nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Πάνε μάθε κλαρίνο από έναν έμπειρο "μάστορα" και σάρωσε όλα τα πανηγύρια της Μακεδονίας.Ξέρεις τι 20άρικα ρίχνουν οι μερακλήδες;Με το φτυάρι θα τα μαζεύεις κάθε βράδυ.


Κάτι σαν αυτό να υποθέσω; :P Συν ότι θα έχει στο πλευρό του όμορφες αφράτες τραγουδίστριες τύπου


Χαράς Βέρρας..:P Στα πανηγύρια της πρώην πασοκικής / νδφκικής "επαρχίας" με τα datsun, ..χτυπάει κανείς και καλά γκομενάκια - αβγαλτοφανή (ενώ η πραγματικότητα λέει άλλα) συνοδευόμενα από αδέρφια με πουκάμισα "γονίδη" που έχουν αδειάσει όλο το τζελ στο κεφάλι τους με σκαρπίνι κλαρινογαμπρού. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αυτό χωρίς πλάκα μια χαρά πρόταση είναι αν τον ενδιαφέρει.

Γιατί άσχημα είναι? Πλάκα πλάκα απ ότι βλέπω, ως ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, κομμωτής, βοηθός/υπάλληλος σε λογιστικά γραφεία ή ιατρεία, ελαιοχρωματιστής, οδηγός κτλπ. όλο και κάτι βγάζεις! Ειδικά απ την στιγμή που δε μπορείς να μπείς σε κάνα Πανεπιστήμιο ξέρω γω δεν ειναι καθόλου άσχημα, θα έχεις έτσι ένα χαρτί στο χέρι, μία ειδίκευση, ένα εισόδημα, κάτι ρε παιδί μου!

Ή το άλλο, κ σε σχολή της Τριτοβάθμιας νάσαι ή να έχεις τελειώσει, καλό είναι παράλληλα να ξέρεις κ καμιά τέχνη, έτσι για να μπορείς να εργαστείς έστω με αυτήν μέχρι να βρείς δουλειά πάνω στο αντικείμενο σπουδών σου, 2 χρόνια είναι σχεδόν όλα αυτά πέριπου. Μάθε τέχνη και άστηνα, δε λένε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Em_19011

Νεοφερμένος

Η Em_19011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ο χρηστης Unforgiven21 ειναι καταλληλος για την πολιτικη νομιζω. Ειναι μολις 16, ματαιοδοξος, παραδοπιστος, βαριεται να κουνηθει και δουλευει πολυ καλα τον κοσμο. Τι του λειπει δηλαδη; Σου βρηκαμε τη δουλεια που ηθελες ....:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
εσείς τι θα βάζατε στο μηχανογραφικό σας? μαθηματικό ή πολιτικών μηχανικών και γιατί


Θα ήθελα (όπως και τώρα θέλω και δεν το δήλωσα!) ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ με χίλια!
Ωστόσο φοβάμαι ότι οι γύρω θα με πίεζαν για Πολιτικός Μηχανικός.
Αλλά θα τους έγραφα στα τέτοια μου και θα έβαζα Μαθηματικό :)

Ναι βέβαια και στα Γιάννενα και στην Λαρισα και στην Αλεξανδρούπολη, μόνο πού αν τους ρωτήσεις όλοι Αθήνα θέλουν να έρθουν.

Χμ μηπως ήθελες λιγο Ιατρικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου πληροφορικη και ευκολη δεν μπορει να υπαρξει διοτι οι περισσοτερες σχολες εχουν πολλα μαθηματικα. Αν ψαξεις θα βρεις παρα πολλες σχολες με πληροφορικη οποτε ειναι στο χερι σου πια θα διαλεξεις. Θα σου προτεινα ομως την Εφαρμοσμενη πληροφορικη στο Πα.Μακ. καθως συνδυαζει και πληροφορικη (αν δεν κανω λαθος κυριως προγραμματισμο) και οικονομικα.

Κατα την γνωμη μου, οι γνωμες δεν θα επρεπε να λαμβανονται καν υποψη στην επιλογη σχολης.

Ειχα κανει και εγω ερωτηση για πληροφορικες και ειχα παρει απαντηση 1 post (2 με το δικο σου) που προτειναν Πληροφορικη στο Πα.Μακ 100% και 2 post που προετρεπαν σε αποφυγη του Πα.Μακ παση θυσια. Οσο περισσοτερο ρωτας τοσο περισσοτερο μπερδευεσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου, οι γνωμες δεν θα επρεπε να λαμβανονται καν υποψη στην επιλογη σχολης.

Ειχα κανει και εγω ερωτηση για πληροφορικες και ειχα παρει απαντηση 1 post (2 με το δικο σου) που προτειναν Πληροφορικη στο Πα.Μακ και 2 post που προετρεπαν σε αποφυγη του Πα.Μακ παση θυσια. Οσο περισσοτερο ρωτας τοσο περισσοτερο μπερδευεσε...

Έκανες τόσο κόπο να ξεφύγεις από το ΑΟΔΕ και θα πας πα.μακ. να το ξαναφάς στη μάπα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Έκανες τόσο κόπο να ξεφύγεις από το ΑΟΔΕ και θα πας πα.μακ. να το ξαναφάς στη μάπα; :P

Arghh, γιατι το θυμησες :knife: :kill: :book: Kill it with fire
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μην λέτε τέτοια ρε. Θα μπει ο Γιώργος παμακ να σας πει πόσο τρομερή και δύσκολη ειναι η οικονομική επιστήμη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
εεγω θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ειναι θεωρητικη και θελει να σπουδασει διατροφολογια ειναι ευκολο ? απο αποψη μαθηματα υλη κκλτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
εεγω θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ειναι θεωρητικη και θελει να σπουδασει διατροφολογια ειναι ευκολο ? απο αποψη μαθηματα υλη κκλτ
Απ'οτι γνωριζω σαν σχολη εχει και καποια μαθηματα τα οποια σχετιζονται με χημεια και στα συγκεκριμενα μαθητες της θεωρητικης δυσκολευονται αρκετα. Τωρα βεβαια εξαρταται και απο το ποσο εξοικιωμενος ειναι κανεις με τη χημεια,αλλα πιστευω η ελαχιστη που μας διδασκουν στο σχολειο (και που λιγοι παρακολουθουμε) δεν επαρκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μάστερ2

Νεοφερμένος

Ο μάστερ2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ρε παιδια σκεφτομαι για δικηγορος.Δεν εχω ομως ουτε πατερα ουτε θειο δικηγορο,εχω πολλες πιθανοτητες να βρω δουλεια μολις τελειωσω τη σχολη?

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 2546-2558 προήλθαν από νήμα με το ίδιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ρε παιδια σκεφτομαι για δικηγορος.Δεν εχω ομως ουτε πατερα ουτε θειο δικηγορο,εχω πολλες πιθανοτητες να βρω δουλεια μολις τελειωσω τη σχολη?
Μην το σκεφτεσαι αυτο,κι εγω υπηρξε περιοδος που το σκεφτομουν. Θελεις πολυ να περασεις νομικη;;; Αν ναι τοτε διαβασε για να περασεις στη σχολη που θελεις. Κανενας δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι αν εχεις καποιο μεγαλο δικηγορο απο πισω θα πετυχεις σιγουρα. Απλα,σαφως και θα εχεις βοηθεια για το ξεκινημα. Σκεψου οτι υπαρχουν παιδια δικηγορων που πηγαινουν νομικη και τελικα τα παρατανε γιατι δεν ηταν αυτο που εψαχναν απλα αναγκαστηκαν να το κανουν λογω πιεσης. Ενω, οταν κανεις ακολουθει τα ονειρα του εχει περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχει γιατι θα κανει τα παντα για να πραγματοποιηθουν. Καλη επιτυχια σου ευχομαι για οτι και αν επιλεξεις!
Υ.Γ. Αρα εσυ δεν εχεις προβλημα με την επιλογη κατευθυνσης!Γιατι ακους κατι τρελα του στυλ ''Θελω να γινω γιατρος ,αλλα μου αρεσουν περισσοτερο τα μαθηματα της θεωρητικης,οποτε λεω να γινω δικηγορος!''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Πόσο γελάω που διαβάζω απόψεις με πολύ μέλι που απέχουν από την πραγματικότητα. Η πραγματικότητα δεν είναι "κάνω το όνειρό μου χόμπυ".. όπως σκέφτεστε ορισμένοι. Καλώς ή κακώς, πηγαίνετε να ρωτήσετε εν ενεργεία δικηγόρους να σας πουν πόσο ωραία είναι η καθημερινότητά τους. Δεν θέλω να προκαταλάβω επιλογές κανενός.

Ειδικά ψάξτε να δείτε για γυναίκες δικηγόρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δικηγόρος χωρίς γνωριμίες δύσκολο στις μέρες μας να γινεις πετυχημένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Πόσο γελάω που διαβάζω απόψεις με πολύ μέλι που απέχουν από την πραγματικότητα. Η πραγματικότητα δεν είναι "κάνω το όνειρό μου χόμπυ".. όπως σκέφτεστε ορισμένοι. Καλώς ή κακώς, πηγαίνετε να ρωτήσετε εν ενεργεία δικηγόρους να σας πουν πόσο ωραία είναι η καθημερινότητά τους. Δεν θέλω να προκαταλάβω επιλογές κανενός.

Ειδικά ψάξτε να δείτε για γυναίκες δικηγόρους.
Σημερα μιλουσα με γυναικα δικηγορο και μου ειπε πως πραγματι ειναι πολυ δυσκολα. Απλα εγω εξεφρασα την αποψη μου πανω στο ερωτημα που εθεσε. Γιατι δεν ειναι καλυτερο να ακολουθεις τα ονειρα σου και αυτο που σου αρεσει απο το να κανεις κατι αναγκαστικα επειδη εχουν το ιδιο επαγγελμα η μαμα η ο μπαμπας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ναι.
Ζωντανή απόδειξη οι ουρές που σχηματίζονται στον ΟΑΕΔ με γνώση μίας ή και περισσότερων ξένων γλωσσών και διάφορα μεταπτυχιακά.:whistle:
Μα γαμώτο.
Πες μου κάτι που έχει επαγγελματικές προοπτικές και αξιοπρεπή μισθό ρε΄συ.:/:


Από ότι βλέπω από διάφορους συγγενείς και γνωστούς, αν έχεις υπομονή, ψάξε ψάξε όλο και κάτι θα βρεθεί, αν όχι στην Ελλάδα τότε στο εξωτερικό.
Επίσης έχει διαφορά τι θεωρεί ο καθένας "επαγγελματικές προοπτικές". Εγώ απλά θέλω να μπορώ να έχω ένα μισθό να ζω αξιοπρεπώς, και όπως είπα, υπάρχουν ευκαιρίες. Αρκεί να το ψάχνεις και όχι να κάθεσαι σπίτι περιμένοντας να σου έρθει η δουλεία ουρανοκατέβατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Catalonia, δεν αντιλέγω σ' αυτό που λες ως προς τη ρομαντική πλευρά του. Καλώς ή κακώς άλλο πράγμα η ομορφιά της επιστήμης και άλλο πράγμα η καθημερινότητα. Το Πανεπιστήμιο δεν "εκπαιδεύει" επαγγέλματα αλλά ούτε διδάσκει πράγματα από την αγορά εργασίας. Το Πανεπιστήμιο "καλύπτει" άλλες ανάγκες, περισσότερο κοινωνικές. Η αγορά εργασίας διαφέρει πολύ από την επιστήμη και τις θεωρίες.

Loreley το εξωτερικό θεωρείται «Γη της επαγγελίας»; Έχετε στείλει βιογραφικά με τα αξιοζήλευτα προσόντα που έχετε να λάβετε απαντήσεις; Είχα στείλει τις προάλλες σε Ολλανδική πολυεθνική εταιρία και μου απάντησαν ότι δεν προσλαμβάνουν Έλληνες επειδή έχουν κακή εμπειρία από το παρελθόν.

Επίσης το εξωτερικό αποτελεί ταμείο κοινωνικής απασχόλησης ανέργων Ελλήνων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Catalonia, δεν αντιλέγω σ' αυτό που λες ως προς τη ρομαντική πλευρά του. Καλώς ή κακώς άλλο πράγμα η ομορφιά της επιστήμης και άλλο πράγμα η καθημερινότητα. Το Πανεπιστήμιο δεν "εκπαιδεύει" επαγγέλματα αλλά ούτε διδάσκει πράγματα από την αγορά εργασίας. Το Πανεπιστήμιο "καλύπτει" άλλες ανάγκες, περισσότερο κοινωνικές. Η αγορά εργασίας διαφέρει πολύ από την επιστήμη και τις θεωρίες.
Η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη ακομη γιατι δεν εχω καποια ουσιαστικη επαφη μεχρι τωρα με το πανεπιστημιο,οποτε αρκουμαι σε οσα παρακολουθω ''απ'εξω'' ,γι'αυτο και στηριζομαι στην αποψη ''να ακολουθει κανεις αυτο που του αρεσει''.
Νομιζω πως ειμαστε και λιγο off-topic τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη ακομη γιατι δεν εχω καποια ουσιαστικη επαφη μεχρι τωρα με το πανεπιστημιο,οποτε αρκουμαι σε οσα παρακολουθω ''απ'εξω'' ,γι'αυτο και στηριζομαι στην αποψη ''να ακολουθει κανεις αυτο που του αρεσει''.
Νομιζω πως ειμαστε και λιγο off-topic τωρα.

Το πρόβλημα είναι ότι όλοι (ηθελημένα) θέλουμε να ξεχνάμε που ανήκει το Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Εννοώ σε ποια χώρα ανήκει και με τι κοινωνικά αδιέξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Loreley το εξωτερικό θεωρείται «Γη της επαγγελίας»; Έχετε στείλει βιογραφικά με τα αξιοζήλευτα προσόντα που έχετε να λάβετε απαντήσεις; Είχα στείλει τις προάλλες σε Ολλανδική πολυεθνική εταιρία και μου απάντησαν ότι δεν προσλαμβάνουν Έλληνες επειδή έχουν κακή εμπειρία από το παρελθόν.

Επίσης το εξωτερικό αποτελεί ταμείο κοινωνικής απασχόλησης ανέργων Ελλήνων;
Δεν είπα ότι στο εξωτερικό είναι όλα υπέροχα, ή ότι αποτελεί ταμείο απασχόλησης των ανέργων ελλήνων. Αλλά αν δεν βρίσκεις δουλειά στην χώρα σου τι υποτείθεται ότι πρέπει να κάνεις; Επίσης, δεν είπα πως στο εξωτερικό θα πας και θα σου δώσουν δουλειά έτσι εύκολα, θα υπάρχουν πολλοί που θα διεκδικούν την ίδια θέση.
Ίσως τα βλέπω λίγο υπερβολικά αισιόδοξα τα πράγματα, λόγω ηλικίας και επειδή δεν έχω βγει στην αγορά εργασίας ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top