Teobak

Νεοφερμένος

Ο Teobak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Χωρίς να μπορώ να γνωρίζω προσωπικά, το Οικονομικής Επιστήμης φαίνεται να έχει ευρύτερες προοπτικές και πιο πολλές διεξόδους. Νομίζω πως ό,τι θέλεις μπορείς να το κάνεις από εκεί. Το αντικείμενό του είναι κυρίως τα καθαρά Οικονομικά, βέβαια (π.χ. Μικροοικονομία, Μακροοικονομία και πολλά άλλα), και αυτό το κάνει δύσκολο, για οικονομικό τμήμα. Τώρα, το Δημόσιας Διοίκησης του Παντείου δεν το ξέρω, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω, αλλά με μια πρόχειρη ματιά στα στοιχεία του φαίνεται να έχει περιορισμένες προοπτικές. Αν ξέρει κάποιος εδώ καλύτερα ας με διαψεύσει. Δες και τι έχει μεγαλύτερη σχέση με τις πρώτες σου επιλογές.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την απάντηση σου. Θεωρώ ότι το οικονομικό ταιριάζει καλύτερα με τις πρώτες μου επιλογές (ΔΕΤ, Ναυτιλιακά , ΛοΧρη) οπότε κλείνω προς αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την απάντηση σου. Θεωρώ ότι το οικονομικό ταιριάζει καλύτερα με τις πρώτες μου επιλογές (ΔΕΤ, Ναυτιλιακά , ΛοΧρη) οπότε κλείνω προς αυτό!

Μακάρι να μπορούσα να σου πω αντικειμενικά... Πώς και δε δηλώνεις και Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων πάνω από τα Οικονομικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης; Είναι πολύ πιο συναφές με τις τρεις επιλογές που γράφεις ως πρώτες, αν θες τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teobak

Νεοφερμένος

Ο Teobak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ξέχασα να το γράψω, το έχω και το ΟΔΕ απο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ για παραδειγμα ή οποισδηποτε δεν χρειαζεται να παρακολουθει καθε μαθημα για παραπανω βαθμους?Με αλλα λογια στα ΤΕΙ ειναι περισσοτερο πιεστικα οσον αφορα την παρουσια του φοιτητη στην ταξη σε σχεση με τα ΑΕΙ?Οποιος θελει απανταει...

Είμαι πραγματικά περίεργη να καταλάβω από πού τον έκανες αυτόν τον συνειρμό (καθαρή απορία).
Επειδή τα ΤΕΙ έχουν περισσότερα υποχρεωτικά εργαστήρια από κάποιες πανεπιστημιακές σχολές ας πούμε? Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ξέχασα να το γράψω, το έχω και το ΟΔΕ απο πάνω.

Χαχα, ok. Το Οικονομικής Επιστήμης φαίνεται πιο κοντά στις επιλογές σου πάντως, και πάντα, στην περίπτωση που περάσεις στο Οικονομικής Επιστήμης, μπορείς να πάρεις επιλογής μαθήματα και από τα υπόλοιπα τμήματα αυτά. Το ΟΠΑ είναι πολύ πιο εξειδικευμένο στα οικονομικά απ' ότι το Πάντειο, εννοείται αυτό. Καλή επιλογή και καλά αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teobak

Νεοφερμένος

Ο Teobak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Χαχα, ok. Το Οικονομικής Επιστήμης φαίνεται πιο κοντά στις επιλογές σου πάντως, και πάντα, στην περίπτωση που περάσεις στο Οικονομικής Επιστήμης, μπορείς να πάρεις επιλογής μαθήματα και από τα υπόλοιπα τμήματα αυτά. Το ΟΠΑ είναι πολύ πιο εξειδικευμένο στα οικονομικά απ' ότι το Πάντειο, εννοείται αυτό. Καλή επιλογή και καλά αποτελέσματα!
Σωστά ,ειναι και αυτό. Δεν το είχα λάβει υπόψη μου. Σε ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Να σας πω την αλήθεια κι εγώ προβληματίζομαι όσο αναφορά την επιλογή της σχολής μου...Έβγαλα 13.099 στο 2ο-4ο πεδίο και 14.396 στο 5ο.
Είμαι σίγουρη οτι θα ανοίξω το 2ο και το 5ο πεδίο(αυτό ειναι ένα καλό σημάδι :P ) παρ'όλα αυτά.....
Απ'την α γυμνασίου "ερωτεύτηκα" το μάθημα της βιολογίας και έλεγα οτι θέλω να περάσω στο Βιολογικό του ΑΠΘ. Στην β λυκείου ήμουν Θετική κατεύθυνση όμως επειδή δεν τα πήγαινα και πολύ καλά με τη Χημεία αποφάσισα να πάω Τεχνολογική και να παλέψω από εκεί για το όνειρο μου.Δυστυχώς όμως με τα αποτελέσματα που μου έφεραν οι Πανελλήνιες αναγκαστικά αποχαιρετώ τη σχολή των ονείρων μου.Με τις περσινές βάσεις πιάνω τις σχολές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΠΑΜΑΚ και το Οικονομικό του ΑΠΘ(προτιμώ να παραμείνω στη Θεσσαλονίκη για να κάνω τις σπουδές μου).Η αλήθεια είναι οτι αυτα τα τμήματα μου φαίνονται μεν ενδιαφέροντα όμως δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που θα ήθελα να ασχοληθώ.Κάποια περίοδο σκεφτόμουν και το τμήμα Γεωπονίας του ΑΠΘ το οποίο δυστυχώς δεν το πιάνω ούτε με θαύμα(πρέπει να πέσει 828 μόρια).Επίσης υπάρχει και η σχολή Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος στο ΑΠΘ που έχει αρκετά μαθήματα σχετικά με τη βιολογία αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα μου επιτρέψει αργότερα να ασχολήθω με αυτό.
Αυτό που έχω προς το παρόν στο μυαλό μου είναι να τελειώσω μία σχολή και μετά με κατατακτήριες να προσπαθήσω να εισαχθώ στο Βιολογικό.Αυτό βέβαια θα γίνει τουλάχιστον μετά απο 5 χρόνια και κανείς δεν μπορεί να ξέρει σε τι φάση θα βρίσκομαι τότε...
Πιστεύετε ότι θα άξιζε να ξαναδώσω του χρόνου και να προσπαθήσω για το καλύτερο ή να περάσω σε μια απ'τις οικονομικές σχολές που μπορεί τελικά να με γοητεύσουν(ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται);
Απ'την 'αλλη μου φαίνεται λίγο απίστευτο την μια χρονιά να βγάζω 13.000 και την άλλη να βγάλω τουλάχιστον 18.000!:confused:
Παρακαλώ βοηθήστε όποιος μπορεί και συγγνώμη για το κατεβατό!:P
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Να σας πω την αλήθεια κι εγώ προβληματίζομαι όσο αναφορά την επιλογή της σχολής μου...Έβγαλα 13.099 στο 2ο-4ο πεδίο και 14.396 στο 5ο.
Είμαι σίγουρη οτι θα ανοίξω το 2ο και το 5ο πεδίο(αυτό ειναι ένα καλό σημάδι :P ) παρ'όλα αυτά.....
Απ'την α γυμνασίου "ερωτεύτηκα" το μάθημα της βιολογίας και έλεγα οτι θέλω να περάσω στο Βιολογικό του ΑΠΘ. Στην β λυκείου ήμουν Θετική κατεύθυνση όμως επειδή δεν τα πήγαινα και πολύ καλά με τη Χημεία αποφάσισα να πάω Τεχνολογική και να παλέψω από εκεί για το όνειρο μου.Δυστυχώς όμως με τα αποτελέσματα που μου έφεραν οι Πανελλήνιες αναγκαστικά αποχαιρετώ τη σχολή των ονείρων μου.Με τις περσινές βάσεις πιάνω τις σχολές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΠΑΜΑΚ και το Οικονομικό του ΑΠΘ(προτιμώ να παραμείνω στη Θεσσαλονίκη για να κάνω τις σπουδές μου).Η αλήθεια είναι οτι αυτα τα τμήματα μου φαίνονται μεν ενδιαφέροντα όμως δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που θα ήθελα να ασχοληθώ.Κάποια περίοδο σκεφτόμουν και το τμήμα Γεωπονίας του ΑΠΘ το οποίο δυστυχώς δεν το πιάνω ούτε με θαύμα(πρέπει να πέσει 828 μόρια).Επίσης υπάρχει και η σχολή Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος στο ΑΠΘ που έχει αρκετά μαθήματα σχετικά με τη βιολογία αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα μου επιτρέψει αργότερα να ασχολήθω με αυτό.
Αυτό που έχω προς το παρόν στο μυαλό μου είναι να τελειώσω μία σχολή και μετά με κατατακτήριες να προσπαθήσω να εισαχθώ στο Βιολογικό.Αυτό βέβαια θα γίνει τουλάχιστον μετά απο 5 χρόνια και κανείς δεν μπορεί να ξέρει σε τι φάση θα βρίσκομαι τότε...
Πιστεύετε ότι θα άξιζε να ξαναδώσω του χρόνου και να προσπαθήσω για το καλύτερο ή να περάσω σε μια απ'τις οικονομικές σχολές που μπορεί τελικά να με γοητεύσουν(ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται);
Απ'την 'αλλη μου φαίνεται λίγο απίστευτο την μια χρονιά να βγάζω 13.000 και την άλλη να βγάλω τουλάχιστον 18.000!:confused:
Παρακαλώ βοηθήστε όποιος μπορεί και συγγνώμη για το κατεβατό!:P
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Έχω την εντύπωση ότι στο σημείο της ζωής μας που παίρνουμε τέτοιες αποφάσεις, δεν ξέρουμε με σιγουριά τι είναι αυτό που πραγματικά θα μας ενθουσιάσει ως επάγγελμα. Θα σου έλεγα να ξαναδώσεις Πανελλαδικές μόνο στην περίπτωση που πραγματικά πιστεύεις ότι πρέπει οπωσδήποτε να μπεις στη βιολογία τώρα. Αν βλέπεις ότι σου τραβούν το ενδιαφέρον και άλλα τμήματα και δεν είσαι 'ταγμένη' στη Βιολογία, δεν υπάρχει λόγος να περάσεις από όλη αυτή τη ψυχοφθόρα διαδικασία ξανά.
Βέβαια, μπορείς πάντα να δηλώσεις κάτι που σε ενδιαφέρει, να πας από το Σεπτέμβριο να δεις τι παίζει και αν δε σου αρέσει ξαναδίνεις Πανελλαδικές. Αυτό έκανε και ένας γνωστός μου που είχε περάσει σε οικονομικό τμήμα, είδε ότι δεν του άρεσε και τα Χριστούγεννα το παράτησε, ξεκίνησε προετοιμασία και πέρασε Νομική (γράφοντας περίπου τα ίδια μόρια με την πρώτη χρονιά βέβαια). Έχεις δηλαδή την επιλογή να δοκιμάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνος 96

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος 96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να γραφτεις σε καποια απο τις σχολες που ανεφερες και περνας και ξαναδινεις του χρονου πανελλαδικες αν θελεις, δεν εχεις να χασεις και τιποτα αν αποτυχεις... οποτε μονο να κερδισεις μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Να σας πω την αλήθεια κι εγώ προβληματίζομαι όσο αναφορά την επιλογή της σχολής μου...Έβγαλα 13.099 στο 2ο-4ο πεδίο και 14.396 στο 5ο.
Είμαι σίγουρη οτι θα ανοίξω το 2ο και το 5ο πεδίο(αυτό ειναι ένα καλό σημάδι :P ) παρ'όλα αυτά.....
Απ'την α γυμνασίου "ερωτεύτηκα" το μάθημα της βιολογίας και έλεγα οτι θέλω να περάσω στο Βιολογικό του ΑΠΘ. Στην β λυκείου ήμουν Θετική κατεύθυνση όμως επειδή δεν τα πήγαινα και πολύ καλά με τη Χημεία αποφάσισα να πάω Τεχνολογική και να παλέψω από εκεί για το όνειρο μου.Δυστυχώς όμως με τα αποτελέσματα που μου έφεραν οι Πανελλήνιες αναγκαστικά αποχαιρετώ τη σχολή των ονείρων μου.Με τις περσινές βάσεις πιάνω τις σχολές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΠΑΜΑΚ και το Οικονομικό του ΑΠΘ(προτιμώ να παραμείνω στη Θεσσαλονίκη για να κάνω τις σπουδές μου).Η αλήθεια είναι οτι αυτα τα τμήματα μου φαίνονται μεν ενδιαφέροντα όμως δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που θα ήθελα να ασχοληθώ.Κάποια περίοδο σκεφτόμουν και το τμήμα Γεωπονίας του ΑΠΘ το οποίο δυστυχώς δεν το πιάνω ούτε με θαύμα(πρέπει να πέσει 828 μόρια).Επίσης υπάρχει και η σχολή Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος στο ΑΠΘ που έχει αρκετά μαθήματα σχετικά με τη βιολογία αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα μου επιτρέψει αργότερα να ασχολήθω με αυτό.
Αυτό που έχω προς το παρόν στο μυαλό μου είναι να τελειώσω μία σχολή και μετά με κατατακτήριες να προσπαθήσω να εισαχθώ στο Βιολογικό.Αυτό βέβαια θα γίνει τουλάχιστον μετά απο 5 χρόνια και κανείς δεν μπορεί να ξέρει σε τι φάση θα βρίσκομαι τότε...
Πιστεύετε ότι θα άξιζε να ξαναδώσω του χρόνου και να προσπαθήσω για το καλύτερο ή να περάσω σε μια απ'τις οικονομικές σχολές που μπορεί τελικά να με γοητεύσουν(ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται);
Απ'την 'αλλη μου φαίνεται λίγο απίστευτο την μια χρονιά να βγάζω 13.000 και την άλλη να βγάλω τουλάχιστον 18.000!:confused:
Παρακαλώ βοηθήστε όποιος μπορεί και συγγνώμη για το κατεβατό!:P
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Πρώτα απ όλα πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου εαν σε ενδιαφέρει περισσότερο το βιολογικό ή οι σχολές του 5ου πεδίου. Αφού τα βρήκες σκουρα με τη χημεία Β Λυκείου, πιστευω θα τα βρεις σκουρα και με τη Χημεία στο Πανεπιστήμιο,και το Βιολογικό έχει αρκετή...Γνώμη μου είναι να περάσεις για τωρα σε μια σχολή από το 5ο πεδίο να δεις εαν σου αρέσει,και αν όχι μετά τα Χριστούγεννα να αρχίσεις εντατικά μαθήματα για να ξαναδώσεις. Σε αυτή την περίπτωση θα σου πρότεινα να δώσεις από Θετική, όπου βέβαια θα έχεις να αντιμετωπίσεις Χημεία (πράμα όμως που δεν γλιτώνεις αν ασχοληθείς με τη Βιολογία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Στο 2ο-4ο πεδιό έβγαλα 14.627 μόρια και σαν στόχο έχω να πιάσω το φυσικό πάτρας(είμαι 729 μόρια πάνω αν και με προβληματίζει μην ανέβει παραπάνω) και κατά επακόλουθο θα δηλώσω και φυσικό κρήτης και γιάννενα
θα ήθελα ,αν τυχόν δεν τις πιάσω, να μου προτείνεται μια σχολή όπου θα ασχολείται με τις θετικές επιστήμες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Στο 2ο-4ο πεδιό έβγαλα 14.627 μόρια και σαν στόχο έχω να πιάσω το φυσικό πάτρας(είμαι 729 μόρια πάνω αν και με προβληματίζει μην ανέβει παραπάνω) και κατά επακόλουθο θα δηλώσω και φυσικό κρήτης και γιάννενα
θα ήθελα ,αν τυχόν δεν τις πιάσω, να μου προτείνεται μια σχολή όπου θα ασχολείται με τις θετικές επιστήμες!!

Γεωλογίας; Μπορείς να βγεις και Μετεωρολόγος...γενικά την έχει την φυσική της....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Γεωλογίας; Μπορείς να βγεις και Μετεωρολόγος...γενικά την έχει την φυσική της....
Την έχω στο μυαλό μου και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα ..λογικά θα την βάλω μετά τα τρία τμήματα φυσικής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Επιστήμες που εμπίπτουν στη Φυσική:

Τμήμα Φυσικής
Τμήμα Γεωλογίας
Τμήμα Επιστήμης Υλικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Επιστήμες που εμπίπτουν στη Φυσική:

Τμήμα Φυσικής
Τμήμα Γεωλογίας
Τμήμα Επιστήμης Υλικών
Ευχαριστώ αυτές έβαλα μόλις τώρα και στο μηχανογραφικό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
καλησπερα, ειμαι σε ενα διλημμα αναμεσα στις σχολες της ασοεε και τις σχολες του παπει. ποιο απο τα δυο πανεπιστημια πιστευετε οτι ειναι καλυτερο πλεον???? πολλους που εχω ρωτησει μου λενε οτι αλλο εχει το ονομα και αλλο την χαρη δλδ οτι το παπει εχει ανεβει ενω η ασοεε εχει υποβαθμιστει λιγο. ποια ειναι η γνωμη σας;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teobak

Νεοφερμένος

Ο Teobak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
καλησπερα, ειμαι σε ενα διλημμα αναμεσα στις σχολες της ασοεε και τις σχολες του παπει. ποιο απο τα δυο πανεπιστημια πιστευετε οτι ειναι καλυτερο πλεον???? πολλους που εχω ρωτησει μου λενε οτι αλλο εχει το ονομα και αλλο την χαρη δλδ οτι το παπει εχει ανεβει ενω η ασοεε εχει υποβαθμιστει λιγο. ποια ειναι η γνωμη σας;;;
Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι τα τμήματα του παπει ειναι υποδεέστερα απο τα αντίστοιχα των άλλων πανεπιστημίων της Αθήνας ( και το έχω ακούσει απο πολλούς φοιτητές ) αλλα ο καθένας μπορεί να λέει ότι του κατέβει. Προσωπικά πιστεύω ότι το ΟΠΑ ειναι πιο δυνατό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
καλησπερα, ειμαι σε ενα διλημμα αναμεσα στις σχολες της ασοεε και τις σχολες του παπει. ποιο απο τα δυο πανεπιστημια πιστευετε οτι ειναι καλυτερο πλεον???? πολλους που εχω ρωτησει μου λενε οτι αλλο εχει το ονομα και αλλο την χαρη δλδ οτι το παπει εχει ανεβει ενω η ασοεε εχει υποβαθμιστει λιγο. ποια ειναι η γνωμη σας;;;

Δεν ξέρω αν ήταν υψηλότερο το επίπεδο παλιότερα, αλλά και τώρα σε γενικές γραμμές είναι το ΟΠΑ ένα οργανωμένο πανεπιστήμιο. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα: οι εγγραφές είναι ηλεκτρονικές, υπάρχει ειδική πλατφόρμα (e-class) όπου ανεβαίνουν οι σημειώσεις των μαθημάτων, υπάρχει ηλεκτρονική γραμματεία μέσω της οποίας μπορείς να στείλεις αιτήματα στη γραμματεία ή να βλέπεις βαθμούς, οι καταλήψεις είναι ελάχιστες, τα εργαστήρια της σχολής έχουν υπολογιστές με Windows 7 κ.λπ. Μεγάλο αρνητικό το κτιριακό, το οποίο θα λυθεί στα επόμενα χρόνια γιατί αγοράστηκε νέο κτίριο, και είναι θαύμα που κατορθώνουν να συστεγάζουν τόσους φοιτητές στο κεντρικό κτίριο της Πατησίων, όπως επίσης και η αισχρή εικόνα με τους μικροπωλητές έξω από τη σχολή και τα επεισόδια. Αλλά αυτά να είσαι σίγουρη δεν επηρεάζουν το επίπεδο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
καλησπερα, ειμαι σε ενα διλημμα αναμεσα στις σχολες της ασοεε και τις σχολες του παπει. ποιο απο τα δυο πανεπιστημια πιστευετε οτι ειναι καλυτερο πλεον???? πολλους που εχω ρωτησει μου λενε οτι αλλο εχει το ονομα και αλλο την χαρη δλδ οτι το παπει εχει ανεβει ενω η ασοεε εχει υποβαθμιστει λιγο. ποια ειναι η γνωμη σας;;;
Την αλήθεια σου λένε,οι περισσότεροι που λένε ότι είναι καλύτερη η ασοεε αισθάνονται μια "ανωτερότητα" επειδή βγάλανε περισσότερα μόρια,αυτό δεν λέει όμως κάτι.Στα υπόψιν ότι πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα παπει και παρακολουθώ μαθήματα φιλων μου,και είναι πολύ καλό το επίπεδο.Διδάσκεσαι πολύ περισσότερα πράγματα,με συνέπεια να έχεις πιο σφαιρική γνώση απο ότι να έβγαζες το ίδιο τμήμα στην ασοεε.Επίσης ως πανεπιστήμιο είναι πολυ οργανωμένο,και έχει πασαλιμάνι ακριβώς δίπλα,εκεί να δεις βολτες :P

υ.γ Ο μόνος λόγος που πήγα ασοεε είναι γιατί δεν είχε δετ το παπει,που να είχε κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Στα υπόψιν ότι πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα παπει και παρακολουθώ μαθήματα φιλων μου,και είναι πολύ καλό το επίπεδο.Διδάσκεσαι πολύ περισσότερα πράγματα,με συνέπεια να έχεις πιο σφαιρική γνώση απο ότι να έβγαζες το ίδιο τμήμα στην ασοεε.
Και φαντάζομαι εκτός από το τμήμα σου έχεις την πολυτέλεια και πας και σε άλλα 2-3 τμήματα για να συγκρίνεις ασοεε-παπει.

Πραγματικά κουράστηκα με αυτές τις μαλακίες,Βάσω δες τους οδηγούς σπουδών των τμημάτων που σε ενδιαφέρουν και σε ΑΣΟΕΕ και σε ΠαΠει και αποφάσισε ποιο ταιριάζει καλύτερα στις προσδοκίες σου,και τα 2 είναι αξιόλογα πανεπιστήμια,δεν κάνει το ΄΄όνομα΄΄ ενός πανεπιστημίου έναν φοιτητή πετυχημένο αλλά η ατομική προσπάθεια και το μεράκι.
Καλή τύχη,και μην παίρνεις στα σοβαρά αυτές τις συγκρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top