Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
παιδια εχω βγαλει 12.957 σε 2 και 4 πεδιο και θελω να περασω σε σχολη πληροφορικης.Εχω στο μυαλο μου το τμημα επιστημης υπολογιστων στο ηρακλειο που λογικα το πιανω, το τμημα μηχανικων η/υ και πληροφορικης στη πατρα που δεν ξερω αν το πιανω και το τμημα πληροφορικης και τηλεματικης στο χαροκοπειο που παλι δεν ξερω αν το πιανω. εχετε να μου προτεινεται καποιο αλλο τμημα;; και πειτε μου ποιο ειναι καλυτερο απο τα 3 που σκεφτομαι

->Το τμημα της πατρας θεωρειτε πολυτεχνικη σχολη, οποτε εχεις τα δικαιωματα μηχανικου (δικαιωματα ΤΕΕ ) το οποιο ειναι πολυ μεγαλο πλεονεκτημα! Αυτο σημαινει οτι εχει 5 ετη! Πολυ δυνατη σχολη, μονο καλα λογια εχω ακουσει για αυτην!

->Για την σχολη της κρητης: Θεωρειτε απο πολλους ως η καλυτερη σχολη υπολογιστων στην Ελλαδα, με τρομερες εγκαστασεις, δυνατο πρωσοπικο και με πολυ μεγαλο θετικο στοιχειο, το ΙΤΕ το οποιο βρισκεται 1km απο τις εγκαταστασεις της σχολης και τροφοδοτειτε απο φοιτητες της σχολης για προγραμματα ερευνας! 4 ετη ειναι η σχολη!

-> Για της αθηνας δεν εχω ιδεα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
παιδια εχω βγαλει 12.957 σε 2 και 4 πεδιο και θελω να περασω σε σχολη πληροφορικης.Εχω στο μυαλο μου το τμημα επιστημης υπολογιστων στο ηρακλειο που λογικα το πιανω, το τμημα μηχανικων η/υ και πληροφορικης στη πατρα που δεν ξερω αν το πιανω και το τμημα πληροφορικης και τηλεματικης στο χαροκοπειο που παλι δεν ξερω αν το πιανω. εχετε να μου προτεινεται καποιο αλλο τμημα;; και πειτε μου ποιο ειναι καλυτερο απο τα 3 που σκεφτομαι

Μηχανικών Πληροφορικής σκέφτηκες σε αλλες πολεις;; ΤΕΙ σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη/Ηράκλειο/Λάρισα!
Αλλιώς νομίζω οτι περνάς Πληροφορική στην Τρίπολη, τη Λαμία και την Κέρκυρα! (ΑΕΙ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
παιδια εχω βγαλει 12.957 σε 2 και 4 πεδιο και θελω να περασω σε σχολη πληροφορικης.Εχω στο μυαλο μου το τμημα επιστημης υπολογιστων στο ηρακλειο που λογικα το πιανω, το τμημα μηχανικων η/υ και πληροφορικης στη πατρα που δεν ξερω αν το πιανω και το τμημα πληροφορικης και τηλεματικης στο χαροκοπειο που παλι δεν ξερω αν το πιανω. εχετε να μου προτεινεται καποιο αλλο τμημα;; και πειτε μου ποιο ειναι καλυτερο απο τα 3 που σκεφτομαι

Επιστήμης Υπολογιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γεια σας παιδια πρωτο μου ποστ αν και διαβαζω το φορουμ ολη τη χρονια! Ημουν Θετικη και εβγαλα 12.200 στο τριτο πεδιο και 11.100 στα αλλα.Προτιμω Αθηνα και Πειραια‎.Eχετε να μου προτινετε κατι καλο; ΑΕΙ και ΤΕΙ οτι ναναι..

Οπτικής/Οπτομετρίας ΤΕΙ Αθηνας (αν πεσουν οι βασεις)
Αν μπορείς να πας Λαμία, Πληροφορική με εφαρμογές στην Βιοιατρική
Δημόσιας υγείας ΤΕΙ Αθηνας
Μηχανικων βιοιατρικής τεχνολογίας ΤΕΙ Αθηνας
αυτα με μια πρώτη σκεψη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbaki97

Νεοφερμένος

Η debbaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
καλησπερα παιδια
με τα μορια μου πιανω μεταξυ αλλων μηχανικων ηυ και πληροφορικης ιωαννινα
και επιστημης υπολογιστων πανεπιστημιο ηρακλειου
ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο γενικοτερα αλλα και ως προς τα επαγγελματικα δικαιωματα που προσφερουν ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Παντως αρκετοι που ασχολουνται με Εμπορικο Δικαιο ή Δικαιο Κεφαλαιοαγορας δινουν και κατατακτηριες για Οικονομικα Τμηματα, ωστε να μην μεινουν στην Δικαιικη οψη αυτων που ασχολουνται αλλα να εμβαθυνουν και απο οικονομικης αποψεως. Αν δεις μεσα στη σχολη Σχολη οτι σε ενδιαφερει κατι και θελεις να εμβαθυνεις τιποτα δεν σε εμποδιζει να αρχισεις να διαβαζεις παραλληλα με ενα τυπικο διαβασμα για να περνας τα μαθηματα στις εξεταστικες. Αλιμονο εαν η επιλογη που εκανε καποιος στο Λυκειο καθοριζει ολο του τον βιο, ορεξη να υπαρχει....

Φυσικα και το αντιθετο γινεται, δηλαδη τελειωνεις μια Οικονομικη Σχολη και δινεις κατακτηριες για Νομικη.

Με δεδομενο οτι κι εγω απο θεωρητικη προερχομαι, ειναι οντως τοσο μεγαλο το handicap εαν δεν εχεις κανει Μαθηματικα Κατευθυνσης; Για να εχεις προσβαση σε 5ο πεδιο εδωσες και Μαθηματικα Γενικης. Οποτε εχω την απορια, που ας απαντησουν αν θελουν τα παιδια που ειναι σε οικονομικες σχολες: τι ποσοστο απο τα Μαθηματικα Κατευθυνσης χρειαζεται και δεν μπορεις αυτο να το αναπληρωσεις με τα μαθηματα μεσα στη Σχολη και προσωπικο διαβασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
αγρονομων & τοπογραφων μηχανικων η τεχνολογια τροφιμων??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παντως αρκετοι που ασχολουνται με Εμπορικο Δικαιο ή Δικαιο Κεφαλαιοαγορας δινουν και κατατακτηριες για Οικονομικα Τμηματα, ωστε να μην μεινουν στην Δικαιικη οψη αυτων που ασχολουνται αλλα να εμβαθυνουν και απο οικονομικης αποψεως. Αν δεις μεσα στη σχολη Σχολη οτι σε ενδιαφερει κατι και θελεις να εμβαθυνεις τιποτα δεν σε εμποδιζει να αρχισεις να διαβαζεις παραλληλα με ενα τυπικο διαβασμα για να περνας τα μαθηματα στις εξεταστικες. Αλιμονο εαν η επιλογη που εκανε καποιος στο Λυκειο καθοριζει ολο του τον βιο, ορεξη να υπαρχει....

Φυσικα και το αντιθετο γινεται, δηλαδη τελειωνεις μια Οικονομικη Σχολη και δινεις κατακτηριες για Νομικη.

Με δεδομενο οτι κι εγω απο θεωρητικη προερχομαι, ειναι οντως τοσο μεγαλο το handicap εαν δεν εχεις κανει Μαθηματικα Κατευθυνσης; Για να εχεις προσβαση σε 5ο πεδιο εδωσες και Μαθηματικα Γενικης. Οποτε εχω την απορια, που ας απαντησουν αν θελουν τα παιδια που ειναι σε οικονομικες σχολες: τι ποσοστο απο τα Μαθηματικα Κατευθυνσης χρειαζεται και δεν μπορεις αυτο να το αναπληρωσεις με τα μαθηματα μεσα στη Σχολη και προσωπικο διαβασμα;

Κάποια πράγματα δεν καλύπτονται με μεμονωμένα μαθήματα. Είναι η κουλτούρα σκέψης κάθε Τμήματος. Άλλη δυνατότητα έχει ένας Οικονομολόγος στην χρήση μαθηματικών εργαλείων και άλλη ένας Μαθηματικός, Φυσικός κλπ που ασχολείται με μαθηματικά. Πόσο μάλλον ένας πτυχιούχος που δεν έχει και τόση σχέση με ποσοτικές έννοιες. Τα μαθηματικά στα οικονομικά δεν περιορίζονται μόνο στην στατιστική. Βέβαια έχει σημασία, ποιον κλάδο της στατιστικής αναφέρουμε, ή αν επεκτεινόμαστε options, finance, risk,... εκεί παίζουν πολλά (αφηρημένα) μαθηματικά και σύνθετη ποσοτική σκέψη μικρο και μακροοικονομίας. Μπορείς να ψάξεις στα google books να δεις περίπου τι επίπεδο καλύπτουν, ξενόγλωσσα βιβλία σε οικονομικά αντικείμενα. Οι περισσότερες εξισώσεις των οικονομικών μοντέλων, είναι υπερβατικές εξισώσεις ή διαφορικές εξισώσεις. Εκεί παίζουν ειδικές τεχνικές ανάλυσης που δεν ξέρω αν φτάνει το προσωπικό διάβασμα με βιβλία μόνο. Σκέψου ότι ζορίζονται και καλοί μαθηματικοί όπως και καλοί οικονομολόγοι που έχουν αφιερωθεί σε αυτό το χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλησπέρα. Άκουσα ότι ολοκληρώνοντας κάποιος το τμήμα πολιτικών επιστημών, περνά με καταταρκτήριες στη Νομική όπου του αναγνωρίζονται αρκετά μαθήματα. Ισχύει, και γενικά συστήνεται κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπέρα. Άκουσα ότι ολοκληρώνοντας κάποιος το τμήμα πολιτικών επιστημών, περνά με καταταρκτήριες στη Νομική όπου του αναγνωρίζονται αρκετά μαθήματα. Ισχύει, και γενικά συστήνεται κάτι τέτοιο?

Ναι ειναι αρκετα συνηθες. Η αναγνωριση ειναι βεβαια δυνητικη οχι υποχρεωτικη, αλλα ακομακαι στην χειροτερη περιπτωση που σου τα αναγνωρισουν, μαθηματα σχετικα με Δημοσιο Δικαιο τα περνας πολυ χαλαρα και γενικα εχεις ενα καλο background.

Αλλα μην το λες ''περνας με κατακτηριες'' σαν να το εχεις σιγουρακι, ειναι αρκετα ανταγωνιστικες εξετασεις, γιατι εχουν πολλη ζητηση και δινουν σε αυτες παρα πολλα ατομα απο Πολιτικες Επιστημες και σχολες της Παντειου, που θεωρητικα εχουν καποιο προβαδισμα λογω συναφειας, χωρια των αποφοιτων αλλων σχολων. Γενικα παιζει πολυ ως δευτερη σχολη και θελει στρωσιμο στις κατακτηριες λογω υψηλης ζητησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Οποτε εχω την απορια, που ας απαντησουν αν θελουν τα παιδια που ειναι σε οικονομικες σχολες: τι ποσοστο απο τα Μαθηματικα Κατευθυνσης χρειαζεται και δεν μπορεις αυτο να το αναπληρωσεις με τα μαθηματα μεσα στη Σχολη και προσωπικο διαβασμα;
Εγώ στο 1ο εξάμηνο των σπουδών μου Obito,συνάντησα όλη την ανάλυση που είχαμε κάνει στο Λύκειο και όλα τα μαθηματικά γενικής που είχαμε κάνει στην 3η λυκείου.Το ζήτημα είναι οτι με τον καιρό σε σχολές οικονομικών επιστημών δεν περιορίζεσαι μόνο σε μαθηματική ανάλυση και στατιστική,μαθαίνεις γραμμική άλγεβρα,διαφορικές εξισώσεις,πραγματικές σειρές,και εν γένει η σύγχρονη επιστήμη των οικονομικών δυστυχώς ή ευτυχώς εμπεριέχει μαθηματικά.
Κατά την γνώμη μου,δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος είναι ικανός με προσωπική προσπάθεια να καλύψει αυτές τις μαθηματικές απαιτήσεις και πόσο μάλλον να μπορεί να ερμηνεύει τα σύμβολα που βλέπει μπροστά του,δίνοντας τους οικονομική ερμηνεία.Αυτό θέλει εξοικείωση με την οικονομική θεωρία και την μαθηματική λογική που δεν ξέρω κατά πόσο ένα παιδί από θεωρητική κατεύθυνση κατέχει ή μπορεί μόνος του να την αποκτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Η επιλογή είναι δικιά σου,να ξέρεις όμως ότι στα χρηματοοικονομικά ξεκινάς με ΜΕΓΑΛΟ μειονέκτημα στα μαθηματικά,αυτό που είπαν δηλαδή και τα παιδιά πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
καλησπερα παιδια
με τα μορια μου πιανω μεταξυ αλλων μηχανικων ηυ και πληροφορικης ιωαννινα
και επιστημης υπολογιστων πανεπιστημιο ηρακλειου
ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο γενικοτερα αλλα και ως προς τα επαγγελματικα δικαιωματα που προσφερουν ??

Αν εχεις σκοπο να διαβασεις βαλε csd αλλιως μην το κανεις γιατι θα φτασεις σε σημειο να θες απο μονη σου να φυγεις εχωντας περασει ελαχιστα μαθηματα.Ειναι πολυ δυσκολη σχολη κυριως στο οτι ολοι οι καθηγητες σχεδον ειναι ερευνητες λιγο ποιο κατω απο την πανεπιστημιουπολη στο ΙΤΕ (ιδρυμα τεχνολογιας και ερευνας).Το μεγαλο θετικο σε σχεση με τα αλλα ομοια τμηματα θεωρω πως ειναι τα καινουρια κτηρια το ακαδημαικο επιπεδο των καθηγητων η ηρεμια μακρια απο κοματα και βλακειες και το πλεονεκτημα εργασιας προτπυχιακα η οχι στο ΙΤΕ.Πολοι φοιτητες απασχολουνται εκει παραλληλα με τις σπουδες τους σε ευρωπαικα projects με προπτυχιακες υποτροφιες 150-200ευρω/μηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εγώ στο 1ο εξάμηνο των σπουδών μου Obito,συνάντησα όλη την ανάλυση που είχαμε κάνει στο Λύκειο και όλα τα μαθηματικά γενικής που είχαμε κάνει στην 3η λυκείου.Το ζήτημα είναι οτι με τον καιρό σε σχολές οικονομικών επιστημών δεν περιορίζεσαι μόνο σε μαθηματική ανάλυση και στατιστική,μαθαίνεις γραμμική άλγεβρα,διαφορικές εξισώσεις,πραγματικές σειρές,και εν γένει η σύγχρονη επιστήμη των οικονομικών δυστυχώς ή ευτυχώς εμπεριέχει μαθηματικά.
Κατά την γνώμη μου,δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος είναι ικανός με προσωπική προσπάθεια να καλύψει αυτές τις μαθηματικές απαιτήσεις και πόσο μάλλον να μπορεί να ερμηνεύει τα σύμβολα που βλέπω μπροστά του,δίνοντας τους οικονομική ερμηνεία.Αυτό θέλει εξοικείωση με την οικονομική θεωρία και την μαθηματική λογική που δεν ξέρω κατά πόσο ένα παιδί από θεωρητική κατεύθυνση κατέχει ή μπορεί μόνος του να την αποκτήσει.

Σορρυ οπως ειπα δεν το κατεχω το αντικειμενο, μαθηματικα οπως και πολλοι της Νομικης εχω να πιασω απο το Λυκειο ενω οτι ενω τα Οικονομικα σαν αντικειμενο δεν με αγγιξαν ποτε. Απλα στην χειροτερη περιπτωση εαν κανει καποιος ιδιαιτερα το πρωτο ετος δεν βοηθαει; Να κατσει δηλαδη να κανει τα Μαθηματικα Κατευθυνσης απο το Λυκειο. Θα ζοριστει, αλλα υποθετω απο το 2ο ετος και μετα θα μπει σε μια σειρα και θα διαβαζει για την Σχολη, οπως και αυτοι που μπηκαν απο Θετικη/ΤΕχνολογικη, οχι;

Παντως οπως ειπα εχω δει ατομα να κανουν τον συνδυασμο Νομικη, Οικονομικων Επιστημων (με αυτη την σειρα), πως το καταφεραν τωρα και τι προσωπικη προσπαθεια εκαναν, δεν το γνωριζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Με δεδομενο οτι κι εγω απο θεωρητικη προερχομαι, ειναι οντως τοσο μεγαλο το handicap εαν δεν εχεις κανει Μαθηματικα Κατευθυνσης; Για να εχεις προσβαση σε 5ο πεδιο εδωσες και Μαθηματικα Γενικης. Οποτε εχω την απορια, που ας απαντησουν αν θελουν τα παιδια που ειναι σε οικονομικες σχολες: τι ποσοστο απο τα Μαθηματικα Κατευθυνσης χρειαζεται και δεν μπορεις αυτο να το αναπληρωσεις με τα μαθηματα μεσα στη Σχολη και προσωπικο διαβασμα;

Εγώ είμαι στο δετ που ΔΕΝ κάνουμε τόσα μαθηματικά όσο το τμήμα οικονομικής επιστήμης και το λοχρη και σε πληροφορώ ότι εντυπωστιάστηκα που έβλεπα μπροστά μου τα μαθηματικά της τρίτης λυκείου! Και με παιδιά που έχω μιλήσει από θεωρητική, δυσκολεύονται πολύ σε αυτό το κομμάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ρε παιδιά, για πείτε γνώμες (και τεκμηριώστε τες φυσικά)
Λοιπόν, μου αρέσει πολύ το software αλλά βρίσκω και το hardware ενδιαφέρον.
Να πάω ημμυ κρήτης ή επιστήμης υπολογιστών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pao13d1997

Νεοφερμένος

Ο pao13d1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μάλιστα οπότε είναι δύσκολο το θέμα. Μιας και βλέπω ότι ξέρετε από αυτά σε ποια άλλη σχολή από 5ο πεδίο θα μπορούσα να ανταπεξέλθει? Σκέφτομαι και οργάνωση και διοίκηση που από ότι είδα είναι πιο βατα τα μαθήματικα. Αλλιώς με βλεπ νομικη... Ποσό λέτε να πέσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαρίταααα

Νεοφερμένος

Η Μαργαρίταααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδια βιοτεχνολογια ή τμημα ιατρικων εργαστηριων;; Πειτε μου τη γνωμη σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Για μένα, έχεις πολλές πιθανότητες για Νομική Αθήνας. Είδα σε μια εφημερίδα που προέβλεπε 18.300-18.500, και το βρίσκω κι εγώ λογικό γιατί οι αριστούχοι πραγματικά είναι πολύ λίγοι εν συγκρίσει με άλλες χρονιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhsths9297

Νεοφερμένος

Η xrhsths9297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
-Γεια σε όλους σας,

-Προφανώς για να βρίσκομαι εδω αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα όσον αφορά την επιλογή της ''κατάλληλης'' σχολής.
Γενικότερα δεν μπορώ να πω οτι εχω ιδιάιτερο πάθος με κάποια συγκεκριμένη σχολή, βρίσκω ενδιαφέρον στα μαθηματικά και στη φυσική εξίσου και ετσι σκέφτομαι σοβαρά το πολυτεχνείο. Τα μόρια μου μου επιτρέπουν -λογικά- να περάσω στους ΠΜ του ΕΜΠ και μου φαίνεται μια καλή επιλογή δεδομένου οτι έχει ευρύ φάσμα -έτσι διαβάζω τουλάχιστον. Το θέμα είναι οτι με ενδιαφέρουν και οι Μηχανολόγοι και οι Ηλεκτρολόγοι αλλα στην καλύτερη περίπτωση περνάω Θεσσαλονίκη. Να το πρόβλημα. Μένω Αθήνα και επειδή ήδη η αδερφή μου σπουδάζει έξω δεν θα ήθελα να επιβαρύνω περαιτέρω τους γονείς μου, οι οποίοι, βέβαια, μου δίνουν το ελέυθερο και με παροτρύνουν να επιλέξω αυτο που επιθυμώ έστω και διαισθητικά δεδομένου οτι δεν γνωρίζω τι ακριβώς επιθυμώ. Πέραν του οικονομικού, δεν κρύβω οτι ειμαι και ''τσιμπιμένη'' με τη γενικότερη ιδέα του ΕΜΠ και της Αθήνας οσον αφορά τις σπουδές. Είναι βάσιμο το κριτήριο μου ή μήπως ειμαι απλά προκατειλημμένη? Εν κατακλείδι: ΠΜ στο ΕΜΠ ή ΜΜ και ΗΜΜΥ οπουδήποτε αλλού? (με βάση τα όσα προανέφερα). Είμαι αρκετά μπερδεμένη, για αυτο και απο όπου μπορώ προσπαθώ να πάρω βοήθεια, αυτή τη στιγμή ειναι 4 τα ξημερώματα και είμαι ζαλισμένη απο το διάβασμα προηγούμενων συζητήσεων και γενικότερης ερευνάς. Οπότε καλοδεχούμενη οποιαδήποτε απάντηση-συμβουλή! Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω σε κάποια απάντηση.

-Υ/Γ.Η αδερφή μου σπουδάζει σε πόλη όπου έχει τμήμα ΗΜΜΥ και στο οποίο περνάω σχεδόν άνετα βάση μορίων. Οπότε αν αποφασίσω τελικά οτι με ενδιαφέρουν οι ΗΜΜΥ κανένα πρόβλημα! Δεν είναι όμως ΕΜΠ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top