Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είχα γράψει και λίγες σελίδες πίσω κάποιους προβληματισμούς μου για την επιλογή αντικειμένου σπουδών, και είπα να ξαναγράψω.

Λοιπόν, είμαι στη Θεωρητική κατεύθυνση και δίνω στις Πανελλήνιες μαθηματικά γενικής + Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.
Αν μπορούσα να επιλέξω ελεύθερα σχολή, θα σκεφτόμουν και νομική, όμως επειδή ρεαλιστικά δε θα πλησιάσω πολύ, εκτός απροόπτου, είμαι ανάμεσα σε οικονομικά και πολιτικές επιστήμες. Θα ήθελα να αποφασίσω σύντομα για να μην αναγκαστώ να αποφασίσω τελευταία στιγμή με την κατάθεση του μηχανογραφικού, και για να δώσω ιδιαίτερη βάση στα μαθήματα βαρύτητας του πεδίου που θα επιλέξω.

Σκέφτομαι ότι οι πολιτικές επιστήμες ίσως είναι αρκετά γενικό αντικείμενο, άρα ίσως να ήταν προτιμότερο να στραφώ στα οικονομικά. Δε μου αρέσουν ιδιαίτερα τα μαθηματικά (αν και είμαι σχετικά καλός σε αυτά), προτιμώ μαθήματα σχετικά με δίκαιο και ιστορία, όμως νομίζω πως τα οικονομικά (τουλάχιστον η μακροοικονομιά) θα με ενδιαφέρε αρκετά.

Είμαι αρκετά μπερδεμένος και αισθάνομαι πως πρέπει να αποφασίσω σύντομα. Θεωρείτε πως το αντικείμενο της πολιτικής επιστήμης είναι πολύ γενικό και θεωρητικό, και καλύτερα να πάω για οικονομικά που είναι μεν κοινωνική επιστήμη, αλλά ίσως είναι πιο συγκεκριμένα; Ή αν δε μου αρέσουν ιδιαίτερα τα μαθηματικά είναι σκούρα τα πράγματα;
Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εχεις κανει καμμια συσκεψη με τον εαυτο σου να δεις τι δουλεια θα κανεις? ενταξει απο μαθηματα ξερεις ξεκαθαρα. Στο σουπερ μαρκετ ομως δε θα ψωνιζεις με θεωριες περι της καμπυλης φιλιπς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εχεις κανει καμμια συσκεψη με τον εαυτο σου να δεις τι δουλεια θα κανεις? ενταξει απο μαθηματα ξερεις ξεκαθαρα. Στο σουπερ μαρκετ ομως δε θα ψωνιζεις με θεωριες περι της καμπυλης φιλιπς...

Όχι, δεν ξέρω τι δουλειά θέλω να κάνω. Θεωρώ ότι είναι νωρίς γι'αυτό, αρχικά ψάχνω το αντικείμενο σπουδών μου. Έχω αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω (και, πιθανώς, να ασχοληθώ με) κοινωνική επιστήμη, και έχω καταλήξει στις 2 προαναφερθείσες.
Απλώς, βλέποντας και τα μαθήματα των αντίστοιχων σχολών, είδα ότι στα τμήματα πολιτικής επιστήμης διδάσκονται μαθήματα από διάφορα πεδία. Καλά για επιμόρφωση, είναι στα ενδιαφέροντά μου, όμως ίσως δεν προετοιμάζει για κάποια εργασία. Έχω σκοπό να κάνω μεταπτυχιακό, όμως προς το παρόν παλεύω να αποφασίσω κάτι μεταξύ των δύο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Νοσηλευτική ΕΚΠΑ vs ΤΕΙ φυσικοθεραπείας..ποια ειναι η γνωμη σας? Αν ειχα και μια αποψη ενος σχετικου με τα αντικείμενά θα το εκτιμούσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ειναι υποκειμενικο..τι σαρεσει εσενα; αλλο το ενα αλλο το αλλο επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Νοσηλευτική ΕΚΠΑ vs ΤΕΙ φυσικοθεραπείας..ποια ειναι η γνωμη σας? Αν ειχα και μια αποψη ενος σχετικου με τα αντικείμενά θα το εκτιμούσα

Το δευτερο εχει μεγαλυτερη ανεργια απ το πρωτο, ceteris paribus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Απλώς, βλέποντας και τα μαθήματα των αντίστοιχων σχολών, είδα ότι στα τμήματα πολιτικής επιστήμης διδάσκονται μαθήματα από διάφορα πεδία. Καλά για επιμόρφωση, είναι στα ενδιαφέροντά μου, όμως ίσως δεν προετοιμάζει για κάποια εργασία. Έχω σκοπό να κάνω μεταπτυχιακό, όμως προς το παρόν παλεύω να αποφασίσω κάτι μεταξύ των δύο...

Τι εννοείς από άλλα πεδία?Μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδείγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το δευτερο εχει μεγαλυτερη ανεργια απ το πρωτο, ceteris paribus.

Πως το εξηγείς? έτσι απλά?
Νοσηλευτικής υπάρχουν 10-12 σχολές στα ΑΕΙ ενώ φυσικοθεραπείας μόλις τρεις σχολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πως το εξηγείς? έτσι απλά?
Νοσηλευτικής υπάρχουν 10-12 σχολές στα ΑΕΙ ενώ φυσικοθεραπείας μόλις τρεις σχολές

Ναι αλλά σε πανεπιστήμιο υπάρχουν μόνο δύο τμήματα νοσηλευτικής ( μαζί με τα τμήματα του τεχνολογικού τομέα βέβαια αγγίζουν τους αριθμούς που αναφέρεις) και σχεδόν πάντα, για το ΕΣΥ τουλάχιστον, οι θέσεις για ΠΕ ήταν περισσότερες από την ζήτηση και ορισμένες εξ'αυτών έμεναν κενές. Βέβαια αυτά ίσχυαν όταν ακόμα γίνονταν διορισμοί ιατρονοσηλευτικού προσωπικού στο δημόσιο. Για τον ιδιωτικό τομέα ίσως αποτελεί καλύτερη επιλογή η φυσικοθεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ναι αλλά σε πανεπιστήμιο υπάρχουν μόνο δύο τμήματα νοσηλευτικής ( μαζί με τα τμήματα του τεχνολογικού τομέα βέβαια αγγίζουν τους αριθμούς που αναφέρεις) και σχεδόν πάντα, για το ΕΣΥ τουλάχιστον, οι θέσεις για ΠΕ ήταν περισσότερες από την ζήτηση και ορισμένες εξ'αυτών έμεναν κενές.

στον επαγγελματικό τομέα δεν υπάρχει καμία διαφορά επαγγελματική στους νοσηλευτές ΑΕΙ
Το έχουμε πει 40000 φορές,οι νοσηλευτές των ΑΕΙ(ΠΑΝΕΠΙΣΤΉΜΙΑ & ΤΕΙ) έχουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα κ ναι η μόνη διαφορά είναι ότι ο ένας γίνεται προϊστάμενος στα 5 χρόνια και ο δεύτερος στα 3. Τι πιστεύεις ότι όσοι θα σπουδάσουν νοσηλευτική θα γίνουν και προϊστάμενοι?
Τέλος πάντων τα ίδια και τα ίδια πια εδώ μέσα καθίστε παρέα με την ανωτερότητα σας άλλωστε σε λίγους χώρους σας έμεινε ακόμη να πουλάτε τους μύθους σας μέχρι φυσικά να τελειώσει και από εκεί.

Στο θέμα μας τώρα και απαντώ στην κοπελιά.
Διάβασε τις αξιολογήσεις της ΑΔΙΠ για το κάθε τμήμα
Μπες στους επαγγελματικούς φορείς πχ ΕΝΕ για τους νοσηλευτές και βρες πληροφορίες είτε στο σύλλογο των φυσικοθεραπευτών.
Εδώ μέσα μην περιμένεις να βρεις τίποτα παραπάνω από τις ανωτερότητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
στον επαγγελματικό τομέα δεν υπάρχει καμία διαφορά επαγγελματική στους νοσηλευτές ΑΕΙ
Το έχουμε πει 40000 φορές,οι νοσηλευτές των ΑΕΙ(ΠΑΝΕΠΙΣΤΉΜΙΑ & ΤΕΙ) έχουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα κ ναι η μόνη διαφορά είναι ότι ο ένας γίνεται προϊστάμενος στα 5 χρόνια και ο δεύτερος στα 3. Τι πιστεύεις ότι όσοι θα σπουδάσουν νοσηλευτική θα γίνουν και προϊστάμενοι?
Τέλος πάντων τα ίδια και τα ίδια πια εδώ μέσα καθίστε παρέα με την ανωτερότητα σας άλλωστε σε λίγους χώρους σας έμεινε ακόμη να πουλάτε τους μύθους σας μέχρι φυσικά να τελειώσει και από εκεί.

Στο θέμα μας τώρα και απαντώ στην κοπελιά.
Διάβασε τις αξιολογήσεις της ΑΔΙΠ για το κάθε τμήμα
Μπες στους επαγγελματικούς φορείς πχ ΕΝΕ για τους νοσηλευτές και βρες πληροφορίες είτε στο σύλλογο των φυσικοθεραπευτών.
Εδώ μέσα μην περιμένεις να βρεις τίποτα παραπάνω από τις ανωτερότητες

Μεγάλε διάβασες το μήνυμά μου? Μάλλον προτρέχεις και θες να την λες σε όλους εδώ μέσα. Είπα ξεκάθαρα πώς υπάρχουν δύο τμήματα σε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ και κάποια ακόμη στον ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ τομέα, κάτι που λες κι εσύ σε κάθε ένα από τα χίλια μηνύματά σου( ΑΕΙ= Πανεπιστήμια+ΤΕΙ). Επίσης για τους διορισμούς στο δημόσιο άλλες θέσεις προκηρρύσονταν για ΠΕ και άλλες για ΤΕ. Ποτέ δεν μίλησα για δήθεν ανωτερότητα των πανεπιστημίων και μην μού βάζεις λόγια. Αντιθέτως με την ρητορική σου εσύ, ενδεχομένως άθελά σου, ρίχνεις λάδι στην φωτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Για τον ιδιωτικό τομέα ίσως αποτελεί καλύτερη επιλογή η φυσικοθεραπεία.

εκεί ήθελα να καταλήξω και εγώ, φυσικά δεν θα πουμε εμείς τι θα δηλώσεις, όπως προείπα μπες στα αντίστοιχα επιμελητήρια και βρες πληροφορίες

Dr. No γενικά μίλησα και όχι προσωπικά σε εσένα γιατί τόσα χρόνια εδώ μέσα ξέρω πολύ καλά τι λάσπη θα ρίξουν...Περίμενε την στιγμή που θα αρχίσουν να συνδέουν τα μόρια των πανελληνίων με την δουλειά!!!Διασκέδαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ναι αλλά σε πανεπιστήμιο υπάρχουν μόνο δύο τμήματα νοσηλευτικής ( μαζί με τα τμήματα του τεχνολογικού τομέα βέβαια αγγίζουν τους αριθμούς που αναφέρεις) και σχεδόν πάντα, για το ΕΣΥ τουλάχιστον, οι θέσεις για ΠΕ ήταν περισσότερες από την ζήτηση και ορισμένες εξ'αυτών έμεναν κενές. Βέβαια αυτά ίσχυαν όταν ακόμα γίνονταν διορισμοί ιατρονοσηλευτικού προσωπικού στο δημόσιο. Για τον ιδιωτικό τομέα ίσως αποτελεί καλύτερη επιλογή η φυσικοθεραπεία.
Προφανως οταν τελειωσεις φυσικοθεραπεια θα κινηθεις στον ιδιωτικο τομεα. Πλεον το ιδιο ισχυει και για τη νοσηλευτικη. Δεν γινεται ολοι να περιμενουν να διοριστουν στο δημοσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν γινεται ολοι να περιμενουν να διοριστουν στο δημοσιο.

Εδώ ακόμα δεν προλαβαίνουν να μπούνε στη σχολή μερικοί και αρχίζουν να μιλάνε για προισταμένους, το έχουν δεδομένο!!!
Περίμενε όλο καιι κάποιος θα εμφανιστεί για να το πει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μας τα έχεις πρήξει επίσης με την κωλο ΑΔΙΠ η οποία προσπαθεί να προσαρμόσει τις σχολές στην καπιταλιστική αγορά εργασίας. Όποια σχολή, δηλαδή, που δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα των μεγάλων εταιριών και τα παραγωγικά τους σχέδια,(εικάζω,οι περισσότερες είναι θεωρητικές σχολές) θα κλείνει ή θα συγχωνεύεται.

Νοσηλευτική ΕΚΠΑ vs ΤΕΙ φυσικοθεραπείας..ποια ειναι η γνωμη σας? Αν ειχα και μια αποψη ενος σχετικου με τα αντικείμενά θα το εκτιμούσα

Κατερίνα,προτιμότερο είναι να σπουδάσεις σε ένα Πανεπιστημιακό ίδρυμα,παρά τεχνολογικό.Ιδιαίτερα στα ΤΕΙ νοσηλευτικής,που το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά χαμηλό.Διαφορά στα επαγγελματικά δεν υπάρχει,εκτός αυτής που προαναφέρθηκε.Αλλά,η Νοσηλευτική ΕΚΠΑ είναι ιατρικοκεντρική,δηλαδή θα έχεις αρκετές θεωρητικές γνώσεις,ενώ οι των ΤΕΙ εκπαιδεύονται άμεσα πρακτικά.Επιπλέον,τα συγγράμματα είναι ακαδημαικές εκδόσεις.Από Πανεπιστήμιο,άμα σε ενδιαφέρει,μπορείς ευκολότερα να ελιχθείς σε ερευνητικούς τομείς,καθώς και να διεκδικήσεις καλύτερα μεταπτυχιακά,χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα σου πέσουν ολα αυτά στα χέρια,σαν δώρα.
Όπως βέβαια, αναφέρθηκε και παραπάνω,εξαρτάται πάνω απ'ολα απο τις βλέψεις και τον σκοπό που έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Προφανως οταν τελειωσεις φυσικοθεραπεια θα κινηθεις στον ιδιωτικο τομεα. Πλεον το ιδιο ισχυει και για τη νοσηλευτικη. Δεν γινεται ολοι να περιμενουν να διοριστουν στο δημοσιο.

Αναφέρθηκα στις παλιές καλές εποχές, όταν ακόμη έβγαιναν προκηρύξεις θέσεων ιατρονοσηλευτικού προσωπικού στο ΕΣΥ. Ωστόσο ο διορισμός στο δημόσιο αποτελεί, ακόμα και σήμερα, το όνειρο του μέσου Ελληνα πολίτη. Αυτό φαίνεται ως ένα βαθμό και στις πανελλαδικές, όπου μέχρι και η ΣΜΥ (φουλ καραβανάδες), έχει φτάσει περίπου τα 15000 μόρια ( μπορεί να είναι και περισσότερα δεν θυμάμαι ακριβώς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.

ValiaMor7

Νεοφερμένος

Η ValiaMor7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα,είμαι μαθήτρια της Α' Λυκείου και δεν μπορώ να αποφασίσω τι θέλω πραγματικά να κάνω στο μέλλον,απο τη μία, μου αρέσουν πολύ οι ιατρικές και παραιατρίκες επιστήμες,παρ'όλ αυτά δεν ανταποκρίνομαι στα θετικά μαθήματα..Αντίθετα,έχω μια κλίση στα θεωρητικά μαθήματα,όμως δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει κάποια σχόλη από εκείνο τον κλάδο..Είμαι μπερδεμένη..θα πρέπει να παλέψω τα θετικά ή να βρώ κάτι από τα θεωρήτικα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τι εννοείς από άλλα πεδία?Μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδείγματα?

Βεβαίως, είδα ότι υπάρχουν μαθήματα δικαίου, ιστορίας, κάποια μαθήματα που μου φαίνονται γενικά (κοινωνιολογία κλπ.). Σε ποιον τομέα μπορεί να απασχοληθεί ένας απόφοιτος του τμήματος, ή, τουλάχιστον, σε τι έχει προβάδισμα έναντι των αποφοίτων άλλων σχολών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!! Παρολαυτα φυσικοθεραπεια υπάρχεί μονό ΤΕΙ,οποτε δεν τίθεται ζήτημά ποιότητάς σπουδών αφου ολοι οι φυσικοθεραπευτες έχουν βγει από ΤΕΙ (και καποιοι βοηθοί απο ΙΕΚ )…απο εκεί και πέρα σαν αντικείμενο σπουδών μου αρέσει καλύτερά η νοσηλευτική.Μετα ομως ,απο θεμα δουλειας τα πηγαινε ελα σε νοσοκομεία ,οι βαρδιες, η ολη πίεσή κλπ δεν νομίζω οτι θα ναι και τα καλύτερά μου …
Σαν ελεύθερο επαγγελμα στην νοσηλευτική τι μπορεις να κανεις?

Καλησπέρα,είμαι μαθήτρια της Α' Λυκείου και δεν μπορώ να αποφασίσω τι θέλω πραγματικά να κάνω στο μέλλον,απο τη μία, μου αρέσουν πολύ οι ιατρικές και παραιατρίκες επιστήμες,παρ'όλ αυτά δεν ανταποκρίνομαι στα θετικά μαθήματα..Αντίθετα,έχω μια κλίση στα θεωρητικά μαθήματα,όμως δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει κάποια σχόλη από εκείνο τον κλάδο..Είμαι μπερδεμένη..θα πρέπει να παλέψω τα θετικά ή να βρώ κάτι από τα θεωρήτικα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Γεια σου! Γτ και εγω ειχα ακριβώς το ιδιο θεμα το χω ψαξει πολυ ..στο δικό μας τουλάχιστον σύστημά μπορούσες να πας θεωρητική, να παρεις στην Γ λυκ. μαθημα επιλογής βιολογία γενικής και έτσι ξεκλειδωνονταν το τρίτο πεδιο.Βεβαια έχεις μια απολεια μοριων στο πεδιο αυτων των επιστημων, με αποτέλεσμά να ειναι ποοοολυ δύσκολο να πιασεις τα μορια μιας ιατρικής.
Παρολαυτα πολλές αλλες σχολές παραϊατρικων ειναι σε πολυ βατά μορια.ΒΕΒΑΙΑ επαναλαμβάνω οτι τωρα με το νεο σύστημά δεν ξέρω αν και τι ισχυει απο αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top