mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σε ποια ταξη εισαι στο σχολείο?
Τι θα σου άρεσε περισσότερο να κάνεις?
Έχεις σκεφτεί αν το σημαντικότερο για σένα είναι μια εργασία που θα σου αποφέρει κέρδη ή μια εργασία που θα σου αρέσει πρωτίστως και θα σε γεμίζει?

Στο σχολείο σας πρέπει να υπάρχει σύμβουλος ΣΕΠ αν δεν κάνετε ήδη το μάθημα αυτό. Είναι μια πολύ καλή ιδέα να απευθυνθείς εκεί και να συζητήσεις. Μέσα απο τεστς και συζητήσεις, κατασταλάζεις κάπου ή έστω παίρνεις μια γεύση.
Στο ιντερνετ θα βρεις επίσης λίστες με επαγγέλματα. Παράλληλα να συζητάς ανοιχτά με ενήλικες και κυρίως όσους σου φαίνονται ενδιαφέροντες επαγγελματικά. Και γενικότερα οποιαδήποτε απορία έχεις, να ρωτάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Γεια σας! Πηγαίνω Α' Λυκείου και θα ήθελα να σας πω το πρόβλημα μου. Λοιπόν, δεν είμαι καλή ούτε στα μαθηματικά, ούτε στα αρχαία. Παρ'όλα αυτά του χρόνου θα πάω Θετική κατεύθυνση. Θέλω να γίνω γιατρός, ή κάτι παρόμοιο. Είναι το όνειρο μου! Στη Βιολογία και τη Χημεία είμαι πολύ καλή (αν και δεν μπορώ να παπαγαλίσω, τα καταλαβαίνω). Πρόσφατα έμαθα πως δίνουμε 6 μαθήματα στις πανελλήνιες, σίγουρα θα παλέψω τη Φυσική και την Έκθεση... και για μάθημα γενικής παιδείας θα πάρω τη Βιολογία (γίνεται και γενικής και κατεύθυνσης βιολογία?)... Το θέμα μου είναι στα μαθηματικά... από τώρα το βλέπω, πως δεν πρόκειται να γράψω... υπάρχει περίπτωση να περάσω, με χαμηλό βαθμό στα μαθηματικά (κάλου κακού και στη Φυσική)? Αν όχι, και αν δεν καταφέρω να πιάσω τα μόρια της Ιατρικής, που θα μπορούσα να πάω που να είναι παρόμοια ( με την Ιατρική?) Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Για να αποφασισεις κοιτα την καθημερινοτητα των επαγγελματων.Που θα ηθελες να εισαι με το καλημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Γεια σας! Πηγαίνω Α' Λυκείου και θα ήθελα να σας πω το πρόβλημα μου. Λοιπόν, δεν είμαι καλή ούτε στα μαθηματικά, ούτε στα αρχαία. Παρ'όλα αυτά του χρόνου θα πάω Θετική κατεύθυνση. Θέλω να γίνω γιατρός, ή κάτι παρόμοιο. Είναι το όνειρο μου! Στη Βιολογία και τη Χημεία είμαι πολύ καλή (αν και δεν μπορώ να παπαγαλίσω, τα καταλαβαίνω). Πρόσφατα έμαθα πως δίνουμε 6 μαθήματα στις πανελλήνιες, σίγουρα θα παλέψω τη Φυσική και την Έκθεση... και για μάθημα γενικής παιδείας θα πάρω τη Βιολογία (γίνεται και γενικής και κατεύθυνσης βιολογία?)... Το θέμα μου είναι στα μαθηματικά... από τώρα το βλέπω, πως δεν πρόκειται να γράψω... υπάρχει περίπτωση να περάσω, με χαμηλό βαθμό στα μαθηματικά (κάλου κακού και στη Φυσική)? Αν όχι, και αν δεν καταφέρω να πιάσω τα μόρια της Ιατρικής, που θα μπορούσα να πάω που να είναι παρόμοια ( με την Ιατρική?) Σας ευχαριστώ!
Αν δεν πιάσεις Ιατρική πας Μαθηματικό-Φυσικό-Οικονομικό. Το κάνουν όλοι οι φοιτητές.

Works evrytiem.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Αν δεν πιάσεις Ιατρική πας Μαθηματικό-Φυσικό-Οικονομικό. Το κάνουν όλοι οι φοιτητές.

Works evrytiem.
Δε μου αρεσουν :(:(:hmm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Αν δεν πιάσεις Ιατρική πας Μαθηματικό-Φυσικό-Οικονομικό. Το κάνουν όλοι οι φοιτητές.

Works evrytiem.

Θα διαφωνήσω εδώ. Συνήθως, όσοι ήθελαν Ιατρική και δεν έπιασαν, πάνε Κτηνιατρική, Οδοντιατρική, Φαρμακευτική, Βιολογία...

Τέλος πάντων, το δικό μου point είναι ότι κακώς σκεφτόμαστε έτσι, και κυρίως κακώς "μεταλαμπαδεύουμε" αυτό τον τρόπο σκέψης και στα νεούδια μας. Δεν είναι απαραίτητο, ότι αν δε πιάσει Ιατρική, θα πάει - πρέπει να πάει Φυσικό/Μαθηματικό. Καταρχάς, το λέει και το φωνάζει η κοπέλα. Δε το'χει με τα Μαθηματικά. ;)

Τέλος πάντων, εγώ προτείνω στη μικρή μας φίλη, να σιγουρέψει πρώτα την απόφασή της περί κατεύθυνσης. Δε χρειάζεται να αγχώνεται από τώρα για το αν θα περάσει Ιατρική, στην περίπτωση που δε γράψει καλά Μαθηματικά σε δύο χρόνια. Άλλωστε πολλά θέλω/επιθυμίες μεταβάλλονται σε αυτό το χρονικό διάστημα. Αυτά προς το παρών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Έλα μωρέ τώρα, δεν ήταν προφανές ότι σαρκαζόμουν; Μην καταδικάζετε το χιούμορ τόσο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Έλα μωρέ τώρα, δεν ήταν προφανές ότι σαρκαζόμουν; Μην καταδικάζετε το χιούμορ τόσο εύκολα.

Ποιος καταδίκασε το χιούμορ, να τον ραπίσω;; :P
Ναι, καλέ, το κατάλαβα. Αλλά, συνήθως αυτός που ρωτάει σοβαρά κάτι, και παίρνει μία απάντηση τέτοιου είδους, συνήθως αποδεδειγμένα δεν αντιλαμβάνεται εκείνη τη στιγμή το χιουμοριστικό ύφος. Και όπως βλέπεις, το ίδιο συνέβη και εδώ. Λογικό είναι.;)
Οπότε και εγώ, έτρεξα να διευκρινίσω!!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αν είσαι λύκειο και έχεις επιλέξει την θετική κατεύθυνση μπορείς να ασχοληθείς και με την γεωπονία αφού στο μέλλον θα έχει απίστευτη ζήτηση. Θα μπορείς να φυτεύεις διάφορα λαχανικά/φρούτα και να τα πουλάς. Αλλά και γενικότερα σαν τομέας θεωρείται αρκετά καλός και πολλοί θα είναι αυτοί που θα το επιλέγουν για να το σπουδάσουν. Επίσης ψάξε λίγο τι θα σου άρεσε να κάνεις, τι σου ταιριάζει και δες στο κάθε επάγγελμα τι επαγγελματικές προοπτικές έχεις από αυτά και κατά πόσο μέσα από το επάγγελμα που θα εξασκείς, θα μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς και με μια σχετική άνεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Είμαι μία αναποφάσιστη έφηβη που δεν έχει καταλήξει στο μελλοντικό της επάγγελμα. Είμαι πολύ καλή σε όλα τα μαθήματα και αυτό με εμποδίζει να περιορίσω τουλάχιστον τις πιθανές επιλογές μου. Καμία καλή ιδέα με προοπτικές εξέλιξης;; :) Περιμένω ανταπόκριση παρακαλώ!! :D

Βρες κάτι που σε πορώνει στην ζώη σου, κάτι που να ξυπνάς το πρωί και να χαίρεσαι που θα πας να το κάνεις. Μόλις το βρεις αυτό το κάτι ακολούθησέ το και τα επαγγελματικά θα έρθουν στην πορεία. Δεν έχει νόημα να κάνεις σχέδια αν δεν το έχεις βρει πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zostraka

Νεοφερμένος

Η zostraka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε ποια ταξη εισαι στο σχολείο?
Τι θα σου άρεσε περισσότερο να κάνεις?
Έχεις σκεφτεί αν το σημαντικότερο για σένα είναι μια εργασία που θα σου αποφέρει κέρδη ή μια εργασία που θα σου αρέσει πρωτίστως και θα σε γεμίζει?

Στο σχολείο σας πρέπει να υπάρχει σύμβουλος ΣΕΠ αν δεν κάνετε ήδη το μάθημα αυτό. Είναι μια πολύ καλή ιδέα να απευθυνθείς εκεί και να συζητήσεις. Μέσα απο τεστς και συζητήσεις, κατασταλάζεις κάπου ή έστω παίρνεις μια γεύση.
Στο ιντερνετ θα βρεις επίσης λίστες με επαγγέλματα. Παράλληλα να συζητάς ανοιχτά με ενήλικες και κυρίως όσους σου φαίνονται ενδιαφέροντες επαγγελματικά. Και γενικότερα οποιαδήποτε απορία έχεις, να ρωτάς.

Πηγαίνω 3 Γυμνασίου και δυστυχώς δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να με τραβάει και να μου αρέσει να κάνω...εκτός απο το να κοιμαμαι ::P

Αν είσαι λύκειο και έχεις επιλέξει την θετική κατεύθυνση μπορείς να ασχοληθείς και με την γεωπονία αφού στο μέλλον θα έχει απίστευτη ζήτηση. Θα μπορείς να φυτεύεις διάφορα λαχανικά/φρούτα και να τα πουλάς. Αλλά και γενικότερα σαν τομέας θεωρείται αρκετά καλός και πολλοί θα είναι αυτοί που θα το επιλέγουν για να το σπουδάσουν. Επίσης ψάξε λίγο τι θα σου άρεσε να κάνεις, τι σου ταιριάζει και δες στο κάθε επάγγελμα τι επαγγελματικές προοπτικές έχεις από αυτά και κατά πόσο μέσα από το επάγγελμα που θα εξασκείς, θα μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς και με μια σχετική άνεση.
Ευχαριστώ για την ιδέα ! :D

Βρες κάτι που σε πορώνει στην ζώη σου, κάτι που να ξυπνάς το πρωί και να χαίρεσαι που θα πας να το κάνεις. Μόλις το βρεις αυτό το κάτι ακολούθησέ το και τα επαγγελματικά θα έρθουν στην πορεία. Δεν έχει νόημα να κάνεις σχέδια αν δεν το έχεις βρει πρώτα.

Το ξέρω αλλά αυτά που μου αρέσουν είναι δύσκολα πραγματοποιήσιμα! Ας πούμε ένα από τα όνειρα μου είναι να ταξιδέψω στην Αρκτική και γενικότερα σε τρελά μερη... κάτι να σχετίζεται με αυτό;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fashionista

Νεοφερμένος

Η fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Το ξέρω αλλά αυτά που μου αρέσουν είναι δύσκολα πραγματοποιήσιμα! Ας πούμε ένα από τα όνειρα μου είναι να ταξιδέψω στην Αρκτική και γενικότερα σε τρελά μερη... κάτι να σχετίζεται με αυτό;; :hmm:
Αφου σαρεσουν τα ταξιδια μπορεις να γινει αεροσυνοδος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο μάθημα που να σε ευχαριστεί περισσότερο όταν το διαβάζεις;
Επίσης, μπορείς να ψάξεις όλες τις σχολές και να δεις προς τα που κλίνουν αυτές που ίσως να σ'ενδιέφεραν περισσότερο.Αν και έχεις χρόνο ακόμα μέχρι να έρθει η ώρα να πάρεις μια απόφαση. ;)
Αλλά και να μην καταλάβεις τι είναι αυτό που θες, don't worry!Ποτέ δεν είναι αργά.Οι σπουδές σε ένα αντικείμενο δεν μπορούν να σου εγγυηθούν ότι θα ασχοληθείς με αυτό στο μέλλον.
Είχα κι εγώ το ίδιο δίλημμα όταν ήμουν στην ηλικία σου.Μου άρεσαν πολύ τα Αρχαία, αλλά δεν μου άρεσαν οι σχολές της θεωρητικής κατεύθυνσης.Έτσι, επέλεξα την τεχνολογική.Τώρα μετανιώνω που δεν πήγα θεωρητικη γιατί συνειδητοποιώ ότι θα ήθελα να σπουδάσω κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πέρασα φέτος στο ΗΜΜΥ Βόλου αλλά απογοητεύτηκα από την σχολή και το πρόγραμμα σπουδών(μόνο ηλεκτρονικά, πληροφορική, δίκτυα και καθόλου ενέργεια)....Έτσι έχω αποφασίσει ήδη ότι θα κάνω 10%....όμως σε συζητήσεις με καθηγητές καταλήγουμε πάντα ότι το ΗΜΜΥ μου ταιριάζει απλώς το πρόγραμμα σπουδών στον Βόλο δεν είναι σύμφωνο με τα θέλω μου....Θα ήταν χαζό να κυνηγήσω πάλι ΗΜΜΥ σε μια άλλη πόλη (πιθανό είναι να πιάσω και ΑΠΘ καθώς πέρυσι για λίγο το έχασα);;; Ή μήπως να κυνηγήσω κάποια άλλη σχολή;;; Τι πιστεύετε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πέρασα φέτος στο ΗΜΜΥ Βόλου αλλά απογοητεύτηκα από την σχολή και το πρόγραμμα σπουδών(μόνο ηλεκτρονικά, πληροφορική, δίκτυα και καθόλου ενέργεια)....Έτσι έχω αποφασίσει ήδη ότι θα κάνω 10%....όμως σε συζητήσεις με καθηγητές καταλήγουμε πάντα ότι το ΗΜΜΥ μου ταιριάζει απλώς το πρόγραμμα σπουδών στον Βόλο δεν είναι σύμφωνο με τα θέλω μου....Θα ήταν χαζό να κυνηγήσω πάλι ΗΜΜΥ σε μια άλλη πόλη (πιθανό είναι να πιάσω και ΑΠΘ καθώς πέρυσι για λίγο το έχασα);;; Ή μήπως να κυνηγήσω κάποια άλλη σχολή;;; Τι πιστεύετε;;;

Κοιτα, ΗΜΜΥ ΑΠΘ έχει τομέα ενέργειας, πρέπει να ναι καλός, φαίνεται αρκετά ειδικευμενος αμα κοιτάξεις τα υποχρεωτικά τους. Βέβαια και σε μας στο 1ο έτος δεν υπάρχει κάτι εξειδικευμένο. Ούτε 3ο εξάμηνο υπήρξε κάτι πιστεύω ξεκάθαρα από τομέα (πχ σήματα είναι των τηλεπικοινωνιων αλλα τα εξετασαμε καθαρα μαθηματικά, χωρίς καποια εφαρμογή. Ηλεκτρονική 1 επίσης μπορείς να πεις πως ειναι του τομεα ηλεκτρονικής, αλλα είναι τα βασικά που χρειάζονται και στους 3 τομείς.)
Καθαρά ενεργειακό μάθημα εμείς έχουμε το 4ο εξάμηνο (και μετέπειτα), στο στέλνω εδώ να δεις
https://qa.auth.gr/el/x/class/1/20052724

Ό,τι άλλη απορία έχεις για το τμημα μας ρίχτην...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πέρασα φέτος στο ΗΜΜΥ Βόλου αλλά απογοητεύτηκα από την σχολή και το πρόγραμμα σπουδών(μόνο ηλεκτρονικά, πληροφορική, δίκτυα και καθόλου ενέργεια)....Έτσι έχω αποφασίσει ήδη ότι θα κάνω 10%....όμως σε συζητήσεις με καθηγητές καταλήγουμε πάντα ότι το ΗΜΜΥ μου ταιριάζει απλώς το πρόγραμμα σπουδών στον Βόλο δεν είναι σύμφωνο με τα θέλω μου....Θα ήταν χαζό να κυνηγήσω πάλι ΗΜΜΥ σε μια άλλη πόλη (πιθανό είναι να πιάσω και ΑΠΘ καθώς πέρυσι για λίγο το έχασα);;; Ή μήπως να κυνηγήσω κάποια άλλη σχολή;;; Τι πιστεύετε;;;

Ρε φίλε αν έχασες για λίγο την σχολή στην Θεσσαλονίκη, γιατί δεν έβαλες Ξάνθη?

Όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών, δεν ξέρω πως μπορείς να απογοητευτείς από τόσο νωρίς, τα πρώτα 2 έτη έχουν ελάχιστα μαθήματα κατευθύνσεων και περισσότερα μαθηματικά και γενικά πράγματα. Από το 3ο και μετά μπαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
gregory και Johnny έχω δει το πρόγραμμα σπουδών και έχω συζητήσει και με άλλους...πάρα πολλά από αυτά που γράφονται δεν γίνονται...η σχολή ασχολείται πολύ με ηλεκτρονικά και δίκτυα...και οι ίδιοι οι καθηγητές κάνουν απαξιωτικές δηλώσεις πολλές φορές για την ενέργεια και μας ζητούν να ασχολούμαστε μόνο με τα μαθήματα που θα μας κάνουν καλούς Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς.....αυτά λένε...επίσης τα μαθήματα ήταν λίγο φορτωμένα με μεγάλη ύλη στον προγραμματισμό και στην ψηφιακή σχεδίαση(Verilog) που εγώ τα φοβόμουν από πριν....Δήλωσα Βόλο λόγω απόστασης (Λάρισα είμαι, και πηγαινοέρχομαι) και από ΑΠΘ μόνο ΗΜΜΥ δεν έπιανα....τώρα ανησυχώ λίγο και για τις άλλες σχολές του Βόλου αν και δεν είναι όλες έτσι και θα δηλώσω σχολές μόνο σε Θεσ/κη ή μπορεί και σε Αθήνα...εεε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ΕΜΠ γενικά θεωρείται ποιότητα αν πιάνεις τα μόρια καλώς.

Για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω να σου πω. Ο γκρέκορι μόνο που ξέρει.

Πάντως σε όποια σχολή και να πας μην περιμένεις να κάνεις μαθήματα ενεργειακού τα πρώτα 2 έτη, παρά μόνο κάτι ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά κυκλώματα που είναι κάπως βασικά για όλους. Γενικά αυτό είναι ένα κακό για μένα, των σχολών ημμυ, υπερβολικά πολλά εισαγωγικά μαθήματα και πολλά μαθηματικά τα πρώτα έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zostraka

Νεοφερμένος

Η zostraka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο μάθημα που να σε ευχαριστεί περισσότερο όταν το διαβάζεις;
Επίσης, μπορείς να ψάξεις όλες τις σχολές και να δεις προς τα που κλίνουν αυτές που ίσως να σ'ενδιέφεραν περισσότερο.Αν και έχεις χρόνο ακόμα μέχρι να έρθει η ώρα να πάρεις μια απόφαση. ;)
Αλλά και να μην καταλάβεις τι είναι αυτό που θες, don't worry!Ποτέ δεν είναι αργά.Οι σπουδές σε ένα αντικείμενο δεν μπορούν να σου εγγυηθούν ότι θα ασχοληθείς με αυτό στο μέλλον.
Είχα κι εγώ το ίδιο δίλημμα όταν ήμουν στην ηλικία σου.Μου άρεσαν πολύ τα Αρχαία, αλλά δεν μου άρεσαν οι σχολές της θεωρητικής κατεύθυνσης.Έτσι, επέλεξα την τεχνολογική.Τώρα μετανιώνω που δεν πήγα θεωρητικη γιατί συνειδητοποιώ ότι θα ήθελα να σπουδάσω κάτι τέτοιο.

Ακρίβως κάτι τέτοιο μου συμβαίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violetaki

Νεοφερμένος

Η Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
η καλυτερη και η πιο καταραμμενη γενια!!!!!ελπιζω ο νεος χρονος,η νεα φοιτητικη ζωη να ειναι καλυτερη!!!ΥΠΟΜΟΝΗ!!!και εγω εχω προβλημα γτ λατρευω 2 διαφορετικα πραγματα τις ξενες γλωσσες και το βοηθαω και να δινω συμβουλες σε ανθρωπους....ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙ ΑΥΤΟ!!!



απελπισμενη θεωρητικη!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top