giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πρέπει να ειναι λίγο μακρια απο εσένα, αλλα αφου θέλεις αεροναυπηγικη γιατι δεν βαζεις του μηχανολογους και αεροναυπηγους της Πάτρας , με μια πτωση 200 μοριων την πιανεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,646 μηνύματα.
Ειμαι απο Βορρα και πεφτει λιγο μακρια αλλα το εχω στα υποψιν μου . Απο οτι εχω διαβασει και σε αλλα ποστ γινεται αρκετα καλη δουλεια .

Δηλαδη ειτε τελειωσω απο απθ ειτε απο Βολο θα παρω μονο το διπλωμα της σχολης χωρις καμια εξειδικευση ; Και μετα μετράει πιο πολυ το μεταπτυχιακο ; Στην Ελλαδα αν ειδα σωστα δεν υπαρχει μεταπτυχιακο στην αεροναυπιγικη,κινητερες και τα σχετικα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Θα διαφωνεισω αν σκευτουμε οτι το ποσοστο τον υπερβαρων ατομων μεγαλωνει ειναι λογικο ενα μερος απο αυτους να καταφευγει και σε λυση διαιτολου .
διαιτολου:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος στου απθ το διπλωμα η εξειδικευση αναφερεταια αλλα δεν σε εμποδιζει πχ αν πας αναλυση και συνθεση μηχανισμων να κανει μια θερμικη μελετη που ειναι στον ενεργειακο τομεα .Υπαρχει μεταπτυχειακο στο απθ σε συνεργασια με αλλα 3 διεθνη πανεπιστημια πανω στον τομεα αυτο . https://www.meng.auth.gr/en/education/postgraduate/erasmus.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
καμια απο αυτες!! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
αα οποτε δεν εισαι αναγκαστικα με αρρωστους? μπορω ασ πουμε να διαλεξω εργαστηριακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,646 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος στου απθ το διπλωμα η εξειδικευση αναφερεταια αλλα δεν σε εμποδιζει πχ αν πας αναλυση και συνθεση μηχανισμων να κανει μια θερμικη μελετη που ειναι στον ενεργειακο τομεα .Υπαρχει μεταπτυχειακο στο απθ σε συνεργασια με αλλα 3 διεθνη πανεπιστημια πανω στον τομεα αυτο . https://www.meng.auth.gr/en/education/postgraduate/erasmus.html
Βλεπω και ξαναβλεπω τους οδηγους σπουδων των σχολων.
Να με εμποδισει το γεγονος οτι ο ενεργειακός τομεας (με κυκλο εξειδικευσης κινητηρες και αεροναυτικη) δεν υπαρχει αντιστοιχος ουτε στη σχολη του Βολου ούτε στην Κοζάνη ;
Ανάμεσα στην Κοζάνη και στο Βόλο υπάρχουν σημαντικές διαφορές ;
Γενικοτερα στο εξωτερικο μετραει ο τιτλος σπουδων ή το μεταπτυχιακό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
αα οποτε δεν εισαι αναγκαστικα με αρρωστους? μπορω ασ πουμε να διαλεξω εργαστηριακο?
Χλωμό, αλλά όχι απίθανο. Και στο εργαστήριο βέβαια έχεις επαφές με ασθενείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.

myrtopar

Νεοφερμένος

Η myrtopar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν τα μόρια δεν επαρκούν για ΑΠΘ, ιστορικό-αρχαιολογικό Βόλου ή Ιωαννίνων? Ποιο τμήμα είναι καλύτερο από άποψη μαθημάτων αλλά και σε ευρωπαική/παγκόσμια κατάταξη για μελλοντικό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Το αρχαιολογικό Ιωαννίνων είναι πιο καλό, πιο οργανωμένο και πιο σοβαρό σαν τμήμα. το αρχαιολογικό Βόλου όμως σου δίνει περισσότερη ελευθερία και στα μαθήματα και στις κατευθύνσεις. Επίσης αν σε ενδιαφέρει η καθαρή αρχαιολογία, δίνονται περισσότερες ευκαιρίες για συμμετοχή σε ανασκαφές. Στα Ιωάννινα από φίλους που είναι στο τμήμα μαθαίνω ότι είναι πιο δύσκολο σαν τμήμα.
Βέβαια δεν είμαι σε κανένα από τα 2 για να κρίνω, απλώς έχω ασχοληθεί και έχω παρακολουθήσει κάποια που με ενδιέφεραν. Νομίζω όμως ότι εξαρτάται περισσότερο από το τι σε ενδιαφέρει και πόσο το "κυνηγάς". Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Πολλοί απόφοιτοι, λίγες θέσεις. Σημειωτέον ότι πρακτικά οι απόφοιτοι ΙΕΚ/ΕΠΑΛ έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Επίσης τη δουλειά των τεχνολόγων ιατρικών εργαστηρίων (ΤΙΕ) μπορούν να τη κάνουν βιολόγοι και βιοχημικοί, ενώ έχω συναντήσει νοσηλευτές και χημικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Πολλοί απόφοιτοι, λίγες θέσεις. Σημειωτέον ότι πρακτικά οι απόφοιτοι ΙΕΚ/ΕΠΑΛ έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Επίσης τη δουλειά των τεχνολόγων ιατρικών εργαστηρίων (ΤΙΕ) μπορούν να τη κάνουν βιολόγοι και βιοχημικοί, ενώ έχω συναντήσει νοσηλευτές και χημικούς.

Κατάλαβα ευχαριστώ πολύ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φέτος έδωσα για δεύτερη χρονιά πανελληνιες και, δυστυχώς, καθαρά λόγω άγχους στη βιολογία έγραψα 17,7 έναντι του 19,5+ που στόχευα, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσω 17,953 μόρια στο 3ο πεδίο. Συνεπώς ιατρικη γιόκ παλι. Επειδή λογικά Βιολογια Θεσσαλονικης δεν πιάνω, δεν μπορω να αποφασίσω μεταξύ Βιολογίας Πάτρας ή Ηρακλείου (τις οποίες πιθανόν πιάνω) και Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη, με σκοπο να δωσω κατατακτήριες για ιατρικη μετέπειτα. Ποια σχολή θα ηταν προτιμότερο να διαλέξω;; Μοριακή Βιολογια ή Βιολογια; Κι αν Βιολογια, Πάτρας ή Ηρακλείου; :hmm: Βρίσκομαι σε απόγνωση!!! :(

Δεν εχω αποκλείσει την περίπτωση να ξαναδωσω, αν και δεν τη θεωρώ πολυ πιθανή!!

Σας ευχαριστώ πολυ, εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Φέτος έδωσα για δεύτερη χρονιά πανελληνιες και, δυστυχώς, καθαρά λόγω άγχους στη βιολογία έγραψα 17,7 έναντι του 19,5+ που στόχευα, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσω 17,953 μόρια στο 3ο πεδίο. Συνεπώς ιατρικη γιόκ παλι. Επειδή λογικά Βιολογια Θεσσαλονικης δεν πιάνω, δεν μπορω να αποφασίσω μεταξύ Βιολογίας Πάτρας ή Ηρακλείου (τις οποίες πιθανόν πιάνω) και Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη, με σκοπο να δωσω κατατακτήριες για ιατρικη μετέπειτα. Ποια σχολή θα ηταν προτιμότερο να διαλέξω;; Μοριακή Βιολογια ή Βιολογια; Κι αν Βιολογια, Πάτρας ή Ηρακλείου; :hmm: Βρίσκομαι σε απόγνωση!!! :(

Δεν εχω αποκλείσει την περίπτωση να ξαναδωσω, αν και δεν τη θεωρώ πολυ πιθανή!!

Σας ευχαριστώ πολυ, εκ των προτέρων! :)

αν θες μονο ιατρικη ξαναδωσε .Γιατι να περασεις το λουκι μιας σχολης ενω εχεις αλλα απωθημενα .Επισης ,βλεπω οτι εχεις δυνατοτητα να σπουδασεις σε πολεις εκτος της κυριας κατοικιας ,οποτε γιατι δεν ψαχνεσε και για εξωτερικο? Μπορεις να κανεις μηχανογραφικο και για κυπρο ,αν και δεν ξερω τι παιζει με τις βασεις εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν γινεται να φύγω στο εξωτερικό :/ Ναι μονο ιατρικη θελω απλώς για 3η φορα δεν με ενθαρρύνουν γιατι είδαν ποσο αγχωμένη ημουν φέτος και δεν ειμαι εγω η ίδια σίγουρη αν θα αντέξω ψυχολογικά...! Βέβαια ειναι Ιούνιος ακομα, ίσως μεχρι το τέλος του καλοκαιριού να νιωθω περισσότερο έτοιμη... Πιθανότατα θα φαω "το λούκι της σχολής" αλλα ευτυχώς λατρεύω τη βιολογια οποτε δε θα ειμαι εντελώς "εξω απο τα νερα μου"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δεν γινεται να φύγω στο εξωτερικό :/ Ναι μονο ιατρικη θελω απλώς για 3η φορα δεν με ενθαρρύνουν γιατι είδαν ποσο αγχωμένη ημουν φέτος και δεν ειμαι εγω η ίδια σίγουρη αν θα αντέξω ψυχολογικά...! Βέβαια ειναι Ιούνιος ακομα, ίσως μεχρι το τέλος του καλοκαιριού να νιωθω περισσότερο έτοιμη... Πιθανότατα θα φαω "το λούκι της σχολής" αλλα ευτυχώς λατρεύω τη βιολογια οποτε δε θα ειμαι εντελώς "εξω απο τα νερα μου"..

Το βιολογικό είναι ενικό τμήμα, η μοριακή βιολογία είναι πιο εξειδικευμένη και πολύ την ακολουθούν σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Στο βιολογικό θα κάνεις μαθήματα που έχουν σχέση με φυτά, ζώα, περιβάλλον κτλ, ενώ στη ΜΒ μάλλον όχι (νομίζω είναι μόνο επιλογής, δες το ΠΣ). Αν σε ενδιαφέρει καθαρά το κομμάτι της ιατρικής βιολογίας και θες να παραλήψεις τα προαναφερθέντα, μάλλον το ΜΒ είναι η πιο σωστή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Η FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Κι εγω ετσι το σκέφτομαι! Απλώς σε περίπτωση που συμβεί κατι και για κάποιο λόγο (π.χ. Οικονομικό) δεν μπω στην Ιατρικη μετα, η Μοριακή Βιολογία εχει ακόμη λιγότερες οι προοπτικές στην Ελλάδα σε σχεση με τη Βιολογια που ειναι πιο γενικευμένη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γενικα παρα το γεγονος οτι δεν υπαρχει τομεας σχετικος με αεροπλανα σιγουρα υπαρχουν καποια μαθηματα κοινα με το τομεα του απθ προφωνος οχι οσο θα δεις στην τομεα στο απθ αλλα και παλι θα μπορεσεις α ερθεις σε επαφη με τον εν λογο τομεα προφανως σε μινροτερη κλιμακα αλλα θα ερθεις .

Διαφωρες ως προς τι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,646 μηνύματα.
Γενικα παρα το γεγονος οτι δεν υπαρχει τομεας σχετικος με αεροπλανα σιγουρα υπαρχουν καποια μαθηματα κοινα με το τομεα του απθ προφωνος οχι οσο θα δεις στην τομεα στο απθ αλλα και παλι θα μπορεσεις α ερθεις σε επαφη με τον εν λογο τομεα προφανως σε μινροτερη κλιμακα αλλα θα ερθεις .

Διαφωρες ως προς τι ;

Διάφορες ως προς τις υποδομές, τους καθηγητές και τη δουλειά. Γνωρίζετε κάτι ;
Στο εξωτερικό μετράει περισσότερο το μεταπτυχιακό παρά το πτυχίο της σχολής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top