nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Γεια σε ολους, ξαναδινω παλι πανελληνιες φετος για να μπουμε σε καμια σχολη...
το θεμα ειναι οτι δουλευω παραλληλα και δεν μπορω να απουσιαζω απο την δουλεια..
οποτε θελω μια σχολη που να μην εχει καθολου η λιγα εργαστηρια...
αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει καθος δεν εχω τελειωσει καποια αλλη ..


Κυριως με ενδιαφερουν σχολες με αντικειμενο την πληροφορικη και τα οικονομικα μιας και μ αρεσουν τα μαθηματικα...

πρωτα με ενδιαφερουν Αει και υστερα Τει...
να ειναι και λιγο ευκολη ετσι....
Βαση οχι στο Θεο αλλα κανα 13 +-
Α και να υπαρχει αντιστοιχο τμημα στην Αθηνα για να ερθω μεσω πολυτεκνειας

Ευχαριστω εκ των προτερων

Το "να ειναι και λιγο ευκολη" πως το εννοεις? :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Άμα γίνεται πέρνα ΗΜΜΥ, έχουμε λίγα εργαστήρια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Perastikos5

Νεοφερμένος

Ο Perastikos5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαιρεται, ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο Τμημα Μηχανικων Πληροφοριακων και Επικοινωνιακων Συστηματων, μια πολυτεχνικη σχολη η οποια βρισκεται στη Σαμο. Ο δρομος που θελω να ακολουθησω ειναι να τελειωσω τη σχολη και επειτα να κανω μεταπτυχιακο στην Ιατρικη Πατρας και να στραφω προς τη Βιοϊατρικη Τεχνολογια. Ωστοσο, με το 10% μπορω να περασω και σε μια σχολη τετρατοετης στη Λαμια που λεγεται Τμημα Πληροφορικης με εφαργμογες στη Βιοϊατρικη και στη συνεχεια να κανω το ιδιο μεταπτυχιακο στην Ιατρικη Πατρας. Βεβαια, τι θα προτεινατε ως καλυτερο δρομο για να ακολουθησω; Τι θα ηταν καλυτερο για μενα; Δεν εχω καποιο παραπονο απο τη σχολη οπου βρισκομαι τωρα, απλως εχω ενδοιασμους για το γεγονος οτι βρισκομαι σε μια πολυτεχνικη σχολη τωρα και τα δικαιωματα που θα αποκτησω θα ειναι διαφορετικα και καλυτερα απο αυτα τις σχολης στη Λαμια. Ομως δεν ανταποκρινεται στο αντικειμενο που θελω να ακολουθησω, οσο η σχολη στη Λαμια. Τι θα προτεινατε λοιπον;
Με εκτιμηση,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Χαιρεται, ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο Τμημα Μηχανικων Πληροφοριακων και Επικοινωνιακων Συστηματων, μια πολυτεχνικη σχολη η οποια βρισκεται στη Σαμο. Ο δρομος που θελω να ακολουθησω ειναι να τελειωσω τη σχολη και επειτα να κανω μεταπτυχιακο στην Ιατρικη Πατρας και να στραφω προς τη Βιοϊατρικη Τεχνολογια. Ωστοσο, με το 10% μπορω να περασω και σε μια σχολη τετρατοετης στη Λαμια που λεγεται Τμημα Πληροφορικης με εφαργμογες στη Βιοϊατρικη και στη συνεχεια να κανω το ιδιο μεταπτυχιακο στην Ιατρικη Πατρας. Βεβαια, τι θα προτεινατε ως καλυτερο δρομο για να ακολουθησω; Τι θα ηταν καλυτερο για μενα; Δεν εχω καποιο παραπονο απο τη σχολη οπου βρισκομαι τωρα, απλως εχω ενδοιασμους για το γεγονος οτι βρισκομαι σε μια πολυτεχνικη σχολη τωρα και τα δικαιωματα που θα αποκτησω θα ειναι διαφορετικα και καλυτερα απο αυτα τις σχολης στη Λαμια. Ομως δεν ανταποκρινεται στο αντικειμενο που θελω να ακολουθησω, οσο η σχολη στη Λαμια. Τι θα προτεινατε λοιπον;
Με εκτιμηση,


Ας βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:

1) Στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου δεν υφίσταται Πολυτεχνική Σχολή. Το Τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων ανήκει στη Σχολή Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Παρόλα αυτά οι απόφοιτοι του λαμβάνουν άδεια Ηλεκτρονικού Μηχανικού από το ΤΕΕ. Είναι το μοναδικό τμήμα μηχανικών πανεπιστημίου της ημεδαπής που δεν ανήκει σε πολυτεχνική σχολή και του οποίοι οι απόφοιτοι εγγράφονται στο ΤΕΕ.
2) Το σύστημα υποβολής μηχανογραφικού δελτίου χωρίς νέα εξέταση με το 10% των θέσεων καταργήθηκε. Φέτος υπάρχουν δύο ξεχωριστά ποσοστά 6% κι 4% για όσους συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2013 και 2012 αντίστοιχα (μόνο για υποψηφίους ημερησίων ΓΕΛ & ΕΠΑΛ Β΄).
3) Σου προτείνω να υποβάλλεις φέτος μηχανογραφικό δελτίο χωρίς νέα εξέταση για το Τμήμα Μηχανικών Βιοϊατρικής Τεχνολογίας ΤΕ του ΤΕΙ Αθήνας (https://www.bme.teiath.gr/)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria_AR

Νεοφερμένος

Η Maria_AR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα, σκεφτομαι σοβαρα να δωσω κατατακτηριες για το τμημα Συντηρησης Αρχαιοτητων και Εργων Τεχνης του ΤΕΙ Αθηνων αν και εχει ως μαθημα το ελευθερο σχεδιο συν τοις αλλοις και ειναι ενα θεμα αυτο απο οικονομικης αποψης (ακριβα μαθηματα) Τον τελευταιο καιρο εμαθα οτι η Ανωτατη Εκκλησιαστικη Ακαδημια Αθηνας εχει τμημα Διαχειρησης Εκκλησιαστικων Κειμηλιων οπου ειναι παρεμφερες αλλα δεν ξερω τι δικαιωματα εχεις στην δευτερη περιπτωση. Παντως ειναι ΑΕΙ αν αυτο εχει καποια σημασια φυσικα.. Δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη αφου απο τη μια πρεπει να μπω σε διαδικασια κατατακτηριων αλλα απο την αλλη λες οτι "οκ ας μην παω για το ΤΕΙ φου μπαινεις πιο δυσκολα (παιρνουν λιγους απο κατατακτηριες) και μηπως αξιζει να διαβασω για την εκκλησιαστικη σχολη?? :hmm:
Αχχχ ειμαι σε διλλημα Γνωμες κανενας? Υπαρχει καποιος φοιτητης της Συντηρησης εδω?

ΥΓ εδω ειναι τα προγραμματα σποιυδων και των δυο σχολων

https://www.aeaa.gr/UserFiles/Image/ΠΔΕΚ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΝΕΟ 4-13.pdf

https://www.teiath.gr/userfiles/astefanis/documents/npssaet.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Παντως ειναι ΑΕΙ αν αυτο εχει καποια σημασια φυσικα.

Τι ακριβώς εννοείς?

ΑΕΙ= πανεπιστήμια και ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
πρεπει μια φορα να κατασταλαξει καποιος εστω καισ την μικρη ηλικια που επιλεγει σχολη σχετικα με το τι επαγγελμα θελει να κανει...
δηλαδή ωραίες οι υψηλες βάσεις,αλλά αν δεν την θες την σχολη,το αντικειμενο,εχω την αισθηση οτι δυσκολα θα παιρνεις μεγαλους βαθμους και επομενως δυσκολα θα επιλεχθεις σε καλο μεταπτυχιακο,θα διακριθεις κ.λπ
μπορεις να το ανεχτεις αυτο ολο αν εχεις υψηλοτατο βαθμο αυτοπειθαρχιας ή σου αρεσει το επαγγελμα..αλλα στην πρωτη περιπτωση το ερωτημα ειναι αν θα εισαι ευτυχης...
οι πανελληνιες ειναι ενα step στο οποιο πολλοι δεν εχουν αποκτησει ωριμοτητα και επηρεαζονται ευκολα...το επομενο step ειναι ο βαθμος του πτυχιου,μετα το μεταπτυχιακο,μετα το διδακτορικο..μετα η ερευνα ή το καθ'αυτο επαγγελμα...και μιλαμε για μια διαρκεια δεκαετιων

οποτε το τι αρεσει σε καποιον νομιζω ειναι βασικος συντελεστης επιλογης,αν και οχι ο μοναδικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeKarag

Νεοφερμένος

Ο GeorgeKarag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα.
Θέλω να σπουδάσω πληροφορική και συγκεκριμένα ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων, προγραμματισμό και τεχνικά.
Γίνεται και τα τρία;
Που πρέπει να πάω;
Σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γεια σε ολους, ξαναδινω παλι πανελληνιες φετος για να μπουμε σε καμια σχολη...
το θεμα ειναι οτι δουλευω παραλληλα και δεν μπορω να απουσιαζω απο την δουλεια..
οποτε θελω μια σχολη που να μην εχει καθολου η λιγα εργαστηρια...
αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει καθος δεν εχω τελειωσει καποια αλλη ..


Κυριως με ενδιαφερουν σχολες με αντικειμενο την πληροφορικη και τα οικονομικα μιας και μ αρεσουν τα μαθηματικα...

πρωτα με ενδιαφερουν Αει και υστερα Τει...
να ειναι και λιγο ευκολη ετσι....
Βαση οχι στο Θεο αλλα κανα 13 +-
Α και να υπαρχει αντιστοιχο τμημα στην Αθηνα για να ερθω μεσω πολυτεκνειας

Ευχαριστω εκ των προτερων
Στο τουριστικών επιχειρήσεων στον Πειραιά είναι γύρω στα 10 εργαστήρια συνολικά σε όλα τα εξάμηνα, και προσωπικά τη βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα σχολή και με χαμηλή βάση. Επίσης δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα ΑΕΙ επομένως δεν υπάρχει διαχωρισμός. Δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει ο τουρισμός, αλλά σου μετέφερα την εμπειρία μου. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristosH

Νεοφερμένος

Ο ChristosH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σε ολους ! Το προβλημα μου ειναι οτι φετος εκανα μια απο τις μεγαλυτερες γκαφες της ζωης μου. Ηταν να δωσω πανελληνιες για δευτερη χρονια και συνεβη κατι και δεν προλαβα να δηλωσω συμμετοχη.. ξερω δεν μπορει να γινει τιποτα πλεον το διαπιστωσα μετα απο πολλες ωρες στα τηλεφωνα και σε δημοσιες υπηρεσιες. Απλα εγω ενδιαφερομουν για ΤΕΙ νοσηλευτικης και τωρα που πηγαν ετσι τα πραγματα και δεν εχω το κουραγιο για να περιμενω για τις πανελληνιες του χρονου, σκεφτομαι να στειλω αιτηση σε πανεπιστημιο της βουλγαριας απλα θα ειναι βουλγαροφωνο το τμημα και αυτο με κραταει πισω. Αν υπαρχει καποιος με εμπειρια πανω σε αυτο για να με συμβουλεψει αν αξιζει η οχι θα το εκτιμουσα πολυ. Απο την αλλη ομως εχω ακουσει καλα πραγματα και για ΙΕΚ τουριστικων επαγγελματων( ξενοδοχειακες υπηρεσιες συγκεκριμενα) και ειναι ενας κλαδος που με ενδιαφερει. Τι θα μου προτεινατε να ακολουθησω? Πραγματικα εχω στερεψει απο ιδεες και κουραγιο μετα απο αυτο που συνεβη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηρέμησε. Δεν χάλασε ο κόσμος.΄Ολοι μας κάνουμε γκάφες. Η γνώμη μου είναι να μείνεις σταθερός στην αρχική σου απόφαση και να περιμένεις να δώσεις του χρόνου. Με τη λύση της Βουλγαρίας θα χάσεις πολύν χρόνο μέχρι να μάθεις τη γλώσσα. Για το ΙΕΚ δεν ξέρω αν το αντικείμενο πραγματικά σου αρέσει ή αν το βρίσκεις σαν λύση ανάγκης.΄Οπως και να έχει άλλη βαρύτητα έχει το ΤΕΙ και άλλο το ΙΕΚ. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον χρόνο για να τελειοποιήσεις μια ξένη γλώσσα, να ασχοληθείς με το ECDL ή με ό,τι άλλο θεωρείς χρήσιμο. Κυρίως όμως θα έχεις το περιθώριο να προετοιμαστείς ακόμα καλύτερα για τις πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristosH

Νεοφερμένος

Ο ChristosH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εχεις δικιο απλα νιωθω οτι ο χρονος περναει και εγω κανω σλαλομ αναμεσα σε επιλογες που πιθανοτατα θα με καθορισουν σε 10 χρονια. Και απο το να χαραμισω αλλον εναν χρονο περιμενοντας για τις πανελληνιες που δεν ειναι και 100% σιγουρο οτι θα περασω θα προτιμουσα να φυγω στρατο. Γι'αυτο ψαχνω μια μεση λυση, αν υπαρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Βουλγαρια
Θα λειπεις 4 χρονια εξωτερικο,καποια χιλιαδες ευρω αν εχουν οι γονεις σου,μετακινησεις εξοδα ταλαιπωρια.
Ενω πας στρατο τελειωνεις και δινεις πανελληνιες του χρονου προετοιμασμενος για να ακολουθησεις το ονειρο σου.
Δεν παει ετσι χαμενος ο χρονος αυτος και εισαι μεσα στα πλαισια κ ετοιμος για σπουδες.
Νομιζω οτι το δευτερο ειναι καλυτερη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Μα συγγνωμη, ποτε θα προλαβει να διαβασει αν παει στρατο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Komissa

Νεοφερμένος

Η Komissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ο τίτλος αυτού του θέματος είναι ο καταλληλότερος για να σας εκφράσω και εγώ το δίλημμα μου όσον αφορά τις σπουδές μου. Αν ανήκει σε άλλο θέμα, παρακαλώ μεταφέρετέ το.

Λοιπόν. Έδωσα 1η φορά πανελλαδικές το 2012 από θετική κατεύθυνση. Εκείνη τη χρονιά ενώ είχα ξεκινήσει δυναμικά και στα θερινά μαθήματα και μέχρι τον Δεκέμβρη τα πήγαινα καλά, κάπου τον Ιανουάριο έχασα την μπάλα και μετά έτρεχα να καλύψω κενά και δεν προλάβαινα με αποτέλεσμα να τα κάνω όλα έναν ωραίο αχταρμά στο κεφάλι μου, όπου εν τέλει πέρασα ΤΕΙ Μηχανολογίας στην Πάτρα.

Χωρίς δεύτερες σκέψεις αποφάσισα να ξαναδώσω για να μου δώσω μια δεύτερη ευκαιρία ώστε να ξεκαθαρίσω την ύλη στο κεφάλι μου. Έτσι έδωσα πανελλαδικές 2η φορά από τεχνολογική κατεύθυνση αυτή τη φορά, μια και ούτως ή άλλως από το 3ο πεδίο με ενδιέφερε μόνο μόνο μία σχολή. Κι όντως, η τεχνολογική είναι αυτό που λέμε "πιο κοντά σε μένα". Εν πάση περιπτώσει και αυτήν την φορά συνέβη κάτι παρόμοιο του πρώτου με τη διαφορά ότι αυτήν την φορά μου "έτρωγε" αρκετό χρόνο το ίντερνετ. Εγώ αυτό πιστεύω ότι με κράτησε πίσω, αν και η μητέρα μου, μού λέει επανειλημμένα ότι με έβλεπε και δεν καθόμουν πολύ όμως εγώ πιστεύω το αντίθετο. Για την ακρίβεια καθόμουν στο τουίτερ το οποίο είναι τρομερά εθιστικό. Τους 3 τελευταίους μήνες (Μάρτιος-Μάιος) όμως, το έκλεισα και δεν έμπαινα καθόλου. Βέβαια ένα μήνα πριν τις εξετάσεις έχασα τον παππού μου, ένα γεγονός που μου στοίχισε αρκετά. Με τούτα και με κείνα, γράφω +1000 μόρια μόνο, στις εξετάσεις από την 1η φορά και περνάω στους Μηχανικούς Χωροταξίας στο Πολυτεχνείο στον Βόλο.

Παρακολουθώ τη σχολή και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά καλή. Είναι "πάνω" μου σαν να λέμε, τα μαθήματα. Και το αντικείμενο με ενδιαφέρει είναι η αλήθεια απλά οκ, δεν ξέρω. Εγώ πέρασα από τύχη όπως και οι περισσότεροι συμφοιτητές μου επειδή η σχολή είχε βάση -3.500 (!) μόρια συγκριτικά με το 2012. Και πέραν αυτού άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών και εμείς έχουμε τα μισά μαθήματα απο τα άλλα έτη και αυτό προσωπικά με έχει βάλει σε διάφορες σκέψεις όπως οι εμφανώς καλύτερες ικανότητες που θα έχει κάποιος συμφοιτητής μου παλαιότερου έτους από μένα σε κάποια μελλοντική συνεργασία. Τώρα ο Βόλος μια χαρά πόλη είναι και τα παιδιά κομπλέ όλα, αν και τώρα τελευταία έκανα τις περισσότερες παρέες.

Κατά τη διάρκεια του έτους σκέφτηκα πολλά περί του να ξαναδώσω 3η φορά. Σκέφτηκα να σταματήσω στην 1η εξεταστική και να κατέβω (κανονικά μένω Αθήνα) να ξαναδώσω με ιδιαίτερα κλπ αλλά έτρεχαν και οι λογαριασμοί στον Βόλο και επειδή είχα μπει σε μια σειρά, το απέρριψα αυτό το ενδεχόμενο και σκέφτηκα να διαβάσω μόνη μου παράλληλα με τη σχολή από τον Φεβρουάριο και μετά και να έδινα τα μαθήματα τον Σεπτέμβρη απλά να παρακολουθώ και να κάνω εργασίες. Όμως οι πανελλαδικές δεν είναι παιχνίδι και αν το έκανα αυτό δεν θα ήταν παρά ένα πασάλιμα, οπότε το απέρριψα και αυτό.

Τελικά αποφάσισα να κάνω ένα 10% φέτος και βλέπουμε. Μέσα μου όμως ακόμα δεν έχω ησυχάσει. Πιστεύω ότι δεν έχω δώσει το 100% των δυνατοτήτων μου και αυτό είναι η αιτία που χάνω τον ύπνο μου κάθε βράδυ σχεδόν. Συνέχεια, κάθε βράδυ οι ίδιες σκέψεις. Για να ησυχάσω λοιπόν από αυτό το μαρτύριο και να τα έχω καλά και να είμαι εντάξει απέναντι στον εαυτό μου, αποφάσισα του χρόνου να μην παρακολουθήσω τη σχολή, να κατέβω Αθήνα και να δώσω 3η φορά. Απλά αυτό που δεν ξέρω και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας, είναι το αν πιστεύετε ότι όντως αξίζει να ξαναδώσω. Ή αν απλά θέλω να τιμωρήσω τον εαυτό μου, δεν ξέρω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχεις δικιο απλα νιωθω οτι ο χρονος περναει και εγω κανω σλαλομ αναμεσα σε επιλογες που πιθανοτατα θα με καθορισουν σε 10 χρονια. Και απο το να χαραμισω αλλον εναν χρονο περιμενοντας για τις πανελληνιες που δεν ειναι και 100% σιγουρο οτι θα περασω θα προτιμουσα να φυγω στρατο. Γι'αυτο ψαχνω μια μεση λυση, αν υπαρχει!

Το ΑΕΙ Νοσηλευτικής Αθήνας είχε βάση 15919 μόρια και της Σπάρτης 13964. Τα ΤΕΙ Νοσηλευτικής κυμαίνονται από 13211 μέχρι 10928 μόρια. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής και δώσεις επίσης και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, ανοίγεις το 5ο πεδίο και μπορείς να δηλώσεις τις σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων Ρόδου με βάση 8401 μόρια και Αγίου Νικολάου Κρήτης με 7268 μόρια. Είναι ένας πάρα πολύ εφικτός στόχος και σίγουρα μπορείς να τον πετύχεις. Στρώσου στο διάβασμα και μην σκέφτεσαι την αποτυχία. ΄Οσο για τον στρατό, μου φαίνεται πως αν έχεις σκοπό να λάβεις μέρος στις πανελλαδικές σε αφήνουν μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 21ου έτους (έτος γεννήσεως +20). Αυτό το τελευταίο ψάξτο λίγο για να σιγουρευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ο τίτλος αυτού του θέματος είναι ο καταλληλότερος για να σας εκφράσω και εγώ το δίλημμα μου όσον αφορά τις σπουδές μου. Αν ανήκει σε άλλο θέμα, παρακαλώ μεταφέρετέ το.

Λοιπόν. Έδωσα 1η φορά πανελλαδικές το 2012 από θετική κατεύθυνση. Εκείνη τη χρονιά ενώ είχα ξεκινήσει δυναμικά και στα θερινά μαθήματα και μέχρι τον Δεκέμβρη τα πήγαινα καλά, κάπου τον Ιανουάριο έχασα την μπάλα και μετά έτρεχα να καλύψω κενά και δεν προλάβαινα με αποτέλεσμα να τα κάνω όλα έναν ωραίο αχταρμά στο κεφάλι μου, όπου εν τέλει πέρασα ΤΕΙ Μηχανολογίας στην Πάτρα.

Χωρίς δεύτερες σκέψεις αποφάσισα να ξαναδώσω για να μου δώσω μια δεύτερη ευκαιρία ώστε να ξεκαθαρίσω την ύλη στο κεφάλι μου. Έτσι έδωσα πανελλαδικές 2η φορά από τεχνολογική κατεύθυνση αυτή τη φορά, μια και ούτως ή άλλως από το 3ο πεδίο με ενδιέφερε μόνο μόνο μία σχολή. Κι όντως, η τεχνολογική είναι αυτό που λέμε "πιο κοντά σε μένα". Εν πάση περιπτώσει και αυτήν την φορά συνέβη κάτι παρόμοιο του πρώτου με τη διαφορά ότι αυτήν την φορά μου "έτρωγε" αρκετό χρόνο το ίντερνετ. Εγώ αυτό πιστεύω ότι με κράτησε πίσω, αν και η μητέρα μου, μού λέει επανειλημμένα ότι με έβλεπε και δεν καθόμουν πολύ όμως εγώ πιστεύω το αντίθετο. Για την ακρίβεια καθόμουν στο τουίτερ το οποίο είναι τρομερά εθιστικό. Τους 3 τελευταίους μήνες (Μάρτιος-Μάιος) όμως, το έκλεισα και δεν έμπαινα καθόλου. Βέβαια ένα μήνα πριν τις εξετάσεις έχασα τον παππού μου, ένα γεγονός που μου στοίχισε αρκετά. Με τούτα και με κείνα, γράφω +1000 μόρια μόνο, στις εξετάσεις από την 1η φορά και περνάω στους Μηχανικούς Χωροταξίας στο Πολυτεχνείο στον Βόλο.

Παρακολουθώ τη σχολή και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά καλή. Είναι "πάνω" μου σαν να λέμε, τα μαθήματα. Και το αντικείμενο με ενδιαφέρει είναι η αλήθεια απλά οκ, δεν ξέρω. Εγώ πέρασα από τύχη όπως και οι περισσότεροι συμφοιτητές μου επειδή η σχολή είχε βάση -3.500 (!) μόρια συγκριτικά με το 2012. Και πέραν αυτού άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών και εμείς έχουμε τα μισά μαθήματα απο τα άλλα έτη και αυτό προσωπικά με έχει βάλει σε διάφορες σκέψεις όπως οι εμφανώς καλύτερες ικανότητες που θα έχει κάποιος συμφοιτητής μου παλαιότερου έτους από μένα σε κάποια μελλοντική συνεργασία. Τώρα ο Βόλος μια χαρά πόλη είναι και τα παιδιά κομπλέ όλα, αν και τώρα τελευταία έκανα τις περισσότερες παρέες.

Κατά τη διάρκεια του έτους σκέφτηκα πολλά περί του να ξαναδώσω 3η φορά. Σκέφτηκα να σταματήσω στην 1η εξεταστική και να κατέβω (κανονικά μένω Αθήνα) να ξαναδώσω με ιδιαίτερα κλπ αλλά έτρεχαν και οι λογαριασμοί στον Βόλο και επειδή είχα μπει σε μια σειρά, το απέρριψα αυτό το ενδεχόμενο και σκέφτηκα να διαβάσω μόνη μου παράλληλα με τη σχολή από τον Φεβρουάριο και μετά και να έδινα τα μαθήματα τον Σεπτέμβρη απλά να παρακολουθώ και να κάνω εργασίες. Όμως οι πανελλαδικές δεν είναι παιχνίδι και αν το έκανα αυτό δεν θα ήταν παρά ένα πασάλιμα, οπότε το απέρριψα και αυτό.

Τελικά αποφάσισα να κάνω ένα 10% φέτος και βλέπουμε. Μέσα μου όμως ακόμα δεν έχω ησυχάσει. Πιστεύω ότι δεν έχω δώσει το 100% των δυνατοτήτων μου και αυτό είναι η αιτία που χάνω τον ύπνο μου κάθε βράδυ σχεδόν. Συνέχεια, κάθε βράδυ οι ίδιες σκέψεις. Για να ησυχάσω λοιπόν από αυτό το μαρτύριο και να τα έχω καλά και να είμαι εντάξει απέναντι στον εαυτό μου, αποφάσισα του χρόνου να μην παρακολουθήσω τη σχολή, να κατέβω Αθήνα και να δώσω 3η φορά. Απλά αυτό που δεν ξέρω και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας, είναι το αν πιστεύετε ότι όντως αξίζει να ξαναδώσω. Ή αν απλά θέλω να τιμωρήσω τον εαυτό μου, δεν ξέρω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το θέμα είναι αν σου αρέσει η σχολή ή αν αναζητάς κάτι καλύτερο απλά..Δίνοντας 3η φορά οι προσδοκίες σου θα είναι λογικά πολύ υψηλές και θα έχεις το άγχος της "αναγκαστικής" επιτυχίας..Η σχολή σου είναι πολυτεχνική και από τις λίγες τόσο εξειδικευμένες..Το πτυχίο είναι κοινό και ο βαθμός θα μετρήσει και το μεταπτυχιακό και το erasmus και η εργατικότητα και όλα..Είναι δύσκολη και πολυέξοδη διαδικασία οι πανελλήνιες για 3η φορά.Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Komissa

Νεοφερμένος

Η Komissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το θέμα είναι αν σου αρέσει η σχολή ή αν αναζητάς κάτι καλύτερο απλά..Δίνοντας 3η φορά οι προσδοκίες σου θα είναι λογικά πολύ υψηλές και θα έχεις το άγχος της "αναγκαστικής" επιτυχίας..Η σχολή σου είναι πολυτεχνική και από τις λίγες τόσο εξειδικευμένες..Το πτυχίο είναι κοινό και ο βαθμός θα μετρήσει και το μεταπτυχιακό και το erasmus και η εργατικότητα και όλα..Είναι δύσκολη και πολυέξοδη διαδικασία οι πανελλήνιες για 3η φορά.Αυτά :)

Οντως εχω υψηλες προσδοκιες. 1η μου επιλογη ειναι Μηχανολογων Μηχανικων ΕΜΠ. Ξερω ομως οτι αν προσπαθησω οντως οπως το εχω εγω στο μυαλο μου μπορω να ανταπεξελθω. Ναι θα μετρησει ο βαθμος και ολα αυτα που ειπες πραγματι ισχυουν, στην πραξη ομως θα εχει διαφορα πιστευω. Βεβαια, για να μαι ειλικρινης, απ ολους τους συμφοιτητες μου, μονο εγω το βλεπω ετσι' όλοι οι οι υπόλοιποι απλα χαιρονται που εχουμε λιγοτερα μαθηματα. Γενικα παντως η σχολη μου, μου αρεσει, τη βρισκω αρκετα ενδιαφερουσα παρακολουθω διαλεξεις, σεμιναρια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Λιγότερα μαθήματα δεν σημαίνει απαραίτητα λιγότερες γνώσεις γιατί μετράνε και άλλα πράγματα στις γνώσεις...Και αν δεν πιάσεις 1η επιλογή δλδ?Θα ξαναδώσεις??.Οι πανελλήνιες καθορίζουν πολλά αλλά όχι όλη την πορεία της ζωής μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Komissa

Νεοφερμένος

Η Komissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λιγότερα μαθήματα δεν σημαίνει απαραίτητα λιγότερες γνώσεις γιατί μετράνε και άλλα πράγματα στις γνώσεις...Και αν δεν πιάσεις 1η επιλογή δλδ?Θα ξαναδώσεις??.Οι πανελλήνιες καθορίζουν πολλά αλλά όχι όλη την πορεία της ζωής μας :)

πλακα μου κανεις? εγω μπορει να ξερω περισσοτερα γενικα επειδη οπως ειπα και πριν παω σε διαλεξεις και σεμιναρια ομως τα βασικα που θα τα ξερουν ολοι, εγω δεν θα τα ξερω. Οχι δεν ξαναδινω μετα, απλα αν δε μαρεσει η σχολη που θα περασω τοτε θα γυρισω σε αυτη που ειμαι τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top