sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
και είμαι και με το 10%... Φαντάσου!
Θα ήθελα μια συμβουλή ωστόσο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ποια ειναι η πρωτη σου επιλογη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ΑΠΘ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μαλιστα,τι να πω δεν παιρνω θεση οτι σε φωτισει ο Θεος,ψαξτο κι αλλο...ποτε πρεπει να τα δηλωσεις;

εγω αν ημουν σε τετοιο αδιεξοδο ισως να πηγαινα σε μια βιβλιοθηκη,να επαιρνα καποια βιβλια ενδεικτικων μαθηματων των σχολων και να ασχολιομουν λιγες ωριτσες με αυτα πριν παρω αποφαση
αφου δηλ ειδα επαγγελματικα,προγραμματα σπουδων ,υποδομες και ημουν στο αδιεξοδο αυτο.

αλλα οκ δεν παιρνω θεση :) δεν μπορω να σε συμβουλεψω διοτι πραγματικα δεν ξερω τις κλισεις σου,τα θελω σου,πιθανοτατα θα κανω λαθος αν σε συμβουλεψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
τέλος πάντων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
!
Σχολη πληροφορικης ειναι ,απλα εχει και μαθηματα οικονομικης.διοικητικης φυσης επιπλεον .Εχει κατα την γνωμη μου ενδιαφερον προγραμμα σπουδων(εκει σπουδασα)Ο εκαστοτε φοιτητης μπορει να δωσει επιπλεον βαρυτητα εκει που θελει με τα μαθηματα επιλογης

δες το προγραμμα σπουδων(που ανανεωθηκε απο περσι) και το αντιστοιχο νημα,εχει ξαναγινει η κουβεντα.
35+αγγλικα συνολο μαθηματων ειναι το bachelor εξω,η συγκεκριμενη σχολη εχει αν δεν παρεις πτυχιακη 48+ αγγλικα.Ιδιως αν παρεις ολα τα επιλογης μαθηματα πληροφορικης καταλαβαινεις,περισσοτερα μαθηματα πληροφορικης απο την αντιστοιχη πληροφορικη του ΟΠΑ θα εχεις ,απλα στα επιπλεον μαθηματα περαν αυτων θα ναι σαν να εχεις κανει ενα μαστερ,ας πουμε,σε μαθηματα οικονομικης/διοικητικης φυσης,σε καποιες περιπτωσεις συνδυασμενα με πληροφορικη(παραδειγματος χαρη πληροφοριακα συστηματα διοικησης) ωστε π.χ να μπορεις να δουλεψεις και ως στελεχος σε εταιρεια πληροφορικης ή ακομα και ως λογιστης(δεν ειναι λιγοι αυτοι που δουλεψαν ως λογιστες στον ιδιωτικο τομεα,
σημειωνω πως για τον ΑΣΕΠ εισαι πληροφορικος ΠΕ19/20 οχι οικονομολογος) καθως και κατοπιν σε επιπεδο μεταπτυχιακου αν επιθυμεις να εξειδικευτεις καπου που βρισκεις περισσοτερο ενδιαφερον

μην ξεχναμε πως υπαρχουν πολυτεχνικες σχολες που βαζουν ενα σωρο καρπουζια στην μασχαλη τους:D οποτε ειναι τραβηγμενο να μιλαμε ετσι για την ΕΠ που δεν εχει αναλογη ποικιλια με αυτες !παρολαυτα αν καποιος επιθυμει ΜΟΝΟ πληροφορικη και του αρεσει το προγραμμα σπουδων στο ΑΠΘ(δεν το εχω ψαξει),εκει πρεπει να παει κατα την γνωμη μου.

ισως σε βοηθησει να διαβασεις και αυτο
https://review.epe.org.gr
πατα μεσα στις μπλε λεξεις για να δεις την αξιολογηση κ.λπ :)
σημειωνω πως η ΕΦ πληροφορικης ΠΑΜΑΚ απο τοτε που εγινε η αξιολογηση απορροφησε την σχολη της ΔΤ(περσι) και την εκανε κατευθυνση

γενικως διαβασε τα προγραμματα σπουδων των σχολων για τις οποιες ενδιαφερεσαι και επελεξε τι επιθυμεις να σπουδασεις,υπαρχει κοινη βαση,αλλα και διαφοροποιησεις απο σχολη σε σχολη,αναλογα και με τους σκοπους του προγραμματος σπουδων, κανε την προσωπικη σου ερευνα :)

Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! :)

Αρχικά, έλεγα ΕΦ παμακ λόγω του γεγονότος ότι συνδυάζει οικονομικά-διοίκηση και πληροφορική. Αφού όμως είδα το πρόγραμμα σπουδών του ΑΠΘ, μου σχηματίστηκε η εντύπωση πως το παμακ υστερεί στο κομμάτι της επιστήμης των υπολογιστών και της πληροφορικής -χωρίς να θίγω το τμήμα σου-, το οποίο μου επιβεβαίωσαν κάποια άτομα. Επίσης, ακούω/διαβάζω ότι:
Πλ. ΑΠΘ: +διδακτικό προσωπικό και -υποδομές, οργάνωση
ΕΦ Πλ. ΠΑΜΑΚ: +υποδομές, οργάνωση και -διδακτικό προσωπικό

Τα προγράμματα σπουδών τα έχω μάθει απ' έξω. :P Αν και με δελεάζουν διοίκηση-οικονομικά, θα απογοητευόμουν αν δεν αποκτούσα τελικά επαρκείς γνώσεις στο τομέα της πληρ/κης. Από αυτά που διαβάζω, το ΟΠΑ σου δίνει διπλά επαγ. δικ. ακουμπώντας ελάχιστα οικονομικά μαθήματα.

Στο μηχανογραφικό τα δήλωσα ως εξής ΑΠΘ, ΟΠΑ, ΠΑΜΑΚ (δυνατή η αναίρεση της οριστικοποίησης) και με 15553 μόρια με βλέπω για ΟΠΑ ελπίζοντας σε μια μετεγγραφή, αν δε μου αρέσει.

++Διαβάζω πως η Θεσ/κη, 50km μακριά μου, θεωρείται καλύτερη φοιτητούπολη και, αν και δήλωνα "Αθήνα, δαγκωτό", πλέον σκέφτομαι και αυτό. :P enough, αρκετά σε ζάλισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Τέλος σκέπτομαι και τους Χημικούς Μηχανικούς που ασχολούνται με ωραίους τομείς αλλά η τόση πολλή χημεία με απωθεί. Ήμουν της τεχνολογικής στην Γ' και θετικής στην Β' αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελενόμουν για χημεία αλλά ήμουν αρκετά καλός.

Οι χημικοί μηχανικοί έχουν αρκετά λιγότερη χημεία σε σχέση με τους χημικούς, δεν νομίζω να σε απωθήσει. Έχω ακούσει μάλιστα ότι αν δεν σου αρέσει η χημεία επιλέγοντας τα ανάλογα μαθήματα επιλογής μπορείς να την περιορίσεις ακόμα περισσότερο. Σίγουρα όμως από την στιγμή που δεν τρελαίνεσαι για χημεία θα σε συμβούλευα να επιλέξεις κάποιο άλλο τμήμα.
Προσωπικά πιστεύω ότι το φυσικό ίσως είναι καλύτερη επιλογή για εσένα. Κατ'αρχάς γιατί σου αρέσουν πολύ όλα τα μαθήματα και κατά δεύτερον γιατί προσφέρει κάποιες διεξόδους πέρα από το καθηγητηλίκι. Με ανάλογο μεταπτυχιακό μπορείς να ασχοληθείς με την μετεωρολογία, τους σεισμούς, την ιατρική φυσική κ.α. Ανοίγει αρκετές διεξόδους, καλύτερα θα στα πει βέβαια ο Δίας που σπουδάζει κι όλας στο φυσικό, κατά πόσο οι διέξοδοι αυτοί είναι εφικτοί και στην πραγματικότητα. Μην απορρίπτεις πάντως και το επάγγελμα του καθηγητή, κι εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν πριν κάποια χρόνια, πλέον όμως το θεωρώ από τα πιο ωραία επαγγέλματα, σου δίνει την ευκαρεία να μεταδώσεις την αγάπη σου για το αντικείμενο στα παιδιά, απλά είναι υπερκορεσμένο. Αν όμως έχεις ασχοληθεί με κάποιο μεταπτυχιακό θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα και είναι μια πολύ καλή εναλλακτική
Δεν πιστεύω πάντως ότι οι μηχανολόγοι μηχανικοί θα σου δώσουν περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές. Εκτός αν σε 5-6 χρόνια η Ελλάδα έχει γίνει ένα βιομηχανικό τέρας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
vasilakis13 έχω πολλά μόρια (18500+) και όταν λέω φυσικό ο πατέρας μου κοντεύει να με σφάξει. Γενικά σαν καθηγητής δεν νομίζω να το έχω. Στο μπλα-μπλα καλούτσικα τα πάω ωστόσο το λέω αυτό, γιατί δεν είμαι καθόλου κοινωνικός σε σημείο να με βλέπουν μερικές φορές οι άλλοι σαν ιδιότροπο.... Νομίζω για να γίνει κάποιος καθηγητής καλό είναι να είναι κοινωνικός. Εγώ προσωπικά δύσκολα ανοίγομαι. Σε περίπτωση που από ανάγκη γινόμουν καθηγητής θα ήμουν απλώς κακός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
ποιος σου ειπε οτι ο φυσικος πρεπει να ειναι κοινωνικος; αλλο καθηγητης. Οι μεγαλυτεροι φυσικοι ηταν και ειναι ψυχιατρικα ιδιοτροποι. Αν σου αρεσει η φυσικη να πας και να μην ακους κανενα. Το να σου αρεσει σημαινει να ασχοληθεις και να το χεις ταυτοχρονα. Αν δε συμβαινει ενα απο αυτα τα 2 ειναι απο τις χειροτερες επιλογες που μπορεις να κανεις το φυσικο μαζι με το μαθηματικο... Και φυσικα οι ημμυ και οι μηχανολογοι ειναι σχολες που δε θα σου λειψει η φυσικη σε καμια περιπτωση, μηχ ειμαι εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! :)

Αρχικά, έλεγα ΕΦ παμακ λόγω του γεγονότος ότι συνδυάζει οικονομικά-διοίκηση και πληροφορική. Αφού όμως είδα το πρόγραμμα σπουδών του ΑΠΘ, μου σχηματίστηκε η εντύπωση πως το παμακ υστερεί στο κομμάτι της επιστήμης των υπολογιστών και της πληροφορικής -χωρίς να θίγω το τμήμα σου-, το οποίο μου επιβεβαίωσαν κάποια άτομα. Επίσης, ακούω/διαβάζω ότι:
Πλ. ΑΠΘ: +διδακτικό προσωπικό και -υποδομές, οργάνωση
ΕΦ Πλ. ΠΑΜΑΚ: +υποδομές, οργάνωση και -διδακτικό προσωπικό

Τα προγράμματα σπουδών τα έχω μάθει απ' έξω. :P Αν και με δελεάζουν διοίκηση-οικονομικά, θα απογοητευόμουν αν δεν αποκτούσα τελικά επαρκείς γνώσεις στο τομέα της πληρ/κης. Από αυτά που διαβάζω, το ΟΠΑ σου δίνει διπλά επαγ. δικ. ακουμπώντας ελάχιστα οικονομικά μαθήματα.

Στο μηχανογραφικό τα δήλωσα ως εξής ΑΠΘ, ΟΠΑ, ΠΑΜΑΚ (δυνατή η αναίρεση της οριστικοποίησης) και με 15553 μόρια με βλέπω για ΟΠΑ ελπίζοντας σε μια μετεγγραφή, αν δε μου αρέσει.

++Διαβάζω πως η Θεσ/κη, 50km μακριά μου, θεωρείται καλύτερη φοιτητούπολη και, αν και δήλωνα "Αθήνα, δαγκωτό", πλέον σκέφτομαι και αυτό. :P enough, αρκετά σε ζάλισα

δεν με θιγεις μην το βλεπεις ετσι,εγω ειμαι παλιουρας εξαλλου οταν μπηκα η βαση του ΠΑΜΑΚ ηταν στον ουρανο,μεγαλυτερη απο ΑΠΘ .
για το διδακτικο προσωπικο εχει γινει κουβεντα σε αλλο νημα ,στο ΑΠΘ το ερευνητικο εργο ειναι απο τα καλυτερα στην χωρα βασει μιας ερευνας που εκανε μια σχολη του ΠΑΜΑΚ,η ΕΠ του ΠΑΜΑΚ ειναι χαμηλα σε ερευνητικο εργο,αν και συγκριση με το ΠΑΜΑΚ ειναι λιγο δυσκολο να γινει αφου εχει και μαθηματα οικονομικων κ.λπ,βεβαιως υπαρχουν και στο ΠΑΜΑΚ καθηγητες με εξαιρετικο εργο π.χ χατζηγεωργιου που ειναι 4ος στον κοσμο σε δημοσιευσεις στην τεχνολογια λογισμικου ενω προστεθηκαν και οι καθηγητες της διοικησης τεχνολογιας που εχουν υψηλο δεικτη απηχησης/αριστειας δημοσιευσεων βλ.πινακα
https://report03.metrics.ekt.gr/el/chapter4.4
η τιμη απηχησης δημ.στον πινακα για τον τομεα τεχνολογιας που αφορα το ΠΑΜΑΚ σχετιζεται με τις μοναδικες σχολες τεχνολογιας που εχει το ιδρυμα την Διοικηση Τεχνολογιας που απορροφηθηκε περσι απο την εφ.πληροφορικη και της ιδιας της εφ.πληροφορικης..
τωρα σε προπτυχιακο επιπεδο που συζηταμε, την μεταδοτικοτητα των καθηγητων του ΑΠΘ δεν μπορω να την ξερω ,για το ΠΑΜΑΚ ξερω(απο περσι ξανα λεω απορροφηθηκε η ΔΤ οποτε διαφοροποιησεις θα υπαρχουν)πως ειχε και καλους και μετριους και κανα δυο που ελεγες παω δεν παω δεν εχει σημασια(ο ενας ειχε και δημοσιευσεις!οχι ο χατζηγ που ειναι καταπληκτικος),φανταζομαι σε καθε σχολη το αυτο συμβαινει
απο οργανωση και υποδομες ασυζητητι πιστευω υπερτερει το ΠΑΜΑΚ,μολονοτι αυξηθηκε ο αριθμος φοιτητων και αν και εχουν δοθει και μεγαλα αμφιθεατρα στα μικρα θα υπαρχει συνωστισμος τουλαχιστον στο πρωτο εξαμηνο.
τι αλλο; α για προοπτικες μεταπτυχιακο για το τμημα μου ,ενταξει ξερω παιδια και παλια και τωρα που γιναν δεκτοι σε cambridge ,UCL κ.λπ σε τομεις της πληροφορικης,αλλα μεταπτυχιακα αλλοι καναν στην οικονομια κ.λπ
για ΑΠΘ επισης προβλημα δεν θα εχεις,εννοειται.
το ΟΠΑ εχει στο συνολο καπου 36+αγγλικα μαθηματα ε; του ΠΑΜΑΚ εχει 48 + αγγλικα...δεν νομιζω πως το ΟΠΑ εχει περισσοτερα μαθηματα πληροφορικης απο το ΠΑΜΑΚ!στο υποχρεωτικο προγραμμα τους εχουν μονο 2 οικονομικα(plus τα μαθηματικα και στα δυο προγραμματα) ,αλλα ειναι πολυ μεγαλυτερο το συνολο μαθηματων στο ΠΑΜΑΚ,ακριβως επειδη εχει τα 11,12 ποσα ειναι υποχρεωτικα οικονομικης φυσης μαθηματα.Παρεμπιπτοντως και για τηνσ χολη του ΟΠΑ ακουω καλα λογια και εχουν υψηλες τιμες στο ερευνητικο εργο.

τελος παντων κοιτα αυτα ειναι προπτυχιακο επιπεδο,αν δεν ασχοληθεις μονη πολυ σοβαρα και δεν κανεις και ενα μεταπτυχιακο δουλεια δεν γινεται.
ειναι σαφες πως απο την στιγμη που η σχολη του ΠΑΜΑΚ εχει και αρκετα μαθηματα οικονομικων/διοικησης ,ενα προγραμμα αμιγως πληροφορικης θα υπερτερει λιγο ή περισσοτερο αναλογως.Του ΟΠΑ ιεναι αλλη περιπτωση,εκει μεν εχει γινει σχεδον αμιγως πληροφορικης,αλλα εχουν κοψει πολλα μαθηματα στο συνολο.διπλα επαγ. εχει και εκει(εχουν μεινει απο την εποχη που ειχε προγραμμα σαν της εφαρμοσμενης στο ΠΑΜΑΚ και λεγοταν και εφαρμοσμεν,αλλα οκ προφανως δεν προκειται να παρεις την βαση στα οικονομικα/διοικηση οπως στο ΠΑΜΑΚ.
αλλη περιπτωση ειναι τα ΗΜΜΥ που εχουν ακομα μεγαλυτερη ποικιλια,οποτε και κατευθυνση πληροφορικης να παρουν εκει τα παιδια υστερουν απο ολες τις σχολες πληροφορικης και απο το ΠΑΜΑΚ ως προγραμμα(παρολο που προτιμουνται στα μηχανογραφικα και καλα κανουν τα παιδια αφου δινουν και τα επαγγελματικα)
αυτο φαινεται και στο δεικτη αξιολογησης που σου εδωσα στο λινκ,δηλ εδω
https://review.epe.org.gr/doc.php?q=5&d=al


τελος παντων νομιζω ειναι καλο το μηχανογραφικο σου αν θες καλυτερη βαση στην πληροφορικη,η δευτερη επιλογη ειναι ΑΣΟΕΕ,μια χαρα και γω καπως ετσι θα τα εβαζα τωρα,αν και επειδη μπαινοντας δεν με ενθουσιασε και πολυ η πληροφορικη,ισως εβαζα παλι ΠΑΜΑΚ πρωτο.Τοτε που εδινα ολοι δηλωναμε ΠΑΜΑΚ πανω απο τα αλλα γιατι ηταν η πιο παλια σχολη πληροφορικης στην πολη και ειχε τα περισσοτερα μορια ολων.Αλλαξε αυτο οπως βλεπω(Δεν ξερω γιατι! :D )
νομιζω ειναι οκ το μηχανογραφικο απο την στιγμη που εστιαζεις στην πληροφορικη.πρωτη του ΑΠΘ ενα απο τα καλυτερα στην χωρα απο αποψη ερευνας καθηγητων,μετα ΑΣΟΕΕ που χει και ονομα γινεται και καλη δουλεια στις δημοσιευσεις και κατοπιν ΠΑΜΑΚ που χει μοναδικοτητα ως τμημα εχει και τα μαθηματα οικονομικων/διοικησης,τα διπλα επαγγελματικα(μαθε τεχνη και αστηνα) ,ενα ενδιαφερον προγραμμα σπουδων,μια σχολη με καλες υποδομες και οργανωση και θα εχεις και ενα σοβαρο αριθμο μαθηματων πληροφορικης.τζετ το βλεπω,αλλα μην σε παρασυρω,κανε την ερευνα σου και δες τι και πως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
δεν με θιγεις μην το βλεπεις ετσι,εγω ειμαι παλιουρας εξαλλου οταν μπηκα η βαση του ΠΑΜΑΚ ηταν στον ουρανο,μεγαλυτερη απο ΑΠΘ .
για το διδακτικο προσωπικο εχει γινει κουβεντα σε αλλο νημα ,στο ΑΠΘ το ερευνητικο εργο ειναι απο τα καλυτερα στην χωρα βασει μιας ερευνας που εκανε μια σχολη του ΠΑΜΑΚ,η ΕΠ του ΠΑΜΑΚ ειναι χαμηλα σε ερευνητικο εργο,αν και συγκριση με το ΠΑΜΑΚ ειναι λιγο δυσκολο να γινει αφου εχει και μαθηματα οικονομικων κ.λπ,βεβαιως υπαρχουν και στο ΠΑΜΑΚ καθηγητες με εξαιρετικο εργο π.χ χατζηγεωργιου που ειναι 4ος στον κοσμο σε δημοσιευσεις στην τεχνολογια λογισμικου ενω προστεθηκαν και οι καθηγητες της διοικησης τεχνολογιας που εχουν πολυ υψηλο δεικτη απηχησης/αριστειας δημοσιευσεων βλ.πινακα
https://report03.metrics.ekt.gr/el/chapter4.4
η τιμη απηχησης δημ.στον πινακα για τον τομεα τεχνολογιας που αφορα το ΠΑΜΑΚ αφορα τις μοναδικες σχολες τεχνολογιας που εχει το ιδρυμα την Διοικηση Τεχνολογιας που απορροφηθηκε απο την ΕΠ και αυτην της εφ.πληροφορικης.μπερδεμα η υποθεσις δηλ..
τωρα σε προπτυχιακο επιπεδο που συζηταμε, την μεταδοτικοτητα των καθηγητων του ΑΠΘ δεν μπορω να την ξερω ,για το ΠΑΜΑΚ ξερω(απο περσι ξανα λεω απορροφηθηκε η ΔΤ οποτε διαφοροποιησεις θα υπαρχουν)πως ειχε και καλους και μετριους και κανα δυο που ελεγες παω δεν παω δεν εχει σημασια(ο ενας ειχε και δημοσιευσεις!οχι ο χατζηγ που ειναι καταπληκτικος),φανταζομαι σε καθε σχολη το αυτο συμβαινει
απο οργανωση και υποδομες ασυζητητι πιστευω υπερτερει το ΠΑΜΑΚ,μολονοτι αυξηθηκε ο αριθμος φοιτητων και αν και εχουν δοθει και μεγαλα αμφιθεατρα στα μικρα θα υπαρχει συνωστισμος τουλαχιστον στο πρωτο εξαμηνο.
τι αλλο; α για προοπτικες μεταπτυχιακο για το τμημα μου ,ενταξει ξερω παιδια και παλια και τωρα που γιναν δεκτοι σε cambridge ,UCL κ.λπ σε τομεις της πληροφορικης,αλλα μεταπτυχιακα αλλοι καναν στην οικονομια κ.λπ
για ΑΠΘ επισης προβλημα δεν θα εχεις,εννοειται.
το ΟΠΑ εχει στο συνολο καπου 36+αγγλικα μαθηματα ε; του ΠΑΜΑΚ εχει 48 + αγγλικα...δεν νομιζω πως το ΟΠΑ εχει περισσοτερα μαθηματα πληροφορικης απο το ΠΑΜΑΚ!στο υποχρεωτικο προγραμμα τους εχουν μονο 2 οικονομικα(plus τα μαθηματικα και στα δυο προγραμματα) ,αλλα ειναι πολυ μεγαλυτερο το συνολο μαθηματων στο ΠΑΜΑΚ,ακριβως επειδη εχει τα 11,12 ποσα ειναι υποχρεωτικα οικονομικης φυσης μαθηματα.Παρεμπιπτοντως και για τηνσ χολη του ΟΠΑ ακουω καλα λογια και εχουν υψηλες τιμες στο ερευνητικο εργο.

τελος παντων κοιτα αυτα ειναι προπτυχιακο επιπεδο,αν δεν ασχοληθεις μονη πολυ σοβαρα και δεν κανεις και ενα μεταπτυχιακο δουλεια δεν γινεται.
ειναι σαφες πως απο την στιγμη που η σχολη του ΠΑΜΑΚ εχει και αρκετα μαθηματα οικονομικων/διοικησης ,ενα προγραμμα αμιγως πληροφορικης θα υπερτερει λιγο ή περισσοτερο αναλογως.Του ΟΠΑ ιεναι αλλη περιπτωση,εκει μεν εχει γινει σχεδον αμιγως πληροφορικης,αλλα εχουν κοψει πολλα μαθηματα στο συνολο.διπλα επαγ. εχει και εκει(εχουν μεινει απο την εποχη που ειχε προγραμμα σαν της εφαρμοσμενης στο ΠΑΜΑΚ και λεγοταν και εφαρμοσμεν,αλλα οκ προφανως δεν προκειται να παρεις την βαση στα οικονομικα/διοικηση οπως στο ΠΑΜΑΚ.
αλλη περιπτωση ειναι τα ΗΜΜΥ που εχουν ακομα μεγαλυτερη ποικιλια,οποτε και κατευθυνση πληροφορικης να παρουν εκει τα παιδια υστερουν απο ολες τις σχολες πληροφορικης και απο το ΠΑΜΑΚ ως προγραμμα(παρολο που προτιμουνται στα μηχανογραφικα και καλα κανουν τα παιδια αφου δινουν και τα επαγγελματικα)
αυτο φαινεται και στο δεικτη αξιολογησης που σου εδωσα στο λινκ,δηλ εδω
https://review.epe.org.gr/doc.php?q=5&d=al


τελος παντων νομιζω ειναι καλο το μηχανογραφικο σου αν θες καλυτερη βαση στην πληροφορικη,η δευτερη επιλογη ειναι ΑΣΟΕΕ,μια χαρα και γω καπως ετσι θα τα εβαζα τωρα,αν και επειδη μπαινοντας δεν με ενθουσιασε και πολυ η πληροφορικη,ισως εβαζα παλι ΠΑΜΑΚ πρωτο.Τοτε που εδινα ολοι δηλωναμε ΠΑΜΑΚ πανω απο τα αλλα γιατι ηταν η πιο παλια σχολη πληροφορικης στην πολη και ειχε τα περισσοτερα μορια ολων.Αλλαξε αυτο οπως βλεπω(Δεν ξερω γιατι! :D )
νομιζω ειναι οκ το μηχανογραφικο απο την στιγμη που εστιαζεις στην πληροφορικη.πρωτη του ΑΠΘ ενα απο τα καλυτερα στην χωρα απο αποψη ερευνας καθηγητων,μετα ΑΣΟΕΕ που χει και ονομα γινεται και καλη δουλεια στις δημοσιευσεις και κατοπιν ΠΑΜΑΚ που χει μοναδικοτητα ως τμημα εχει και τα μαθηματα οικονομικων/διοικησης,τα διπλα επαγγελματικα(μαθε τεχνη και αστηνα) ,ενα ενδιαφερον προγραμμα σπουδων,μια σχολη με καλες υποδομες και οργανωση και θα εχεις και ενα σοβαρο αριθμο μαθηματων πληροφορικης.τζετ το βλεπω,αλλα μην σε παρασυρω,κανε την ερευνα σου και δες τι και πως :)

Τhaaanks για τις κατατοπιστικές απαντήσεις! :D παίζει να βάλω ΠΑΜΑΚ δεύτερη τελικά.. Όπως έγινε και με εσένα, παίζει να βαρεθώ την Πληροφορική. Καλές οι Α.Ε.Π.Π. για Γ' λυκείου, αλλά δε συγκρίνονται, φαντάζομαι, με 4-5 χρόνια μαθημάτων καθαρής πληροφορικής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
κοιτα εγω σου ειπα προσωπικα τωρα με την πειρα που πηρα απο την σχολη, πληροφορικη σκετο δεν θα δηλωνα,δεν με ενθουσιασε το αντικειμενο
αλλα αυτο ειναι προσωπικη θεση,εσυ μπορει να εχεις αλλες κλισεις/θελω κ.λπ
επισης τωρα αν με ρωτας θα δηλωνα ΟΠΑ οχι ΠΑΜΑΚ! πρωτον ειναι ολο κι ολο 36 μαθηματα + αγγλικα(αν δεν κανω λαθος εχει καιρο να το δω τον οδηγο σπουδων πρεπει να το ψαξεις αυτο.)εκ τω οποιων δυο οικονομικα και μια πενταδα μαθηματικα(μαθηματικα δεν θα αποφυγεις βεβαιως ουτε στο ΠΑΜΑΚ,αλλα δεν ειναι τπτ ζορικο,τουλαχιστον ετσι μου φανηκαν εμενα),σωστα τα λεω;
μετα ενταξει οικονομικοδιοικητικα δεν εχει στο υποχρεωτικο προγραμμα, ολο κι ολο 2 εχει,αλλα νομιζω εχει κυκλο οικονομικων πληροφορικης(κατευθυνση δηλ με επιλογης) σωστα; απο εκει δεν μπορεις να παρεις καμια δεκαρια; δεν ξερω ρωταω επειδη λες ξερεις απ εξω τα προγραμματα
επομενως μανι μανι με μια χουφτα μαθηματα βγαζεις σχολη πληροφορικης με διδακτικο προσωπικο με υψηλο επιπεδο ερευνα που ζητας και με διπλα επαγγελματικα ,ειναι και ΑΣΟΕΕ και καθαρισες γρηγορα... :)

εγω με την ΕΠ του ΠΑΜΑΚ εδωσα 55 μαθηματα για να παρω πτυχιο!πακετο...τωρα 48+ αγγλικα και μου χουν και 4 μαθηματα αγγλικων,52..
49/50 με πτυχιακη..βεβαια ειχαν ενδιαφερον δεν λεω,ιδιως τα οικονομικοδιοικητικα μου αρεσαν.της πληροφορικης καποια ναι,άλλα ηταν βαρετα

προσωπικη αποψη αυτη μην επηρεαζεσαι,οπως ολα τα μηνυματα παραπανω που σου εγραψα ειναι υποκειμενικα,εσυ πρεπει να ξεκοκκαλισεις τα προγραμματα σπουδων,διοτι μπορει να εκανα λαθος ή να μην θυμαμαι καλα,να διαβασεις εξωτερικες αξιολογησεις των σχολων που θες(googlare),συγκριτικα,υποδομες,επαγγελματικα δικαιωματα,αλλα και τα δικα σου τα θελω και τι ψαχνεις απο μια σχολη και να επιλεξεις.

αντε αρκετα με τα σεντονια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisSfakia

Νεοφερμένος

Ο ChrisSfakia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά απόψεις για Βιοτεχνολογία στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών;;; Είμαι μεταξύ Φυσικοθεραπείας και Βιοτεχνολογίας. Μπορεί ο απόφοιτος της Βιοτεχνολογίας στο ΓΠΑ να ασχοληθεί με τον άνθρωπο ( και όχι αποκλειστικά με φυτά-ζώα ). Θα μπορούσα να ασχοληθώ από εκεί με τον κλάδο της υγείας ή αυτό γίνεται μόνο από το Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας στη Θεσσαλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

matholic

Νεοφερμένος

Ο matholic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδιά άλλη μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος θα με βοηθούσε πολύ.

Αν θελήσει κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό σε εφαρμοσμένα μαθηματικά ή εφαρμοσμένη φυσική/μηχανική, θα μπορέσει να το κάνει καλύτερα αν έχει τελειωσει ημμυ ή μηχανολογους (εμπ εν προκειμένω ). ( εκτός από σέμφε που είναι το πιο λογικό αλλά δε θα το δηλώσω)

οι ημμύ έχουν ροη μαθηματικών και φυσικής, και τον προγραμματισμό που βοηθάει στις εφαρμοσμένες επιστήμες.

οι μηχανολόγοι όμως ( στην κατεύθυνση μεταφορικών μέσων) έχουν μαθήματα όπως μηχανική ρευστών, υπολογιστική ρευστομηχανική, αεροδυναμική, αεροελαστικότητα κτλ που σχετίζονται αμεσα με εφαρμοσμένα μαθηματικά, υπολογιστικές μεθόδους. (+εχω ένα μικρο κολλημα με αεροπλάνα)



ένας γνωστός απόφοιτος ημμυ έκανε μεταπτυχιακό σε εφαρμοσμένα μαθηματικά.

ένας μηχανολόγος θα έχει το υπόβαθρο για να το κάνει?


(συγνώμη που σας πρήζω συνεχώς με αυτές τις δύο σχολές, ειμαι ακόμα κάπως μπερδεμένος. μάλλον κλίνω προς τους μηχανολόγους, πάντα όμως μου άρεσαν τα μαθηματικά (ειδικά πιθανότητες, ανάλυση) και ο προγραμματισμός και να τα εφαρμόζω σε πραγματικές καταστασεις, και φοβάμαι πως αν παω μηχανολόγους και ύστερα ανακαλύψω ότι ήθελα να ασχοληθώ με εφαρμοσμένα μαθηματικά ή φυσική θα είμαι παγιδευμένος. οι ημμυ έχουν τις αντιστοιχές ροές όχι όμως(απότι εχω καταλάβει, διορθώστε με αν κάνω λάθος) τοσο focus σε θέματα μηχανικής.)


ένας ημμυτης μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό σε εφαρμοσμένη μηχανική ή ρευστά? ( ή είναι τελείως άκυρα? )







ζητώ συγνώμη που θέτω τόσα ερωτώματα και ίσως όχι με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο, αλλά έχω μπλεχτεί :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γειά σε όλους!! Πρόκειται να κάνω 10% και σκέφτομαι ως πρώτη επιλογή να βάλω τους ημμυ ΕΜΠ.. Το θέμα μου είναι η δεύτερή μου επιλογή. Είμαι ανάμεσα σε μηχανολόγους μηχανικούς ΕΜΠ και φυσικό ΕΚΠΑ. Για διάφορους λόγους,κυρίως οικονομικούς, θα δηλώσω τις σχολές μόνο στην Αθήνα. Έχω διαβάσει όσα θέματα αναφέρονται στη σύγκριση ανάμεσα σε αυτές τις τρεις σχολές ,αλλά και σε κάθε μία ξεχωριστά.Από το φυσικό έχω δει ότι με μεταπτυχιακά και περαιτέρω σπουδές μπορώ να ασχοληθώ με όσους τομείς με ενδιαφέρουν προς το παρόν ( πχ νανοτεχνολογία ή ρομποτική) , ενώ μου αρέσει ιδιαίτερα και το πρόγραμμα σπουδών (η φυσική αποτελεί για εμένα μία από τις πιο ενδιαφέρουσες επιστήμες και θα ήθελα να επεκτείνω τις γνώσεις μου σε αυτό το κομμάτι είτε το σπουδάσω είτε όχι). Το ίδιο ωστόσο μπορώ να κάνω και από ημμυ ή μηχ μηχ αν δεν κάνω λάθος. Στους ημμυ μου δίνεται η δυνατότητα να αποκτήσω γερές βάσεις στη φυσική αλλά και στον προγραμματισμό και τα μαθηματικά που μου αρέσουν επίσης, γι αυτό και σκέφτομαι να τη δηλώσω πρώτη. Στους μηχανολόγους από όσα έχω δει δεν ασχολούνται σε μεγάλο βαθμό με τον προγραμματισμό αλλά μπορούν να ασχοληθούν προπτυχιακά και μεταπτυχιακά με τους τομείς που ανέφερα παραπάνω,ενώ θεωρώ πως έχει αρκετό ενδιαφέρον ο τομέας παραγωγής αλλά και ο τομέας Ε.Ε.Μ.Μ. . Θα ήθελα τη βοήθειά σας και να ακούσω γενικότερα κάποιες απόψεις , ειδικά από άτομα που σπουδάζουν ή έχουν σπουδάσει κάποια από τις τρεις σχολές και ξέρουν από μέσα τα πράγματα, ώστε να μπορέσω να αποφασίσω..

O Τομεας Παραγωγης γαμαει και ειναι ο πιο νορμαλ μεσα στη σχολη. ΕΕΜΜ τωρα υπαρχουν και καλοι καθηγητες υπαρχουν και καποιοι στην κοσμαρα τους. Παντως μπορεις να διαλεξεις εναν απο τους δυο τομεις (μετα το τελος του τριτου ετους) και να παιρνεις 2 μαθηματα επιλογης απο τον αλλον ωστε να φτιαχνεις το προγραμμα σου πιο κοντα στα ενδιαφεροντα σου

παιδιά άλλη μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος θα με βοηθούσε πολύ.

Αν θελήσει κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό σε εφαρμοσμένα μαθηματικά ή εφαρμοσμένη φυσική/μηχανική, θα μπορέσει να το κάνει καλύτερα αν έχει τελειωσει ημμυ ή μηχανολογους (εμπ εν προκειμένω ). ( εκτός από σέμφε που είναι το πιο λογικό αλλά δε θα το δηλώσω)

οι ημμύ έχουν ροη μαθηματικών και φυσικής, και τον προγραμματισμό που βοηθάει στις εφαρμοσμένες επιστήμες.

οι μηχανολόγοι όμως ( στην κατεύθυνση μεταφορικών μέσων) έχουν μαθήματα όπως μηχανική ρευστών, υπολογιστική ρευστομηχανική, αεροδυναμική, αεροελαστικότητα κτλ που σχετίζονται αμεσα με εφαρμοσμένα μαθηματικά, υπολογιστικές μεθόδους. (+εχω ένα μικρο κολλημα με αεροπλάνα)



ένας γνωστός απόφοιτος ημμυ έκανε μεταπτυχιακό σε εφαρμοσμένα μαθηματικά.

ένας μηχανολόγος θα έχει το υπόβαθρο για να το κάνει?


(συγνώμη που σας πρήζω συνεχώς με αυτές τις δύο σχολές, ειμαι ακόμα κάπως μπερδεμένος. μάλλον κλίνω προς τους μηχανολόγους, πάντα όμως μου άρεσαν τα μαθηματικά (ειδικά πιθανότητες, ανάλυση) και ο προγραμματισμός και να τα εφαρμόζω σε πραγματικές καταστασεις, και φοβάμαι πως αν παω μηχανολόγους και ύστερα ανακαλύψω ότι ήθελα να ασχοληθώ με εφαρμοσμένα μαθηματικά ή φυσική θα είμαι παγιδευμένος. οι ημμυ έχουν τις αντιστοιχές ροές όχι όμως(απότι εχω καταλάβει, διορθώστε με αν κάνω λάθος) τοσο focus σε θέματα μηχανικής.)

ένας ημμυτης μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό σε εφαρμοσμένη μηχανική ή ρευστά? ( ή είναι τελείως άκυρα? )

ζητώ συγνώμη που θέτω τόσα ερωτώματα και ίσως όχι με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο, αλλά έχω μπλεχτεί :p

Φιλε μου να δηλωσεις ΗΜΜΥ ή Μηχανολογος αν σ αρεσει καποιο απο τα αντικειμενα τους. Οχι για να παρεις "βασεις" για μεταπτυχιακο στα εφαρμοσμενα μαθηματικα. Καλυτερα πηγαινε σε ενα απευθειας τμημα μαθηματικων. Θα φας πολυ σκαρταδουρα που δεν θα σου αρεσει. Και ο τομεας ΕΕΜΜ ειναι τρια εξαμηνα απο τα εννια και δεν ειναι ολα τα μαθηματα για αεροπλανα...

Έχω σοβαρό δίλημμα για την 2η θέση στο μηχανογραφικό και την σχολή που θα περάσω αν δεν πιάσω την πρώτη επιλογή. Κυρίως σκέφτομαι Μηχανολόγους και Φυσικό.

Από την μία οι μηχανολόγοι έχουν πολλά πράγματα να ασχοληθούν, έχουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα. Όμως αυτά με τις μηχανές και όλα τα σχετικά δεν μου αρέσουν γιατί δεν πιάνουν τα χέρια μου αλλά μέχρι να επιλέξουμε τομείς θα πρέπει να φάω στην μάπα μηχανουργεία κ.α.. Δηλαδή φαντάζομαι να πάρω πτυχίο και να μην με ενδιαφέρουν καθόλου τα μηχανικά ή τα αυτοκίνητα για παράδειγμα...

Το φυσικό είναι ωραία σχολή και μου αρέσουν όλα τα μαθήματα. Βέβαια την δυσκολία τους δεν μπορώ να την γνωρίζω. Απλώς πιστεύω ότι στην χώρα που ζούμε, όπου κανένας δεν εκτιμά αυτό το πτυχίο, θα καταλήξω καθηγητής που δεν μου αρέσει καθόλου. Έχω σκοπό να κάνω μεταπτυχιακά αν βρω κάτι που με ενδιαφέρει αλλά και πάλι κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι θα λύσει όλα τα προβλήματα και θα μου δώσει δουλειά πέρα από το καθηγητηλίκι.... άλλωστε για να πετύχεις κάτι στην φυσική και να ασχοληθείς με έρευνα είναι πολύ δύσκολο....

Τέλος σκέπτομαι και τους Χημικούς Μηχανικούς που ασχολούνται με ωραίους τομείς αλλά η τόση πολλή χημεία με απωθεί. Ήμουν της τεχνολογικής στην Γ' και θετικής στην Β' αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελενόμουν για χημεία αλλά ήμουν αρκετά καλός.

Μεχρι στιγμης στα τρια γενικα ετη των σπουδων εχουμε κανει μηχανουργειο δυο φορες. Σου δειχνουν ακριβως τι να κανεις, κατασκευαζεις μια παπαρια και φευγεις. Υποθεση ενος τεταρτου. Αν το κανεις γαματο παιρνεις 10, αν οχι 8-9. Τιποτα να σε φοβιζει. Η σχολη ειναι θεωρητικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evaki97

Νεοφερμένος

Η evaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι γνωριζει κανεις αν η επιστημη των υλικων εχει κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Αντε πηγα ειδα λιγο τους οδηγους (ΑΠΘ δεν επιασα,ΟΠΑ και ΠΑΜΑΚ) :)
καταρχην υποδομες δεν ξερω τι εχουν στο ΟΠΑ,δεν εχω ιδεα,υποθετω καλες.Για το ΠΑΜΑΚ αναφερθηκα ηδη παραπανω.Στο ΠΑΜΑΚ βοηθαει πολυ τον φοιτητη το compus,αλλα υποθετω κατι αναλογο παιζει και στο ΟΠΑ( ; )
Και τα δυο οικονομικα πανεπιστημια,του ΠΑΜΑΚ σκετο πανεπιστημιο πια,παλια ανωτατη βιομηχανικη,μετα οικονομικο πανεπιστημιο και τωρα απο περσι ΠΑΜΑΚ,αν και στο πτυχιο γραφει Πανεπιστημιο Μακεδονιας οικονομικων και κοινωνικων επιστημων..
Aπο καταληψεις κατω δεν ξερω τι παιζει,ΑΠΘ τα γνωστα,το ΠΑΜΑΚ στο θεμα ειναι κολεγιο,σπανιως
Τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι ιδια και στις δυο σχολες.
για ερευνα τα παμε πανω κατω παραπανω,για περαιτερω κανουμε search ωστε να επιβεβαιωθουν.Επισης Εξωτερικες αξιολογησεις στο δικτυο(βεβαιως η ΕΠ απορροφησε την ΔΤ ως κατευθυνση οπως ηδη ειπαμε πριν εναμιση χρονο,επομενως υφισταται διαφοροποιηση στην σχολη)
Παμε επομενως στους οδηγους λιγο μανι μανι(δεν μετραω αγγλικα εννοειται)
Στου ΟΠΑ βλεπω συνολο υποχρεωτικων μαθηματων 22 απο αυτα : οικονομικοδιοικητικα 2,μαθηματικα 5 και μαθηματα πληροφορικης 15
Παμε στο ΠΑΜΑΚ κατευθυνση εφαρμοσμενης πληροφορικης(δεν παιρνω την καινουρια κατευθυνση της διοικησης τεχνολογιας,δεν την εχω μελετησει,δεν την ξερω εκ πειρας,ειναι καινουρια,οποιος θελει μπαινει και την βλεπει στον οδηγο,αρκετοι καθηγητες διδασκουν και στην μια και στην αλλη κατευθυνση,τα επαγγελματικα απο οσο ακουσα ειναι ιδια και σε αυτην την κατευθυνση,αλλα ρωτηστε για σιγουρια)
Συνολο υποχρεωτικων 35 +1(αυτο μπορει να ειναι ειτε μαθημα οικονομικων ειτε πληροφορικης αναλογως τι επιλεγει ο φοιτητης),επομενως βλεπω 18 αν δεν κανω λαθος μαθηματα πληροφορικης υποχρεωτικα + 1(αν επιλεγει μαθημα πληροφορικης στο συγκεκριμενο υποχρεωτικο επιλογης) δηλ 19,οικονομικοδιοικητικα 12 υποχρεωτικα(εκτος και αν πηραμε το ενα πανω υποχρεωτικο επιλογης μαθημα πληροφορικης οποτε εχουμε 11),τα υπολοιπα 6 μαθηματα ειναι 5 μαθηματα μαθηματικων(3) και στατιστικης(2) και ενα δικαιο πληροφορικης
αυτα στο υποχρεωτικο προγραμμα των δυο σχολων
μετα εχουμε τα επιλογης :worry:

στο ΠΑΜΑΚ διαλεγεις 12 μαθηματα επιλογης στο τελευταιο ετος ,αυτα μπορουν να ναι ειτε ολα μαθηματα πληροφορικης,ειτε οικονομικοδιοικητικων,ή φυσικα συνδυαστικα,στην κατευθυνση ΔΤ αν παρει καποιος πτυχιακη(προαιρετικη) τοτε υποχρεουται να διαλεξει 10 μαθηματα επιλογης,στην κατευθυνση ΕΠ αν παρει καποιος πτυχιακη υποχρεουται να διαλεξει 9 μαθηματα επιλογης.
στο ΟΠΑ τα επιλογης εδω ειναι χωρισμενα σε κυκλους,καθε κυκλος που επιλεγεται εχει 3 υποχρεωτικα μαθηματα,τα υπολοιπα επιλογης.Συνολικα ο φοιτητης ειναι υποχρεωμενος να παρει 10 τουλαχιστον μαθηματα (υποχρεωτικα κυκλου και επιλογης) απο 2 τουλαχιστον κυκλους ή τα 9 υποχρεωτικα απο ολους τους κυκλους.η πτυχιακη ειναι και εδω προαιρετικη και αντιστοιχει σε ενα μαθημα.(σημειωση μεταξυ των κυκλων υπαρχει και ενας με το ονομα επιχ. ερευνα και οικονομικα πληροφορικης ).Κατοπιν για να συμπληρωθει ο αριθμος μαθηματων του συνολου απαιτουνται αλλα 5 μαθηματα τα οποια επιλεγονται απο μια δεξαμενη μαθηματων (μαθηματα κυκλων,δυο μαθηματα αγγλικων,μια πρακτικη που αντιστοιχει σε ενα μαθημα,μαθηματα αλλων σχολων του ΟΠΑ και παιδαγωγικα)
συνολικα λοιπον 36 με 37 μαθηματα διχως πτυχιακη και πρακτικη στην πληροφορικη ΟΠΑ,48 διχως πτυχιακη στην ΕΠ του ΠΑΜΑΚ :)

καποια συμπερασματα για το προγραμμα σπουδων. ο συνολικος αριθμος των μαθηματων στο ΟΠΑ ειναι οπως βλεπουμε πολυ μικροτερος απο αυτον του ΠΑΜΑΚ
Στο ΟΠΑ ο μαθητης μπορει να παρει μαξ 30 μαθηματα πληροφορικης ,στο ΠΑΜΑΚ 31 αν παρουν και οι δυο φοιτητες αυτον τον αριθμο μαθηματων πληροφορικης τοτε στο ΟΠΑ θα εχουν παρει 2 μαθηματα οικονομικοδιοικητικων και 5 μαθηματικα,στο ΠΑΜΑΚ 11 μαθηματα οικονομικοδιοικητικων,5 μαθηματα μαθηματικων και στατιστικης και ενα μαθημα νομικης(δικαιο πληροφορικης)

το αλλο ακρο ενας φοιτητης ΠΑΜΑΚ αποφασιζει να παρει οικονομικοδιοικητικης φυσης μαθηματα μπορει μαξ να παρει 24 τετοια μαθηματα ,στο ΟΠΑ ο αντιστοιχος φοιτητης παιρνει μαξ 12 οικονομικοδιοικητικα μαθηματα .Με αυτο ως δεδομενο στο ΠΑΜΑΚ θα κανει 5 μαθηματα μαθηματικων και στατιστικης,το μαθημα δικαιο πληροφορικης και 18 μαθηματα πληροφορικης. ο φοιτητης του ΟΠΑ αντιστοιχα θα εχει 5 μαθηματα μαθηματικων και 15 μαθηματα πληροφορικης
και φυσικα μετα υπαρχουν οι συνδυασμοι μαθηματων στις δυο σχολες(πληροφορικης δηλ και οικονομικοδιοικητικων) ;)

θυμιζω τα παραπανω ειναι χωρις πρακτικη(για ΟΠΑ),χωρις την προαιρετικη πτυχιακη(και για τους δυο) και δεν προσθεσα τα μαθηματα αγγλικων τα υποχρεωτικα στις σχολες
επισης σημειωνω πως ενα bachelor (προπτυχιακο)εξω εχει συνηθως 36 μαθηματα(περιλαμβανομενων των αγγλικων και καποιων μαθηματων βασης π.χ μαθηματικα στατς κ.λπ)
αυτα οσονα φορα τον οδηγο σπουδων,αν εκανα καπου λαθος ας διορθωσει οποιος το δει. :D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
και εξαιτιας της κουβεντας που ειχαμε,εβαλα κατω λιγο και το προγραμμα σπουδων του ΑΠΘ
ειπαμε (αναλογα αν τα μαθηματα επιλογων που θα παρει καποιος ειναι ολα πληροφορικης) ο φοιτητης ΠΑΜΑΚ θα παρει μαξ 31 μαθηματα πληροφορικης χωρις την προαιρετικη πτυχιακη,ο φοιτητης ΑΠΘ οπως βλεπω μπορει να παρει μαξ 33 μαθηματα πληροφορικης + πτυχιακη(υποχρεωτικη)
επιπλεον ο φοιτητης του ΠΑΜΑΚ παιρνει και 11 οικονομικοδιοικητικα και 5 μαθηματικα(τα δυο πιο σωστα στατιστικες) και ενα μαθημα δικαιο πληροφορικης,αυτος του ΑΠΘ 7 μαθηματικα(το ενα και εδω στατιστικη πιθανοτητες)
κοινη βαση εξυπακουεται υπαρχει στα μαθηματα πληροφορικης,δεν ειναι λιγα τα κοινα μαθηματα,κατι λογικο.Ε μετα ειναι θεμα κατευθυνσεων π.χ στο ΑΠΘ εχει ψηφιακα μεσα και επικοινωνιες ε προφανως οποιος θελει να επικεντρωθει σε αυτα ΑΠΘ θα παει,εχει και κατευθυνση πληροφοριακων συστηματων,εδω δεν ειναι λιγα τα κοινα μαθηματα με ΠΑΜΑΚ και εχει και μια κατευθυνση τεχνολογιες πληροφοριας στην εκπαιδευση κατι τετοιο..:hmm:
τελος παντων ειναι ζητημα σκοπου σπουδων σχολης,που ειναι προσανατολισμενο το εκαστοτε τμημα ε περα απο μια κοινη βαση μετα αναλογως την κατευθυνση διαφοροποιουνται και τα μαθηματα πληροφορικης.
αυτα, ελπιζω να βοηθησα καποιον που ενδιαφερεται για τα τμηματα
μην στεκεστε ομως σε οσα εγραψα παραπανω(αλλωστε μποριε να εχω κανει λαθος καπου και να μην το ειδα),να κανετε την δικη σας ερευνα και μαλιστα για τα παντα,οχι μονο για το προγραμμα,ωστε να εχετε την δικη σας αποψη,ειναι δικη σας επιλογη και θα καθορισει το δικο σας εκπαιδευτικο/επαγγελματικο μελλον
να ειστε καλα :)

edit και παρεμπιπτοντως βλεποντας το προγραμμα σπουδων ΗΜΜΥ ΕΜΠ το 25% (ποσο ειναι )που παιρνει την κατευθυνση πληροφορικης εχει ενα καλο μπουκετο μαθηματων πληροφορικης σχεδον ιδιο αριθμο με τις παραπανω σχολες,απλα εχουν και αλλα τοσα ασχετα μαθηματα,οι αλλοι που καβατζωνουν τα επαγγελματικα χωρις να παιρνουν την σχετικη κατευθυνση κανουν ελαχιστα μαθηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι γνωριζει κανεις αν η επιστημη των υλικων εχει κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα????

Για τα τμηματα της Πατρας και της Κρητης, απ'οτι διαβασα στα σαιτς τους, οι αποφοιτοι εχουν επαγγελματικα δικαιωματα.{ https://www.materials.uoc.gr/el/undergrad/whatis.html , https://www.matersci.upatras.gr/el/for-prospective-students }
Για το τμημα των Ιωαννινων δεν γνωριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Παιδια ας με βοηθησει καποιος...
ιστορικο αρχαιολογικο καλαματας η βολου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top