vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
για μια πόλη 800.000 κατοίκων... εγώ λέω συγκριτικά με τα γιάννενα όχι με άλλες πόλεις 800.000 κατοίκων.
Σίγουρα για πολλά πράγματα θα θέλει μεταφορικό μέσο. Βέβαια προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά έτσι έχω ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
για μια πόλη 800.000 κατοίκων... εγώ λέω συγκριτικά με τα γιάννενα όχι με άλλες πόλεις 800.000 κατοίκων.
Σίγουρα για πολλά πράγματα θα θέλει μεταφορικό μέσο. Βέβαια προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά έτσι έχω ακούσει.

Κι ομως οχι. Οι αποστασεις στη Θεσσαλονικη ειναι μικρες, γενικα. Τα 2-3 χλμ θεωρουνται μακρινη αποσταση (ενω δεν ειναι). Πολλες περπατιουνται. Επισης η Θεσσαλονικη λογω και της μορφης της, εξυπηρετειται πολυ καλα απο λεωφορεια, τα οποια περνανε το ενα πισω απο το αλλο σε αρκετες περιπτωσεις.

Μια απλωμενη επαρχιακη πολη μπορει να εχει πολυ μεγαλυτερες αποστασεις και χειροτερη συγκοινωνια (γιατι συνηθως στην επαρχια ολοι εχουν αυτοκινητα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demi_

Νεοφερμένος

Η Demi_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια :clapup: οπως κοιταζω τωρα τις σχολες εψαξα τυχαια και για το στατιστικο του ΟΠΑ. Γνωριζω οτι ειναι φουλ στα μαθηματικα και δεν εχει αμεση σχεση με τα οικονομικα ομως βρηκα καποιες αποψεις που ελεγαν πως ειναι ενας εξαιρετικα ευρυς κλαδος. Σου δινει τη δυνατοτητα δλδ να ασχοληθεις μεχρι και με την εγκληματολογια..Παντως γενικα το βρηκα πολυυυ ενδιαφερον!! Βεβαια με αποθαρυνει οτι ακουσα πως στην Ελλαδα δεν ειναι και σε πολυ εκτιμηση η επιστημη αυτη και πως οι θεσεις εργασιας ειναι περιορισμενες...Θα μου πειτε ομως γιατι τι ειναι σε ανθηση σημερα? Αλλα idk τι λετε? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή αναφέρθηκαν τα Γιάννενα πιο πάνω, αναφορικά με την επιλογή σχολής, σας λέω ότι περπατιούνται. Πρέπει να βαριέσαι πολύ για να μην μπορείς να βγάλεις τις αποστάσεις. Κατά τη γνώμη μου, αλλά και πολλών άλλων, το μόνο λεοφορείο που χρειάζεται ένας φοιτητής είναι αυτό που θα τον μεταφέρει από και προς το πανεπιστήμιο/ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδιά μ'αρέσει πάρα πολύ η πληροφορική και θέλω αυτή να σπουδάσω όμως τη βρίσκω απαιτητικά δύσκολη για μένα που είμαι πιο πολύ των θεωρητικών μαθημάτων αλλά και στα άλλα τα πάω καλά! όμως σκέφτομαι για οικονομική σχολή που βρίσκεις δουλειά πιο σίγουρα από άλλες νομίζω αλλά στην πραγματικότητα δεν θέλω.... είμαι σε απόγνωση και πρέπει σύντομα να αποφασίσω τι θα κάνω ... τι επιλογή σχολής θα κάνω...!! Περιμένω κάποιον να με βοηθήσει να καταλάβω τι θέλω και τι πρέπει να κάνω τελικά να με συμβουλέψει έστω...Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Παιδιά μ'αρέσει πάρα πολύ η πληροφορική και θέλω αυτή να σπουδάσω όμως τη βρίσκω απαιτητικά δύσκολη για μένα που είμαι πιο πολύ των θεωρητικών μαθημάτων αλλά και στα άλλα τα πάω καλά! όμως σκέφτομαι για οικονομική σχολή που βρίσκεις δουλειά πιο σίγουρα από άλλες νομίζω αλλά στην πραγματικότητα δεν θέλω.... είμαι σε απόγνωση και πρέπει σύντομα να αποφασίσω τι θα κάνω ... τι επιλογή σχολής θα κάνω...!! Περιμένω κάποιον να με βοηθήσει να καταλάβω τι θέλω και τι πρέπει να κάνω τελικά να με συμβουλέψει έστω...Ευχαριστώ πολύ!!!

Καμιά σχολή δεν θα σου χαριστεί. Όποια κι αν διαλέξεις, θα έχεις να αντιμετωπίσεις και τα δύο.
Και σε πιο θεωρητική σχολή να πας, στο μέλλον, στην δουλειά σου, δεν θα δουλεύεις θεωρητικά αλλά πρακτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Παιδια οπως κοιταζω τωρα τις σχολες εψαξα τυχαια και για το στατιστικο του ΟΠΑ. Γνωριζω οτι ειναι φουλ στα μαθηματικα και δεν εχει αμεση σχεση με τα οικονομικα ομως βρηκα καποιες αποψεις που ελεγαν πως ειναι ενας εξαιρετικα ευρυς κλαδος. Σου δινει τη δυνατοτητα δλδ να ασχοληθεις μεχρι και με την εγκληματολογια..Παντως γενικα το βρηκα πολυυυ ενδιαφερον!! Βεβαια με αποθαρυνει οτι ακουσα πως στην Ελλαδα δεν ειναι και σε πολυ εκτιμηση η επιστημη αυτη και πως οι θεσεις εργασιας ειναι περιορισμενες...Θα μου πειτε ομως γιατι τι ειναι σε ανθηση σημερα? Αλλα idk τι λετε?
Πολύ καλή αλλά δύσκολη σχολή.
Σου προσφέρει πολλές επαγγελματικές διεξόδους.Επειδή βρίσκεται σε οικονομικό πανεπιστήμιο σίγουρα θα έχεις μαθήματα οικονομικών αλλά θα ασχοληθείς κυρίως με μαθηματικά.
Γνώμη μου είναι πως αν σου αρέσουν τα μαθηματικά,να την επιλέξεις.Μπορείς να ασχοληθείς στον ευρύτερο οικονομικό,ασφαλιστικό τομέα.Ακόμα και ερευνητικά μπορείς να προσεγγίσεις κλάδους βιολογίας που σχετίζονται με στατιστική.Χρηματοοικονομικά,και έχει πολλά άλλα η λίστα.

Παιδιά μ'αρέσει πάρα πολύ η πληροφορική και θέλω αυτή να σπουδάσω όμως τη βρίσκω απαιτητικά δύσκολη για μένα που είμαι πιο πολύ των θεωρητικών μαθημάτων αλλά και στα άλλα τα πάω καλά! όμως σκέφτομαι για οικονομική σχολή που βρίσκεις δουλειά πιο σίγουρα από άλλες νομίζω αλλά στην πραγματικότητα δεν θέλω.... είμαι σε απόγνωση και πρέπει σύντομα να αποφασίσω τι θα κάνω ... τι επιλογή σχολής θα κάνω...!! Περιμένω κάποιον να με βοηθήσει να καταλάβω τι θέλω και τι πρέπει να κάνω τελικά να με συμβουλέψει έστω...Ευχαριστώ πολύ!!!
Τι κατεύθυνση ήσουν?
Αν σου αρέσει η πληροφορική και σκέφτεσαι και οικονομικά,θα σου πρότεινα το τμήμα ΔΕΤ του ΟΠΑ ή τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων με κατεύθυνση πληροφοριακών συστημάτων/δεν είναι καθαρή πληροφορική αλλά στο πρόγραμμα σπουδών σου θα έχει και τεχνικό και θεωρητικό υπόβαθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πολύ καλή αλλά δύσκολη σχολή.
Σου προσφέρει πολλές επαγγελματικές διεξόδους.Επειδή βρίσκεται σε οικονομικό πανεπιστήμιο σίγουρα θα έχεις μαθήματα οικονομικών αλλά θα ασχοληθείς κυρίως με μαθηματικά.
Γνώμη μου είναι πως αν σου αρέσουν τα μαθηματικά,να την επιλέξεις.Μπορείς να ασχοληθείς στον ευρύτερο οικονομικό,ασφαλιστικό τομέα.Ακόμα και ερευνητικά μπορείς να προσεγγίσεις κλάδους βιολογίας που σχετίζονται με στατιστική.Χρηματοοικονομικά,και έχει πολλά άλλα η λίστα.


Τι κατεύθυνση ήσουν?
Αν σου αρέσει η πληροφορική και σκέφτεσαι και οικονομικά,θα σου πρότεινα το τμήμα ΔΕΤ του ΟΠΑ ή τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων με κατεύθυνση πληροφοριακών συστημάτων/δεν είναι καθαρή πληροφορική αλλά στο πρόγραμμα σπουδών σου θα έχει και τεχνικό και θεωρητικό υπόβαθρο.

στην πραγματικοτητα θελω να παω στο οικονομικο και πληροφορικης με το νεο συστημα απλα θελω να αποφασισω απο τωρα γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος. η αληθεια ειναι οτι οικονομικα δεν θελω απλα θα βρω σιγουρα μια καλη δουλεια και ολα καλα αλλα θελω πληροφορικη με τα χιλια. ομως στην πληροφορικη απαιτει να ξερεις μαθηματικα οπως και στα οικονομικα . εγω στα μαθηματικα ειμαι μετριος. θελω να πω οτι ειμαι πιο πολυ για θεωρητικη ομως λαχταρω να περασω σε ενα τμημα πληροφορικης παρολο που θα ειναι δυσκολο για μενα που ειμαι μετριος σε θετικα/τεχνολογικα μαθηματα. καλος αλλα οχι τοσο καλος. δηλαδη του 15,16.

Καμιά σχολή δεν θα σου χαριστεί. Όποια κι αν διαλέξεις, θα έχεις να αντιμετωπίσεις και τα δύο.
Και σε πιο θεωρητική σχολή να πας, στο μέλλον, στην δουλειά σου, δεν θα δουλεύεις θεωρητικά αλλά πρακτικά

θα παω οικονομικο και πληροφορικη με το νεο συστημα. και απο εκει επιλεγοντας αοθ θα μου ανοιξουν οικονομικες σχολες και τμηματα πληροφορικης. δεν βρισκω εγω προσωπικα ενδιαφερον και κατι να εχει το τμημα οικονομικων γενικοτερα ενω μαρεσει πολυ και λατρευω την πληροφορικη να παω δηλαδη σε τμημα πληροφορικης. και το προβλημα μου ειναι οτι θα κανω καλα που θα παω σε τμημα πληροφορικης ενω στα μαθηματικα ειμαι μετριος και σιγουρα θα δυσκολευτω και στις γλωσσες προγραμματισμου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
στην πραγματικοτητα θελω να παω στο οικονομικο και πληροφορικης με το νεο συστημα απλα θελω να αποφασισω απο τωρα γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος. η αληθεια ειναι οτι οικονομικα δεν θελω απλα θα βρω σιγουρα μια καλη δουλεια και ολα καλα αλλα θελω πληροφορικη με τα χιλια. ομως στην πληροφορικη απαιτει να ξερεις μαθηματικα οπως και στα οικονομικα . εγω στα μαθηματικα ειμαι μετριος. θελω να πω οτι ειμαι πιο πολυ για θεωρητικη ομως λαχταρω να περασω σε ενα τμημα πληροφορικης παρολο που θα ειναι δυσκολο για μενα που ειμαι μετριος σε θετικα/τεχνολογικα μαθηματα. καλος αλλα οχι τοσο καλος. δηλαδη του 15,16.



θα παω οικονομικο και πληροφορικη με το νεο συστημα. και απο εκει επιλεγοντας αοθ θα μου ανοιξουν οικονομικες σχολες και τμηματα πληροφορικης. δεν βρισκω εγω προσωπικα ενδιαφερον και κατι να εχει το τμημα οικονομικων γενικοτερα ενω μαρεσει πολυ και λατρευω την πληροφορικη να παω δηλαδη σε τμημα πληροφορικης. και το προβλημα μου ειναι οτι θα κανω καλα που θα παω σε τμημα πληροφορικης ενω στα μαθηματικα ειμαι μετριος και σιγουρα θα δυσκολευτω και στις γλωσσες προγραμματισμου???

Να ξέρεις πάντως πως σε τμήματα πληροφορικής θα έχεις πολλά μαθήματα μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηνηΖ

Νεοφερμένος

Η ειρηνηΖ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγω δε ξερω ποια να βαλω 1η :( τις πιανω κ τις δυο τις θελω παρα πολυ και τις δυο αλλα δε μπορω να αποφασισω ... 1) Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων ΠΑΜΑΚ θεσσαλονικη ή 2) Οικονομικων σπουδων βολο???πειτεε μμ τη γνωμη σας :(((
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εγω δε ξερω ποια να βαλω 1η :( τις πιανω κ τις δυο τις θελω παρα πολυ και τις δυο αλλα δε μπορω να αποφασισω ... 1) Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων ΠΑΜΑΚ θεσσαλονικη ή 2) Οικονομικων σπουδων βολο???πειτεε μμ τη γνωμη σας :(((

2) Οικονομικων σπουδων βολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Κοινωνιολογία Παντείου vs Ψυχολογία Παντείου
Μπορεί κάποιος να μού δώσει πληροφορίες γι' αυτές τις σχολές και να μού πει ποια είναι καλύτερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Κοινωνιολογία Παντείου vs Ψυχολογία Παντείου
Μπορεί κάποιος να μού δώσει πληροφορίες γι' αυτές τις σχολές και να μού πει ποια είναι καλύτερη;

Από τη μία βγαίνεις κοινωνιολόγος από την άλλη ψυχολόγος :) Καμία σχέση σχεδον!! Αναλόγως με το τι θες να κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Από τη μία βγαίνεις κοινωνιολόγος από την άλλη ψυχολόγος :) Καμία σχέση σχεδον!! Αναλόγως με το τι θες να κάνεις!

Λατρεύω και τις 2 επιστήμες,αυτό είναι το πρόβλημα :P Και δε ξέρω ποια σχολή να βάλω πρώτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Λατρεύω και τις 2 επιστήμες,αυτό είναι το πρόβλημα :P Και δε ξέρω ποια σχολή να βάλω πρώτη
Ψυχολογία καλύτερα! Από την κοινωνιολογια δεν έχεις ξεκάθαρο επάγγελμα! μπορείς μόνο να διδαξεις! Ενώ στη ψυχολογία μπορείς και να ανοίξεις γραφείο! Γενικά η ψυχολογία δίνει καλύτερη επαγγελματίκη αποκατάσταση! Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Κι ομως οχι. Οι αποστασεις στη Θεσσαλονικη ειναι μικρες, γενικα. Τα 2-3 χλμ θεωρουνται μακρινη αποσταση (ενω δεν ειναι). Πολλες περπατιουνται. Επισης η Θεσσαλονικη λογω και της μορφης της, εξυπηρετειται πολυ καλα απο λεωφορεια, τα οποια περνανε το ενα πισω απο το αλλο σε αρκετες περιπτωσεις.

Μια απλωμενη επαρχιακη πολη μπορει να εχει πολυ μεγαλυτερες αποστασεις και χειροτερη συγκοινωνια (γιατι συνηθως στην επαρχια ολοι εχουν αυτοκινητα)

κατσε να μιλησει καποιος Θεσσαλονικιος που ξερει και απο Αθηνα
η Θεσσαλονικη εχει το τεραστιο πλεονεκτημα να εχει κεντρο ενιαιο,με καλη ρυμοτομια..περπατιεται,αλλα μην υπερβαλλουμε
καποιος που θελει να δει καστρα,ανω πολη,παραλια,κεντρο θα ξεθεωθει,θελει μερες.Αν εστιασει μονο παραλια(διχως δηλαδη καστρα/ανω πολη,προαστια,καλαμαρια κ.λπ),τσιμισκη αντε και καποιες αλλες παραλληλες ειναι οκ με ενα πολυ γερο,αλλα ευχαριστο παντα με οσα βλεπει περπατημα συνδυαστικα ισως με λεωφορειο..γενικως η θεσσαλονικη εχει μακρος Plus σειχ σου και ανω πολη
τα μμμ πρακτικα ειναι ανυπαρκτα,μονο το λεωφορειο δηλαδη,και τωρα με τα εργα μετρο ειναι πανικος αυτο που γινεται,μεγαλη ταλαιπωρια
η Αθηνα εχει τεραστιο πλεονεκτημα με το μετρο αλλα και γενικοτερα με ενα σωρο συγκοινωνιες

παρεμπιπτοντως η πολη με την περιφερεια της ειναι στο ενα μυριο

τα γιαννενα ειναι υπεροχη πολη,εμενα μου αρεσει παρα πολυ ,ομως για 6 χρονια θα προτιμουσα θεσσαλονικη
πρωτα βεβαια θα εβλεπα το πουγγι μου ε,αλλα και το επιπεδο της σχολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jon_snow

Νεοφερμένος

Ο jon_snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες ξεκινούν τα θερινά μαθήματα προετοιμασίας για τη Γ' λυκείου και εγώ έχω προς το παρόν επιλέξει τα εξής μαθήματα: Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Έκθεση. Μέχρι στιγμής στόχευα μόνο σε σχολές των θετικών σπουδών και συγκεκριμένα σε τμήματα των πολυτεχνείων αλλά τον τελευταίο καιρό περνάει από το μυαλό μου και η σχολή της Ιατρικής από τις επιστήμες υγείας. Ωστόσο για να έχω πρόσβαση στην Ιατρική πρέπει να επιλέξω και τη βιολογία ετσι ώστε να ''ανοίξω'' το πεδίο των επιστημών υγείας αφήνοντας ή κρατώντας τα μαθηματικά. Παρόλο που η βιολογία δεν μου αρέσει τόσο όσο τα μαθηματικά, ακούγοντας διάφορες απόψεις για την οικονομική κατάσταση των μηχανικών και την έλλειψη της άνθισης της πολεοδομίας και των κατασκευών στην Ελλάδα, αρχίζω να αλλάζω γνώμη για το στόχο μου στα πολυτεχνεία. Ωστόσο, στο μυαλό μου παραμένει η σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ η οποία δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με πολεοδομία αλλά και με τομείς της ηλεκτρικής ενέργειας, των υπολογιστών και των τηλεπικοινωνιών. Θα ήθελα την άποψή σας όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση συγκριτικά ενός ηλεκτρολόγου μηχανικού και ενός γιατρού στην Ελλάδα. Όσον αφορά τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς ποιος τομέας από αυτούς της ηλεκτρικής ενέργειας, της ηλεκτρονικής-υπολογιστών και των τηλεπικοινωνιών έχει μεγαλύτερη ζήτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι μην κοιτάς μόνο την επαγγελματική αποκατάσταση.Μην πας ιατρική μόνο και μόνο για τα λεφτά όχι μόνο για το δικό σου καλό αλλά και για το κοινό συμφέρον.Επίσης σαν ιδέα ακούγετε ωραίο να γίνεις γιατρός δεν λέω....αλλά είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις τα πιο ωραία χρόνια της ζωής σου ???
Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα σε όλους τους τομείς είναι χάλια,για αυτό τουλάχιστον σπούδασε κάτι που σου αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Για τους γιατρούς που έχω ακούσει κάποια πράγματα ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Κατ' αρχάς πλέον αρχίζει να κλείνει ο δρόμος του εξωτερικού. Πέρυσι το Σεπτέμβριο πήγε φίλος στη Γερμανία που είχε βγάλει την ιατρική Θεσσαλονίκης με 9,2. Το πρώτο εξάμηνο ήταν χωρίς δουλειά και προσπαθούσε να προσαρμοστεί και να μάθει τη γλώσσα, ενώ μετά, όταν άρχισε να ψάχνει για ειδικότητα αντιμετώπισε πολύ ρατσισμό. Τέλος πάντων βρήκε τελικά θέση για ειδικότητα σε κάποιο νοσοκομείο, απ' ότι λέει όμως τώρα οι Γερμανοί έχουν αρχίσει να διώχνουν τους ξένους γιατρούς μιας και το έλλειμμα θέσεων που υπήρχε έχει καλυφθεί. Η Αγγλία επίσης απ'ότι παρατηρώ στο internet προσπαθεί να κλείσει την πόρτα σε μετανάστες εργασίας. Άλλος φίλος γιατρός πήγε στη Σουηδία για ειδικότητα και οι νοσοκόμες του συμπεριφέρονταν σαν κατώτερο. Γενικά όπου κι αν πας θα αντιμετωπίσεις ρατσισμό σε μεγάλο βαθμό ενώ αρκετές χώρες έχουν αρχίσει πλέον να μην προσφέρουν θέσεις. Αυτό βέβαια πιθανόν να ισχύει και για άλλες επιστήμες, απλά το λέω γιατί τα ξέρω από γνωστούς για την ιατρική και για να καταρριφθεί λίγο ο μύθος ότι προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση. Ακόμα κι αν δεν σε ενδιαφέρει εσένα η προοπτική του εξωτερικού, χιλιάδες είναι οι νέοι Έλληνες γιατροί που κατέφευγαν στο εξωτερικό. Αν αυτή η τάση συνεχιστεί θα υπάρξει μεγάλη συσσώρευση γιατρών στην Ελλάδα που θα οδηγήσει τόσο σε τεράστιους χρόνους αναμονής για ειδικότητες όσο και σε μεγάλο ανταγωνισμό μεταξύ των γιατρών μετά την ειδικότητα. Για τις προοπτικές στην Ελλάδα νομίζω δεν χρειάζεται να αναφερθώ, οι μεγαλογιατροί παίρνουν τα χοντρά χρήματα και οι νέοι γιατροί (αλλά και πολλοί παλιοί) που προσπαθούν να εδραιωθούν πασχίζουν να βγάλουν ένα ικανοποιητικό εισόδημα, ειδικά με φαινόμενα καθυστερήσεων πληρωμών από το δημόσιο.

Στους μηχανικούς υπάρχουν πολλές διεξόδοι. Σίγουρα η πολεοδομία διέρχεται κρίση, έχω ακούσει όμως ότι υπάρχουν μεταπτυχιακά στην αποκατάσταση κτιρίων που ανοίγουν νέες επαγγελματικές διεξόδους καθώς τα κτίρια παλαιώνουν. Από κει και πέρα οι ηλεκτρολόγοι-μηχανολόγοι-χημικοί μηχανικοί δεν ασχολούνται με την πολεοδομία, δεν ξέρω όμως τι επαγγελματικές προοπτικές έχουν.

Θα σε συμβούλευα να μην επιλέξεις και βιολογία, ειδικά από την στιγμή που δεν σου αρέσει τόσο. Ακόμα και αν καταφέρεις να μπεις ιατρική, που για να μπεις θα πρέπει να γουστάρεις την βιολογία πιστεύω, δεν θα είσαι τόσο καλός και δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να βγάλεις μια σχολή που 6 χρόνια επικεντρώνεται στη βιολογία του ανθρώπου. Δεν πιστεύω ότι έχουν διαφορά στην επαγγελματική αποκατάσταση οι δυο κλάδοι, οπότε στόχευε στο πολυτεχνείο που το αγαπάς κι όλας. Εξάλλου θα έχεις και ένα μάθημα λιγότερο έτσι οπότε θα αποδώσεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πολυτεχνείο:
Πολιτικός, Αρχιτέκτονας, Μηχανολόγος, Ηλεκτρολόγος και Υπολογιστών, Αγρονόμος και Τοπογράφος, Πολεοδόμος και Χωροτάκτης, Χημικός.....
7 κατηγορίες μηχανικών που προσφέρονται από το ΑΠΘ... Το ΕΜΠ, από όσο ξέρω, έχει και Ναυπηγούς... Ίσως και άλλη μία, αλλά αυτή τη στιγμή, αν υπάρχει, μου διαφεύγει....
Από αυτούς, με την "πολεοδομία", όπως φαίνεται να την ορίζεις, ασχολούνται μόνο ο Πολιτικός και ο Αρχιτέκτονας μηχανικός. Ο ΗΜΜΥ, αν βρει δουλειά σε πολυκατοικία, θα αρκεστεί να βγάλει τα κυκλώματα. Περισσότερο δουλειά βρισκεί στην παραγωγή λογισμικού και σε εταιρείες/επιχειρήσεις που ασχολούνται με ηλεκτρισμό/ηλεκτρικά κυκλώματα ή τηλεπικοινωνίες (ΔΕΗ/ΟΤΕ). Από όσο ακούω μέσα στη σχολή, ο ΗΜΜΥ, σήμερα, έχει καλύτερη αποκατάσταση από τον Πολιτικό.

Οπότε, το πρώτο ερώτημα που τίθεται είναι, τι σχολές εντός του πολυτεχνείου σκέφτεσαι? Διότι, από μόνος του, ο όρος πολυτεχνείο είναι υπερβολικά γενικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top