλέγει τι θα δημοσιεύσει που και πότε με τον φόβο ή και την πίεση φονταμενταλιστικών εκδηλώσεων, ή μήπως η μηχανολογία πότε θα δώσει κάποια εφεύρεση στο κοινό και με όρους πάντα οικονομικούς και κέρδους, ή μήπως η αρχιτεκτονική για υλικά που καλύτερα να είναι φθαρτά και συχνά ανανεώσιμα για να αντικαθίστανται...
Εν κατακλείδα, η είσοδος σε σχολές 3βάθμιες είναι κάτι παραπάνω από ένα πτυχίο.

Αυτό που ξεχωρίζει την σχολή της Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας από το σύνολο των "επιστημών" 'άλλων σχολών είναι ότι στον πραγματικά καλό απόφοιτό της που κατανοεί τι σπούδασε του δείχνει τον δρόμο όχι την λύση..
Μην σας ξεγελάνε τα χαμηλά μόρια εισαγωγής, αυτά είναι εν δυνάμει και διαμορφώνονται από την "εμπορικότητα", ή πόσα φράγκα θα βγάλει κάποιος από τον τίτλο σπουδών σε ένα καπιταλιστικό σύστημα αγοράς εργασίας.
Από άποψη μόρφωσης, εκπαίδευσης και καλλιέργειας του ανθρώπου είναι ότι πιο κορυφαίο υπάρχει σε αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Η αδελφή σου μπορεί να ανοίξει δικό της επαγγελματικό γραφείο (και αυτο΄δεν εξαρτάται από τις πιθανότητες της αλλά από την θέληση της) . Το ότι έχει εξειδικευτεί σε ένα κομμάτι κάθε άλλο παρά κακό κάνει αφού μπορεί να αναφέρεται στην πινακίδα ως ειδική.


Το πρόβλημα είναι ότι θέλει μάλλον να διοριστεί παρά να ανοίξει γραφείο πράγμα που είναι σεβαστό αλλά δε μπορεί να λέμε ότι έχει λίγες πιθανότητες να ανοίξει γραφείο αλλά ότι δε θέλει να ανοίξει.
:confused:

Επίσης θεωρώ την ψυχολογία καθαρά εφαρμοσμένη επιστήμη (όπως ακριβώς και την ιατρική) καλές οι θεωρίες αλλά αυτή η νέα επιστήμη συνεχώς εξελίσσεται και δε μπορεί να στηριχθεί απλά σε θεωρίες.

Η ψυχολογία και η ψυχιατρική αλληλοσυνδέονται .... δεν πρέπει να τα συγχέουμε διαφέρουν κάποιοι στόχοι αλλά ούτε να τις διαχωρίζουμε τελείως.

Όσο αφορά την συγγραφή μπορεί να ασχοληθεί ο καθένας αλλά σημασία έχει να πουλήσει και εκεί είναι η δυσκολία του εγχειρήματος αυτού....


Είναι σαν να περιγράφεις την κοινωνιολογία που μπορεί να φυσικά να θεωρηθεί υποκλάδιο της ψυχολογίας αλλά σε καμία περίπτωση αυτό που περιγράφεις δε μπορεί να θεωρηθεί ως ορισμός. της ψυχολογίας αφού η ψυχολογία μπορεί να ερευνά και κάθε άτομο ξεχωριστά.



....
Το καλύτερο πράγμα που έχει να κάνει ένας ψυχολόγος κατ εμέ είναι να περάσει μια δύσκολη διαδικασία (δε αναφέρω λεπτομέρειες αφού δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους συμφορίτες) και να γίνει ψυχοθεραπευτής... και μετά να ανοίξει γραφείο.... ούτε μετεκπαιδεύσεις ούτε μεταπτυχιακά....(καλά ίσως κάποιο για τα μάτια του κόσμου).

Η ψυχολογία και η ψυχιατρική ναι μεν συνδέονται, αλλά διαφέρουν σε ένα μεγάλο βαθμό. Το ότι έχουν κάποιες, όχι πολλές, ομοιότητες δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο. Ο ψυχολόγος είναι ψυχολόγος, ο ψυχίατρος είναι ιατρός.

Η ψυχολογία είναι καθαρά κοινωνική επιστήμη.

1. "Η επιστημονική μελέτη της συμπεριφοράς των ατόμων και των ψυχικών διεργασιών τους" (American Psychological Association)
2. "Η επιστημονική μελέτη των ανθρώπων, του νου και της συμπεριφοράς" (British Psychological Society)
3. "Η επιστήμη που ερευνά τις ψυχικές λειτουργίες του ανθρώπου με σκοπό την κατανόηση της ανθρώπινης συμπεριφοράς, τόσο στο βιολογικό της υπόβαθρο όσο και στις κοινωνικές της αλληλεπιδράσεις, την μελέτη των γενεσιουργών αιτιών της και την εξεύρεση μεθόδων και τεχνικών παρέμβασης με στόχο την τροποποίηση της σε ανθρωπιστική κατεύθυνση" (European Federation of Psychologists Associations).

Αν τα παραπάνω δεν μαρτυρούν ότι η ψυχολογία ανήκει στις κοινωνικές επιστήμες, τότε δεν ξέρω. Μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη. Και επειδή βγαίνουμε οφ τόπικ, αν θες να συνεχίσουμε τη συζήτηση, στείλε μου ένα πμ!

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top