aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Τουλαχιστον εισαι τυχερη γιατι ξερεις απο μικρη τι θες να γινεις και δεν εισαι ανερματιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Θέλω να ασχοληθώ με την έρευνα και μάλλον προσανατολίζομαι για το εξωτερικό. Και για αυτό που λες για τους γονείς και οι δικοί μου αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα όπως τον περισσότερων και άμα χρειαστεί θα πιάσω και δουλειά παράλληλα με τις σπουδές αλλά δεν θα εγκαταλείψω τα όνειρά μου για όσο μπορώ.

Αν σ' αρέσουν οι θετικές επιστήμες σπούδασε ΗΜΜΥ-μηχανολόγων ή βαριά βαριά πολιτικών μηχανικών, αλλιώς ιατρική-οδοντιατρική-κτηνιατρική.
Έτσι έχουν τα πράγματα αν σ' ενδιαφέρει να βγάλεις λεφτά κάποτε. :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afroditi85

Νεοφερμένος

Η afroditi85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια η σμυ σε ποιο πεδιο ειναι;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
4o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afroditi85

Νεοφερμένος

Η afroditi85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
οκ ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Οι περισσότεροι σήμερα στην Ελλάδα στερούνται τα βασικά, για να σπουδάσουν τα παιδιά τους μέσα στη χώρα, ακόμη κι αν αυτά μένουν σε εστίες ή στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους - δε βρίσκονται στη φάση «Α, θες παιδί μου να πας έξω για σπουδές; Εννοείται ότι θα πας! Κι αν χρειαστεί πιάνεις και καμιά δουλίτσα.» (αφού έχω την εντύπωση ότι στο εξωτερικό δεν πας με 50 ευρώ στην τσέπη). Το αναφέρω σε περίπτωση που λαθεμένα έχεις την εντύπωση ότι αυτό που αναφέρεις παραπάνω ισχύει σήμερα για τις περισσότερες οικογένειες στη χώρα μας.

Δεν εννοούσα ότι θα σπουδάσω στο εξωτερικό! Εννοούσα ότι θέλω να δουλέψω στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Λοιπον λοιπον,αρχικα να συστηθω.Ονομαζομαι Κωστας και ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα οικονομικης επιστημης του ΟΠΑ.
Το μηχανογραφικο μου εγινε με βαση 2 αξονες,1)Οικονομικα 2)Φυσικο/Μαθηματικο.Να ξεκαθαρισω ειναι τομεις που με ενδιεφεραν εξ'ισου και πραγματικα δυσκολευτηκα πραγματικα να το φτιαξω.
*2ο πεδιο:15000, 5o πεδιο:15900.Οποτε δεν επιανα μαθηματικο και φυσικο αθηνας.
Την επιλογη μου λοιπον την επηρεασε επισης και ο τοπος διαμονης(ειμαι Αθηναιος) αλλα και η επαγγελματικη αποκατασταση(για οποια επαγγελματικη αποκατασταση και αν μιλαμε),θεωρησα πως το οικονομικο τμημα θα μου προσεφερε παραπανω ευκαιριες.
Ειμαι μολις 1 βδομαδα στην σχολη,και δεν μπορω να πω πως εχω ξετρελαθει και μπαινω σε δευτερες σκεψεις,δεν γνωριζω σε ποσους απο σας εχει συμβει αλλα δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο.Σκεφτομαι το 10%.Απο την αλλη σκεφτομαι τα εξοδα της επαρχιας και μην πεσω παλι σε αδιεξοδο.
Αυτο που θελω ειναι συμβουλες απο φοιτητες των παραπανω τμηματων για το πως εχουν τα πραγματα,ας πουμε γνωριζω οτι φυσικη και μαθηματικα δεν ειναι αυτα του λυκειου.
Εχω ηδη αποφασισει να μεινω εναν χρονο στην σχολη να δω πως θα κυλησουν τα πραγματα και το καλοκαιρακι με το καλο αποφασιζω.
Παιδες ευχαριστω εκ των προτερων.


α πρωτοετης εισαι..δεν ηξερα! :D

κοιτα το να μην ξερεις τι σου αρεσει πραγματικα ειναι νοσος της εποχης μας και ιδιως της ελλαδας...για κατι τετοιο απαιτουνται ερεθισματα,περιβαλλον κ.λπ...συχνα περναει ο χρονος και τυχαιες συναντησεις και μπολικη λογικη μας οδηγουν ισως τελικα σε αυτο που αγαπαμε...
υπαρχουν και οι συμβιβασμοι..π.χ καποιος που αγαπα πραγματικα την ιστορια και θα θελε να ασχοληθει σοβαρα,αλλα τελικα επιλεγει π.χ στρατιωτικη σχολη ,ιατρικη δεν εχει και μεγαλη διαφορα αποτ ον ανειδικευτεο που πασχιζει να βρει δουλεια,οποια δουλεια για να επιβιωσει...οπως τελικα παρα πολλοι δεν ξερουν τι θελουν και τι αρεσουν..
κατα καποιο τροπο αυτη η κατηγορια ειναι τεραστια,η μεγαλη πλειοψηφια και την δημιουργει η ιδια η αγορα,το οικονομικο συστημα...αυτοι ειναι οι παριες της επιστημης,οι οποιοι ειναι πιθανον παντως να επιτυχουν στο επαγγελμα τους,αλλα ισως απιθανον να γεμιζουν με κατι ευχαριστο σε αυτους την μερα τους
υπαρχει και η κατηγορια αυτων που εχουν εμπιστοσυνη στις ικανοτητες τους και δεν φοβουνται να αναμετρηθουν με την αγορα επιλεγοντας την επιστημη που αγαπουν ανεξαρτητως βασης(η οποια φυσικα συνδεεται με την επαγγελματικη αποκατασταση και την τοποθεσια της σχολης), δεν ειναι βεβαιο το μελλον τους,παιρνουν ρισκο...αλλα αν πετυχουν καταλαβαινουμε πως η το επαγγελμα γι αυτους θα ειναι διασκεδαση και θα πληρωνονται κιολας!

εσυ απ οτι καταλαβαινω εχεις θεμα με την σχολη και οχι τοσο με το αντικειμενο; η ισως να προεκυψε προβληματισμος και γι αυτο...

θα πρεπει πριν το μηχανογραφικο να παρακολουθουμε καποια μαθηματα στις σχολες ενδιαφεροντος...ωστε να δουμε αν μας αρεσει πραγματικα το αντικειμενο..αλλα και την ιδια την σχολη απο αποψη υποδομων,διδακτικου προσωπικου,υποστηριξης κ.λπ
να βλεπουμε τα προγραμμα σπουδων,τωρα με το δικτυο αυτο καθισταται ευκολο και διαφορες αξιολογησεις και να προχωρουμε...και τα επαγγελματικα δικαιωματα,η αποκατασταση δηλαδη μετεπειτα αυτονοητα θα ειναι ενας παραγοντας επιλογης..απαιτειται αναζητηση λοιπον και συστηματικη δουλεια και σε αυτο το επιπεδο

καλλιο αργα παρα ποτε φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Λοιπον λοιπον,αρχικα να συστηθω.Ονομαζομαι Κωστας και ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα οικονομικης επιστημης του ΟΠΑ.
Το μηχανογραφικο μου εγινε με βαση 2 αξονες,1)Οικονομικα 2)Φυσικο/Μαθηματικο.Να ξεκαθαρισω ειναι τομεις που με ενδιεφεραν εξ'ισου και πραγματικα δυσκολευτηκα πραγματικα να το φτιαξω.
*2ο πεδιο:15000, 5o πεδιο:15900.Οποτε δεν επιανα μαθηματικο και φυσικο αθηνας.
Την επιλογη μου λοιπον την επηρεασε επισης και ο τοπος διαμονης(ειμαι Αθηναιος) αλλα και η επαγγελματικη αποκατασταση(για οποια επαγγελματικη αποκατασταση και αν μιλαμε),θεωρησα πως το οικονομικο τμημα θα μου προσεφερε παραπανω ευκαιριες.
Ειμαι μολις 1 βδομαδα στην σχολη,και δεν μπορω να πω πως εχω ξετρελαθει και μπαινω σε δευτερες σκεψεις,δεν γνωριζω σε ποσους απο σας εχει συμβει αλλα δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο.Σκεφτομαι το 10%.Απο την αλλη σκεφτομαι τα εξοδα της επαρχιας και μην πεσω παλι σε αδιεξοδο.
Αυτο που θελω ειναι συμβουλες απο φοιτητες των παραπανω τμηματων για το πως εχουν τα πραγματα,ας πουμε γνωριζω οτι φυσικη και μαθηματικα δεν ειναι αυτα του λυκειου.
Εχω ηδη αποφασισει να μεινω εναν χρονο στην σχολη να δω πως θα κυλησουν τα πραγματα και το καλοκαιρακι με το καλο αποφασιζω.
Παιδες ευχαριστω εκ των προτερων.
--------------------------------

Με μια βδομαδα δεν μπορεις να καταλαβεις τπτ....:P. Εμενα η σχολη μου αρχισε να μου αρεσει απο το 3 ετος...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolisdc

Νεοφερμένος

Ο manolisdc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
διαβάζω εδώ και καιρό το συγκεκριμένο forum αλλά ποτέ δεν είχα την ανάγκη για να κάνω εγγραφή. λοιπόν στο ψητό είμαι φέτος στην γ λυκείου και συγκεκριμένα στην τεχνολογική κατεύθυνση χωρίς την επιλογή των αρχών της οικονομικής θεωρίας. έχω όμως κάποια προβλήματα για την επιλογή των σχολών που με ενδιαφέρουν. Αρχικά κοιτάω μόνο για σχολές στην Αθήνα γιατί δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για άλλες πόλεις. έχω δει για δύο σχολές πληροφορικής οι οποίες θα με ενδιέφεραν είναι της πληροφορικής στην ασσοε και της πληροφορικής στο παπει. Μετά όμως δεν ξέρω τίποτα αν και μου έχουν προτείνει και στο χαροκόπειο της πληροφορικής και τηλεματικής (??). θα μου άρεσε η στατιστική σαν αντικείμενο αλλά η αλήθεια είναι πως αν και μου αρέσουν τα μαθηματικά σε λογικά πλαίσια δεν τα πολύ έχω, γι' αυτό και διστάζω. υπολογίζω πάντως γύρω στα 14.000-15.000 μόρια. Στόχος μου είναι να βρω μια σχολή με την οποία να μπορώ να κάνω κάτι αφού την τελειώσω και όχι απλά για να λέω πως απλά σπούδασα. έχετε καμία ακόμη σχολή να μου προτείνετε ή να μου πείτε την γνώμη σας?
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
διπλα επαγγελματικα δεν δινει η πληροφορικη στο οικονομικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
διπλα επαγγελματικα δεν δινει η πληροφορικη στο οικονομικο;
ναι τελειωνοντας πληροφορικη ειτε απο ΑΣΟΕΕ η απο Πα.Πει εχεις επαγγελματικα δικαιωματα πληροφορικαριου ΚΑΙ οικονομολογου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για την σχολη στον πειραια ειναι σιγουρο; νομιζα μονο του ΠΑΜΑΚ και της ΑΣΣΟΕ δινουν διπλα

βρηκα αρθρο που συμφωνει παντως μαζι σου..οποτε μαλλον ετσι ειναι

https://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/530815/sholes-me-dipla-epaggelmatika-dikaiomata/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloumbloum

Νεοφερμένος

Η bloumbloum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ήταν πολύτιμη η γνώμη σας για τις παρακάτω σχολές
1. Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών κρητης
2.ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ & ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ (γεωπονικο πανεπιστημιο αθηνας )
3.πανεπιστημιο πειραιωσ τμημα χρηματοοικονομικης και τραπεζικης διοικητικησ
4.φυσικο ηρακλειου
5.πολιτικοσ μηχανικοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Το Φυσικό με ποια λογική μπήκε στην λίστα ή/και γιατί είναι 4η επιλογή; :P :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το 3! Το 3!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloumbloum

Νεοφερμένος

Η bloumbloum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μ αρεσει αρκεταααααα η φυσικη..γτ το 3?μπορεισ ν μ το δικαιολογησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
μ αρεσει αρκεταααααα η φυσικη..γτ το 3?μπορεισ ν μ το δικαιολογησει

Πιστεύω ότι έχει περισσότερες προοπτικές στην ελληνική αγορά εργασίας από τις υπόλοιπες 4 σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Κανεις πιστεύω δεν ειναι δε θέση να σου πει, πήγαινε εκει ξερω γω, θα βρεις (και καλα) πιο γρήγορα δουλεια. Η αλήθεια ειναι οτι αν είσαι σαν και μένα, είσαι ικανή να αλλάζεις προτιμήσεις κάθε μερα επιλογή και μετα ξανά τα ίδια. Εφόσον δεν ξέρεις τι να επιλεξεις ρίξε κλήρο. Και μη πει κανεις οτι αφήνεις το μέλλον σου στη τυχη. Τα πάντα θέμα τύχης ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
μ αρεσει αρκεταααααα η φυσικη..γτ το 3?μπορεισ ν μ το δικαιολογησει

H επιλογή σπουδών Φυσικής δεν είναι τόσο...απλή όσο το «μ' αρέσει αρκετά η Φυσική». Υπάρχουν κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες που έχει η Φυσική σε σχέση με τις άλλες επιστήμες που έχεις παραθέσει. Πρέπει να διαθέτεις εξίσου καλό υπόβαθρο και (αγάπη) σε Μαθηματικά αν επιλέξεις να σπουδάσεις Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
μπες ημμυ..μαθαινεις τα απαραιτητα μαθηματικα για να μαθεις φυσικη και εχεις και τα δικαιωματα του τεε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top