Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις δίκιο και σε ευχαριστω γιατί με βοήθησες απλά ειναι ο κόσμος που με αποπροσανατολίζει ο καθένας μου λέει το μακρύ του και το κοντό του με αποτέλεσμα να κλαίω όλη μέρα και να μην τρώω...όσο για την νοσηλευτική ΑΕΙ περιμένω να δω τι θα γίνει με τις μεταγραφές των πολυτέκνων διότι μένω Χανιά και αν περάσω Σπάρτη θα πρέπει να παίρνω καράβι και λεωφορείο 3 ώρες και ειναι και πολλά τα λεφτά αν μπορώ να πάρω την μεταγραφή για Αθήνα θα την δηλώσω.



Οι περισσότεροι βλέπουν πολλοί ρατσιστικά το επάγγελμα του νοσηλευτη και προσπαθούν μα με αποτρέψουν μου λένε ότι ο φυσικοθεραπευτης έχει μεγαλύτερο κύρος και μπορεί να ανοίξει και δικό του φυσικοθεραπευτηριο.

Επιτέλους συνήλθες. Χαίρομαι πολύ που σε βοήθησα γιατί είναι κρίμα να στενοχωριέσαι τόσο τη στιγμή που θα έπρεπε να χαίρεσαι. ΄Οσο για τη σειρά , νομίζω ότι πρώτα πρέπει να βάλεις τα ΑΕΙ και μετά τα ΤΕΙ. Είναι κρίμα να έχεις τα μόρια για τη Νοσηλευτική Αθήνας και τη Νοσηλευτική Σπάρτης και να μην τα βάλεις πρώτα. Δεν υποτιμώ σε καμία περίπτωση τα ΤΕΙ αλλά όταν με το καλό βγεις στον επαγγελματικό στίβο θα έχεις καλύτερο μισθό και καλύτερη εξέλιξη στην ιεραρχία. Το θέμα των εξόδων να μην το σκέφτεσαι γιατί νομίζω ότι αν περάσεις στην Σπάρτη τα έξοδά σου θα είναι λιγότερα από ότι αν περάσεις στην Αθήνα. Στην Αθήνα η ζωή είναι ακριβότερη από ότι στην επαρχία. Και τα ταξίδια είναι το πολύ 2-3 φορές το χρόνο. Δεν νομίζω ότι πρέπει να "κολλάς" σε αυτό. Μην ακούς κανέναν. Είναι μια προσωπική απόφαση με την οποία θα πρέπει να αισθάνεσαι καλά εσύ και όχι ο περίγυρός σου. ΄Οταν οριστικοποιήσεις το μηχανογραφικό σου, ανακοίνωσέ μας το με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Επιτέλους συνήλθες. Χαίρομαι πολύ που σε βοήθησα γιατί είναι κρίμα να στενοχωριέσαι τόσο τη στιγμή που θα έπρεπε να χαίρεσαι. ΄Οσο για τη σειρά , νομίζω ότι πρώτα πρέπει να βάλεις τα ΑΕΙ και μετά τα ΤΕΙ. Είναι κρίμα να έχεις τα μόρια για τη Νοσηλευτική Αθήνας και τη Νοσηλευτική Σπάρτης και να μην τα βάλεις πρώτα. Δεν υποτιμώ σε καμία περίπτωση τα ΤΕΙ αλλά όταν με το καλό βγεις στον επαγγελματικό στίβο θα έχεις καλύτερο μισθό και καλύτερη εξέλιξη στην ιεραρχία. Το θέμα των εξόδων να μην το σκέφτεσαι γιατί νομίζω ότι αν περάσεις στην Σπάρτη τα έξοδά σου θα είναι λιγότερα από ότι αν περάσεις στην Αθήνα. Στην Αθήνα η ζωή είναι ακριβότερη από ότι στην επαρχία. Και τα ταξίδια είναι το πολύ 2-3 φορές το χρόνο. Δεν νομίζω ότι πρέπει να "κολλάς" σε αυτό. Μην ακούς κανέναν. Είναι μια προσωπική απόφαση με την οποία θα πρέπει να αισθάνεσαι καλά εσύ και όχι ο περίγυρός σου. ΄Οταν οριστικοποιήσεις το μηχανογραφικό σου, ανακοίνωσέ μας το με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.
ναι είμαι ενταξει τωρα με ειχε μπερδεψει κυριως το φροντιστηριο όταν πηγα εκει μου ειπαν να κοιτάξω για το πολυτεχνειο και να μην τρεχω στην σπαρτη επειδή λεει είναι χωριο και δεν εχει φοιτητικη ζωη και αλλα τετοια δεν θα ξανακουσω κανεναν βαρεθηκα και πανω από όλα κουραστηκα...σε ευχαριστω πολύ να ξερεις με βοήθησες να ξεκαθαρισω καποια πραγματα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ναι είμαι ενταξει τωρα με ειχε μπερδεψει κυριως το φροντιστηριο όταν πηγα εκει μου ειπαν να κοιτάξω για το πολυτεχνειο και να μην τρεχω στην σπαρτη επειδή λεει είναι χωριο και δεν εχει φοιτητικη ζωη και αλλα τετοια δεν θα ξανακουσω κανεναν βαρεθηκα και πανω από όλα κουραστηκα...σε ευχαριστω πολύ να ξερεις με βοήθησες να ξεκαθαρισω καποια πραγματα!:)

Να πας σε τελειως ασχετη σχολη για να μην πας σε μικρη πολη? Αυτοι στο φροντιστηριο σου δινουν καταστροφικες συμβουλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frpan96

Νεοφερμένος

Η frpan96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά :D Εχω ανάγκη απο συμβουλές και γνώμες σχετικα με το τι σχολες να δηλώσω.. Ολη τη χρονια ειχα το βλέμμα μου στραμμένο στο βιολογικο αλλα η βαθμολογία μου δεν ειναι αρκετή για να περασω (15997 στο 3ο και 15224 στο 2ο πεδιο). Ειλικρινά τωρα δεν εχω ιδέα τι να κανω. Ειμαι απογοητευμένη και νιωθω σαν μην με ενδιαφέρει καμια απολυτως σχολη. Το ενδεχόμενο να ξανα δώσω πανελληνιες δεν θελω να το σκεφτομαι καν μετα απο αυτη την απαίσια χρονιά που πέρασα.. Επισης οι επιλογες μου ειναι περιορισμένες και μαλλον θα μπορω να δηλώσω μονο σχολες στην αθηνα και στο ηρακλειο σε περίπτωση που δεν ισχύσουν οι μεταγραφές..
ευχαριστω εκ των προτέρων :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Παιδια ειμαι σε διλημμα! :worry:

Εβγαλα 17,818 μορια απο θεωρητικη κατευθυνση και με ενδιαφερει μονο ο Ψυχολογια.Με αυτα τα μορια φαινεται οτι περναω σιγουρα στο Τμημα της Κρητης και αν δεν ανεβουν πολυ οι βασεις και στης Αθηνας.Επιπλεον εχω το δικαιωμα μεταγραφης επειδη ανηκω σε πολυτεκνη οικογενεια.Το ζητημα ειναι οτι δεν ξερω τι να δηλωσω ως πρωτη επιλογη.Την Αθηνα η την Κρητη.Οι γονεις μου με συμβουλευουν να περασω Αθηνα μιας και θα ειναι μολις 2 ωρες μακρια(μενω στην Καλαματα). Απο την αλλη το τμημα της Κρητης ειναι μακραν καλυτερο και εκτος απ αυτο ειμαι σιγουρη οτι η ζωη στο Ρεθυμνο μου ταιριαζει πολυ περισσοτερο απ οτι αυτη της Αθηνας.Σε συζητησεις που κανω με τους γονεις μου φαινονται εντελως αντιθετοι με την ιδεα να περασω Κρητη.Και ολα αυτα μια εβδομαδα πριν την προθεσμια για την παραδοση του μηχανογραφικου δελτιου.

Ποια ειναι η γνωμη σας;
Τι θα κανατε στη θεση μου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι είμαι ενταξει τωρα με ειχε μπερδεψει κυριως το φροντιστηριο όταν πηγα εκει μου ειπαν να κοιτάξω για το πολυτεχνειο και να μην τρεχω στην σπαρτη επειδή λεει είναι χωριο και δεν εχει φοιτητικη ζωη και αλλα τετοια δεν θα ξανακουσω κανεναν βαρεθηκα και πανω από όλα κουραστηκα...σε ευχαριστω πολύ να ξερεις με βοήθησες να ξεκαθαρισω καποια πραγματα!:)

Χα, χα μα δεν ξέρεις γλυκιά μου ότι αυτή είναι πάγια τακτική των φροντιστηρίων? Μόλις δουν ότι κάποιος έχει τα μόρια για Ιατρική. Πολυτεχνείο, Νομική επιστρατεύουν όσα επιχειρήματα έχουν για να τους πείσουν να τα δηλώσουν μόνο και μόνο για να προβάλλουν το φροντιστήριό τους ότι και καλά είναι καλό αφού κατάφερε και έβαλε τους "χ" υποψήφιους σε πρωτοκλασάτες σχολές, αγνοώντας τις προσωπικές τους προτιμήσεις. ΄Εγινε χαμός σε θεωρητικό φροντιστήριο της Αθήνας που πίεζε φοβερά υποψήφια να δηλώσει Νομική ενώ το προσωπικό της όνειρο από παιδί ήταν να γίνει φιλόλογος. Για τις Νοσηλευτικές ΑΕΙ δεν νομίζω να δικαιούσαι μετεγγραφή επειδή δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα σε κοντινό Πανεπιστήμιο της πόλης μόνιμης κατοικίας σου. Αυτό όμως μην σε προβληματίσει. Θα τα καταφέρεις όπως και τόσα άλλα παιδιά. Αν όμως τα μόριά σου δεν επαρκούν για ΑΕΙ τότε μετά τα δύο παραπάνω θα δηλώσεις τα οχτώ ΤΕΙ Νοσηλευτικής βάζοντας αρχικά το τμήμα του Ηρακλείου. Σε αυτήν την περίπτωση σε όποιο ΤΕΙ και να περάσεις , θα πάρεις μετεγγραφή για το ΤΕΙ Ηρακλείου που είναι κοντά στο σπίτι σου (είναι όλα αντίστοιχα μεταξύ τους). Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

uncensored

Νεοφερμένος

Η uncensored αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Είμαι πολύ μπερδεμένη!

Ήμουν θεωρητική και έβγαλα 18.077 μόρια. Εξ αρχής οι πρώτες επιλογές μου ήταν η αγγλική φιλολογία και η νομική. Δεν πίστευα για να είμαι ειλικρινής οτι θα έπιανα και τα δύο.
Άν και δεν έχουν βγει ακόμα τα αγγλικά, υπολογίζω πως σχεδόν σίγουρα έχω πιάσει την Αγγλική Φιλολογία Αθήνας και ακόμα παίζεται για Θεσσαλονίκη. Με τα μόρια που έχω όμως, βάσει των περσινών βάσεων, πιάνω και Νομική Κομοτηνής. Σίγουρα βέβαια θα ανέβει και υπάρχει περίπτωση να μην την πιάσω.
Το θέμα είναι οτι πραγματικά δεν ξέρω πως να κινηθώ. Τί δηλαδή να δηλώσω ως πρώτη επιλογή...

Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greg96

Νεοφερμένος

Ο Greg96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά μεταξύ ημμυ ξανθης και Βόλου ποια πόλη θα βάζατε πρώτα;;τόσο για φοιτητική ζωή όσο και ποιότητα του τμήματος; Ευχαριστώ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπέρα παιδιά :D Εχω ανάγκη απο συμβουλές και γνώμες σχετικα με το τι σχολες να δηλώσω.. Ολη τη χρονια ειχα το βλέμμα μου στραμμένο στο βιολογικο αλλα η βαθμολογία μου δεν ειναι αρκετή για να περασω (15997 στο 3ο και 15224 στο 2ο πεδιο). Ειλικρινά τωρα δεν εχω ιδέα τι να κανω. Ειμαι απογοητευμένη και νιωθω σαν μην με ενδιαφέρει καμια απολυτως σχολη. Το ενδεχόμενο να ξανα δώσω πανελληνιες δεν θελω να το σκεφτομαι καν μετα απο αυτη την απαίσια χρονιά που πέρασα.. Επισης οι επιλογες μου ειναι περιορισμένες και μαλλον θα μπορω να δηλώσω μονο σχολες στην αθηνα και στο ηρακλειο σε περίπτωση που δεν ισχύσουν οι μεταγραφές..
ευχαριστω εκ των προτέρων :) :)

Τα ΤΕΙ των διαφόρων παραιατρικών επαγγελμάτων δεν σε ενδιαφέρουν? Εργοθεραπείας, Ιατρικών Εργαστηρίων, Μαιευτικής, Νοσηλευτικής, Οπτικής και Οπτομετρίας, Ραδιολογίας και Ακτινολογίας, Φυσικοθεραπείας? Επίσης στο 2ο πεδίο πολύ καλές σχολές είναι τα ΑΕΙ Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής του Ανθρώπου (Γεωπονικό Αθήνας), Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών (Ηράκλειο) και στο ΤΕΙ Ηρακλείου το Τεχνολόγων Γεωπόνων (και οι 3 κατευθύνσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Το ξέρω ότι δεν είναι σχετικές μεταξύ τους σχολές, αλλά θα 'θελα να ρωτήσω... Μεταλλειολόγων ή τοπογράφων ΕΜΠ να βάλω ψηλότερα στο μηχανογραφικό μου;; Με τα μόρια που έχω ίσως πιάνω κι άλλες πολυτεχνικές σχολές απλώς ρωτάω γιατί για αυτές τις δύο έχω ακούσει και πολύ καλές αλλά και όχι τόσο καλές απόψεις... Καθηγητής στους Τοπογράφους του ΕΜΠ σχεδόν με απέτρεψε από το τμήμα αυτό κι έχω μπρεδευτεί αρκετά. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandkonst

Νεοφερμένος

Ο alexandkonst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Το ξέρω ότι δεν είναι σχετικές μεταξύ τους σχολές, αλλά θα 'θελα να ρωτήσω... Μεταλλειολόγων ή τοπογράφων ΕΜΠ να βάλω ψηλότερα στο μηχανογραφικό μου;; Με τα μόρια που έχω ίσως πιάνω κι άλλες πολυτεχνικές σχολές απλώς ρωτάω γιατί για αυτές τις δύο έχω ακούσει και πολύ καλές αλλά και όχι τόσο καλές απόψεις... Καθηγητής στους Τοπογράφους του ΕΜΠ σχεδόν με απέτρεψε από το τμήμα αυτό κι έχω μπρεδευτεί αρκετά. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη :)
οι τοπογραφοι εχουν δουλειες παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Είμαι πολύ μπερδεμένη!

Ήμουν θεωρητική και έβγαλα 18.077 μόρια. Εξ αρχής οι πρώτες επιλογές μου ήταν η αγγλική φιλολογία και η νομική. Δεν πίστευα για να είμαι ειλικρινής οτι θα έπιανα και τα δύο.
Άν και δεν έχουν βγει ακόμα τα αγγλικά, υπολογίζω πως σχεδόν σίγουρα έχω πιάσει την Αγγλική Φιλολογία Αθήνας και ακόμα παίζεται για Θεσσαλονίκη. Με τα μόρια που έχω όμως, βάσει των περσινών βάσεων, πιάνω και Νομική Κομοτηνής. Σίγουρα βέβαια θα ανέβει και υπάρχει περίπτωση να μην την πιάσω.
Το θέμα είναι οτι πραγματικά δεν ξέρω πως να κινηθώ. Τί δηλαδή να δηλώσω ως πρώτη επιλογή...

Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.

Εαν τελειωνες την αγγλικη με τι θα θελες ν ασχοληθεις μετα? Ο κλαδος των φροντιστηριων παντως εχει τελειωσει προ πολλου και θα το μετανιωσεις πικρα αν ασχοληθεις. Η νομικη απ την αλλη εχει και αυτηδυσκολια στην αποκατασταση σε σχεση με παλιοτερα αλλα εχει και καποιους στανταρ δρομους πχ δικαστικο οπου η πλειοψηφια ειναι γυναικες και γενικα ειναι ευρυ πεδιο. Προσφατα πηγα για ενα θεμα στον εισαγγελεα και ο εισαγγελεας ηταν μια συμμαθητρια μου! Σαν κοριτσακι ηταν εμφανισιακα και περιμενα ξερεις κανεναν μεγαλο. Ειναι και τι σε ενθουσιαζει, πχ αν εκανες φροντιστηρια αγγλικα πως θα σου φαινοταν? αν ησουν εισαγγελεας και ακουγες τον κοσμο, δικαζες κλπ πως θα σου φαινοταν? πρεπει να δεις μεσα σου τι θα θελες πιο πολυ.

Παιδια ειμαι σε διλημμα! :worry:

Εβγαλα 17,818 μορια απο θεωρητικη κατευθυνση και με ενδιαφερει μονο ο Ψυχολογια.Με αυτα τα μορια φαινεται οτι περναω σιγουρα στο Τμημα της Κρητης και αν δεν ανεβουν πολυ οι βασεις και στης Αθηνας.Επιπλεον εχω το δικαιωμα μεταγραφης επειδη ανηκω σε πολυτεκνη οικογενεια.Το ζητημα ειναι οτι δεν ξερω τι να δηλωσω ως πρωτη επιλογη.Την Αθηνα η την Κρητη.Οι γονεις μου με συμβουλευουν να περασω Αθηνα μιας και θα ειναι μολις 2 ωρες μακρια(μενω στην Καλαματα). Απο την αλλη το τμημα της Κρητης ειναι μακραν καλυτερο και εκτος απ αυτο ειμαι σιγουρη οτι η ζωη στο Ρεθυμνο μου ταιριαζει πολυ περισσοτερο απ οτι αυτη της Αθηνας.Σε συζητησεις που κανω με τους γονεις μου φαινονται εντελως αντιθετοι με την ιδεα να περασω Κρητη.Και ολα αυτα μια εβδομαδα πριν την προθεσμια για την παραδοση του μηχανογραφικου δελτιου.

Ποια ειναι η γνωμη σας;
Τι θα κανατε στη θεση μου; :hmm:

Οι γονεις σου για ποιο λογο δε θελουν να πας κρητη? Και τι εννοεις σου ταιριαζει η ζωη στο ρεθυμνο καλυτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Είμαι πολύ μπερδεμένη!

Ήμουν θεωρητική και έβγαλα 18.077 μόρια. Εξ αρχής οι πρώτες επιλογές μου ήταν η αγγλική φιλολογία και η νομική. Δεν πίστευα για να είμαι ειλικρινής οτι θα έπιανα και τα δύο.
Άν και δεν έχουν βγει ακόμα τα αγγλικά, υπολογίζω πως σχεδόν σίγουρα έχω πιάσει την Αγγλική Φιλολογία Αθήνας και ακόμα παίζεται για Θεσσαλονίκη. Με τα μόρια που έχω όμως, βάσει των περσινών βάσεων, πιάνω και Νομική Κομοτηνής. Σίγουρα βέβαια θα ανέβει και υπάρχει περίπτωση να μην την πιάσω.
Το θέμα είναι οτι πραγματικά δεν ξέρω πως να κινηθώ. Τί δηλαδή να δηλώσω ως πρώτη επιλογή...

Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.

Να δηλωσεις τις σχολες αναλογα με τις προτιμησεις σου και οχι τα μορια που εβγαλες...Αν η νομικη ειναι το ονειρο σου, τοτε δηλωσε τη νομικη :) αν οχι, δηλωσε την αγγλικη φιλολογια του ΕΚΠΑ και απο Οκτωβρη θα ειμαστε (ελπιζω) συμφοιτητριες :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εαν τελειωνες την αγγλικη με τι θα θελες ν ασχοληθεις μετα? Ο κλαδος των φροντιστηριων παντως εχει τελειωσει προ πολλου και θα το μετανιωσεις πικρα αν ασχοληθεις. Η νομικη απ την αλλη εχει και αυτηδυσκολια στην αποκατασταση σε σχεση με παλιοτερα αλλα εχει και καποιους στανταρ δρομους πχ δικαστικο οπου η πλειοψηφια ειναι γυναικες και γενικα ειναι ευρυ πεδιο. Προσφατα πηγα για ενα θεμα στον εισαγγελεα και ο εισαγγελεας ηταν μια συμμαθητρια μου! Σαν κοριτσακι ηταν εμφανισιακα και περιμενα ξερεις κανεναν μεγαλο. Ειναι και τι σε ενθουσιαζει, πχ αν εκανες φροντιστηρια αγγλικα πως θα σου φαινοταν? αν ησουν εισαγγελεας και ακουγες τον κοσμο, δικαζες κλπ πως θα σου φαινοταν? πρεπει να δεις μεσα σου τι θα θελες πιο πολυ.



Οι γονεις σου για ποιο λογο δε θελουν να πας κρητη? Και τι εννοεις σου ταιριαζει η ζωη στο ρεθυμνο καλυτερα?

Επειδη ειναι μακρια. Και οταν λεω μου ταιριαζει περισσοτερο η ζωη εκει εννοω η ζωη σε επαρχιακη πολη,ησυχη,κοντα στη φυση,χωρις μεγαλες αποστασεις και βαβουρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
ανεκαθεν ηθελα να περασω στο παιδαγωγικο η κατι παρεμφερες με διδασκαλια αλλα μου αρεσε και η ψυχολογια που ομως επειδη πιστευα οτι δεν θα την πιασω δεν την σκεφτομουν και τοσο πολυ .υπαρχει λοιπον μια μικρη πιθανοτητα να πιασω ψυχολογια εκπα καθως ειμαι 200 περιπου μορια πανω απο την βαση.τι να βαλω ως πρωτη επιλογη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
ανεκαθεν ηθελα να περασω στο παιδαγωγικο η κατι παρεμφερες με διδασκαλια αλλα μου αρεσε και η ψυχολογια που ομως επειδη πιστευα οτι δεν θα την πιασω δεν την σκεφτομουν και τοσο πολυ .υπαρχει λοιπον μια μικρη πιθανοτητα να πιασω ψυχολογια εκπα καθως ειμαι 200 περιπου μορια πανω απο την βαση.τι να βαλω ως πρωτη επιλογη;

Bαλε πρωτα την ψυχολογια που εχει μεγαλυτερη βαση. Εαν περασεις, στο μελλον θα μπορεις εαν θελεις να μπεις κ στη σχολη των δασκαλων διοτι εχει μικρη βαση και ειναι πολυ ευκολη σχολη οποτε την τελειωνεις ακομα κ να εργαζεσαι. To αντιστροφο δε θα μπορεις να το κανεις.

μυρτω δικιο εχεις αλλα μηπως εισαι καλομαθημενη και εκει μακρι στο ρεθυμνο θα τα θελεις ολα στο χερι???:P Εκει θα σαι πλεον πολυ μακρια, δεν ειναι παιρνω το λεωφορειο και πεταγομαι. Απο μαγειρικη κατεχεις?:P απο νοικοκυριο??? Στην αθηνα παντως το προσαρμοζεις εσυ το προγραμμα σου, αν ασχολεισαι με τη σχολη και δεν πιστολιαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Βούλα-rf-5

Νεοφερμένος

Η Βούλα-rf-5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Βουλα μην παρασυρεσαι απ τους τιτλους μιας σχολης ή ενος μεταπτυχιακου. Πρεπει να κοιτας τα επαγγελματικα δικαιωματα τα οποια δεν συμβδιζουν παντα με τα μαθηματα ή τον τιτλο. Επαγγελματικα δικαιωματα σημαινει τι σου επιτρεπει ο νομος να κανεις πχ για να γινεις οδοντιατρος πρεπει να χεις τελειωσει οδοντιατρικη. Μπορει και σε μια αλλη σχολη να κανουν πολλα σχετικα μαθηματα και να ξερεις κ μονος σου, αλλα θα σαι παρανομος να ανοιξεις οδοντιατρειο. Ενα μεταπτυχιακο ψυχολογιας για παιδια ή μη, δε σου δινει κανενα επαγγελματικο δικαιωμα, ασχετα αν μεσα κανεις πολλα σχετικα μαθηματα. Προσεχε λοιπον γτ αλλο φιλολογος αλλο ψυχολογος. Προσωπικη μου εκτιμηση απεφυγε το φιλολογος με την προοπτικη να κανεις μετα μαθηματα γτ ειναι τοσο κορεσμενο και εχει τοσες δυσκολιες, που θα φτυσεις το γαλα της μανας σου εαν μπεις σ αυτο τον στιβο. Μονο αν εισαι πολυ αποφασισμενη να υποστεις τις συνεπειες. Επισης σκεψου και τη σχολη των δασκαλων, καποια στιγμη θα ανοιξουν οι διορισμοι και οι καλοι στα ιδιωτικα βρισκουν δουλεια. Ειναι βεβαια μια πολυ σοβαρη δουλεια κι αυτη, αν την κανεις σωστα.

Δεν ενδιαφέρομαι να γίνω ψυχολόγος, απλά μου αρέσει να διαβάζω ψυχολογία και το μεταπτυχιακό θα ήθελα να το κάνω για να βελτιώσω τα προσόντα μου στο επάγγελμα του καθηγητή, αφού είναι πολύ σημαντικό να έχεις γνώσεις ψυχολογίας. Το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί φιλόλογοι, αλλά υπάρχουν και πολλοί δικηγόροι, και πολλοί πολιτικοί μηχανικοί και πολλοί αρχιτέκτονες...Γενικά υπάρχει ένας κορεσμός των επαγγελμάτων που θεωρούνται ή θεωρούνταν "κύρους". Αλλά εμένα θα μου άρεσε αυτό το επάγγελμα...δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ψυχολόγος δεν θέλω να γίνω. Αν και μου αρέσει σαν επιστήμη, είναι υπέροχη, προτιμώ να δουλεύω με παιδιά και όχι σε κλινικές, συμβουλευτικά κέντρα..κλπ κλπ...Επειδή έβγαλα 19.030 μόρια όλοι μου λένε να μπω νομική ή ψυχολογία...και με αποθαρρύνουν από την φιλολογία...:( Είναι άδικο αυτό...Εγώ θα κυνηγήσω και θα καταφέρω αυτό που θέλω..όταν προσπαθείς..θα βρεις το δρόμο σου κάποια στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
μυρτω δικιο εχεις αλλα μηπως εισαι καλομαθημενη και εκει μακρια στο ρεθυμνο θα τα θελεις ολα στο χερι???:P Εκει θα σαι πλεον πολυ μακρια, δεν ειναι παιρνω το λεωφορειο και πεταγομαι ουτε θα ρθει η μαμα να με βοηθησει. Απο μαγειρικη κατεχεις?:P απο νοικοκυριο??? Στην αθηνα παντως το προσαρμοζεις εσυ το προγραμμα σου, αν ασχολεισαι με τη σχολη και δεν πιστολιαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν ενδιαφέρομαι να γίνω ψυχολόγος, απλά μου αρέσει να διαβάζω ψυχολογία και το μεταπτυχιακό θα ήθελα να το κάνω για να βελτιώσω τα προσόντα μου στο επάγγελμα του καθηγητή, αφού είναι πολύ σημαντικό να έχεις γνώσεις ψυχολογίας. Το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί φιλόλογοι, αλλά υπάρχουν και πολλοί δικηγόροι, και πολλοί πολιτικοί μηχανικοί και πολλοί αρχιτέκτονες...Γενικά υπάρχει ένας κορεσμός των επαγγελμάτων που θεωρούνται ή θεωρούνταν "κύρους". Αλλά εμένα θα μου άρεσε αυτό το επάγγελμα...δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ψυχολόγος δεν θέλω να γίνω. Αν και μου αρέσει σαν επιστήμη, είναι υπέροχη, προτιμώ να δουλεύω με παιδιά και όχι σε κλινικές, συμβουλευτικά κέντρα..κλπ κλπ...Επειδή έβγαλα 19.030 μόρια όλοι μου λένε να μπω νομική ή ψυχολογία...και με αποθαρρύνουν από την φιλολογία...:( Είναι άδικο αυτό...Εγώ θα κυνηγήσω και θα καταφέρω αυτό που θέλω..όταν προσπαθείς..θα βρεις το δρόμο σου κάποια στιγμή...
Εγώ θα έλεγα να πας φιλολογία αφού αυτό σ' αρέσει πραγματικά.Οι υπόλοιποι κοιτάνε απλά τα μόρια της κάθε σχολής.Σ' όλα τα επαγγέλματα υπάρχει κορεσμός..Στο δημόσιο βέβαια δύσκολο να διοριστείς αλλά αν το ψάξεις ιδιωτικά κάτι θα κάνεις.
Στο λέω γιατί με έπρηξαν να πάω Νομική ενώ αν η Ψυχολογία είχε περισσότερα μόρια δε θα τους ένοιαζε καθόλου.
Εσύ θα σπουδάσεις, όχι οι άλλοι. Να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις και αν είναι το όνειρό σου να γίνεις καθηγήτρια θα το κυνηγήσεις και θα γίνει πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δεν ενδιαφέρομαι να γίνω ψυχολόγος, απλά μου αρέσει να διαβάζω ψυχολογία και το μεταπτυχιακό θα ήθελα να το κάνω για να βελτιώσω τα προσόντα μου στο επάγγελμα του καθηγητή, αφού είναι πολύ σημαντικό να έχεις γνώσεις ψυχολογίας. Το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί φιλόλογοι, αλλά υπάρχουν και πολλοί δικηγόροι, και πολλοί πολιτικοί μηχανικοί και πολλοί αρχιτέκτονες...Γενικά υπάρχει ένας κορεσμός των επαγγελμάτων που θεωρούνται ή θεωρούνταν "κύρους". Αλλά εμένα θα μου άρεσε αυτό το επάγγελμα...δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ψυχολόγος δεν θέλω να γίνω. Αν και μου αρέσει σαν επιστήμη, είναι υπέροχη, προτιμώ να δουλεύω με παιδιά και όχι σε κλινικές, συμβουλευτικά κέντρα..κλπ κλπ...Επειδή έβγαλα 19.030 μόρια όλοι μου λένε να μπω νομική ή ψυχολογία...και με αποθαρρύνουν από την φιλολογία...:( Είναι άδικο αυτό...Εγώ θα κυνηγήσω και θα καταφέρω αυτό που θέλω..όταν προσπαθείς..θα βρεις το δρόμο σου κάποια στιγμή...

Ο,τι και αν επιλεξεις Bουλα, το σημαντικο ειναι να γνωριζεις που πας και τι θ αντιμετωπισεις εκει που πας. Εφοσον εσυ βλεπω οτι για καθε επιλογη τα γνωριζεις, τοτε δεν υπαρχει προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top