aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Παντως τα μαθηματικα ειναι αντικειμενο που το διαβαζεις και μονος σου-δε θελει εργαστηρια-και μαθαινεται και απ τα βιβλια χωρις τη βοηθεια καθηγητων. Στην καθε σχολη ενα ερεθισμα παιρνεις και μετα εισαι μονος σου στο τι θα κανεις. Συμφωνω με το μηνυμα αν και σε παει σε εξειδικευμενα θεματα για μαθηματα κλπ ενω παιζει ρολο εσυ ο ιδιος πως θα μετουσιωσεις τα μαθησιακα ερεθισματα της σχολης σε προσωπικη κουλτουρα. Δε μας λες και τι θες να κανεις μετα αν υποθεσουμε οτι εχεις τελειωσει μαθηματικος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς περιέχουν κάποια λεπτά σημεία που αν δεν στα πει κάποιος καθηγητής, ακόμη και το καλύτερο βιβλίο να έχεις, δεν βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Παντως τα μαθηματικα ειναι αντικειμενο που το διαβαζεις και μονος σου-δε θελει εργαστηρια-και μαθαινεται και απ τα βιβλια χωρις τη βοηθεια καθηγητων.
Διαφωνώ alladin,τα ακαδημαικά μαθηματικά διαχειρίζονται πολύ πιο λεπτές και στριφνές έννοιες,ο καθηγητής είναι εκεί για να σου εξηγήσει πως όλα αυτά τα ανεξήγητα φαινομενικά ''αντικείμενα'',συσχετίζονται και σου δίνουν κάποιο συμπέρασμα.
Πιστεύω οτι θέλει τρομερό κόπο για να καταφέρεις να διβάσεις μόνος σου μαθηματικά και δεν εννοώ προσωπικό διάβασμα που χρειάζεται σε κάθε περίπτωση,απλά διευκολύνεται κατά πολύ αν έχεις κατλάβει απο τον καθηγητή σου ΤΙ διαβάζεις,ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

Δε μας λες και τι θες να κανεις μετα αν υποθεσουμε οτι εχεις τελειωσει μαθηματικος?
Σε μένα αναφέρεσαι φαντάζομαι,θα ήθελα προφανώς να ασχοληθώ σε κάποιο τομέα των μαθηματικών είτε θεωρητικά δηλαδή ακαδημαικά,αυτομάτως δύσκολο.
Ή σε κάποιο κλάδο των εφαρμοσμένων μαθηματικών,τον οποίο θα ανακαλύψω οτι με προσελκύει και έχω έφεση σε αυτόν κατά την διάρκεια των σπουδών μου.Γι'αυτό και με ενδιαφέρει τόσο πολύ η Κρήτη.Θεωρώ λάθος την πεποίθηση πτυχίο=δουλειά,σαφώς και θες να εξασφαλίσεις τα προς το ζην αλλά πτυχίο=....ΚΑΙ δουλεία (και άλλα πολλά) αν θες τα αναλύουμε.
Στο μυαλό μου πάντα έχω την δευτεροβάθμια εκπαίδευση,μιας και θεωρώ την συγκεκριμένη δουλειά κάτι ''ιερό'' και οφείλω με την σειρά μου πολλά στους καθηγητές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Eννοω μηπως σ αρεσει καποιος κλαδος συγκεκριμενα των μαθηματικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Από αυτά που έχω κάνει :
Την ανάλυση την βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα και πολύ χρήσιμη
Με ξετρέλανε η όση τοπολογία κάναμε στην στατιστική,επικεντρωθήκαμε κυρίως στην θεωρία συνόλων(δεν ξέρω πραγματικά που χρησιμεύει στα οικονομικά)
Θεωρία Παιγνίων μου αρέσε εξ'ίσου πάρα πολύ,αν την κάναμε λίγο στο τέλος της εισαγωγής στην μίκρο
Γραμμική Άλγεβρα δεν θα έλεγα οτι με έχει ξετρελάνει.
Αυτά έχω κάνει,τα μαθηματικά μας ΙΙΙ έχουν να κάνουν με ''σειρές'',δυστυχώς δεν ξέρω για τι πρόκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Η Θεωρία Παιγνίων στο Μαθηματικό διδάσκεται στα πλαίσια της Επιχειρησιακής Έρευνας, λιγάκι "εφαρμοσμένα". Νομίζω ότι μπορεί να διδαχτεί θεωρητικά με καθαρά μαθηματική σκοπιά αλλά στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν συμβαίνει. Η Θεωρία Παιγνίων υπάρχει σε πολλά Τμήματα μη Μαθηματικά, γι' αυτό και στο διαδίκτυο είναι δύσκολο να βρει κάποιος υλικό σε Μαθηματικό Τμήμα. Ανήκει στο πεδίο των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών σε συνδυασμό με τον κλάδο της Στοχαστικής Λήψης Αποφάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ξαναδώσε πανελλήνιες για ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν ισχύει το ότι οι απόφοιτοι του τμήματος παιδαγωγικού ειδικής αγωγής του Βόλου δεν μπορούσαν να διοριστούν μέχρι φέτος? Γιατί έμαθα οτ δεν τους δέχονταν και διορίζονταν μόνο όσοι δάσκαλοι γενικής αγωγής έκαναν μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή!Ελπίζω να ξέρει κάποιος (ειδικά απ αυτό το τμήμα) γτ είμαι πάρα πόλυ μπερδεμένη τι να επιλέξω!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Απ' οτι ξερω δε διοριζονταν ποτε οι δασκαλοι ειδικης αγωγης, ειχα ακουσει οτι περυσι εγινε για πρωτη φορα ΑΣΕΠ γι' αυτους, αλλα δε ξερω τι εγινε. Παντως, ενας γνωστος μου που εχει κανει και μεταπτυχιακο δουλευει ως ωρομισθιος σε ειδικο σχολειο με 500Ε οσοι ειχαν το βασικο πτυχιο +200Ε αυτος επειδη εχει το μεταπτυχιακο τιτλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Απ' οτι ξερω δε διοριζονταν ποτε οι δασκαλοι ειδικης αγωγης, ειχα ακουσει οτι περυσι εγινε για πρωτη φορα ΑΣΕΠ γι' αυτους, αλλα δε ξερω τι εγινε. Παντως, ενας γνωστος μου που εχει κανει και μεταπτυχιακο δουλευει ως ωρομισθιος σε ειδικο σχολειο με 500Ε οσοι ειχαν το βασικο πτυχιο +200Ε αυτος επειδη εχει το μεταπτυχιακο τιτλο.

Οι δάσκαλοι της ειδικής αγωγής γενικά έχουν μεγάλη απορρόφηση απλά δεν είμαι σίγουρη αν διορίζονται απ το συγκεκριμένο τμημα. Ο γνωστός σου ειναι απόφοιτος γενικής αγωγής με μεταπτυχιακό στην ειδική ή εννοείς οτ έχει βασικά σπουδάσει ειδική αγωγή και έχει κάνει μεταπτυχιακό σε κάποια ειδική κατηγοριά?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristallia

Νεοφερμένος

Η kristallia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Από το χημικό με μεταπτυχιακό μπορώ να γίνω γεωπόνος; αυτό που εχω στο μυαλό μου είναι να ανοίξω μαγαζί με λιπάσματα που θα φτιάχνω η ίδια αλλά δεν γνωρίζω αν αυτό γίνεται απο το χημικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ge0rgak0s

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σε ολους, ξαναδινω παλι πανελληνιες φετος για να μπουμε σε καμια σχολη...
το θεμα ειναι οτι δουλευω παραλληλα και δεν μπορω να απουσιαζω απο την δουλεια..
οποτε θελω μια σχολη που να μην εχει καθολου η λιγα εργαστηρια...
αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει καθος δεν εχω τελειωσει καποια αλλη ..


Κυριως με ενδιαφερουν σχολες με αντικειμενο την πληροφορικη και τα οικονομικα μιας και μ αρεσουν τα μαθηματικα...

πρωτα με ενδιαφερουν Αει και υστερα Τει...
να ειναι και λιγο ευκολη ετσι....
Βαση οχι στο Θεο αλλα κανα 13 +-
Α και να υπαρχει αντιστοιχο τμημα στην Αθηνα για να ερθω μεσω πολυτεκνειας

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Μια διευκρίνιση. Ένα Τμήμα δίχως εργαστήρια δεν σημαίνει ότι έχει πιο ελαφρύ πρόγραμμα σπουδών. Οι δυσκολίες υπεισέρχονται με άλλο τρόπο. Πολλοί καθηγητές έχουν την απαίτηση να βλέπουν παρουσία και συμμετοχή στο μάθημα που κάνουν, ας είναι προαιρετική η παρακολούθηση των διαλέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν ισχύει το ότι οι απόφοιτοι του τμήματος παιδαγωγικού ειδικής αγωγής του Βόλου δεν μπορούσαν να διοριστούν μέχρι φέτος? Γιατί έμαθα οτ δεν τους δέχονταν και διορίζονταν μόνο όσοι δάσκαλοι γενικής αγωγής έκαναν μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή!Ελπίζω να ξέρει κάποιος (ειδικά απ αυτό το τμήμα) γτ είμαι πάρα πόλυ μπερδεμένη τι να επιλέξω!!:worry:

η φιλη μου που τελειωσε περσυ τον ιουλιο το τμημα εκπαιδευτικης και κοινωνικης πολιτικης , διοριστηκε κ δουλευει τωρα σε νησι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
η φιλη μου που τελειωσε περσυ τον ιουλιο το τμημα εκπαιδευτικης και κοινωνικης πολιτικης , διοριστηκε κ δουλευει τωρα σε νησι.

Τελείωσε πέρυσι και διορίστηκε κιόλας??
:whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
η φιλη μου που τελειωσε περσυ τον ιουλιο το τμημα εκπαιδευτικης και κοινωνικης πολιτικης , διοριστηκε κ δουλευει τωρα σε νησι.

Ρε συ πώς διορίστηκε; Αφού διαγωνισμοί για μόνιμες θέσεις του δημοσίου έχουν να γίνουν από το...2008. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
και γω έμαθα ότι μια κοπέλα που τελειώνει φέτος θα την πάρουν το Σεπτέμβριο!αλλά νομίζω ως αναπληρωματικοί θα τους πάρουν!κάτι είναι και αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ρε συ πώς διορίστηκε; Αφού διαγωνισμοί για μόνιμες θέσεις του δημοσίου έχουν να γίνουν από το...2008. :hmm:

https://www.chiourea.gr/2013/09/blog-post_25.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Γεια σε ολους, ξαναδινω παλι πανελληνιες φετος για να μπουμε σε καμια σχολη...
το θεμα ειναι οτι δουλευω παραλληλα και δεν μπορω να απουσιαζω απο την δουλεια..
οποτε θελω μια σχολη που να μην εχει καθολου η λιγα εργαστηρια...
αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει καθος δεν εχω τελειωσει καποια αλλη ..


Κυριως με ενδιαφερουν σχολες με αντικειμενο την πληροφορικη και τα οικονομικα μιας και μ αρεσουν τα μαθηματικα...

πρωτα με ενδιαφερουν Αει και υστερα Τει...
να ειναι και λιγο ευκολη ετσι....
Βαση οχι στο Θεο αλλα κανα 13 +-
Α και να υπαρχει αντιστοιχο τμημα στην Αθηνα για να ερθω μεσω πολυτεκνειας

Ευχαριστω εκ των προτερων

Καλημέρα! Μια φίλη μου είναι στο Οικονομικών Επιστημών του ΟΠΑ και δεν έχει καθόλου εργαστήρια ή υποχρεωτική παρακολούθηση. Απλά αν δεν πηγαίνεις δεν μπορείς να περάσεις μαθήματα, καθώς η ύλη είναι τεράστια και δυσνόητη.

Θεωρώ πως τμήμα Πληροφορικής χωρίς εργαστήρια ή έστω με λίγα δεν υπάρχει, καθώς είναι το αντικείμενο τέτοιο που το εργαστηριακό μέρος είναι απολύτωςς απαραίτητο για την σωστή κατάρτιση των φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Το Πάντειο έχει 2 τμήματα σχετικά με Οικονομία, στα οποία με το που αποφοιτήσεις εγγράφεσαι στο Οικονομικό Επιμελητήριο [α) Τμήμα Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης β) Δημόσια Διοίκηση], και 1 στο οποίο έχεις επίσης δικαίωμα εγγραφής στο Ο.Ε., με την προϋπόθεση ότι θα πάρεις την δέσμη (κατεύθυνση) των "Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων", το Διεθνών, Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών. Τα 2 πρώτα έχουν σχετικά χαμηλή βάση (περίπου 14.000), του 3ου είναι κάπως πιο υψηλή (γύρω στο 17.500 με ξένη γλώσσα ως ειδικό μάθημα). Βέβαια, όπως όλα τα τμήματα του Παντείου, δεν είναι αμιγώς οικονομικά, αλλά εξετάζουν και άλλες, σχετικές με τη διαμόρφωση της οικονομίας, πτυχές, δηλαδή έχουν στοιχεία ιστορίας, δικαίου, κ.ά... Εργαστήρια δεν έχουν, τώρα, για υποχρεωτικές παρουσίες δεν είμαι 100% σίγουρη, αν και δεν το νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top