nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Βέβαια στο φόρουμ έχει δημιουγηθεί μια πλασματική εικόνα για την αγορά εργασίας, για τις σπουδές και για το εξωτερικό. Είναι κρίμα οι νέοι και άσχετοι με την αγορά εργασίας, να πέφτουν σε τέτοιες παγίδες παραπληροφόρησης. Με κάτι τέτοια "τα οικονομικά έχουν μέλλον" και φτάσαμε ως χώρα των δέκα εκατομμυρίων ανθρώπων να έχουμε 60.000 οικονομολόγους.

Φιλικά, έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οποίος αγαπάει αυτό που κάνει θα προσπαθήσει και θα πετύχει. Αν αποτύχει τουλάχιστον θα έχει προσπαθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μάστερ2

Νεοφερμένος

Ο μάστερ2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μην το σκεφτεσαι αυτο,κι εγω υπηρξε περιοδος που το σκεφτομουν. Θελεις πολυ να περασεις νομικη;;; Αν ναι τοτε διαβασε για να περασεις στη σχολη που θελεις. Κανενας δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι αν εχεις καποιο μεγαλο δικηγορο απο πισω θα πετυχεις σιγουρα. Απλα,σαφως και θα εχεις βοηθεια για το ξεκινημα. Σκεψου οτι υπαρχουν παιδια δικηγορων που πηγαινουν νομικη και τελικα τα παρατανε γιατι δεν ηταν αυτο που εψαχναν απλα αναγκαστηκαν να το κανουν λογω πιεσης. Ενω, οταν κανεις ακολουθει τα ονειρα του εχει περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχει γιατι θα κανει τα παντα για να πραγματοποιηθουν. Καλη επιτυχια σου ευχομαι για οτι και αν επιλεξεις!
Υ.Γ. Αρα εσυ δεν εχεις προβλημα με την επιλογη κατευθυνσης!Γιατι ακους κατι τρελα του στυλ ''Θελω να γινω γιατρος ,αλλα μου αρεσουν περισσοτερο τα μαθηματα της θεωρητικης,οποτε λεω να γινω δικηγορος!''
Σε ευχαριστω πολυ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Μου αρέσουν κυρίως τα μαθήματα από τις θετικές επιστήμες. Μαθηματικά, φυσική κ.τ.λ., παρόλο που είμαι εξίσου καλή σε όλα. Σκέφτομαι να μπω οδοντιατρική. Θα ήθελα να μάθω ποια θα είναι η πορεία που θα πρέπει να ακολουθήσω μετά το σχολείο. Απλώς δεν θέλω να γίνω οδοντίατρος που να ασχολείται με σφραγίσματα, εξαγωγές και τέτοια. Μόνο σιδεράκια, λευκάνσεις κ.τ.λ. Αυτό χρειάζεται, μήπως, κάποια εξειδίκευση; Ευχαριστώ πολύ.

Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα προήλθε απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

peggykast

Νεοφερμένος

Η peggykast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά, καμιά ιδέα για μοριακή βιολογία;

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 2533-2537 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Στοχευει κανεις τη μοριακη βιολογια???
το καμιά ιδέα δεν μου φαίνεται το ίδιο...θα απαντήσει η ίδια για να σιγουρευτούμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
το καμιά ιδέα δεν μου φαίνεται το ίδιο...θα απαντήσει η ίδια για να σιγουρευτούμε:P
Ωχ, απο απροσεξια διαβασα " καμια για μοριακη βιολογια??"
Ναι, τωρα που το λες οντως δε βγαζει ακρη...Εκτος αμα διαβαζει εξωσχολικα μοριακη βιολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peggykast

Νεοφερμένος

Η peggykast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Συγγνωμη, έπρεπε να δωσω περισσότερες πληροφορίες..Μιλώ για το Τμημα Μοριακής Βιολογίας που έχει βάση στην Αλεξανδρούπολη.. Ενδιαφέρομαι για αυτή τη σχολή και θα ήθελα κάποιος σχετικός με το θέμα να μου δώσει περαιτέρω πληροφορίες..Είναι καλή σχολή που εγγυάται επαγγελματική αποκατάσταση; Έχει ενδιαφέρον; Πόσα χρόνια είναι η φοιτηση; Και ισχύει το γεγονός ότι μεσω μεταπτυχιακών σπουδών μπορεί κάποιος να εργαστεί κι ως μικροβιολόγος; Παιδια, αν κάποιος έχει ιδέα και θα ηθελε να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Συγγνωμη, έπρεπε να δωσω περισσότερες πληροφορίες..Μιλώ για το Τμημα Μοριακής Βιολογίας που έχει βάση στην Αλεξανδρούπολη.. Ενδιαφέρομαι για αυτή τη σχολή και θα ήθελα κάποιος σχετικός με το θέμα να μου δώσει περαιτέρω πληροφορίες..Είναι καλή σχολή που εγγυάται επαγγελματική αποκατάσταση; Έχει ενδιαφέρον; Πόσα χρόνια είναι η φοιτηση; Και ισχύει το γεγονός ότι μεσω μεταπτυχιακών σπουδών μπορεί κάποιος να εργαστεί κι ως μικροβιολόγος; Παιδια, αν κάποιος έχει ιδέα και θα ηθελε να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39630
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peggykast

Νεοφερμένος

Η peggykast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν το είχα δει! Σε ευχαριστώ πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Muse

Νεοφερμένος

Η El_Muse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γειαα σας :) λοιπον επειτα απο χρόνια απογνωσης...ειπα να το παλεψω λιγο ακομα μπας και βρω καμια λυση εδω μεσα!
φετος δευτερα λυκειου...δηλωσα θετικη κατευθυνση..μιας και ειμαι αρκετα καλη μαθητρια και λατρευω χημειαα <3 (οσο για την βιολογια νταξει ας το αφησω ασχολιαστο..απλα θα την παλεψω).
η μεγαλυυυτερη μου αγαπη λοιπον..που το χω πραγματικα μερακκι νομιζω...και ονειρο..ειναι να γινω μετεωρολογος!!
το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι και απο το πιο ευκολα επαγγελματα για επαγγελματικη αποκατασταση...και ειδικα εδω που μενω> βολο :(
και αν ηθελα να φυγω τοτε θα προτιμουσα να πααω για ολη μου τη ζωη στην αγγλια και να κανω ΤΗΝ καριερα ξερω γω..αλλα δεν θελω να μετακομισω σε αλλη πολη...και αυτο που κοβει τα φτερα :/ γιαυτο και οι γονεις μου ουτε να τ ακουσουν δλδ...αν καποιος λοιπον ξερει περι επαγγελματικης αποκαταστασης για τα μερη μου...ας μου πει...υπαρχει επισης και ενα αεροδρομιο..εδω διπλα..αεροδρομιο Νεας Αγχιαλου...κ αναρωτιεμαι γιατι δν εχω ιδεα αν γινεται ν δουλεψεις εκει χωρις να πας στραατιωτικες ως μετεορολογος ή κατι τετοιο...πφφ μπερδεμα το θεμα!
κ επειδη δν βλεπω φως..μετα παω στα επαγγελματα υγειας που μου αρεσουν..νταξει ιατρικη επειδη ξερω τν εαυτο μου δν περναω :P οποτε μετα παμε φαρμακευτικη που ιιιισως και να περασω..αλλα και παλι εχω αμφιβολιες :/ ενω φυσικο για να γινω μετεορολογος θα το ειχα πιο σιγουρακι...
λοιπον αν θελετε προτεινετε μου κι αλλα επαγγελματαα που να με αφορουν καπως ...Heeeeeeeeeeeelp :/ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agiyi

Νεοφερμένος

Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Χαίρεται, χαίρεται.

1 Απ’ όσο ξέρω, μετεωρολόγος γίνεσαι από το μαθηματικό. Δεν ξέρω αν υπάρχει ειδικότητα στην σχολή ή είναι σαν μεταπτυχιακό, αλλά ξέρω ότι οι μετεωρολόγοι βγαίνουν από το μαθηματικό. Το λέω γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις.

2 «δεν είναι από τα πιο εύκολα επαγγέλματα για επαγγελματική αποκατάσταση»… Και πιο είναι δηλαδή στην εποχή μας; Ούτε σερβιτόρος δεν έχει εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση. Το θέμα είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει πραγματικά. Και αν κάνεις αυτό που όντως θες, θα το κάνεις και καλύτερα, άρα θα έχεις άλλα πλεονεκτήματα.


Και το πιο σημαντικό: μέχρι να δώσεις μηχανογραφικό θα περάσουν κυριολεκτικά 21 μήνες. Άραξε. Δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρη για το τι θα δηλώσεις από τώρα. Καλό είναι μεν να έχεις έναν στόχο, αλλά όχι να τον ακολουθείς τυφλά ακόμα. Θα σου έλεγα καλύτερα να βάλεις στόχο επίδοσης στο σχολείο και όχι «θέλω να περάσω εκεί». Μπορεί να ξέρεις πάνω κάτω τι σου αρέσει από τώρα, αλλά σίγουρα υπάρχουν πάαρα πολλά πράγματα που σου αρέσουν και δεν το ξέρεις καν. Μην ξεχνάς ότι είσαι (λογικά για 2α λυκείου μιλώντας) 16 χρονών, οπότε μέσα σε αυτούς τους 21 μήνες που θα περάσουν θα αλλάξεις πολύ σαν προσωπικότητα, γιατί πολύ απλά έτσι είναι. 21 μήνες μπορεί να μην είναι κάτι για έναν 30χρονο απο θέμα εξέλιξης χαρακτήρα, αλλά στα 16 είναι τρομερή αλλαγή. Μην αγχώνεσαι λοιπών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Χαίρεται, χαίρεται.

1 Απ’ όσο ξέρω, μετεωρολόγος γίνεσαι από το μαθηματικό. Δεν ξέρω αν υπάρχει ειδικότητα στην σχολή ή είναι σαν μεταπτυχιακό, αλλά ξέρω ότι οι μετεωρολόγοι βγαίνουν από το μαθηματικό. Το λέω γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις.

Η μετεωρολογία είναι κλάδος της εφαρμοσμένης φυσικής. Δηλαδή τομέας του Τμ.Φυσικής. Μετεωρολόγοι γίνονται κατεξοχήν πτυχιούχοι φυσικοί (όσοι επιλέξουν αυτή την ειδίκευση). Επίσης γίνονται και πτυχιούχοι μαθηματικοί αν επιλέξουν σχετικά μαθήματα (υπάρχει η δυνατότητα) από το Τμ.Φυσικής και συνεχίσουν απαραίτητα με μεταπτυχιακές σπουδές στον κλάδο αυτό. Επίσης Μετεωρολόγοι μπορεί να γίνουν και πτυχιούχοι γεωλόγοι.

Σαν κλάδος η Μετεωρολογία χρειάζεται
α). μαθηματικά δηλαδή, άψογο επίπεδο γνώσεων, κατανόησης και χειρισμού προχωρημένων μαθηματικών ακαδημαϊκού επιπέδου
β). φυσική δηλαδή, άψογο επίπεδο γνώσεων, κατανόησης και χειρισμού προχωρημένων από τις ενότητες της Πανεπιστημιακής Φυσικής: κλασική μηχανική, κβαντομηχανική, ρευστομηχανική, θερμοδυναμική και ηλεκτρομαγνητισμό, περιβαλλοντική φυσική, βασική μετεωρολογία / ατμοσφαιρική φυσική, ...κτλ
και γ). προγραμματισμό δηλαδή, καλή εξοικείωση στην σύνταξη κώδικα σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού π.χ. Fortran, C, C++, Matlab
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

El_Muse

Νεοφερμένος

Η El_Muse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
λοιπον σευχαριστω πολυυυ :DDD νμζω οτι εχεις απολυτο δικαιο..κλτρα ν βαλω ως στοχο ν γραψω πλ καλα κ απο κει και περα βλεπουμε...ισως μεχρι τοτε αλλαξουν κ λιγακι τα πραγματα ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αngelica

Νεοφερμένος

Η Αngelica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! :)
Είμαι μαθήτρια στη B'Λυκείου και τα τελευταία χρόνια σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με τον τομέα της Δημοσιογραφίας ή με κάποιον σχετικό τομέα που προσφέρεται από το αντίστοιχο τμήμα στο ΕΚΠΑ (δημόσιες σχέσεις κλπ). Μου αρέσει πολύ να ασχολούμαι με αρθρογραφίες και τα σχετικά και ενδιαφέρομαι πολύ να αποκτήσω όσο το δυνατόν περισσότερες γνώσεις για να μπορέσω να είμαι καλή με αυτό που μου αρέσει να κάνω. ( Εδώ και ένα χρόνο γράφω αθλητικά άρθρα, βέβαια σε τελείως ερασιτεχνικό επίπεδο).Το πρόβλημα είναι ότι το τελευταίο διάστημα οι περισσότεροι προσπαθούν να με αποτρέψουν από αυτήν την επιλογή μου λέγοντας πως εδώ και πολλά χρόνια υπάρχει κρίση στο επάγγελμα και κυρίως επειδή ασχολούνται με τον τομέα αρκετοί που δεν έχουν τελειώσει κάποιο ΑΕΙ αλλά πιθανόν κάποιο ΙΕΚ ή κάτι που δε συνδέεται με τη δημοσιογραφία. Εγώ πιστεύω πως οι γνώσεις που αποκτάς σε ΑΕΙ είναι χωρίς αμφιβολία περισσότερες και πιο χρήσιμες για να ασκήσεις το επάγγελμα αλλά αναγνωρίζεται σήμερα αυτό; Θα ήθελα αν κάποιος έχει ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα αν μπορεί να με βοηθήσει λέγοντας μου αν θεωρεί ότι υπάρχουν ευκαιρίες για εργασία σήμερα -και αποκλειστικά δημοσιογραφικά αλλά και μέσω δυνατοτήτων που μπορεί να προσφερθούν από κάποιο πανεπιστήμιο..ή αν θα πρέπει να το συνδυάσω με κάτι άλλο για να είμαι πιο κατοχυρωμένη;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! :)
Είμαι μαθήτρια στη B'Λυκείου και τα τελευταία χρόνια σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με τον τομέα της Δημοσιογραφίας ή με κάποιον σχετικό τομέα που προσφέρεται από το αντίστοιχο τμήμα στο ΕΚΠΑ (δημόσιες σχέσεις κλπ). Μου αρέσει πολύ να ασχολούμαι με αρθρογραφίες και τα σχετικά και ενδιαφέρομαι πολύ να αποκτήσω όσο το δυνατόν περισσότερες γνώσεις για να μπορέσω να είμαι καλή με αυτό που μου αρέσει να κάνω. ( Εδώ και ένα χρόνο γράφω αθλητικά άρθρα, βέβαια σε τελείως ερασιτεχνικό επίπεδο).Το πρόβλημα είναι ότι το τελευταίο διάστημα οι περισσότεροι προσπαθούν να με αποτρέψουν από αυτήν την επιλογή μου λέγοντας πως εδώ και πολλά χρόνια υπάρχει κρίση στο επάγγελμα και κυρίως επειδή ασχολούνται με τον τομέα αρκετοί που δεν έχουν τελειώσει κάποιο ΑΕΙ αλλά πιθανόν κάποιο ΙΕΚ ή κάτι που δε συνδέεται με τη δημοσιογραφία. Εγώ πιστεύω πως οι γνώσεις που αποκτάς σε ΑΕΙ είναι χωρίς αμφιβολία περισσότερες και πιο χρήσιμες για να ασκήσεις το επάγγελμα αλλά αναγνωρίζεται σήμερα αυτό; Θα ήθελα αν κάποιος έχει ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα αν μπορεί να με βοηθήσει λέγοντας μου αν θεωρεί ότι υπάρχουν ευκαιρίες για εργασία σήμερα -και αποκλειστικά δημοσιογραφικά αλλά και μέσω δυνατοτήτων που μπορεί να προσφερθούν από κάποιο πανεπιστήμιο..ή αν θα πρέπει να το συνδυάσω με κάτι άλλο για να είμαι πιο κατοχυρωμένη;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας ! :)

ειναι πολυ καλο που σκεφτεσαι απο τωρα αυτο που θα ακολουθησεις,που το αγαπας και προσπαθεις απο τωρα να γινεις καλη σε αυτο και σε συγχαιρω!!!!!!!!αυτο που σου προτεινω εγω ειναι αν το αγαπας πραγματικα να το ακολουθησεις!ολα τα επαγγελματα σημερα εχουν κριση!ποις ξερει τι θα γινει σε 5 χρονια και βαλε???κανεις!!!!!!!!αν εισαι καλη σε αυτο που κανεις δεν θα χαθεις!!!!!!!Σαφως και οι σπουδες του πανεπιστημιου δεν συγκρινονται με αλλων ιδυματων αλλα εννοειται οτι θα πρεπει να κανεις και καποιο μεταπτυχιακο για να εχεις και περισσοτερες ευκαιριες αποκαταστασης και δυνατοτητες !!!!!!!!Η ξαδερφη μου εχει σπουδασει δημοσιογραφια και εργαζοταν σε μεγαλη εφημεριδα αλλα δυστυχως λογω των περικοπων απολλυθηκε και τωρα δουλευει σε καποια αλλη εφημεριδα!καλη τυχη!!!!!!!!!!και καλη προοδο να εχεις!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αngelica

Νεοφερμένος

Η Αngelica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!! Δηλαδή πιστεύετε ότι υπάρχει ακόμη ελπίδα;; Η γνωστή σας είναι ευχαριστημένη από τον κλάδο γενικά; Γιατί και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω ότι αν κάνεις αυτό που σου αρέσει και βάλεις τα δυνατά σου θα τα καταφέρεις!
Ναι σκέφτομαι σοβαρά για μεταπτυχιακό γιατί πέρα από τις γνώσεις που σου προσφέρει ανοίγει και άλλες πόρτες και είναι σημαντικό!
Και ευχαριστώ για την απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Προτείνω να πας σε ΙΕΚ δημοσιογραφίας.
Κι εγώ το έψαχνα για να δηλώσω τη δημοσιογραφία του ΑΠΘ που την έπιανα, αλλά τελικά καλύετερα που δε τη δήλωσα.
Κι εμένα μ' αρέεσι η δημοσιογραφία, γι' αυτό μετά τη φιλολογία που είμαι, θα πάω σε ΙΕΚ ή κανένα μεταπτυχιακό.
Στα πανεπιστήμια δημοσιογραφίας κάνεις πάρα πολλές θεωρίες και ιστορίες της δημοσιογραφίες, που πρακτικά σου είναι άχρηστες. Στα ΙΕΚ επικεντρώνονται κυρίως στο πρακτικό κομμάτι, πως να γράφεις, πως να κάνεις έρευνα και τα λοιπά. Επίσης, στα ΙΕΚ σου κάνουν μάθημα γνωστοί δημοσιογράφοι που ασχολούνται χρόνια μ' αυτό και έχουν και γνώσεις και γνωριμίες για να σε προωθήσουν. Ενώ στα πανεπιστήμια σου κάνουν μαθήματα καθηγητές με διδακτορικά, που ζήτημα να έχουν γράψει 20 άρθρα σε εφημερίδες στη ζωή τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top