nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γενικά δεν είναι όλα τόσο ρόδινα komissa. Τα πάντα έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Komissa

Νεοφερμένος

Η Komissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γενικά δεν είναι όλα τόσο ρόδινα komissa. Τα πάντα έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα.

Αντα εβρισκα ολα ροδινα οπως λες, δεν θα ειχα χασει τον υπνο μου. Σε καμμια περιπτωση εγω δεν ειπα κατι τετοιο δεν ξερω πως το συμπερανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αντα εβρισκα ολα ροδινα οπως λες, δεν θα ειχα χασει τον υπνο μου. Σε καμμια περιπτωση εγω δεν ειπα κατι τετοιο δεν ξερω πως το συμπερανες.

Κάτσε και σκέψου λίγο ψύχραιμα. Μην βασανίζεις έτσι τον εαυτό σου. Εξέτασε τι θέλεις να αφήσεις και τι θέλεις να σπουδάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να ξαναδώσεις, ώστε και να μην πετύχεις, να μπορείς να μάθεις μέχρι πόσο μπορείς να φτάσεις. Και αν ξαναδώσεις τελικά, να διαβάσεις τόσο ώστε πριν κοιμηθείς να λες "Έδωσα το 1000% των δυνατοτήτων μου, δεν μετανιώνω για τίποτα." Είναι πολύ άσχημο πράγμα τα απωθημένα, σε τρώνε χρόνια, μπορεί και μια ζωή. Πάντως, εγώ προσωπικά όσα παιδιά ξέρω που έδωσαν 3η φορά, τα κατάφεραν και πέρασαν στην πρώτη τους επιλογή, γιατί ήξεραν πως δεν είχαν άλλα περιθώρια, παίζουν το τελευταίο τους χαρτί, και κυρίως γιατί συνειδητοποίησαν τελικά ότι έδιναν για την πάρτη τους και μόνο, για κανέναν γονιό, συγγενή, περίγυρο. Λίγα άτομα είναι στα 17-18 τους σε θέση να το καταλάβουν αυτό, 2-3 χρόνια μετά όμως, αν και λίγα, κάνουν τη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
@Christos
Μην τρελαίνεσαι, πολλοί έχουν βρεθεί στη θέση σου. Πήγαινε σε κάποιο ΙΕΚ αν έχεις τη δυνατότητα, και παράλληλα ξαναδίνεις πανελλήνιες την επόμενη χρονιά ούτως ώστε να ξεκινήσεις μετά το ΙΕΚ. Τα τουριστικά είναι πάντα εγγύηση κατά τη γνώμη μου. Και εκτός αυτού δεν σε πήραν και τα χρόνια... Σκέψου ότι μετά θα έχεις 2 πτυχία, ποτέ δεν ξέρεις ποιο θα σου χρειαστεί περισσότερο. Μην ξεχνάς όλα για κάποιο λόγο γίνονται.

@Komissa
Ξέρω κάποια άτομα που ενώ είναι απίστευτα έξυπνα και πολυτάλαντα, στις πανελλήνιες έχουν αποτύχει. Προσωπικά δεν θεωρώ τις πανελλήνιες αντιπροσωπευτικό του τι είμαστε, και τι το μπορούμε να γίνουμε στη ζωή μας. Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις εξαιρετικά επιφανών επαγγελματιών που έχουν ξεκινήσει από ΤΕΙ ή και ιδιωτικά ιδρύματα καθώς και μαθητών που εισήχθησαν σε υψηλόβαθμες σχολές και στην πρώτη δυσκολία τα παράτησαν. Η άποψή μου είναι ότι αφού έδωσες ήδη 2 φορές και δεν τα κατάφερες όπως ήθελες, απλά να αφήσεις τις πανελλαδικές γιατί δεν σου ταιριάζουν. Σε καμία περίπτωση οι εξετάσεις αυτές δεν καθορίζουν ποιοι είμαστε, εσύ προφανώς αγχώνεσαι και τελικά δεν τα καταφέρνεις. Βρες άλλες διεξόδους αν θες τη γνώμη μου. Τέλειωσε τη σχολή σου και έλα στο ΕΜΠ με κατατακτήριες για να μπεις και σε προχωρημένο εξάμηνο. Υπάρχουν τρόποι, εγώ στη θέση σου δεν θα έχανα τον χρόνο μου για τρίτη φορά υποστηρίζοντας ένα από τα πιο ηλίθια συστήματα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση παγκοσμίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπητή komissa αναφέρεις ότι η σχολή σου ταιριάζει και το αντικείμενο σε ενδιαφέρει. Εκτός από αυτό που είναι το βασικό, σου αρέσει η πόλη που σπουδάζεις καθώς και οι συμφοιτητές σου. Δηλαδή συνδυάζεις τα πάντα που θα έκαναν κάποιον άλλον στη θέση σου να είναι απόλυτα ικανοποιημένος. Νομίζω ότι σε έχει πιάσει ένας ψυχαναγκασμός που οφείλεται στην πεποίθηση ότι δεν χρησιμοποίησες όλες σου τις δυνάμεις κατά την προετοιμασία σου. Σταμάτα να αυτομαστιγώνεσαι και απόλαυσε τις σπουδές σου. Η σχολή σου είναι πολύ καλή. Και μην ξεχνάς ότι αφού πάρεις το πτυχίο σου μπορείς με κατατακτήριες ή με την επιλογή του κατάλληλου μεταπτυχιακού να πλησιάσεις περισσότερο αυτό που επιθυμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Γεια σε ολους ! Το προβλημα μου ειναι οτι φετος εκανα μια απο τις μεγαλυτερες γκαφες της ζωης μου. Ηταν να δωσω πανελληνιες για δευτερη χρονια και συνεβη κατι και δεν προλαβα να δηλωσω συμμετοχη.. ξερω δεν μπορει να γινει τιποτα πλεον το διαπιστωσα μετα απο πολλες ωρες στα τηλεφωνα και σε δημοσιες υπηρεσιες. Απλα εγω ενδιαφερομουν για ΤΕΙ νοσηλευτικης και τωρα που πηγαν ετσι τα πραγματα και δεν εχω το κουραγιο για να περιμενω για τις πανελληνιες του χρονου, σκεφτομαι να στειλω αιτηση σε πανεπιστημιο της βουλγαριας απλα θα ειναι βουλγαροφωνο το τμημα και αυτο με κραταει πισω. Αν υπαρχει καποιος με εμπειρια πανω σε αυτο για να με συμβουλεψει αν αξιζει η οχι θα το εκτιμουσα πολυ. Απο την αλλη ομως εχω ακουσει καλα πραγματα και για ΙΕΚ τουριστικων επαγγελματων( ξενοδοχειακες υπηρεσιες συγκεκριμενα) και ειναι ενας κλαδος που με ενδιαφερει. Τι θα μου προτεινατε να ακολουθησω? Πραγματικα εχω στερεψει απο ιδεες και κουραγιο μετα απο αυτο που συνεβη :/:

Τα ΙΕΚ δεν αξίζουν και πολύ, μιας και δεν σου δίνονται πολλές επαγγελματικές δυνατότητες.
Τελευταία τα ΤΕΙ παίζουν πολύ, μιας και θα έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (ο εργοδότης θέλει να δουλεύεις, και όχι να σου μαθαίνει την δουλειά) όπως επίσης θα σε πληρώνουν λίγο λιγότερο από όσο πληρώνουν τους πανεπιστημιούχους (τους συμφέρει).
Για την Βουλγαρία θα χρειαστείς ένα καλό βαθμό απολυτηρίου για να σε πάρουν, και τα Βουλγάρικα λίγο πολύ είναι μία εύκολη γλώσσα.

Η νοσηλευτική είναι ιατρική και δεν χάνετε, όπως και στα τουριστικά έχει πολλή δουλειά τώρα τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ δεν αξίζουν και πολύ, μιας και δεν σου δίνονται πολλές επαγγελματικές δυνατότητες.
Τα ΙΕΚ στον τουρισμό είναι καλά γιατί κάνουν εντελώς διαφορετική δουλειά από τα ΤΕΙ (ΙΕΚ τουριστικών επαγγελμάτων, ΤΕΙ διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων). Εγώ γνωρίζω άτομα που δουλεύουν με το πτυχίο των ΙΕΚ, όχι καμία ονειρική δουλειά αλλά έστω σαιζόν κάτι κινείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σε ολους.Εν οψει πανελληνιων με το "παλιο" 10% ειμαι στο εξης "σταυροδρομι".Οι σχολές που μου αρεσουν απο το 1ο πεδιο το οποιο ειναι απο θεωρητικη ειναι :,παιδωγικο και φιλολογια/ιστορια-αρχαιολογια..Ποια ειναι η γνωμη σας καθαρα για το θεμα των σχολων,αν ειστε η εχετε τελειωσει μια απο αυτες κλπ..Φοιτω στο 1ο ετος της Διεθων και Ευρωπαικων σπουδων ΠαΠει. Απλα θελω μια πιο σφαιρκη αποψη.Ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristosH

Νεοφερμένος

Ο ChristosH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το ΑΕΙ Νοσηλευτικής Αθήνας είχε βάση 15919 μόρια και της Σπάρτης 13964. Τα ΤΕΙ Νοσηλευτικής κυμαίνονται από 13211 μέχρι 10928 μόρια. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής και δώσεις επίσης και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, ανοίγεις το 5ο πεδίο και μπορείς να δηλώσεις τις σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων Ρόδου με βάση 8401 μόρια και Αγίου Νικολάου Κρήτης με 7268 μόρια. Είναι ένας πάρα πολύ εφικτός στόχος και σίγουρα μπορείς να τον πετύχεις. Στρώσου στο διάβασμα και μην σκέφτεσαι την αποτυχία. ΄Οσο για τον στρατό, μου φαίνεται πως αν έχεις σκοπό να λάβεις μέρος στις πανελλαδικές σε αφήνουν μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 21ου έτους (έτος γεννήσεως +20). Αυτό το τελευταίο ψάξτο λίγο για να σιγουρευτείς.

Τα ΙΕΚ στον τουρισμό είναι καλά γιατί κάνουν εντελώς διαφορετική δουλειά από τα ΤΕΙ (ΙΕΚ τουριστικών επαγγελμάτων, ΤΕΙ διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων). Εγώ γνωρίζω άτομα που δουλεύουν με το πτυχίο των ΙΕΚ, όχι καμία ονειρική δουλειά αλλά έστω σαιζόν κάτι κινείται.

Ειμαι απο εσπερινο ΕΠΑ.Λ, εμεις δινουμε λιγοτερα μαθηματα και υπολογιζονται αλλιως τα μορια, επισης επειδη ειμουν σε παραιατρικη ειδικοτητα μπορω να δηλωσω μονο παραιατρικα ΤΕΙ. Τωρα για το θεμα του στρατου ειμαι καλυμμενος μεχρι τα 24( παλι επειδη ειμαι απο εσπερινο). Σκεφτομαι τα ΙΕΚ μονο και μονο για να ξεκινησω κατι φετος και να το τελειωσω σε περιπτωση που δεν περασω στις πανελληνιες του χρονου. Ενω με την Βουλγαρια δεν θα εχω αυτην την ευκαιρια, ειναι κατι στο οποιο πρεπει να κλειδωσω αν το αποφασισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristosH

Νεοφερμένος

Ο ChristosH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ στον τουρισμό είναι καλά γιατί κάνουν εντελώς διαφορετική δουλειά από τα ΤΕΙ (ΙΕΚ τουριστικών επαγγελμάτων, ΤΕΙ διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων). Εγώ γνωρίζω άτομα που δουλεύουν με το πτυχίο των ΙΕΚ, όχι καμία ονειρική δουλειά αλλά έστω σαιζόν κάτι κινείται.

Ξερεις περιπου ποιες ειδικοτητες ειναι αυτες? Εχω ξαδερφο που τελειωσε ΙΕΚ μαγειρικης τεχνης στα τουριστικα αλλα με συμβασεις του 1 μηνα την βγαζει πλεον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εεεε δεν μας δίνεις όμως όλα τα στοιχεία για να ξέρουμε να σου απαντήσουμε ανάλογα. Τέλος πάντων. Οι ειδικότητες των ιεκ που θα διδαχθούν ανακοινώνονται από το Υπουργείο κάθε εξάμηνο (Οκτώβριο και Φεβρουάριο) . Για τα τουριστικά επαγγέλματα είναι 1) μαγειρικής τέχνης, 2) αρτοποιός-ζαχαροπλάστης, 3) τεχνικός τουριστικών μονάδων και επιχειρήσεων φιλοξενίας (υπηρεσία υποδοχής-υπηρεσία ορόφων-εμπορευματογνωσία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristosH

Νεοφερμένος

Ο ChristosH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εεεε δεν μας δίνεις όμως όλα τα στοιχεία για να ξέρουμε να σου απαντήσουμε ανάλογα. Τέλος πάντων. Οι ειδικότητες των ιεκ που θα διδαχθούν ανακοινώνονται από το Υπουργείο κάθε εξάμηνο (Οκτώβριο και Φεβρουάριο) . Για τα τουριστικά επαγγέλματα είναι 1) μαγειρικής τέχνης, 2) αρτοποιός-ζαχαροπλάστης, 3) τεχνικός τουριστικών μονάδων και επιχειρήσεων φιλοξενίας (υπηρεσία υποδοχής-υπηρεσία ορόφων-εμπορευματογνωσία).

Για το τριτο ενδιαφερομαι περισσοτερο επειδη υπαρχει και στην πολη μου. Απλα ψαχνω για ενα job profile της συγκεκριμενης ειδικοτητας και δεν βρισκω κατι, μονο για Ειδικός Ξενοδοχειακών Υπηρεσιών
και τροφοδοσίας και Υπεύθυνος Υποδοχής & Φιλοξενίας. Ειναι κατι διαφορετικο η συμπεριλαμβανει και τα παραπανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Komissa

Νεοφερμένος

Η Komissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να ξαναδώσεις, ώστε και να μην πετύχεις, να μπορείς να μάθεις μέχρι πόσο μπορείς να φτάσεις. Και αν ξαναδώσεις τελικά, να διαβάσεις τόσο ώστε πριν κοιμηθείς να λες "Έδωσα το 1000% των δυνατοτήτων μου, δεν μετανιώνω για τίποτα." Είναι πολύ άσχημο πράγμα τα απωθημένα, σε τρώνε χρόνια, μπορεί και μια ζωή. Πάντως, εγώ προσωπικά όσα παιδιά ξέρω που έδωσαν 3η φορά, τα κατάφεραν και πέρασαν στην πρώτη τους επιλογή, γιατί ήξεραν πως δεν είχαν άλλα περιθώρια, παίζουν το τελευταίο τους χαρτί, και κυρίως γιατί συνειδητοποίησαν τελικά ότι έδιναν για την πάρτη τους και μόνο, για κανέναν γονιό, συγγενή, περίγυρο. Λίγα άτομα είναι στα 17-18 τους σε θέση να το καταλάβουν αυτό, 2-3 χρόνια μετά όμως, αν και λίγα, κάνουν τη διαφορά.

Και το δικό μου σκεπτικό παρόμοιο είναι, κι εγώ έτσι το βλέπω. Με όσα έχουν συμβεί στη ζωή μου πλέον είμαι πλήρως συνειδητοποιημένη του τι πρόκειται να κάνω. Αν τελικά το πάρω απόφαση να ξαναδώσω θα είμαι εντελώς πάνω σε αυτό και θα φροντίσω όσο μπορώ να μην αγχωθώ όπως τις άλλες φορές, αλλά να βγαίνω κιόλας για να είμαι γενικά πιο ήρεμη και πιο χαλαρή, κάτι που δεν ήμουν τις άλλες φορές. Αλλά επειδή ξέρω πλέον απ'την καλή και απ'την ανάποδη τι σημαίνουν πανελλαδικές, θέλει ΤΕΡΑΣΤΙΟ κουράγιο μια 3η προσπάθεια. Και ακόμα, είναι αυτό που λες. Παω για την 1η επιλογη. Αν δεν τα καταφερω και τη πιασω φανταζεσαι τι καυαθλιψη εχει να πεσει :P Ευχαριστω πολύ πάντως! :)

@Komissa
Ξέρω κάποια άτομα που ενώ είναι απίστευτα έξυπνα και πολυτάλαντα, στις πανελλήνιες έχουν αποτύχει. Προσωπικά δεν θεωρώ τις πανελλήνιες αντιπροσωπευτικό του τι είμαστε, και τι το μπορούμε να γίνουμε στη ζωή μας. Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις εξαιρετικά επιφανών επαγγελματιών που έχουν ξεκινήσει από ΤΕΙ ή και ιδιωτικά ιδρύματα καθώς και μαθητών που εισήχθησαν σε υψηλόβαθμες σχολές και στην πρώτη δυσκολία τα παράτησαν. Η άποψή μου είναι ότι αφού έδωσες ήδη 2 φορές και δεν τα κατάφερες όπως ήθελες, απλά να αφήσεις τις πανελλαδικές γιατί δεν σου ταιριάζουν. Σε καμία περίπτωση οι εξετάσεις αυτές δεν καθορίζουν ποιοι είμαστε, εσύ προφανώς αγχώνεσαι και τελικά δεν τα καταφέρνεις. Βρες άλλες διεξόδους αν θες τη γνώμη μου. Τέλειωσε τη σχολή σου και έλα στο ΕΜΠ με κατατακτήριες για να μπεις και σε προχωρημένο εξάμηνο. Υπάρχουν τρόποι, εγώ στη θέση σου δεν θα έχανα τον χρόνο μου για τρίτη φορά υποστηρίζοντας ένα από τα πιο ηλίθια συστήματα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση παγκοσμίως.

Όντως ισχύει αυτό που λες κι εγώ έχω δικά μου παραδείγματα απο ανθρώπους γύρω μου και απ'τις δυο πλευρές. Και ακόμη ισχύει το γεγονός ότι οι πανελλήνιες είναι ηλίθιο σύστημα εισαγωγής. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παιδιά που όλα αυτά τα χρόνια στο σχολείο ήταν πιο κακοί μαθητές από μένα, τα πήγαν καλύτερα από μένα στο τέλος. Γι' αυτό πιο πολύ είναι ένα στοίχημα με τον εαυτό μου. Οι κατατακτήριες είναι προφανώς μία λύση απλά στα χρόνια μετά, θα πάω πολύ πίσω. Σε ευχαριστώ πάντως! :)

Αγαπητή komissa αναφέρεις ότι η σχολή σου ταιριάζει και το αντικείμενο σε ενδιαφέρει. Εκτός από αυτό που είναι το βασικό, σου αρέσει η πόλη που σπουδάζεις καθώς και οι συμφοιτητές σου. Δηλαδή συνδυάζεις τα πάντα που θα έκαναν κάποιον άλλον στη θέση σου να είναι απόλυτα ικανοποιημένος. Νομίζω ότι σε έχει πιάσει ένας ψυχαναγκασμός που οφείλεται στην πεποίθηση ότι δεν χρησιμοποίησες όλες σου τις δυνάμεις κατά την προετοιμασία σου. Σταμάτα να αυτομαστιγώνεσαι και απόλαυσε τις σπουδές σου. Η σχολή σου είναι πολύ καλή. Και μην ξεχνάς ότι αφού πάρεις το πτυχίο σου μπορείς με κατατακτήριες ή με την επιλογή του κατάλληλου μεταπτυχιακού να πλησιάσεις περισσότερο αυτό που επιθυμείς.

Αυτό φοβάμαι μήπως πρόκειται περί ψυχαναγκασμού.. Είμαι σκληρή με τον εαυτό μου, αυτό είναι αλήθεια. Ανέκαθεν έβαζα στόχους και δεν σταματούσα μέχρι να τους πετύχω. Θα ήθελα να ηρεμήσω επιτέλους απο αυτό το δίλημμα και να είμαι πάλι χαρούμενη όπως ήμουν στις αρχές, στους πρώτους μήνες στον Βόλο. Από τότε που μου μπήκε η ιδέα να ξαναδώσω βρίσκομαι μονίμως σε μία εσωτερική αναστάτωση. Ακριβώς τα ίδια λόγια μου λένε πάντως και οι συγγενείς μου. Σε ευχαριστώ παρα πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ChristosH το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Komissa, χαίρομαι που συμφωνώ με τους δικούς σου. Στο χέρι σου είναι να ξαναγίνεις χαρούμενη όπως ήσουν στην αρχή. Στο κάτω-κάτω και μια μικρή ψυχολογική βοήθεια από κάποιον ειδικό μπορεί να σε ξεμπλοκάρει. Εγώ έχω πειστεί πως μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία μόνο από πείσμα και εγωισμό. Δεν έχει σημασία αν χειρότεροι μαθητές από σένα τα πήγαν καλύτερα στις πανελλαδικές. Σημασία έχει ότι έστω και κατά τύχη βρήκες κάτι που σε ενδιαφέρει πραγματικά και που αντικειμενικά είναι πολύ καλό. Είναι κρίμα να το αφήσεις. Σκέψου και την περίπτωση να αποφασίσεις να ξαναδώσεις και να περάσεις στην πρώτη σου επιλογή. Πώς είσαι σίγουρη ότι η σχολή αυτή θα σου αρέσει όσο αυτή που φοιτάς τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Komissa

Νεοφερμένος

Η Komissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Komissa, χαίρομαι που συμφωνώ με τους δικούς σου. Στο χέρι σου είναι να ξαναγίνεις χαρούμενη όπως ήσουν στην αρχή. Στο κάτω-κάτω και μια μικρή ψυχολογική βοήθεια από κάποιον ειδικό μπορεί να σε βοηθήσει πολύ. Εγώ έχω πειστεί πως μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία μόνο από πείσμα και εγωισμό. Δεν έχει σημασία αν χειρότεροι μαθητές από σένα τα πήγαν καλύτερα στις πανελλαδικές. Σημασία έχει ότι έστω και κατά τύχη βρήκες κάτι που σε ενδιαφέρει πραγματικά και που αντικειμενικά είναι πολύ καλό. Είναι κρίμα να το αφήσεις. Σκέψου και την περίπτωση να αποφασίσεις να ξαναδώσεις και να περάσεις στην πρώτη σου επιλογή. Πώς είσαι σίγουρη ότι η σχολή αυτή θα σου αρέσει όσο αυτή που φοιτάς τώρα?

Εχω δει το προγραμμα σπουδων και το βρισκω ενδιαφερον, αλλα ξερω πολυ καλα εκ των προτερων οτι τα μαθηματα εκει θα τα βρισκω πιο δυσκολα. Ενω στη σχολη που ειμαι τωρα δεν ειναι ετσι. Αλλα ομως το οτι ειναι δυσκολα δε σημαινει κατι απαραιτητα, εχουν ενδιαφερον. Η σχολη μου τωρα δνε εχει καθολου φυσικη και μαθηματικα εχουμε για 2 εξαμηνα μονο. Ειναι καλη σχολη η χωροταξια σε καθε περιπτωση, απλα αυτο που μας εχουν κοψει τα μισα μαθηματα με εχει βαλει σε παρα πολλες σκεψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οπως σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου η σωστή επιλογή ενός πολύ καλού μεταπτυχιακού εδώ ή στο εξωτερικό θα κάνει την διαφορά. Ο,τι και αν αποφασίσεις σου εύχομαι καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Komissa

Νεοφερμένος

Η Komissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστω για ολα Λενω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Για το τριτο ενδιαφερομαι περισσοτερο επειδη υπαρχει και στην πολη μου. Απλα ψαχνω για ενα job profile της συγκεκριμενης ειδικοτητας και δεν βρισκω κατι, μονο για Ειδικός Ξενοδοχειακών Υπηρεσιών
και τροφοδοσίας και Υπεύθυνος Υποδοχής & Φιλοξενίας. Ειναι κατι διαφορετικο η συμπεριλαμβανει και τα παραπανω?
Εγώ είμαι στο ΤΕΙ και έτσι δεν ξέρω και πολλά για τα ΙΕΚ να σου πω. Πάντως κάνε ότι σου αρέσει πιο πολύ και ότι είναι πιο προσβάσιμο σε εσένα, και να κοιτάξεις να μάθεις ξένες γλώσσες ειδικά με την ειδικότητα υποδοχής και φιλοξενίας. Με τη μαγειρική νομίζω είναι λίγο πιο απρόσωπα τα πράγματα. Εμένα μου αρέσει περισσότερο η μαγειρική και μην ξεχνάς ότι δεν υπάρχει αντίστοιχη ειδικότητα σε ιδρύματα υψηλότερων βαθμίδων. Επίσης, δες αν μπορείς να μπεις στις ΑΣΤΕ εκτός πανελλαδικών, είναι αρκετά καλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top