fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ψυχολογία ως πρώτο πτυχίο
Ασυζητηυη μην κανείς το λάθος και πας
Οικονομικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
fockos γιατι πιστευεις οτι δεν αξιζει για οικονομικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
kramer έχεις άδικο .μπορεί όντως να μη χρειαστούν τα διανύσματα και οι κύκλοι αλλά η κατεύθυνση έχει το ρόλο της προσαρμογής του μαθητή στον τρόπο σκέψης και διαβάσματος .Φέτος είδα πολλά παιδιά(τα οποία κατέβαλαν σημαντική προσπάθεια) που είχαν επιλέξει θεωρητική στη Β' και εν τέλει δεν κατάφεραν να αποδώσουν.

Ο κάθε ένας όπως το βλέπει
Φιλος του αδερφού μου ήταν στην β θεωρ και στην γ οικονομικα και έγραψε 17200 μορια κάπου εκεί δεν θυμάμαι ακριβώς.
Το καλύτερο είναι να πάει θετική σαφώς αλλά και να μην πάει δεν νομίζω ότι θα είναι πιο πίσω από τους άλλους στην γ
Τέλος πάντων άς μείνουμε on topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
εγω βασικα πιστεύω οτι κάποια σχέση θα έχει η κατευθυνση στην Β για την Γ αλλα τέλοσπαντων δεν είμαι η κατάλληλη για να ξέρω..ευχαριστω πάντως παιδιά για την βοήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ασε τα μαθήματα και τις κατευθύνσεις... Τι φαντάζεσαι τον εαυτο σου να κανει σε κάποια χρονια απο τωρα; Θα σε ενδιέφερε να ασχοληθείς με τη ψυχολογία,με τον άνθρωπο,να κανεις έρευνα ή να προσφέρεις βοήθεια,ανάλογα με την πορεία που θα επιλέξεις να ακολουθήσεις; Ή θα προτιμούσες να ασχοληθείς με τα οικονομικά,να δουλεύεις σε κάποια εταιρεία, σε κάποιο γραφείο; Μην σκέφτεσαι με βάση τα μαθήματα. Σκέψου με τι θα ήθελες να ασχοληθείς στο μέλλον. Φυσικα και μετα απο δέκα χρονια ισως θελήσεις να ακολουθήσεις κάπως διαφορετική πορεία,ας πούμε απο ψυχολογία να μην ασχοληθείς με κλινική ψυχολογία αλλα με τον ανθρώπινο εγκέφαλο (νομιζω υπάρχει σχετικό μεταπτυχιακό νευροβιολογίας or something),αλλα σκέψου το ετσι,πιο γενικα. Τι θα σου αρεσε πιο πολυ σαν αντικείμενο; :hmm: Οσο για τις προοπτικές που θα εχεις για δουλεια,νομιζω οτι ειναι δευτερεύον ζήτημα αφού σχεδόν κανένας τομέας στη σημερινή εποχή δεν σου εξασφαλίζει κατι σίγουρο και μέχρι να παρεις πτυχίο,πολλα θα έχουν αλλαξει. Όποτε προσπάθησε να σκεφτείς τι θα σου αρεσε πιο πολυ να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
fockos γιατι πιστευεις οτι δεν αξιζει για οικονομικα;

οι απόφοιτοι ψυχολογίας μπορείς να ανοίξουν δικό τους ψυχοθεραπευτήριο. Από τα οικονομικά τμήματα σε ενδιαφέρει το marketing (συνεπώς η εγγραφή σου στο οικονομικό επιμελητήριο δε θα σε βοηθήσει και πολύ).\\

Ενώ η ψυχολογία και ως μεταπτυχιακό το markerting θα σου αφήσει πολλές διεξόδους και εναλλακτικές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ασε τα μαθήματα και τις κατευθύνσεις... Τι φαντάζεσαι τον εαυτο σου να κανει σε κάποια χρονια απο τωρα; Θα σε ενδιέφερε να ασχοληθείς με τη ψυχολογία,με τον άνθρωπο,να κανεις έρευνα ή να προσφέρεις βοήθεια,ανάλογα με την πορεία που θα επιλέξεις να ακολουθήσεις; Ή θα προτιμούσες να ασχοληθείς με τα οικονομικά,να δουλεύεις σε κάποια εταιρεία, σε κάποιο γραφείο; Μην σκέφτεσαι με βάση τα μαθήματα. Σκέψου με τι θα ήθελες να ασχοληθείς στο μέλλον. Φυσικα και μετα απο δέκα χρονια ισως θελήσεις να ακολουθήσεις κάπως διαφορετική πορεία,ας πούμε απο ψυχολογία να μην ασχοληθείς με κλινική ψυχολογία αλλα με τον ανθρώπινο εγκέφαλο (νομιζω υπάρχει σχετικό μεταπτυχιακό νευροβιολογίας or something),αλλα σκέψου το ετσι,πιο γενικα. Τι θα σου αρεσε πιο πολυ σαν αντικείμενο; :hmm: Οσο για τις προοπτικές που θα εχεις για δουλεια,νομιζω οτι ειναι δευτερεύον ζήτημα αφού σχεδόν κανένας τομέας στη σημερινή εποχή δεν σου εξασφαλίζει κατι σίγουρο και μέχρι να παρεις πτυχίο,πολλα θα έχουν αλλαξει. Όποτε προσπάθησε να σκεφτείς τι θα σου αρεσε πιο πολυ να κανεις.

Νομιζω πως τα δυο μαρέσουν εξίσου.Αυτο ειναι το θεμα μου:/: Γενικα εδω και χρόνια σκεφτόμουν την ιδέα του γραφείου και γενικα να ειμαι σε μια εταιρια και ετσι.Βέβαια μου είχε περάσει και η ιδέα του ψυχολόγου αλλα δεν το είχα πολυσκεφτεί.Φέτος,βασικα αυτο τον μήνα που έψαχνα τι μαρέσει μου κόλλησε και η ιδέα του ψυχολόγου δεν ξέρω γιατί κάτι με ελκύει αλλα παραμένει ακόμα η σκεψη μου για τα οικονομικά.Ομως δεν είναι οτι μαρεσουν πολυ τα μαθηματικα για να ασχοληθω γι'αυτο ενδιαφέρομαι πιο πολυ για το marketing και ετσι :hmm:

οι απόφοιτοι ψυχολογίας μπορείς να ανοίξουν δικό τους ψυχοθεραπευτήριο. Από τα οικονομικά τμήματα σε ενδιαφέρει το marketing (συνεπώς η εγγραφή σου στο οικονομικό επιμελητήριο δε θα σε βοηθήσει και πολύ).\\

Ενώ η ψυχολογία και ως μεταπτυχιακό το markerting θα σου αφήσει πολλές διεξόδους και εναλλακτικές..

ναι το γνωριζω αυτο...απλα αμα παω για ψυχολογια και τελικα δεν γραψω τα απαραιτητα μόρια;δεν ξερω τι θα κανω γιατι δεν με ενδιαφερει κατι αλλο απο το 1ο πεδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι σου αρέσουν και τα δύο το ίδιο τότε νομίζω από μάρκετινγκ θα έχεις πιο πολλές ευκαιρείες
Αν σου αρέσει κάτι περισσότερο πήγαινε σε αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Θα παω αν ειναι τωρα θετικη...και αν δεν αλλαξω γνωμη μεχρι του χρόνου συνεχιζω για οικονομικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι σου αρέσουν και τα δύο το ίδιο τότε νομίζω από μάρκετινγκ θα έχεις πιο πολλές ευκαιρείες
Αν σου αρέσει κάτι περισσότερο πήγαινε σε αυτό

Το να σε διορίσει μια εταιρία τον καιρό της κρίσης και μετά κρίσης προκειμένου να προωθήσεις τα προιόντα τους δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται.

Θα παω αν ειναι τωρα θετικη...και αν δεν αλλαξω γνωμη μεχρι του χρόνου συνεχιζω για οικονομικα


:hmm:
Κάνε αυτό που θέλεις χωρίς να σκέφτεσαι το ενδεχόμενο αποτυχίας. Αν αυτό που θέλεις παραπάνω είναι ψυχολογία τότε πήγαινε εκεί αλλιώς πήγαινε οικονομικά. Απλά στην ψυλολογία μπορείς να ανοίξεις κάτι δικό σου και να προωθήσεις μόνη σου την υπηρεσία που προσφέρεις και να μην προωθείς προϊόντα τρίτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το να σε διορίσει μια εταιρία τον καιρό της κρίσης και μετά κρίσης προκειμένου να προωθήσεις τα προιόντα τους δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται.

ναι εχεις δικιοοο


:hmm:
Κάνε αυτό που θέλεις χωρίς να σκέφτεσαι το ενδεχόμενο αποτυχίας. Αν αυτό που θέλεις παραπάνω είναι ψυχολογία τότε πήγαινε εκεί αλλιώς πήγαινε οικονομικά. Απλά στην ψυλολογία μπορείς να ανοίξεις κάτι δικό σου και να προωθήσεις μόνη σου την υπηρεσία και να μην προωθείς προϊόντα τρίτων.

δεν το ειχα σκεφτει αυτοο...ναι απλα μετα θα προωθουν αλλοι τα δικα μου προϊόντα αλλα και παλι με την ψυχολογια θα εχω πιο αμεσα δουλεια


το τσεκαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν το ειχα σκεφτει αυτοο...ναι απλα μετα θα προωθουν αλλοι τα δικα μου προϊόντα αλλα και παλι με την ψυχολογια θα εχω πιο αμεσα δουλεια



το τσεκαρα...

Αν για κάθε επιχείρηση χρειαζόταν ειδικός του marketing για να τους προωθούν τα προιόντα τότε το marketing θα είχε βάση 19.000+. Η πραγματικότητα όμως δεν είναι έτσι αφού οι σχλολές marketing της Ελλάδας μόνο καλές δε μπορούν να χαρακτηριστούν.

Μπορείς μετά την ψυχολογία να κάνεις ένα μεταπτυχιακό και να κάνεις ότι κάνει και ένας απόφοιτος marketing. Αντιθέτως όσα μετπτυχιακά ψυχολογίας και να κάνεις μετά το marketing ψυχολόγος δε θα γίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
fochos ναι οντωςςς συμφωνω...αρα τωρα πρεπει να παω θεωρητικη αλλα δεν νομιζω οτι ταιριαζω με τα μαθηματα(το ξερω οτι δεν πρεπει να ασχολούμαι με τα μαθηματα)αν και μπορω να τα καταφερω αλλα οι καθηγητες μου π.χ. μου προτείνουν την θετικη αλλα δεν θα σπουδασουν αυτοι εγω θα σπουδασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.





vs



βρήκα βιντεάκια που ίσως σε βοηθήσουν λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Παντως μου έχουν πει οτι απο ψυχολογία μπορεις να ασχοληθείς και με διαφημίσεις,και με το μάρκετιγκ που θες,ειδικα με ενα μεταπτυχιακό όπως λεει και ο φοκος, καθώς μπορεις να μάθεις για την ψυχολογία του καταναλωτή. Νομιζω έχουν και σχετικα μαθήματα στη σχολη.Οι ψυχολόγοι του φορουμ ας μας δώσουν παραπάνω πληροφορίες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
σας ευχαριστωω παρα πολυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείς σε τι θα βοηθήσουν τα μαθηματικά κατ β λυκειου για τα μαθηματικά γ λυκειου.....
Απλά μην μου πείς στην εξάσκηση
Καλύτερα να κάνει 100 ασκήσεις μαθηματικά γενικής παρά να κάνει 50 γενικής και 50 κατ
φέτος έδωσα μαθηματικά και χρησιμοποίησα γνώσεις σε διάφορες ασκήσεις απο την κατεύθυνση της β λυκείου.

*ακόμα και σε δυο-τρεις ασκήσεις του βιβλίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μια επιλογή θα ήταν προπτυχιακό Ψυχολογίας με μεταπτυχιακό στη Συμπεριφορά Καταναλωτή.

Αν θες όμως να ασχοληθείς με τα οικονομικά και το Marketing τότε επέλεξε Θετική και μετά Οικ&Πληρ διότι θα σε δεσμεύσει πολύ το προπτυχιακό Ψυχολογίας και θα πας σε πιο θεωρητικά μονοπάτια αφού ποσοτικά θα "μπαζεις".

Όσο για το Φωκο που λέει ότι δεν χρειάζονται ειδικοί στο Marketing σφαλει και καλύτερα να κάνει κανένα τουρ σε καμία πολυεθνικη η γενικά εταιρίες. Marketing δεν είναι μόνο τοποθέτηση και διαφημιστικες καμπάνιες. Είναι το προϊόν σου, δημόσιες σχέσεις, επικοινωνία, στρατηγική τοποθέτηση, εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
chris θα εχω υποψην μου οσα λες...πιστευω οτι θα αποφασισω καποια στιγμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top