DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας. Είμαι νέος στο site. Λοιπόν αρχικά τώρα σε λίγο καιρό θα αρχίσω καλοκαιρινά μαθήματα για την Γ λυκείου.
Το θέμα μου είναι πως δεν είμαι ακόμα σίγουρος για την κατεύθυνση την οποία θα ακολουθήσω... Είμαι ανάμεσα στο πεδίο οικονομικών και πληροφορικής και στο θετικό.. Από την μία βρίσκω πολύ ενδιαφέρον τα οικονομικά αλλά από την άλλη πιστεύω θα μου άρεσε και το πολυτεχνείο.. Βέβαια για ελάχιστο μου αρέσουν περισσότερο τα οικονομικά χωρίς να έχω ασχοληθεί προφανώς. Είμαι πραγματικά μπερδεμένος.:hmm::hmm: Πολλοί το υποτιμούν το οικονομικό γύρω μου και δίνουν παραπάνω κύρος στο πολυτεχνείο..

Αν σου αρεσει το αντικειμενο των Μηχανολογων Μηχανικων μπορεις να διαλεξεις αυτη τη σχολη και στη συνεχεια να ασχοληθεις με τη Βιομηχανικη Διοικηση που ειναι κλαδος της σχολης.

Ξέρω ότι οι προοπτικές στην Ελλάδα είναι εξίσου κακές και για του δύο κλάδους αλλά είμαι διατεθειμένος ακόμα και για εξωτερικό στο μέλλον.
Κάθε άποψη είναι καλοδεχούμενη από όλους.:)

Καλα σιγα τη θυσια για εξωτερικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Οπως προανέφερα μου αρέσουν λίγο περισσότερο τα οικονομικά αλλά πραγματικά δεν ξέρω.. Ένας οικονομολόγος με μεταπτυχιακό σε εναν οικονομικό κλάδο ή ενας μηχανολόγος με μεταπτυχιακό στα οικονομικά έχει περισσότερες προοπτικές? Με τα οικονομικά οπωςδήποτε θα ήθελα να ασχοληθώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν σου αρεσουν τα χρηματοοικονομικα τοτε μην ασχοληθεις καν με το πολυτεχνειο. Κατευθειαν σε οικονομικη σχολη. Αλλο πραγμα Finance αλλο Management. Διαλεγεις τι σου αρεσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ήμουν σε παρόμοια κατάσταση στην Γ' Λυκείου και διάλεξα να πάω πολυτεχνείο και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Στα οικονομικά θα πρέπει να ρίξεις πολλά χρήματα για να κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (αν έχεις τα λεφτά οκ) αλλιώς δύσκολα να βρεις δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Επισης περα απο τους μηχανολογους τσεκαρε και τα τμηματα παραγωγεις και διοικησεις και το τμημα στην χιο οικονομιας και διοικησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ήμουν σε παρόμοια κατάσταση στην Γ' Λυκείου και διάλεξα να πάω πολυτεχνείο και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Στα οικονομικά θα πρέπει να ρίξεις πολλά χρήματα για να κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (αν έχεις τα λεφτά οκ) αλλιώς δύσκολα να βρεις δουλειά.

Δηλαδή απόφοιτοι Πολυτεχνείου έχουν περισσότερες προοπτικές με κάποιο μεταπτυχιακό στα οικονομικά?

Αν σου αρεσουν τα χρηματοοικονομικα τοτε μην ασχοληθεις καν με το πολυτεχνειο. Κατευθειαν σε οικονομικη σχολη. Αλλο πραγμα Finance αλλο Management. Διαλεγεις τι σου αρεσει...
Δηλαδή εννοείς το τμήμα ΛοΧρη? Ή γενικότερα καθαρά οικονομικά τμήματα?

Επισης περα απο τους μηχανολογους τσεκαρε και τα τμηματα παραγωγεις και διοικησεις και το τμημα στην χιο οικονομιας και διοικησεις

Συνδιάζουν οικονομικά και μηχανολογία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Αν ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς με καθαρά οικονομικά (για παράδειγμα στο οικονομικό τμήμα μιας εταιρείας) τότε ένα προπτυχιακό στα οικονομικά είναι απαραίτητο, ενώ η απόκτηση ενός MBA θα ήταν μεγάλο plus. Αν ενδιαφέρεσαι για άλλους κλάδους όπως η Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων ή Διοίκηση Παραγωγής, τότε ίσως το Πολυτεχνείο σε συνδυασμό, ξανά, με ένα MBA θα ήταν πιο χρήσιμο.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δηλαδή απόφοιτοι Πολυτεχνείου έχουν περισσότερες προοπτικές με κάποιο μεταπτυχιακό στα οικονομικά?

Δηλαδή εννοείς το τμήμα ΛοΧρη? Ή γενικότερα καθαρά οικονομικά τμήματα?



Συνδιάζουν οικονομικά και μηχανολογία?

Εννοω σχολες με εμφαση στο Finance εκ των οποιων το γνωστοτερο τμημα ειναι αυτο που ανεφερες.

Τα τμηματα μηχανικων παραγωγης και διοικησης συνδυαζουν γνωσεις μηχανολογων και διοικησης. Σε καποιες πολεις ειναι ξεχωριστες σχολες (οπως θα επρεπε να ειναι παντου) ενω σε ΕΜΠ και ΑΠΘ ειναι τομεις της σχολης Μηχανολογων. Συγκεκριμενα στο ΕΜΠ μια απο τις 4 κατευθυνσεις που μπορεις να διαλεξεις στο 4ο ετος ειναι αυτη των Μηχανικων Παραγωγης (για το ΑΠΘ να μιλησει καποιος που να σπουδαζει εκει).

Αν εχεις παρει ηδη αποφαση οτι θα κανεις μεταπτυχιακο (που κατα τη γνωμη μου βιαζεσαι) καλυτερα να πας σε ενα 4ετες τμημα και να μη μπλεξεις με τα 60+ μαθηματα μιας πολυτεχνικης σχολης.

Καλησπέρα!

Αν ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς με καθαρά οικονομικά (για παράδειγμα στο οικονομικό τμήμα μιας εταιρείας) τότε ένα προπτυχιακό στα οικονομικά είναι απαραίτητο, ενώ η απόκτηση ενός MBA θα ήταν μεγάλο plus. Αν ενδιαφέρεσαι για άλλους κλάδους όπως η Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων ή Διοίκηση Παραγωγής, τότε ίσως το Πολυτεχνείο σε συνδυασμό, ξανά, με ένα MBA θα ήταν πιο χρήσιμο.

:)

Τα σοβαρα ΜΒΑ θελουν εργασιακη εμπειρια, αντιθετα μπορει να κανει Master of Finance.

btw εχουμε ιδια υπογραφη σε αλλη γλωσσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δηλαδή απόφοιτοι Πολυτεχνείου έχουν περισσότερες προοπτικές με κάποιο μεταπτυχιακό στα οικονομικά?

Mε αρκετη επιφυλακτικότητα θα έλεγα ναι ωστόσο οι οι θεσεις που καταλαμβανουν εχουν να κανουν περισσότερο με την μηχανική τους ιδιότητα και λιγότερο με την οικονομική. Σκεψου συνεπώς τι θελεις να επαγγελεσαι. Αν αυτό είναι τα οικονομικά αυστηρώς τοτε δεν βλέπω καποιον λόγο να μπεις δια μεσω Πολυτεχνειου στον κλαδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε ποια πόλη μένεις; Θα έλεγα να εχεις κάποιο από τα παραπάνω τμήματα να μπεις μια φορά σε κάποιο μάθημα να δεις τι παίζει. Γιατί μπορεί να απογοητευτείς ή να μην είναι αυτό που περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
το ξέρω ότι βιάζομαι που αναφέρομαι σε μεταπτυχιακά ενώ καλά καλά δεν έχω μπει σε κάποια σχολή αλλά έτσι όπως είναι η εποχή μας δεν έχεις και πολλές επιλογές.. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι: αν π.χ τελειώσει ένας πολυτεχνείο,δεν μπορεί να κάνει ένα εξειδικευμένο μεταπτυχιακό οικονομικών(πχ ναυτιλιακά)?? Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας:D:)

Σε ποια πόλη μένεις; Θα έλεγα να εχεις κάποιο από τα παραπάνω τμήματα να μπεις μια φορά σε κάποιο μάθημα να δεις τι παίζει. Γιατί μπορεί να απογοητευτείς ή να μην είναι αυτό που περιμένεις.

Αθήνα μένω και αν τελικά πάω οικονομικά στοχεύω ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ

Mε αρκετη επιφυλακτικότητα θα έλεγα ναι ωστόσο οι οι θεσεις που καταλαμβανουν εχουν να κανουν περισσότερο με την μηχανική τους ιδιότητα και λιγότερο με την οικονομική. Σκεψου συνεπώς τι θελεις να επαγγελεσαι. Αν αυτό είναι τα οικονομικά αυστηρώς τοτε δεν βλέπω καποιον λόγο να μπεις δια μεσω Πολυτεχνειου στον κλαδο.

Άρα για μια οικονομική/διοικητική θέση ο οικονομολόγος με μεταπτυχιακό οικονομικά προτιμάτε από άνθρωπο πολυτεχνείου με μεταπτυχιακό οικονομικών ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Πάντα υπάρχει η δυνατότητα απόκτησης ενός μεταπτυχιακού σε άλλον τομέα. Αν ενδιαφερεσαι για Ναυτιλιακά προτιμότερο θα ήταν να σπουδάσεις σε κάποιο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης και μετά σε μεταπτυχιακό επίπεδο να ακολουθήσεις Ναυτιλιακές Σπουδές. Κατά τη γνώμη μου, έχοντας κάποιες επαφές σε τμήματα ανθρώπινου δυναμικού σε πολυεθνικές εταιρείες, με τα προαναφερθέντα θα θεωρείσαι καλύτερος υποψήφιος (σε ναυτιλιακή εταιρεία) από ότι ένας με πτυχίο από το Πολυτεχνείο και μετά Μετατπυχιακό στα Ναυτιλιακά/Οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Είμαι αρκετά προβληματισμένος όπως βλέπεται.. το πολυτεχνείο(περισσότερο κύρος και περισσότερες προοπτικές όπως λένε κάποιοι) vs οικονομικό( περισσότερο αρέσκεια)

Καλησπέρα!

Πάντα υπάρχει η δυνατότητα απόκτησης ενός μεταπτυχιακού σε άλλον τομέα. Αν ενδιαφερεσαι για Ναυτιλιακά προτιμότερο θα ήταν να σπουδάσεις σε κάποιο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης και μετά σε μεταπτυχιακό επίπεδο να ακολουθήσεις Ναυτιλιακές Σπουδές. Κατά τη γνώμη μου, έχοντας κάποιες επαφές σε τμήματα ανθρώπινου δυναμικού σε πολυεθνικές εταιρείες, με τα προαναφερθέντα θα θεωρείσαι καλύτερος υποψήφιος (σε ναυτιλιακή εταιρεία) από ότι ένας με πτυχίο από το Πολυτεχνείο και μετά Μετατπυχιακό στα Ναυτιλιακά/Οικονομικά.

ευχαριστώ πολύ φίλε μου.. Αλλά πραγματικά απορώ πως μπορούν μηχανικοί κλπ να πάρουν τέτοιο εξειδικευμένο πτυχίο οικονομικών(δεν αναφέρομαι μόνο σε ναυτιλιακά αλλά και σε άλλα).... Ενώ αντίθετα το κακό είναι ότι από οικονομικό στροφή σε μηχανολογικό δεν γίνεται......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Άρα για μια οικονομική/διοικητική θέση ο οικονομολόγος με μεταπτυχιακό οικονομικά προτιμάτε από άνθρωπο πολυτεχνείου με μεταπτυχιακό οικονομικών ?

Εξαρταται τον εργοδότη. Ας πουμε σε μια κατασκευαστική εταιρια οπως ο Ακτωρ ναι αλλά σε μια τράπεζα λογικά όχι. Τα λεω με επιφυλακτικότητα ωστόσο μου φαινεται λίγο δυσκολο να δημιουργήσεις ενα τετοιο προφίλ και να ασχολείσαι αποκλειστικά με οικονομικά που δεν εχουν να κανουν και με τον κλάδο του πτυχίου σου απο την στιγμή που θα υπάρχει ενας οικονομολόγος με ειδίκευση στην συγκεκριμένη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ειναι αναλογα την θεση αν θα επιλεγει μηχανικος η οικονομολος οπως εχουν πει και παραπανω

Στα τμηματα μηχανολογων (βολο απθ κοζανη εμπ σιγουρα) στο 4 ετος οι φοιτητες μπορουν να επιλεξουν την κατευθηνσει της διοικησης .Δυστηχος στο απθ αυτη την στιγμη υπαρχουν μονο 2 εκλεγμενει καθηγητες για διαφορους λογους .ο εν λογο τομοες εχει ως στοχο να διδαξει του φοιτητες τεχνικες ελεχου ποιοτητας οργανωσεις εργοστασιων , αποθεματων κτλ

Τα τμηματα παραγωγεις διοικησεις εχουν εναν οδηγο ποιο κοντα στο παραπανω αλλα με καποιες προσμιξεις μηχανικης

Το τμημα της χιου απο οσο εχω δει στον οδηγο σπουδων ειναι ποιο κοντα σε οικονομικο τμημα χωρις πολλα κομματια μηχανολογου (ισως καποιος φοιτητης του τμηματος θα μπορουσε να σε βοηθησει περισσοτερο ως προς το αντικειμενο )

Τωρα συνολικα αν θες οικονομικα δεν νομιζω να ειναι καλη επιλογη ενα τμημα μηχολογων πολλα δυσκολα μαθηματα που ισως να σε κουρασουν χωρις λογο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αυτό που με κρατάει πίσω ακόμη είναι αυτό που λενε πολλοι αποφοιτοι οικονομικου οτι στην αγορα εργασιας δεν ασχολουνται με αυτα που εμαθαν απο το πανεπιστημιο ενω αντιθετα του μηχανολογου ειναι πιο πρακτικη γνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοιτα να δεις, το τι πτυχιο εχεις δεν ειναι απολυτο στο αν θα σε προτιμησει εναντι καποιου αλλου. Ενας εργοδοτης δεν κοιταει μονο το χαρτι σου αλλα σε κρινει γενικοτερα. Δεν θα πει: α αυτος εχει τελειωσει Μηχανικος Παραγωγης και εγω θελω καποιον για το Οικονομικο τμημα οποτε τρωει Χ. Πολλες φορες εταιριες δεν ζητανε συγκεκριμενο πτυχιο ή σε θεσεις καθαρα finance δεχονται μηχανικους και μαλιστα το γραφουν στις αγγελιες. Ουτε στο μεταπτυχιακο τρως πορτα, σε μεταπτυχιακα finance ενα απο τα πιθανα background που ζητανε ειναι σε επιστημες μηχανικου.

Ωστοσο αναλογως των ενδιαφεροντων σου, το καλυτερο θα ειναι να επιλεξεις την κοντινοτερη σχολη σε αυτα. Αν εισαι αναποφασιστος, οι Μηχανολογοι ειναι μια καλη επιλογη. Να ξερεις ομως οτι η σχολη Μηχανολογων τουλαχιστον στο ΕΜΠ που ειμαι εγω εχει πανω απο 60 μαθηματα (νομιζω τωρα με τις αλλαγες ειναι 65) εκ των οποιων μολις τα 25 ειναι σχετικα με τη Βιομηχανικη Διοικηση (αν επιλεξεις βεβαια την αντιστοιχη κατευθυνση). Και στα υπολοιπα συμπεριλαμβανονται βαρια μαθηματα οπως στροβιλομηχανες, στοιχεια μηχανων, πολλα ρευστα, κατεργασιες κ.ο.κ. Αν στο ακουσμα αυτων βγαζεις σπυρια, καλυτερα να μην δηλωσεις Μηχανολογος. Μην την πατησεις οπως πολλα παιδια που μπηκαν χωρις να ξερουν τι τους περιμενει, για το "καλο πτυχιο"

Edit: Για να μη νομιζεις οτι σου λεω βλακειες, κοιταξε τη σελιδα του Master of Finance του Imperial College στο Λονδινο. https://wwwf.imperial.ac.uk/business-school/programmes/msc-finance/entry-requirements/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας. Είμαι νέος στο site. Λοιπόν αρχικά τώρα σε λίγο καιρό θα αρχίσω καλοκαιρινά μαθήματα για την Γ λυκείου.
Το θέμα μου είναι πως δεν είμαι ακόμα σίγουρος για την κατεύθυνση την οποία θα ακολουθήσω... Είμαι ανάμεσα στο πεδίο οικονομικών και πληροφορικής και στο θετικό.. Από την μία βρίσκω πολύ ενδιαφέρον τα οικονομικά αλλά από την άλλη πιστεύω θα μου άρεσε και το πολυτεχνείο.. Βέβαια για ελάχιστο μου αρέσουν περισσότερο τα οικονομικά χωρίς να έχω ασχοληθεί προφανώς. Είμαι πραγματικά μπερδεμένος.:hmm::hmm: Πολλοί το υποτιμούν το οικονομικό γύρω μου και δίνουν παραπάνω κύρος στο πολυτεχνείο.. Ξέρω ότι οι προοπτικές στην Ελλάδα είναι εξίσου κακές και για του δύο κλάδους αλλά είμαι διατεθειμένος ακόμα και για εξωτερικό στο μέλλον.
Κάθε άποψη είναι καλοδεχούμενη από όλους.:)

Κοίτα, αν θες την γνώμη μου επειδή και εγώ δίνω πανελλήνιες του χρόνου, έχω να σου πω αν δεν έχεις αποφασίσει ότι σε ενδιαφέρει μια συγκεκριμένη σχολή από κάποιο από τα 2 πεδία, να αποφασίσεις με βάση τα μαθήματα. Αν δηλαδή σου αρέσει να αποστηθίζεις διάλεξε τα οικονομικά, αν έχεις όμως καλές βάσεις προτίμησε την θετική που κατά την γνώμη μου τα μαθήματα είναι πιο ενδιαφέροντα. Σίγουρα πρέπει να σκεφτόμαστε και τις προοπτικές που έχουμε από κάθε πεδίο, αλλά πιστεύω αν δεν πηγαίνεις για κάτι συγκεκριμένο να διαλέξεις το πεδίο που αρέσει σε εσένα, γιατί σίγουρα δεν μπορείς να διαβάζεις ολόκληρη χρονιά κ να αποδόσεις πάνω σε πράγματα που δεν σε ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Εμένα μου αρεσουν τα οικονομικα απλα σε προπτυχιακο επιπεδο δεν ξερω κατα ποσο ισχυρο θα ειναι το πτυχιο σε σχεση με πολυτεχνειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα ισχυρού είναι θέμα ενδιαφερόντων.
Αν σου αρέσουν τα Οικονομικά ακολούθησέ το, δεν είναι δίοδος για τα Οικονομικά τα Πολυτεχνεία. Άλλο που σαφώς είτε λόγω υπέρμετρης ανεργίας είτε έλλειψης ενδιαφέροντος, μεταβαίνουν αρκετοί σε άλλα επιστημονικά πεδία όπως τα Οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top