protoniCa

Νεοφερμένος

Ο protoniCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μαγκες εμενα τα μαθηματικα και η πληροφορικη μ αρεσουν το ιδιο , το λοχρη το ανεφερα , επειδη εχω ακουσει οτι εχει καλη επαγγελμαιτκη αποκατασταση και τους τοπογραφους με προυποθεση οτι θα δωσω κατατακτηριες για ηλεκτρολογος η μηχανολογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Μη σκέφτεσαι πολύ μακριά στο μέλλον με μεταπτυχιακά και κατακτήριες, ποτέ δεν ξέρεις πως στα φέρνει η τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
μαγκες εμενα τα μαθηματικα και η πληροφορικη μ αρεσουν το ιδιο , το λοχρη το ανεφερα , επειδη εχω ακουσει οτι εχει καλη επαγγελμαιτκη αποκατασταση και τους τοπογραφους με προυποθεση οτι θα δωσω κατατακτηριες για ηλεκτρολογος η μηχανολογος

Ισχυει μη σκεφτεσαι μακροπροθεσμα!!!Εγω ημουν ακριβως στην ιδια φαση με εσενα, μου αρεσαν τα παντα, δεν ειχα τρελα για κανενα για να ασχοληθω ξεχωριστα, δηλωσα ημμυ και δε το μετανιωσα!! Επαγγελματικη αποκατασταση μη σκεφτεσαι, απο ολες τις ιδιες πιθανοτητες ανεργιας εχεις, κανε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο και βλεπεις μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά πως μπορεί να ξέρει κάποιος αν του αρέσει το πολυτεχνείο??
Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά->μαθηματικό
Αν σου αρέσει η φυσική->φυσικό
Αν σου αρέσουν τα αρχαία->φιλοσοφική
Αν σου αρέσει ( τι ) ->πολυτεχνείο???
Δεν είναι κάτι σαφές ούτε ξέρει ένα παιδί 18 χρονών τι κάνει ο ναυπηγός μη/κός

Δεν κρινεις απο τα μαθηματα. Κρινεις απο το τι θελεις να κανεις στη ζωη σου. Οι 18χρονοι εχουν προσβαση στο ιντερνετ και μπορουν να βρουν και τους οδηγους σπουδων των τμηματων και τις επαγγελματικες διεξοδους του καθε τμηματος.

Πολυτεχνειο πας:

1) Αν σου αρεσει καποιος συγκεκριμενος κλαδος, πχ Αεροναυπηγικη
2) Αν δεν ξερεις τι θες να κανεις στη ζωη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν κρινεις απο τα μαθηματα. Κρινεις απο το τι θελεις να κανεις στη ζωη σου. Οι 18χρονοι εχουν προσβαση στο ιντερνετ και μπορουν να βρουν και τους οδηγους σπουδων των τμηματων και τις επαγγελματικες διεξοδους του καθε τμηματος.

Στα 17-18 του κάποιος να κάτσει να κάνει ενδελεχή έρευνα με 4-5 τμήματα για να καταλήξει σε 1-2, λίγο απίθανο. Αλλά έστω ότι το κάνει. Τι θα καταλάβει από τον οδηγό σπουδών? Θα διαβάζει μαθήματα, θα διαβάζει περιγραφή μαθήματος και τι? θα πει "μου αρέσουν περισσότερο αυτά τα 5 μαθήματα στους ΗΜΜΥ και δεν μου αρέσουν αυτά τα 2 μαθήματα στο φυσικό, οπότε ας βάλω ΗΜΜΥ"?
Και όσον αφορά τις επαγγελματικές διεξόδους, δεν είναι όλα ξεκάθαρα τύπου Ιατρική, Νομική, Παιδαγωγικό, να ξέρεις πού μπαίνεις και να εικάζεις πώς θα βγαίνεις. Γίνονται διάφορες αλλαξοκωλιές σε επαγγελματικά δικαιώματα μεταξύ κλάδων. Πρέπει να έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο κεφάλι σου για να ψάξεις ποια τμήματα στο καλύπτουν αυτό - αλλά συνήθως τα παιδιά δεν έχουν και κάνουμε πάλι αυτόν τον φαύλο κύκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Μη σκέφτεσαι πολύ μακριά στο μέλλον με μεταπτυχιακά και κατακτήριες, ποτέ δεν ξέρεις πως στα φέρνει η τύχη.

Ισχυει μη σκεφτεσαι μακροπροθεσμα!!!Εγω ημουν ακριβως στην ιδια φαση με εσενα, μου αρεσαν τα παντα, δεν ειχα τρελα για κανενα για να ασχοληθω ξεχωριστα, δηλωσα ημμυ και δε το μετανιωσα!! Επαγγελματικη αποκατασταση μη σκεφτεσαι, απο ολες τις ιδιες πιθανοτητες ανεργιας εχεις, κανε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο και βλεπεις μετα
Γιατι ειναι κακο να κανεις μακροπροθεσμα σχεδια? Εγω πιστευω οτι ειναι καλο γιατι σου δινουν κινητρο ,ασχέτως αν τελικά θα τα υλοποιησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Γιατι ειναι κακο να κανεις μακροπροθεσμα σχεδια? Εγω πιστευω οτι ειναι καλο γιατι σου δινουν κινητρο ,ασχέτως αν τελικά θα τα υλοποιησεις
Άλλο να σκέφτεσαι μακροπρόθεσμα και άλλο να έχεις ως δεδομένα τα μεταπτυχιακά και τις κατατακτήριες.
Πρέπει να σκέφτεσαι με το worst case scenario.
Ίσως να χρησιμοποίησα τις λάθος λέξεις, οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τι δουλειά κάνει ο Πολιτικός Μηχανικός: Χτίζει δρόμους, γέφυρες, οικοδομές. Κι άμα λάχει, βγάζει καμιά ενεργειακή ή αρχιτεκτονική μελέτη.
Τι θα περίμενε, επομένως, να δει κανεί, μπαίνοντας ως πρωτοετής ΠολΜηχ? Μα να δει άτομα που θέλουν να βγουν σε 5 χρόνια και να γίνουν μπετατζήδες. Όχι να πάνε στην οικοδομή και να ρίχνουν τα μπετά οι ίδιοι, αλλά εν πάση περιπτώση.

Τι γίνεται στην πραγματικότητα:

Καταρχήν, το 1/3 από τα παιδιά εκεί μέσα προέρχονται από τη Θετική. Και, ως γνωστόν, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν βάζει στόχο το Πολυτεχνείο από την Θετική. Όσο και αν λένε αυτά τα παιδιά ότι γουστάρουν να γίνουν μπετατζήδες, άμα τους πιέσεις θα μάθεις ότι πήγαιναν για Ιατρική/Φαρμακευτική. Όλοι τους. Άντε και καμιά Κτηνιατρική στο τσακίρ κέφι, αλλά ως εκεί.

Επομένουν 2/3 των εισακτέων, οι οποίοι και προέρχονται από την Τεχνολογική. Ένα σεβαστό ποσοστό αυτών είναι άτομα που ήθελαν να γίνουν ΗΜΜΥτες ή ΜηχΜηχ, αλλά δεν τα κατάφεραν. Δεδομένου ότι εξαρχής ήθελαν Πολυτεχνείο μεν, η ζήτηση (και άρα η βάση) στους ΠολΜηχ έχει πέσει την τελευταία 5ετία δε, δήλωσαν το συγκεκριμένο τμήμα. Κάποιοι από αυτούς σκέφτονται να ήδη να κάνουν 10% το καλοκαίρι για να φύγουν.

Και πάμε σε αυτούς που απέμειναν: Δηλαδή, άτομα της Τεχνολογικής που δεν ήθελαν ΗΜΜΥ ή ΜηχΜηχ. Ένα πράμα κοινό μας ενώνει όλους και είναι..... Ότι όλοι έχουμε πατέρα (ή σπανιότερα μητέρα, υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις) Πολιτικό Μηχανικό.
Για κάποιο περίεργο λόγο, το να έχεις πατέρα (ή μητέρα) εργολάβο καθιστά όνειρο ζωής σου να γίνεις και εσύ το ίδιο. Το οποίο μου φαίνεται απόλυτα λογικό, καθώς ένας φιλός μου, που ο πατέρας του σπούδαζε Πληροφορική δήλωσε το ίδιο τμήμα ως πρώτη επιλογή, ενώ άλλοι 2, που έχουν γονείς λογιστές (ο ένας τον πατέρα του, ο άλλος την μητέρα του), πήραν ΑΟΘ και δήλωσαν όλα τα Οικονομικά τμήματα της Ελλάδας (και τελικάν πέρασαν όλοι στα αντίχτοιχα τμήματα).... Δεν ξέρω αν γίνεται διακριτή η ειρωνεία...

Ποιο είναι το ζουμί της υπόθεσης?
Από τη γεννιά του '96, Πολιτικός Μηχανικός γίνεσαι αν:
α) Έχεις γονέα ΠολΜηχ
β) Αποτύχεις να περάσεις στην πρώτη σχολή της επιλογής σου (Ιατρική, Φαρμακευτική, ΗΜΜΥ, ΜηχΜηχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
θελω να μαθω ποιες σχολες ειναι δυνατεσ απο αποψη επαγγελμαιτηκς ααποκαταστασης και επιπεδου.

Δηλαδή κάποιες σχολές στην Ελλάδα ''βγάζουν'' πτυχιούχους επιπέδου και κάποιες άλλες ''παράγουν'' πτυχιούχους αμόρφωτους ?

Σχολές δυνατές από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Επιστήμες που έχουν περισσότερη ζήτηση ΝΑΙ υπάρχουν αν εννοείς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δηλαδή κάποιες σχολές στην Ελλάδα ''βγάζουν'' πτυχιούχους επιπέδου και κάποιες άλλες ''παράγουν'' πτυχιούχους αμόρφωτους ?

Σχολές δυνατές από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Επιστήμες που έχουν περισσότερη ζήτηση ΝΑΙ υπάρχουν αν εννοείς αυτό.

Δεν νομίσω ότι υπάρχουν επιστήμες που έχουν ζήτηση ,όλοι οι κλάδοι στην Ελλάδα είναι ΥΠΕΡκορεσμένοι το θέμα είναι να είσαι καλός σε ότι κάνεις και να σου αρέσει μόνο τότε θα έχεις ζήτηση ως επαγγελματίας,επιστήμονας.... και οτιδήποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στα 17-18 του κάποιος να κάτσει να κάνει ενδελεχή έρευνα με 4-5 τμήματα για να καταλήξει σε 1-2, λίγο απίθανο. Αλλά έστω ότι το κάνει. Τι θα καταλάβει από τον οδηγό σπουδών? Θα διαβάζει μαθήματα, θα διαβάζει περιγραφή μαθήματος και τι? θα πει "μου αρέσουν περισσότερο αυτά τα 5 μαθήματα στους ΗΜΜΥ και δεν μου αρέσουν αυτά τα 2 μαθήματα στο φυσικό, οπότε ας βάλω ΗΜΜΥ"?
Και όσον αφορά τις επαγγελματικές διεξόδους, δεν είναι όλα ξεκάθαρα τύπου Ιατρική, Νομική, Παιδαγωγικό, να ξέρεις πού μπαίνεις και να εικάζεις πώς θα βγαίνεις. Γίνονται διάφορες αλλαξοκωλιές σε επαγγελματικά δικαιώματα μεταξύ κλάδων. Πρέπει να έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο κεφάλι σου για να ψάξεις ποια τμήματα στο καλύπτουν αυτό - αλλά συνήθως τα παιδιά δεν έχουν και κάνουμε πάλι αυτόν τον φαύλο κύκλο.

Απο τη στιγμη ομως που στα 18 διαλεγεις σχολη, πρεπει να εχεις εστω στοιχειωδως κατασταλαξει στο τι θελεις να κανεις. Επειδη διαλεγουμε σχολες στα 17 και τα 18, βαζουμε εκει στην τυχη αρκει να εχουν καλο ονομα; Κι αν μπεις σε πολυτεχνικη σχολη που δεν σου αρεσει την εβαψες.

Δυστυχως βλεπω πολλους συμφοιτητες μου ξενερωμενους με την ολη κατασταση στη σχολη. Ειδικα η δικη μου που ειναι ενας αχταρμας διαφορετικων αντικειμενων.

Επισης πολλα παιδια βαζουν σχολες του πολυτεχνειου αραδα με διαφορετικο αντικειμενο αρκει να περασουν ΕΜΠ. Γιατι στο μυαλο του μεσου Ελληνα πολυτεχνειο ειναι μια σχολη και αυτη συνηθως παιζει ή με υπολογιστες ή με κατασκευες. Και βλεπεις παιδια να περνανε Ναυπηγοι ενω ηθελαν Ηλεκτρολογοι ή να περνανε Μεταλλειολογοι ενω ηθελαν Μηχ-Μηχ. Περα απο το κλασικο Πολιτικοι-Τοπογραφοι. Στη δικια μας σχολη παιζει το 30-40% να ειναι wannabe ΗΜΜΥτες ενω στους Ναυπηγους πανω απο τους μισους ειχαν βαλει πρωτη επιλογη Μηχανολογοι.

Σα να το βλεπω μπροστα μου θυμαμαι τυπο που τις πρωτες μερες που αρκετοι ελεγαν για τα μορια που ειχαν βγαλει κι αυτος ειχε βγαλει 19500 και οταν το ακουσε ενας απο πισω του λεει: "Και γιατι δεν μπηκες Ηλεκτρολογος". Δηλαδη μονο ποσο εβγαλες μετραει, οχι τι θες να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Θα ήταν πολύτιμη η γνώμη σας για τις παρακάτω σχολές
΄
1 Βιοχημείας &βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας(μόνο Λάρισα υπάρχει αυτό το τμήμα)
2 Φυσική-Χημεία
3 Επιστημών της Προσχολικής αγωγής& του Εκπ/κού
4 Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος
Thanks!

Γεια σου! Λοιπον, γαι εμενα και μονο για εμενα σου μιλαω, τα καλυτερα απο αυτα για την Βιοχημείας & βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας, μιας και σαν ε[ιστημη πραγματικα ανθιζει στο εξωτερικο και θα περνεις τρομερο μισθο ετσι και φυγεις, αλλα και το τμημα Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος μου φενεται παρααα πολυ καλο σαν αποκατασταση μιας και μπορεις να γινεις Καθηγητης σε Γεωγραφια, Φυσικη, Χημεια που σου αρεσουν απ΄ό,τι βλεπω γτ ενας Γεωλογος εχει δικαιωμα να διδαξει Φυσικη και Χημεια, αλλα και μπορεις να κανεις και αλλα πολλα και εω αλλα και στο εξωτερικο! :D Εμενα ο καθηγητης μου στη Γεωγραφια & Χημεια, τελειωσε (τοτε, δεκαετια 80) στο ΕΚΠΑ Γεωλογια Ωκεανολογια, καθεται τωρα, τα ξυνει στην κυριολεξια εχει κανει και μεταπτυχιακο δε θυμαμαι που, εχει πτυχια 3 ξενων Γλωσσων και εχει μισθο 1.600 ευρω περιπου, οχι και ασχημα σε εποχη κρησης! :hmm: :D Η αποφαση δικη σου, ομως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ωραια συζητηση,να πουμε και εμεις οι παλιοι μια αποψη;

παιδια τωρα με το ιντερνετ,με οδηγους σπουδων,με αξιολογησεις.Τα ΠΑΝΤΑ υπαρχουν,δεν νοειται να μην εχεις καμια ιδεα με το τι ειναι αυτο που δηλωνεις,επισης πολυ θετικο που δηλωνετε μηχανογραφικο αφου λαβετε αποτελεσματα και με την ησυχια σας.
Αλλο βεβαια καπελο,αν εχεις ανακαλυψει τις κλισεις σου και αν ταιριαζουν αυτες με τα ενδιαφεροντα σου,βασικα αν εχεις κατανοησει τι σου αρεσει.
Ε οι περισσοτεροι υποθετω δεν εχουν καταφερει ,ουτε το ενα,ουτε το αλλο(μια αστοχια του συστηματος σαφως),αλλα υπαρχουν και οι λιγοι που ξερουν τι θελουν,αυτοι ειναι οι τυχεροι της υποθεσης.
Ηξερα συμμαθητρια μου,αριστουχος,που ομως ειχε ονειρο της να γινει νηπιαγωγος(το οποιο τελειωσε σχεδον με το απολυτο 10,καπου εκει λολ),εβγαλε ενα σωρο μορια,πηγε εκει,ειναι μια απο τις καλυτερες νηπιαγωγους που μπορει να εχει καποιο παιδι.ΟΛΗ ΜΕΡΑ με αυτο καταγινεται,ειναι ερωτευμενη με την δουλεια της,ψαχνεται κανει ρανει ολη μερα!Θεωρητικα,να τρεχει στις επιμορφωσεις,να εχει κανει ονομα σε ολη την πολη..Ναι ,να που και ως νηπιαγωγος κανεις ονομα και να θελουν οι γονεις να γραψουν το παιδι στο νηπιαγωγειο που ειναι.Τετοιο πραμα!Αυτη παλι ευτυχισμενη.
Το βρισκω καταπληκτικο,αλλα και σπανιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Κοίτα, η αλήθεια είναι πως με εξαίρεση τα Ηλεκτρολογικά που δεν έχουμε, το πρόγραμμα σπουδών μας μοιάζει όντως με ΗΜΜΥ ΕΜΠ, λόγω των τηλεπικοινωνιών :P .
Ωστόσο συμφωνώ με όσα λες.


γι αυτο ισως στο μεταβατικο διαστημα των δυο ετων αυτην την σχολη και μια αλλη πληροφορικη με βιοιατρικη παρεμειναν στην θετικη και δεν πηγανε οπως ολες οι αλλες σχολες πληροφορικης με τα οικονομικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
γι αυτο ισως στο μεταβατικο διαστημα των δυο ετων αυτην την σχολη και μια αλλη πληροφορικη με βιοιατρικη παρεμειναν στην θετικη και δεν πηγανε οπως ολες οι αλλες σχολες πληροφορικης με τα οικονομικα

Χμ, αν λες για παλιότερα, δεν έχω ιδέα.Πάντως από τις ανακοινώσεις του υπουργείου για τις κατανομές των τμημάτων με το νέο σύστημα, είδα πως το τμήμα μου, το αντίστοιχο της Τρίπολης, αυτό με τη Βιοατρική ανήκουν και στο 2ο πεδίο των Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών και στο πεδίο Οικονομικών και Πλήροφορικής, σε αντίθεση με άλλα τμήματα Πληροφορικής που ανήκουν μόνο στο 5ο πεδίο(ΟΠΑ,ΑΠΘ κλπ).Από την άλλη το Επιστήμης Υπολογιστών της Κρήτης δεν ανήκει στο 5ο πεδίο, αλλά μόνο στο 2ο.Λάθος μου φαίνεται γενικά σαν κίνηση, όπως επίσης και το πάντρεμα Οικονομικών-Πληροφορικής σε ένα πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για την νεα ρυθμιση λεω,πως διατηρηθηκε το τμημα σου στην θετικη,αυτο της βιοιατρικης και οπως σωστα ειπες ενα ακομα σε αντιθεση με τα αλλα που μετακινηθηκαν,παντως βλεπω εναν απιστευτο αχταρμα
πραγματικα οι τωρινοι στο παιδειας ειναι σαν να "πυροβολουν" αδιακριτως ο,τι κινειται :eek: ,μια σωστη αποφαση ακομα δεν εχω δει.
α και το επιστημης υπολογιστων μονο στο 2; δεν ειδα να μαι ειλικρινης την ανακοινωση,απλα ακουσα πως οι σχολες πληροφορικης αποκλειστηκαν εκει με τα οικονομικα πλην της σχολης σου και κανα δυο αλλων
θα ακουσαν "τηλεπικοινωνιες" και βιοιατρικη και σου λεει θετικη..λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Επίσης με ποια λογική το Επιστήμης Υπολογιστών να ανήκει μόνο στο 2ο πεδίο;Δε ξέρω, πολύ πρόχειρες δουλειές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Επίσης όποιος θέλει να ασχοληθεί με τηλεπικοινωνίες και δεν έχει πτυχίο σε πολυτεχνική σχολή θα τον δεσμεύσει στην σταδιοδρομία του.

Αυτό από που προκύπτει; Με τηλεπικοινωνίες μπορεί εύκολα να ασχοληθεί κάποιος με πτυχίο σε πληροφορική/μαθηματικά/φυσική (και φυσικά με όρεξη να δουλέψει στο τομέα των τηλεπικοινωνιών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους! Εγώ ξαναέδωσα 2η φορά φέτος! Πέρσι είχαν βγάλει 17κ και είχα περάσει Ιστορικό-αρχαιολογικό στο ΑΠΘ- κατά ατυχία-!
Δε μου άρεσε καθόλου...Ήθελα εξ αρχής νομική η έστω ψυχολογία...Και από ότι φαίνεται και φέτος απέτυχα, ελπίζω όχι παταγωδώς! Η ερώτηση ,λοιπόν, έχει ως εξής. Όταν δε μας αρέσει η σχολή που ήδη είμαστε- ιστορικό-αρχαιολογικό- , τι κάνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ασχοληθηκες καθολου και οριστικα την απερριψες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top