Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παντως κατευθυνση πληροφορικης στους ΗΜΜΥ του ΕΜΠ παιρνει μια μειοψηφια του 23%

η επιπλεον σχολη στο ΕΜΠ μηχανικων ειναι η μεταλλειων/μεταλλουργων (και οι Ναυπηγοι που ανεφερες)

σημειώνω πως η συρρικνωση της οικοδομικης δραστηριοτητας στην κριση ειναι συγκλονιστικη
https://www.kathimerini.gr/801760/ar...megalh-xamenh-ths-e3aetoys-oikonomikhs-krishs
σε συνδυασμο με τον αριθμο των πολιτικων μηχανικων(βλεποντας τις εγγραφες δηλ στo ΤΕΕ) καταλαβαινουμε ποσο ζορικα ειναι τα πραγματα
επισης το μεγαλο αρνητικο για σχολες οπως Ναυπηγων και Μηχανολογων ειναι πως το ουσιαστικο αντικειμενο αυτων των σχολων δυσκολα μπορει ακολουθηθει στην ελλαδα,οι ναυπηγοι ναυπηγουν κατα κανονα στην Ασια,οι δε μηχανολογοι αν εχουν ονειρο τους να ασχοληθουν με μηχανες,αυτοκινητα,αεροπλανα κ.λπ σταδιοδρομουν στο εξωτερικο και αυτοι.
για την ιατρικη δεν ξερω και πολλα,αλλα υποθετω εχει περισσοτερες ευκαιριες να εργαστει καποιος στο αντικειμενο του στην ελλαδα,υποθετω μαλιστα πως παραμεθοριες περιοχες εχουν καποια κενα,τελος παντων νομιζω πως η επαγγελματικη αποκατασταση των γιατρων ειναι καλυτερη,πληρωνεσαι στην ειδικοτητα σου,μετα παιρνεις την αδεια να ανοιξεις ιατρειο και προχωρας αναλογως,βεβαιως και εδω οι γιατροι πια ειναι μιλιουνια. Εστιασε στα υποθετω και νομιζω,αυτη ειναι η αισθηση μου δεν ξερω τι πραγματικα συμβαινει

αυτα τωρα,μεσα στην κριση,σε 5 χρονια που θα βγει καποιος κανεις δεν ξερει με βεβαιοτητα πώς θα ειναι η εικονα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Και οι χημικοί μηχανικοί αν θέλουν να ασχοληθούν με το αντικείμενο τους πάλι στο εξωτερικό δεν πρέπει να πάνε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ειχαν την μεγαλυτερη ανεργια απο τους μηχανικους μαζι με τους μεταλλουργους(σε ερευνα προ κρισης)

προφανως λιγες οι ευκαιριες στην ελλαδα να βρουν δουλεια στο αντικειμενο τους,οι χημικοι μηχανικοι παντως εχω την αισθηση πως μπορουν να δωσουν γραπτο ΑΣΕΠ(αν και οποτε γινει) στην εκπαιδευση οπως οι χημικοι
,αλλα αυτο θελει επιβεβαιωση,δεν ειμαι βεβαιος.
η ελλαδα δεν φημιζεται για την βαρια βιομηχανια της κ.λπ
αντιθετως φημιζεται για τον αριθμο των εισακτεων στις σχολες που εχει που κατα τον ΟΟΣΑ ειναι ο μεγαλυτερος ανα πληθυσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Σε εκδρομή που πραγματοποιήσαμε το 1ο εξάμηνο στα ορυχεία και τα εργοστάσια του Τιτάνα, γνωρίσα απόφοιτους μεταλλειολόγους του ΕΜΠ να δουλεύουν στα ορυχεία εξόρυξης ασβέστη και ΧημΜηχ να δουλεύουν στο εργοστάσιο. Και οι δύο θέσεις ήταν προϊσταμένου (2 μεταλλειολόγοι και 3 Χημικοί?), ενώ οι "απλοί" εργαζόμενοι ήταν απόφοιτοι ΤΕΙ άγνωστης ειδικότητας.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα να απορροφήσουν τον όγκο των αποφοίτων αυτών των δύο τμημάτων που αποφοιτούν κάθε χρόνο, ωστόσο θέσεις εργασίας υπάρχουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες ξεκινούν τα θερινά μαθήματα προετοιμασίας για τη Γ' λυκείου και εγώ έχω προς το παρόν επιλέξει τα εξής μαθήματα: Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Έκθεση. Μέχρι στιγμής στόχευα μόνο σε σχολές των θετικών σπουδών και συγκεκριμένα σε τμήματα των πολυτεχνείων αλλά τον τελευταίο καιρό περνάει από το μυαλό μου και η σχολή της Ιατρικής από τις επιστήμες υγείας. Ωστόσο για να έχω πρόσβαση στην Ιατρική πρέπει να επιλέξω και τη βιολογία ετσι ώστε να ''ανοίξω'' το πεδίο των επιστημών υγείας αφήνοντας ή κρατώντας τα μαθηματικά. Παρόλο που η βιολογία δεν μου αρέσει τόσο όσο τα μαθηματικά, ακούγοντας διάφορες απόψεις για την οικονομική κατάσταση των μηχανικών και την έλλειψη της άνθισης της πολεοδομίας και των κατασκευών στην Ελλάδα, αρχίζω να αλλάζω γνώμη για το στόχο μου στα πολυτεχνεία. Ωστόσο, στο μυαλό μου παραμένει η σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ η οποία δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με πολεοδομία αλλά και με τομείς της ηλεκτρικής ενέργειας, των υπολογιστών και των τηλεπικοινωνιών. Θα ήθελα την άποψή σας όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση συγκριτικά ενός ηλεκτρολόγου μηχανικού και ενός γιατρού στην Ελλάδα. Όσον αφορά τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς ποιος τομέας από αυτούς της ηλεκτρικής ενέργειας, της ηλεκτρονικής-υπολογιστών και των τηλεπικοινωνιών έχει μεγαλύτερη ζήτηση;

Θα σου πρότεινα να πάρεις και βιολογία για να έχεις πολλές επιλογές δικη μου άποψη ειναι.Τρλπς θέλω να λω οτι ηνσχολη χημικών μηχανικών ήταν τοπ παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Σε εκδρομή που πραγματοποιήσαμε το 1ο εξάμηνο στα ορυχεία και τα εργοστάσια του Τιτάνα, γνωρίσα απόφοιτους μεταλλειολόγους του ΕΜΠ να δουλεύουν στα ορυχεία εξόρυξης ασβέστη και ΧημΜηχ να δουλεύουν στο εργοστάσιο. Και οι δύο θέσεις ήταν προϊσταμένου (2 μεταλλειολόγοι και 3 Χημικοί?), ενώ οι "απλοί" εργαζόμενοι ήταν απόφοιτοι ΤΕΙ άγνωστης ειδικότητας.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα να απορροφήσουν τον όγκο των αποφοίτων αυτών των δύο τμημάτων που αποφοιτούν κάθε χρόνο, ωστόσο θέσεις εργασίας υπάρχουν....
σε ερευνα την εποχη των παχιων αγελαδων το 2009 η ανεργια των χημικων μηχανικων αγγιζε το 15% (50% αυξηση σε σχεση με τηνε ρευνα του 2006)και των μεταλλουργων το 14,οι ηλεκτρολογοι ειχαν 9% ,οι πολιτικοι μηχανικοι μολις 6% εκεινα τα χρονια

θυμιζω η ανεργια στην ελλαδα το 2009 ηταν στο 9.5%
τωρα ειναι στο 25+

η κατασταση ειναι τραγικη και οχι μονο για τους μηχανικους,αλλα ιδιως καποιες ειδικοτητες αυτων υποφερουν

βεβαιως πλεον ο νεος πρεπει να βλεπει προς το εξωτερικο αναγκαστικα
θεωρω πως πολλες επιστημες της υγειας παρολο που και εκει ειναι χαλια τα πραγματα βρισκονται σε καλυτερη μοιρα για την ελληνικη πραγματικοτητα

επισης το ελληνικο κρατος ισως καποια στιγμη πρεπει να κανει αυτο που επραξε ο βενιζελος το 1928 και μειωσε τους εισακτεους για να βρισκουν δουλεια.το πραγμα εχει ξεφτιλιστει,απο το 2000 και μετα με λεφτα απο την Ενωση και οχι μονο ανοιξαν ενα σωρο σχολες,ο αριθμος των εισακτεων γιγαντωθηκε σε πρωτοφανη επιπεδα με αποτελεσμα να γινεται το ελα να δεις μετα την αποφοιτηση και η αξια του πτυχιου να υποβαθμιστει...η απαιτηση αρκετων γονεων εκεινα τα χρονια για ανοιγμα των θεσεων,για ελαφρυνση του προπανεπιστημιακου ανταγωνισμου,αλλα και ο πολιτικαντισμος πολλων πολιτικων που ανοιγαν στις περιφερειες τους ιδρυματα πολλα, φεραν την τωρινη κατασταση
η κριση τονιζει τρομερα το προβλημα
καπου διαβασα πηγαν και ανοιξαν και εβδομη αρχιτεκτονικη σχολη μεσα στην κριση!!!ενω απο προσωπικη εμπειρια το χαος που εγινε με τις σχολες πληροφορικης δεν περιγραφεται,την δεκαετια του 90 ηταν η φεραρι επιλογη του μηχανογραφικου,μολις ειχαν ιδρυθει,ηταν ελαχιστες και ετσι οι πολιτικοι βρηκαν πεδιο δοξης λαμπρο πλεον ειναι αναριθμητες! αναλογικα το ιδιο εγινε παντου.δεν παει αλλο αυτη η κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Oi ιατροί μπορεί να μην ζουν τις χρυσές εποχές του παρελθόντος αλλά είναι σίγουρα σε καλύτερη θέση από αποφοίτους άλλων σχολών. Για παράδειγμα τώρα το καλοκαίρι μπορούν πολύ εύκολα κλείσουν θέσεις σε παιδικές κατασκηνώσεις με μισθό 1500 ευρώ και βάλε. Ακόμα και ο άσχετος να είναι μπορείς να επιβιώσεις. Ο μηχανικός αν είναι άσχετος θα αλλάξει επάγγελμα. Γενικά ο ιατρός πουλάει υγεία που είναι ένα αγαθό οπότε έχει πάντα ζήτηση, μπορεί να έχει μεγάλο ανταγωνισμό αλλά πάντα υπάρχουν περιοχές που ένας ιατρός αν ανοίξει ιατρείο θα πιάσει.

Επίσης ένας γιατρός έχει πιο γραμμική πορεία στη μεταπτυχιακή πορεία του. Πάει αγροτικό κάνει ειδικότητα με εξασφαλισμένο μισθό. Αρκετοί παράλληλα με τη ειδικότητα παίρνουν και διδακτορικό δίπλωμα που σε άλλες σχολές για να το κάνεις πρέπει να χάσεις αρκετά χρόνια κάνοντας χαμαλοδουλειές του πανεπιστημίου. Τελειώνοντας ένας μηχανικός πρέπει μόνος του να μάθει τη δουλειά και να ψάξει θέσεις εργασίας στο ιδιωτικό τομέα, οι οποίες θέλουν να έχεις αποκτήσεις δεξιότητες και γνώσεις που δεν διδάσκονται στο πανεπιστήμιο.

Ο γιατρός θα αντιμετωπίσει ότι αντιμετωπίζει ο μηχανικός οταν βγει στην αγορά εργασίας μετά την ειδικότητα. Η διαφορά είναι ότι μέχρι τότε έχει κάνει ένα καλό κομπόδεμα και έχει εκπαιδευτεί από το κράτος. Με προβληματικό το δημόσιο τομέα η πλειοψηφία που επιλέγει να μένει Ελλάδα θα εργαστουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες ή με μπλοκάκι. Ο γιατρός ελεύθερος επαγγελματίας πληρώνεις λιγότερες εισφορές από ότι ο διπλωματούχους μηχανικός. Προσθέτοντας οι υπηρσίες του γιατρού είναι χωρίς φΠΑ ενώ του μηχανικού με 23%. Και οι δυο φορολογούνται με 26% τουλάχιστον σπό εισόδημά τους. Με άλλα λόγια όταν ένας μισθωτός που βγάζει 9000 € δεν φορολογείται καθόλου. Ο αντίστοιχος γιατρός θα δώσουν φόρο 2340€ και ο αντίστοιχος μηχανικός 4410€ χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν τις εισφορές στα ταμεία τους, φόρους αλλυλεγγύης κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Oi ιατροί μπορεί να μην ζουν τις χρυσές εποχές του παρελθόντος αλλά είναι σίγουρα σε καλύτερη θέση από αποφοίτους άλλων σχολών. Για παράδειγμα τώρα το καλοκαίρι μπορούν πολύ εύκολα κλείσουν θέσεις σε παιδικές κατασκηνώσεις με μισθό 1500 ευρώ και βάλε. Ακόμα και ο άσχετος να είναι μπορείς να επιβιώσεις. Ο μηχανικός αν είναι άσχετος θα αλλάξει επάγγελμα. Γενικά ο ιατρός πουλάει υγεία που είναι ένα αγαθό οπότε έχει πάντα ζήτηση, μπορεί να έχει μεγάλο ανταγωνισμό αλλά πάντα υπάρχουν περιοχές που ένας ιατρός αν ανοίξει ιατρείο θα πιάσει.

Επίσης ένας γιατρός έχει πιο γραμμική πορεία στη μεταπτυχιακή πορεία του. Πάει αγροτικό κάνει ειδικότητα με εξασφαλισμένο μισθό. Αρκετοί παράλληλα με τη ειδικότητα παίρνουν και διδακτορικό δίπλωμα που σε άλλες σχολές για να το κάνεις πρέπει να χάσεις αρκετά χρόνια κάνοντας χαμαλοδουλειές του πανεπιστημίου. Τελειώνοντας ένας μηχανικός πρέπει μόνος του να μάθει τη δουλειά και να ψάξει θέσεις εργασίας στο ιδιωτικό τομέα, οι οποίες θέλουν να έχεις αποκτήσεις δεξιότητες και γνώσεις που δεν διδάσκονται στο πανεπιστήμιο.

Ο γιατρός θα αντιμετωπίσει ότι αντιμετωπίζει ο μηχανικός οταν βγει στην αγορά εργασίας μετά την ειδικότητα. Η διαφορά είναι ότι μέχρι τότε έχει κάνει ένα καλό κομπόδεμα και έχει εκπαιδευτεί από το κράτος. Με προβληματικό το δημόσιο τομέα η πλειοψηφία που επιλέγει να μένει Ελλάδα θα εργαστουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες ή με μπλοκάκι. Ο γιατρός ελεύθερος επαγγελματίας πληρώνεις λιγότερες εισφορές από ότι ο διπλωματούχους μηχανικός. Προσθέτοντας οι υπηρσίες του γιατρού είναι χωρίς φΠΑ ενώ του μηχανικού με 23%. Και οι δυο φορολογούνται με 26% τουλάχιστον σπό εισόδημά τους. Με άλλα λόγια όταν ένας μισθωτός που βγάζει 9000 € δεν φορολογείται καθόλου. Ο αντίστοιχος γιατρός θα δώσουν φόρο 2340€ και ο αντίστοιχος μηχανικός 4410€ χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν τις εισφορές στα ταμεία τους, φόρους αλλυλεγγύης κ.λπ.

Κοίτα δέχομαι οτι τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα στην ιατρική τη δεδομένη στιγμή, αλλά παρέλειψες κάτι πολύ ουσιώδες για την πορεία ενός νέου γιατρού, τις αναμονές, οι οποίες, αν και έχουν μειωθεί σημαντικά, συνεχίζουν να αποτελούν μεγάλο πρόβλημα. Όταν τελειώσεις το αγροτικό, δεν σημαίνει πως θα ξεκινήσεις αυτόματα ειδικότητα ( δεν σχολιάζω καν τις χρηματικές απολαβές), εκτός ίσως από το γενικό κομμάτι ορισμένων ειδικοτήτων. Αυτός που επιθυμεί να γίνει οφθαλμίατρος (ενιαία τοποθέτηση) ή δερματολόγος θα αντιμετωπίσει τεράστιες αναμονές και δεν υπάρχει περίπτωση να ξεμπλέξει πριν τα 34-35, εκτός αν την κάνει για έξω, αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ειναι και αυτο
επισης ειναι και η γενικοτερη κατασταση των νοσοκομειων,οι εφημεριες
το τι μελλει γενεσθαι με καποιες ειδικοτητες π.χ κυτταρολογια,μικροβιολογια
σωστα?
και παλι η ιατρικη γενικως ειναι αρκετα κλικ καλυτερη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
ΗΜΜΥ VS Ιατρική...μάλλον ο θεματοθέτης σας ρωτάει ποια σχολή έχει μεγαλύτερη γκλαμουριά, για να πάει. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Επίσης ο χρόνος αναμονής στις ειδικότητες μειώθηκε κυρίως επειδή πολλοί προτίμησαν να την κάνουν στο εξωτερικό. Αν σταματήσουν κάποιοι να πηγαίνουν στο εξωτερικό για ειδικότητα ο χρόνος πάλι θα αυξηθεί τραγικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ειναι και αυτο
επισης ειναι και η γενικοτερη κατασταση των νοσοκομειων,οι εφημεριες
το τι μελλει γενεσθαι με καποιες ειδικοτητες π.χ κυτταρολογια,μικροβιολογια
σωστα?
και παλι η ιατρικη γενικως ειναι αρκετα κλικ καλυτερη επιλογη

Δεν θέλω να αναφερθώ στην κατάσταση των νοσοκομείων, γιατί θα βαρεθείς να διαβάζεις. Με τις εφημερίες δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται, δεν έχω μπει στην ειδικότητα ακόμα, αλλά από φίλους μου ακούω τραγικά πράγματα. Σίγουρο είναι πως δεν τις πληρώνεσαι στην ώρα τους αλλά με καθυστέρηση ορισμένων ετών. Μικροβιολογία τυπικά δεν υπάρχει, εδώ και κάποια χρόνια ονομάζεται ιατρική βιοπαθολογία, αλλά δεν έχω υπ'όψιν μου κάποιο πρόβλημα, ούτε στην κυτταρολογία. Εχεις ακούσει κάτι? Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως οι προαναφερθείσες (μαζί με παθ.αν., αιματολογία...) αποτελούν τις ειδικότητες με την μικρότερη 'εως μηδενική αναμονή και πως ρίχνουν απίστευτο ξύσιμο. Ουσιαστικά μόνο υπογραφές βάζουν στα αποτελέσματα των εξετάσεων (οκ εδώ είμαι αρκετά υπερβολικός) και είναι κάπως αποκομμένοι από την πολεμική κατάσταση που επικρατεί στις κλινικές (ειδικά παθολογική, καρδιολογική, γαστρεντερολογική κ.α).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Είχα διαβάσει κάποια ξένα ,αλλά και ελληνικά άρθρα πως η μικροβιολογία στο μέλλον ίσως να μην υφίσταται ως ειδικότητα με την έννοια πως οι τεχνολογικές καινοτομίες θα αλλάξουν άρδην το τοπίο σύντομα, οι εξετάσεις θα γίνονται τάχιστα,αξιόπιστα και φτηνά
Επίσης δεν αποκλείεται να έχει το δικαίωμα και κάποιος βιολόγος με σχετικό μεταπτυχιακό να μπεί στον χώρο κάποια στιγμή στο μέλλον,να ανοίξει δηλαδή το επάγγελμα,στην ιταλία αν δεν κάνω λάθος συμβαίνει.
Για την κυτταρολογία πάλι είχα διαβάσει πως επρόκειτο για ειδικότητα που πρακτικά δεν υφίσταται στο εξωτερικό και πιθανόν να καταργηθεί και να ενταχθεί στην παθολογοανατομική ειδικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Είχα διαβάσει κάποια ξένα ,αλλά και ελληνικά άρθρα πως η μικροβιολογία στο μέλλον ίσως να μην υφίσταται ως ειδικότητα με την έννοια πως οι τεχνολογικές καινοτομίες θα αλλάξουν άρδην το τοπίο σύντομα, οι εξετάσεις θα γίνονται τάχιστα,αξιόπιστα και φτηνά
Επίσης δεν αποκλείεται να έχει το δικαίωμα και κάποιος βιολόγος με σχετικό μεταπτυχιακό να μπεί στον χώρο κάποια στιγμή στο μέλλον,να ανοίξει δηλαδή το επάγγελμα,στην ιταλία αν δεν κάνω λάθος συμβαίνει.
για την κυτταρολογία πάλι είχα διαβάσει πως επρόκειτο για ειδικότητα που πρακτικά δεν υφίσταται στο εξωτερικό και πιθανόν να καταργηθεί και να ενταχθεί στην παθολογοανατομική ειδικότητα

Στην παρούσα κατάσταση τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει, οι βιολόγοι μπορουν μόνο να ανοίγουν εργαστήρια ποιοτικού ελέγχου τροφίμων κλπ. και εξειδικευμένα εργαστήρια κυτταρογενετικών αναλύσεων (υπάρχουν αρκετά στην Αθήνα). Ειδικότητα γενετικής δεν υπάρχει, αλλά έχει προταθεί, 'οταν θεσπιστεί αυτή η ειδικότητα, να μπορούν να την ασκήσουν γιατροί, βιολόγοι και φαρμακοποιοί. Επίσης και η βιοπαθολογία δεν υφίσταται στο εξωτερικό καθώς θεωρείται πολυθεματική ειδικότητα (βιοχημεία, ανοσολογία, μικροβιολογία κλπ.). Αλλά, σου ξαναλέω, εδώ τίποτα από τα ανωτέρω δεν ισχυει. Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση πάντως,αλλά παρ'όλο που αυτά που αναφέρεις έχουν όντως συζητηθεί, μέχρι να πραγματοποιηθούν θα πρέπει να ξεπεραστούν πολύ σκόπελοι, κυρίως όμως τα συμφέροντα των εμπλεκομενων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ναι για το μελλον μιλουσα,αλλα για να ειμαι ειλικρινης περισσοτερο εστιασα στο γεγονος της τεχνολογικης προοδου που θα αλλαξει αρδην την ειδικοτητα της μικροβιολογιας(βιοπαθολογιας whe)
επισης και η κυτταρολογια οντως ειναι ενταγμενη στους παθολογους ανατομους εξω ετσι δεν ειναι;
γενικως παντως ζητηση αυτες οι τεχνικες ειδικοτητες δεν εχουν(εξου και η μικρη αναμονη) σωστα;ειναι και το οικονομικο μεσα σε ολα δεν περιμενει καποιος και μεγαλο οφελος επιλεγοντας την παθολογικη ανατομικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
κοιτα εγω που ειμαι μετσοβειο εμπ θα μπορουσα να σου πω ολα μελι γαλα ομως δεν εχει κανενα μελλον θεωρω φιλε μου οπως και η ιατρικη.ψαξε καποια αλλη σχολη ψαχμενια κι οχι τα κλασσικα πχ νομικη εχει μελλον θεωρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κοίτα δέχομαι οτι τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα στην ιατρική τη δεδομένη στιγμή, αλλά παρέλειψες κάτι πολύ ουσιώδες για την πορεία ενός νέου γιατρού, τις αναμονές, οι οποίες, αν και έχουν μειωθεί σημαντικά, συνεχίζουν να αποτελούν μεγάλο πρόβλημα. Όταν τελειώσεις το αγροτικό, δεν σημαίνει πως θα ξεκινήσεις αυτόματα ειδικότητα ( δεν σχολιάζω καν τις χρηματικές απολαβές), εκτός ίσως από το γενικό κομμάτι ορισμένων ειδικοτήτων. Αυτός που επιθυμεί να γίνει οφθαλμίατρος (ενιαία τοποθέτηση) ή δερματολόγος θα αντιμετωπίσει τεράστιες αναμονές και δεν υπάρχει περίπτωση να ξεμπλέξει πριν τα 34-35, εκτός αν την κάνει για έξω, αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.

Έχεις δικαιο το παρέλειψα αλλά και πάλι στο μεσοδιάστημα της ειδικότητας ο γιατρός μπορεί να εργαστεί σε ιδιωτικές επιχειρήσεις όπως π.χ. κατασκοικνώσεις που ανέφερα. Δες αυτές τις αγγελίες. Ούτε προαπαιτούμενα ούτε καν ξένες γλώσσες δεν ξητάνε αρκετές. Σε θέλουν μόνο για την υπογραφή σου. Στους μηχανικούς, αν εξαιρέέσεις αγγελίες του δημοσίου, ζητάνε εμπειρία και άλλες δεξιότητες που στη πλειοψηφία τους δεν αποκτάς τη σχολή.

Από όσο ξέρω από συναδέλφους σου ειδικευόμενους στο ΕΣΥ αργούν να πληρωθούν οι εφημερίες κι όχι ο κανονικός μισθός και έχει μαζευτεί πολύ χαμηλού επιπέδου ιατρικό προσωπικό από το εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ναι για το μελλον μιλουσα,αλλα για να ειμαι ειλικρινης περισσοτερο εστιασα στο γεγονος της τεχνολογικης προοδου που θα αλλαξει αρδην την ειδικοτητα της μικροβιολογιας(βιοπαθολογιας whe)
επισης και η κυτταρολογια οντως ειναι ενταγμενη στους παθολογους ανατομους εξω ετσι δεν ειναι;
γενικως παντως ζητηση αυτες οι τεχνικες ειδικοτητες δεν εχουν(εξου και η μικρη αναμονη) σωστα;ειναι και το οικονομικο μεσα σε ολα δεν περιμενει καποιος και μεγαλο οφελος επιλεγοντας την παθολογικη ανατομικη

Κοίτα σαν παθολογοανατόμος δεν θα έχεις αναμονή, θα είσαι ήσυχος στο εργαστήριό σου, έχεις περισσότερες πιθανότητες να διοριστείς μόνιμος σε νοσοκομείο κ.α. Πολλοί μετά από έξι χρόνια σκισίματος, εκτιμούν πολύ τα προαναφερθέντα. Ωστόσο ιδιωτικά δεν είσαι τόσο ευέλικτος όσο π.χ ο οφθαλμίατρος, ο παιδίατρος, ο γενικός χειρουργός κλπ. Εν κατακλείδι ζυγίζεις τα θετικά και τα αρνητικά και επιλέγεις.

Έχεις δικαιο το παρέλειψα αλλά και πάλι στο μεσοδιάστημα της ειδικότητας ο γιατρός μπορεί να εργαστεί σε ιδιωτικές επιχειρήσεις όπως π.χ. κατασκοικνώσεις που ανέφερα. Δες αυτές τις αγγελίες. Ούτε προαπαιτούμενα ούτε καν ξένες γλώσσες δεν ξητάνε αρκετές. Σε θέλουν μόνο για την υπογραφή σου. Στους μηχανικούς, αν εξαιρέέσεις αγγελίες του δημοσίου, ζητάνε εμπειρία και άλλες δεξιότητες που στη πλειοψηφία τους δεν αποκτάς τη σχολή.

Από όσο ξέρω από συναδέλφους σου ειδικευόμενους στο ΕΣΥ αργούν να πληρωθούν οι εφημερίες κι όχι ο κανονικός μισθός και έχει μαζευτεί πολύ χαμηλού επιπέδου ιατρικό προσωπικό από το εξωτερικό.

Ναι οι εφημερίες αργούν (κάποια χρόνια), δεν αναφέρθηκα στον μισθό. Επίσης είμαστε πάρα πολλοί φίλε μου, ποιές κατασκηνώσεις μου λες? Παραδέχομαι πως η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική, όσο των μηχανικών, αλλά δεν είναι όλα και τόσο ρόδινα όσο τα περιγράφεις. Επίσης ρώτα τους φίλους σου, ποιό είναι το αστρονομικό ποσό που τους πληρώνει το ΕΣΥ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
έχω μια απορία οι μικροβιολόγοι πόσα μαθήματα σχετικά κάνουν στην σχολή με το αντικείμενό τους;να υποθέσω σωστά λιγότερα από τους βιολόγους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
οποιος τελειωνει πολυτεχνειο απευθειας στο εξωτερικο γτ εδω θα μεινει ανεργος εφορου ζωης:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top